Problem s USB konekcijom i transferom podataka

poruka: 33
|
čitano: 8.259
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

Pozdrav, 

 

laptop mi ne očitaje smartphone HUAWEI preko USB kabela, radi samo punjenje, te ne mogu odabrati opciju transfera podataka s računala i obratno.

 

Pokušao sam dosta toga. Ušao u razvojne opcije i omogućio razne USB debug opcije ( 7 puta stiskao broj međuverzije), pokušao druge portove, pa i druga računala s drugim kabelima (odnosno neoriginalnim) i ništa. Također restartao laptop nekoliko puta, otišao updejtati na device manager priključni uređaj ali opet ništa.

 

Sve sam pokušao, da li je netko imao sličan problem? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka

-zašto misliš da je to problem? -to je 'fičer' :) .. tj odavno ne možeš skoro ništa bez odgovarajućeg softa uz problem koji hjuvić ima s pravima google-android-zabranama i sl. kao i to da možda samo trebaš 'pravi' kabel, data, dok za punjače ima samo par power žica (nema data).. itd.

-nemaš što probavati druge portove (na računalu ili druga računala) .. nije, ne može to biti uzrok, može driver+apps koja tome pristupa, kabel + ono što si već tražio-omogućio 'debug' opcije i sl. no možda ima još neka opcija pa zagoogalj za svoj model i 99% ćeš dobiti odgovor ako je to uzrok.

- s druge strane, kad radi 'normalno' pod win jednostavno dobiješ nakon što se spoji i win odradi svoje kopiranje-sinkronizaciju, pa ako tog nema tad znaš da postoji problem, da je onemogućeno ili da ti treba konkretan soft koji će to moći dok sam mobač to tad ne dozvoljava, ne predviđa.. ne shera fileove da bi ih drugi uređaj-računalo vidjelo i time onemogućeno pristupanje-kopiranje i sl. kao i to da je moguća neka 'zaštita' npr antivirus ili neki blocker koji blokira pristup shareovima opet kao sigurnosni fičer koji realno juzeru samo smeta-otežava a pošto je to huawei tad je sve to 'normalno' jer nema blagoslov ujkesema i adndroida..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

 Nisam baš puno razumio što si rekao, no hvala ti. Odnedavno je moglo, kabel nije oštećen, mobitel se standardno puni. Koji softwer mi treba da odblokiram to blokadu transfera fajlova? 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka

hisuite + postavke ako je sve ispravno..., ili huawei share ili mobile trans itd.. no po opisu problema računalo 'ne vidi uređaj'.. a tad 89% ništa od tog neće raditi tj radilo bi kao što ti je već prije radilo a sad ili je hw-kvar ili neki soft koji time upravlja uzrok, npr neka nadogradnja ili dodatak treće strane pa tad nema 'recepta'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
ihush kaže...

-zašto misliš da je to problem? -to je 'fičer' :) .. tj odavno ne možeš skoro ništa bez odgovarajućeg softa uz problem koji hjuvić ima s pravima google-android-zabranama i sl. kao i to da možda samo trebaš 'pravi' kabel, data, dok za punjače ima samo par power žica (nema data).. itd.

 

 Od kad znam za transfer podataka s mobitela na računalo oduvijek sam kabel punjača koristio za data transfer.. Kabel punjača mobitela će prebacivati i sa vanjskog hard diska na računalo, laptop, samo nižom brzinom od tzv. "data# kabela, tako da to ne bi mogao biti problem.

 

Npr vanjski hard prebacuje 130 MB/s, kabel punjača će smanjiti brzinu na nekih 30 MB/s ali će raditi.

 

Vjerojatno ti je prvi dio posta točan, da huawei nekako softverski blokira odabir punjenje vs data transfer, zbog nedavnih sukoba.

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
15 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

Da, vjerovatno je Huawei blokada transfera podataka, ali kako to odblokirati? Postoji li kakvi trik? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Zaporožac kaže...
...

 Od kad znam za transfer podataka s mobitela na računalo oduvijek sam kabel punjača koristio za data transfer.. Kabel punjača mobitela će prebacivati i sa vanjskog hard diska na računalo, laptop, samo nižom brzinom od tzv. "data# kabela, tako da to ne bi mogao biti problem.

..

 -možda se ne razumijemo.. kabel punjača (usb) ima samo dvije power žice, nema druge dvije, data.. tad tim kablom nije moguće prenositi podatke jer naprosto nema žice (wifi je nešto drugo)..

-punjač ne mora biti i data, dok normalan data kabel mora imati i power žice jer su dio usb standarda da bi bilo što priključenog moglo raditi tj napajati se pa ne postoji obrnuta kombinacija samo data, tj kabel je ili normalan usb s 4 žice ili samo punjač s dvije.

-brzina je nešto drugo, osim kvalitete kabla ovisi primarno o samom kontroleru, 1.1 2.0 ili 3+ i time moguće brzine, + usb 3+ se ne koristi na takvim uređajima, zbog cijene kontrolera kao i smisla tj struje koju bi uređaj tražio-očekivao tj usb 3 traži više struje za brži rad i često upravo zbog napona transfer padne na 2.0 koji može raditi s +4v ... (službeno 4,5-5v). Niža brzina tad može biti zbog npr duljine kabla, pada napona ili same kvalitete ožičenja, dok primarno kontroler usb i uređaja kojeg se spaja određuju brzinu prvim zajedničkim-nižim standardom oko kojeg se u hendshakeu dogovore (itd itd.. bla-bla) :)

-brzina koju si u primjeru dobio, oko 30mbps je normalna-granična za usb2.0.. (tek poneki hdd može na usb 2 do 40mbps dok standard teoretski ide do 60 no dio logike-kontrolera + FS kontrolni bitovi kao u svakoj komunikaciji uzmu dio..)

 

Citadel kaže...

Da, vjerovatno je Huawei blokada transfera podataka, ali kako to odblokirati? Postoji li kakvi trik? 

 -trik? ne može postojati ništa što proizvođač nije napravio-predvidio-omogućio (ili hollywoodski hakeri) .. a tad kad to postoji google da odgovor (naziv modela + par ključnih riječi.. ako nema tad nema..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2023 23:26 (ihush).
10 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

imao sam sličnu situaciju sa ženinim Honor 5C (stariji mob)

samo sa originalnim kablom sam mogao prebacivati podatke, a on je svako malo štekao jer je bio oštećen pa ga nekad komp i nije prepoznavao (shodno tome mi mob nije davao opciju transfera podataka, samo punjenje)

niti jedan drugi usb kabl, a imam ih mali milion u kući, nije radio osim ovog originalnog... 

 

svi odgovarajući driveri su bili instalirani kao i HiSuite (iako je išlo i bez njega klasično preko Win Explorera kad je radilo)

 

usb debugging tu ne pomaže, pomaže eventualno ona opcija u dev settingsima gdje možeš birati funkciju usb porta (mtp/prijenos podataka, punjenje, itd...) - neki modeli su tu opciju imali i van dev settingsa (pod battery? ne sjećam se)...

 

da li se u međuvremenu nešto dodatno promjenilo što se tiče Huawei/Honor ekosistema i sigurnosti prijenosa podataka - ne znam, već dugo nisam koristio njihove modele (cca 2 godine)...

 

edit:

da li si u device manager-u Windowsa vidio da li se štogod mijenja kad uštekaš mob u laptop? da li se doda ikakav novi device? (sorry što koristim engleske termine, jednostavno ne razumijem ove tech stvari na hrvatskom :) )

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2023 0:51 (60nine).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
60nine kaže...

da li se doda ikakav novi device? (sorry što koristim engleske termine, jednostavno ne razumijem ove tech stvari na hrvatskom :) )

Sorry tebi, ali prijevod za device uopće nije blesav, dakle device-uređaj..

 

Meni smješnije zvuči kad napišeš; "da li se doda ikakav novi device" ?!

80 % informatičkih stvari je odlično prilagošeno hrvatskom jeziku.

Druga je stavr što većina ljudi (pa ni ja) nikada nisu prihvatili prijevod "tvrdi disk" već se i dalje koristi hard disk ili dovoljno kad pitaš; "Je li ti riknuo hard"  i sl.

Za pojedine riječi kao što je procesor nemamo prijevod jer su se te riječi ustalile u hr. jeziku i postale su njegov standardni dio, kao i riječ "standard" koju sam upravo koristio.

 

Sigurno nećeš reći; "jesi li kupio novu Motherboard", već ćeš pitati; jesi li kupio novu "matičnu ploču".

 

Tako da i u informatici kad se govori hrvatskim jezikom poneke engleske riječi postanu blesaste.

 

 

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
2 godine
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
ihush kaže...
 -možda se ne razumijemo.. kabel punjača (usb) ima samo dvije power žice, nema druge dvije, data.. tad tim kablom nije moguće prenositi podatke jer naprosto nema žice (wifi je nešto drugo)..-punjač ne mora biti i data, dok normalan data kabel mora imati i power žice jer su dio usb standarda da bi bilo što priključenog moglo raditi tj napajati se pa ne postoji obrnuta kombinacija samo data, tj kabel je ili normalan usb s 4 žice ili samo punjač s dvije.

 

Razumijemo se, jer pišemo isto na drugi način. 

Odvojivi USB kabeli za punjenje smartphonea imaju četiri žice, jer kako bi prenosili podatke samo sa dvije žice za punjenje.

Kažem, da otkada postoje punjači USB A na USB A (danas su kombinacije USB a na C i C na C), otkada postoje punjači iz kojih se može "izvaditi" USB kabel iz punjača, ja s njima prenosim i podatke na računalo sa smartphonea ili hard diska..

 

 

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
6 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
@Citadel ako imaš koristi Linux za te transfere.
Ovo što moramo kroz taj hiSuite povezivati Windows i huawei je mučenje i užasan, sporo, ponekad i blokira. Tako da sam od toga davno odustao.

Sad nemam nikakvih problema s time, fino mobitel povežem sa računalom s kojim god kabelom hoću (ne od pegle), i na Ubuntu prebacim što hoću, isto kao da sam spojio neki "pamtidbeni štapić" sa računalom. Nema budalaština kao s tim hiSuite.

A kao sigurnosnu kopiju koristim prijenosni disk (PHD), koji spojim preko OTG na mobitel i u opcijama mobitela izaberem "sigurnosna kopija podataka" i odaberem "vanjska pohrana". (preporuka da spajaš samo jedan PHD sa mobitelom zato što na PHDu ti napravi dosta nepotrebnih, praznih "android" datoteka tipa pictures, music,...).

Sve spomenuto mnogo brže i sigurnije odradi na ove načine.
10 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Zaporožac kaže...
60nine kaže...

da li se doda ikakav novi device? (sorry što koristim engleske termine, jednostavno ne razumijem ove tech stvari na hrvatskom :) )

Sorry tebi, ali prijevod za device uopće nije blesav, dakle device-uređaj..

 

Meni smješnije zvuči kad napišeš; "da li se doda ikakav novi device" ?!

 

 

 

jbg. sori ali ne znam kako je u windowsima na hr preveden device manager ;) (u pravu si - to je jedan od rijetkih slučaja kad je možda i dobro prevedeno, ali jbg. navika - od kad imam PC, 30+ godina, koristim ga na engleskom)

već smo o tome raspravljali na jednoj temi tu na forumu pa ne bi opet - ja sam se čovjeku ispričao, a on nek se dalje snalazi :)

10 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
ajimerej kaže...
A kao sigurnosnu kopiju koristim prijenosni disk (PHD), koji spojim preko OTG na mobitel i u opcijama mobitela izaberem "sigurnosna kopija podataka" i odaberem "vanjska pohrana". (preporuka da spajaš samo jedan PHD sa mobitelom zato što na PHDu ti napravi dosta nepotrebnih, praznih "android" datoteka tipa pictures, music,...).

Sve spomenuto mnogo brže i sigurnije odradi na ove načine.

 

USB OTG je super stvar za ovakve stvari, ali možda čovjek nema mob koji podržava tu opciju (pogotovo ako je neki stariji model)

15 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

Model smartphonea je Huawei P30 iz 2019. i dalje u odličnom stanju. Punjač ima odvojivi kabel sa C priključkom.

Zanimljivo je da sam do nedavno prebacivao podatke s laptopa i obratno, također isprobao više portova. U device manager očitaje vanjski portable uređaj ali neda ga updejtati, deinstalirao sam i uštekao ponovo da se sam instalira ali nije dalo rezultata.

 

Također sam u razvojnim opcijama pokušao sve opcije.

 

Da li bi tu OTG kabel pomogao? Iskustva? 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Na gsmarena za P30 uopće ne piše dali podržana ili ne OTG, ali kako košta 2 eura probaj.

Na Linux sam spajao bez OTG kabela i radi.
Ali sad kad si spomenuo da je prije moglo a sad ne, možda je neka nadogradnja mobitela ili Windowsa uzrokovala problem. Baš ću isprobati sa Ubuntu pa javim ako i kod mene ne prolazi.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Možeš li probati spojiti mobitel na neko drugo računalo.....
Duži niz godina koristim Huawei/Honor uređaje tako da je jedina promjena "od davnina" koja se pojavljuje na Huawei suite, ekran s jednokratnom lozinkom ( 8 znamenkasta brojčana šifra ) koja ti se pojavi na mobitelu i koju moraš upisati na računalu. Ako se ne varama to je nešto kao RSA key nakon toga sve odvija kao i prije.
10 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

probaj i malo počistiti port od mobitela, znam - glup savjet, ali nikad ne znaš (možda baš nešto malo smeta ključnom pinu unutra)

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Citadel kaže...

Da, vjerovatno je Huawei blokada transfera podataka, ali kako to odblokirati? Postoji li kakvi trik? 

 nema nikakve blokade, na mom p30 sa zadnjim sw radi normalno

ajimerej kaže...
Na gsmarena za P30 uopće ne piše dali podržana ili ne OTG, ali kako košta 2 eura probaj.

Na Linux sam spajao bez OTG kabela i radi.
Ali sad kad si spomenuo da je prije moglo a sad ne, možda je neka nadogradnja mobitela ili Windowsa uzrokovala problem. Baš ću isprobati sa Ubuntu pa javim ako i kod mene ne prolazi.

 podržava OTG

4 godine
online
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
ihush kaže...

 

-nemaš što probavati druge portove (na računalu ili druga računala) .. nije, ne može to biti uzrok,

Kod mene je bio slučaj da je mobitel htio raditi transfer podataka samo na jednom USB portu s prednje strane PC-a. Oba porta inače normalno rade sa USB stickovima / memorijama, ali u slučaju 2 različita mobitela 2 različita proizvođača, softver je omogučio prepoznavanje vanjske memorije (mobitela) samo na jednom portu.

15 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

Pokušao sam s drugim kabelom, i laptop ne prepoznaje uređaj, već ga samo puni. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

imaš huawei drivere instalirane?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Citadel kaže...

Pokušao sam s drugim kabelom, i laptop ne prepoznaje uređaj, već ga samo puni. 

dakle skini ovo, i raspakiraj (sigurno je, koristim ga, u principu ti je kao da pokreneš Device Manager s show hidden devices opcijom):

 

https://www.uwe-sieber.de/files/DeviceCleanup.zip

 

odspoji sve problematične uređaj, dakle i USB kabel i Huawei s njim s kompa

 

imaš u mapi dvije podmape 32 i 64-bitnu verziju, otvaraš pravu i pokreni kao Administrator (desni klik na ikonu - Pokreni kao administrator) DeviceCleanup.exe

 

dobiješ ovakav ekran:

 

 

primijeti da su ikonice malo zasivljene, bljedunjave, to su svi uređaji koji TRENUTNO nisu spojeni na komp, pa ih sve oznaći i makni (Remove)...

 

svi upravljački programi ostaju na kompu, samo su maknute "rezervacije" uređaja i resursa kompa...

 

sad probaj spojiti mob s USB kablom - i preporuka - nastoji spajati isti uređaj u isti USB port uvijek!

 

 

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

Hvala Jura na pomoći i linku - ali ipak i dalje nije uspjelo.

https://tinypic.host/image/IMG-20231126-194750.NBA5b

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka

Da li bi OTG kabel tu pomogao? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2023 23:15 (Citadel).
15 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
60nine kaže...

imaš huawei drivere instalirane?

 Kakvi Huawei driveri? Smartphone je redovno ažuriran, no možda tu i jest problem. 

10 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Citadel kaže...
60nine kaže...

imaš huawei drivere instalirane?

 Kakvi Huawei driveri? Smartphone je redovno ažuriran, no možda tu i jest problem. 

 

huawei android driveri za windowse - kao što moraš imati driver za bilo koji usb uređaj (ili bar onaj Windows generic) - tako ti treba i za mob da ga komp prepozna (neki mobiteli su ok sa generic android driverom, neki ne i treba im baš oem driver)

 

nema veze s ažuriranjem moba...

 

btw što se otg-a tiče - ne treba ti kabl, dovoljno je da imaš neki usb-c stick kojeg možeš uštekati u usb-c moba - ako prepozna taj stick, ok si, mob podržava otg protokol i prebaciš preko nekog file managera sve kaj treba na stick

 

ako nemaš usb stick - ima usb otg adaptera (usb3 A ženski na usb-c muški) u koje idu i klasični stickovi

 

edit: ovak nekaj (prva 2 s linka, prvi je kabl - drugi adapter)

https://www.pcshop.hr/search.asp?upit=usb+otg%2C+usb+otg

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 0:26 (60nine).
14 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Citadel kaže...
60nine kaže...

imaš huawei drivere instalirane?

 Kakvi Huawei driveri? Smartphone je redovno ažuriran, no možda tu i jest problem. 

 ma sam stavi ADB drivere, evo univerzalaca:

 

https://adb.clockworkmod.com/

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Re: Problem s USB konekcijom i transferom podataka
Stric_Jura kaže...

 ma sam stavi ADB drivere, evo univerzalaca:

 

https://adb.clockworkmod.com/

 

ili to, iako nekad ni oni ne rade...

no i dalje je pitanje da li je kod njega baš to problem - kako rekoh iz svog slučaja, meni je to radilo samo i isključivo s jednim jedinim kablom - original Huawei-evim od moba...

 

mislim da ga niš previše ne košta da proba ovaj USB OTG način, ako ništa - ostane mu adapter/stick za ubuduće (dobro je to imat u kući)

13 godina
online
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

U kućanstvu smo imali jedan P10 sa sličnim problemom. Gotovo od samog početka se taj telefon nije uspio spajat kabelom na host. Nije bitno bilo koji kabel i koji host su u pitanju.

Probao sam flashati friški fw, ali problem se nije dao riješit bez otvaranja telefona.

 

Vrlo brzo je završio u ovlaštenom, za što su oni napisali da je zamjenjena matična ploča + ploča konektora 

E sad, da li je mjenjana ili ne, teško je znati jer upucaju opet isti imei, ali nakon toga nije više bilo takvih problema. 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 14:44 (dax-lax).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Problem s USB konekcijom i transferom podataka

*NOVO*

 Spojio sam mobitel s drugim kabelom na drugo računalo i otvorilo mi je i vanjsku i unutarnju pohranu.

 

Znači li to da je ipak konekcija s mojim laptopom ta koja onemogućuje prijenos datoteka? 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice