Gdje je nestala radna etika?

poruka: 125
|
čitano: 20.235
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
online
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...
gpd kaže...

 ma ok, nije bitno, 

 bitno je, jer se takvi mitovi provlače nonstop, pa i kolega gore iznad spominje državu 'rentijera'...

 

kad ljudima koju nasjedaju na takve mitove pokažem neke podatke, pogotovo recimo iz zadra gdje trenutno živim, čude se čudom i gledaju podozrivo kao da izmišljam

malo njih zna da je i u zadarskoj županiji - koju se smatra ponajviše turističkom, industrija na prvom mjestu, da imamo najjaču metaloprerađivačku tvrtku - aluflexpack, jaču i od razvikanog hs produkta, da to nije izuzetak jer je i četvrtka u hrvatskoj metaloprerađivačka tvrtka - lth metalni lijev također u zadarskoj županiji, da u industriji marikulture držimo 75% hrvatske proizvodnje i da većina ide u izvoz, da imamo visokotehnološke tvrtke poput hsteca itd. itd...

 

to više nije niti zabavno, te priče da 'nemamo industriju' su toliko iritantne do boli, dajte bar malo se potrudite informirati se, bar danas je sve dostupno na klik miša

meni je nevjerojatno da itko, tko nije ko moja 90-godišnja baba koja nema niti smartfon niti zna što je internet, ide lupetatz o nečemu što barem na sekundu nije provjerio na internetu

pobogu ljudi, čemu sve blagodati interneta i lakoće dobivanja informacije ako ih nećete koristiti, nego nastavljate s 'kafanskom' retorikom otprije 50 godina

 

 

ima, ima još industrije negdje. nisam rekao da doslovno nema industrije.

 

 

 EDIT: referirao sam se na deindustrijalizaciju hrvatske od 90-ih godina na ovamo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 11:54 (gpd).
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
gpd kaže...

 

ima, ima još industrije negdje. nisam rekao da doslovno nema industrije.

 

 

 EDIT: referirao sam se na deindustrijalizaciju hrvatske.

 

 upravo obrnuto, i dalje goniš retoriku 'deindustrijalizacije' hrvatske, a upravo je suprotno - i dalje podliježeš mitovima, umjesto da sam provjeriš tvrdnje koje iznosiš

industrija, a pogotovo njezin udio u izvozu, su nam nikad jači - dapače, po industrijskoj proizvodnji smo nikad jači

 

kad ti se ne da sam informirati, evo najjednostavnije iz malo guglanja - link

da, u industriji zaostajemo za prosjekom eu, ali razlika je doslovce minimalna, a ako uzmeš u obzir turističke zemlje poput španjolske, italije, grčke i sličnih, iznad smo prosjeka po industriji, dapače vrlo blizu smo njemačkoj koja ima 30% udjela industrije u bdp-u, nego grčkoj koja ima cca 15% udjela

 

znaš kakva je situacija bila u jugi? u odnosu na njemačku ili italiju industrijska proizvodnja bila je 5-6 puta niža, produktivnost još i gora

 

16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

Nije rijec o tome koliko se love okrece nego koliko je ljudi radilo u industriji. Nekad je u Varazdinu bilo desetak tvornica koje su zaposljavale vise od 20k ljudi, danas ih u tvornicama radi mozda 2k (karikiram).
Radil sam mreze prije dvadeset+ godina i vukli smo kable po Vis-u. Vucemo kable i dojde neki stariji gospodin i prica je nekad je tu u jednoj smjeni radilo 2000 ljudi i naslo se ljudi za deset partija bele (kartaska igra), danas nas nema ni za jednu a radi stotinjak ljudi. Znaci same shit, ista firma, vise posla, prometa, dobiti a radi manje ljudi. To je tako jer imamo kapitalizam i ljudima se ne dijele poslovi samo zato da se zaposle nego se radi da se zaradi i visak zaposljenih dobije nogu u guzicu. To nije deindustralizacija nego realnost. Zato su i propale sve komnisticke zemlje, jer se nije radilo s dobiti. Svi su radili i imali posel a firma je od prvog do zadnjeg dana generirala minus te su takve drzave kad tad bankrotirale.
Istu diskusiju sam vodil sa pokojnom bakom. Veli ona za Tita smo svi delali i nije bilo nezaposljenih.. Je zato jer je Tito otisel rusima i rekel dajte lovu inace bude NATO stacioniral nuklearke kod nas i rusi dali pare, ista prica s amerima, dajte pare ili bude CCCR mogel imat atomsko naoruzanje usred Evrope. Jednog dana Tito vise nije dobival lovu od nikoga, hladni rat je zavrsio a mi smo dobili inflaciju koja je pojela cijelu Jugu i svi su bankrotirali jer je sve bilo na kredit. Na kraju je dosel HDZ i pokral ono malo kaj je ostalo te unistil ono kaj komunisti nisu stigli unistiti.

 

Najveci investitori u RH su Republika Austrija onda Njemacka itd. Bez njih bi jos dan danas bili u srednjem vijeku. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 12:36 (NEW_MAN).
5 godina
online
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...
gpd kaže...

 

ima, ima još industrije negdje. nisam rekao da doslovno nema industrije.

 

 

 EDIT: referirao sam se na deindustrijalizaciju hrvatske.

 

 upravo obrnuto, i dalje goniš retoriku 'deindustrijalizacije' hrvatske, a upravo je suprotno - i dalje podliježeš mitovima, umjesto da sam provjeriš tvrdnje koje iznosiš

industrija, a pogotovo njezin udio u izvozu, su nam nikad jači - dapače, po industrijskoj proizvodnji smo nikad jači

 

kad ti se ne da sam informirati, evo najjednostavnije iz malo guglanja - link

da, u industriji zaostajemo za prosjekom eu, ali razlika je doslovce minimalna, a ako uzmeš u obzir turističke zemlje poput španjolske, italije, grčke i sličnih, iznad smo prosjeka po industriji, dapače vrlo blizu smo njemačkoj koja ima 30% udjela industrije u bdp-u, nego grčkoj koja ima cca 15% udjela

 

znaš kakva je situacija bila u jugi? u odnosu na njemačku ili italiju industrijska proizvodnja bila je 5-6 puta niža, produktivnost još i gora

 

 

Proces smanjenja udjela industrije i povećanja udjela usluga u bruto domaćem proizvodu (BDP) naziva se i deindustrijalizacijom.

Hrvatskoj je od 1990. došlo ne samo do smanjenja relativnog udjela industrije u BDP-u već i do apsolutnoga pada industrijske proizvodnje te pada broja zaposlenih u industriji.

 

Dakle kaže enciklopedija.hr, ja samo prenosim.

16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
gpd kaže...
picajzla0707 kaže...
gpd kaže...

 

ima, ima još industrije negdje. nisam rekao da doslovno nema industrije.

 

 

 EDIT: referirao sam se na deindustrijalizaciju hrvatske.

 

 upravo obrnuto, i dalje goniš retoriku 'deindustrijalizacije' hrvatske, a upravo je suprotno - i dalje podliježeš mitovima, umjesto da sam provjeriš tvrdnje koje iznosiš

industrija, a pogotovo njezin udio u izvozu, su nam nikad jači - dapače, po industrijskoj proizvodnji smo nikad jači

 

kad ti se ne da sam informirati, evo najjednostavnije iz malo guglanja - link

da, u industriji zaostajemo za prosjekom eu, ali razlika je doslovce minimalna, a ako uzmeš u obzir turističke zemlje poput španjolske, italije, grčke i sličnih, iznad smo prosjeka po industriji, dapače vrlo blizu smo njemačkoj koja ima 30% udjela industrije u bdp-u, nego grčkoj koja ima cca 15% udjela

 

znaš kakva je situacija bila u jugi? u odnosu na njemačku ili italiju industrijska proizvodnja bila je 5-6 puta niža, produktivnost još i gora

 

 

Proces smanjenja udjela industrije i povećanja udjela usluga u bruto domaćem proizvodu (BDP) naziva se i deindustrijalizacijom.

Hrvatskoj je od 1990. došlo ne samo do smanjenja relativnog udjela industrije u BDP-u već i do apsolutnoga pada industrijske proizvodnje te pada broja zaposlenih u industriji.

 

Dakle kaže enciklopedija.hr, ja samo prenosim.

 Informacijska / Informaticka revolucija, robotika i svasta nesto je unaprijedilo proizvodne procese i danas za neki posel gdi je radilo sto ljudi trebas jednog. Tak da ono kuzis ne? Osim toga je sva prljava industrija preseljena na istok gdi je jeftina radna snaga i nemaju nikakve eko norme.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 12:45 (NEW_MAN).
5 godina
online
Re: Gdje je nestala radna etika?
NEW_MAN kaže...
gpd kaže...
picajzla0707 kaže...
gpd kaže...

 

ima, ima još industrije negdje. nisam rekao da doslovno nema industrije.

 

 

 EDIT: referirao sam se na deindustrijalizaciju hrvatske.

 

 upravo obrnuto, i dalje goniš retoriku 'deindustrijalizacije' hrvatske, a upravo je suprotno - i dalje podliježeš mitovima, umjesto da sam provjeriš tvrdnje koje iznosiš

industrija, a pogotovo njezin udio u izvozu, su nam nikad jači - dapače, po industrijskoj proizvodnji smo nikad jači

 

kad ti se ne da sam informirati, evo najjednostavnije iz malo guglanja - link

da, u industriji zaostajemo za prosjekom eu, ali razlika je doslovce minimalna, a ako uzmeš u obzir turističke zemlje poput španjolske, italije, grčke i sličnih, iznad smo prosjeka po industriji, dapače vrlo blizu smo njemačkoj koja ima 30% udjela industrije u bdp-u, nego grčkoj koja ima cca 15% udjela

 

znaš kakva je situacija bila u jugi? u odnosu na njemačku ili italiju industrijska proizvodnja bila je 5-6 puta niža, produktivnost još i gora

 

 

Proces smanjenja udjela industrije i povećanja udjela usluga u bruto domaćem proizvodu (BDP) naziva se i deindustrijalizacijom.

Hrvatskoj je od 1990. došlo ne samo do smanjenja relativnog udjela industrije u BDP-u već i do apsolutnoga pada industrijske proizvodnje te pada broja zaposlenih u industriji.

 

Dakle kaže enciklopedija.hr, ja samo prenosim.

 Informacijska / Informaticka revolucija, robotika i svasta nesto je unaprijedilo proizvodne procese i danas za neki posel gdi je radilo sto ljudi trebas jednog. Tak da ono kuzis ne? Osim toga je sva prljava industrija preseljena na istok gdi je jeftina radna snaga i nemaju nikakve eko norme.

Ako govoriš o zapadu , da moguće, oni su preselili industriju na istok. Mi nismo.

11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
NEW_MAN kaže...

Nije rijec o tome koliko se love okrece nego koliko je ljudi radilo u industriji. Nekad je u Varazdinu bilo desetak tvornica koje su zaposljavale vise od 20k ljudi, danas ih u tvornicama radi mozda 2k (karikiram).

 i dalje je preko 30% zaposlenih u industriji, što nije daleko od nekada, a računaj da se sad zapošljavanje odvija po enkonomskom modelu, ne po političkoj direktivi

gpd kaže...

Proces smanjenja udjela industrije i povećanja udjela usluga u bruto domaćem proizvodu (BDP) naziva se i deindustrijalizacijom.

Hrvatskoj je od 1990. došlo ne samo do smanjenja relativnog udjela industrije u BDP-u već i do apsolutnoga pada industrijske proizvodnje te pada broja zaposlenih u industriji.

 

Dakle kaže enciklopedija.hr, ja samo prenosim.

 hrvatska devedesetih i danas nije ista, nisu to bile niti češka ili poljska,

a bogme i juga iz 50-ih nije ista onoj iz 70-ih i 80-ih, pa ako ne uspoređujemo jugu iz 50-ih, čemu onda koristiš podatke za hrvatsku iz 90-ih

 

deindustrijalizacija 90-ih je posljedica tranzicije, kao i kod gore spomenutih češke, poljske ili slovačke, ponešto i rata ofkors

 

EDIT

a bogme i njemačka, koju gledamo kao industrijsku silu, ima više nego duplo udio sektora usluga u bdp-u od industrije - možda ti i to dade nekakvu naznaku - link

 

poljoprivreda (0.7%), industrija (30.7%), usluge (68.6%) (2017. proc.)

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 13:16 (picajzla0707).
5 godina
online
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...
NEW_MAN kaže...

Nije rijec o tome koliko se love okrece nego koliko je ljudi radilo u industriji. Nekad je u Varazdinu bilo desetak tvornica koje su zaposljavale vise od 20k ljudi, danas ih u tvornicama radi mozda 2k (karikiram).

 i dalje je preko 30% zaposlenih u industriji, što nije daleko od nekada, a računaj da se sad zapošljavanje odvija po enkonomskom modelu, ne po političkoj direktivi

gpd kaže...

Proces smanjenja udjela industrije i povećanja udjela usluga u bruto domaćem proizvodu (BDP) naziva se i deindustrijalizacijom.

Hrvatskoj je od 1990. došlo ne samo do smanjenja relativnog udjela industrije u BDP-u već i do apsolutnoga pada industrijske proizvodnje te pada broja zaposlenih u industriji.

 

Dakle kaže enciklopedija.hr, ja samo prenosim.

 hrvatska devedesetih i danas nije ista, nisu to bile niti češka ili poljska,

a bogme i juga iz 50-ih nije ista onoj iz 70-ih i 80-ih, pa ako ne uspoređujemo jugu iz 50-ih, čemu onda koristiš podatke za hrvatsku iz 90-ih

 

deindustrijalizacija 90-ih je posljedica tranzicije, kao i kod gore spomenutih češke, poljske ili slovačke, ponešto i rata ofkors

 

EDIT

a bogme i njemačka, koju gledamo kao industrijsku silu, ima više nego duplo udio sektora usluga u bdp-u od industrije - možda ti i to dade nekakvu naznaku - link

 

poljoprivreda (0.7%), industrija (30.7%), usluge (68.6%) (2017. proc.)

 

 samo da te ispravim, ne koristim nikakve podatke za hrvatsku iz 90-ih nego da budemo egzaktni koristim članak :

 

industrija. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 11.4.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/industrija>.

 

 

Ostalo sve 5.

11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
gpd kaže...

 samo da te ispravim, ne koristim nikakve podatke za hrvatsku iz 90-ih nego da budemo egzaktni koristim članak :

 

industrija. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 11.4.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/industrija>.

 

 

Ostalo sve 5.

 ma kažem za ovu rečenicu

 

Hrvatskoj je od 1990. došlo ne samo do smanjenja relativnog udjela industrije u BDP-u već i do apsolutnoga pada industrijske proizvodnje te pada broja zaposlenih u industriji.

 

da, od 90-ih je došlo do smanjenja relativnog udjela u bdp-u, ali se on postupno povećava i sad je preko 27%, što je vrlo blizu njemačkom udjelu od 30%

ali i to nije nešto što se iznimno nama događa, udio usluga raste svugdje na zapadu, pa i gore spomenutoj njemačkoj gdje je već duplo veći

 

ono što je bitno da je industrija danas u hrvatskoj broj 1 i po zaposlenima, i po prihodima i po izvozu i po novostvorenoj vrjednosti

daleko, daleko od onoga što se ponavlja u mitovima

5 godina
online
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...
gpd kaže...

 samo da te ispravim, ne koristim nikakve podatke za hrvatsku iz 90-ih nego da budemo egzaktni koristim članak :

 

industrija. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 11.4.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/industrija>.

 

 

Ostalo sve 5.

 ma kažem za ovu rečenicu

 

Hrvatskoj je od 1990. došlo ne samo do smanjenja relativnog udjela industrije u BDP-u već i do apsolutnoga pada industrijske proizvodnje te pada broja zaposlenih u industriji.

 

da, od 90-ih je došlo do smanjenja relativnog udjela u bdp-u, ali se on postupno povećava i sad je preko 27%, što je vrlo blizu njemačkom udjelu od 30%

ali i to nije nešto što se iznimno nama događa, udio usluga raste svugdje na zapadu, pa i gore spomenutoj njemačkoj gdje je već duplo veći

 

ono što je bitno da je industrija danas u hrvatskoj broj 1 i po zaposlenima, i po prihodima i po izvozu i po novostvorenoj vrjednosti

daleko, daleko od onoga što se ponavlja u mitovima

 no evo da ti objasnim zašto mislim da to sve nije bitno.

 

 

Bitno je da danas sutra, kad netko tamo izvana ne okrene potenciometar na low , (goriva, energije, vode, hrana, ljekovi, strojevi, alati, elektronika, tekstil, ... ) ne ostanemo bez ičega.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 14:24 (gpd).
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
dabar_solta_V2 kaže...
sad ce ti ovi napisat nismo mi svicarska, a ne kuze da radi njih nismo svicarska.
ili ono u svicarskoj se radi, a sta se ovde odmara?

 Znaš ono smeće iz konzuma sta nije razumio pitanje kako on moze dobit 720.000€ bonusa a radnici imaju 700€ plaću? Opravdanje mu je bilo da je to normalno u zapadnom poslovnom svijetu, hvala bogu, neka dobije i 5 milijuna bonusa, sposoban si i nemaš šta, al prvo plati radnika kao u zapadnom svijetu pa si isplaćuj bonuse ko u zapadnom svijetu. 

 

Dakle lik se za sebe izborio. Bravo. "Spasio je firmu" tako da nije zapravo ništa spasio jer bi kurac moj spasio da su mu svi rekli da si moze popušit kurac za 700€. Ali naša "radno etična raja" koja nema ko prosječni uber njemac 6 ruku za punit police u prodavaonicama da ih puni 3 puta brže, bolje i efikasnije, prihvaća 3 puta manju plaću od njemačke za to radno mjesto da bi on mogao imat njemački bonus za svoje pak radno mjesto. Pa je li naš Gdin Sposoban spasio firmu ili su radnici radeći za kikiriki spasili firmu tako što su razliku X-700€ davali nekom drugom. Spasio je dakle sebe tako da je izrabljivao druge. Stoga ako se želite obogatit, zaposlite 500 Nepalaca i svakom uzmite 100€ od poštene plaće. Imate mjesecno 50.000€ i možete gostovat u emisijama lijepo odjeveni i pričat bajke o poslovnoj etici, timskom duhu i "stimulirajućim prihodima" kao i svi ostali što nude takve gluposti radnicima umjesto normalne plaće.

 

I onda šlagvort. Ljudi su ljubomorni i zavidni, Hrvatska ne trpi uspjeh. Pa frende, ako ti radnik ima 700€ plaću, a ti imaš 700.000€ bonus, nije problem što ti imaš nego što ti radnici nemaju da bi ti imao. Možeš ti bit stručan i mislit da si pošten ali si smeće.

 

Evo, da ja imam bonus od milijuna eura. Radnici mi imaju 15.000€ plaću. Jel bi itko u Hrvatskoj srao po meni? Pa da sam sposoban radnicima u HR osigurat 15.000€ valjda bi mi taj milijun bonusa svako od tih radnika potpisao i uz to mi uručio i cvijeće i kavu i bajaderu pred slikanje. Dakle faktor cca 7. Ajd nek je i 10. Onda je ovaj naš zaslužio - 7.000€ bonusa. A dobio je 100 puta više. Jebote pas.

 

Da zaključim s ovom temom. Ako radite za gazdu koji vam daje kurac od plaće, a svatko od vas točno zna koliko točno, u euro cent zaslužuje, a gazda pun ko brod, svaki dan mu u facu recite da je smeće. Dakle ili nek vam da koliko tražite ili doviđenja.. Ako pak jadan ne može dat veću plaću, jbg, onda je nesposoban pa bolje da ni ne gubite vrijeme.

 

How to još jedan. Došli ste na razgovor za posao. Čim ste došli pretpostavljam da ga znate radit i da niste sa školom pekara došli u kirurgiju. Prvo što morate saznat je - kolika je plaća? Ako je 1€ manje od onog što očekujete - hvala lijepo doviđenja. Neka prodaju etičnost i duh svojoj materi. Pare možete i ne morate zaradit, ali živce nakon 5 godina robovanja za budalu i stres koji ćete si navuć vam više ništa ne može vratit. Sve šta radite za manje od onog što očekujete i želite samo vam izaziva nervozu i nezadovoljstvo.

 

Evo zadnjih nekoliko godina su se stvarno podigle plaće. Odjednom 3700kn (500€) nije više opcija ni za najneprofitabilnije poslove iako je do pred 5 godina to bila početnička norma. Tu lokalni Nepalci sad dobiju više za stanje uz bager. Jesmo li ko narod postali radno etičniji? pametniji? sposobniji? Ništa od navedenog. Samo je ljudima bilo dosta. Rekli su šupcima fuck off i otišli radit tamo gdje dobivaju plaću koju žele. I hvala bogu da su se mladi opametili i da odjebavaju takve u startu.

 

Po računima u bankama i njihovoj dobiti vidimo da para nije problem. Po konobarima koji su nekad radili za 2400kn - 300€ (kao i ja, doduše pred 20 godina, maloljetan), a sad gazde nude i 1500€ (5 puta više, a benzin bome nije poskupio 5 puta pa da košta 40kn/L ili kruh 25kn štruca) .. a pa kako sad može? - vidimo da se može.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 15:52 (ivan dragi).
2 mjeseca
offline
Gdje je nestala radna etika?

Prosipa se teza kroz 3 stranice ove teme da se kao GenZ osvećuje poslodavcima, poučeni iskustvima roditelja 90ih godina tokom tranzicije. Pa je li vama jasno da se GenZ ponaša isto i kod nas i u Americi, UK i ostatku zapada? Razmažena derišta u 80% slučajeva. Najnesposobnija generacija ikad, osobno sam imao posla s jednim ovakvim iz članka:

https://www.index.hr/magazin/clanak/jedna-obicna-svakodnevna-aktivnost-dovodi-generaciju-z-do-suza-ludim-kad-to-radim/2530113.aspx

Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū, Shōkaku, Zuikaku
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 16:14 (Kido Butai).
 
2 2 hvala 1
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
NEW_MAN kaže...

Nije rijec o tome koliko se love okrece nego koliko je ljudi radilo u industriji. Nekad je u Varazdinu bilo desetak tvornica koje su zaposljavale vise od 20k ljudi, danas ih u tvornicama radi mozda 2k (karikiram).
Radil sam mreze prije dvadeset+ godina i vukli smo kable po Vis-u. Vucemo kable i dojde neki stariji gospodin i prica je nekad je tu u jednoj smjeni radilo 2000 ljudi i naslo se ljudi za deset partija bele (kartaska igra), danas nas nema ni za jednu a radi stotinjak ljudi. Znaci same shit, ista firma, vise posla, prometa, dobiti a radi manje ljudi. To je tako jer imamo kapitalizam i ljudima se ne dijele poslovi samo zato da se zaposle nego se radi da se zaradi i visak zaposljenih dobije nogu u guzicu. To nije deindustralizacija nego realnost. Zato su i propale sve komnisticke zemlje, jer se nije radilo s dobiti. Svi su radili i imali posel a firma je od prvog do zadnjeg dana generirala minus te su takve drzave kad tad bankrotirale.
Istu diskusiju sam vodil sa pokojnom bakom. Veli ona za Tita smo svi delali i nije bilo nezaposljenih.. Je zato jer je Tito otisel rusima i rekel dajte lovu inace bude NATO stacioniral nuklearke kod nas i rusi dali pare, ista prica s amerima, dajte pare ili bude CCCR mogel imat atomsko naoruzanje usred Evrope. Jednog dana Tito vise nije dobival lovu od nikoga, hladni rat je zavrsio a mi smo dobili inflaciju koja je pojela cijelu Jugu i svi su bankrotirali jer je sve bilo na kredit. Na kraju je dosel HDZ i pokral ono malo kaj je ostalo te unistil ono kaj komunisti nisu stigli unistiti.

 

Najveci investitori u RH su Republika Austrija onda Njemacka itd. Bez njih bi jos dan danas bili u srednjem vijeku. 

Radno pravo je bilo zagarnatirano, svi koji su željeli raditi morali su dobiti posao. Zato je bilo više zaposlenih nego što je to realno bilo potrebno.

Najveća razlika u odnosu na danas su bile manje socijalne razlike, da li je to svjetski trend ili samo naš put ne bi znao. Direktor firme je mogao i smio imati max 3X veću plaću od čistaćice...da kralo se ali kralo se uvijek, krade se i sada.

Kaj se tiče Tite nisu bili samo USA krediti nego je bilo tržite nesvrstanih, gdje je YU plasirala svoje proizvode. Afrika je radije kupovala Titine šparete, televizore i generatore nego neke druge. Kamo je išao profit? U stanove. Mama dobila stan nakon deset godina staža, novi u utrinama jednoiposobni, za pet godina ga vratili jer tata dobio od svoje fime novi dvosobni u Prečkom, imao je bodova i za trosobni uz nadoplatu od dvije tri plaće ali bilo mu je neugodno uzeti...da takva su bila vremena, ljudi su imali i srama...do pred kraj kad se krenulo sve raspadati. Tetak nije bio na redu, ušao u novu zgradu, stavio novu bravu na ulazna vrata i ostao u tom dvosobnom stanu do smrti...pa tko će radnika i obitelj izbaciti na cestu, sramota je za sve, za državu, za društvo i za partiju. OK tetak nije imao srama :D

Danas smo više manje svi prezadužni, količina držvanih dugova je postala urnebesna i apsurdna. Tko će to vratiti 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 17:41 (forumaš).
4 godine
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...
gpd kaže...

 ma ok, nije bitno, 

 bitno je, jer se takvi mitovi provlače nonstop, pa i kolega gore iznad spominje državu 'rentijera'...

 

kad ljudima koju nasjedaju na takve mitove pokažem neke podatke, pogotovo recimo iz zadra gdje trenutno živim, čude se čudom i gledaju podozrivo kao da izmišljam

malo njih zna da je i u zadarskoj županiji - koju se smatra ponajviše turističkom, industrija na prvom mjestu, da imamo najjaču metaloprerađivačku tvrtku - aluflexpack, jaču i od razvikanog hs produkta, da to nije izuzetak jer je i četvrtka u hrvatskoj metaloprerađivačka tvrtka - lth metalni lijev također u zadarskoj županiji, da u industriji marikulture držimo 75% hrvatske proizvodnje i da većina ide u izvoz, da imamo visokotehnološke tvrtke poput hsteca itd. itd...

 

to više nije niti zabavno, te priče da 'nemamo industriju' su toliko iritantne do boli, dajte bar malo se potrudite informirati se, bar danas je sve dostupno na klik miša

meni je nevjerojatno da itko, tko nije ko moja 90-godišnja baba koja nema niti smartfon niti zna što je internet, ide lupetatz o nečemu što barem na sekundu nije provjerio na internetu

pobogu ljudi, čemu sve blagodati interneta i lakoće dobivanja informacije ako ih nećete koristiti, nego nastavljate s 'kafanskom' retorikom otprije 50 godina

 

 

Skrenuo si me s teme iz naslova, ali ti se mora odgovoriti.

 

 Zato što mi jesmo država rentijera. Onih koji zarađuju na tuđoj nesreći i bogate se, a porezna uprava ne pita otkud deseci i stotine milijuna kuna ili EUR-a pojedincima. 

 

Na obali i otocima niču i dalje novi apartmani i kuće, pa se pojedine općine dovijaju kako to zabraniti (https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/zadar/regional/makarska-zabranila-daljnju-gradnju-visestambenih-zgrada-prvi-smo-se-uhvatili-u-kostac-s-tim-ali-postoji-i-prepreka-1346880).

 

Baš gledam jedan apartman na moru za unajmiti za g.o. Znam tu kuću i znam da je prodana strancima. I sada ju fino iznajmljuju za nemali novac (2 jedinice unutar kuće) preko booking.com. Samo je pitanje zna li Hrvatska država za to iznajmljivanje? Od nas svi rade budale, Slovenci, Mađari, Nijemci, Austrijanci... Pokupovali jeftino kuće i sada ih rentaju, putem interneta. Možda im EU stane na rep: https://dubrovackidnevnik.net.hr/vijesti/hrvatska/odzvanja-iznajmljivacima-na-crno-nova-europska-direktiva-pomrsit-ce-im-ilegalne-poslove.

 

Na kontinentu po gradovima niču nove stambene zgrade kao gljive poslije kiše, u kojima su stanovi prodani prije no što su zgrade dovršene. Kod nekih građevinskih firmi isti ljudi kupuju stanove iz zgrade u zgradu.

 

Netko kaže kako je to oblik štednje, ja se mogu donekle složiti s tim ali je lova koja je utučena u nekretnine u zadnje 3-4 godine ogromna. I nitko ne pita otkud taj novac?

 

Danas ima i većih kapitalaca od ovog iz crne kronike: https://www.vecernji.hr/vijesti/kako-je-bivsi-sef-otpadnih-voda-dosao-do-devet-stanova-i-kuca-1234766.

 

On je goljo s 9 stanova i kuća, kada ima onih koji ih imaju u dvoznamenkastom broju.

 

Čak me iznenađuju ljudi koje znam, svojim ničim izazvanim izjavama kako oni rentaju stanove. Mojoj susjedi je jedno isto izletilo kako ona ima još jedan stan u drugom gradu. I sve se to renta.

 

O deindustrijalizaciji Europe, pa i Hrvatske si, nadam se, čitao ili čuo. Ovo je valjda najkraća varijanta: https://lidermedia.hr/poslovna-scena/hrvatska/kako-se-deindustrijalizirala-hrvatska-136775. U kojoj industriji će se zaposliti svi sadašnji studenti?

 

Tako da te pojedinačne firme nikako ne mogu popraviti opću sliku. U industriji je radio ogroman broj ljudi do 1990. Neki danas nisu živi, neki su na kraju života, siromašni i zaboravljeni, a krimosi koji su i tada krali, uživaju u plodovima svojeg kriminala i danas. Crne knjižnice jamče da ih nitko neće dirati do su živi oni i oni kojima su radili usluge.

 

Koliko smo samo imali tvornica čarapa, košulja, hlača, industrijskih strojeva, farmaceutskih proizvoda, hrane...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 18:50 (zelenapaprika).
16 godina
suspendiran
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
PunchyTinkerton kaže...
Entry Point kaže...

 hrvati premalo rade

Ovo je čista laž.

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_average_annual_labor_hours

Croatia: 1,834.93 h

Germany: 1,353.89 h

 

Ne postaješ bogat od puno rada, nego od pametnog rada.

Slaba je produktivnost rada, to je problem u RH. Source: https://lidermedia.hr/ukratko/istine-i-zablude-o-hrvatskoj-ne-produktivnosti-149099 (naslov je zavaravajuć, produktivnost je rasla ali je i dalje niska)

Naravno da nam je produktivnost u k*rcu, jer su neofeudalci zamislili u svojim glavama da im npr. jedan kmet na minimalcu mora raditi kao troje ili četvoro radnika (u normalnim i produktivnim državama). Uz to u firmi Rođo d.o.o organiziraju firmu ko slični mlatim*dani u npr. Burkini Faso ili Bangladešu. Povrh toga imaš u firmi najmanje pet rođaka neradnika na jednog normalnog radnika .......

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
6 godina
suspendiran
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

Ne pišem da nisi u pravu, ali hs produkt nije metalo-prerađivačka firma u direktnom smislu. Oni proizvode oružje i komponente oružja. Koliko sam upoznat, vrhunske cijevi za jurišne puške, rade i za Šveđane. Jbne Šveđane, Skandinavce koji su poznati po proizvodnji vrhunskog čelika. Lijevaju plastiku u "in house" kalupe, za svoje puške i pištolje. Usavršavaju robot za ispucavanje i upucavanje jer su vibracije pogubne na živčano-mišićnu strukturu u rukama i šakama. To sve će bit opremljeno senzorima koji mjere vibracije, silu okidanja, "osjećaj". Naravno da je ljudski faktor tu još uvijek broj 1, ali nije isto kad probaš 10 komada na dan i kad 8 sati upucavaš svaki dan... Nebitno. Nije tamo sve metal, tamo je sve podređeno proizvodnji gotovog proizvoda, oružja. Ljudi koji ne znaju, začudili bi se postotku automatizacije i zastupljenosti robotike i samog programiranja koje se svaki dan radi. Novi pištolj je proglašen pištoljem godine u USA... Toliko o tome. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
4 godine
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
NEW_MAN kaže...

 Informacijska / Informaticka revolucija, robotika i svasta nesto je unaprijedilo proizvodne procese i danas za neki posel gdi je radilo sto ljudi trebas jednog. Tak da ono kuzis ne?

 Ista sudbina se smiješi mnogim poslovima u IT sektoru. Za godinu, 5 ili 10.

4 godine
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...
 

da, od 90-ih je došlo do smanjenja relativnog udjela u bdp-u, ali se on postupno povećava i sad je preko 27%, što je vrlo blizu njemačkom udjelu od 30%

ali i to nije nešto što se iznimno nama događa, udio usluga raste svugdje na zapadu, pa i gore spomenutoj njemačkoj gdje je već duplo veći

 

ono što je bitno da je industrija danas u hrvatskoj broj 1 i po zaposlenima, i po prihodima i po izvozu i po novostvorenoj vrjednosti

daleko, daleko od onoga što se ponavlja u mitovima

Gdje mogu kupiti proizvode hrvatske industrije? Za kućanstvo i svakodnevni život. Tebi je 27% neki doseg? Koja vrsta industrije? Prerađivačka? Oružje? U bivšoj državi smo s tugom gledali u Mađarsku i IBM-ovu tvornicu HDD-ova. Nikada nismo imali ni auto industriju. Kakvu / koju industriju elektronike imamo? Što će meni nekakvi metalni profili? Ili robot za razminiranje (teška industrijska niša).

 

Mi smo stalno u nekom usponu, samo što ja nigdje ne vidim te proizvode: https://www.tportal.hr/biznis/clanak/hrvatska-na-vrhu-eu-po-rastu-industrijske-proizvodnje-20231115.

 

 

11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
zelenapaprika kaže...

 Zato što mi jesmo država rentijera. Onih koji zarađuju na tuđoj nesreći i bogate se, a porezna uprava ne pita otkud deseci i stotine milijuna kuna ili EUR-a pojedincima. 

 

O deindustrijalizaciji Europe, pa i Hrvatske si, nadam se, čitao ili čuo. Ovo je valjda najkraća varijanta: https://lidermedia.hr/poslovna-scena/hrvatska/kako-se-deindustrijalizirala-hrvatska-136775. U kojoj industriji će se zaposliti svi sadašnji studenti?

 

Tako da te pojedinačne firme nikako ne mogu popraviti opću sliku. U industriji je radio ogroman broj ljudi do 1990. Neki danas nisu živi, neki su na kraju života, siromašni i zaboravljeni, a krimosi koji su i tada krali, uživaju u plodovima svojeg kriminala i danas. Crne knjižnice jamče da ih nitko neće dirati do su živi oni i oni kojima su radili usluge.

 

Koliko smo samo imali tvornica čarapa, košulja, hlača, industrijskih strojeva, farmaceutskih proizvoda, hrane...

 rentijerstvo, pogotovo iznajmljivanje apartmana na moru je posljedica puštanja da sustav 'obiteljskog smještaja' izraste u abominaciju

obiteljski smještaj je podrazumijevao mogućnost da ljudi iznajme sobu ili drugi stan u kući, ne da se grade i kupuju apartmani koji veze nemaju s obiteljskim smještajem

to je rezultiralo i situacijom gdje apartmanizacija guši razvoj hotelskog smještaja, jer je nelojalna konkurencija i jer se na silnu zaradu od apartmana plaća sitniš od paušala, umjesto da se oporezuje dobit kako bi trebalo

 

deindustrijalizacija europe je poznata, zato sam i rekao da to nije isključivo naš problem

 

pojedinačne firme čine industriju, ne kužim što uopće hoćeš reći - zar prije nisu bile pojedinačne firme?

 

tvornica čarapa, košulja, hlača, industrijskih strojeva, farmaceutskih proizvoda, hrane imamo i dalje, sve zajedno čine spomenutih 27% udjela u bdp-u, ogromnu većinu izvoza i gotovo sav rast dodane vrijednosti... što zapravo želiš reći? da to što ti ne znaš koje su to firme znači da one ne postoje?

 

zelenapaprika kaže...

Gdje mogu kupiti proizvode hrvatske industrije? Za kućanstvo i svakodnevni život. Tebi je 27% neki doseg? Koja vrsta industrije? Prerađivačka? Oružje? U bivšoj državi smo s tugom gledali u Mađarsku i IBM-ovu tvornicu HDD-ova. Nikada nismo imali ni auto industriju. Kakvu / koju industriju elektronike imamo? Što će meni nekakvi metalni profili? Ili robot za razminiranje (teška industrijska niša).

 kratkovidan si, proizvode hrvatske industrije možeš kupiti bilo gdje, od prerađivačke industrije hrane koju imaš u svakoj trgovini, aluminijske ambalaže u kojoj stiže i strana roba, aluminijskih kućišta autodijelova i odnedavno cijelih komponenti u autima koji dolaze iz njemačke, i hrpu drugih stvari, doslovce na svakoj polici u trgovinama imaš proizvode hrvatske industrije... najbolje da ti za svaku pojedinačno nabrajam

 

i naravno da je 27% udjela industrije u bdp-u doseg kad jedna njemačka ima par posto više - što bi trebali biti kao grčka na 16%? ...ili ti očekuješ da budemo jači od njemačke?

ne kužim uopće o čemu lupetaš i što tebe muči - imaš o svemu podatke na netu, pa se informiraj

 

EDIT

ako želiš vidjeti koja su to 'pojedinačne firme' koje čine hrvatsku industriju - link

to ej tablica najvećih u svim sektorima, od građevine, metaloprerađivačke industrije, gume i plastike, hrane, kemijske industrije, farmaceutike, brodogradnje, motornih vozila/dijelova, energetike, drvne industrije, namještaja, mineralnih proizvoda, pića, ribarstva, cigareta i svega što ti padne na pamet... 

 

da, ne poizvodimo mercedes, niti čipove niti letimo u svemir... jebemti ograničene ljude, ignorante i njihovu galamu, takvi su najglasniji

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 21:51 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
zelenapaprika kaže...
picajzla0707 kaže...
 

da, od 90-ih je došlo do smanjenja relativnog udjela u bdp-u, ali se on postupno povećava i sad je preko 27%, što je vrlo blizu njemačkom udjelu od 30%

ali i to nije nešto što se iznimno nama događa, udio usluga raste svugdje na zapadu, pa i gore spomenutoj njemačkoj gdje je već duplo veći

 

ono što je bitno da je industrija danas u hrvatskoj broj 1 i po zaposlenima, i po prihodima i po izvozu i po novostvorenoj vrjednosti

daleko, daleko od onoga što se ponavlja u mitovima

Gdje mogu kupiti proizvode hrvatske industrije? Za kućanstvo i svakodnevni život. Tebi je 27% neki doseg? Koja vrsta industrije? Prerađivačka? Oružje? U bivšoj državi smo s tugom gledali u Mađarsku i IBM-ovu tvornicu HDD-ova. Nikada nismo imali ni auto industriju. Kakvu / koju industriju elektronike imamo? Što će meni nekakvi metalni profili? Ili robot za razminiranje (teška industrijska niša).

 

Hrvatske proizvode kupiš u svakoj trgovini. Bukvalno.

U bivšoj državi sve države istoka su gledale u nju i kasnije RH sa zavišću baš po pitanju robe široke potrošnje.

Mađarska je izašla iz socijalizma 1989., IBM otvorio tvornicu 1995, zatvorio ako se ne varam 2002. radi gubitaka i preko 2000 ljudi poslao na cestu. Nije baš neki primjer.

Ozbiljnu auto industriju nećeš ni imati, nemaš ništa kopetitivno zašto bi ju netko otvorio, ozbiljnu elektroniku isto tako.

A proizvoditi željezne profile ili robote za razminiranje je puno bolje od ničega, ako imaš tržište i zaradu. Posebno ako je neka specifična niša jer je tu onda zarada bolja.

16 godina
online
Gdje je nestala radna etika?

Nije nestala samo radna etika.....Gdje je nestao čovjek.........

Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
online
Gdje je nestala radna etika?

A gdje su mi nestale čarape!?

AMD Ryzen 7900X3D; Gigabyte Gaming X670 X AX; G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5-6000 C30 32 Gb; MSI 4090 24 Gb X Trio; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.4.2024 7:31 (Kant).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
robogo kaže...
Ljudi su se opametili i ne daju se više izrabljivati za sitniš. Ako moj rad u prosjeku vrijedi 1000€ mjesečno, zašto bih pristao na ponudu od 800? To samo budala može napraviti.

I naravno da na svakom razgovoru za posao prvo pitam kolika je plaća. Ako je u startu ispod normale, nema smisla da mi firma dalje troši vrijeme, idem tražiti drugu firmu, a oni drugu budalu. Na poslu gdje sam sad mi je recruiterica odmah u startu rekla kolika je plaća jer, prema njenim riječima, "nema smisla da ti trošimo vrijeme ako te ne možemo platiti koliko očekuješ".

Otvorena tema o "radnoj etici", a poslodavci su najčešće prvi koji je se ne drže.

 Kolega pristojno objasnio..

 

Da se nadovezem, sa nekom svojom "navikom" ajmo tako nazvat, a sto svatko moze primjenit na sebe.

 

Svake godine, posaljem 3-4 zamolbe za posao(Zivotopis,Zamolba, Certifikati/diplome i ako netko ima pismo preporuke ili nesto slicno, jos bolje,bez obzira sto imam vlastitu firmu), nakon sto dobijem odgovore, i ponudene uvjete u vidu godisnje place i dodataka, sracunam to sve i podjelim sa brojem ponuda da bih dobio neku srednju vrijednost, tu vrijednost gledam kao cifru "koliko vrijedim", znaci ispod te cifre, ne planiram ustat iz kreveta ici radit nekome, bezobrazno/bahato receno, ali toga se drzim, naravno covjek i sam treba u glavi imat odprilike "koliko vrijedi" i bit realan.

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
9 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Ljudi će odlaziti iz Hrvatske raditi u inozemstvo sve dok se ne prestane:

 

- kriviti radnika da je nepotrebno napravio ispis nekog A4 dokumenta u boji umjesto c/b, a u isto vrijeme glavešine plate catering radi žderačine 200 eura za svoj direktorski "event",

- spočitavati slabo plaćenom radniku kako je svaki euro njegove plaće pokriven silnim davanjima i nametima, a u isto vrijeme taj direktor sjeda u 75.000-100.000 eura vrijedan automobil da se odveze u stan vrijedan 350.000 eura,

- smatrati općenito Hrvate lošim radnicima jer mi do sada nitko nije uspio objasniti kako to točno ljudima na granici pri izlasku iz Hrvatske premontiraju glave jer u inozemstvu Hrvati budu i cijenjeni radnici i dobro plaćeni radnici,

- smatrati logičnim da privatni poduzetnik/direktor ima stav da radnici ovise o njemu i njegovom radu, a ne obrnuto,

smatrati logičnim da se pri najmanjem znaku financijskih poteškoća u poslovanju prvo i jedino smanji plaća radnicima, a vlasnik firme i dalje nesmiljeno cucla lovu te iste firme i za sebe, i za svoju ženu i za ljubavnicu.

 

Imao sam prilike svjedočiti kako su odlične firme propadale:

 

1. Direktor uspješne marketinške agencije zamislio si je da će sve starije radnike s iskustvom zamijeniti s "mladom, poletnom ekipom koja ima svježe ideje", a na kraju je ispalo da mlada i neiskusna ekipa nije uspjela ni 30% novih poslova dogovoriti, uz gubitak postojećih sigurnih poslova. Bio je sistem natezanja po sastancima s klijentima bez postignutih dogovora, da bi nakon cca 6 mjeseci bio ključ u bravu jedino rješenje.

 

2. Direktor grafičkog studija smanjio je plaću radnicima u trenutku kad je bio slabiji priljev novca, naravno da je to bio prvi i jedini korak jer je direktor morao plaćati renovaciju stana u Zagrebu i kuće na moru, a još je otplaćivao i mrcinu od auta na leasing, da bi radnici koji se bune bili otpraćeni rijećima da će preko oglasa doći 50 novozainteresiranih za posao. Naravno da niti jedan od tih 50 novozainteresiranih nije imao potrebno znanje ni iskustvo, pa je s odlaskom 3 od 5 radnika nastalo rasulo, a nedugo nakon toga su i ostala 2 od stare ekipe otišla i firma na kraju propala nakon cca godinu dana životarenja.

 

Ovo gore navodim da shvatite da svatko ima pravo na svoje želje i svoje snove, i radnici i poslodavci, ali ne treba isključivo radnike kriviti za odnose prema poslodavcima koji su posljedica donedavnog i nažalost još uvijek prisutnog razmišljanja većeg broja poslodavaca da je radnik najmanje bitna karika u uspješnosti firme. Rijetke su firme koje se trude dobre radnike adekvatno nagraditi i svaka im čast na tome, a čujem da ih u Hrvatskoj hvala Bogu ima i to mi daje nadu da će jednog dana taj stav nadvladati primitivizam koji vlada u odnosu prema radnicima. Ali kako vidim trenutnu situaciju i činjenicu da kad ujutro krenem na posao u lift uđe na jednom katu jedna Filipinka i na drugom katu jedan Indijac, nisam siguran koliko je takva nada realna. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.4.2024 14:53 (Thinker).
 
15 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...

 jebemti ograničene ljude, ignorante i njihovu galamu, takvi su najglasniji

Udahni, popij čašu vode da te ne strefi moždani.

 

I pomozi mi da danas kupim domaći frižider, cipele ili televizor.

5 godina
online
Re: Gdje je nestala radna etika?
zelenapaprika kaže...
picajzla0707 kaže...

 jebemti ograničene ljude, ignorante i njihovu galamu, takvi su najglasniji

Udahni, popij čašu vode da te ne strefi moždani.

 

I pomozi mi da danas kupim domaći frižider, cipele ili televizor.

 Ma koji frižider? to je luksuz

 

idemo od baze a to su goriva / energija, jel imamo plina / dizela, benzina , struje dovoljno osigurano za svoje potrebe da uopće pogonimo nekakvu industriju, (U slučaju da neki moćnik odvrne potenciometar na "Nisko")?

 

 

 

4 godine
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Old Iggy kaže...

 

Hrvatske proizvode kupiš u svakoj trgovini. Bukvalno.

 Koje proizvode? To je pitanje. Hranu (osnovnu, a ne egzotično voće i povrće) još donekle ali ne svu (i kruh i pecivo uvozimo i to masovno - https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/uvozimo-kruh-slatka-peciva-pizze-a-po-cijenama-pekarskih-proizvoda-hrvatska-je-u-vrhu-europe---762918.html), deteržent i sapun još nekako ali domaće je ljudima fuj. Daj, idemo u neki Elipso ili slični dućan, pa mi pokaži što je tu hrvatski proizvod. Gdje mogu kupiti hrvatski fen za sušenje kose, hrvatski usisivač za prašinu? Ili gdje mogu kupiti hrvatske cipele. Ili hrvatske žarulje (i to je u trenutku pred gašenjem Zg tvornice bilo made in PRC). Ma samo dihtung za express lonac. Odem u Konzum ili Pevex i kupim Commelov produžni kabel made in PRC. Za domaći proizvod za kućanstvo se moraš pomučiti pronaći ga. Ako i postoji, ne reklamira se uopće ili barem dovoljno. A to mi treba. Fućka se meni za metalne profile, industrijsku opremu i oružje.

5 godina
online
Gdje je nestala radna etika?

da bi imali kruh treba ti brašno

brašno <- polje pšenice

polje pšenice <- stroj

stroj <- dizel

dizel <- industrija nafte, nafta

 

EDIT: a nafte nemamo

za naftu ti treba trgovina

trgovina <- transport (brod, kamion, vlak,)

transport <- infrastruktura (luka, cesta, cijev, pruga,  )

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.4.2024 11:09 (gpd).
 
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

HR ne može imati konkurentnu proizvodnju, za istu je potreban jeftini energent (plin, struja itd...)

Trenutno je u HR cijena istog za industriju puno veća nego za kućanstvo, preko velike bare je to obrnuto.

 

Nažalost strategija svih naših vlada do sada je bila da smo mi:

 

turistička zemlja (mala zemlja za veliki odmor),

pa zemlja znanja (to je bila mantra samo IT i know how ostalo je neisplativo, iako eto u DE je veća satnica radnika pa imaju proizvodnju i njima je isplativo),

pa onda ona izjava premijerke "nismo mi tamo neka Kina" (aludirala je da je proizvodnja rezervirana za nekoga za koga je ona smatrala zemljom trećeg svijeta, takvi danas imaju svemirski program..) 

 

svaka vlada je imala istu priču industriju treba rasprodati i raditi nešto unosno, proizvodnja je bila "niža klasa" radi pametnije a jeftino uvezi, tek dolaskom Covida se vidjelo da imati novaca u trenutku kada svi trebaju istu stvar ne znači ništa.

 

Problem sa industrijom jest u tome da kada se izgubi "know how za određeni segment" i pri tome ne osiguraš kao država jeftine energente nema tog poduzetnika koji će pokretati proizvodnju.

 

 

 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
forumaš kaže...
NEW_MAN kaže...

Nije rijec o tome koliko se love okrece nego koliko je ljudi radilo u industriji. Nekad je u Varazdinu bilo desetak tvornica koje su zaposljavale vise od 20k ljudi, danas ih u tvornicama radi mozda 2k (karikiram).
Radil sam mreze prije dvadeset+ godina i vukli smo kable po Vis-u. Vucemo kable i dojde neki stariji gospodin i prica je nekad je tu u jednoj smjeni radilo 2000 ljudi i naslo se ljudi za deset partija bele (kartaska igra), danas nas nema ni za jednu a radi stotinjak ljudi. Znaci same shit, ista firma, vise posla, prometa, dobiti a radi manje ljudi. To je tako jer imamo kapitalizam i ljudima se ne dijele poslovi samo zato da se zaposle nego se radi da se zaradi i visak zaposljenih dobije nogu u guzicu. To nije deindustralizacija nego realnost. Zato su i propale sve komnisticke zemlje, jer se nije radilo s dobiti. Svi su radili i imali posel a firma je od prvog do zadnjeg dana generirala minus te su takve drzave kad tad bankrotirale.
Istu diskusiju sam vodil sa pokojnom bakom. Veli ona za Tita smo svi delali i nije bilo nezaposljenih.. Je zato jer je Tito otisel rusima i rekel dajte lovu inace bude NATO stacioniral nuklearke kod nas i rusi dali pare, ista prica s amerima, dajte pare ili bude CCCR mogel imat atomsko naoruzanje usred Evrope. Jednog dana Tito vise nije dobival lovu od nikoga, hladni rat je zavrsio a mi smo dobili inflaciju koja je pojela cijelu Jugu i svi su bankrotirali jer je sve bilo na kredit. Na kraju je dosel HDZ i pokral ono malo kaj je ostalo te unistil ono kaj komunisti nisu stigli unistiti.

 

Najveci investitori u RH su Republika Austrija onda Njemacka itd. Bez njih bi jos dan danas bili u srednjem vijeku. 

Radno pravo je bilo zagarnatirano, svi koji su željeli raditi morali su dobiti posao. Zato je bilo više zaposlenih nego što je to realno bilo potrebno.

Najveća razlika u odnosu na danas su bile manje socijalne razlike, da li je to svjetski trend ili samo naš put ne bi znao. Direktor firme je mogao i smio imati max 3X veću plaću od čistaćice...da kralo se ali kralo se uvijek, krade se i sada.

Kaj se tiče Tite nisu bili samo USA krediti nego je bilo tržite nesvrstanih, gdje je YU plasirala svoje proizvode. Afrika je radije kupovala Titine šparete, televizore i generatore nego neke druge. Kamo je išao profit? U stanove. Mama dobila stan nakon deset godina staža, novi u utrinama jednoiposobni, za pet godina ga vratili jer tata dobio od svoje fime novi dvosobni u Prečkom, imao je bodova i za trosobni uz nadoplatu od dvije tri plaće ali bilo mu je neugodno uzeti...da takva su bila vremena, ljudi su imali i srama...do pred kraj kad se krenulo sve raspadati. Tetak nije bio na redu, ušao u novu zgradu, stavio novu bravu na ulazna vrata i ostao u tom dvosobnom stanu do smrti...pa tko će radnika i obitelj izbaciti na cestu, sramota je za sve, za državu, za društvo i za partiju. OK tetak nije imao srama :D

Danas smo više manje svi prezadužni, količina držvanih dugova je postala urnebesna i apsurdna. Tko će to vratiti 

 Nitko nije dobio stan nego stanarsko pravo do smrti. Placala se stanarina neku sicu tipa 15 € ali je stan bio drzavni. Moji su otkupili stan u devedeesetima i tek onda je stan pripao roditeljima. ISto su napravili i sa stanom od bake. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice