Wifi pojačivać

poruka: 33
|
čitano: 21.512
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Na što obratiti pažnju pri kupnji?

Pozdrav svima!
Treba mi wifi pojačivać za susjednu kuću pa me zanima na što trebam paziti prilikom kupnje wifi pojačivaća?
Naime, wifi router se nalazi u prizemlju kuće 1. Internet bih koristio na prvom katu kuće 2 koja je nekih 8 metara udaljena od kuće 1 i wifi rutera.
Trenutno je jačina signala u kući 2 negdje oko 50%, na mjestu gdje bih uključio pojačivać možda i 60%.

Hvala

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na što obratiti pažnju pri kupnji?

Ako već imaš WiFi signal u kući 2 i planiraš repeater signala postaviti u toj istoj kući nećeš baš imati nekakav dobitak.

Taj repeater samo dalje proslijeđuje signal koji dobije i nema veze ako ti sa njega imaš punu jačinu signala kada on može isporučiti samo ono što dobije sa polazne tačke i ako se on ne nalazi na mjestu koje prima dobar početni signal neće moći ni proslijediti veću brzinu od one koju dobija.

Gledaj to ovako:

Ako ti trebaš proslijediti signal sa tačke A do tačke C WiFi repeater mora biti na tački B koja istovremeno mora biti na takvom mjestu da može primiti dovoljno jak signal sa tačke A i proslijediti dovoljno jak signal na tačku C.

 

U tvom slučaju bi nekako bilo idealno da je WiFi repeater na pola puta između tačaka A i C, ali ako to nije izvedivo pronađi mjesto u kući 2 koje ima najjači signal i tu postavi repeater.

10 godina
offline
Re: Na što obratiti pažnju pri kupnji?

..i ne samo to već će brzina biti manja čak do upola one koju imaš na svom ruteru jer range extenderi re-emitiraju podatke pa npr.  1 sec. prima pa 1 sec. te iste podatke šalju dalje što je za iste podatke duplo vrimena.

11 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
Dobro su ti kolege napisali.

Ja imam extender i stvar radi.

https://www.tp-link.com/us/home-networking/range-extender/tl-wa850re/

Sve ovisi za što to treba. Za moje potrebe ok. Imam kućni ured i nemam problema s brzinom.

Ako želiš postaviti stvar kako treba i imati sve tip top onda mesh sustav

https://www.tp-link.com/en/home-networking/deco/deco-m4/v1%20(2-pack)/

Imaš cijelu temu, vjerujem da će ti biti korisno

https://m.bug.hr/forum/topic/mrezni-hardver/kucna-mreza-ap-vs-range-extender-vs-mesh/279884
12 godina
neaktivan
offline
Re: Na što obratiti pažnju pri kupnji?
avokado kaže...

Pozdrav svima!
Treba mi wifi pojačivać za susjednu kuću pa me zanima na što trebam paziti prilikom kupnje wifi pojačivaća?
Naime, wifi router se nalazi u prizemlju kuće 1. Internet bih koristio na prvom katu kuće 2 koja je nekih 8 metara udaljena od kuće 1 i wifi rutera.
Trenutno je jačina signala u kući 2 negdje oko 50%, na mjestu gdje bih uključio pojačivać možda i 60%.

Hvala

 Povuci kabel i miran si. Sve drugo će biti gubitak novaca, vremena i živaca. Recimo da ti je internet 50mbps u drugoj kući gdje sad imaš signal na 50% za pretpostaviti je da nećeš loviti više od 10-15mbps i to u odličnim uvjetima. Extender ti neće previše pomoći osim ako ga ne staviš između te dvije lokacije, kako ti je kolega preporučio, a i onda ćeš imati dosta gubitaka u brzini. To što ćeš imati puni signal ništa ne znači jer će internet biti katastrofa.

 

Nagledao sam se kod nas apartmana u kućama gdje ljudi stavljaju wifi extendere i misle da je sve 5 jer je signal do kraja, a gost na kraju koristi 4G preko mobitela jer je internet u apartmanu neupotrebljiv.

 

Kabel + AP ili switch na svakoj lokaciji je najbolje riješenje.

12 godina
neaktivan
offline
Wifi pojačivać

Hvala svima na informacijama i preporukama. Baš gledam ovaj mesh sustav koji je kolega stavio, možda ću to uzeti.

Još da pitam da vidim jesam li vas dobro shvatio. Ako pojačivać uključim na mjestu gdje mi najbolje hvata wifi signal iz kuće 1, je li mogu tu "uhvaćenu" brzinu onda očekivati u cijeloj prostoriji gdje će biti postavljen pojačivać?

Zapravo mi ne treba wifi u cijeloj kući 2, samo u toj jednoj prostoriji jer bi mi tu ured bio.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wifi pojačivać

Gledaj to ovako.

Imaćeš u najboljem slučaju brzinu veze koju inače imaš na tom mjestu gdje si postavio repeater.

On ne može proslijediti veću brzinu nego što dobije bez obzira što ćeš ti vidjeti jak signal jer će ti repeater biti blizu.

 

10 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
Widowmaker kaže...

Gledaj to ovako.

Imaćeš u najboljem slučaju brzinu veze koju inače imaš na tom mjestu gdje si postavio repeater.

On ne može proslijediti veću brzinu nego što dobije bez obzira što ćeš ti vidjeti jak signal jer će ti repeater biti blizu.

 

 Netočno , jer sa pojačalom dometa ne može imati brzinu rutera koju ima na mjestu na koje postavlja pojačalo dometa.

Wifi adapteri koji rade u modu repeater prvo primaju npr. 1 sekundu data podatke od rutera , pa drugu sekundu te iste podatke šalju prema korisnicima. Dakle ukupno dvije sekunde što kad uzmemo da je direktno sa rutera do korisnika je samo 1 sekunda.

 

Napomena za "mesh" da i oni isto rade u modu repeater ali viši band (5GHz) koriste za međusobnu komunikacju i prema ruteru .

5 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
Upravo tako. Teoretski 50% brzine prakticno ni toliko. mesh je puno bolje rješenje...
15 godina
offline
Re: Wifi pojačivać

Zato sam i napisao "u najboljem slučaju".

Nisam htio dodatno komplikovati jer se očigledno ne razumije u problematiku, a ljudi obično misle da ako imaju odličan signal sa repeatera da je to super, a ne vode računa o tome koliko je dobra veza koju on prima...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Wifi pojačivać
Zna li netko zašto ne mogu dobiti WiFi na dlink DAP1360 access pointu
Naime LAN kabelom sam spojio AP na router, kada LAN kabel spojim na laptop imam 50mbit/s, dakle kabel je ispravan
Otvorim Firefox i uđem u postavke DAP1360, tamo odaberem AP mod, unesen naziv Ssid i password i završim instalaciju. Laptop prepozna Wifi, ali nema internetskog prometa.
Ako netko zna gdje griješim, molim prijedloge
 
0 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Wifi pojačivać

-trebaš se spojiti na njega, wlanom.. do tad normalno nema prometa.

.. tj više mogućnosti, ap-repeater-extender ovisi kako je u kojem modelu-soft riješeno, wizradi i sl. pa možda odabrati drugu opciju, ssid i sl. + pass-pin za wlan jer tek tad se preko njega spajaju ostali uređaji.

-i zato je mesh bolji, jer sve radi kao jedna mreža, ssid-pass transparentno za uređaj-juzera dok se prebacivanje radi automatski na bolji-brži signal u dometu.. s klasičnim ap to radiš ručno tj ako su oba signala u dometu (jedan jači drugi slabiji) tad uređaj zadržava postojeću konekciju, tek prekidom će zatražiti novu i možda se spojiti na drugi ap.. ili ručno izabereš na laptopu-računalu do dvije vidljive prepoznate mreže (za koje imaš pass).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Wifi pojačivać
Hvala na odgovoru, izabrao sam AP kao jeftinije rješenje u odnosu na mesh, a i imam provučen utp, pa mi je to i bolje, dlink sam stavio u AP mod, znači on me zanima, a ne extender, bridge ili sl.
Ali imam osjećaj da je problem sa IP adresom od AP-a, koja je po defaultu postavljena na 192.168.1.50
5 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
Shannon kaže...
Hvala na odgovoru, izabrao sam AP kao jeftinije rješenje u odnosu na mesh, a i imam provučen utp, pa mi je to i bolje, dlink sam stavio u AP mod, znači on me zanima, a ne extender, bridge ili sl.
Ali imam osjećaj da je problem sa IP adresom od AP-a, koja je po defaultu postavljena na 192.168.1.50

 Pod wan stavi dynamic ip ili dhcp da ti kupi adresu od routera. Iskljuci dhcp server i to bi trebalo raditi

15 godina
online
Re: Wifi pojačivać
Shannon kaže...
..
Ali imam osjećaj da je problem sa IP adresom od AP-a, koja je po defaultu postavljena na 192.168.1.50

 -naravno da je problem s adresom tj. ili koristi dhcp routera-modema ili svoj ili moraš znati koju adresu postaviti, tj 90% je ok, ali ako si na a1-coaxu tad je treći broj nula, ako si na iskonu 5 .. tj to se ne nagađa nego se podesi-zna ili se koristi dhcp

-treći broj je mreža-subnet, četvrti broj je pojedini uređaj-računalo u mreži, router obično na 0-1, ostali u rasponu do 250.. + ako se postavlja ručno, moraš znati koje su adrese zauzete-slobodne, dok dhcp to radi elegantnije.

-dupla adresa i imaš problem dok adresa izvan raspona ili druga mreža i nemaš mrežu-umreženo (odvojeno-odmreženo).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Wifi pojačivać

Modem mi je udaljen od sobe i nemoguce ga pribliziti zicno, ima li neki pojacivac wifija da mi ne nestaje u sobi kad zatvorim vrata, i moze li to bezzicno naravno, hvala  npr ovo valja li sta Wireless range extender TP-LINK RE200, AC750, 433Mbps, 802.11ac/b/g/n, zidni

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.10.2023 10:05 (yaya23_08).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
Samarzija kaže...
Dobro su ti kolege napisali.

Ja imam extender i stvar radi.

https://www.tp-link.com/us/home-networking/range-extender/tl-wa850re/

Sve ovisi za što to treba. Za moje potrebe ok. Imam kućni ured i nemam problema s brzinom.

Ako želiš postaviti stvar kako treba i imati sve tip top onda mesh sustav

https://www.tp-link.com/en/home-networking/deco/deco-m4/v1%20(2-pack)/

Imaš cijelu temu, vjerujem da će ti biti korisno

https://m.bug.hr/forum/topic/mrezni-hardver/kucna-mreza-ap-vs-range-extender-vs-mesh/279884

 spaja li se na antenu il moze preko wifija??

10 godina
offline
Wifi pojačivać

dali ima tko nekakvu preporuku za
Pojačivač WiFi signala,

imam t-com router, i na drugoj strani kuće i na katu i tavanu imam slab signal,
htio bi Pojačivač WiFi signala spojit sa kablom i stavit ga u centar kuće blizu plafona donja etaža,
pa bi valjda pokrivao donju i gornju etažu i tavan

 

 

dali bi ovaj bio dobar D-Link Eagle Pro AI E15, Dual Band (2.4 GHz & 5 GHz), Wi-Fi 6 (802.11ax)

 

https://www.mikronis.hr/Proizvod/d-link-eagle-pro-e15-ax1500-mesh-range-extender-e15-e/39824?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 23:47 (tomy01).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
Tcom ti za male pare nudi mesh nodeove koji rade sa aktualnim speedport routerom. S time bi si to najbolje riješio
15 godina
online
Re: Wifi pojačivać

-kupac odlučuje o svemu, npr cijena.. u ovom slučaju besmisleno-skupo, mada ima i skupljih, normalne cijene su od 15-20€.. i važnije, s više uređaja ćeš bilo koji prostor bolje-lakše pokriti + mesh tad koristi optimalno mogućnost komunikacije za veću brzinu.

-pravila kao teorija i praksa.. teoretski je svaki uređaj 'jednak' pogotovo wifi koji ima zakonom reguliranu snagu, tad će svaki raditi 'jednako' što se tiče signala (snage) dok će o prijemiku ovisiti prijem kao i smetnjama.. ako s postojećim imaš problem, tad će svaki uređaj teoretski imati jednak problem ako se nalazi na istom mjestu-uvjetima, no naravno extendere razmjestiš tako da pokriju prostor tj žicom prođeš dio kao zid koji stvara smetnje-preperku. .. praksa, ne vrijedi teorija, svaki slučaj je za sebe, upravo zbog smetnji-prepreka-slučajnosti za jednu lokaciju, stan-kuću, broj susjeda i zauzetih kanala ili neki deseti izvor problema.. ne vrijedi ako meni radi da će i tebi raditi jednako jer uvjeti nisu jednaki, svaka lokacija je za sebe i znaš tek kad probaš + promjenom lokacije tj probom na par mjesta možeš vidjeti gdje je bolja pozicija za optimalno pokrivanje nekog prostora dok se s više uređaja u meshu to olakšava-poboljšava i ako je moguće poveća propustnost jer sudjeluju svi uređaji međusobno.. zato je mesh važan.

-teorija 2. .. standardi, ako se poštuju tad svaki uređaj radi unutar standarda, tj ako podržava mesh radit će neovisno o brandu-modelu.. no nije u stvarnosti baš tako jednostavno, ... možda je bolje uzeti komplet operatera nego razne različite uređaje jer je to ipak novija tehnologija s početnim problemima i interesima proizvođača.

-cijena.. ponovo, neće skuplji biti 'jači' jer je wifi stvar standarda, ograničenja snage.. samo će imati više dodatnih fičera, npr trebaš li dualband, trebaš li gbe-žicu-mrežu, dok se u cijeni iznad 30€ već nalaze i routeri s istim mogućnostima tj razlika tih uređaja je samo u fizičkim dimenzijama i broju lan-portova koje router ima 4 + wan port.. ostalo je 'isto', tj soft-čip-mogućnosti dok će veći uređaj-kutija kao router imati i više antena npr par po bandu tj barem 4 antene i time mimo mogućnost rada u meshu s oba banda (2,4-5) jer su i antene stvar propustnosti-kanala, jedan smjer ili oba istovremeno = duplex = dupla brzina.. dok će reklama navoditi u pravilu sumu svih mogućih brzina ali ne i to da je moguće ostvariti tu sumu jer ili koristiš 2.4 ili 5 .. ne oba itd. (dok mesh upravo višestruke veze koristi da bi 'poboljšao' propustnost..)... dok je 'negativna' strana routera u odnosu na AP samo defaultni mod, tj router, pri čemu svi nude rad kao router, ap i sl. a razlika je samo u tom defaultu pa je AP logično upravo u ap modu i kupac ne mora ništa znati, upali i radi.. bez podešavanja-promjene, .. no ponovo, u osnovi-mogućnostima i teoriji svi su 'jednaki'.. jedna ili dvije-par antena za ulaz-izlaz, dualband, max propustnost-brzina po bandu i suma itd.. a sve to ovisi o tvojoj lokaciji-stanju kao zid ili smetnje i sve znaš tek kad probaš. + poneki stariji uređaj (generacija-serija) može biti više cijene dok novija serija može biti jeftinija.. to je često s računalima-komponentama kao i wifi.. i tad po kriteriju cijene kad logično pretpostavimo da je možda nešto skuplje možda i bolje-jače-kvalitetnije.. zapravo nije, nego je samo skuplje dok je istovremeno slabije ili bugovito jer to je tako s čipovima i softom a sve to je na kraju soft koji je 'isti' u svim kutijicama.

-ap je ipak najpraktičniji tj često su kao prolazna zidna utičnica čime se eliminira problem žica-struje i sl. .. ubodeš u zid-struju i to je to.. router je obično nespretniji u tome i treba ga recimo 'objesiti' negdje.. ali možda će upravo tim razlikama bolje pokriti neki prostor-signal jer s radio signalom nije isto gdje se nešto nalazi, pola metra razlike može dati drastičnu razliku dobro-loše.. itd. .. pa na kraju, opet, kupac bira i svaki slučaj je za sebe. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Wifi pojačivać

Etaže bez LAN kabla nećeš rješiti sa Range Extenderom .

Naj bolje provući LAN kablove na te etaže i spojiti na njega Mesh uređaje.

 

Range extenderi imaju istu snagu pa čak i manju od kućnog rutera a ni on ne može dati iskoristivu vezu prema drugim etažama jer će od wifi uređaja koji su na njegovoj etaži loše čuti uređaje sa drugih etaža pa ako netko koristi wifi stream videa ili slično od njihovih signala ne može čuti signal sa drugih etaža pa će dolaziti do prekida u konekciji.

Eventulno se može pokušati sa Powerline uređajima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 16:25 (AF139).
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
@yaya23_08

Sve preko Wi-Fi. Uštekaš na pola puta, jednostavno je...
6 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
Samarzija kaže...
@yaya23_08

Sve preko Wi-Fi. Uštekaš na pola puta, jednostavno je...

 ne radi, nije jednostavno

11 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
@yaya23-08 a gle ne znam što da ti kažem, ja sam imao nevedeni TP-Link i spojio ga kroz par minuta... upute su jednostavne. Baci oko na YouTube, imaš tamo tutoriala, pa će biti ok ;-)
13 godina
neaktivan
offline
wi fi usb adapter koji podržava kanale 149-165

Koristim samsung A33 kao hot spot za 5g internet. Imam mogućnost za 5 ghz. Moj laptop uredno vidi A 33 na 5GHZ. Za računalo sam kupio skupi Tp link Archer 20U plkus koji vidi moj A33 na 2.4 ghz ali ne vidi na 5 ghz. Iz tp link supporta su mi rekli da putem aplikacije wi fi analizer provjerim na kojim kanalima radi A33 na 5ghz. Ustanovio sam da radi na kanalima od 149-165. Liik mi kaže da europska verzija Archera ne vidi te kanale. Bože me saćuvaj. Danbima pretražujem internet i pitam stručnjake koji wi fi adapter podržava kanale 149-165 ali nitki iz bilo koje trgovine nema pojma o tome, a niti proizvođaći ne navode te jeb. kanale. Bilo kakav savjet je dobrodošao. Zna li netko wi fi adapter bilo usb bilo unutartnji koji podržava te kanale na 5 ghz?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Wifi pojačivać

Da se prištekam na temu..

 

U potkrovlju imam T-Comov Technicolor. Za sada lijepo radi. Od mjesta gdje je on do prizemlja imam provučen UTP. Što da upiknem dolje u prizemlju a da imam dobar wifi? Preferirao bih neku varijantu da istu mrežu imam i gore i dolje, a ne zasebni AP pa da mi se jedan gubi pa drugi spaja kako hodam po kući nego da to bude malo bešavnije... Valjda trebam mesh ali tako da u technicolor kablom ubodem neki cicibu.

marching up and down the squaaare
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
ninotocka kaže...

Da se prištekam na temu..

 

U potkrovlju imam T-Comov Technicolor. Za sada lijepo radi. Od mjesta gdje je on do prizemlja imam provučen UTP. Što da upiknem dolje u prizemlju a da imam dobar wifi? Preferirao bih neku varijantu da istu mrežu imam i gore i dolje, a ne zasebni AP pa da mi se jedan gubi pa drugi spaja kako hodam po kući nego da to bude malo bešavnije... Valjda trebam mesh ali tako da u technicolor kablom ubodem neki cicibu.

 Onda ti je najjednostavnije da uzmeš neki deco mesh 2kom. Jedan upikneš gore u router, a utp-om povežeš oba mesh nodea da imaju stabilan link. U speedportu isključiš wifi nakon kaj ostalo proradi. 1 mreža svuda

6 godina
offline
Wifi pojačivać

u dnevnoj imam ruter koji ne pokriva suprotni dio stana wifi signalom

 

na drugoj strani stana imam sobu do koje je provucen kroz zid lan kabel iz dnevne sobe

 

koji uredjaj mi preporucujete da nabavim koji ce se u toj drugoj sobi lan kabelom spojit sa glavnim ruterom i odasiljat wifi za daj dio stana

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Wifi pojačivać

Treba ti wifi Access Point (AP) tj. wifi uređaj koji ima mogućnost rada u AP modu.

Za preporučit bi trebalo znati koliku imaš brzinu na ruteru dobivenog od ISP-a i da li je dual band (2,4 i 5GHz).

Osim toga da li treba wifi samo za tu sobu gdje ima LAN kabal a ako je za još soba treba znati da li su zidovi betonski debeli  itd.

6 godina
offline
Re: Wifi pojačivać
AF139 kaže...

Treba ti wifi Access Point (AP) tj. wifi uređaj koji ima mogućnost rada u AP modu.

Za preporučit bi trebalo znati koliku imaš brzinu na ruteru dobivenog od ISP-a i da li je dual band (2,4 i 5GHz).

Osim toga da li treba wifi samo za tu sobu gdje ima LAN kabal a ako je za još soba treba znati da li su zidovi betonski debeli  itd.

 

50mbps imam zakupljeno, toliko i dobivam

 

Channel: 100 (5 GHz, 80 MHZ) mi pise u opcijama. dali je to dovoljno info?

 

wifi treba pokrivat tu sobu. sobu pokraj s njenim balkonom. zidovi nisu debeli a potrebna brzina bi trebala bit da se neometano otvara browser

 

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice