Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raznim

poruka: 17
|
čitano: 2.914
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raznim ".
16 godina
offline
Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raznim

Pametni dom je vec neko vrijeme vrlo aktualna tema, ali s pravom ju niste imali kao glavnu temu broja, a nije nuzno niti sada. Naime jos uvijek je to sve rastrkano i "umjetno nestandardizirano" (u nedostatku boljeg izraza).

 

I ono sto mene fascinira: zasto jos uvijek ne postoji pametna brava s 2FA mogucnostima?

Znaci jedan vrlo dobro poznat nacin podizanja sigurnosti, tako ga je lako implementirati ali ne...

Umjesto podizanja sigurnosti, svi se lijepe samo na komoditet i to postane jedina poanta.

Gledam te!
 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz

Brava sa 2FA? Evo što ja mislim zašto ne postoji - nije praktično. 

Neće takva brava spriječiti provalnika da provali takva vrata i bravu, tako i tako se to radi fizički ako već treba nešto otvoriti.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
8 godina
offline
Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raznim

Ako je nešto pametno, treba raditi neprimjetno, kao da ne postoji. Čim ga moraš kontrolirati, pokretati, naštimavati, to postaje opterećenje. Primjerice, imam pametni bojler - sam prati naše kućne navike i priprema dovoljnu količinu tople vode za svakki dan. Naštimao sam ga prije 8 godina i od tada ga nisam pipnuo. 

Ja rekoh
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
Veliki Brat kaže...

Pametni dom je vec neko vrijeme vrlo aktualna tema, ali s pravom ju niste imali kao glavnu temu broja, a nije nuzno niti sada. Naime jos uvijek je to sve rastrkano i "umjetno nestandardizirano" (u nedostatku boljeg izraza).

 

I ono sto mene fascinira: zasto jos uvijek ne postoji pametna brava s 2FA mogucnostima?

Znaci jedan vrlo dobro poznat nacin podizanja sigurnosti, tako ga je lako implementirati ali ne...

Umjesto podizanja sigurnosti, svi se lijepe samo na komoditet i to postane jedina poanta.

 Brava ima mehaničkki ključ. Vrlo je jednostavan za korištenje. To je to, veće automatizacije od toga je teško smisliti.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
Pero Dinamit kaže...

Brava sa 2FA? Evo što ja mislim zašto ne postoji - nije praktično. 

Neće takva brava spriječiti provalnika da provali takva vrata i bravu, tako i tako se to radi fizički ako već treba nešto otvoriti.

Nece 2FA sprijeciti provalnika koji razbija bravu nista vise nego obicna brava, ali ce ga sprijeciti u odnosu na "pametnu" bravu ako provalnik dodje do tvog mobitela (ili u odnosu na klasicnu ako dodje do kljuca).

Stvar je u tome da nesto sto jesi (otisak prsta) u kombinaciji s necim sto imas (BT na mobitelu) uopce nije neprakticna kombinacija, a prilicno je sigurnija od bilo cega bez 2FA.

 

EDIT: ali pametna brava sa senzorom vibracija moze aktivirati alarm ukoliko detektira pokusaj obijanja brave.

 

Feudalac kaže...

Brava ima mehaničkki ključ. Vrlo je jednostavan za korištenje. To je to, veće automatizacije od toga je teško smisliti.

Mislim da trebas proguglati znacenje rijeci automatizacija.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.4.2024 23:32 (Veliki Brat).
13 godina
suspendiran
online
Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raznim

U svakom slučaju zanimljivo štivo,  kao i tema sama uopće! 

No,  imam ovako napamet dok nisam pročitao članak u BUGu,  koliko takva pametna brava kolidira sa protuprovalnim vratima?!?! 

 

Uopće,  koliko je "bolje" imati samo "obična" protuprovalna vrata,! 

ATJ Lučko
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raznim

Zašto nema 2FA brava? ne bih rekao, svašta danas ima pa valjda i to.

 

Rule of Thumb : Ako nema u trgovini, uradi sam.

Dakle stavi dvije brave, jednu na otisak prsta ili neku drugu biometriju, a druga brava na nfc | bluetooth | wi-fi, bilo što.

Dodavanjem brava može se dobiti i 2FA, 3FA i multi-FA

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.5.2024 9:06 (gpd).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
Ajmo ovako brate. Ako mi i ukrade mob, kako ce ga otkljucati bez otiska prsta? Ili bez patterna?

Ne znam, meni nije prakticno imati pametnu bravu, doci sa hrpom stvari i onda umjesto da samo otiskom prsta ili pinom sve otkljucam, moram spustiti stvari, vaditi mob i potvrditi 2fa. Koja je onda svrha pametne brave osim da imam korak vise za uci u kucu/stan?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
6 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
Meni protuprovalna vrata ne djeluju sigurno, ako "zatreba" dođe ti bata polomi koljena ili odsječe kažiprst (radi otiska) ako nećeš sam otključati... viđao sam u filmovima gdje radi biometrije izvade ti i oko, ako je patern otključavanja šarenica. Sve ovisi kolika je vrijednost iza vrata.

No za ozbiljno imam neku vrstu čvršćih vrata ojačane anube i sistem zaključavanja marka Schüco, ali besmisleno, iza na terasi obična staklena vrata 🙃

Ali kako smo mi pošten narod imao sam pokidanu bravicu na autu nekoliko godina, znači auto je bio otključan pred kućom, pred firmom, u nekoliko gradova na parkinzima, na moru, u Beču. U autu dokumenti, radio Sony USB, ponekad i novčanik.
Da ne kažem da nije bilo uljeza, nekoliko smrdibuba je znalo ući.

Onako iskustvo mi govori da mi dosta sami izazovemo "svemir" (što god). Vidjeh par bisernih primjera gdje ljudi maze auto, doslovno se boje za njega, kad se ptica posere krpicom odmah uklanja kakicu, lik neda ženi da vozi auto, posvađao se sa rođakom odbio ga povesti zato što u njegov auto neda da se vozi pet osoba 🤭, čak idu pješke od garaže do stana 2km samo da bude auto garažiran. Na njegovoj roštiljadi ja mu vozio drva u svom tri godine novijem autu... I takav auto nećete vjerovati dvaput sudar sa divljačima, treći sudar na parkingu im netko udari auto. Ono jeb'o te auto, nisi mu ti rob, on je tebi, a tako i kuća, živi život odbaci strah, budi dobar i svemir će te nagraditi.
Nemojte se bojati, oprez i predostrožnost je zdrav stav ali nepotreban strah izazove svemir.

Pametna kuća, sve dok ne moram svakodnevno klikati po nekom dodirniku ili davati govorne naredbe... i slična sranja gdje gubim dragocjene sekunde i živce. Ono što mi skraćuje muke podržavam.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.5.2024 21:10 (ajimerej).
 
1 0 hvala 1
14 godina
online
Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raznim

Bio sam u kući koja nema kvaku na ulaznim vratima, nego svaki put moraš tipkati po ekranu. Idem za minutu izaći i tražim lika da tipka po vratima. Baš mu je olakšalo život.

 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
ATJLučko kaže...

U svakom slučaju zanimljivo štivo,  kao i tema sama uopće! 

No,  imam ovako napamet dok nisam pročitao članak u BUGu,  koliko takva pametna brava kolidira sa protuprovalnim vratima?!?! 

 

Uopće,  koliko je "bolje" imati samo "obična" protuprovalna vrata,! 

Vrata nisu brava. 

Možeš staviti vrhunsku bravu na loša vrata.

Ili imati protuprovalna vrata sa lošom bravom.

 

 

 

16 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz

Pa da, zato postavis geofencing i cim si dovoljno blizu, aktivira se prvi faktor (nesto sto imas). Otisak prsta (nesto sto jesi) ili PIN (nesto sto znas) moze biti drugi faktor.

Slazem se da bi pametna brava trebala biti jednostavnija za koristenje od klasicne, jedino sto ja mislim da bi mogla biti i sigurnija.

 

Nemoj me krivo shvatiti, kuzim sto zelis reci i OK, to je tvoj nacin upotrebe. No ja bih rado koristio bravu na moj nacin, samo sto mi ta opcija nije dostupna. A ne vidim razloga da ne bude, stvarno mislim da ne bi smjelo biti tesko za izvesti...

 

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz

Da imam znanja vec bih to napravio sam ali jbga...

A ovo s dvije brave sam svjestan sam, samo osim cijene uvode se novi potencijalni problemi, a sve bi moglo lako biti rjesivo putem jednog uredjaja, uz malo kvalitetniju softversku podrsku.

 

Gledam te!
13 godina
suspendiran
online
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
gpd kaže...
ATJLučko kaže...

U svakom slučaju zanimljivo štivo,  kao i tema sama uopće! 

No,  imam ovako napamet dok nisam pročitao članak u BUGu,  koliko takva pametna brava kolidira sa protuprovalnim vratima?!?! 

 

Uopće,  koliko je "bolje" imati samo "obična" protuprovalna vrata,! 

Vrata nisu brava. 

Možeš staviti vrhunsku bravu na loša vrata.

Ili imati protuprovalna vrata sa lošom bravom.

 

 

 

U pravu ste kolega, ali i niste u pravu, ne u kontekstu što sam ja želio kazati! 

U potpunosti vas shvaćam sa komentarom, no činjenica je da sam ja do sada viđavao SAMO protuprovalna vrata na ključ, a zanima me, kako i u kojem obimu funkcionira/ju vrata takvog tipa opremljena sa takvom bravom, gdje ne treba mi fizički ključ, gdje bi sa brava otključala mojim dolaskom u radijus desetak metara, a čak i da imam safe hidden code, ako ga ne ukucam nitko ne može otvoriti bez prevelike fizičke sile vrata. Da bih uopće uključio safe code, trebala bi mi znamenkastom PIN koji bi ukucao ukoliko primjetim problem/atičnu situaciju! Mogla bi se aktivirati i čarobnom riječi! 

Kada bi postojala takva opcija, to bi bilo vrh vrhova za moje skromno subjektivno razmišljanje! 

ATJ Lučko
5 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
ATJLučko kaže...
gpd kaže...
ATJLučko kaže...

U svakom slučaju zanimljivo štivo,  kao i tema sama uopće! 

No,  imam ovako napamet dok nisam pročitao članak u BUGu,  koliko takva pametna brava kolidira sa protuprovalnim vratima?!?! 

 

Uopće,  koliko je "bolje" imati samo "obična" protuprovalna vrata,! 

Vrata nisu brava. 

Možeš staviti vrhunsku bravu na loša vrata.

Ili imati protuprovalna vrata sa lošom bravom.

 

 

 

U pravu ste kolega, ali i niste u pravu, ne u kontekstu što sam ja želio kazati! 

U potpunosti vas shvaćam sa komentarom, no činjenica je da sam ja do sada viđavao SAMO protuprovalna vrata na ključ, a zanima me, kako i u kojem obimu funkcionira/ju vrata takvog tipa opremljena sa takvom bravom, gdje ne treba mi fizički ključ, gdje bi sa brava otključala mojim dolaskom u radijus desetak metara, a čak i da imam safe hidden code, ako ga ne ukucam nitko ne može otvoriti bez prevelike fizičke sile vrata. Da bih uopće uključio safe code, trebala bi mi znamenkastom PIN koji bi ukucao ukoliko primjetim problem/atičnu situaciju! Mogla bi se aktivirati i čarobnom riječi! 

Kada bi postojala takva opcija, to bi bilo vrh vrhova za moje skromno subjektivno razmišljanje! 

 

Ma postoje te smart lock brave. I nemam pojma kako to funkcionira u praksi.

 

Ili ako si mislio kako tehnički to funkcionira?

 

Osnovni element koji je potreban je elektro mehanizam čiji je zadatak da kad je/nije  pod naponom otključa/zaključa vrata. Ako to imaš a da odgovara za tvoja protuprovalna vrata onda dalje možeš radit čuda, od naj jednostavnijih do kompliciranijih. Od toga da na dugme otključavaš vrata, radio signalom pomoću releja, ili ukucavanjem PIN-a ili glasom, pozivom, SMS-om, lavežom psa, mačke, AI prepoznavanjem lica, s udaljene lokacije,  ....  nema što nema , granice su cjena, vrijeme, i stručnost. 

15 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz

koji točno bojler imaš ... ja bih želio opametiti ovaj postojeći ... možda mi je jednostavnije i pametnije kupiti novi :)

8 godina
offline
Re: Bugov ultimativni vodič za snalaženje među raz
BoTiA kaže...

koji točno bojler imaš ... ja bih želio opametiti ovaj postojeći ... možda mi je jednostavnije i pametnije kupiti novi :)

 Gorenje OGB 80 nešto.

 

Mislim da sad manje-više svi proizvođači imaju neki smart model. Ako ti počne izgarati grijač, nemaš kaj razmišljati, vrijeme je za novi. Do tada, zdrži!

 

U isto vrijeme sam napravio električno podno grijanje s "pametnim" termostatom, isto sam ga jednom naštimao i od tad ga nisam pipnuo... a prošlo je, ne znam točno, 7-8 godina. Treća stvar u kupaonici je termostatska pipa za kadu/tuš. Must have. Nevjerojatno koliko je komfornije korištenje, a usput se ušpara na toploj vodi i to poprilično. Danas uopće više nisu skupe, jednom naštimaš temperaturu i eventualno žena pomakne za crticu prema gore jer voli topliju vodu.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2024 16:27 (Feudalac).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice