Gdje je nestala radna etika?

poruka: 125
|
čitano: 20.297
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Ivan M. kaže...

Htio bih pokrenuti raspravu o nečemu što sam primijetio u svom poslovnom okruženju, a vjerujem da će se mnogi od vas moći poistovjetiti. Radi se o tome kako mladi danas pristupaju radu ili bolje rečeno ne pristupaju.

 

U firmu u kojoj radim redovito zapošljavamo nove ljude. Sve češće se susrećemo s mladima koji su više zainteresirani za plaću nego za posao koji trebaju obaviti. Prvi mail koji dobijemo od njih je obično "kolika je plaća?", prije nego što pošalju svoj CV ili išta drugo. Kada ih pozovemo na intervju, ponekad se dogodi da se samo pojave, prođu kroz par osnovnih pitanja i onda odu, kao da su imali nešto važnije za raditi.

 

Znam da nije svima tako, ali ovakvo ponašanje postaje sve učestalije. Čini se da mladi danas ne razumiju što znači raditi za nešto, što znači uložiti trud i vrijeme kako bi postigli neki cilj. Umjesto toga neki se čine kao da očekuju sve servirano na tanjuru, bez ikakvog ulaganja s njihove strane.

 

Nisam ovdje da sudim već da čujem različite perspektive i možda zajedno dođemo do nekih korisnih zaključaka.

 Čuj... Jebi ga - radi se sukladno plaći. Ako si minimalno plaćen ili blizu minimalne plaće - onda ćeš i raditi proporcionalno toj plaći - skoro minimalno. Ako si plaćen osrednje ili prosječno - osrednje ćeš raditi. I doviđenja. Zašto bi poslodavac iskorištavao ljude? Još ako radnik nema obitelj - boli ga ona stvar što će misliti, reći i učiniti poslodavac. Plati pošteno "care" i onda ćeš dobiti motiviranog radnika.

 

Novac, novac je nažalost bitan i trebamo ga. To je i jedan od najvažnijih motiva zašto se radi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 14:04 (Izzy).
16 godina
online
Gdje je nestala radna etika?

Ja sam jedan od budala koje su se potrošile u drugoj polovici 20-ih pretjeranim trudom i "ajmo stisnut" na puste priče malih šefova, tako da sam neizmjerno radostan na pristup generacije Z. Dapače, nek toga bude što više.
Na žalost uređenje je takvo, sad imam strane šefove i dok je u počecima bilo puno bolje, vide što se može u HR pa se samo reže gdje ide.

Ali ja sam se promijenio nakon početnih iskustava, dok me netko pita bih li prihvatio još XY rolu, ljubazno odbijem jer i ovako ima posla. Zanima me samo povišica i bonus, pogotovo sad kad je sve bezobrazno skupo.

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
14 0 hvala 1
11 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Kad san počea tek radit, s faksa prvih par godina mi je bilo jbt šta će šef reć, triba ostat duže radit će se duže, stres na svakom sastanku, na svakom razgovoru kod šefa stres jer nedaj bože da dobiješ otkaz. Dns 12 godina kasnije i 3 radna mjesta poslin me totalno zaboli neka stvar šta će ko reć i jel se priča da triba ostat duže ili ne. Plaće su vrlo dobre kad bi gleda stanje u državi ali u koju god banku da oden svugdi bi bilo slično tako da ako se neko misli izdrkavat na meni odo ja. Ili dignite plaću ja slušalice u uši pa se vi izdrkavajte do mile volje. Kultura se mijenja, ljudi postaju svjesni da su lako zamjenjivi, ali i poslodavci postaju svjesni da su lako zamjenjivi i da on zapravo tebi ne radi uslugu ako ti da posal jer ionako mi svoje plaće isplatimo višestruko u dobrobit firme. Sviđaju mi se novi trendovi, sviđa mi se šta se u zadnje vrime može mahat zakonima i riješenjima isprid nosa i tražit svoj komod jer se svi boje tužbi a ne da te se ucijenjuje za svakakvu pizdariju ko prije 10-15 godina.

Moj PC  
13 0 hvala 2
7 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Kao prvo svaka čast mladima da pitaju takva pitanja. Nekada je bila sramota pitati za plaću. Ja isto odmah pitam za plaću, da znam jesmo li na istoj valnoj duljini ili ne. Odbijam ulaziti u razgovore ako nemam jasnu sliku o kompenzaciji.

 

Drugo, ovi koji su danas mladi su u biti bili djeca pred 20 godina kad su razni poduzetnici i mutikaše silovali njihove roditelje. Oni su to vidjeli i sad se ponašaju na način na koji se ponašaju. Nema tu ničeg lošeg.

 

Treće, ako se nitko ne želi potruditi na razgovorima za posao za neku firmu to onda znači da im ta firma nije zanimljiva. Evo na primjer:

 

  • Očito niste stavili raspon plaće u oglas a ljude to def zanima. Zamisli proći n krugova razgovora i onda otkriješ da je plaća loša.
  • Jel vam intervju proces predugačak? Dok vi dovršite proces kandidat je već našao drugi posao.
  • Kako se Vi ponašate na razgovoru za posao? Jel ostavljate dojam prijateljski nastrojene firme ili ulazite u razgovor sa predrasudama prema mladima?
  • Kakvi su vam testovi? Jel imaju veze sa branšom ili ispitujete sporedne stvari (ljudi su često alergični na psihotestove jer ih ne vide kao nešto relevantno).

 

Nemoj miješati plaću, interes za ponuđeno radno mjesto, radnu etiku pojedinca i kvalitetu svoje firme. To su sve zasebne stvari - povezane, ali zasebne.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 14:39 (PunchyTinkerton).
 
8 0 hvala 0
16 godina
suspendiran
offline
Gdje je nestala radna etika?

Kako ide ona mantra rvackih robovlasnika/feudalaca. Rvati su lijeni i ne žele raditi. 

 

Što se mene tiče, želim vam svima propast i to još jučer.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 15:04 (memulica).
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Ivan M. kaže...

Htio bih pokrenuti raspravu o nečemu što sam primijetio u svom poslovnom okruženju, a vjerujem da će se mnogi od vas moći poistovjetiti. Radi se o tome kako mladi danas pristupaju radu ili bolje rečeno ne pristupaju.

 

U firmu u kojoj radim redovito zapošljavamo nove ljude. Sve češće se susrećemo s mladima koji su više zainteresirani za plaću nego za posao koji trebaju obaviti. Prvi mail koji dobijemo od njih je obično "kolika je plaća?", prije nego što pošalju svoj CV ili išta drugo. Kada ih pozovemo na intervju, ponekad se dogodi da se samo pojave, prođu kroz par osnovnih pitanja i onda odu, kao da su imali nešto važnije za raditi.

 

Znam da nije svima tako, ali ovakvo ponašanje postaje sve učestalije. Čini se da mladi danas ne razumiju što znači raditi za nešto, što znači uložiti trud i vrijeme kako bi postigli neki cilj. Umjesto toga neki se čine kao da očekuju sve servirano na tanjuru, bez ikakvog ulaganja s njihove strane.

 

Nisam ovdje da sudim već da čujem različite perspektive i možda zajedno dođemo do nekih korisnih zaključaka.

 

Vremena su se promjenila (to je bilo ono vrijeme "ako nećeš ima tko hoće"), i da za plaću i uvjete treba prvo pitati kao i za zaduženja koja se trebaju odrađivati za taj novac jer ipak plaća se za posao ne nužno za sjedenje po satu.

 

To je normalan odnos poslodavac - radnik, nismo mi dva prijatelja koji pokreću vlastiti biznis pa ćemo prvih par godina raditi 14 sati dnevno da bi stvorili biznis od kojeg ćemo kasnije živjeti. Radnik je samo radnik, on sa sobom uzima ono što ima na sebi, neće dobiti dionice tvrtke niti će dijeliti dobit sa vlasnikom, znači stav "sve je to naše"  ne igra. (Da i takvih filozofija sam imao priliku slušati)

Žao mi je samo što ja nisam tako nastupao nego sam uvijek cekao da meni kažu ej daješ više nego što trebaš pa eto mi mislimo da ti trebamo povećati plaću 

 

Dobra je stvar da bilmezi koji ništa ne znaju niti imaju iskustva danas traže 1000 EURa početno jer to znači da netko tko ima iskustva i radnu etiku može imati puno puno više. Već je to dovoljan razlog da ih podržim.

 

Smatram da poslodavac koji nije definirao raspon novca za radno mjesto nije transparentan u startu i biti će cigančenje i natezanja za potpisivanje ugovora. Na takve ne gubim vrijeme niti imam namjeru odlaziti na testiranja i razgovore da bih na kraju dobio na potpis ugovor koji je ispod razine očekivanja ili ima skrivenih caka (dežurstva koja nisu spominjana i kojekakve druge stvari koje bitno mjenjaju količinu sati za navedeni iznos koji je eventualno spomenut).

Kako jedni drugima ne bi tratili vrijeme, na oglasima za posao treba jasno definirati prava i obveze pa i financijsku stranu istog kroz godine iskustva i rang onoga tko se zapošljava.

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

Radna etika je otisla na zapad a doma je ostal "trash". Isti problem imaju svi i sve branse. Znaci ako netko valja taj ima posao i tesko je naci dobrog radnika, a trash se kotrlja po trzistu rada.
Samim time sto je ostao samo trash, ovi sto valjaju mogu traziti vise i jako mi je drago radi dobrih ljudi koji su ostali doma.
Od mojih prijatelja i poznanika svi imaju poslove a najmanje pola njih su neki sefovi. Znaci ima se i moze se ako imas znanja i radne etike. Zahvaljujuci luzerima kojima se ne radi ovi koji rade mogu zaradit vise i vrijede vise.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 15:35 (NEW_MAN).
10 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
memulica kaže...

Kako ide ona mantra rvackih robovlasnika/feudalaca. Rvati su lijeni i ne žele raditi. 

 

Što se mene tiče, želim vam svima propast i to još jučer.

 Hrvati po svim relavatnim statistikama manje rade od zapadnjaka. I odlaze u mirovinu puno ranije od zapadnih zemalja. Posljedica je niska produktivnost i slaba ekonomija.

 

 

 

 

 

 

Nadglednik dina
5 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Entry Point kaže...
memulica kaže...

Kako ide ona mantra rvackih robovlasnika/feudalaca. Rvati su lijeni i ne žele raditi. 

 

Što se mene tiče, želim vam svima propast i to još jučer.

 Hrvati po svim relavatnim statistikama manje rade od zapadnjaka. I odlaze u mirovinu puno ranije od zapadnih zemalja. Posljedica je niska produktivnost i slaba ekonomija.

 

 

 

 

 

 

 Toerija postoji zašto je to tako,

Treba razumijeti da je glavna grana industrije turizam, a hrvati u naravi se baš ne trgaju služiti drugima. kao što njemci služe anglosaksoncima . pa posljedično zato rade manje.

 

A industriju su sje..

 

10 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Pislje kaže...

Dobro braćo mila

 

Jeb$#"š osnovne potrebe.

 

Želim odmor na jadranu, želim sat, želim motor, želim uć u trgovinu i kupovat hranu bez da biram svaki proizvod.

 

Jel to puno za tražiti?

 

Kakvih 800€ krvavih, neka se saberu sa današnjim cijenama. 

 

Pa što očekivati od gospodarstva ako ljudi imaju para samo za osnovne stvari.

 Gospodarstvo je odraz rada. Za visoki standard treba imati inovativnost i treba raditi. Ponavljam kao i u postu prije - hrvati premalo rade, prerano odlaze u mirovine. Velika većina poslodavaca (a to su obrađivačke industrije i usluge) ne mogu platiti veće plaće. Dobar dio ih je nekonkurentan (zbog politike) i tako dalje.

 

Sve je to jedan začarani krug politike, korupcije, naroda koji na svakom uglu lovi krivine, koji traži milostinju od lokalnih šerifa, preko s državom povezanih firmi. I mentaliteta.

 

Ja više nikad za hrvatsku firmu ne bi radio. Ne zbog novaca nego zbog ljudi.

Nadglednik dina
7 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
NEW_MAN kaže...

Radna etika je otisla na zapad a doma je ostal "trash". Isti problem imaju svi i sve branse. Znaci ako netko valja taj ima posao i tesko je naci dobrog radnika, a trash se kotrlja po trzistu rada.
Samim time sto je ostao samo trash, ovi sto valjaju mogu traziti vise i jako mi je drago radi dobrih ljudi koji su ostali doma.
Od mojih prijatelja i poznanika svi imaju poslove a najmanje pola njih su neki sefovi. Znaci ima se i moze se ako imas znanja i radne etike. Zahvaljujuci luzerima kojima se ne radi ovi koji rade mogu zaradit vise i vrijede vise.

 Znači pitati za plaću i ne sudjelovati u slabo razrađenim intervjuima == trash?

7 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Entry Point kaže...

 hrvati premalo rade

Ovo je čista laž.

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_average_annual_labor_hours

Croatia: 1,834.93 h

Germany: 1,353.89 h

 

Ne postaješ bogat od puno rada, nego od pametnog rada.

Slaba je produktivnost rada, to je problem u RH. Source: https://lidermedia.hr/ukratko/istine-i-zablude-o-hrvatskoj-ne-produktivnosti-149099 (naslov je zavaravajuć, produktivnost je rasla ali je i dalje niska)

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 16:13 (PunchyTinkerton).
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
PunchyTinkerton kaže...
NEW_MAN kaže...

Radna etika je otisla na zapad a doma je ostal "trash". Isti problem imaju svi i sve branse. Znaci ako netko valja taj ima posao i tesko je naci dobrog radnika, a trash se kotrlja po trzistu rada.
Samim time sto je ostao samo trash, ovi sto valjaju mogu traziti vise i jako mi je drago radi dobrih ljudi koji su ostali doma.
Od mojih prijatelja i poznanika svi imaju poslove a najmanje pola njih su neki sefovi. Znaci ima se i moze se ako imas znanja i radne etike. Zahvaljujuci luzerima kojima se ne radi ovi koji rade mogu zaradit vise i vrijede vise.

 Znači pitati za plaću i ne sudjelovati u slabo razrađenim intervjuima == trash?

 Normalno da nije. Ako je job bez raspisane place onda se nemamo opce o cemu spominat. Prvo i osnovno ocu znati koliko je placa a tek onda se mozemo razgovarat. Ne znam kaj znaci slabo razradeni intervju jer jos niti jedan nisam imao kao takav. Moj CV sadrzava sve moje podatke i opcenito su do sad svi razgovori za posao bili identicni.

Ovak to izgleda kod mene. Imam CV up to date i javim se na natjecaj za posao (u Austriji). Dobijem pozitivan odgovor i telefonski poziv. Dogovorimo termin i odem na razgovor. Dobar dan, dobar dan, ja sam taj i taj ovo je moj kolega/kolegica. Smalltalk i onda svi traze isto a to je da malo ispricam o sebi. Ja sam taj i taj, dolazim od tu i tu, imam zenu i djecu te moja karijera je pocela tu i tu. Do sad sam radio to i to, imam iskustva sa tim i tim. Razgovor je cisto da vide tvoje komunikacijske sposobnosti i da pokusaju skuziti kakav si. Manje vise se sve svodi na to ako im se dopadas kao covijek jer u CV pise sve, ali bas sve.

Ako je intervju za kc i odbijem ponudu za posao i zahvalim se na vremenu koje su ulozili u isti. Trudim se biti sto profesionalniji i skakat kroz obruce sto je moguce bolje, a to kaj je firma smece ili im je proces selekcije za kc zadrzim za sebe jer nikad ne znas ako ti bude netko trebao u zivotu. Moze se desiti da je sef opet na razgovoru u drugoj boljoj firmi jer je otisel na bolje i ako te zapamti kao profesionalnog i simpaticnog lika onda negdi drugdi mozda dobijes job radi toga. Primjera radi ova firma gdi sam sad, moj sadasnji sef je radil u mojoj prosloj firmi i odma se raspital oko mene kod starih kolega. Ovi su rekli da sam zakon i dobil sam job odma isti tren.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 16:31 (NEW_MAN).
10 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
PunchyTinkerton kaže...
Entry Point kaže...

 hrvati premalo rade


Ne postaješ bogat od puno rada, nego od pametnog rada.

Slaba je produktivnost rada, to je problem u RH. Source: https://lidermedia.hr/ukratko/istine-i-zablude-o-hrvatskoj-ne-produktivnosti-149099 (naslov je zavaravajuć, produktivnost je rasla ali je i dalje niska)

 Prije nego možeš pametno raditi, trebaš puno raditi. Optimizacija procesa. Dakle treba se odmaknuti od mentaliteta ajmo gradit fabrike i svi ćemo raditi kao da je 1975-a. A mi to imamo u promilima. Narod je dresiran zadnjih 30 godina kao da još uvijek u jugoslaviji živimo. Lokalni šerifi su bogovi, posao u državnoj službi je najbolji na svijetu itd. Kako da se u takvim uvjetima razvije konkuretno tržište. Nikako. I zato smo tu gdje jesmo. Svojom krivicom. Nitko drugi nije kriv za stanje u hrvatskoj osim hrvata samih.

Nadglednik dina
5 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Entry Point kaže...
PunchyTinkerton kaže...
Entry Point kaže...

 hrvati premalo rade


Ne postaješ bogat od puno rada, nego od pametnog rada.

Slaba je produktivnost rada, to je problem u RH. Source: https://lidermedia.hr/ukratko/istine-i-zablude-o-hrvatskoj-ne-produktivnosti-149099 (naslov je zavaravajuć, produktivnost je rasla ali je i dalje niska)

 Prije nego možeš pametno raditi, trebaš puno raditi. Optimizacija procesa. Dakle treba se odmaknuti od mentaliteta ajmo gradit fabrike i svi ćemo raditi kao da je 1975-a. A mi to imamo u promilima. Narod je dresiran zadnjih 30 godina kao da još uvijek u jugoslaviji živimo. Lokalni šerifi su bogovi, posao u državnoj službi je najbolji na svijetu itd. Kako da se u takvim uvjetima razvije konkuretno tržište. Nikako. I zato smo tu gdje jesmo. Svojom krivicom. Nitko drugi nije kriv za stanje u hrvatskoj osim hrvata samih.

 Gle, nismo krivi nego zaslužni jer nije nama tako loše. 

A to da ćeš konkurirati u kapitalizmu nekome tko je izmislio kapitalizam, posjeduje stroj za tiskanje novca, To blago zaboravi.

Nema nas puno još i da si budemo konkurencija je ludost.

 

6 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Gemmy kaže...
HCMAA kaže...

mene moji od malena...kolika je plaća to se zadnje pita ili uopće ne pita...do nazad koju godinu bilo je nezamislivo imati 1000E kod nas za većinu poslova...sad je to standard...i opet nitko neće...1000E kod nas više vrijedi nego 2000E u dojčlandu...hebiga mladi ne kuže da se do prvih dvadeset godina rada mora žrtvovati...da bi kasnije laganini...nisu ni dobili prvu plaću već milijun želja...evo zadnje dvije godine ja u drugom gradu podstanar...za sve to pokriti meni bi bilo dosta 800E...ustvari trenutni troškovi su mi 400-500E mjesečno...ladim jaja ne radim ništa...vozim twingo 1...bez problema kupim za cash bilo koje od 50000E..ali umjesto toga tih 50000E je na burzi koja mi daje 5%

 

imam back-up:)...mogu slobodno ići raditi za minimalac...kad mi pukne dam otkaz...ali da bi došao do tog trenutka...bilo je suza...krvi...znoja:)

 

P.S oni ne žele guzicu uz špaker...nego ajmo kupovati gluposti zvane fast food i slično...ono neš ti 10E za pizzu capricciosu...ono 10E dnevno za pizzu i hamburger je 300E...eto taman tih 300 za ratu kredita...ali onda samom sebi kuvaš...ni hrenovke ne znaju skuvati

 

P.S.S plan za ovu godinu ići odraditi 3-4 miseca..nek bude 800E netto...meni dosta...nakon toga zimu ko medvjed

 ti si cudo ako uspijes sam biti podstanar, i s 800e biti zadovoljan. meni nema sanse to biti dovoljno

 

jedino ako si stalno doma, i ne trosis na nista ostalo

 

cijene su isle puno gore

 

kada sam pocinjao radit pred 20g s 5tkn sam imao puno vise lufta za zivot nego sada s duplo vecom placom

 400E je podstanarstvo...pola ja...pola zaručnica...za one stvari u životu koje me interesiraju imam i viška...cigarete...droge...alkohol ne koristim...hebiga ako želim se dizati kad hoću i ići kad hoću onda moram biti spreman i za neku žrtvu...

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
14 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Statistiku odlaska u mirovine debelo kvare barniteljske mirovine, gdje ljudi odu u braniteljsku sa deset godina staža. Inače se ne ide rano u mirovinu, barem iz mog okruženja.

Sve u svemu radnika sve više fali, što je dobro za radnike. Ostalo su filozofije.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
NEW_MAN kaže...
Normalno da nije. Ako je job bez raspisane place onda se nemamo opce o cemu spominat. Prvo i osnovno ocu znati koliko je placa a tek onda se mozemo razgovarat. Ne znam kaj znaci slabo razradeni intervju jer jos niti jedan nisam imao kao takav. Moj CV sadrzava sve moje podatke i opcenito su do sad svi razgovori za posao bili identicni.

Ima tu par problema, od toga da firme (posebno ako su ozbiljne i za ozbiljna radna mjesta) nekad uopće nemaju budžet već gledaju što dobijaju za traženo, preko vjerodostojnosti podataka u CV-u do "različitosti razgovora" jer tu ima svega.

 

No osnovni problem, "radna etika", posebno kod mladih - to je problem koji nema veze s RH, ista stvar se pojavljuje i u EU i u nekim drugim dijelovima svijeta. RH ponašanje nekih poslodavaca takav pristup možda opravdava, ali kod drugih (recimo normalnih) izrazito odbija i srećom postoji probni rok.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 19:11 (Old Iggy).
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Ivan M. kaže...

Htio bih pokrenuti raspravu o nečemu što sam primijetio u svom poslovnom okruženju, a vjerujem da će se mnogi od vas moći poistovjetiti. Radi se o tome kako mladi danas pristupaju radu ili bolje rečeno ne pristupaju.

 

U firmu u kojoj radim redovito zapošljavamo nove ljude. Sve češće se susrećemo s mladima koji su više zainteresirani za plaću nego za posao koji trebaju obaviti. Prvi mail koji dobijemo od njih je obično "kolika je plaća?", prije nego što pošalju svoj CV ili išta drugo. Kada ih pozovemo na intervju, ponekad se dogodi da se samo pojave, prođu kroz par osnovnih pitanja i onda odu, kao da su imali nešto važnije za raditi.

 

Znam da nije svima tako, ali ovakvo ponašanje postaje sve učestalije. Čini se da mladi danas ne razumiju što znači raditi za nešto, što znači uložiti trud i vrijeme kako bi postigli neki cilj. Umjesto toga neki se čine kao da očekuju sve servirano na tanjuru, bez ikakvog ulaganja s njihove strane.

 

Nisam ovdje da sudim već da čujem različite perspektive i možda zajedno dođemo do nekih korisnih zaključaka.

 Ovo nema veze s naslovom teme. 

 

Po naslovu teme bi covjek pomislio da su mladi losi radnici, ali po postu vidim da vi uopce ni ne dodete do ovog "radnik" stoga ne znam o kakvoj radnoj etici pricamo.

 

If nitko nece raditi then placa je premala.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
gpd kaže...

 Toerija postoji zašto je to tako,

Treba razumijeti da je glavna grana industrije turizam, a hrvati u naravi se baš ne trgaju služiti drugima. kao što njemci služe anglosaksoncima . pa posljedično zato rade manje.

 

A industriju su sje..

 

 e, a ti ga baš 'razumiješ'...

turizam nij industrija, nego uslužne djelatnosti

 

a ako baš hoćeš, turizam nije niti prva grana gospodarstva u rh, čak niti druga po udjelu 

prva je prerađivačka industrija, a druga trgovina

5 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
picajzla0707 kaže...
gpd kaže...

 Toerija postoji zašto je to tako,

Treba razumijeti da je glavna grana industrije turizam, a hrvati u naravi se baš ne trgaju služiti drugima. kao što njemci služe anglosaksoncima . pa posljedično zato rade manje.

 

A industriju su sje..

 

 e, a ti ga baš 'razumiješ'...

turizam nij industrija, nego uslužne djelatnosti

 

a ako baš hoćeš, turizam nije niti prva grana gospodarstva u rh, čak niti druga po udjelu 

prva je prerađivačka industrija, a druga trgovina

 ma ok, nije bitno, 

 

Njemci i recimo Japanci su jako radišan narod, slični su po nekim parametrima.

 

Zanimljivo da su oba naroda kažnjena za svoje postupke u drugom svjetskom ratu.. 

 

Dan danas im nabijaju komplekse iako Njemci i Japanci danas nemaju veze s silama osovine iz 2. svj .rata.

 

6 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Možda se autor nije baš najbolje izrazio, kod mladih je problem glava u oblacima i nerealna očekivanja. I zaista nisu zreli kao starije generacije, tako da jako djetinjstvo razmišljaju, ne brinu o financijama zato što imaju sve kod roditelja. Dođu kod nas u firmu i svi imaju isti plan da neće dugo ostati i da idu negdje na bolje poslove (valjda neki zamjenik CEO ko u holiwoodskim filmovima, da sastanče i biraju namještaj za ured). Kako im je plan brz odlazak tako su nezainteresirani i ne žele učiti posao, tek što se mora.

Ali nisu oni krivi, realnost brzo pokuca na vrata. Kako vrijeme ide postaju sve odgovorniji, mnogi budu i prisiljeniji i tako dobivaju i odgovornije poslove. Kako zaglibe financijski u minuse, u kredite, auto, stan, žena, suprug, tako ostanu vezani za "privremeni" posao i plaću.

I tako se stječe radna etika 😜

Dok ima slučajeva gdje im baš treba posao i trude se odmah. Radna etika visoka.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

Zena mi radi u agenciji za zaposljavanje i dosta cesto se desava Ghosting. Ono dogovori job interview nekome u nekoj firmi i lik nestane! Ono ne dojde i ne javi se, ne javlja se na pozive, mailove, nista. Nije da se desilo jednom. Cak smo kod mene na poslu imali jedna cura jednostavno jedan dan nije dosla na posel!!!! Ono ima nas notebook i iphone i ne javlja se! Zivi 50 m od firme, prek ceste i cura je jednostavno "nestala", a nije, jer je bila u kvartu, ono vidli su je ljudi kad i kad i nije da je oteta!

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 9:44 (NEW_MAN).
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
NEW_MAN kaže...

Zena mi radi u agenciji za zaposljavanje i dosta cesto se desava Ghosting. Ono dogovori job interview nekome u nekoj firmi i lik nestane! Ono ne dojde i ne javi se, ne javlja se na pozive, mailove, nista. Nije da se desilo jednom. Cak smo kod mene na poslu imali jedna cura jednostavno jedan dan nije dosla na posel!!!! Ono ima nas notebook i iphone i ne javlja se! Zivi 50 m od firme, prek ceste i cura je jednostavno "nestala", a nije, jer je bila u kvartu, ono vidli su je ljudi kad i kad i nije da je oteta!

 

I koliko vas je dotična zavlačila?

 

Pitam to zato što sam bio uključen u sličnu stvar i riješeno veoma brzo nakon prijave policiji za otuđenje imovine, prije toga zakonski uručen izvanredni otkaz što je preduvjet za potraživanje vraćanja opreme.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 9:59 (UncleJimbo).
13 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
ajimerej kaže...
Možda se autor nije baš najbolje izrazio, kod mladih je problem glava u oblacima i nerealna očekivanja. I zaista nisu zreli kao starije generacije, tako da jako djetinjstvo razmišljaju, ne brinu o financijama zato što imaju sve kod roditelja. Dođu kod nas u firmu i svi imaju isti plan da neće dugo ostati i da idu negdje na bolje poslove (valjda neki zamjenik CEO ko u holiwoodskim filmovima, da sastanče i biraju namještaj za ured). Kako im je plan brz odlazak tako su nezainteresirani i ne žele učiti posao, tek što se mora.

Ali nisu oni krivi, realnost brzo pokuca na vrata. Kako vrijeme ide postaju sve odgovorniji, mnogi budu i prisiljeniji i tako dobivaju i odgovornije poslove. Kako zaglibe financijski u minuse, u kredite, auto, stan, žena, suprug, tako ostanu vezani za "privremeni" posao i plaću.

I tako se stječe radna etika 😜

Dok ima slučajeva gdje im baš treba posao i trude se odmah. Radna etika visoka.

 A gle, imaš uvijek firme koje su na lošem glasu (kao loš poslodavac), i firme koje su na dobrom glasu (poželjan poslodavac). U ove prve se dosta lakše upada, u njih ljudi uglavnom idu s namjerom da tu budu dok ne nađu nešto bolje ili ako im je to prvo radno iskustvo da skupe nešto radnog iskustva pa lakše upadnu u ove poželjne firme. Vi ste očito ta firma koja baš i nije na dobrom glasu pa se skuplja ekipa koja nema druge opcije nego eto raditi i u loših poslodavaca dok ne nađu bolje radne uvijete. Neki se nažalost nikad ne uspiju "iskoprcati" iz takvih firmi i životna situacija ih natjera da trpe loše poslodavce.

 

Čisto sumnjam da neka prodavačica dođe u recimo dm s namjernom da što prije ode, u takvim firmam ljudi uglavnom se trude sačuvati radno mjesto.

16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
UncleJimbo kaže...
NEW_MAN kaže...

Zena mi radi u agenciji za zaposljavanje i dosta cesto se desava Ghosting. Ono dogovori job interview nekome u nekoj firmi i lik nestane! Ono ne dojde i ne javi se, ne javlja se na pozive, mailove, nista. Nije da se desilo jednom. Cak smo kod mene na poslu imali jedna cura jednostavno jedan dan nije dosla na posel!!!! Ono ima nas notebook i iphone i ne javlja se! Zivi 50 m od firme, prek ceste i cura je jednostavno "nestala", a nije, jer je bila u kvartu, ono vidli su je ljudi kad i kad i nije da je oteta!

 

I koliko vas je dotična zavlačila?

 

Pitam to zato što sam bio uključen u sličnu stvar i riješeno veoma brzo nakon prijave policiji za otuđenje imovine, prije toga zakonski uručen izvanredni otkaz što je preduvjet za potraživanje vraćanja opreme.

 Iskreno nemam pojma. Budem pital sefa do kud su dogurali. Znam da je neko iz HR pital kaj je kod nje doma i kaj to vrijedi.

4 godine
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Entry Point kaže...
PunchyTinkerton kaže...
 Dakle treba se odmaknuti od mentaliteta ajmo gradit fabrike i svi ćemo raditi kao da je 1975-a. A mi to imamo u promilima. Narod je dresiran zadnjih 30 godina kao da još uvijek u jugoslaviji živimo. Lokalni šerifi su bogovi, posao u državnoj službi je najbolji na svijetu itd. K

 Proizvodnja nam je potrebna i to se vidi svakodnevno, od hrane do šarafa. Nikada nije bila sramota raditi u tvornici do 1990. Od tada (to je tvojih 30 godina), svi bi kruha bez motike. Svi bi okretali novac bez rada. Svi su (gologuzi) investitori. Svi su poduzetnici, a kako je neki dan pisalo u novinama, kod nas to ima uglavnom pogrdno značenje. I svi se razumiju u sve. Da ne zaboravim, svi bi prodali svoje najbliže za šaku novca, samo da ne moraju ništa raditi. Pa smo postali država rentijera i skorojevića. Nismo jedinstveni po tome. Državna služba nije više toliko poželjna jer su plaće male, a država je zadnjim promjenama koeficijenata unazadila neke takve poslove. Pa će i sve manje ljudi htjeti raditi u državnoj službi. Tko? Informatičari, na primjer. Rade za državu zato jer nakon posla mogu još nešto zaraditi u fušu. A neki i dok su na poslu.

 

Radna etika je jedna tema, a atmosfera na poslu je nešto drugo. Zbog loše atmosfere na poslu ljudi mijenjaju poslove, jer ne mogu raditi s onima koji su više zvijeri nego ljudi. Pa onda nekad odeš i na nešto manju plaću, samo da imaš duševni mir. A duševni mir = zdravlje. Svi smo mi rintali kao mladi i još rintamo i gubimo polako zdravlje. A za koga? Svi, ali baš svi, smo zamjenjivi. I zato, uvjeti rada su broj jedan, plaća broj dva (a može i obratno), sve ostalo je manje važno.

 

Radnu etiku naučiš još doma ili na faksu (npr. glazbena akademija, na kojoj se ne možeš luftati, jer moraš satima vježbati instrument, a to traži disciplinu), a potom ponegdje i na poslu, ako je firma dobra.

 

 

14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
ajimerej kaže...
Možda se autor nije baš najbolje izrazio, kod mladih je problem glava u oblacima i nerealna očekivanja. I zaista nisu zreli kao starije generacije, tako da jako djetinjstvo razmišljaju, ne brinu o financijama zato što imaju sve kod roditelja. Dođu kod nas u firmu i svi imaju isti plan da neće dugo ostati i da idu negdje na bolje poslove (valjda neki zamjenik CEO ko u holiwoodskim filmovima, da sastanče i biraju namještaj za ured). Kako im je plan brz odlazak tako su nezainteresirani i ne žele učiti posao, tek što se mora.

Ali nisu oni krivi, realnost brzo pokuca na vrata. Kako vrijeme ide postaju sve odgovorniji, mnogi budu i prisiljeniji i tako dobivaju i odgovornije poslove. Kako zaglibe financijski u minuse, u kredite, auto, stan, žena, suprug, tako ostanu vezani za "privremeni" posao i plaću.

I tako se stječe radna etika 😜

Dok ima slučajeva gdje im baš treba posao i trude se odmah. Radna etika visoka.

 Autor se dobro izrazio. Shodno tome tema može biti etika poslodavca, a ne radna etika potencijalnih radnika koji još nisu ni imali prilike raditi za konkretnog poslodavca. Dakle bulšitanje. To što je netko voljan proć špalir ne znači da mora svima iza sebe solit pamet kako je dobro dobit po rebrima.

 

Hvala bogu da je napokon došlo vrijeme kada radnik ne mora titrat jajca gazdi za minimalac i da ima priliku "ić na bolje" jer to je poanta rada. Biti plaćen. A ne "ulagat" u tuđu firmu. Kad pogledate poslove na oglasnicima -  "stimulativna primanja" i slične bedastoće, a jedino DM ima napisanu plaću u oglasu i transparentne uvijete/pogodnosti. "...godišnja bruto plaća za djelatnika koji dolazi na funkciju smjenskog voditelja u Odjel ulaza robe i online distribucije iznosi 28.200,00 € i uvećava se za godine pripadnosti dm-u". Eto, sigurno nemaju posla s kandidatima koji traže 28.300€ godišnje. Dakle ako ne želi primat emailove "kolka je plaća", neka napiše u oglas kolika je plaća i amen. Po meni bi to moralo biti obavezan sadržaj oglasa. nije to spoj na slijepo pa šta dobiješ.

 

Što želimo? veće plaće? Kako to želimo postić? Tako da radnicima damo male plaće. Lol.

 

Nedavno sam bio u jednom selu na Alpama (granica A, SUI, Licht) Long story short, tamo klincima plaćaju oko 700€ mjesećno za praksu (!?) par sati mjesečno što odrade u "lokalnim" firmama. Kod nas bi čovjek od 35 godina sa djecom trebao bit sretan s tom plaćom?

 

Jedan kratak guide, how to za poslodavce:

Želiš privuć kvalitetne, iskusine, motivirane VSS radnike sa istančanom radnom etikom i sposobnostima? Stavi u oglas plaću 3.500€ (brutto naravno, svi normalni dogovaraju brutto). To je tek pola plaće švicarskog vulkanizera tinejđera koji je upravo završio srednju školu.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
7 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
sad ce ti ovi napisat nismo mi svicarska, a ne kuze da radi njih nismo svicarska.
ili ono u svicarskoj se radi, a sta se ovde odmara?
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
gpd kaže...

 ma ok, nije bitno, 

 bitno je, jer se takvi mitovi provlače nonstop, pa i kolega gore iznad spominje državu 'rentijera'...

 

kad ljudima koju nasjedaju na takve mitove pokažem neke podatke, pogotovo recimo iz zadra gdje trenutno živim, čude se čudom i gledaju podozrivo kao da izmišljam

malo njih zna da je i u zadarskoj županiji - koju se smatra ponajviše turističkom, industrija na prvom mjestu, da imamo najjaču metaloprerađivačku tvrtku - aluflexpack, jaču i od razvikanog hs produkta, da to nije izuzetak jer je i četvrtka u hrvatskoj metaloprerađivačka tvrtka - lth metalni lijev također u zadarskoj županiji, da u industriji marikulture držimo 75% hrvatske proizvodnje i da većina ide u izvoz, da imamo visokotehnološke tvrtke poput hsteca itd. itd...

 

to više nije niti zabavno, te priče da 'nemamo industriju' su toliko iritantne do boli, dajte bar malo se potrudite informirati se, bar danas je sve dostupno na klik miša

meni je nevjerojatno da itko, tko nije ko moja 90-godišnja baba koja nema niti smartfon niti zna što je internet, ide lupetatz o nečemu što barem na sekundu nije provjerio na internetu

pobogu ljudi, čemu sve blagodati interneta i lakoće dobivanja informacije ako ih nećete koristiti, nego nastavljate s 'kafanskom' retorikom otprije 50 godina

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice