Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?

poruka: 10
|
čitano: 737
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?

Evo kako smo u izbornom vremenu palo mi je na pamet kako nemamo baš istaknutih jakih predstavnika IT zajednice u niti jednoj političkoj opciji - vjerojatno i sa dobrim razlogom. Međutim, znam da smo na nekim prošlim izborima imali čak i Piratsku stranku koja se možda i najviše od svih zalagala za neke nama bliske teme unutar IT industrije, ali oni su neslavno propali.

 

Koje nove zakone bi trebalo donijeti ili trenutne doraditi, a da se direktno tiču IT-a? Koje teme bi se trebale politički gurati?

 

Uvođenje isključivo Open Source programa u državnoj upravi? Reforme copyright zakona? Veća transparentnost lokalnih i državnih proračuna sa naglaskom na bolju, detaljniju i lakšu strojnu čitljivost? Liberalnija regulacija kriptovaluta? Famozna digitalizacija?

5 godina
offline
Re: Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?
Ferritin kaže...

Evo kako smo u izbornom vremenu palo mi je na pamet kako nemamo baš istaknutih jakih predstavnika IT zajednice u niti jednoj političkoj opciji - vjerojatno i sa dobrim razlogom. Međutim, znam da smo na nekim prošlim izborima imali čak i Piratsku stranku koja se možda i najviše od svih zalagala za neke nama bliske teme unutar IT industrije, ali oni su neslavno propali.

 

Koje nove zakone bi trebalo donijeti ili trenutne doraditi, a da se direktno tiču IT-a? Koje teme bi se trebale politički gurati?

 

Uvođenje isključivo Open Source programa u državnoj upravi? Reforme copyright zakona? Veća transparentnost lokalnih i državnih proračuna sa naglaskom na bolju, detaljniju i lakšu strojnu čitljivost? Liberalnija regulacija kriptovaluta? Famozna digitalizacija?

 

EDIT: evo pojednostavit ću što je više moguće jer ovo je ipak za političare koje ne razumiju slang u IT-u

 

- Open Source u državnoj upravi?

 

Džabe bez otvorenog hardwera, i otvorenih toolchain-a. (Pozovite si Richarda Stallmana u sabor da vam objasni)

 

- Pripazite na generativnu AI tehnologiju, ne koristi ono što ne razumiješ. 

 

- facebook, instagram, tiktok i slične društvene mreže  zabranit zbog štetnog utjecaja na mlade.

 

- zabranit mobitele u školama.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.4.2024 0:13 (gpd).
15 godina
offline
Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?

Što manje uplitanja političara to bolje. IT nam je koliko toliko uspješan jer se političari ne razumiju previše u to, pa nema nekih velikih regulacija kao u drugim sektorima. Kad političari krenu i tu sa svojim idejama, bye bye hrvatski IT.

3 godine
online
Re: Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?
dejo6 kaže...

Što manje uplitanja političara to bolje. IT nam je koliko toliko uspješan jer se političari ne razumiju previše u to, pa nema nekih velikih regulacija kao u drugim sektorima. Kad političari krenu i tu sa svojim idejama, bye bye hrvatski IT.

 It sektor je crn kao i iznajmljivanje apartmana na moru eto toliko o tome koliko ga treba regulirati, pod hitno!

15 godina
offline
Re: Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?
dejo6 kaže...

Što manje uplitanja političara to bolje.

 To me podsjetilo na ono vrijeme kada je BDP Belgije bio veći dok nisu imali vladu. Politika nema što tražiti u IT-u sve dok glasamo na listićima papira (u 21 stoljeću).

 

 

14 godina
online
Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?

Evo meni pada na pamet da se zakonom mora zabraniti povećavanje cijena usklađenjem sa inflacijom bez mogućnosti raskidanja ugovora.

 

A1 

15 godina
offline
Re: Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?
Ferritin kaže...

Evo meni pada na pamet da se zakonom mora zabraniti povećavanje cijena usklađenjem sa inflacijom bez mogućnosti raskidanja ugovora.

 

A1 

 To nema veze sa IT. Obrati se na HAKOM, oni reguliraju rad teleoperatera. Ako ti HAKOM prihvati primjedbu, moguće je da će donijeti novi pravilnik koji regulira to pitanje.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.4.2024 12:34 (zzib).
16 godina
offline
Re: Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?
Ferritin kaže...

Evo kako smo u izbornom vremenu palo mi je na pamet kako nemamo baš istaknutih jakih predstavnika IT zajednice u niti jednoj političkoj opciji - vjerojatno i sa dobrim razlogom. Međutim, znam da smo na nekim prošlim izborima imali čak i Piratsku stranku koja se možda i najviše od svih zalagala za neke nama bliske teme unutar IT industrije, ali oni su neslavno propali.

 

Koje nove zakone bi trebalo donijeti ili trenutne doraditi, a da se direktno tiču IT-a? Koje teme bi se trebale politički gurati?

 

Uvođenje isključivo Open Source programa u državnoj upravi? Reforme copyright zakona? Veća transparentnost lokalnih i državnih proračuna sa naglaskom na bolju, detaljniju i lakšu strojnu čitljivost? Liberalnija regulacija kriptovaluta? Famozna digitalizacija?

Hahahahahah što baš si hoćeš pucati u koljena? IT u HR solidno posluje samo zato jer politika zasad ne dira u njega. Greška je što ti je uopće nešto palo napamet, isto kao i prosječnom glasaču. Nemoj ti više misliti, ozlijedit ćeš se.  

He who is brave is free.
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.4.2024 17:39 (Dwyane Wade).
14 godina
online
Re: Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?
zzib kaže...
Ferritin kaže...

Evo meni pada na pamet da se zakonom mora zabraniti povećavanje cijena usklađenjem sa inflacijom bez mogućnosti raskidanja ugovora.

 

A1 

 To nema veze sa IT. Obrati se na HAKOM, oni reguliraju rad teleoperatera. Ako ti HAKOM prihvati primjedbu, moguće je da će donijeti novi pravilnik koji regulira to pitanje.

 

 Kako nema? HAKOM doslovno nadzire rad mrežnih djelatnosti što spada pod IT. Država je vlasnik agencije odnosno Sabor i Vlada kontroliraju HAKOM.

 

Nisu sigurno sami od sebe donijeli ovakvu regulativu bez amena Vlade i Zna se.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.4.2024 23:09 (Ferritin).
15 godina
offline
Re: Koje nove politike/zakoni nam trebaju za IT?
Ferritin kaže...
 Kako nema? HAKOM doslovno nadzire rad mrežnih djelatnosti što spada pod IT. Država je vlasnik agencije odnosno Sabor i Vlada kontroliraju HAKOM.

 Ugovor ne spada pod IT. Za sporove je nadležan sud. Hakom može uvjetovati rad operatera na način da propiše formu i uvjete ugovora, nakon toga je jedino moguće se sporiti na sudu ili upozoriti HAKOM na nedostatke/propuste kako bi se to ispravilo u slijedećem turnusu (uobičajena praksa kod nas).

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice