Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

poruka: 14
|
čitano: 3.081
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira".
6 godina
offline
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 1
10 godina
offline
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

Windows 11 .. trebalo je MS-u naplatit to recikliranje jer nije napravio dodatnu verziju win 11 za starija računala ..

 
4 0 hvala 2
16 godina
offline
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

"To je kažu, trošak koji bi se na kraju itekako isplatio svima."

 

Otkad znam za sebe laže se naveliko oko tvz. recikliranja, pa je danas (skoro) svima vrlo jasno i očigledno da se ta čudnovata rabota ne isplati nikome.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
11 1 hvala 1
15 godina
online
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

Čini se da smo zaglibili u istom problemu kao i s plastikom. 

Have you tried turning it off and on again?
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

propagandom recikliranja bez riješenih osnova (1. materijali koji se recikliraju a mogu se uporabiti - prije, za i poslije - za prema potrebi, 2. tehnologija i 3. infrastruktura) prikupljali su se samo politički bodovi (jer je to sad "in" ) i netko je dignuo lovu/slavu. to bi sažeto bio opis čitave te ujdurme, koja je ionako samo marketinški dim i ogledala. što je najgore, takvih je sranja sve više (te sve je "kvantno" te IoT te električni automobili, te AI i ina sranja-pranja), raja to puši, i u konačnici je više štete nego koristi. lijepo nas uči poslovica: prvo štalica, onda kravica. osim toga, ne može se sve reciklirati pa se tri navedena uvjeta prvo moraju postaviti za ono što se može, a ostalo zbrinuti kao i nuklearni otpad. postupno mijenjati tehnologije tako da se u startu upotrebljavaju reciklabilne tvari (ne nužno za jednaku svrhu). mislim, možwe se to ali kapitalizam i profit to ne vole pa onda ne tako skoro. a kao što nas je poučio john maynard keynes - dugoročno smo svi ionako mrtvi. usto, indexi su efektno poentirali u pjesmi "sanjam" (hegedušić, perfiljeva): jer je život samo ovaj jedan/nema ništa, ništa izvan njega.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2024 17:17 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

treba sve proizvode u startu napravit tako da se mogu lako popravit ili reciklirat, a ne ko sad isti proizvođać prodaje maglu da je zelen iz nekog x razloga dok prodaje proizvode koji su namjerno napravljeni da se nebi mogli popravljat.

Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
offline
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

Bitno da mi ko civilizacija napredujemo i zivimo nikad kvalitetnije...

Svo ovo sranje koje vidimo oko nas je "most" koji gledamo do postignuca ciste energije i zivotne harmonije...

 

 Pohlepni bezkicmenjaci na vodecim pozicijama, slijepi kreteni koji ih prate te zagovaraju i "pametni" koji sute i stoje sa strane su glavni odgovorni krivci za sve probleme oko nas.

Truth in engineering.
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Količine e-otpada rastu pet puta brže od recik
HCMAA kaže...

 velika većina baterija ugrađenih u električne automobile uopće nema kobalta. Kinezi su kompletno prešli na LiFePo, a ove usrane kemije praktično ekskluzivno koriste nama prijateljske zemlje kao što su Koreja, Japan i SAD. Tako da ti je video totalno promašen. Promašen je i iz drugog razloga, djeca koja tamo u Kongu skupljaju kobalt su ekvivalent naših Roma koji se motaju oko deponija - sirotinji je to jedini izvor prihoda tamo dolje i predstavljaju debelu manjinu u količini prikupljene rudače.

Ja rekoh
16 godina
offline
Količine e-otpada rastu pet puta brže od reciklira

Kinezi preferiraju LFP, jer ne ovise o vanjskim sirovinama i drže preko 90% svjetskog tržišta. Onaj drugi miks (NMC) im služi za izvoz i tu drže preko 80% globalnog tržišta.

 

Zapravo Kinezi su glavni u rafiniranju sirovina i proizvodnji svih vrsta baterija/EV i ICE vozila. Ukratko drže (zapadni) svijet za jaja gore od arapskih naftnih prinčeva.

 

https://www.nature.com/articles/s41467-024-46418-1

We examine the relationship between electric vehicle battery chemistry and supply chain disruption vulnerability for four critical minerals: lithium, cobalt, nickel, and manganese. We compare the nickel manganese cobalt (NMC) and lithium iron phosphate (LFP) cathode chemistries by (1) mapping the supply chains for these four materials, (2) calculating a vulnerability index for each cathode chemistry for various focal countries and (3) using network flow optimization to bound uncertainties. World supply is currently vulnerable to disruptions in China for both chemistries: 80% [71% to 100%] of NMC cathodes and 92% [90% to 93%] of LFP cathodes include minerals that pass through China. NMC has additional risks due to concentrations of nickel, cobalt, and manganese in other countries. The combined vulnerability of multiple supply chain stages is substantially larger than at individual steps alone. Our results suggest that reducing risk requires addressing vulnerabilities across the entire battery supply chain.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
3 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Količine e-otpada rastu pet puta brže od recik
@dabar pa tako je nekad i bilo, kad si kupio perilicu proizvedenu u Europi popravljao si ju godinama, ali si za nju u startu dao "tri plaće".
A sada Kinezi proizvode jeftinije ali ima i razloga zašto je jeftinije. I gotovo u pravilu svi tražimo jeftinije proizvode i ako će proizvesti nešto jeftinije proizvođači negdje moraju uštediti, dali na materijalu, dali na kontroli proizvoda.
Mislim nije pravilo ali većinom kvaliteta i cijena su povezane.

Hoću reći ljudi u globalnu su tome dosta pridonijeli, to što se prave uređaji od loših materijala zato što mi biramo jeftino smeće. Mi biramo kao i država kroz javne natječaje, najnižu cijenu i najlošiju kvalitetu. To proizvođači vide i samo se reže kvaliteta.

Imam primjera na sebi koliko hoćeš, evo pokušao sam proći jeftinije kupio loš usisavač, brzo se pokidao, pa sam kupio drugi koji se također brzo pokidao, pa sad sam kao pametniji i iskusniji kupio skuplji usisavač, provjerenu kvalitetu i za koji se mogu kupiti dijelovi ako što ode.

Ne kažem da nisi u pravu sa svojim komentarom i slažem se, treba težiti tome i zakonom zahtijevati kvalitetu i pogotovo ovo za reciklažu, ali ne da manipuliraju s nama marketinški, u smislu da napišu da je na kutiji od mobitela ispisana tinta od reciklirane boje i takve sitnice gluposti. Zato što ne možemo ovako vječno.
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2024 11:55 (ajimerej).
7 godina
offline
Re: Količine e-otpada rastu pet puta brže od recik
nije nuzno da jeftiniji proizvodi se nemogu pooravljat, bas bi reka jeftinije uredjaje da je lakse popravit a npr skupi lg tv koristi istu maticnu za cjelu seriju proizvoda pa nisu kompatibilne za samo zamjenit izmedju modela ili zbog nedostupne konfiguracije za drugi panel/backlight preko nekog razumnog interfacea i zbog serijskog broja u eepromu ili takvih kerefeka. mislin moze se ali zahtjeva vise posla nego bi trebalo realno.
8 godina
offline
Re: Količine e-otpada rastu pet puta brže od recik
dabar_solta_V2 kaže...
nije nuzno da jeftiniji proizvodi se nemogu pooravljat, bas bi reka jeftinije uredjaje da je lakse popravit a npr skupi lg tv koristi istu maticnu za cjelu seriju proizvoda pa nisu kompatibilne za samo zamjenit izmedju modela ili zbog nedostupne konfiguracije za drugi panel/backlight preko nekog razumnog interfacea i zbog serijskog broja u eepromu ili takvih kerefeka. mislin moze se ali zahtjeva vise posla nego bi trebalo realno.

 Da, ima tu svega.

 

Isto tako, proizvodi su danas toliko jeftini da je jednostavnije i ekonomičnije baciti ih nego platiti nekoliko radnih sati servisera koji u razvijenim zemljama koštaju poprilično.

 

Nije čak toliko ni stvar mjesta proizvodnje, Kina ili Njemačka. Često je problem dizajn koji je prilagođen jeftinom sklapanju i proizvodnji što ne ostavlja mjesta jednostavnim popravcima. Nažalost, i kod skupih stvari se rade takvi propusti. Tesla u svojim skupljim modelima baterijske članke povezuje nekom vrstom pur pjene - cijela baterija je za baciti zbog jednog jedinog članka od njih 1500.

Ja rekoh
6 godina
offline
Re: Količine e-otpada rastu pet puta brže od recik
A televizori, laptop i sl. stalno idemo na sve tanje i tanje, kupujemo te sve tanje uređaje, tako da nema tu više mjesta za popravke kao prije, sad je sve zalemljeno na laptopu.

S druge strane što je kolega iznad komentirao što je danas sve isplativije kupiti novo nego popraviti.

U svakom slučaju poražavajuća statistika u članku i gdje su sad oni trubaduri o kružnom gospodarstvu i slični prodavači magle što recikliraju sve.
8 godina
offline
Re: Količine e-otpada rastu pet puta brže od recik
ajimerej kaže...
A televizori, laptop i sl. stalno idemo na sve tanje i tanje, kupujemo te sve tanje uređaje, tako da nema tu više mjesta za popravke kao prije, sad je sve zalemljeno na laptopu.

S druge strane što je kolega iznad komentirao što je danas sve isplativije kupiti novo nego popraviti.

U svakom slučaju poražavajuća statistika u članku i gdje su sad oni trubaduri o kružnom gospodarstvu i slični prodavači magle što recikliraju sve.

 Ima tu zgodnih ideja; ne bi bilo loše zahtrijevati minimalne rokove trajanja kad ih već tržište ne možre samo uvesti. Ali, to sve skupa samo djelomično odgađa konačan problem - šta poslije smrti. Plastika će se, skupa sa čipovima spaliti, nešto metala izvući, staklo razbiti i baciti. Malo rjeđe stvari poput  galija, litija, iridija i slično - zauvijek je izgubljeno.

Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice