Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersku za

poruka: 12
|
čitano: 11.428
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersku za".
16 godina
neaktivan
offline
Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersku za

jebaiga, drago, valjalo se hvatati u kostac sa zilogom i inima u osamdesetima, sad vidim utvrdjujes propusteno gradivo :-)

 

ako te, stono bi pokojni krimos promukao kroz izjedene nosnice - rajca - asembler, nu ti cisti larpurlarac kad je mene bilo pralo (tu i tamo mi se vrati).

 

https://www.pouet.net/prod.php?which=32210

 

znam da ti skidanje dosboxa, a mozda i oridjidji dos na necem prasnjikavom nece biti problem - i kao sto rekoh, samo strpljivo (festina lente)  ;-)

 

a inace, slabo ce se itko mlad zabavljati osmobitnicima.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersku za

Malo sam iznenađen za ovo sa PS/2 i USB-om. Mislio sam da će to časni staroste IT-a znati 😁. 

Samo što više nema takve periferije u ponudi, to je bilo do prije nekih 10ak godina. Sada je rijetkost naći, kada su potrošili te "kontrolne" čipove, novi su USB only.
No to je caka sa onim starim tipkovnicama i miševima koji su bili PS/2 i uz njih se dobio pasivni PS/2 na USB adapter. Podržavali su oba standarda pa bi im "mozak" skužio na što je spojen i radio u tom standardu.

Čak sam prije godinu i nešto kupio u elipsu 2-3 jeftilenska miša u nadi da će imati ti prastaro čipovlje koje podražava i PS/2, ali ne, očito su novi čipovi toliko jeftini da idu i u ove za 3-4 eura 😅.
Jedino sam u Kauflandu i Konzumu našao set tipkovnica/miš, ne znam više koji brand, neki lijevi, možda i MS, ali samo tipkovnica, miš iz paketa je USB only. Mislim da je bio oko 100kn 🤔.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.9.2023 8:10 (Solo761).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
Solo761 kaže...

Malo sam iznenađen za ovo sa PS/2 i USB-om. Mislio sam da će to časni startoste IT-a znati 😁. 

Samo što više nema takve periferije u ponudi, to je bilo do prije nekih 10ak godina. Sada je rijetkost naći, kada su potrošili te "kontrolne" čipove, novi su USB only.
No to je caka sa onim starim tipkovnicama i miševima koji su bili PS/2 i uz njih se dobio pasivni PS/2 na USB adapter. Podržavali su oba standarda pa bi im "mozak" skužio na što je spojen i radio u tom standardu.

Čak sam prije godinu i nešto kupio u elipsu 2-3 jeftilenska miša u nadi da će imati ti prastaro čipovlje koje podražava i PS/2, ali ne, očito su novi čipovi toliko jeftini da idu i u ove za 3-4 eura 😅.
Jedino sam u Kauflandu i Konzumu našao set tipkovnica/miš, ne znam više koji brand, neki lijevi, možda i MS, ali samo tipkovnica, miš iz paketa je USB only. Mislim da je bio oko 100kn 🤔.

 

 

Ja sam našao na cjenicima nekoliko tipkovnica USB (PS/2), ali nisu radile s Agonom. Na kraju je neki Lenovo PS/2 iz 1943. kojeg sam prvog probao, s pasivnim PS/2 to USB adapterom proradio (ali sam htio imati tipkovnicu bez adaptera, ali sreća me nije htjela). 

 

Ima na američkom Amazonu (ne i  njemačkom ili nekom drugom EU) nekoliko dobrih mehaničkih USB/PS2 tipkovnica, ali 40-tak dolara plus još toliko PP i carina, pa ispadne da je tipkovnica skuplja od "kompjutera". 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
nikola kaže...

jebaiga, drago, valjalo se hvatati u kostac sa zilogom i inima u osamdesetima, sad vidim utvrdjujes propusteno gradivo :-)

 

 

:-D

 

 

Ima jedno desetak godina da sam otkrio Winape (emulator za Amstrada koji je bio moje prvo računalo) i onda potom čitavu tu scenu retro-emulatora i alata za njih tako da prčkam po tome stvarno dugo vremena i istina je - uvijek imam osjećaj da nisam nikada do kraja "svladao" svoje prvo računalo iako sam na njemu pisao i matursku radnju i program koji ide uz nju za - evidenciju školske knjižnice. 

 

"Imagine my surprise" kad sam doznao da na Algebri Jasmin Redžepagić na svom kolegiju između ostalog traži od studenata da jedan od radova bude i nešto u 6502 assembleru. Kao zilogovac sam dugo potcjenjivao 6502, ali u zadnje vrijeme ga bitno više cijenim.

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
Solo761 kaže...

..
Samo što više nema takve periferije u ponudi, to je bilo do prije nekih 10ak godina. Sada je rijetkost naći, kada su potrošili te "kontrolne" čipove, novi su USB only.
No to je caka sa onim starim tipkovnicama i miševima koji su bili PS/2 i uz njih se dobio pasivni PS/2 na USB adapter. Podržavali su oba standarda pa bi im "mozak" skužio na što je spojen i radio u tom standardu.
..

 -točno.. one tipkovnice koje su dolazile s adapterom rade, logi.. uobičajena ljubičasta-zelena boja konektora. Odvojeno (ako ne dolazi u kompletu s adapterom) rijetko-možda..

 

-pa ako netko traži retro po shopovima, treba tražiti s adapterom (obje kombinacije, ps/2-na-usb i obrnuto).. to će raditi.

-sam adapter nije problem pribaviti, važna je tipkovnica-čip.. tj trenutak kad je izbačen ps/2 support iz proizvodnje. Juzerima to nikad nije jasno tj oni očekuju ako fizički nešto mogu spojiti da tad radi.. no bez logike nema što raditi.

-miševi su teži za pronaći.. tj treba kupovati komplet tipk+miš, odvojeno miš 99% neće raditi (jer nije dovoljno spojiti adapter, nema čipa-podrške).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
Drago kaže...
nikola kaže...

... uvijek imam osjećaj da nisam nikada do kraja "svladao" svoje prvo računalo iako sam na njemu pisao i matursku radnju i program koji ide uz nju za - evidenciju školske knjižnice. 

 hehe, sto se tice evidencije biblioteke i softvera za pracenja odbijanaca prijavama za zaposljavanje - svima nam je to zapalo. meni zadnji dan sluzbe, na kraju ljigavo stvorenje iz kadrovske koje me maltretiralo s ovim i onim doradama i promjenama - reklo, "mozes pobrisat sve" - ne treba nam :-)

 

A ovo sa nekim prastarim skillsima koji su nas zaokupljali kad smo bili klinci - o, da - uvijek sam htio napraviti loader u basicu ZX spectruma - koji ne bi reagirao na kombinaciju tipki za prekid programa. dan danas se sjecam adrese 23613 / 23614 - ako bi ih POKE-ao na 0, break bi resetirao komp. u neko doba sam prerovao internet, nasao informaciju kako baciti pointer na adresu na kojoj ce biti kod koji ce event ignorirati. napravio to na sjajnom emulatoru/dis(asembleru) kojem se sad vise ni ne sjecam imena, kao ni tocne forice - ali to mi je bilo na bucket listi. kao i emulator - sad sam miran :-) da pararaziram jedan sjajni napis o Sinclairu, dok je ovaj jos bio zivahan i bavio se pokerom "Clive zna sto zene vole" :-)

 

danas kad intervjuiram klince za posao, uvijek pitam da li imaju neki privatni pet-project... ako nemaju, nema ni svrabi za programiranjem - kako bi to rekao Polic-Kamov. znas odmah da ih bas nista u zivotu ne zanima, barem ne u informatici...

 

16 godina
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk

I koliko ih u postotku ima neki privatni diy projektić? 😁


Nisam nikada gledao na to tako, ali stvarno, uvijek sam nešto mrdao sa strane 🤣.
To me sada sjetilo na cartrige za komodorca koji sam htio uštimati. Od PCB-a do toola koji bi konvertirao PRG datoteke u bin za flash na (E)EPROM čipove da igre/programi rade sa cartrigea. Već je prošlo 5 godina od onda 😱

16 godina
neaktivan
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
Solo761 kaže...

I koliko ih u postotku ima neki privatni diy projektić? 😁


Nisam nikada gledao na to tako, ali stvarno, uvijek sam nešto mrdao sa strane 🤣.
To me sada sjetilo na cartrige za komodorca koji sam htio uštimati. Od PCB-a do toola koji bi konvertirao PRG datoteke u bin za flash na (E)EPROM čipove da igre/programi rade sa cartrigea. Već je prošlo 5 godina od onda 😱

 

heh, dobro pitanje. jako mali postotak - sjetih se jednog lika kojeg sam pitao da mi u 2-3 recenice opise sto je radio zanjih 10 godina kao IT-jevac u bivsoj instituciji i nije znao sloziti niti jednu jedinu recenicu - i ne, nije u pitanju bila trema.

a dva lika koji su prosli intervjue, a imaju podosta pet projekata. s druge strane, su oba phd, jos su around i sjajni su momci.

dva klinca pak koje sam probrao jer je "ozgar" reklo da moraju biti "juniori" su ganjali samo dvije stvari: kakva ce im biti titula - jal medior ili senior (nakon 2 godine rada, lol) i naravno kad ce opet povisica - nisu fermali enormnu kintu za skolovanje po izboru - glatko odbili. oba su zapalili nakon 3g porad kinte. i da, jedan si je prebacio i leasing auta na novu firmu.

sve pet i legitimno, samo - zali boze vremena i truda da napravis pitu od takvih...

 

sva ozbiljna/matora ekipa ima svoje projekte - od autonomnih droncica koji lete po kuci, medija centara za ovo i ono, do korisnih aplikacija koje su digli na app store. ili bar sastavljaju oldtimere, motore ili bicikle - sve se broji.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
Solo761 kaže...


To me sada sjetilo na cartrige za komodorca koji sam htio uštimati. Od PCB-a do toola koji bi konvertirao PRG datoteke u bin za flash na (E)EPROM čipove da igre/programi rade sa cartrigea. Već je prošlo 5 godina od onda 😱

 

Drago, majka mu stara - imas majstora koji si je dao truda (ok, "samo" c64 nostalgicar, al nitko nije savrsen ;-) omoguciti matorim joysticima da rade na novim emulatorima, a bome i ovaj PCB za svaki cartige (ako sam dobro shvatio) je vise nego zanimljiv i pomalo jedinstven (ja bih nabio neki sd/xc citac ili neki raspi - modza cak i nano 2 w pa moze i wireless - da baca na nesto sto *nije eprom* - neki RAM - sta god pozelis - prvi impuls :-)

 

mogao bi ti bugov forumas nesto i napisati duze i zanimljivije - o svojim projektima, ili ti ih pojasniti na jaGnjetini i kapulici, pa ti pises ;-)

 

jako lijepo Solo761 - bilo bi fora cuti sto si sve koristio za risanje PCB-a (ja se sjecam pradavnog PCAD-a u skoli) i gdje si siljo da ti ga izrade - iskustvo, vrijeme, cijena i to.

 

lp

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
nikola kaže...
Solo761 kaže...


To me sada sjetilo na cartrige za komodorca koji sam htio uštimati. Od PCB-a do toola koji bi konvertirao PRG datoteke u bin za flash na (E)EPROM čipove da igre/programi rade sa cartrigea. Već je prošlo 5 godina od onda 😱

 

Drago, majka mu stara - imas majstora koji si je dao truda (ok, "samo" c64 nostalgicar, al nitko nije savrsen ;-) omoguciti matorim joysticima da rade na novim emulatorima, a bome i ovaj PCB za svaki cartige (ako sam dobro shvatio) je vise nego zanimljiv i pomalo jedinstven (ja bih nabio neki sd/xc citac ili neki raspi - modza cak i nano 2 w pa moze i wireless - da baca na nesto sto *nije eprom* - neki RAM - sta god pozelis - prvi impuls :-)

 

mogao bi ti bugov forumas nesto i napisati duze i zanimljivije - o svojim projektima, ili ti ih pojasniti na jaGnjetini i kapulici, pa ti pises ;-)

 

jako lijepo Solo761 - bilo bi fora cuti sto si sve koristio za risanje PCB-a (ja se sjecam pradavnog PCAD-a u skoli) i gdje si siljo da ti ga izrade - iskustvo, vrijeme, cijena i to.

 

lp

 

 

 

 

 

Pa slažem se, ako Solo761 želi pisati, neka mi se javi na pisma@bug.hr, dogovorimo se oko rokova i honorarčića.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
nikola kaže...
... - zali boze vremena i truda da napravis pitu od takvih...

..

 

 -e...da.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Agon - 8-bitno računalo koje pruža programersk
nikola kaže...

sva ozbiljna/matora ekipa ima svoje projekte - od autonomnih droncica koji lete po kuci, medija centara za ovo i ono, do korisnih aplikacija koje su digli na app store. ili bar sastavljaju oldtimere, motore ili bicikle - sve se broji.

  

Ojoj, to mi nije ni palo na pamet kao projekt 🤣, rPi koji vrti git (gogs) server, apache, transmission-daemon, mysql i tomcat kada zatreba, jedna stara kanta sa xigmanas-om da filmovi i serije budu dostupni kodi-ima po stanu i zadnje što me je šunulo kućni VPN (Softether) na OrangePi-u koji tu i tamo palim da mi taj NAS bude dostupan i remotely. Jednostavnije je nego kopirati stvari na stickovlje 😅.

nikola kaže...
Solo761 kaže...

 

Drago, majka mu stara - imas majstora koji si je dao truda (ok, "samo" c64 nostalgicar, al nitko nije savrsen ;-) omoguciti matorim joysticima da rade na novim emulatorima, a bome i ovaj PCB za svaki cartige (ako sam dobro shvatio) je vise nego zanimljiv i pomalo jedinstven (ja bih nabio neki sd/xc citac ili neki raspi - modza cak i nano 2 w pa moze i wireless - da baca na nesto sto *nije eprom* - neki RAM - sta god pozelis - prvi impuls :-)

 

mogao bi ti bugov forumas nesto i napisati duze i zanimljivije - o svojim projektima, ili ti ih pojasniti na jaGnjetini i kapulici, pa ti pises ;-)

 

jako lijepo Solo761 - bilo bi fora cuti sto si sve koristio za risanje PCB-a (ja se sjecam pradavnog PCAD-a u skoli) i gdje si siljo da ti ga izrade - iskustvo, vrijeme, cijena i to.

 

lp

 

 

 

 

A ono, besposlen pop i jariće krsti. Imao sam višak vremena 🤣. Uf, već je prošlo 8 godina od toga 😱. Sklepao sam sa arudinom i 

port na amigu/komodorcu (na njima testirano, možda bi radilo i na drugima Amstrad/Schnerider CPC464, treba vidjeti pinout, sjećam se da sam onomad na joysticku imao switch za prebacivanje između atari/commodore moda i CPC464), a u drugu polovicu joystick i onda ta dva adaptera komuniciraju bežično

tako ne treba sjediti na metar i pol od kompa. Nekada je to bilo OK, ali danas ako tutnem amigu ispod TV-a kauč je malo dalje, a i TV-i su nešto veći 😅. Naravno, ovaj dio sa joystick strane treba bateriju jer treba negdje dobiti struju, sa komp strane preko DB9 ima 5V, tu sam za prototip sklepao da ima USB šteker pa radi na punjač od moba 😅.

Ovi C64 cartridge-i su mi baš bili ideja da bude kao origigi 🙂, za load sam napravio SD2IEC, floppy emulator koji sa SD kartice mounta D64 image ili direktno starta PRG datoteku. A imam i IRQHack64, to je cartridge koji loada PRG datoteke sa SD kartice, mozak mu je isto Arduino.
Imam još i par PCB-ova za napraviti IRQHackove 🤔.

Joj, ne znam koliko sam baš za pisanje, tj. koliko bi to bilo samo moje trkeljanje bilo razumljivo široj populaciji 😅.

Za crtanje PCB-ova koristim EaglePCB, neku staru verziju, prije nego ih je Autodesk preuzeo. Za nju ima dosta community library-a pa da sam ne moram crtati baš svaku egzotičnu komponentu 🙂. 

 

Drago kaže...

Pa slažem se, ako Solo761 želi pisati, neka mi se javi na pisma@bug.hr, dogovorimo se oko rokova i honorarčića.

 

 

 Uh, hvala na ponudi, samo nisam siguran koliko sam literaran 😅, i ne znam koje teme bi bile zanimljive, da li samo retro ili generalno te zezancija sa elektro stvarčicama tipa arduino. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice