Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

poruka: 33
|
čitano: 8.182
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima".
16 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Fantastično!

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Čak je i to bolje nego da su platili. Treba bit ozbiljniji oko backupa.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Hosting bez backupa! Divno!
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Imali su primarni i sekundarni backup, ali i to je bilo zaraženo/kriptirano.

I`m silicon-based life-form
Moj PC  
3 0 hvala 0
18 mjeseci
protjeran
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Danski klošari...

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Vjerojatno je backup bio dostupan za write nekom privilegiranom admin accountu, a to je big no-no. Backup write permission treba imati nitko, odnosno skoro nitko: samo account pod kojim se stvara backup.
Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Nije bitno ime hosting-a vise, bitno je zapamtiti kretena CEO/CTO te firme, jer ce se supak sigurno samo presaltat u drugu firmu ili ce osnovati isto sranje pod drugim imenom.

 
7 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Koji debili.

 

Koliko je webdev firmi zbog njih propalo nakon toga jer su korisnicima nestali podaci sa CMS-a, baza, svi uploadi...

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Damok kaže...

Koji debili.

 

Koliko je webdev firmi zbog njih propalo nakon toga jer su korisnicima nestali podaci sa CMS-a, baza, svi uploadi...

 I oni trebaju imati neovisini backup.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
pravi_covijek kaže...
Damok kaže...

Koji debili.

 

Koliko je webdev firmi zbog njih propalo nakon toga jer su korisnicima nestali podaci sa CMS-a, baza, svi uploadi...

 I oni trebaju imati neovisini backup.

 Naravno da trebaju. Ali ovo je živa ciganija.

15 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Tzv. Cloud je meni uvijek bio iznimno odbojan kao način čuvanja podataka.

Moj PC  
7 0 hvala 3
12 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Vjerojatno udar na virtualke, poznata rupa već neko vrijeme.I da su platili tko garantira da bi dobili "ključ" .
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

A eto. Sad je pitanje, tko će kome platit štetu? Retoričko, pojeo vuk magare. Sad, gasi firmu, formatiraj diskove, otvori novu i gas dalje. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
kowach kaže...

Imali su primarni i sekundarni backup, ali i to je bilo zaraženo/kriptirano.

 -nisu imali adekvatan backup.. tj ako je zaražen, tad to znači da nije adekvatan, tj backup nije dovoljno napraviti nego ga se mora i odgovarajuće čuvati, ne na računalu-mreži gdje je dostupan kao i sve ostalo.. tj upravo zato se to ne smije tako raditi (no iz ljenosti-praktičnosti to svi rade.. dok se ne opeku..).

+ .. uvjek su krivi hakeri, nikad vlasnik koji škrtari, admini koji zabušavaju ili nemaju pojma.. čak i kad hakera nema, odlična isprika, netko drugi je kriv.. ne onaj tko je trebao upravo o tome misliti jer je za to plaćen.

 

-šbb-kbb.. što ako u priči ne postoje hakeri? virus? što ako je to čisto njihova greška u migraciji? ljudi griješe, no pogotovo u bizu nikad ne priznaju, pravno je to čak ok jer suprotno povlači posljedice, no morali bi ih snositi i kad je 'haker' krivac, tj jedno je krivac dok posotji i odgovornost.. npr kažu da će reaktivirati račune... kako? kome? s kojim podatcima? .. jesu li ili nisu sve izgubili napadom.. ili je to ipak samo pokriće-izmišljotina?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
ihush kaže...
kowach kaže...

Imali su primarni i sekundarni backup, ali i to je bilo zaraženo/kriptirano.

 -nisu imali adekvatan backup.. tj ako je zaražen, tad to znači da nije adekvatan, tj backup nije dovoljno napraviti nego ga se mora i odgovarajuće čuvati, ne na računalu-mreži gdje je dostupan kao i sve ostalo.. tj upravo zato se to ne smije tako raditi (no iz ljenosti-praktičnosti to svi rade.. dok se ne opeku..).

+ .. uvjek su krivi hakeri, nikad vlasnik koji škrtari, admini koji zabušavaju ili nemaju pojma.. čak i kad hakera nema, odlična isprika, netko drugi je kriv.. ne onaj tko je trebao upravo o tome misliti jer je za to plaćen.

 

-šbb-kbb.. što ako u priči ne postoje hakeri? virus? što ako je to čisto njihova greška u migraciji? ljudi griješe, no pogotovo u bizu nikad ne priznaju, pravno je to čak ok jer suprotno povlači posljedice, no morali bi ih snositi i kad je 'haker' krivac, tj jedno je krivac dok posotji i odgovornost.. npr kažu da će reaktivirati račune... kako? kome? s kojim podatcima? .. jesu li ili nisu sve izgubili napadom.. ili je to ipak samo pokriće-izmišljotina?

 S obzirom da je Haker rijec sireg pojma(Black,Grey,White primarno), u ovom slucaju su ti isti ispali po mom vidjenju "dobri", ako ti nudis usluge hostinga/clouda, onda ti je user valjda na prvom mjestu, pa ces platit par soma netkome da ti penetrira sistem i ukaze ti na propuste koje bi "strucnjaci" trebali zakrpit, ili u ovom slucaju "spusit sve" pa tek onda rupe MOZDA zakrpit i naravno zaterat ga end useru koji si je jednako kriv jer nema pravilno izradjen backup(cast izuzetcima) vaznih stvari, vec sve na cloudu, a zna se da se vazni podatci cuvaju u 3 backupa na 3 razlicita medija(Nekad bilo sveto pravilo na torum-u)...Kako god, kao sto si rekao krivac uvjek treba bit, samo uvjek je kriva treca strana a ne odgovorna osoba/e, nesto kao Vlada RH ako se smijem tako izrazit...

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
15 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

kak kažu dalmoši: "ko ne plati kurbu, plati likara" 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Ajar kaže...

kak kažu dalmoši: "ko ne plati kurbu, plati likara" 

 -u poslovici je ekšli plaćanje.. dok u ovom ne vidimo tko plaća, tj plaća juzer bez podataka dok bi trebao platiti pružatelj usluge koji nema odgovarajuće kvalifikacije za posao kojim se bavi, tj neovisno o hakerima, kad se nešto tako dogodi, kao curenje osobnih podataka naših operatera, tad ih regulator-hakom kazni.. čak i bez incidenta je takva kazna moguća tj morala bi biti rutinska-kontrola uz mogućnost gubitka koncesije-atesta za posao.. a ako to regulator ne radi kao rutinsku kontrolu ili pri izdavanju dozvole (i nikad više pa i to onako papirnato.. '+imaš backup? -imam.'' kvačica u čekboxu ...) tad i takvog regulatora treba sankcionirati jer mu je to posao, kao posao policije-prometa-kriminala.. ne samo po incidentu nego rutinski-kontrolno, kao za vozačku, jer sve to je ekšli dozvola-atest.. i mora se imati, dok je protupožarni aparat ono što traže ili naljepnica za izlaz u nudži, formalnost..

 

-btw, wagnerovac pao kroz prozor.. 'ne naginji se...' odnosno, pao je (oboren aviončić), no to smo znali osim kad-gdje.. pa sad i to znamo. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2023 11:05 (ihush).
15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
ihush kaže...

-btw, wagnerovac pao kroz prozor.. 'ne naginji se...' odnosno, pao je (oboren aviončić), no to smo znali osim kad-gdje.. pa sad i to znamo. :)

 inače, ne postoji stvaran problem koji se ne može riješiti s ak47 (čist račun, duga devetka?). danci su se malo zapustili ("nemre se to meni dogodit"). ili (još) nemaju poslovicu "better safe than sorry". nešto je trulo u državi danskoj 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Izzy kaže...

Tzv. Cloud je meni uvijek bio iznimno odbojan kao način čuvanja podataka.

 I meni. Na cloud samo nevažni i privremeni podaci (datoteke). Sve važno na vanjski backup disk i spremljeno u ladicu. 

15 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Ako je ciljani napad moraš stvarno imati hebeni backup da ti to preživi. Moguće da je ovdje neki amaterski propust, no mislim da je problam napraviti dobar backup veći nego ikad.

 

Bili smo u fazama gdje nije bilo puno alata za backup. Pa je potom nastalo hrpetina alata i uz minimalni trud imao si sve pod kontrolom. Sada smo u fazi gdje imaš milijardu alata (održavanih i neodržavanih), imaš sustave koji ti namjerno otežavaju backup (cloud bazirane platforme još to dižu na n-tu) jer gura svaki svoju proceduru ili neki određeni alat koji često ima manjkavosti.

I onda opet moraš raditi kompromise tamo gdje ne bi smio raditi iste. Plus količine podataka koje rastu puno brže nego pada cijena prostora ili brzina/cijena bandwitha. 

Da ne govorimo da sve što je spojeno na mrežu je ranjivo, makar virtualno bilo spojeno samo u trenutku backupa. 

 

Mislim da se ovoj temi daje premalo prostora pa i na ovakvim zajednicama kao što je ova ovdje. Svi samo znao reći da je nešto krivo i imamo svoju ideju ispravnog koja je ispravna dok ne padne u vodu. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2023 14:33 (plavi08).
Moj PC  
4 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Izzy kaže...

Tzv. Cloud je meni uvijek bio iznimno odbojan kao način čuvanja podataka.

 Zato ja ne odustajem od papirnatih računa i bankovnih izvještaja. Prije ili kasnije će izbiti sranje, već su mi jednom pokušali naplatiti par stotina eura za, kako su tvrdili, uvidom u sustav utvrđeni dug za vodu kojeg, naravno, nije bilo. Čuvajte papire, amen.

 

Vlastiti backup digitalnih podataka je možda skuplji, ali prije ili kasnije će dobro doći imati podatke pri ruci, neovisno od internet providera, HEP-a, ucjenjivača i slično.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Druga kopija backupa treba biti skroz različita od prve: sa izoliranog zaključanog stroja povlači (pull) odnosno čita prvu kopiju backupa k sebi na dulje čuvanje. Drugi OS, drugi storage, druga mreža maksimalno izolirana, dopušta samo to povlačenje kopije backupa. Recimo synology NAS samo za tu namjenu, idealno u drugom data centru ili zgradi s brzom vezom za brzi restore. On može biti zaštićen snapshotima i dodatno sigurnosno zaključan, postoji procedura za to. Šta je najgore, to košta jako malo, cca 2000 eur, praktički ništa, ali firme ne znaju kako ili misle da im to ne treba, dok ne ostanu bez svega, i bez firme i posla.
A najgori su oni koji kreiraju backup VM na istom storageu i istom hypervizoru na kojem su podaci koje tobože štite, i misle da imaju backup. Ekspresni otkaz ili doškolovanje za takve. Kriptovirus im zakripta sve virtalke uključujući backup vm. Takvi valjda misle da imaju backup ako iskopiraju svaki dan My Documents u mapu "My Documents2" na istom disku.
Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.8.2023 11:27 (Keso).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Keso kaže...
Druga kopija backupa treba biti skroz različita od prve: sa izoliranog zaključanog stroja povlači (pull) odnosno čita prvu kopiju backupa k sebi na dulje čuvanje. Drugi OS, drugi storage, druga mreža maksimalno izolirana, dopušta samo to povlačenje kopije backupa. Recimo synology NAS samo za tu namjenu,..

 -govoriš iz cipela juzera, korisnika.. dok je u ovom slučaju operater-hoster s 'malo većim' problemom-potrebama za storageom, tak da nije to sam tak :) ... tj točna je osnova-pravilo, duplić-izoliran-odvojen-siguran.. no kad si 'velik' tad je i problem linearno-veći, exabayti.. i potreba da se kontinuirano-stalno radi novi backup jer su podatci takvi, ažuriranje.. što će reć, za duplić-backup realno imaš x3 tj dok je jedan backup pravi, drugi je u izradi-imiđiranju i tek kad je obavljen-ispravan, može zamijeniti prvi-pravi.. itd.

-problem je količina+vrijeme kao i prirodna želja biznisa za zaradom (rezanje troškova čak i kad se zna rizik) kao i sami djelatnici-ljenost-komotnost.. jer svi smo sad navikli imati sve online, ne off.. pa čak do te mjere da neki hoster koji inače juzerima nudi backup isti radi kod drugog hostera kako bi sa sebe skinuo brigu-rizik.. i kvaka-22 vrćenja u krug s količinama podataka koji se potencijalno umnažaju pa i oni koji znaju, razmišljaju-brinu o riziku, popuste.. jer imali su stotine backupova, bez problema, kao šuplja guma u prtljažniku auta koja tad nema svrhu i realno rijetko kome zatreba .. osim kad zatreba a tad je nema, kao ni pravog backupa tj isto je guma ili podatci, pravilo je isto dok se sama veličina juzera-podatka mijenja a time i rakurs, mogućnosti izbora adekvatnog backupa mada je teoretski isto jedan byte ili zetabyte.. tak da đabe je pametovati (mada nas to ne spriječava) :))) .. a ja jedino tražim sankcije, u većini takvih i sličnih tema, tek tad se ljudi-biz opamete..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjivačima

Kompletno neozbiljno ako su izgubili sve podatke. Dakle nisu imali ni osnove poslovnih funkcija nego kao i većina manjih firmi, trpaj korisnike i trpaj lovu. E sad, korisnici moraju pročitati SLA, i ako su povrijedili SLA, onda laganini tužbica. I ako su imali neke druge ugovore.

 

Ne kažem da se mora plaćati, ali njima je primarni cilj trebao biti briga o korisnicima, zakonske obveze i obveze prema regulatorima.

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
ihush kaže...

 -govoriš iz cipela juzera, korisnika.. dok je u ovom slučaju operater-hoster s 'malo većim' problemom-potrebama za storageom, tak da nije to sam tak :) ... tj točna je osnova-pravilo, duplić-izoliran-odvojen-siguran.. no kad si 'velik' tad je i problem linearno-veći, exabayti.. i potreba da se kontinuirano-stalno radi novi backup jer su podatci takvi, ažuriranje.. što će reć, za duplić-backup realno imaš x3 tj dok je jedan backup pravi, drugi je u izradi-imiđiranju i tek kad je obavljen-ispravan, može zamijeniti prvi-pravi.. itd.

Backup je daleko od "duplića", posebno ako se radi o firmama koje se ciljano napadaju i gdje od napada do aktivacije zna proći nekoliko mjeseci.

Entry Point kaže...

Ne kažem da se mora plaćati, ali njima je primarni cilj trebao biti briga o korisnicima, zakonske obveze i obveze prema regulatorima.

Problem je što pravi backup košta poprilično, a u cjenovnom ratu s drugim providerima to može biti ključno.

Malo je providera koji daju ozbiljnije backupe i prave RTO i RPO.

10 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Old Iggy kaže...

Problem je što pravi backup košta poprilično, a u cjenovnom ratu s drugim providerima to može biti ključno.

Malo je providera koji daju ozbiljnije backupe i prave RTO i RPO.

 To nije problem korisnika, ako je određeno SLA-om.

 

Naravno backup prepuštaju korisnicima na svojoj ili tuđoj infrastrukturi. Ali opet, kompletno izgubiti sve podatke je idiotski, s poslovne strane i sa operativne strane.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Old Iggy kaže...
..

Backup je daleko od "duplića", posebno ako se radi o firmama koje se ciljano napadaju i gdje od napada do aktivacije zna proći nekoliko mjeseci.

Entry Point kaže...

Ne kažem da se mora plaćati, ali njima je primarni cilj trebao biti briga o korisnicima, zakonske obveze i obveze prema regulatorima.

Problem je što pravi backup košta poprilično, a u cjenovnom ratu s drugim providerima to može biti ključno.

Malo je providera koji daju ozbiljnije backupe i prave RTO i RPO.

 -da.. tj kao što staviš pod navodnike 'duplić' .. govorim o adekvatnom backupu, ne bilo kakvom.. dok je duplić ili kopija upravo ono što se radi, kopija filea ili duplić-duplikat-kopija.. tj dovoljno valjan sinonim da ne traži neki ispravak ili objašnjavanja :) .. 

-ciljani napad je 'sporedan' tj kako to da se firme bave hostingom, backupom a da nemaju odgovarajuće mjere, nemaju adekvatan backup.. uz hipotetsko pitanje, postoji li u priči stvarno napad-haker-crypt ili je to samo isprika za njihov propust, npr ljuti djelatnik obrisao.. imamo li dokaz stvarnog napada? Odnosno i preduvijeti koje firme koje se time bave moraju udovoljiti za dobijanje dozvole-licence-atesta.. lupa se žig čisto birokratski-formalno ili netko stvarno provjerava.. za domaće hakom? .. ne baš, zar ne? Zato kažem da i regulator mora dobiti po prstima jer mu je posao regulacija, ne lupanje pečata-dozvola na lijepe oči ili na riječ.. :) imaju li dokaz opravdanosti izdavanja atesta? kao za tehnički pregled vozila? za protupožarni aparat, za građevinske dozvole itd..? ... nema.

 

-pravi backup košta.. da i? tj zvuči kao opravdanje, no ili se poslom baviš ozbiljno ili dobiješ kaznu kad do incidenta dođe.. dok bi ja usput i regulatora koji to dozvoljava do incidenta, tj kao s vozilima na cesti pa kad se u rutinskoj kontroli nešto pronađe, kazna + pitanje tko je pustio vozilo ili dao dozvolu za obavljanje posla s podatcima korisnika a da pri tome nisu zadovoljeni uvijeti.. jer da jesu, incidenta ne bi bilo, tj bio bi jedan godišnje, ovako je svaki tjedan novi, druga firma, banka, aerodrom, hosting, telekom.. stotine godišnje i nikom ništa...

-ako nešto košta, to je poslovna stvar, naravno da sve košta, a poslom se baviš ako uz trošak ostvariš i zaradu, tj neovisno koliki su troškovi zarada je veća.. ili ključ u bravu, pa trošak nikad ne može biti opravdanje za propuste .. no koriste se svi izgovori, rat, poplava, potres, inflacija, migracija.. i fantomski hakeri-napadi .. koji od nekud moraju doći, pa koja je to država-ip? rusi? da su rusi eu-zapad bi o tome na sva zvona.. itd.

 

Entry Point kaže...
..

 

Naravno backup prepuštaju korisnicima na svojoj ili tuđoj infrastrukturi. Ali opet, kompletno izgubiti sve podatke je idiotski, s poslovne strane i sa operativne strane.

 -da, idiotski.. kao i svaki propust, no ako se složimo oko tog, idemo korak dalje.. sankcije? tj ako netko u poslu misli da može biti idiot, ne može, tj to će koštati-kazna.. a to mora država-regulator, dok to ne naprave nastavit će se po starom, hakeri-nešto.. i nikom ništa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
Entry Point kaže...
Old Iggy kaže...

Problem je što pravi backup košta poprilično, a u cjenovnom ratu s drugim providerima to može biti ključno.

Malo je providera koji daju ozbiljnije backupe i prave RTO i RPO.

 To nije problem korisnika, ako je određeno SLA-om.

 

Naravno backup prepuštaju korisnicima na svojoj ili tuđoj infrastrukturi. Ali opet, kompletno izgubiti sve podatke je idiotski, s poslovne strane i sa operativne strane.

Problem je što se SLA-om kod takvih definiraju jako osnovne stvari s malo odgovornosti providera.

Obićn je u pitanju "backup" nekakvim snapshotima ili verzioniranjem, što nije baš nešto posebno.

Je li glupo? Jest. Što je točno u pitanju, teško je reći. Volio bih vidjeti PM analizu.

ihush kaže...
Old Iggy kaže...
..

Backup je daleko od "duplića", posebno ako se radi o firmama koje se ciljano napadaju i gdje od napada do aktivacije zna proći nekoliko mjeseci.

Entry Point kaže...

Ne kažem da se mora plaćati, ali njima je primarni cilj trebao biti briga o korisnicima, zakonske obveze i obveze prema regulatorima.

Problem je što pravi backup košta poprilično, a u cjenovnom ratu s drugim providerima to može biti ključno.

Malo je providera koji daju ozbiljnije backupe i prave RTO i RPO.

 -da.. tj kao što staviš pod navodnike 'duplić' .. govorim o adekvatnom backupu, ne bilo kakvom.. dok je duplić ili kopija upravo ono što se radi, kopija filea ili duplić-duplikat-kopija.. tj dovoljno valjan sinonim da ne traži neki ispravak ili objašnjavanja :) .. 

-ciljani napad je 'sporedan' tj kako to da se firme bave hostingom, backupom a da nemaju odgovarajuće mjere, nemaju adekvatan backup.. uz hipotetsko pitanje, postoji li u priči stvarno napad-haker-crypt ili je to samo isprika za njihov propust, npr ljuti djelatnik obrisao.. imamo li dokaz stvarnog napada? Odnosno i preduvijeti koje firme koje se time bave moraju udovoljiti za dobijanje dozvole-licence-atesta.. lupa se žig čisto birokratski-formalno ili netko stvarno provjerava.. za domaće hakom? .. ne baš, zar ne? Zato kažem da i regulator mora dobiti po prstima jer mu je posao regulacija, ne lupanje pečata-dozvola na lijepe oči ili na riječ.. :) imaju li dokaz opravdanosti izdavanja atesta? kao za tehnički pregled vozila? za protupožarni aparat, za građevinske dozvole itd..? ... nema.

 

-pravi backup košta.. da i? tj zvuči kao opravdanje, no ili se poslom baviš ozbiljno ili dobiješ kaznu kad do incidenta dođe.. dok bi ja usput i regulatora koji to dozvoljava do incidenta, tj kao s vozilima na cesti pa kad se u rutinskoj kontroli nešto pronađe, kazna + pitanje tko je pustio vozilo ili dao dozvolu za obavljanje posla s podatcima korisnika a da pri tome nisu zadovoljeni uvijeti.. jer da jesu, incidenta ne bi bilo, tj bio bi jedan godišnje, ovako je svaki tjedan novi, druga firma, banka, aerodrom, hosting, telekom.. stotine godišnje i nikom ništa...

-ako nešto košta, to je poslovna stvar, naravno da sve košta, a poslom se baviš ako uz trošak ostvariš i zaradu, tj neovisno koliki su troškovi zarada je veća.. ili ključ u bravu, pa trošak nikad ne može biti opravdanje za propuste .. no koriste se svi izgovori, rat, poplava, potres, inflacija, migracija.. i fantomski hakeri-napadi .. koji od nekud moraju doći, pa koja je to država-ip? rusi? da su rusi eu-zapad bi o tome na sva zvona.. itd.

 

"Adekvatni" backup je jako nedefinirana stvar. Cloud provideri u pravilu nisu ni blizu standardnim backup rješenjima za on prem, adekvatnost definira korisnik kojem je najčešće cijena ispred backupa (kao i kod svakog prosječnog on prem korisnika).

Backup ne definira regulator, to je poslovna potreba sa svojom cijenom, korisnik bira providera i cijenu. Ako je korisnik dužan poštivati neke regulacije, on je zadužen za dodatne backup procedure i rješenja. Nema tog cloud providera koji će napraviti takav backup, a da zadovolji sve regulatore. Trebaš li ti nešto čuvati 5 ili 15 godina, imati dnevne backupe zadnjih 30 dana, tjedne zadnjih godinu/dvije/pet itd. - to je na strani korisnika.

Inače je standardno da je preko IP-a čest izvor napada Rusija, Kina itd., to je nešto na što se nitko više politički ni ne osvrće.

15 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva

adekvtan backup je daleko bolje definirana stvar,-riječ značenje nego sama riječ backup.. tj to upravo riječi-prefixom adekvatni nagašavamo, dok oni koji o tome brinu moraju znati ostalo, značenje, tj imati backup vs imati adekvatan ili neadekvatan nije isto.

-da, cloud.. i naravno to sugeriram, nije isto korisnik ili host-cloud servis, terabajti vs tisuće .. i potreba za online-7-24.. no takva djelatnost to uključuje kao uvjet, kao što prodaja goriva na benzinskoj ima uvjete, kao što bilo koji posao ima uvjete pa do tog da za hranu moraju imati sanitetsku dozvolu ili za frizeraj frizerski ispit.. za svaki posao je nešto adekvatno, odnosno karikirano, imati rezervnu gumu-kotač nije 'dovoljno' tj to mora biti adekvatan kotač, koji odgovara vozilu, ne od drugog neodgovarajućeg kotača-dimenzija pa i samog broja šarafa 4-5-6 na kotaču.. dok letimična provjera kaže imaš (rezervni) kotač i prođeš tehnički, prava može primijetiti adekvatan-ispravan.. odgovarajući, jer tad je jedino ispunjena svrha-smisao.

 

adekvatan backup je za svakog nešto drugo, za one koji moraju ispuniti sve iso-ostale standarde da bi imali odgovarajući certifikat to može uključiti recimo udaljenost +50km i odgovarajući sef čime je otpornost na poplavu-potres.. do udara komete zadovoljen. Treba li takav nivo svaka firma-osoba? ne.. tj to je tad 'kvalitetan' backup, no nije adekvatan realnim potrebama, cijeni, pretjeran i sl. .. mada je to prozitivniji primjer nasuprot nedovoljnom .. itd.

 

-a o 'standardnom' napadu kina-rusija.. gle, u svakom napadu to mora biti navedeno, no tog nema.. ostaju 'hakeri' kao imaginarna bića iz lalalanda ili 'interneta' pri čemu juzeru to zvuči ok jer on tako 'vidi' interenet.. no (pretpostavljam) ti znaš bolje, razumiješ.. kao i to da znaš kako policja i ostali nadležni uz firmu koja je napadnuta moraju reagirati, koje podatke se traži + interna provjera jer je većina poslova ipak interna, ne hakeri koji tipkanjem-lupanjem entera dok im ispod stola netko nateže pimpača ulazi u pentagon-zaštitu u posljednjoj sekundi.. to je film, pravila-realnost su što? .. rusi-kinezi? zašto ih se barem u tim slučajevima ne 'napada' kritizira? tj ako je to rusija, nakon x-upozorenja ide prekid linija, ako je moldavija.. ukraina? oni su ujkasemov poligon, služe upraov tome a tad je jasno zašto nema reakcija, jer je ujko rekao .. pa se pitam, tko to radi, koji hakeri?

-ili postoje li u takvim incidentima, gubitku podataka uvjek hakeri ili je to samo izgovor, dok ponekad hakera nema.. a to je tad odgovornost te firme, djelatnika-admina + regulatora koji služi da se to ne dogodi tj atesti koje moraju imati za rad.. ima li telekom ateste-koncesiju, ima li iso certifikat sigurnosti?.. može li se izgubiti .. i što tad? .. odnsno tad je jasno zašto nema daljnjih reakcija-istraga-vijesti.. jer često regulator-država ne želi kazniti telekome, vlastite.. dok postoje imaginarni hakeri koje će okriviti i svi dalje veselo pjevaju kumbalaju dok se dijele bonusi i vozika jahtica po jadranu ili danskom priobalju, karibima.. tj nije važna država-lokacija-osoba nego što se radi.. generalno-isto, ništa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Danski hosting nije platio otkupninu ucjenjiva
ihush kaže...

adekvtan backup je daleko bolje definirana stvar,-riječ značenje nego sama riječ backup.. tj to upravo riječi-prefixom adekvatni nagašavamo, dok oni koji o tome brinu moraju znati ostalo, značenje, tj imati backup vs imati adekvatan ili neadekvatan nije isto.

-da, cloud.. i naravno to sugeriram, nije isto korisnik ili host-cloud servis, terabajti vs tisuće ..

...

adekvatan backup je za svakog nešto drugo, za one koji moraju ispuniti sve iso-ostale standarde da bi imali odgovarajući certifikat to može uključiti recimo udaljenost +50km i odgovarajući sef čime je otpornost na poplavu-potres..

...

-a o 'standardnom' napadu kina-rusija.. gle, u svakom napadu to mora biti navedeno, no tog nema.. ostaju 'hakeri' kao imaginarna bića iz lalalanda ili 'interneta' pri čemu juzeru to zvuči ok jer on tako 'vidi' interenet.. no (pretpostavljam) ti znaš bolje, razumiješ.. kao i to da znaš kako policja i ostali nadležni uz firmu koja je napadnuta moraju reagirati, koje podatke se traži + interna provjera jer je većina poslova ipak interna, ne hakeri koji tipkanjem-lupanjem entera dok im ispod stola netko nateže pimpača ulazi u pentagon-zaštitu u posljednjoj sekundi.. to je film, pravila-realnost su što? .. rusi-kinezi? zašto ih se barem u tim slučajevima ne 'napada' kritizira? tj ako je to rusija, nakon x-upozorenja ide prekid linija, ako je moldavija.. ukraina? oni su ujkasemov poligon, služe upraov tome a tad je jasno zašto nema reakcija, jer je ujko rekao .. pa se pitam, tko to radi, koji hakeri?

...

Adekvatnost definira korisnik: cloud provideri daju svoja osnovna rješenja, ako tražiš više složiš svoje rješenje ili bitno više platiš cloud provideru (ako uopće daje takvu uslugu).

Brkaš malo backup i BCM, ako želiš baš zaštitu od udara kometa definiraš rizik kroz BCM i platiš takvo rješenje, nećeš naći cloud providera koji ide u ekstreme u osnovnom opisu i cijeni usluge.

Kina / Rusija, to je danas stvar CISO-a, standardna stvar na koju se nitko posebno ne obazire da bi bio politički problem.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice