Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

poruka: 20
|
čitano: 2.938
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop".
15 godina
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

Žele skupo naplaćivati vlastite greške i propuste? Nečuveno bezobrazno. A možda i protuzakonito.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 14:39 (Keso).
 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

mami im platim, na proplanku, među tratinčicama, ispod starog hrasta, post coitum

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 15:52 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
Najbolje instalirati tiny 11 ali onaj kojeg sami napravite od originalne iso slike windowsa jer Tiny 11 koji se dijeli na ilegalnoj stranici je, naravno, itekako kompromitiran da vas špijunira 24h .. inače dijeljenje istog je strogo zabranjeno ali izrada vlastitog nije ako je za vlastite potrebe .. To je po meni najbolje rješenje za sve starije PC-e ..
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
Na Win XP je bilo dovoljno promijeniti sitnicu u registry i update je radio.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
Keso kaže...

Žele skupo naplaćivati vlastite greške i propuste? Nečuveno bezobrazno. A možda i protuzakonito.

 Verovatno misliš i da imaš pravo na doživotnu garanciju na svaki proizvod koji si ikad kupio? Kad bilo šta kupuješ, uključujući software, zakon i eventualni ugovor ti regulišu uslove i rok u kome možeš vratiti proizvod ili tražiti otklanjanje nedostataka. Kad taj rok istekne, otklanjanje nedostataka se plaća, bilo da je u pitanju servis uređaja ili održavanje softwarea (što opet može biti regulisano zakonom i direktnim ugovorom između kupca i dobavljača). Onda u nekom momentu svi ugovori i zakonski rokovi isteknu, a proizvođač odluči da prekine čak i plaćenu podršku, i proizvod je takav kakav je i služi dokle služi.

 

U konkretnom slučaju: MS je prestao prodavati Windows 10 pre više od godinu dana i nastaviće sa besplatnom podrškom još nešto više od godinu dana, tj besplatna podrška će, ako se ne produži, trajati ukupno 32 i po meseca nakon što je MS prodao poslednju novu licencu proizvoda. Posle toga, MS nudi besplatan prelazak na noviji OS, za koji će nadalje postojati besplatno održavanje (potrebno je samo da imaš podržan hardware), ili produženo održavanje starog OS-a uz plaćanje, ili ga prosto možeš koristiti u tom stanju.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
3 godine
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
56€ lol, nabijem ih
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

W10 LTSC ima podršku do 2027, nema razloga za paniku al ima za instalaciju istog.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
To što kažeš je sve pet, ali M$ je uveo hardverske minimume zbog kojih mnogo računala uopće ne mogu raditi na Win 11, a u potpunosti su funkcionalna. I što sad, cjeli svijet mora preči na 11 zbog toga i još pokupovati nova računala? Ma nabijem ih i ja. Mislim da če dobiti po (|) od EU zbog toga.
Plamene zore bude me iz snaFabrička jutra, dim iz dimnjakaPesma se ori, mladi radniciČelicna jutra, hitam fabrici.
15 mjeseci
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

Win10 radi na skoro 20 godina starom hardwareu, Win11 ne zeli raditi na hardwareu starijem od cca 7 godina, tj. ako imas i7 7700 ili neki u 7xxx seriji, hahahaha, sa srecom. Microsoft bi trebalo debelo debelo kazniti jer stvaraju ogroman e-waste ovim potezom.

 
7 0 hvala 1
9 godina
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

Imate linux kojega možete koristiti za 0€

Moj PC  
8 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
pqweasdyxc kaže...

Imate linux kojega možete koristiti za 0€

dosadni ste s tim guranjem linuxa.

zar ne shvaćate da ljudi koji koriste windowse i za ozbiljne poslove, požele ponekad odigrati neku solidnu igru..

 

što nudi linux ? 

合氣道
16 godina
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

Igranje igara na Linuksima je sasvim OK opcija. Ima malo povratka na neki stari način računarskog rada, gdje je potrebno dodatno podešavati postavke. Ali uz Proton, Wine i Lutris 90% njih radi kao i na Windowsima.

 

Ono čega nismo svjesni jeste broj sigurnosnih propusta na Linuksima, kao ova posljednja situacija sa XZ bibliotekama i Debian bleeding edge distribucijom. Sada kada se istinski omasovljuje migracija populacije na te sisteme mislim da će biti sve više sigurnosnih propusta kojih nismo bili svjesni do sada.

 

Prikupljanje podataka kroz razne backdoore je prava bolna tačka oko koje se treba dobro potruditi danas.

 
0 3 hvala 0
11 godina
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

Mogu se zaobići ovi minimalni uvjeti za prelaz na W11, a mislim da će tako ostati i u buduće. Problem će jedino biti za neke prelaz na W11 24H2 jer sam vidio da će zahtjevati instrukciju SSE4.2 koju jako stari procesori nemaju.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
HoceNece kaže...

Win10 radi na skoro 20 godina starom hardwareu, Win11 ne zeli raditi na hardwareu starijem od cca 7 godina, tj. ako imas i7 7700 ili neki u 7xxx seriji, hahahaha, sa srecom. Microsoft bi trebalo debelo debelo kazniti jer stvaraju ogroman e-waste ovim potezom.

 -ne, ne traži to OS, nego to traži biz-interes, to traži wintel (ms), to traže cloud usluge, kako bi se jednostavnije za njih naplaćivale.. zato je uvjet npr tpm2.0, dok je osu svejedno-nevažno-sporedno.. tj samo je u instalerskripti postavljen taj (izmišljen) uvjet, kojeg se i po ms uputama može zaobići..

CVET2 kaže...

Mogu se zaobići ovi minimalni uvjeti za prelaz na W11, a mislim da će tako ostati i u buduće. Problem će jedino biti za neke prelaz na W11 24H2 jer sam vidio da će zahtjevati instrukciju SSE4.2 koju jako stari procesori nemaju.

 -SIMD instrukcije odavno zahtijeva 'sve'.. od prvih mmx-a koje je tražio softmodem nadalje..

-cpu ispod sse4,2 je naprosto prestar, preslab + ostatak računala bez dovoljno rama i adekvatne gpu kao i ostatak npt nvme storage-diskovi, usb2-3 itd..

-za rad osa nije problem, tj appsi su ono što od nas (računala-hw-a) traži 'nešto', odgovarajuće resurse, količinu rama, storagea i cpu+gpu mogućnosti, npr gaming ili videodekoder... dok se već desetljeće za sve koristi gpu npr za browsanje i danas mobitel može glatko playati filmiće, yt-netflix i sl. dok računalo starije od desetljeća jednostavno nema ništa od potrebnih resursa, ne samo cpu jer je on samo dio računala, nema ništa-ostalog..

+ za razliku od izmišljenih ms-ovih requirementsa, mac-macos ima konkretne, konkretan uvjet za npr macos+11 je sse4.2+ .. bez tog nema metal-grafike (pandan win-aero, uvjet za 'sve'..) tj kao što su driveri npr opengl i directx, tako su metal i aero grafički dio koji se o tome brine, tj os, koji tad appsima daje dostupne resurse, dok je pod lin to recimo plasma-kde5 itd..

-kao što današnji mobiteli to sve mogu, glatko, jer imaju 'čip' (hw-resurse) ne mogu stariji mobiteli.. jednako ne mogu starija računala + čak ne mogu biti ni adekvatno nadograđena, banalno nemaju odgovarajuće napajanje kao karikiran najmanji problem za današnje kriterije neke jače gaming gpu.. računalo bez usb3, bez nvme, .. bootanje na hddu traje do minute, bootanje na ssd-nvme 15sec.. sve ostalo može biti isto već to daje ogromnu razliku u glatkoći rada.

+ nakon sse4+ idu avx, avx2.. oni su idući uvjeti za fičere kao gaming-video npr enkoder, kao i za kompletne enkripcije diskova i sl. .. pa unutar iste generacije-oznake intel cpu-a nemaš iste fičere, tj celeron-pentač .. prema jačima i3-5-7-9.. koriste starije-novije jezgre, litografiju, fab-ovi koji se rade proizvode novo-jače, stariji fabovi proizvode slabije, mada je isti serijski broj-socket-generacija.. nije ista generacija jezgre, nema (ili ima) fičere..

 

.. ne postoji cpu do desetljeća starosti koji nema sse4.2.. za to se mora ići dalje u prošlost.. +15god. .. računalo starije od 10-15 god jednostavno nije usporedivo za današnje, pri čemu je današnji mobitel jači nego je u to vrijeme bio worksation ili server.. podsjetnik na murphijevo poduplavanje tranzistora-mogućnosti svake godine-18mjeseci.. ogromna razlika ne samo cpu nego sve, storage, kontroleri, protokoli.. pa i napajanje kao obična žica-struja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
dalibor kaže...
To što kažeš je sve pet, ali M$ je uveo hardverske minimume zbog kojih mnogo računala uopće ne mogu raditi na Win 11, a u potpunosti su funkcionalna. I što sad, cjeli svijet mora preči na 11 zbog toga i još pokupovati nova računala? Ma nabijem ih i ja. Mislim da če dobiti po (|) od EU zbog toga.

 Kad dođe konkretni datum, najnoviji nepodržani modeli procesora će biti stari preko 8 godina. Mislim da je zahtev za TPM 2.0 glup i šteta za ljude na prvoj generaciji Ryzena, ali generalno mi nije preterano kontroverzan momenat. Ne znam koliko još dugo bi ih vlasnici zadržali, ali pretpostavljam da nije u pitanju prevelik broj godina, a nije da će se računari samo ugasiti posle tog datuma. Dodatno, mislim da se TPM 2.0 zahtev i dalje bez većih problema zaobilazi, a čak i bez toga, ko bude želeo da produži životni vek takve konfiguracije, Ryzeni druge i treće generacije se sad već kupe za siću i utaknu bez problema umesto prve generacije. Dakle, za 18 meseci, imaće mogućnost da nastave koristiti Win 10 bez daljih ispravki, da pređu na Win 11 zaobilazeći zvanične zahteve ili da za mali novac zamene procesor. Za Intelovu 7. generaciju i starije ima manje opcija, ali mislim i da je manji problem, to je nivo performansi iz 2011. (kada je izašla druga generacija), no i oni imaju dve mogućnosti: da nastave da koriste računar sa Win 10 još godinu-dve ili da zaobiđu TPM 2.0 uslov.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.4.2024 10:13 (Ivan(4)).
9 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
rashomon kaže...

Igranje igara na Linuksima je sasvim OK opcija. Ima malo povratka na neki stari način računarskog rada, gdje je potrebno dodatno podešavati postavke. Ali uz Proton, Wine i Lutris 90% njih radi kao i na Windowsima.

 

Ono čega nismo svjesni jeste broj sigurnosnih propusta na Linuksima, kao ova posljednja situacija sa XZ bibliotekama i Debian bleeding edge distribucijom. Sada kada se istinski omasovljuje migracija populacije na te sisteme mislim da će biti sve više sigurnosnih propusta kojih nismo bili svjesni do sada.

 

Prikupljanje podataka kroz razne backdoore je prava bolna tačka oko koje se treba dobro potruditi danas.

 Ovo je iznimka koja je zahvatila samo neke distribucije i popravljena je jako brzo. Debian testing i unstable ionako nisu za prosječnog korisnika.

5 godina
offline
Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. listop

Listopad 14. 2025 nam dolazi za 557 dana.

Tko živ tko mrtav.

 

Moja fantazija što će biti u toj kratkoročnoj budućnosti:

Ako već fantaziramo, predviđam da će početkom 2025 Donald Trump doći na vlast, s politikom da Europa i Kina moraju vratiti Američku tehnologiju Americi. Zbogom Windowsima u Europi.

Kod nepripremljenih državica će prevladati kaos u računalnim sistemima, kolokvijalno će ga nazivati BUG Y2K25.

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
Imam dobar antivirus. Baš me briga za propuste u windows
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
Azmo kaže...
Imam dobar antivirus. Baš me briga za propuste u windows

 AV ne štiti od sigurnosnih rupa.

5 godina
offline
Re: Za sigurno korištenje Windowsa 10 nakon 14. li
pqweasdyxc kaže...
Azmo kaže...
Imam dobar antivirus. Baš me briga za propuste u windows

 AV ne štiti od sigurnosnih rupa.

 

Uvijek štitišpovjerljive podatke, da ne procure i ostale korisne podatke od uništenja. I jedino to. Nikakve sigurnosne rupe tebe kao privatnog korisnika ne zanimaju.

 

Privatni korisnik u pravilu nema puno povjerljivih podataka, (dužni su čuvati tajnima osobne dokumente i bankovne kartice i ne dijeliti ih okolo.)

Povjerljive podatke imaju tvrtke, i državne organizacije i sl.

 

Ako (Kao privatni korisnik) na svojem računalu nemaš e-banking softwer nisi obvezan ažurirati windowse nikada.

Ako imaš e-banking softwer obavezan si ažurirati windowse. 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice