Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća tra

poruka: 12
|
čitano: 2.738
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća tra".
10 godina
offline
Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća tra

Nadam se da ce mjesec dobiti i ljetno racunanje vremena a ne bi bilo lose ni koju vremensku zonu.

 
11 0 hvala 0
16 godina
online
Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća tra

"vrijeme se čini da teče sporije gdje je gravitacija jača" - zar nije ovo već davno potvrđeno?

Moj PC  
2 0 hvala 0
2 mjeseca
offline
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća
Ne razumijem, zašto se ne bi ravnali po zemaljskom vremenu? Ako su obojica na mjesecu, za obojicu će vremensko odstupanje biti jednako, zar ne?
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća
Vjerojatno će biti neki UTC, ali s ugrađenim prijestupnim sekundama, da se izbjegnu razlike u odnosu na Zemlju.
Najveći izazov je dogovor, odnosno pristanak svih zainteresiranih.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća
Aldo kaže...

"vrijeme se čini da teče sporije gdje je gravitacija jača" - zar nije ovo već davno potvrđeno?

 

pa u biti je, u teoriji relativnosti od Einsteina

16 godina
offline
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća
Nadam se da nece samo uzet zemaljsko vrijeme koje na mjesecu nema nikakvog smisla jer cemo se opet cudit za 50 godina koja budala je uveo tu mjernu jedinice uz palac, lakat, kravu…
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća tra

"kako na nebu, tako i na zemlji"? čudno. mislio sam kako je čak i nasa, u svojoj posvemašnjoj beskorisnosti (aj dobro: dopustili su dotisak svojeg logotipa na majice), prestala s budalaštinama (praviti ražanj dok je zec u šumi) no, eto, prevarih se. možda je, u odnosu na mjesec, važnije pluton podijeliti na vremenske zone,a onda posljedično i čitavu galaksiju. da se jadan enterprajzer ne zagubi međ stotinama milijardi zvijezda i u zao čas. jasno, prvo na mjesec valja poslati geodete koji će sve to iskolčiti, premjeriti i upisati u katastar. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 7:11 (Ajar).
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća tra

"Kad imaš jedan sat, znaš koliko je sati. Kad imaš dva, nikad nisi siguran."

 

Na zemlji smo počeli precizno mjeriti vrijeme zbog navigacije. I danas je tako, vidi GPS. To nam treba i na mjesecu i na putu do mjeseca, pa i dalje. Možda je rješenje naći izvor takta izvan sunčevog sistema, neki stabilni pulsar u svemiru. 

 

Nastat će i nove mjerne jedinice... koje trebaju nova imena, "mjesečnica" je već zauzeto. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 10:25 (Ovo je kraj).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća
n4rd3v kaže...
Ne razumijem, zašto se ne bi ravnali po zemaljskom vremenu? Ako su obojica na mjesecu, za obojicu će vremensko odstupanje biti jednako, zar ne?

 -jer je sve 'relativno' tj nije važno ako si sam, jedan, ako sam sebi nešto prodaš, količina tj mjerna jedinica ili tečaj-kurs-cijena su tad nevažni, važni su kad koleriraš s ostatkom svemira, ljudi, roba.. važno je kad je relativno, .. u odnosu na nešto, ne na ništa ili samog sebe.

-npr što je kilogam ili možeš sam sebi prodati sliku picassa za euro ili milijardu, pokloniti.. ne gubiš ništa čak ti je svaka cijena ili mjerna jedinica nepotrebna, no ako to trampiš s nekim drugim tad mjerna jedinica postane ono važno, mjera, .. tad je važno što je kilogram ako prodajemo u zlatu, što je metar, sekunda, ako si telekom i naplaćuješ razgovor, ako si porezna uprava tad ti je važna fiskalna godina, mjesec, radni dan itd..

.. mjerne jedinice su važne za sve ostale, za svemir, za relaciju u odnosu na nešto, važne tek kad postoji 'dva-više', ne jedan-sam.

-mjesečev dan traje koliko? koliko traje jupiterov dan, koliko klingonske planete, marsa? u kojoj mjernoj jedinici, pri čemu je za mjernu jedinicu najvažnije da svi imaju istu mjeru, nekad lakat-palac kao faraonski ili carski, danas atomi i astronomske jedinice kao nešto trajno-fiksno, imuno na carsko rastezanje po želji.

-uteg od 1kg i uteg od 2kg.. umjesto utega može biti bilo koja tvar-masa-objekt-roba.. znamo odnos kad stavimo na vagu, kad postoji korelacija, tad za ovaj primjer odnosa vidimo da je 1:2, bez tog jedan sam za sebe ne predstavljaju ništa.

 

.. i nastavak..

SupremeCommander kaže...
Nadam se da nece samo uzet zemaljsko vrijeme koje na mjesecu nema nikakvog smisla jer cemo se opet cudit za 50 godina koja budala je uveo tu mjernu jedinice uz palac, lakat, kravu…

 

 -da bi bilo što bilo moguće, npr komunikacija, potrebno je precizno mjerenje, vrijeme-sekunde.. potrebna je sinkronizacija, uvjet komunikacije, dok s roverom na marsu imamo problem udaljenosti i kašnjenja, no bez zajedničkog vremena, mjere-odnosa, ne bi bilo moguće, tj ne bi znali ono 'kad'.. mora postojati nešto zajedničko, zajednički nazivnik, mjerna jedinica pri čemu je jedino pitanje koristiti li zemaljsku mjernu jedinicu za druge planete ili za svaki uvesti pripadnu uz omjer-konverziju, što je logično, no istovremeno i 'višak' jer nitko ne živi na tim planetama, nitko ne koristi, osim 'nas' tj istraživača sa zemlje, čime se lokalno vrijeme-mjerna jedinica eliminira kao smisao-potreba...

-tj. za nas, zemljane, dok smo tu na zemlji, jedino je relevantno-zanimljivo-potrebno zemaljsko vrijeme, besmisleno je marsovsko-mjesečevo koje tad 'konvertiramo' u naše, kao npr novac, kuna-euro-ostalo.. tj sve je to isto, mjerna jedinica i razlog postojanja, primjena-svrha-smisao.. i stvarna potreba da bi bilo što mogli izračunati, uz što manja odstupanja-tolerancije-greške tj što veću preciznost, koja za neke stvari kao gradnju pseće kućice nije pretjerano bitna, no za hitech, komunikaciju, rakete i sl. je izuzetno bitno..

 

-npr.. zašto postoji razni 'novac' (novčanice, platežno sredstvo neke države..), zašto ne neki-jedan univerzalni, npr dollar? .. upravo to je euro, tj eliminirao je razne eu novčanice i kao tržište spojio i taj dio, kao i vremenske zone, kao i šengen.. no sad imamo problem s vremenskim zonama, koje mada su već odlučeno da će biti ukinute, nikako da se provede, tj dogovor-izbor je zapeo, pri čemu svaka država može za sebe izabrati što god poželi, svoje zenitno-točno vrijeme, zimsko ili plus-minus, ljetno.. no nikako da se odluče, izaberu, dogovore.. problem, pa ostaje s ljetno-zimskim, mada je nepotrebno i već 'ukinuto'.. osim što je zapelo u izboru-provedbi-odluci koje je to vrijeme, cager plus-minus, banalno no problem.. ostali problemi su daleko veći, stvarniji, udaljenost, brzina, komunikacija-tehnologija traže preciznost, traže točno vrijeme, pri čemu je nevažno 'koje' kao GMT, zemaljsko ili mjesečevo.. no mora biti jedno-točno, bilo koje, no tad je to mjerna jedinica, osnova-temelj za sve izračune i mora se znati koje, kao i ostali omjeri-odnosi-konverzije ako se koriste, bez tog je mjesec i svemir samo srednjevjekovni svod na nebu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća
Ovo je kraj kaže...

 

 

Nastat će i nove mjerne jedinice... koje trebaju nova imena, "mjesečnica" je već zauzeto. 

 

 

 to su ameri pa će mjerna jedinica vjerojatno biti na tragu 1/24 unce po kubnom inču fahrenheita. i dalje ne kužim koji se q nasa (a na zahtjev američke vlade - sic!) gura k'o košulja vrit i hobla staru babu po tavanu. kad i ako se išta kolonizira, tamo će si populacija sama određivati što, kako i zašto će računati. kad bih bio među takvima, prvi bih nasi (i amerima) odmjerio od šake do lakta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća

Linkovi u tekstu vode do dokumnta kojeg je sastavio "Cislunar Technology Strategy Interagency Working Group", meni to graniči sa poznatim Ministarstvom za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

A tamo piše kao cilj: "Implement Cislunar communications and positioning, navigation, and timing capabilities with scalable and interoperable approaches". I poslije navode i zašto to žele: "U.S. government agencies will leverage and promote the use of interoperable and scalable commercial services in Cislunar space."


Toće reći, neki pajdo je došao Bidenu i rekao kako bi slao rakete do mjeseca, ali mu treba infrastruktura, a za to je teško skupit investitore. "Hey Jo, bi li mogao tu nešto sredit?"

16 godina
offline
Re: Kako mjeriti vrijeme na Mjesecu? I Bijela kuća
Ne znam zašto kompliciraju, trebaju samo staviti UTC koji će imati korekcije (radi različitog proteka vremena) da se točno slaže sa zemaljskim UTC-om, i da cijeli Mjesec ima isto vrijeme.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice