ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijskih

poruka: 7
|
čitano: 3.401
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijskih ".
15 godina
offline
ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijskih

Ovo je lijepa vijest!
Ima netko ovdje tko meni laiku može reći, zašto samo tri (trokut, 2D), a ne četiri (piramida, 3D), satelita?

U odnosu na dosadašnje zemaljski 1D mjerne istrumente je ovaj plan već veliki korak, ali nekako bi mi bilo logično hvatati "valove" u 3D.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijs
Zato jer je ovo specijalan trokut - "...u formaciju jednostraničnog trokuta..."😂. Obični trokuti imaju tri kuta i tri stranice.
Tetraedar bi za laike bio najlogičniji izbor za detekciju gravitacijskih valova iz bilo kojeg smjera, ali možda je satelite teško postaviti da ostanu u takvoj prostornoj konfiguraciji?
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijs

tetraedar za 3D valove...

15 godina
offline
Re: ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijs
Stvar je u gravitaciji i Langrangeovim točkama.

Sve točke moraju biti u istoj ravnini prema suncu i onda kruže oko sunca zajedno sa zemljom.

Drugačije mislim da ne ide
16 godina
offline
ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijskih

Ovdje se praktički radi o anteni a nema potrebe da antena bude trodimenzionalna.

Gravitacijski valovi su linearne kombinacije dva oblika transverzalne polarizacije ( + i x), zato su dovoljna dva kraka na LIGO detektoru a zato je i ovdje dovoljan trokut. 

Budući da cijeli sklop orbitira ako Sunca, a uz to i rotira, mogu se detektirati valovi iz različitih smjerova. 

Inače, neće ni udaljenost između satelita tokom orbitiranja biti konstantna, ona će se precizno mjeriti i uzeti u obzir. Dodavanje još jednog satelita bi sve zakompliciralo a ne bi značajno pridonijelo misiji. Ono što je bitno jest da misijia proširuje spektar detektabilnih valova a zbog prilične izotropije i homogenosti svemira oni će dolaziti iz svih smjerova pa ne moramo baš "gledati" u svakom smjeru, bitnije je koliko dugo gledamo. 

Zanimljivo je i da, budući da su mase unutar satelita u bestežinskom stanju ovaj eksperiment ima mogućnost po prvi puta detektirati permanentnu gravitacijsku memoriju (gdje tijelo izbačeno iz ravnoteže ostaje u novom položaju).

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 15:08 (PaleRider).
 
5 0 hvala 4
9 godina
offline
Re: ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijs

Zato jer su 3 senzora dosta za mjerenje valova u 3D. Za mjerenje u 2D su dosta 2 senzora... Da ih je 4 u tetraedru bilo bi tehnički puno teže izvedivo zbog Lagrangeove točke, jedan satelit bi trebo biti dalje/bliže od Sunca te bi njegova orbita bila brža ili sporija od ostala 2 te se ne bi mogla osigurati ista udaljenost bez stalne korekcije brzine/putanje (treba puno goriva). Može se napraviti i sa 4, ali bi oni morali biti postavljeni u kvadrat.

Ruka ruku mije, a njega obadvije!
9 godina
offline
Re: ESA će izraditi svemirski detektor gravitacijs
Ovo je kraj kaže...

Ovo je lijepa vijest!
Ima netko ovdje tko meni laiku može reći, zašto samo tri (trokut, 2D), a ne četiri (piramida, 3D), satelita?

U odnosu na dosadašnje zemaljski 1D mjerne istrumente je ovaj plan već veliki korak, ali nekako bi mi bilo logično hvatati "valove" u 3D.

 Zemaljski su isto 3D jer ih ima više raspoređeno po Zemlji pa oni zajedno detektiraju 3D profil gravitacionog vala. Da i još jedna stvar, senzori na Zemlji i u ovi koji će biti u Lagrangeovoj točci se stalno gibaju velikom brzonim oko Sunca (njihova relativna udaljenost je stalna) tako da bez problema rade 3D sliku. To je ko da fotoaparatom (2D) slikate objekt s više tisuća slika s različitih strana i na kraju dobijete 3D objekt.

Ruka ruku mije, a njega obadvije!
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 23:33 (Emilio Estavez).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice