Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svile

poruka: 7
|
čitano: 3.587
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svile".
15 godina
offline
Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svile

Super tekst, hvala

 

O proteinima dajte JOS! O 3D strukturi kao npr u ovom tekstu, i jos mnogo toga sto mi ni na pamet ne pada

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.1.2024 8:01 (Mischko (R)).
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svile

Vrlo interesantan i lijepo obrađen članak. Volio bih znati koliko je  ( i dali je) ovako obrađena svila čvršća od nekih umjetnih vlakana - padaju mi na um kevlar, dacron, mylar i nylon, a naročito kako se drži u usporedbi s ugljičnim vlaknima.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.1.2024 9:56 (učo).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svile

Najlon nije jako čvrst, njegova prekidna čvrstoća iznosi 78 MPa, no prednost mu je proizvodnja iz jeftinih i dostupnih sirovina i to što, za razliku od prirodnih vlakana, ne trune. Ugljična vlakna črvšća su i od svile i od paučine: njihova je prekidna tvrdoća 4,3 GPa. Najčvršći je ipak grafen, s prekidnom čvrstoćom od 130 GPa. 

 
0 0 hvala 8
6 godina
offline
Re: Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svil
Odlično, treba nam jača, bolja odjeća. Zanimljivi detalji iz povijesti.

Ako viskoza ne skuplja električni naboj onda i nova svila neće stvarati elektricitet?
Imam problem kad trčim na traci za trčanje, najradije bih obrijao sve dlake s ruku i nogu 😅 Kako to odbijam samo duga odjeća pravi pamuk ili viskoza sprečavaju pražnjenje kad dodirnem konzolu ⚡
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.1.2024 21:07 (ajimerej).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svile

Viskoza i nova svila nemaju veze jedna s drugom osim što su regenerirane. Kemjski su posve različite. Svila (i jedna i druga) su poliamidi, pa su kemijski najsličnije najlonu. To su polimeri koje drže amidne (pepidne) veze, -NH-CO-. Pamuk i viskozu drže eterske veze -C-O-C-. Monomeri svile su aminokiseline (kao i monomeri vune i kose) dok su monomeri celuloze molekule glukoze, dakle šećera (monosaharida). 

 
0 0 hvala 4
16 godina
offline
Re: Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svil
Zanimljiv članak.👍 Nego, g. Raos, zar nije polipeptidni lanac? Jest da su i moja djeca davno išla u školu,🤗 ali nekako me taj termin bode u oči... Da li je to vlakno zadržalo sposobnost vezanja velike količine vode, kao prirodna svila?
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Iz kineskog laboratorija: svila čvršća od svile

Da, da, molekula svile je polipeptidni lanac. Svi se proteini sastoje od jednog ili više polipeptidnih lanaca. Razlika između polipeptida i proteina je u tome što su proteini funkcionalni polipeptidi koji osim jednog ili više polipeptidnih lanaca sadrže i prosteričke (neproteinske) skupine. Molekula hemoglobina sastoji se primjerice od četiri podjedinice (svaka podjedinica - jedan polipeptidni lanac) i četiri prosteričke skupine - molekule hema. Zadržava li regenerirana svila vodu? O tome ništa ne piše u radu, ali pretpostavljam da zadržava budući da molekula sadrži, kao i prirodna svila, hidrofilne segmente (peptidna veza i -OH skupine serina), a vodu vežu i cinkovi ioni. 

 
0 0 hvala 4
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice