Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

poruka: 30
|
čitano: 6.252
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!".
15 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

porijeklo (iole veće količine) novca u hrvatskoj? pitaj uskok. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

čist bakar

 

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
 
5 0 hvala 1
14 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Na satu Tehničke kulture u 7. razredu govorili smo o kovinama, čistim i legurama i njihovim svojstvima. Fora je bila kada su klinci zaključili da je bakar magnetičan, jer je novčiće od 1,2 i 5 centa privlačio magnet. Klinci su po boji zaključili da je novčić od bakra, ali magnet ne djeluje na bakar, pa su shvatili da su to neke muljaže. Onda smo na internetu potražili podatke i našli smo da su 1, 2 i 5 centa od željeza, presvučeno tankim slojem bakra za  zaštitu od korozije, dok je 10, 20 i 50 centa od legure bakra, cinka, kositra i aluminija koja se zove nordijsko zlato (a zlata ni u tragovima) koje ne reagira na magnet, a euro i 2 imaju u sebi i nikla koji reagira na magnet (ali manje od "bakrenih" 1, 2 ii 5 centi). Tako su klinci konačno, na najjednostavnijem primjeru shvatili što su legure i zašto se prave.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
11 0 hvala 1
2 godine
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Svojim supermoćima sam skenirao i kroz u oku ugrađenu spektroskopiju istog časa uočio uljeza, odnosno uljeznjaka.

 

 

izith kaže...

čist bakar

 

 Bezdimenzionjak?

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.1.2024 11:39 (notloB).
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Kratko i simpatično. 

Ja rekoh
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
Sjajan tekst, ali mi se ne sviđa ovaj dio:

"Naš jezikoslovac Bulcsú László, valjda opterećen svojim mađarskim imenom i prezimenom i dvojnim hrvatsko-mađarskim porijeklom, htio je pokazati Hrvatima kako Mađar bolje zna hrvatski jezik od Hrvata, pa je predložio sasvim nova imena za kemijske elemente."

Čemu taj nacionalistički kontekst tumačenja?
 
1 3 hvala 0
8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Nema tu ništa od nacionalizma! Mađare ne mrzim niti mislim da su gori od Hrvata. Htio sam reći da je  pokusaj BL-a bez veze, jer nije razumio ni kemiju ni kemijsku nomenklaturu, a očito mu nisu poznata ni pravila Međunarodnog saveza za čistu i primijenjenu kemiju (IUPAC) koja Hrvatska, kao njegova članica, mora slijediti. Sve sam to potanko obradio u članku objavljenom u časopisu Prirodoslovlje br. 1-2 od 2021. godine str. 113 - 128. 

No odakle motivacija za taj prijedlog, mislim psihička? Gospodin BL je očito imao problema sa svojim nacionalnim osjećajem, pa se htio dokazati da je Hrvat, i to veći od Hrvata koje njihova nacionalna pripadnost ne muči, koji svoje hrvatstvo prihvaćaju kao naravnu stvar. To se u psihologiji zove hiperkompenzacija. Ako pogledate nacionaliste kroz povijest (Napoleon, Hitler, Pavelić, Slobodan Milošević i td.) vidjet ćete da su se oni rodili izvan svoje matične zemlje, pa su na neki način (podsvjesno) htjeli sebi dokazati da joj ipak pripadaju. (Hiperkomenzacija se očituje i u drugim sferama psihičkog života, posebice u spolnoj sferi - pa tko ne vjeruje meni neka čita knjige ili neka pita psihologa. Nemojte svoju neukost prebacivati na mene! - jer i to je hiperkompenzacija.) 

 
14 0 hvala 2
8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

A evo što naš vrsni jezikoslovac BL kaže o Hrvatima i hrvatskome jeziku (2007.): "Redko bi se koi Hrvat danas imao vole i snage učiti hrvatskomu jeziku. Većina ga nikada nie rabila niti poznavala." Tko je ovdje nacionalist?  

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
danen kaže...

A evo što naš vrsni jezikoslovac BL kaže o Hrvatima i hrvatskome jeziku (2007.): "Redko bi se koi Hrvat danas imao vole i snage učiti hrvatskomu jeziku. Većina ga nikada nie rabila niti poznavala." Tko je ovdje nacionalist?  

 od korienske pravopisidbe raste mi kečkidba na leđidbi  ne kaže se uzalud kako je poturica gori od turčina. 

 

ured: ako bismo tjerali mak na konac i usput iskali dlaku u jajetu, "kemijski element" je "lučbeno počelo". khm ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.1.2024 9:28 (Ajar).
10 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

zato je sulek pravi hrvat :)

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
BarbaVeli kaže...
Sjajan tekst, ali mi se ne sviđa ovaj dio:

"Naš jezikoslovac Bulcsú László, valjda opterećen svojim mađarskim imenom i prezimenom i dvojnim hrvatsko-mađarskim porijeklom, htio je pokazati Hrvatima kako Mađar bolje zna hrvatski jezik od Hrvata, pa je predložio sasvim nova imena za kemijske elemente."

Čemu taj nacionalistički kontekst tumačenja?

 Ja se slažem s danenom, ali prihvaćam da ima nešto dobro i u BL-ovom podučavanju - korisno je kao laksativ. 

Ja rekoh
8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Šulek nije bio Hrvat, ali nije nametao svoja jezična rješenja, svim Hrvatima usprkos. U pisanju Rječnika znanstvenog nazivlja Šulek se konzultirao sa svima, a kemijsku je nomenklaturu u dobrom dijelu temeljio na nomenklaturi Hrvata Žilića. Treba uzeti u obzir da kemijska nomenklatura u Šulekovo doba nije postojala, pa što god da je napravio, dobro je napravio. No ovdje je stvar posve drugačija. Postoji "crvena knjiga", Hrvatska nomenklatura anorganske kemije koju su prema IUPAC-ovom standardu sačinili hrvatski kemičari, neki među njima (Vladimir Simeon) vrlo dobro potkovani u jezikoslovlju uz konzultaciju s jezikoslovcima. Stoga je prijedlog BL-a bez veze, a što neki kažu da je on "Hrvatski Šulek naših dana" , i to je  bez veze. Jedno je biti jezikoslovac, jezični stručnjak, a drugo jezični ekhibicionist. A to da je BL izmislio 400 tehničkih termina, mogu ih ja izmisliti 4000, samo ih stručnjaci trebaju prihvatiti. Ali što ćemo, u Hrvatskoj volimo uživati u carevom novom ruhu. 

 
7 0 hvala 2
10 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

pustimo velenadomjestbu ili hiperkompenzaciju jer nismo znanstvenici a ni pseudoznanstvenici na tom polju. radije bih volio nesto procitati o rasipanju onog umjetnog gnojiva u dunav... a na forumu onda mozemo ponesto i onom plinu kojeg toza zove naopako :)

 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
trolaslavonska kaže...

pustimo velenadomjestbu ili hiperkompenzaciju jer nismo znanstvenici a ni pseudoznanstvenici na tom polju. radije bih volio nesto procitati o rasipanju onog umjetnog gnojiva u dunav... a na forumu onda mozemo ponesto i onom plinu kojeg toza zove naopako :)

 

Ne znam koliko će kolege skužiti podebljano...

Nisam ja ništa prčko.
14 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
Spiridon kaže...
trolaslavonska kaže...

 na forumu onda mozemo ponesto i onom plinu kojeg toza zove naopako :)

 

Ne znam koliko će kolege skužiti podebljano...

 Spiridone sine, nijesi li ti možda kojijen slučajom mislio na azot iliti po naškom  rvackom dušik?

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.1.2024 9:00 (učo).
15 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
Obzirom da su tada smjesu metala za novac izgleda širili između sebe kao što bake prenose recepte, mjedenjak bi bio odličan naziv
 
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Mislim da ste to dobro rekli: recepti za legure su se širili kao što se šire kuhinjski recepti, a onda ih je svaki topioničar prigalogođavao svojim prilikama. Sjećam se jedne zgode iz autobiografije renesansnog majstora Benvenuta Celinija. Trebali su izliti nekakav kip iz bronce, ali smjesa (legura) nikako da se rastali. Onda je Benvenuto uzeo kositreni tanjur iz kuhinje, bacio ga u kotao - i riješio problem. Topioničari nisu imali pojma o onome što rade, radili su po tradiciji pomažući si radnim iskustvom. Najbolji dokaz za to je da je tek u 13. stoljeu otkiven arsen kao element, a dva stoljeća poslije toga i cink, iako su njihove legure i kemijski spojevi bili poznati tisućljećima. 

 
4 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
učo kaže...
Spiridon kaže...
trolaslavonska kaže...

 na forumu onda mozemo ponesto i onom plinu kojeg toza zove naopako :)

 

Ne znam koliko će kolege skužiti podebljano...

 Spiridone sine, nijesi li ti možda kojijen slučajom mislio na azot iliti po naškom  rvackom dušik?

 Jašta, senjor učo. :))

Nisam ja ništa prčko.
15 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
učo kaže...

 Spiridone sine, nijesi li ti možda kojijen slučajom mislio na azot iliti po naškom  rvackom dušik?

 baš si mislim, tvornicu dušika (dobro, de, veštačkih đubriva) zovu "azotara" a ne "dušikara". ima smisla. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
uzitak za citati, informativno,zanimljivo i citko !
Tako se promice znanost. Naklon do poda za svaki tekst
i
-
( za razliku od onog Bereckog ,koji svako slovo koristida promice Pharmu)




 
1 8 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
danen kaže...

Nema tu ništa od nacionalizma! Mađare ne mrzim niti mislim da su gori od Hrvata. Htio sam reći da je  pokusaj BL-a bez veze, jer nije razumio ni kemiju ni kemijsku nomenklaturu, a očito mu nisu poznata ni pravila Međunarodnog saveza za čistu i primijenjenu kemiju (IUPAC) koja Hrvatska, kao njegova članica, mora slijediti. Sve sam to potanko obradio u članku objavljenom u časopisu Prirodoslovlje br. 1-2 od 2021. godine str. 113 - 128. 

No odakle motivacija za taj prijedlog, mislim psihička? Gospodin BL je očito imao problema sa svojim nacionalnim osjećajem, pa se htio dokazati da je Hrvat, i to veći od Hrvata koje njihova nacionalna pripadnost ne muči, koji svoje hrvatstvo prihvaćaju kao naravnu stvar. To se u psihologiji zove hiperkompenzacija. Ako pogledate nacionaliste kroz povijest (Napoleon, Hitler, Pavelić, Slobodan Milošević i td.) vidjet ćete da su se oni rodili izvan svoje matične zemlje, pa su na neki način (podsvjesno) htjeli sebi dokazati da joj ipak pripadaju. (Hiperkomenzacija se očituje i u drugim sferama psihičkog života, posebice u spolnoj sferi - pa tko ne vjeruje meni neka čita knjige ili neka pita psihologa. Nemojte svoju neukost prebacivati na mene! - jer i to je hiperkompenzacija.) 

 

Dr. Ausländer Raos se razracunava sa pokojnim poliglotom i uzima mu anamnezu i propisuje dijagnozu. Da je Feral ziv, mogao bi dobiti zlatni bukalin siljate glave "Dr Sime Djodan" za ovaj biser.

 

nakon revizionistickih izmastanih doskocica o Dr. Anti Pavelicu, skakanje na zadnje noge na pomen "serbske bube", docekasmo i psihologa von Savoyen u uniformi Huga Bossa u Bugu. masala!

 

inace se grozim novotalasnog woke prokazivanja o govoru mrznje, ali ovo je bas onaj salonski, glazirani primjer nepatvorene iste u praksi je vrh!

kako je reko Nele kad su ga resetali za nadrealiste: mi postali new primitives, a ovaj osto stari primitivac.

 

MiroDrago - ne znam moze li Bug pasti nize nakon ovog olimpijskog podviga. 

 

8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

O čemu vi to molim, govorite? O kakvom to govoru mržnje? Koje li malograđanštine: Ako se nekoga ne kuje u zvijezde, ako se o nekome objektivno govori, ono što jest, onda je to govor mržnje. Kada kažemo da je predsjednik republike ili vlade ovakav i onakav onda je to demokracija, a kada se o jednom profesoru na Filozofskom fakultetu nešto takvo kaže onda je to "govor mržnje". Nisam studirao na Filozofskom fakultetu niti sam BL-a poznavao, ali bilo bi bolje da pitate njegove bivše studente što misle o njemu. Meni je više-manje sve jasno. To bi vam mogao potvrditi i svaki psihijatar, kad ga u tome ne bi spriječila liječnička etika, tj. da dijagnozu može saopćiti samo pacijentu. A što o vama da mislim? Ima ljudi koji svoje mišljenje zapravo nemaju: oni misle onako kako "svi" misle. Takvi su jučer mrzili Srbe, a danas govore protiv jezika mržnje. (Uostalom baš me briga što o meni mislite, ovo sam napisao samo zato da se emotivno odteretim - kao što ste i vi napisali ono što ste napisali da se riješite svojih frustracija.)  

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
nikola kaže...

Dr. Ausländer Raos se razracunava sa pokojnim poliglotom i uzima mu anamnezu i propisuje dijagnozu. Da je Feral ziv, mogao bi dobiti zlatni bukalin siljate glave "Dr Sime Djodan" za ovaj biser.

 

nakon revizionistickih izmastanih doskocica o Dr. Anti Pavelicu, skakanje na zadnje noge na pomen "serbske bube", docekasmo i psihologa von Savoyen u uniformi Huga Bossa u Bugu. masala!

 

inace se grozim novotalasnog woke prokazivanja o govoru mrznje, ali ovo je bas onaj salonski, glazirani primjer nepatvorene iste u praksi je vrh!

kako je reko Nele kad su ga resetali za nadrealiste: mi postali new primitives, a ovaj osto stari primitivac.

 

MiroDrago - ne znam moze li Bug pasti nize nakon ovog olimpijskog podviga. 

 

 

 

Pretjeruješ i od jedne usputne rečenice u tekstu stvaraš čitavu konstrukciju tko se s kime obračunava. Profesor Bulcsu je u svom javnom radu imao neobičnih ideja, najblaže rečeno, pa su te javne ideje, za njegova života, a i sada, kao i sve javne ideje i javni rad na jeziku, podložne javnoj kritici jer niti jedan čovjek nije iznad kritike bilo kojeg drugog čovjeka. 

 

Koji su njegovi politički pogledi bili nemam pojma, ali je u 90-tima bio u taboru onih koji su "hrvatskim" smatrali sve ono što zvuči i izgleda nakaradno, a navodno bi trebalo biti hrvatsko, s tim da je takav "hrvatski" i pravopis i pravogovor kojega je on zastupao bio takav da bi smo svi iznova trebali krenuti u školu i učiti i jedno i drugo ab ovo da bi dosegnuli te neobične ideale koje si je on zadao u kroatizaciji Hrvatske i to u 90-tima kada je svaka nacionalistička budala imala svoje ideje kako navodno  dodatno pohrvatiti Hrvate po svojoj mjeri. 

 

Za kemiju ne znam, ali znam da su mu tvorenice iz računalnog područja također bile jednostavno pogrešne (primjerice "rednik" za računalo - jednostavno prijevod njemačkog rechnera, termin, koji je igrom slučaja kada su na stolna računala u 90-tima počeli dolaziti procesori s OOE arhitekturom postao zastario i pogrešan jer se doslovce ništa u takvom redniku ne izvodi po redu nego, dapače, eksplicitno van reda kojim su instrukcije napisane i poredane u memoriji), tako da ne znam nikoga kome je njegov rad bio od ikakve praktične koristi niti se služio njegovim terminima, a ponajmanje pravopisom. 

 

Inače ne mislim raspravljati o ovome, već ti samo odgovaram jer si me tagirao pa mi je iskočila obavijest i to mi onda aktivira OKP.

 

This space for rent!
8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

No kad su takvi bili Laszlovi termini iz elektronike, za koju je bio stručnjak (završio je elektrotehnički fakultet), možete si misliti kakvi su tek bili termini iz kemije za koju je bio potpuni nestručnjak. Sve sam to obradio u članku o kojem sam već pisao, no izdvojit ću iz njega samo jednu rečenicu: "'Sivik' (cirkonij) nije dobio ime po sivoj boji ('sivi kovni prvik') nego po mineralu cirkonu (ZrSiO4) u kojem je otkriven, a taj se mineral osim u sivoj pojavljuje i u mnogim drugim bojama (crvenoj, smeđoj, žutoj, zelenoj), a može biti i bezbojan." Uostalom, boja minerala je njihovo sekundarno svojstvo. Ali, što ćemo, u našoj malograđanskoj sredini ovakve budalaštine jako dobro prolaze. Najvažnije je da se čovjek nakiti titulama, da razlgasi kako se u sve razumije i kako sve zna. Lako ti je govoriti neznalicama da sve znaš - pitaj stručnjake što misle o tvome znanju. 

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Samo još da dometnem da je Bulcsuova motivacija za takav "eshatološki" rad na jeziku jednostavno "elephant in the room", kako glasi taj engleski idiom, pa ju je nemoguće ne primijetiti, a i teško se suzdržati od komentiranja kad baš toliko bode oči.

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
uopće ne ulazim u materiju tvorbe i izmaštavanja riječi - svakom bedaku njegovo veselje.

ovaj dio je degutantan:
"No odakle motivacija za taj prijedlog, mislim psihička? Gospodin BL je očito imao problema sa svojim nacionalnim osjećajem, pa se htio dokazati da je Hrvat, i to veći od Hrvata koje njihova nacionalna pripadnost ne muči, koji svoje hrvatstvo prihvaćaju kao naravnu stvar. To se u psihologiji zove hiperkompenzacija."

lp i sretna nova 19..., ne cek, 2014
16 godina
moderator
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Jesi li ti kada čitao neki tekst koji je Bulcsu napisao svojim pravopisom? Ja sam pokušao i nisam uspio. 

 

Ponavljam ti ovo što vam već gore rekao - takav rad koji iz temelja mijenja sva pravila pravopisa i pravogovora i pravi praktički posve novi "pravilni" jezik u pisanoj i govornoj formi nije uobičajen rad jezičara već poremećaj. 

 

Jedna od njegovih fora je bila da se sprda s morfonološkim načelom hrvatskom pravopisa i onda je "dokazivao" da nikakvog fonološkog u morfonološkom dijelu nema navodno zapisujući kako se stvarno fonetski izgovaraju uobičajene riječi i rečenice dokazujući da zapisano slovo ne prati izgovoreni glas, fonem. 

 

Genijalno. Bulcsu je otkrio stvar poznatu stotinama godina (i doslovce svima koji se bave jezikom: jezičarima, fonetičarima i fonolozima, logopedima itd.) da su Latini izmislili latinicu za latinski, a ne za sve ostale jezike koji su je kasnije odlučili koristiti i da ne postoji jednakost jedno slovo = jedan glas u govornom jeziku. 

 

Dakle, otkrio je ono šte te uče na hrvatskom u višim razredima osnovne škole ili nižim razredima srednje škole kad ti objasne da "n" u "Ana" i "n" u "Anka" nisu isti fonem, iako ga pišemo istim slovom, pa da je broj fonema u hrvatskom bitno veći od grafema koje koristimo za njihovo zapisivanje.

 

Ili što je meni jedna kolegica na fakultetu u Zagrebu (Zagorka) rekla nakon vrlo kratke priče "A, ti si Dalmatinac, čujem po mekom "L", a ja do tada bio siguran da mi se to u govoru ne može čuti jer sam se u školi i bilo gdje na javnom mjestu uvijek trudio govoriti književno jer su me jednostavno doma tako naučili. Međutim, kad je ona rekla da postoji to neko "meko L", onda sam počeo slušati i shvatio da stvarno veliki dio dalmatinske obale koristi "meko L" koje nije uobičajeni fonem iz govornog standarda, nije "LJ", nije rusko "L/LJ" nego svoj glas kojeg pokupiš odrastanjem na određenom mjestu, u ovom slučaju Splitu. 

 

Njegovo rješenje za taj "problem" je bio posve novi pravopis, nagjluplja stvar koju si jezičar može zadati ne samo u hrvatskom. Francuski pravopis, primjerice, također nema veze s francuskim govorom jer je nasta(ja)o u vrijeme kada je francuski govor bio različit od sadašnjeg govornog francuskog pa svaka francuska riječ u pravilu ima sijaset grafema viška koji se uopće u izgovoru te iste riječi više ne čuju, ali Francuzima ne pada na pamet mijenjati pravopis. 

This space for rent!
14 godina
online
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

hmmm otkada je bilo kakva kritika automatski mržnja?

 

zrakomlat umjesto vrtoleta (rusizam) je notorna bedastoća, ako tražiš zamjenicu za helikopter...

 

čigrasta velepamtila da ne spominjem...

 

P.S. Ovo ide Nikole za prozivanje dr. Raosa..

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2024 12:04 (Stric_Jura).
8 godina
offline
Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!

Nikola, molim, što znači "degutantan"? BL je imao onakvu karakernu strukturu kakvu je imao, i ja sam je opisao najtočnije što sam znao i umio. Bez toga nije moguće proniknuti u njegovu motivaciju za sve ono što je radio. Ima među nama narcisoida svake vrste, neurotičara, sadista, psihopata, a mi svi moramo - zbog (malo)građanskih obzira - o tome šutjeti. Preodobro poznajem našu akademsku zajednicu, profesore na fakultetima i sl., da sve to ne bih vidio, a imamo dovoljno - hvala Bogu - hrabrosti da o tome nešto i javno kažem (tko mi što može, može mi staviti pfund pefrja v rit, kako bi stari Zagrepčani rekli). Ima toga toliko da sam predložio nekoj psihologinji da napiše doktorsku disertaciju "Psihopatologija znanstveno-nastavnog rada". Što mislite o profesoru koji svome diplomandu, kemičaru, sve njegove preparate (koje je preparirao pola godine) baci u smeće, bez ikakog (valjanog ili nevaljanog) obrazloženja? Ili, još bolji primjer. Neki je profesor nekog sasvim perifernog predmeta na nekom tehničkom fakultetu bio strah i trepet, jer je rušio studente na njihovom (ne)znanju kemije. Mnogi zbog njega nisu završili studij. I slučilo se da sam s njime mogao kolegijalno porazgovarati. I što sam otkrio? Njemu njegovi kolege na zavodu podmeću nogu gdjegod stignu. Zašto? Zato što su oni svi farmilijarno povezani, a on nije, što znači da ne pripada u njihov tabor. I sada svoje frutstracije iživljava na studentima. Podsvjesni mehanizam je tu očit. Ja sam jako dobar stručnjak, samo moju stručnost nitko ne prepoznaje. Pa kad ne prepoznaju kolege s odjela, onda će je prepoznati studenti tako da ću ih rušiti na ispitu. Eto, treba nešto znati o psihoanalizi (dinamičkoj psihologiji) da bi se mogle razumjeti ljudske reakcije. Zahvaljujući svome znanju tih disciplina, ljudi su mi postali prozirni (transparentni) kao staklo. To je racionalni, znanstveni pristup. A ne malograđansko snebivanje... 

 
1 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Porijeklo kovanog novca? Pitaj kemičara!
nikola kaže...
uopće ne ulazim u materiju tvorbe i izmaštavanja riječi - svakom bedaku njegovo veselje.

ovaj dio je degutantan:
"No odakle motivacija za taj prijedlog, mislim psihička? Gospodin BL je očito imao problema sa svojim nacionalnim osjećajem, pa se htio dokazati da je Hrvat, i to veći od Hrvata koje njihova nacionalna pripadnost ne muči, koji svoje hrvatstvo prihvaćaju kao naravnu stvar. To se u psihologiji zove hiperkompenzacija."

lp i sretna nova 19..., ne cek, 2014

 Točno. U 2024. godini sloboda mišljenja i govora ne postoji. Sve je okej osim što se svi trebamo sramiti toga tko smo i što smo. Crno je boja koja je različita od bijele, mjesec siječanj je plod muške zavjere radi beskonačnog potlačivanja žena dok je zidarica dobra vila koja nam, dok spavamo, zida kuće. Pa ne bi one htjele lijepe duge noktiće, to je muška izmišljotina i dokaz ugnjetavanja. Molim odmah zaposliti 200.000 žena u građevinarstvu, to je baš ono što one potajno priželjkuju ali ne mogu zbog muškog lobija.

 

Jes, odsprdali smo se s njim jer je on od nas pokušao napraviti nepismene budale. 

Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice