Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti

poruka: 26
|
čitano: 6.587
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti".
7 godina
offline
Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti

Događaji koji su izazvali te privremene poraste su nešto poput nuklearnih eksplozija. Fanovi emisije Na rubu znanosti naravno znaju o čemu se tu radi: 7176. p.n.e. je valjda Atlantida, a kasnije izvanzemaljci.

A mi, zločesti znanstvenici, koji Atlantidu i izvanzemaljce eto moramo zatajiti, pokušavamo pronaći druga objašnjenja. Prvi mogući razlog pojave događaja Miyake su ekstremni Sunčevi izbačaji pri kojima sa Sunca na Zemlju dođe mnoštvo protona visoke energije. Kozmičko zračenje, koje je inače približno stalnog intentiteta tada se značajno pojača pa je stvaranje 14C u atmosferi puno veće nego inače.

 

 

svaka vam cast na svemu, odlicnim clancima i inace, ali stvarno nema potrebe se izrugivat mogucem postojanju izvanzemaljaca, pa nismo valjda mi ljudi najbolje sta svemir moze ponudit? gadljivo razmisljanje nemogu to finije rec makar dobijem ban.

Moj PC  
7 10 hvala 0
15 godina
offline
Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti

ako sam dobro shvatio, netko je u nekakve luftbrenzerske "znanstvene" svrhe prepilio drvo starije od 2000 godina? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Najbolje i najjasnije objašnjenje izotopa ikad, fenomenalan članak!
Znamo li teorijom ispravno predvidjeti koliko neutrona treba neka jezgra imati da bi bila stabilna? Pogotovo za jezgre s puno protona koje su uglavnom nestabilne.
Idi i radi nešto korisno!
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Ajar kaže...

ako sam dobro shvatio, netko je u nekakve luftbrenzerske "znanstvene" svrhe prepilio drvo starije od 2000 godina? 

 Ne brini, nisi dobro shvatio.

16 godina
offline
Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti

Ako je period poluraspada 5700 godina, koliko je pouzdano mjerenje za bilo što starije od toga (tipa ovaj događaj od 7176 g.p.n.e.)?

Također, kako se to i na što "raspada" 14C. Postaje li 13C ili 12C? Ili nešto treće?

 

Standardno izuzetno interesantan članak, hvala!

Iako bih i ja manje izrugivanja općenito, moram priznati da mi je razumljiva frustracija osobe koja ulaže godine truda i rada u skupljanje znanja, samo da bi gledao društvo koje ga u principu ne šljivi, dok raznorazni šarlatani dobivaju ne samo medijski prostor, nego općenito pažnju ljudi.

 

Nikad neću ztaboraviti kada sam se s kćeri igrao LEGO kockicama, imala je tri godine tada i složili smo nekakvu "magičnu" kutiju u kojoj se na jednoj stranikockice nalazila prazna žuta pločica, a na drugoj takva ista žuta pločica, ali na nju nakačena jedna koja je predstavljala novac. Sve je bilo smješteno na osovini koja se izvana okretala na polugu.

I tako mi to okrećemo i naravno da nisam mogao odliti i ne iskoristiti moć skretanja pažnje, te se praviti kao da ja to nisam okrenuo polugicom, nego magijom. Nakon svega nekoliko ćiribu-ćiriba mala se rasplakala. Zašto? Zato jer ona ne želi s polugicom, ona želi s magijom. Jbga, neki ljudi jednostavno ne žele znati, oni žele mistiku i nikakvo znanstveno objašnjenje im neće biti dovoljno dobro. Tko želi, može shvatiti da takve odrasle ljude mentalno uspoređujem s trogodišnjim djetetom. I biti će u pravu...

Gledam te!
 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Veliki Brat kaže...

Ako je period poluraspada 5700 godina, koliko je pouzdano mjerenje za bilo što starije od toga (tipa ovaj događaj od 7176 g.p.n.e.)?

 Poluraspad je 5700 godina. iz članka: To znači da se nakon 5700 godina početni broj izotopa 14C smanji na pola, nakon još 5700 godina opet na pola (dakle, ostane samo četvrtina od onoga što je bilo na početku) i tako dalje.

 

Točnost ovisi više-manje o tome koliko točno možeš izmjeriti preostalu količinu izotopa 14C u uzorku.

 

Veliki Brat kaže...

Također, kako se to i na što "raspada" 14C. Postaje li 13C ili 12C? Ili nešto treće?

Beta raspadom 14C prelazi u nešto treće to jest u 14N

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2023 11:35 (Yuda).
5 godina
offline
Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti

bacanje bombi na hiroshimu i nagasaki isto nisu ostavili traga na drvu.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2023 14:40 (gpd).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio

Daleko od toga da se izrugujem "mogucem postojanju izvanzemaljaca". Moj sarkastični komentar odnosi se na ljudsku naivnost.
A što se mojeg pozitivnog mišljenja o izvanzemaljskom životu tiče, možete baciti pogled na

(Podcast Jutarnjeg lista, Na aparatima #19 - 'Do kraja godine mogli bismo naći život u svemiru')
(Tajne svemira, televizija N1, 12. 5. 2023.)

https://dariohrupec.org/predavanje/postoje-li-izvanzemaljci/ (predavanje na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Osijeku)

9 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio

Nije, nije! Drvo možete punktirati kao i žive ljude. Izbuši se uska, dugačka rupa od površine do središta, ali ne svrdlom nego jednom napravom kojom se izvuče taj uzorak u kojem možete istraživati godove.

9 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Keso kaže...
Najbolje i najjasnije objašnjenje izotopa ikad, fenomenalan članak!
Znamo li teorijom ispravno predvidjeti koliko neutrona treba neka jezgra imati da bi bila stabilna? Pogotovo za jezgre s puno protona koje su uglavnom nestabilne.

 Da, teorijska nukearna fizika to može.

16 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Yuda kaže...
Beta raspadom 14C prelazi u nešto treće to jest u 14N

Ma daj?! Ovo nisam očekivao, da mu se doda proton i postane dušik. Sada mi je u glavi pitanje otkud taj proton ali stati ću ovdje, jer ionako neću razumjeti. Hvala na odgovoru.

Gledam te!
9 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Veliki Brat kaže...
Yuda kaže...
Beta raspadom 14C prelazi u nešto treće to jest u 14N

Ma daj?! Ovo nisam očekivao, da mu se doda proton i postane dušik. Sada mi je u glavi pitanje otkud taj proton ali stati ću ovdje, jer ionako neću razumjeti. Hvala na odgovoru.

Nije da mu se "doda proton" nego jedan neutron prelazi u proton, elektron i elektronski antineutrino. Dakle, broj nukleona ostaje isti, a iz jezgre izlaze elektron i antineutrino.
Na dubljoj razini događa se ovo: unutar jednog nukleona koji se sastoji od jednog gornjeg kvarka (naboja +2/3e) i dva donja kvarka (svaki naboja -1/3e) [što je ukupni naboj nula, dakle neutron] događa se transformacija jednog donjeg kvarka u gornji. Sad se nukleon, koji uvijek ima tri kvarka, sastoji od dva gornja kvarka (naboja +2/3e) i jednog donjeg kvarka (svaki naboja -1/3e) [što je ukupno 2*(+2/3)-1/3=+1, dakle proton]

6 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Jasan tekst , hvala! No mori me sad nešto, kako se na onoj krivulji tako brzo smanjila razina c14 nakon špica šezdesetih, ako mu je vremenski raspad za pola 5700 godina, što sam propustio? Pa nije c12 isto toliko porastao?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Da, znam da bi teorijska n. fizika trebala moći to dobro predvidjeti. Međutim, na primjeru elementa 137 (toliko protona) nisam mogao naći niti jedan primjer stabilnog izotopa, a niti dokaz da nije moguć njegov stabilni izotop. Štoviše, ono što sam uspio naći je da za teže jezgre model koji imamo je neupotrebljiv zbog kompleksnosti odnosno nedočekljivog trajanja izračuna. Zato koriste aproksimacije kojima nagađaju a eksperimentom provjere. Do sada su uspjeli i napraviti neke izotope 137, ali raspadne se u milisekundi i nema informacije koliko neutrona treba da bude stabilan ili barem stabilniji. Imate li Vi tu info?
Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
ajimerej kaže...
Jasan tekst , hvala! No mori me sad nešto, kako se na onoj krivulji tako brzo smanjila razina c14 nakon špica šezdesetih, ako mu je vremenski raspad za pola 5700 godina, što sam propustio? Pa nije c12 isto toliko porastao?

Rekao bih da se ne rado i količini 14C u tom jednom godu kroz neki period vremena, već svaki god predstavlja jednu godinu, odnosno smanjenje udjela 14C nije u tom jednom godu iz 7176 g.p.n.e, nego u nizu godova kroz niz godina (kako je razina "starog" 14C u atmosferi vremenom opadala, tako su se vremenom manje količine ugrađivale u godove).

Gledam te!
14 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
ajimerej kaže...
Jasan tekst , hvala! No mori me sad nešto, kako se na onoj krivulji tako brzo smanjila razina c14 nakon špica šezdesetih, ako mu je vremenski raspad za pola 5700 godina, što sam propustio? Pa nije c12 isto toliko porastao?

 Vjerojatno zato sto se elementarni ugljik ne zadrzava dugo u atmosferi. Dakle nije nestao nego otisao. 

 

p.s. vjerojatno ima bolje i preciznije objasnjenje a mozda sam potpuno u krivu?

 

p.p.s sad sam tek primjetio da sam napisao totalnu glupost. Isprike. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2023 19:03 (konjRR).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
ajimerej kaže...
Jasan tekst , hvala! No mori me sad nešto, kako se na onoj krivulji tako brzo smanjila razina c14 nakon špica šezdesetih, ako mu je vremenski raspad za pola 5700 godina, što sam propustio? Pa nije c12 isto toliko porastao?

 

Posisale su ga biljke u procesu fotosinteze i drugi mehanizmi koji troše ugljik iz atmosfere; taj graf je koncentracija 14C u atmosferi. Zato i je 14C u godovima jer nije više u atmosferi.

5 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio

Odlično, meni su zanimljivi i ovi drevni spustovi radijacije, ne samo skokovi.

 

50-ih, do danas, radijacija je prvo naglo usisana, a onda se usisna moć smanjila.

 

a u drevna vremena nagli skok radijacije i onda postepeni spust.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2023 21:13 (gpd).
16 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio

 Dario Hrupec kaže...

 ... 7176. p.n.e. je valjda Atlantida, ...

Nije Atlantida, jer ...

 

Priča ili legenda iz davnina ukratko ide ovako: Egipatski svećenik je rekao Solonu da je prije 9 tisuća godina postojala prva atenska država, a ona se je borila i pobjedila kraljevstvo Atlantide koje se je nalazio iza Heraklovih stupova (Gibraltar). Poslije tog poraza dogodio se kataklizmički događaj koji je potpuno uništio i potopio Atlantidu za jedan dan i jednu noć. Tisuću godina nakon tih događaja nastaje egipatska država.

 

Dakle događaji prije otprilike 9600. p.n.e , tj. negdje u vrijeme kraja zadnjeg glacijala.

 

U tom tekstu je najpoučniji ovaj dio:

 

No kod vas i kod ostalih, tek što se svaki put postigne to da je spravljeno pismo i sve što je državama potrebno, već ponovno, nakon uobičajena razdoblja, poput bolesti koja se širi dolazi nebeska bujica, te ostavlja samo one među vama koji su nepismeni i neobrazovani, tako da opet iz početka postajete mladi, ništa ne znajući ni o ovome ovdje ni o onome u vas što je u drevno vrijeme bilo.

 

 

Usput u članku ste mogli navesti jačinu i moguće posljedice tih Miyake događaja po tehnološki naprednu civilzaciju i možda reći da je teza o Suncu isto na klimavim nogama, tj. u rangu sa ostalima.

 

Ajar kaže...

ako sam dobro shvatio, netko je u nekakve luftbrenzerske "znanstvene" svrhe prepilio drvo starije od 2000 godina? 

Miyake nije prepilila živo stablo, već mrtvo.

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2023 21:00 (memulica).
6 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Hvala na odgovoru, svakako da se radijacija rasprši po salati i zelenilu ;)
Ja sam ono u tekstu više shvatio kao ukupan zbroj c14 na planetu pa mi je zato bilo čudno kako se tako brzo raspao. Zato što to me zanima ipak bilo je tu Černobil, Fukushima, Svemir, testovi Car, Bikini...
14 godina
offline
Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti

Ali najjači su mi znanstvenici, generaliziram, ne mislim konkretno na autora članka, ako je znanstvenik, jel. Koji su toliko strastveni protivnici teorije o postojanju civilizacije koja je starija o mezopotamije. Dobro da se priča o iznimno naprednoj civilizaciji, kako se Atlantida zamišlja npr. u stripovima, ali priča o bilo kakvoj civilizacija, koja predatira najmlađu registriranu u knjigama, stvarno predstavlja toliki problem da mjenja napisanu povijest? Recimo da je postojala civilizacija, pred kraj ledenog doba, koja je uništena potopom koji je izazvan udarom asteroida u ledenu koru (to su kilomentri leda, ledeno doba), potopom zabilježenim u raznim kulturama, civilizacije čiji su žitelji kasnije imigrirali u te druge kulture i, normalno, prenjeli svoje znanje, koje je, hvala bogu ako se radi o starijoj civilizaciji, bilo naprednijie od njihovog. Ono, koga boli briga, neš ti stvari - moguće je. To bi ja rekao da sam znanstvenik. Ali ne. Vidim da ovi, ono, se toliko trude nekoga tko to govori okarakterizirat kao šarlatana. Ono, alo, pričamo o nećemu šta je bilo prije 15-20K godina. Ili gledam na netflixu onoga... dobro stvarno tako brzopleto postupat zbog kamere, neka su ga ocrnili kolege, ali svejedno, ali je problem što smo možda ideju sahrane vidili od neke vrste humanoida? Nije da ne mogu zamislit da se nešto pokupilo i od životinja a kamoli od druge vrste humanoida. Šta sad... 


Ne možeš dokazat ni opovrgnit. I neš nikad moć. Nije to, nezz, WW2 pa će doć štreber koji će pročitat sve čega se može dočepat, uključujući i privatna pisma vojnika, pogledat sve što se može, ukjučujući tv promo sadržaj i svu propagandu pa napisat 3 knjige o operaciji barbarosa koje će promjenit trenutno ustaljeno mišljenje.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
KIKI3ooo kaže...
Ne možeš dokazat ni opovrgnit. I neš nikad moć.

Pa evo, sam si si odgovorio. Nije stvar u tome što je bilo, nego što sasvim sigurno možemo reći da znamo da je bilo. A raznorazni šarlatani doslovce izmišljaju stvari.

 

Evo s ovog tvog prvog linka:

Hancock does not describe himself as a scientist but does use the findings of archaeology when convenient and dismisses them when they do not conform to the story he seeks to tell.

 

Znači uvijek ista priča. Pa naravno da čovjek koji teži znanju i ima disciplinu da se ponaša kao znanstvenik neće na to gledati blagonaklono.
Neka škvadra skupi dokaze o toj supernaprednoj civilzaciji (uopće ne znam niti zašto bi morala biti napredna ali oke) umjesto da samo izmišlja gluposti.
Mislim, možda su na Zemlji prije neke kataklizme živjeli Ewoksi? Ono, neka i ta teza uđe u jednakovrijedno razmatranje kao i sve ostale. Ili možda ipak ne?

Gledam te!
5 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio

Ima i dobrih stvari u ovom topicu,....

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.12.2023 12:25 (gpd).
2 godine
online
Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radioakti

Inače ovo što gosn. Hrupec govori se dešava pod utjecajem slabe nuklearne sile, weak interaction, koja je jedna od četiri fundamentalne interakcije u standardnom modelu...

Što se pojednostavljeno dešava možete vidjeti u poprilično idiot-proof videu ispod.

 

 

Ono što je nerazumljivo odnosno krajnje čudno je kako bilo što može biti trećinu negativno ili dvije trećine pozitivno, pa ko je to vidio!?

U stvari to je naš, ljudski opis za svojstva elementarnih čestica, više kako bi se ljudi mogli sporazumjeti i to poprilično jednostavno, genijalno jednostavno... poput boja za čestice koje fizički ne mogu biti nikakve boje kod jake interakcije odnosno kvantne kromodinamike npr., o spinu ne treba niti pričati...

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.12.2023 15:58 (notloB).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Slabu nuklearnu silu mislim da je teže razumjeti nego jaku nuklearnu silu, koja je jednostavna: ako se protoni dovoljno približe, jaka n. sila će savladati električno odbijanje protona i oni će se spojiti. Nastaje novi, teži atom. Nuklearna fuzija. Sad, zašto jezgra postane nestabilna ako nakupi puno protona? Mislim da je razlog kratki doseg jns. Zbrojena električna odbijanja postanu jača od jns na udaljenosti od ruba do ruba velike jezgre i ona se raspadne na lakše atome. Nuklearna fisija. Ali prof bi to mogao puno bolje opisati. To bi trebalo na tom nekom osnovnom nivou bez puno komplicirane matematike učiti u svim gimnazijama. Bolje bi razumjeli te male stvari.
Idi i radi nešto korisno!
2 godine
online
Re: Događaji Miyake: drevni skokovi prirodne radio
Keso kaže...
Slabu nuklearnu silu mislim da je teže razumjeti nego jaku nuklearnu silu, koja je jednostavna: ako se protoni dovoljno približe, jaka n. sila će savladati električno odbijanje protona i oni će se spojiti. Nastaje novi, teži atom. Nuklearna fuzija. Sad, zašto jezgra postane nestabilna ako nakupi puno protona? Mislim da je razlog kratki doseg jns. Zbrojena električna odbijanja postanu jača od jns na udaljenosti od ruba do ruba velike jezgre i ona se raspadne na lakše atome. Nuklearna fisija. Ali prof bi to mogao puno bolje opisati. To bi trebalo na tom nekom osnovnom nivou bez puno komplicirane matematike učiti u svim gimnazijama. Bolje bi razumjeli te male stvari.

 ...Feynmanovim dijagramima, "crtarije" koje djeca mogu razumjeti, genijalac, btw. beta minus raspad ispod gdje je u - up kvark, d - down kvark, n - neutron, p - proton, w- - w- bozon odnosno čestica nositelj slabe nuklearne sile, νe - elektronski neutrino i e- - elektron.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.12.2023 11:31 (notloB).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice