Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost fan

poruka: 10
|
čitano: 9.643
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost fan".
6 godina
offline
Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost fan

Eto, fizikalni dokaz da treci u svemu uvijek unosi kaos!

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost fan

mislim kako u (ovom našem, ne znam za ostale) svemiru nema ničeg bizarnog (ili monozarnog, trizarnog, bla) odn. kako pridjevima te vrste (nemjerljivima/trivijalnima) ovdje nije mjesto. jednostavno je toliko velik/prostran da u njemu ima mjesta za bilo što i sve što se može i (još) ne može zamisliti. to nije "problem". zato i jest "sve", dok je "mir" diskutabilan (s obzirom na entropiju, ako ništa drugo). ispravno je pitanje "zašto?" (ima svega a ne ničega; koji je smisao postojanja svemira, kad može biti ničega nigdje - ili ne može?). naposljetku - gdje je zapelo? tzv. singularitet (sva tvar/energija svemira nabijena bez razmaka - sada povelikih - u pikulu; taman, ako ne i manje od toga) je trebao biti takav stabilan. no kažu da je opako prasnulo. i sad imamo to što imamo. jebga. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.8.2023 9:26 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost fan

Pogledao sam kinesku seriju 2023 https://www.imdb.com/title/tt20242042/ urađenu po romanu The Three-Body Problem, navedenoga autora Liu Cixin-a.

 

Loša gluma, režija, produkcija tako-tako, no novelist ima lude ideje, mora se priznati...

 

Na početku serije fizičari iz cijeloga svijeta se masovno samoubijaju, jer su shvatili da zakoni fizike uopće nisu takvi kako su oni naučeni, a poslije ide zaplet, objašnjenja, VR itd.

 

Vjerojatno je knjiga puno zanimljivija, a tv seriju su trebali dati američkim redateljima i producentima da to malo bolje naprave i da poberu novac. 

合氣道 Ponekad se osjećam kao da nisam navijač Dinama, nego da sam ja Dinamo. @ PzKpfw
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost fan

Do sada sam mislio da je za sreću potrebno troje!

 
2 0 hvala 0
10 mjeseci
protjeran
offline
Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost fan

Ako dvije zvijezde tako radosno igraju Užičko kolo, a blizu su jedna drugoj, kako to da se nikad ne sudare - pogotovo ako je jedna zvijezda mnogo veća od druge? Zar se te dvije zvijezde istovremeno i privlače i odbijaju pa ostaju na nekoj distanci?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost
Pročitao sam 'The three body problem' pred koji mjesec, zbilja odličan roman. Još je zanimljiviviji nastavak 'The dark forest' , prvenstveno zbog istoimene teorije koju autor u njoj postavlja. Ako volite dobar scifi, onda svakako pročitajte ovu trilogiju.
Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost
Zaporožac kaže...

Pogledao sam kinesku seriju 2023 https://www.imdb.com/title/tt20242042/ urađenu po romanu The Three-Body Problem, navedenoga autora Liu Cixin-a.

 

Loša gluma, režija, produkcija tako-tako, no novelist ima lude ideje, mora se priznati...

 

Na početku serije fizičari iz cijeloga svijeta se masovno samoubijaju, jer su shvatili da zakoni fizike uopće nisu takvi kako su oni naučeni, a poslije ide zaplet, objašnjenja, VR itd.

 

Vjerojatno je knjiga puno zanimljivija, a tv seriju su trebali dati američkim redateljima i producentima da to malo bolje naprave i da poberu novac. 

 1. The Three-Body Problem - dobra knjiga posebno kad krene VR dio 

 2. The Dark Forest - meh,  odradio knjigu, čuo dobro o njoj do kraja knjige nisam vidio ništa dobro, a sa samim tim konceptom mračne šume se nekako ne slažem

 3. Death's End - OMG dugo nisam tako nešto loše pročitao 

 

Valda je stvar te kulturološke razlike. Stvarno sam pokušao voljeti ovu trilogiju ali nisam uspio.

 

Iskreno kad smo kod doga volio bih da Dario H. s fizikalne strane objasni da li je "Two protons" dio stvarno realan?  Odnosno pod tim mislim ne ono Sofane kak ose već zovu nego može li stvarno tako nešto ometait akceleratore. 

  

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.8.2023 19:43 (Gajotres).
2 godine
offline
Re: Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost
Gajotres kaže...
Iskreno kad smo kod doga volio bih da Dario H. s fizikalne strane objasni da li je "Two protons" dio stvarno realan?  Odnosno pod tim mislim ne ono Sofane kak ose već zovu nego može li stvarno tako nešto ometait akceleratore. 

Da, volio bi i sam da malo češće (pogotovo ljeti, kad nema predavanja) uz članke malo i odgovara na naše upite , poput gospodina Raosa.

Bit će da je prof. Dario ipak previše zauzet, dočim je Raos umirovljenik, pa ima više vremena za nas.

合氣道 Ponekad se osjećam kao da nisam navijač Dinama, nego da sam ja Dinamo. @ PzKpfw
9 godina
offline
Re: Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost

Ukratko: ideja sofona nije realna.

Ona je smjesa nekih realnih stvari iz fizike, ali kombinacija svega toga je neodrživa.

Spomenut ću samo kvantnu prepletenost (quantum entanglement) koja je, inače, najmanje razumljiva nefizičarima.
Na njoj se koncipira komunikacija sofona sa Trisolarisom, odnosno flotom koja putuje prema Zemlji.
Sama kvantna prepletenost jest realnost (zadnja Nobelova nagrada dodijeljena je u tom području), ali njome se ne mogu prenositi informacije.
Naime, dvije čestice ostaju prepletene neovisno o udaljenosti (dakle moguće jedna na Zemlji, a druga na Trisolarisu), ali prepletenost postoji
sve dok se ne dogodi prva interakcija. Dakle, ne trajno. A da biste primali i slali informacije morate ulaziti u interakcije.
Ako su odvojeni od fizičkog svijeta, nema komunikacije. Ako komuniciraju, stupili su u interakciju, onda više nema prepletenosti
(kojom bi se ostvarila zamišljena trenutačna komunikacija).

Čak i da sofoni svojim uplitanjem u akceleratore mijenjaju ishode eksperimenata to ne bi zaustavilo temeljnu fiziku jer nisu akceleratori
jedini uređaji na kojima se temelji napredak temeljne fizike. Postoje po cijelom svemiru "kozmički akceleratori", objekti u blizini kojih
se događaju visokoenergijski procesi koji stvaraju zračenje koje milijunima ili milijardama godina kasnije opažamo na Zemlji.
Ne trebaju na sofoni da eliminiramo akceleratore na Zemlji, to bismo samo mogli napraviti nekom političkom odlukom (poput zatvaranja nuklearki).
Ali to ne bi zaustavilo temeljnu fiziku. Možda bi ju nakrako usporilo, ali fizika bi, poput vose koja nadire, našla svoj put.

9 godina
offline
Re: Bizarni zvjezdani sustavi - koliko je realnost

Eto, uhvatio i ja vremena, u pauzi izmežu noćnih smjena na teleskopu :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice