Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

poruka: 23
|
čitano: 13.347
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s".
3 godine
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

"besplatne beskonačne energije" hau jes nou. a tko će platiti istraživanje, izgradnju, održavanje, ljude....

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.8.2023 8:50 (Gallu).
 
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

Obećavajuće za čovječanstvo. Sigurna, nepresušna, zelena i jeftina energija mokri je san. Nakon toga molit ću lijepo warp pogon. Ako to ne uspijete, prihvaćam teleportaciju. (Duša mora isto biti teleportirana s tijelom, nemojte tu zeznuti.)

 
12 0 hvala 0
15 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

drevna američka poslovica: fake it until you make it

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

Nekako vec prepoznajem autora po textu. Preveden s nekog portala. Uz (eventualno) par dosjetki. <3

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

Inače ih zpvu 'near ignition facility'

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

Je, dobitak od 1MJ, ali dok se to pretvori u neku korisnu energiju, ostali bi na negativnoj bilanci. Zato dok ne naprave pravu kontinuiranu fuziju od cijele ove priče će biti malo koristi. Svejedno, nadam se da ću za mog života doživjeti pravi fuzijski reaktor, makar eksperimentalni (ITER) ali da stvarno može proizvoditi energiju fuzijom. A pošto smo od fuzije udaljeni standardnih 30 godina, doživjeti ću oko 95 godina kada se to dogodi. Hoće li mi to onda biti važno? Ipak, ne treba biti previše skeptičan i nestrpljiv. Ako stvarno uspiju konačno dobiti kontroliranu fuziju i svu energiju koja nam treba, to će biti neizmjerno velika i važna stvar i za ljude i za prirodu. Zato dajte lovu i nastavite istraživanja. @Barba Veli - i ja bih jako volio da postoji teleporter. Zamisli, u sekundi možeš otići bilo gdje na svijetu, ali kao i ti mislim da nije samo dovoljno sastaviti tijelo ako nema i onog drugog, duhovnog dijela. Negdje sam čitao da znanstvenici kažu da to nije moguće zbog oooogromne količine podataka koja nas čini. Tu bi možda svoj obol mogli dati kvantni kompjuteri, kada jednog dana budu zapravo usavršeni.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.8.2023 17:58 (učo).
Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
Gallu kaže...

"besplatne beskonačne energije" hau jes nou. a tko će platiti istraživanje, izgradnju, održavanje, ljude....

 Ista stvar je s naftom, besplatna je. Košta istraživanje, vađenje, transformacija, transport. Sunce je besplatno, solarni paneli, zemljište, inverteri, dalekovodi, baterije - e to košta.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
BarbaVeli kaže...

Obećavajuće za čovječanstvo. Sigurna, nepresušna, zelena i jeftina energija mokri je san. Nakon toga molit ću lijepo warp pogon. Ako to ne uspijete, prihvaćam teleportaciju. (Duša mora isto biti teleportirana s tijelom, nemojte tu zeznuti.)

 Ni malo ne sumnjam da će zeleni naći neki razlog zbog kojeg ne bi trebali graditi fuzijske elektrane, nego se držati solara i vjetrenjača.

8 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
dobit čemo teleporter poput onog u Galaxy Quest.
Nečemo biti pretvoreni u energiju, već budemo bili obloženi sa nekom tekučinom i kretali se budemo kroz neku maglicu do odredišta kao g kroz wc školjku. Znači teleportacija je moguča :D
8 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
O fuziji sam čitao u Galaksiji još '79. Tada su Rusi sagradili Tocamac. Bilo je obećavajuće. 45 godina jasnije i nakon gomile obećanja i dalje nismo blizu iskoristive fuzije.
Načekat ćemo se još. 😟
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
Samo da još izmisle materijal koji će dugoročno izdržati tu temperaturu, pritisak i neutronski bombardiranje i na konju smo...
11 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
'Samo' 45 godina kasnije... zamisli kako je bilo joži manoliću dok je čitao prve nacrte za helikopter od leonarda i onda čekao pola tisućljeća da se prvi digne u zrak :D
14 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
dejo6 kaže...
BarbaVeli kaže...

Obećavajuće za čovječanstvo. Sigurna, nepresušna, zelena i jeftina energija mokri je san. Nakon toga molit ću lijepo warp pogon. Ako to ne uspijete, prihvaćam teleportaciju. (Duša mora isto biti teleportirana s tijelom, nemojte tu zeznuti.)

 Ni malo ne sumnjam da će zeleni naći neki razlog zbog kojeg ne bi trebali graditi fuzijske elektrane, nego se držati solara i vjetrenjača.

 Dejo, ne vole zeleni ni solare ni vjetrenjače, jer i jedni i drugi štete okolišu. Vjetrenjače (po njima) ubijaju ptice svojim krilima kada se okreću, a solari ne valjaju zbog velike količine energije potrebne za izradu panela, koji će nakon svog radnog vijeka postati problem za zbrinjavanje - reciklažu ili pohranjivanje na neko mjesto gdje neće škoditi. Zato na kraju mislim da bi fuzijske elektrane ipak mogle biti rješenje, ili torijske elektrane koje mogu spaliti i neutralizirati većinu visokoradioaktivnog otpada nuklearnih elektrana. Osim toga, torijevke kinezi ( a izgleda i indijci) već počinju graditi pošto torija imaju a slabi  su sa uranom. Na taj način riješili bi se najvećeg dijela radioaktivnog otpada i dobili prijeko potrebnu, skoro pa čistu energiju.

dolazim odmah - Godot
13 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

fuzijske su ekektrane prividno "ciste": s vremenom njihov okolis postaje sve radioaktivniji od silnih odbjeglih neutrona

fuzia je ok samo na zvijezdama, koje svojom masom mogu zadrzati "nestasne" odbjegle neutrone,

dok se i one same s vremenom ne pretvore u neutronske zvijezde i crne rupe

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2023 9:12 (qwwerty11).
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi

Hoces reci da u 21' stoljecu necemo imati letece automobile i ostale ludosti i da cemo se klepati po glavama oko fosilnih goriva?

16 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
Gallu kaže...
Samo da još izmisle materijal koji će dugoročno izdržati tu temperaturu, pritisak i neutronski bombardiranje i na konju smo...

 Mislim da nije materijal u igri nego magnetsko polje.

3 godine
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
bmw_power kaže...
Gallu kaže...
Samo da još izmisle materijal koji će dugoročno izdržati tu temperaturu, pritisak i neutronski bombardiranje i na konju smo...

 Mislim da nije materijal u igri nego magnetsko polje.

 

Magnetsko polje služi da plazmu drži dalje od stijenki, ostali problemi i dalje postoje.

8 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

Neutroni u budućim fuzijskim elektranama nisu problem sami po sebi. Oni se mogu iskoristiti, a ujedno spriječiti neželjeno djelovanje neutronskog zračenja. Jedno je, gotovo nužno tehničko rješenje da ih apsorira rastaljeni litij (talište 180 oC) koji se prihvaćenjem neutrona transmutira u tricij, dakle gorivo za nuklearnu fuziju. Druga je mogućnost da se reaktor hladi rastaljenim torijem (talište 1750 oC) i tako iz torija dobije eneregije (torijevi, zapravo hibridni reaktori). A što se tiče napretka.... Još je pedesetih godina rečeno da će se za 20-30 godina ostvariti kontrolirana termonuklearna reakcija. No tko zna. Ovo da su Kinezi uspjeli napraviti laser koji se lako hladi, dobrra je vijest. Nijime bi se mogle pogoniti fuzijske elektrane poput ove. (No oni će ga, ako su zaista uspjeli, radije koristiti u vojne svrhe. Glupih li ljudi kad ratuju - umjesto da se u miru dogovore.) 

 
6 0 hvala 1
5 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s


Postoje i ljudi koji znaju o čemu pričaju, a oni kažu kako su komercijalni fuzijski reaktori, čak i ako se ostvari na duže vrijeme održiva kontrolirana termonuklearna reakcija, samo još jedan mokri san tehnokrata izgubljenih u vlastitim fantazijama.

https://thebulletin.org/biography/daniel-jassby/

 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2023 2:07 (Al Crane).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
Al Crane kaže...


Postoje i ljudi koji znaju o čemu pričaju, a oni kažu kako su komercijalni fuzijski reaktori, čak i ako se ostvari na duže vrijeme održiva kontrolirana termonuklearna reakcija, samo još jedan mokri san tehnokrata izgubljenih u vlastitim fantazijama.

https://thebulletin.org/biography/daniel-jassby/

 

 Meni osobno izgleda da ništa od fuzije u skorije vrijeme. Bio sam u osvnoj školi kad se tokamak spominjao kao budućnost energije...

 

Međutim, ova kritika ITERa je jednostavno promašena. Kao znanstvenik koji je radio na fuziji, mogao je napisati nešto o tome, a gotovo cijeli članak mu se svodi na to da eksperimentalni reaktor čija svrha NIJE neto pozitivna energija je potrošač energije. Još se netko usudio koristiti dizel kamione za izgradnju tog eksperimenta. To je najveći dokaz, po njemu, da je fuzija nemoguća.

Ja rekoh
5 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
Feudalac kaže...
Al Crane kaže...


Postoje i ljudi koji znaju o čemu pričaju, a oni kažu kako su komercijalni fuzijski reaktori, čak i ako se ostvari na duže vrijeme održiva kontrolirana termonuklearna reakcija, samo još jedan mokri san tehnokrata izgubljenih u vlastitim fantazijama.

https://thebulletin.org/biography/daniel-jassby/

 

 Meni osobno izgleda da ništa od fuzije u skorije vrijeme. Bio sam u osvnoj školi kad se tokamak spominjao kao budućnost energije...

 

Međutim, ova kritika ITERa je jednostavno promašena. Kao znanstvenik koji je radio na fuziji, mogao je napisati nešto o tome, a gotovo cijeli članak mu se svodi na to da eksperimentalni reaktor čija svrha NIJE neto pozitivna energija je potrošač energije. Još se netko usudio koristiti dizel kamione za izgradnju tog eksperimenta. To je najveći dokaz, po njemu, da je fuzija nemoguća.

 
Pa napisao je, nisi kliknuo link na drugi, stariji članak, izgleda.
https://thebulletin.org/2017/04/fusion-reactors-not-what-theyre-cracked-up-to-be/

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
13 godina
offline
Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzije s

2MJ je bila energija na izlazu lasera, na ulazu je oko 150MJ, dobijeno 3MJ toplote, a nakon konverzije toplote u struju...

još jedna beskorisna vijest o pranju novca na nivou milijardi ili čemu već

 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Američki laboratorij NIF ponovio paljenje fuzi
smor kaže...

2MJ je bila energija na izlazu lasera, na ulazu je oko 150MJ, dobijeno 3MJ toplote, a nakon konverzije toplote u struju...

još jedna beskorisna vijest o pranju novca na nivou milijardi ili čemu već

 
Mislim da do struje nisu niti došli 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice