Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

poruka: 77
|
čitano: 23.187
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z".
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
tenac kaže...
Wespen kaže...

Telemach me otpalio za optiku. :(

 

Sukladno uvjetima za korištenje vlastite terminalne opreme, nije moguće korištenje usluge optičkog interneta Gpon preko vlastitog ONT uređaja.

 

Ovo pise u uvijetima:

Iznimno, Telemach zahtijeva uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže.

https://cdn.telemach.hr/public/upload/pdf/Uvjeti_za_koristenje_vlastite_terminalne_opreme.pdf

 Pa samo se spoji na njihov ONT

Problem je što Telemach daje ONT+router kombo, neku Nokiju, ali daju ti bridge mode, ako ih zatražiš. Bilo bi bolje da daju zasebno ONT i zasebno router. Po meni i bridge mode je sasvim dovoljan.

13 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Imaju 2u1 setup, ONT i router od Nokije.

 

Ostaje samo bridge mode, ali to onda nije vlastita oprema.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 12:12 (Wespen).
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Uskoro će se vidjeti što znači iznimno.
U slučaju da nabavim full kompatibilan router, tko mi može reći da će iznimno ugraditi ONT...

Jasno piše da su dužni omogućiti korištenje vlastite (privatne) opreme.

Ide pitanje prema HAKOM-u, vjerojatno će u doglednom periodu i oni imati posla.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Mogli bi se skupiti pa malo spamati HAKOM.

Ovako ce sve biti iznimno i opet pojeo vuk magare.

 

Zacudo HT dozvolio sve, bez problema i komplikacija.

 
1 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Wespen kaže...

Mogli bi se skupiti pa malo spamati HAKOM.

Ovako ce sve biti iznimno i opet pojeo vuk magare.

 

Zacudo HT dozvolio sve, bez problema i komplikacija.

 Dal daju i PLOAM password i S/N za ONT? Tj sve podatke za spojiti direktno router koji sadrzi GPON? 

 

BTW ja vracam Fritzbox 5530, najvece smece od rutera koje sam ikad vidio, do mjere da je Speedport puno bolji. Doduse prilicno sam siguran da su mi uvalili neispravan primjerak jer se nisu poklapali podaci iz kutije i s dna rutera.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
8 godina
online
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Minneyar kaže...

 Dal daju i PLOAM password i S/N za ONT? Tj sve podatke za spojiti direktno router koji sadrzi GPON? 

 

BTW ja vracam Fritzbox 5530, najvece smece od rutera koje sam ikad vidio, do mjere da je Speedport puno bolji. Doduse prilicno sam siguran da su mi uvalili neispravan primjerak jer se nisu poklapali podaci iz kutije i s dna rutera.

S/N piše na ONTu, PLOAM pass se isto da pročitati iz ONTa (bar iz ovog Huawei).

13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Minneyar kaže...

BTW ja vracam Fritzbox 5530, najvece smece od rutera koje sam ikad vidio, do mjere da je Speedport puno bolji. Doduse prilicno sam siguran da su mi uvalili neispravan primjerak jer se nisu poklapali podaci iz kutije i s dna rutera.

 

5530 je meni bio ok.
Si updejtao firmware na zadnji?

 

Sto je bio problem?
UI je malo old-school njemacki naspram TP-Linka, ali ima sve sto je meni trebalo.

12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Wespen kaže...
Minneyar kaže...

BTW ja vracam Fritzbox 5530, najvece smece od rutera koje sam ikad vidio, do mjere da je Speedport puno bolji. Doduse prilicno sam siguran da su mi uvalili neispravan primjerak jer se nisu poklapali podaci iz kutije i s dna rutera.

 

5530 je meni bio ok.
Si updejtao firmware na zadnji?

 

Sto je bio problem?
UI je malo old-school njemacki naspram TP-Linka, ali ima sve sto je meni trebalo.

 Jesam, probao sam i betu zadnju. 

 

Dakle prvo je malo razocarao, al to sam si sam kriv, sto ne mozes nikako namjestiti IPTV preko njega - osim za 2 njemacka providera gdje su "preset" postavke. Opcenito ima prilicno malo mogucnosti, jedino sto bih izdvojio kao dobro i korisno je port forwarding koji je zbilja jednostavan i ne moras se baviti podesavanjem rucne static IP adrese u windowsu itd.

 

E sad, najgora stvar - iako kazem, prilicno sam siguran vec da je jednostavno defektan - WLAN ne radi prakticki uopce. Kad ostavim sve na "Automatic/Recommended" postavkama, veza puca konstantno dakle svakih 3-5 minuta, a i dok je spojeno signal je prejadan - ruter mi je na 5 metara od kompa i to line of sight/ bez ikakvih prepreka. Nijedan stock smece router od ISPova nije imao problema s tim dometom. Kad sam namjestio rucno koje kanale da koristi za Wifi i da ne switcha nista automatski, se malo poboljsala situacija ali opet puca, samo ne bas toliko cesto nego mozda svakih par sati. Pa ne mozes odrediti koji ce se uređaj spojiti na 5 GHz a koji na 2.4 GHz, i ne mozes to promijeniti. Znaci odluci mi spojiti komp na 2.4 GHz i moram doslovno restartati WiFi na ruteru da ga natjeram da se potencijalno iduci put spoji na 5 GHz. A kad je ukljucena automatika da "bira optimalni kanal", onda pukne veza kad god radi ikakav check ili mijenja kanal. Doslovno neupotrebljivo potpuno.

 

EDIT: znam da mozes razdvojit 2.4 GHz i 5 GHz bandove pa rucno spojiti svaki uređaj na corresponding mrezu, al neda mi se opet setupat sve uređaje a i sumnjam da bi i tako radilo s obzirom na dosadasnja iskustva, na kraju sam otvorio warranty claim i vracam ga.

 

"Live" firmware nema cak niti neke osnovne opcije tipa odlucivanje kad ce biti 24satni reconnect. Ne znam, taman i da radi kako spada bilo bi mi ogromno razocaranje jer sve sto citam o Fritzu su hvalospjevi, ali ovo je za 180 EUR koje sam platio s dostavom cisti scam. I jos ima samo 2 LAN porta koje ne mozes uopce tagirati ni programirati ista. Sad sam narucio ASUS TUF-AX3000 v2 za 99 EUR, dakle skoro duplo manje, u kojem se moze sve ikad podesit, ima neke odlicne funkcije tipa VPN samo za određene spojene uređaje, normalno ima IPTV podrsku itd.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2024 15:58 (Minneyar).
8 godina
online
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Minneyar kaže...

 

Dakle prvo je malo razocarao, al to sam si sam kriv, sto ne mozes nikako namjestiti IPTV preko njega - osim za 2 njemacka providera gdje su "preset" postavke. Opcenito ima prilicno malo mogucnosti, jedino sto bih izdvojio kao dobro i korisno je port forwarding koji je zbilja jednostavan i ne moras se baviti podesavanjem rucne static IP adrese u windowsu itd.

Može se podesiti IPTV, "samo" moraš ručno editati konfu. Nije baš user friendly ali nije baš niti nemoguće - netko možda bude htio DECT, tad mu je Fritz skoro jedini izbor, pa čisto da taj potencijalni user zna da se može ali je teško.

 

Tako vam je to kad kupujete igračke, Mikrotik FTW 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2024 16:44 (Nuclear_Phoenix).
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...
Minneyar kaže...

 

Dakle prvo je malo razocarao, al to sam si sam kriv, sto ne mozes nikako namjestiti IPTV preko njega - osim za 2 njemacka providera gdje su "preset" postavke. Opcenito ima prilicno malo mogucnosti, jedino sto bih izdvojio kao dobro i korisno je port forwarding koji je zbilja jednostavan i ne moras se baviti podesavanjem rucne static IP adrese u windowsu itd.

Može se podesiti IPTV, "samo" moraš ručno editati konfu. Nije baš user friendly ali nije baš niti nemoguće - netko možda bude htio DECT, tad mu je Fritz skoro jedini izbor, pa čisto da taj potencijalni user zna da se može ali je teško.

 

Tako vam je to kad kupujete igračke, Mikrotik FTW 

 Ali alat kojim se to moglo nije updejtan vec godinama, zadnji put 3 god prije nego je uopce izasao doticni router. Pozabavio bi se inace i s tim, nije problem. Ok, ako trebas telefoniju mozda se stvari mijenjaju, ali za ovo ostalo donk... iako kazem i ovdje i na susjednom forumu svi svrsavaju na Fritz.

 

A za Mikrotik sam negdje bas pred par dana citao da ima jako los WLAN isto?

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
13 godina
neaktivan
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
13 godina
neaktivan
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Zato kazem da je moj vjerojatno faulty. Jer je WLAN doslovno neupotrebljiv pa ono. Ali i bez toga, za nekog ko ne treba telefoniju, ima puno boljih opcija za puno manje para.

 

I lol, te "nagrade" koje si linkao su certifikacija - aka dokaz da moze obavit određenu namjeru i to se odnosi na MODEM/GPON dio - i review di je ocijenjen kao "dobar" do "dovoljan" ovisno o kategoriji... ugl kao sto rekoh svjestan sam hvalospjeva o Fritzu na sve strane, zato sam ga i kupio, pa eto, mozda mogu nekom pomoc da ne ponovi istu gresku. Iako su i prije kolege govorile da Fritz bas nema smisla na optici i ako ne trebas telefoniju, al ja rekoh sta sad kupit cu najbolje kad vec kupujem... i pojeo govno :D

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2024 22:01 (Minneyar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Minneyar kaže...

 Ali alat kojim se to moglo nije updejtan vec godinama, zadnji put 3 god prije nego je uopce izasao doticni router. Pozabavio bi se inace i s tim, nije problem. Ok, ako trebas telefoniju mozda se stvari mijenjaju, ali za ovo ostalo donk... iako kazem i ovdje i na susjednom forumu svi svrsavaju na Fritz.

A ova alatka - https://github.com/FritzTools/FRED

Minneyar kaže...

A za Mikrotik sam negdje bas pred par dana citao da ima jako los WLAN isto?

Istina, domet nije baš najbolji na ovima koji imaju samo ugrađene antene, recimo ovaj HAP ac2 koji ja imam ali na RB2011 se nisam baš imao previše za požaliti (2.4 ghz doduše) i sad sam naručio RB4011 pa ćemo vidjeti kako on radi. Mogu se požaliti na domet ali brzina i stabilnost su u rangu ostatka hardvera - radi manje-više savršeno kad se podesi - bar oni imaju vrlo šarolike i opširne mogućnost konfiguracije.

 

Njima WiFi nikad nije bio jača strana (na routerboardovima jer to su ipak samo routeri), točno ali ionako ti danas treba mesh - a za to je najbolje imati namjenski uređaj. Mikrotik ne kupuješ radi WiFija.

14 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Meni je nekako draže imati providerov uređaj (najbolje u bridge modu, jer ne koristim tv i telefon, ali i ne mora), te da mi provider garantira njegovu ispravnost (odnosno da nema natezanja tipa "to je do vašeg uređaja").

A što je nakon njihovog uređaja, to je moja stvar, a ne njihova...

Jedini "problem" je zauzeće jedne utičnice, malo prostora i nešto troška električne energije. I jedan mrežni kabel.

 
1 0 hvala 1
8 godina
online
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Ništa te ne sprječava da u svrhe dijagnostike natrag pikneš providerovu opremu... Ako to smeće radi, do tebe je a ako niti njihova krama ne radi, do njih je. Daleko su veće šanse da će zakazati speedport koji se kupuje na kile nego neki malo bolji router od 100,200 ili više €. Ja od kad su uveli optiku konfiguraciju nisam niti pipuno - sve radi kao od prvog dana, net, pihole dns, maxtv, odvojene 2.4 i 5 ghz mreže, odvojeni wifi za goste, port forward, VPN... Da je ostala njihova oprema, ostao bi bez port forwarda i wifi postavki barem 2-3 puta do sada (razne nadogradnje sa njihove strane). Kako znam? Pa kod roditelja sam 3 puta u godinu dana ponovno podešavao sve jer bi ostao bez pristupa videonadzoru - port forward i postavke DHCPa bye-bye.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice