Svjetlosno jedro za putovanje Sunčevim sustavom
Američki i nizozemski istraživači razvili su ultra-tanku, ultra-reflektirajuću membranu koje bi svemirske letjelice nosile Sunčevim sustavom

Nova suradnja između Sveučilišta Brown i TU Delft približila nas je svemirskim putovanjima uz pomoć jedara na svjetlosni pogon. Kombinirajući ultratanke, visoko reflektirajuće materijale s AI-optimiziranim dizajnom u nano razmjerima, istraživači su izradili svjetlosno jedro uz čiju bi pomoć, teoretiziraju njegovi tvorci, ljudskom rukom izrađene mikro letjelice jednom u nekoj dalekoj budućnosti mogle dohvatiti nezamislive udaljenosti.
Milijarde rupica
Novi je materijal i način njegove izrade opisan je u studiji koju objavljuje časopis Nature Communications. Prototip ovog materijala širok je 60 milimetara i debeo jedva 200 nanometara, odnosno tisuće puta tanji od ljudske vlasi. Njegova je površina prekrivena milijardama sitnih rupica koje smanjuju težinu i povećavaju refleksiju. Još važnije, kažu istraživači, proces izrade skalabilan je do dimenzija potrebnih za međuzvjezdana putovanja i može se izvesti na isplativ način.
Istraživanje je, kažu autori, inspirirano inicijativom Starshot Breakthrough koju su pokrenuli poduzetnik Yuri Milner i pokojni fizičar Stephen Hawking. Ukratko, cilj je koristiti zemaljske lasere za napajanje stotina metarskih svjetlosnih jedara koja nose svemirske letjelice veličine mikročipa.
Na krilima silicijevog nitrida
Prilikom izrade prototipa svjetlosnog jedra istraživači su koristili jednoslojni silicijev nitrid, lagani materijal visoke čvrstoće kojem su povećali refleksivnost i smanjili težinu kako bi dobili na ubrzanju. Optimizacija uz pomoć AI modela uključivala je i bušenje milijarde rupa promjera manjeg od valne duljine svjetlosti.
Izrada ovakvog dizajna tradicionalnim metodama bila bi skupa i trajala bi čak 15 godina; zahvaljujući inovativnim rješenjima cijeli je proces trajao samo jedan dan i bio je tisućama puta jeftiniji.