Mjerenje krvnog tlaka pametnim uređajima, bez manžete, nije precizno
Uređaji koji krvni tlak procjenjuju na temelju analize pulsa, promjena boje kože, protoka krvi i drugih biometrijskih signala nisu dovoljno točni da bi se mogli sasvim pouzdati u njihove dijagnoze

Moderni uređaji za mjerenje krvnog tlaka bez manžete, poput pametnih satova i telefona koji koriste skeniranje lica ili prstiju, pametnih prstenova, ultrazvučnih flastera, pametnih naočala ili WC dasaka s ugrađenim senzorima, još uvijek nisu dovoljno precizni da bi zamijenili tradicionalne uređaje s manžetom. Autori analize, objavljene u časopisu JAMA Cardiology, pročešljali su postojeće znanstvene dokaze i zaključili da ovi inovativni uređaji često ne pružaju dovoljno točne rezultate, što može dovesti do pogrešne dijagnoze.
Različite tehnologije
Uređaji za mjerenje krvnog tlaka bez manžeta i klasični uređaji s manžetama razlikuju se prvenstveno po načinu mjerenja i pouzdanosti rezultata. Klasični, mehanički ili digitalni uređaji koriste napuhavanje manžete oko nadlaktice ili zapešća. Ova metoda omogućuje izravno mjerenje krvnog tlaka na brahijalnoj arteriji, što jamči visoku preciznost i pouzdanost rezultata.
Uređaji bez manžeta (tzv. cuffless uređaji) koriste potpuno drugačije tehnologije: optičke senzore, ultrazvuk ili senzore, i ne vrše fizički pritisak na arteriju nego krvni tlak procjenjuju na temelju analize pulsa, promjena boje kože, protoka krvi ili drugih biometrijskih signala. Iako su praktični i omogućuju diskretno, često i kontinuirano praćenje, trenutačni znanstveni dokazi pokazuju da im još uvijek nedostaje preciznosti potrebne za pouzdanu dijagnostiku i praćenje hipertenzije.
Stručnjaci zato preporučuju liječnicima i pacijentima da za sada ostanu vjerni provjerenim uređajima za mjerenje krvnog tlaka s manžetom, koji su i dalje zlatni standard u dijagnostici i praćenju hipertenzije.