Ljubljana proglašena "naj-kripto" gradom, a Slovenci najbogatijima u kriptovalutama
Slovenski vlasnici kriptovaluta prvaci su svijeta po prosječno ostvarenom godišnjem prometu, dok je Ljubljana zasjela na vrh ljestvice gradova koji bi mogli postati kriptoprijestolnicom budućnosti

Konzultantska tvrtka Multipolitan, koja se bavi istraživanjima i preporukama za preseljenje u bilo koju zemlju svijeta, objavila je svoje izvješće za 2025. godinu zanimljivo onima koji se bave kriptovalutama. Prema njihovom ocjenjivanju gradova i zemalja koji su najpogodniji za život kriptobogataša na sam su se vrh plasirale nama susjedna Slovenija te njezina prijestolnica Ljubljana.
"Novi financijski centri svijeta" više nisu oni okrenuti tradicionalnom poslovanju već fintechu i kriptovalutama, stoji u izvješću, a oni koji prihvate nove trendove najviše će od njih i profitirati u budućnosti. Najuspješniji gradovi svijeta već sada se uvelike okreću digitalnoj imovini i blockchainu, privlače talente u području financija i imaju dobre pozicije za daljnji rast. U skladu s time primjećuje se selidba kriptoimovine, ali i kriptobogataša, u te gradove i zemlje, posebice otvorene prema novim tehnologijama i digitalnoj imovini.
Visoka koncentracija bogatstva
U svojem je rangiranju Multipolitan uzeo u obzir niz čimbenika, poput regulatornog okruženja, poreznog režima, kvalitete života, bogatstva i stila, digitalne infrastrukture te otvorenosti prema kriptovalutama. Svaku od metrika ocjenjivali su zasebno, rezultate zbrojili i tako dobili top 20 gradova najpoželjnijih za preseljenje onima čiji se život vrti oko kriptovaluta. Na samom vrhu te se ljestvice smjestila Ljubljana, s jednim bodom više od Hong Konga i Züricha. Slijede ih Singapur, Abu Dhabi i Luksemburg, London je 17., Sofija 20., a Zagreba – pogađate – nema među prvih 20 potencijalnih "kriptoprijestolnica" budućnosti.
Izradili su analitičari i ljestvicu koncentracije bogatstva među vlasnicima kritpovaluta, a i na njoj je Slovenija na samom vrhu. U toj zemlji prosječni vlasnik kriptovaluta godišnje ostvari preko 240.000 dolara prometa. To sugerira, kažu, kombinaciju malene zemlje i visoke prihvaćenosti kriptovaluta, što naše sjeverne susjede svrstava među najutjecajnije zemlje kriptosvijeta. Ne čudi stoga da slovenske vlasti žele uvesti oporezivanje dobiti po stopi od čak 25%.
Globalni lider u prihvaćanju kriptovaluta su Ujedinjeni Arapski Emirati, gdje 25,3% stanovništva posjeduje kriptovalute, s prosječnim godišnjim prometom od oko 28.000 dolara po osobi. SAD nisu tako visoko na ljestvici zbog velikog broja stanovnika, ali su svjetski predvodnik u prometu – tamo se godišnje protrguje kritpovaluta u iznosu od preko 2 bilijuna dolara.