Slovenija uvodi porez na dobit od kriptovaluta po stopi od čak 25%

U Sloveniji je u javnu raspravu pušten prijedlog dvaju zakona kojima bi se reguliralo pitanje oporezivanja dobiti ostvarene trgovanjem kriptoimovine. Porezna stopa viša je od ranije predložene

Sandro Vrbanus petak, 18. travnja 2025. u 11:54

Slovensko Ministarstvo financija uputilo je u javnu raspravu prijedlog Zakona o porezu na dobit od otuđenja kriptoimovine te prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dobit od otuđenja izvedenih financijskih instrumenata. Cilj tih prijedloga je uskladiti oporezivanje prihoda od sličnih ili istovrsnih financijskih instrumenata, kažu iz Ministarstva te argumentiraju da oporezivanje kriptoimovine prati međunarodne trendove koji teže jačoj regulaciji, većoj transparentnosti i razmjeni podataka.

Četvrtina dobiti ide u porez

Ranije se kod naših sjevernih susjeda govorilo o oporezivanju transakcija isključivo kod prijenosa kriptoimovine u fiat valutu po stopi od 10%, no taj prijedlog nije zaživio. U novom je prijedlogu  regulative stopa značajno povišena na čak 25%. Prema njemu bi se oporezivala dobit fizičkih osoba koje su rezidenti Slovenije, ali samo u slučaju otuđenja. Pod time zakonodavac podrazumijeva zamjenu kriptoimovine za fiat valutu, prijenos u zamjenu za robu ili usluge ili bilo kakav drugi prijenos kriptoimovine drugoj osobi – u tim bi se slučajevima, dakle, plaćao novi porez.

Otuđenje ne uključuje zamjenu jedne kriptoimovine za drugu, kao niti prijenose između vlastitih digitalnih novčanika. Porezna osnovica bit će dobit ostvarena otuđenjem kriptoimovine u poreznoj godini. Dobit se računa kao razlika između ukupne vrijednosti imovine u trenutku otuđenja i ukupne vrijednosti u trenutku stjecanja te imovine, a sami obveznici morat će voditi evidenciju o kupoprodajama i na zahtjev je predočiti Poreznoj upravi.

Za sve transakcije u kriptoimovini predlaže se oporezivanje po proporcionalnoj stopi od 25%, neovisno o razdoblju držanja ili vremenu proteklom od sklapanja posla, zaključuje slovensko Ministarstvo financija. Bude li prihvaćen, njihov prijedlog novog poreza počet će se primjenjivati od početka 2026. godine.

Prijedlog je odmah naišao i na otpor parlamentarne oporbe. Jernej Vrtovec, član stranke Nova Slovenija, kaže da je prijedlog bezosjećajan. "Slovenija ima priliku postati kripto-prijateljska država, ali ćemo s ovim prijedlozima Vlade ponovno propustiti vlak. S previsokim porezima opet ćemo gledati kako mladi i kapital odlaze u inozemstvo.", poručio je.