Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

poruka: 105
|
čitano: 25.171
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?".
15 godina
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

Trebalo bi anketu prebaciti u multiselect. Vjerujem da nisam jedini koji na GO kombinira više "vrsta" odmora (recimo ovo ljeto je bilo tjedan dana kod nas na moru i tjedan dana na krajnji sjever Europe). 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

podrazumjeva se da ljudi koji rade u HR nemaju love za vise takvih godisnjih, pa nema smisla za  multisect odgovore

 

godisnji proveo doma, nemam viska para da idem na pravi godisnji

Moj PC  
9 1 hvala 0
13 godina
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

Mogu si priuštiti ljetovanje, ali jednostavno ne želim da netko masovno zarađuje na meni. Bio sam u Pragu na par dana, prije ljetnog godišnjeg i to mi je dosta.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.8.2023 9:40 (Marko :D).
 
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Marko :D kaže...

Mogu si priuštiti ljetovanje, ali jednostavno ne želim da netko masovno zarađuje na meni. Bio sam u Pragu na par dana, prije ljetnog godišnjeg i to mi je dosta.

Još ne bi bio niti problem da ljudi zarade i da plate porez ali kad znaš da većina to sve na crnjaka radi onda nema smisla.

11 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
It'sMe932 kaže...

...kad znaš da većina to sve na crnjaka radi onda nema smisla.

 kad znaš? 

 

ogromna većina iznajmljivača nije na crnjaka, a onih malo koji i jesu uglavnom su stranci koji su pokupovali nekretnine i onda sve oko iznajmljivanja organiziraju u svojim zemljama

13 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od

Najbolja stvar su mi cijene apartmana koje su sad krenule padati jer ih nitko nije rezervirao po preskupoj cijeni. Sad ne bi išao ni da mi ga nude besplatno.

11 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od

gle, sa tvojim stavom se ne slažem, pogotovo ovo da ne bi išao niti besplatno

kome prkosiš? samom sebi ti je odgovor

 

imaš love za godišnji, ali nećeš jer ne želiš da na tebi netko zarađuje - koga tu najviše zakidaš osim sebe, a godina pred tobom je svake godine sve manje

i što ćeš na kraju života? gdje si bio, što si radio? novce sa sobom u grob nećeš ponijet

ne kužim tu škotsku filozofiju

13 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
picajzla0707 kaže...

gle, sa tvojim stavom se ne slažem, pogotovo ovo da ne bi išao niti besplatno

kome prkosiš? samom sebi ti je odgovor

Ne prkosim, uopće. Kad mi se nekam ide, ja idem. Išao sam u Prag jer mi se išlo, bilo je lijepo vrijeme, a i nikada nisam bio tamo pa mi se činila kao odlična prilika za otić. Novaca sam potrošio daleko manje nego što bi ga potrošio kod nas na moru. I što mi vrijedi, pa i besplatan apartman kada je apsolutno sve na moru precijenjeno.

picajzla0707 kaže...

imaš love za godišnji, ali nećeš jer ne želiš da na tebi netko zarađuje - koga tu najviše zakidaš osim sebe, a godina pred tobom je svake godine sve manje

i što ćeš na kraju života? gdje si bio, što si radio? novce sa sobom u grob nećeš ponijet

ne kužim tu škotsku filozofiju

Treba živjeti u skladu sa svojim mogućnostima, a ne biti rastrošan i voditi se motom "YOLO", a sutradan jesti mrvice. Štedljiva sam osoba, ali ako mi se nešto sviđa ili nešto želim, kupit ću si koliko god to nešto koštalo. Naravno da imam svoje neke prioritete gdje ću uložiti više novaca, gdje manje. Možda bi netko u ljeto ulupao zadnji cent, ali ja osobno ne bih. Niti sam ljubitelj ljeta, a nisam baš ni neki ljubitelj mora.

14 godina
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

Valjda su stranci shvatili da je 7. i 8. mjesec postao skoro pa odvratan na vecem dijelu jadrana. Bar oni sto imaju novca. Najvise me podsjeca na tragedy of the commons.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

što je to "godišnji odmor"? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 2 hvala 1
11 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
konjRR kaže...

Valjda su stranci shvatili da je 7. i 8. mjesec postao skoro pa odvratan na vecem dijelu jadrana. Bar oni sto imaju novca. Najvise me podsjeca na tragedy of the commons.

 Tocno to. Dodem na more i pol vremena provodim kaj trazim parking i vozim krugove dok neko ne izade. Konacno dodem na plazu i za 5 min mi dojadi.

3 godine
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Al ga kakite, kamp na Ugljanu 45 Eur dan 20 metri od plaže bez neke pretjerane gužve, znači niti skupo niti gužvasto.😘
Moj PC  
1 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Marko :D kaže...

Treba živjeti u skladu sa svojim mogućnostima, a ne biti rastrošan i voditi se motom "YOLO", a sutradan jesti mrvice. Štedljiva sam osoba...

 rastrošan i škrt su na suprotnim stranama skale, između ima ogroman prostor u kojem se nalazi većina nas

onaj koji je škrt ili je vrlo blizu, sve druge vidi kao rastrošne i najčešće za sebe kaže da je 'štedljiv'

a može se biti i štedljiv, a da opet priuštiš sebi godišnji odmor svake ili skoro svake godine (ne mislim pritom na 'one-in-a-lifetime' putovanje na dva dana u prag)

 

iz tvojeg zaključka kako imaš, ali ne želiš da drugi zarađuju na tebi, procjenjujem da se nalaziš na rubnom dijelu skale

...onom 'štedljivom' 

 

opusti se, potroši nešto na sebe i familiju, ne moraš stezat kesu nonstop 

13 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
picajzla0707 kaže...
Marko :D kaže...

Treba živjeti u skladu sa svojim mogućnostima, a ne biti rastrošan i voditi se motom "YOLO", a sutradan jesti mrvice. Štedljiva sam osoba...

 rastrošan i škrt su na suprotnim stranama skale, između ima ogroman prostor u kojem se nalazi većina nas

onaj koji je škrt ili je vrlo blizu, sve druge vidi kao rastrošne i najčešće za sebe kaže da je 'štedljiv'

a može se biti i štedljiv, a da opet priuštiš sebi godišnji odmor svake ili skoro svake godine (ne mislim pritom na 'one-in-a-lifetime' putovanje na dva dana u prag)

 

iz tvojeg zaključka kako imaš, ali ne želiš da drugi zarađuju na tebi, procjenjujem da se nalaziš na rubnom dijelu skale

...onom 'štedljivom' 

 

opusti se, potroši nešto na sebe i familiju, ne moraš stezat kesu nonstop 

E vidiš, tu si se prevario jer ja niti sam škrt, niti sam rastrošan. Ja sam sredina; jer, kao što rekoh, ako si nešto želim, to ću si priuštiti bez beda. Ono što ne želim vidim kao bacanje novaca. I ne, nije "dva dana Prag", nešto duže.

picajzla0707 kaže...

opusti se, potroši nešto na sebe i familiju, ne moraš stezat kesu nonstop 

Što ti govori da stežem kesu i da ne trošim na sebe i familiju? To što ne želim na more? 🤣

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.8.2023 11:39 (Marko :D).
14 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Cncrokaj kaže...
Al ga kakite, kamp na Ugljanu 45 Eur dan 20 metri od plaže bez neke pretjerane gužve, znači niti skupo niti gužvasto.😘

 Napisao sam na vecini jadrana. Cherrypicking bi bilo kakanje, to sto si ti napravio.

picajzla0707 kaže...
Marko :D kaže...

Treba živjeti u skladu sa svojim mogućnostima, a ne biti rastrošan i voditi se motom "YOLO", a sutradan jesti mrvice. Štedljiva sam osoba...

 rastrošan i škrt su na suprotnim stranama skale, između ima ogroman prostor u kojem se nalazi većina nas

onaj koji je škrt ili je vrlo blizu, sve druge vidi kao rastrošne i najčešće za sebe kaže da je 'štedljiv'

a može se biti i štedljiv, a da opet priuštiš sebi godišnji odmor svake ili skoro svake godine (ne mislim pritom na 'one-in-a-lifetime' putovanje na dva dana u prag)

 

iz tvojeg zaključka kako imaš, ali ne želiš da drugi zarađuju na tebi, procjenjujem da se nalaziš na rubnom dijelu skale

...onom 'štedljivom' 

 

opusti se, potroši nešto na sebe i familiju, ne moraš stezat kesu nonstop 

 Ovo "opusti se, potroši nešto na sebe i familiju, ne moraš stezat kesu nonstop" se odnosi ne koga? Prosjecnog hrvata? 

11 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Marko :D kaže...

Što ti govori da stežem kesu i da ne trošim na sebe i familiju? To što ne želim na more? 🤣

 stav 'imam, al ne želim da drugi zarađuju' to govori

da kažeš - more mi nije napeto, pa ne želim trošit na ono što mi nije gušt, govorilo bi nešto drugo

ovako...

konjRR kaže...

 Ovo "opusti se, potroši nešto na sebe i familiju, ne moraš stezat kesu nonstop" se odnosi ne koga? Prosjecnog hrvata? 

 tko govori o 'prosječnom hrvatu'?

i o kojem 'prosječnom hrvatu' govorimo? onom koji u prosjeku uštedi 73 eura mjesečno i ima desetke tisuća eura na štednji?

 

ajmo se ostavit bedastoća, nisam se uopće obraćao 'prosječnom hrvatu'

 

9 mjeseci
protjeran
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

Ne kužim kako je nekom "odmor" ići u te gužve po moru?

2 dana gubiš na kolone po cesti, tamo i nazad, na plažama čovjek do čovjeka, navečer u kafićima/restoranima čovjek do čovjeka i to sve plaćaš po nerealno visokim cijenama i to pitaj boga kome ide u džep.

Po meni je odmor otići na neko što mirnije mjesto, bez gomile turista, a fala bogu danas po cijeloj hrvatskoj se ljudi bave seoskim turizmom i imaju odlično sređena imanja.

Takvome ću uvijek dati pare jer je prije svega naš čovjek koji vodi obiteljski biznis i to treba poticat.

 
16 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Bio 3tj u istri od umaga do pule, odlično ali skupo, nosam hrvata sreo, ljudi gdje ste?
Moj PC  
0 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
picajzla0707 kaže...
Marko :D kaže...

Što ti govori da stežem kesu i da ne trošim na sebe i familiju? To što ne želim na more? 🤣

 stav 'imam, al ne želim da drugi zarađuju' to govori

da kažeš - more mi nije napeto, pa ne želim trošit na ono što mi nije gušt, govorilo bi nešto drugo

ovako...

Ne, ne govori. Čista predrasuda s tvoje strane. Znaš kako se kaže, svatko bira svojim novčanikom. Samo me nešto zanima; kad ideš nešto od tehnike kupit, prva stanica ti je Nabava.net, Jeftinije.hr, zašto? Pa ne budi škrt, odi u najskuplju trgovinu i istu stvarčicu koja negdje košta 100€, plati 200.

 

Ti ako želiš, slobodno potiči takav turizam odnosno pljačku, ja neću. Zapravo, meni je drago da je ova sezona prošla ovako kako je. Bar će druge sezone sve biti nešto jeftinije, ali badava im to kad turisti koji su rekli da im je skupo, ovdje na more više neće doći. A sigurno neće doći ni njihovi poznanici kojima su već ispričali horore od cijena ovdje. 

 

Eto, mene si proglasio škrticom, u redu, no što je s turistima? Oni bar imaju para, ali opet se žale kako je sve skupo. Redovito ti mediji hodaju po obali i pitaju, pa ih masa kaže da su znali za cijene da ne bi došli. Bit će da su i oni škrti. Ako je preskupo za njihov standard, što je onda za naš?

tomato092 kaže...

Ne kužim kako je nekom "odmor" ići u te gužve po moru?

2 dana gubiš na kolone po cesti, tamo i nazad, na plažama čovjek do čovjeka, navečer u kafićima/restoranima čovjek do čovjeka i to sve plaćaš po nerealno visokim cijenama i to pitaj boga kome ide u džep.

Po meni je odmor otići na neko što mirnije mjesto, bez gomile turista, a fala bogu danas po cijeloj hrvatskoj se ljudi bave seoskim turizmom i imaju odlično sređena imanja.

Takvome ću uvijek dati pare jer je prije svega naš čovjek koji vodi obiteljski biznis i to treba poticat.

Pa baš i to. Dođeš na plažu, čovjek na čovjeku, samo što laktom ne udariš nekoga. Obilaziš restorane jer su svi krcati, pa staneš kod jednog i čekaš sat vremena da se neki stol isprazni, a možda i više jer ima ljudi prije tebe koji su došli i čekaju na red. Ja ne volim gužve, mjesta gdje je čovjek na čovjeku. Ko' voli nek' izvoli.

 

Za pare koje u dva-tri dana potrošiš na moru, odeš na cijelih tjedan dana (možda i više) u neke terme u Zagorju, jedeš u restoranu, odeš svaki dan na masažu i to sve bez ikakve gužve i čekanja.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.8.2023 12:27 (Marko :D).
10 godina
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

U vrtu, najviše između ulice Blatnjavih Mahuna i trga Plamenjačastih Paradajza 

 
5 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Marko :D kaže...

Eto, mene si proglasio škrticom...

 nisam te ja proglasio škrticom, sam si 

godišnji odmor, bilo na moru, u planimama ili na selu, desetljećima već nije nikakav luksuz nego potreba i nešto normalno

da se čovjek odmori od svakodnevice, napuni baterije, uživa s familijom u odmoru, itd.

 

kad kažeš - imam, ali neću drugima davat da zarade na meni, opisuješ sam sebe kao škrticu

wc školjka je potreba - ne dam, mogu srat u šumi - što si nego škrtica

 

potrebe se mogu ispunjavat rastrošno ili štedljivo, a mogu i čitavu skalu nijansi između

ako se odlučiš na bilo koji ekstrem, bilo da si rasipan pa bankrotiraš ili si škrt, problem nije u drugima nego u tebi

 

13 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
picajzla0707 kaže...
Marko :D kaže...

Eto, mene si proglasio škrticom...

 nisam te ja proglasio škrticom, sam si 

godišnji odmor, bilo na moru, u planimama ili na selu, desetljećima već nije nikakav luksuz nego potreba i nešto normalno

da se čovjek odmori od svakodnevice, napuni baterije, uživa s familijom u odmoru, itd.

 

kad kažeš - imam, ali neću drugima davat da zarade na meni, opisuješ sam sebe kao škrticu

wc školjka je potreba - ne dam, mogu srat u šumi - što si nego škrtica

 

potrebe se mogu ispunjavat rastrošno ili štedljivo, a mogu i čitavu skalu nijansi između

ako se odlučiš na bilo koji ekstrem, bilo da si rasipan pa bankrotiraš ili si škrt, problem nije u drugima nego u tebi

 

Jesam li zaista škrt ako ne želim dati svoje novce nekome na moru, ali želim dati nekome u Zagorju? Jesam li zaista škrt ako uzmem ponudu koja mi za iste novce daje više? Ako da, zovi me najvećom škrticom ikad.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.8.2023 13:02 (Marko :D).
11 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Marko :D kaže...

Jesam li zaista škrt ako ne želim dati svoje novce nekome na moru, ali želim dati nekome u Zagorju? Jesam li zaista škrt ako uzmem ponudu koja mi za iste novce daje više? Ako da, zovi me najvećom škrticom ikad.

 zagorje si dodao kasnije...

imam, ali nedam - je stav na koji sam se osvrnuo, jer tim ultimativnim stavom štetiš najprije sebi i svojima

16 godina
moderator
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Bukva kaže...

Trebalo bi anketu prebaciti u multiselect. Vjerujem da nisam jedini koji na GO kombinira više "vrsta" odmora (recimo ovo ljeto je bilo tjedan dana kod nas na moru i tjedan dana na krajnji sjever Europe). 

 S multiselect bi se sve rasplinulo i dobio bi kašu odgovora - koja ne bi ništa značila. Jer će netko provesti recimo dio odmora od 4-5 dana doma, pa otići na 10-14 dana u kuću ili vikendicu od staraca na moru i onda još skoknuti na izlet 3-4 dana na neki koncert ili djecu odvesti u neki inozemni zabavni park - i tako dobiješ hrpu odabira, a realno bi trebao izabrati samo ovaj boravak u obiteljskoj vikendici jer je to bilo "pravo", odnosno središnje ljetovanje.

 

...
13 godina
offline
Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji odmor?

Ja imam kuću na moru pa ne idem više tamo koliko mi se gadi sve sad (Baška,Krk).....

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.8.2023 13:54 (lmutak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Ja sam na relaciji Velen- Skellige.
Mirna mjesta.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od

@Marko

 

Imaš cijene na moru za apsolutno svaki buđet. Uvijet ti je da nisi 5 metara od mora. Hrvatska isto tako ima 5000 km obale. Svoje mjesto pod Suncem sigurno možeš pronaći na tih 5000km obale. Ne moraš se gurati na mjesta na koja idu većina turista. 

Iznajmiš apartman par km od obale. Sada se ljude potiče da ulažu u bazene. Po danu si na moru, predvečer uz bazen, navečer u gradu. 

 

Vezano za cijene, pred par godina juice i kava na zadarskom autobusnom kolodvoru 30kn, dođem u Dubrovnik, cijena na Stradunu za isto - 30kn. 

Garaža u Beču (2011.) 100kn sat, garaža u Dubrovniku pred dvije godine +50kn sat. Pašta carbonara u Beču (2011) 100kn, tada je kod nas bila cca 30kn. Italija - 3 pizze, dvije pašte (doslovno šaka pašte), 3 kole, 2 pive, -112 eura (2008.). Restoran sa katastrofalno lošom uslugom i preskupim parkingom (Pompeji)

 

Ovo ljeto na Korčuli sam parking u gradu Korčuli platio 30 kn/sat, a km iznad grada imaš besplatan parking za posjetitelje i vlakić koji te besplatno vozi do grada i nazad. Hotel 4* u mjestu Brne, me došao za 4 dana cca 800 eura, dok se smještaj u apartmanima može naći od 250 eura. Da ne tražim preko bookinga, cijene bi bile još niže. 

 

Višu cijenu koju platiš, platiš zato što si glupi turist  jednako kao i ja. Zato što ne znaš lokalnu šemu. Ne može biti da su svi lokalci bogati i da svi plaćaju maksimalno sve. To vrijedi po cijelom svijetu. Pizza (loša, nakon 2 mj dojadila mi domaća hrana)) u Singaporeu  tamo negdje (2011 ili 2012) je bila 250 kn, kocka tiramisua (40kn), a imaš paralelno masu radnika koji si to ne mogu priuštiti. Znači negdje se može proći jeftinije. 

 

Komentari stranaca na cijene su u najmanju ruku blesavi, a malo šire i bezobrazni. Sve ima svoju cijenu. Žalosno je da netko misli da bi boravak na jednoj od najljepših obala na svijetu trebao biti jeftin dok boravak npr u skijalištu vrijedi više. 

 

Da malo proširim...

Po ljeti, ljetujem po Hrvatskoj (untrašnjost i obala) jer nema potrebe ići igdje van naših granica. 

Van sezone putujem po svijetu. Jedne godine na istok, druge na zapad. 

Postoje jeftine destinacije, ali su avionske karte skupe i obrnuto. Trenutno (od 90tih) gledam put za Cancun (Mexico) . Avionske karte se mogu naći za +600 eura po osobi  (povratan let), smještaj od 17$ (normalan od 30$ na dan).... mene će doć karte oko 1600 eura plus hotel cca +1500 eura. 8-10 dana). Na svakoj destinaciji imaš ponude za svaki buđet. 

 

Ljudi se žale iz razloga što je sve poskupilo i ostaje im manje novca za manevriranje. Sjećam se 90tih kad bi talijanski turisti posljepodne umjesto da idu u apartman/hotel  spavali u Mercedisima i BMWima sa upaljenim klimama, vozili se kroz plićake sa autima i sl kretenluk, dok danas voze Daciu. Stvari su se promijenile. Dolaze neki drugi, imućniji turisti, a sezona traje puno duže. 

vicious
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
Marko :D kaže...

 

Za pare koje u dva-tri dana potrošiš na moru, odeš na cijelih tjedan dana (možda i više) u neke terme u Zagorju, jedeš u restoranu, odeš svaki dan na masažu i to sve bez ikakve gužve i čekanja.

 Malo više sam vidio tvoju poruku o padu cijena apartmana. Možda su to napravili oni koji iznajmljuju na crno ili do kojih je teže autom, ili su na izoliranom mjestu (nekima to paše) itd. Ovi koji idu legalno putem agencija i poznatih internetskih platformi, istima plaćaju proviziju, pa ne mogu spustiti cijenu radikalno (u medijima se spominjalo 50-60%) jer neće ništa zaraditi. Mjesecima pratim situaciju na jednom dijelu sjevernog Jadrana i nema nikakvih spektakularnih spuštanja cijena.

 

Provjeri cijene u moderno uređenim termama. Nisu niske.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.8.2023 17:31 (NetkoNegdje).
13 godina
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od

Ne moraš uzet smještaj u termama, možeš uzet neki apartman negdje u blizini. Na Bookingu ih ima puno s ispod 100€ za noć. Iako gledam sad najpoznatije Terme Tuhelj i cijene su pristupačne, pa i sa smještajem. 

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Gdje provodite ljetovanje, odnosno godišnji od
viciousone kaže...

@Marko


 

Komentari stranaca na cijene su u najmanju ruku blesavi, a malo šire i bezobrazni. Sve ima svoju cijenu.


 

Ljudi se žale iz razloga što je sve poskupilo i ostaje im manje novca za manevriranje. Sjećam se 90tih kad bi talijanski turisti posljepodne umjesto da idu u apartman/hotel  spavali u Mercedisima i BMWima sa upaljenim klimama, vozili se kroz plićake sa autima i sl kretenluk, dok danas voze Daciu. Stvari su se promijenile. Dolaze neki drugi, imućniji turisti, a sezona traje puno duže. 

Neki ljudi pretjeruju u komentarima, ali ih je većina ok i mi koji biramo smještaj ovisimo jednim dijelom o tim komentarima. To vrijedi jednako za hotele, kao i za apartmane ili sobe. Jedno su slike na internetu, a stvarnost je nerijetko nešto drugo. Dosta sam putovao i putovat ću i nije mi svejedno gdje spavam. Nagledao sam se rupetina od soba u hotelima i u Hrvatskoj i u svijetu. A bilo je i sasvim suprotnih primjera za normalan novac.

 

90tih, pogotovo dok je još trajao rat, dolazili su svakakvi loši stranci i radili su svašta. Jer je bilo jeftino i pusto i mislili su da mogu raditi što ih je volja.

 

Da, ljudi se žale jer je sve poskupilo i kod njih doma (ako nisu iz Hrvatske) i kod nas, jer smo ranije bili jeftiniji, a dogodile su se i razne krize i ratovi. U mjestu u kojem sam do sada ljetovao najposjećenija trgovina bila je Lidlova. A mjesto ima sobe, apartmane i hotele s najmanje 4*, a ima i barem jedan hotel s 5* za "imućne", pardon, "kvalitetne goste" koji umiru od dosade i u kupaju se u uvali koju je nakon što sam tamo pokupio zarazu, liječnica u turističkoj ambulanti nazvala "septičkom jamom". Ali sve za "kvalitetnog gosta".

 

Nerijetko nemamo što ponuditi imućnima i toga su oni koji mame takve turiste svjesni.

 

Postoje te čuvene viletine po Istri u kojima gost ne mora mrdnut malim prstom jer je za njega sve organizirano i sve to lijepo i skupo plati (npr. 3600 EUR-a dan), a još uvijek smo mu povoljni. Te viletine su kojekakve investicije da se lova ne drži u banci ili negdje drugdje. I to se da u najam da donosi novac, jer novac u banci uz sadašnje kamate neće donijeti ništa osim gubitka. Ali će i tih vila u jednom trenutku biti previše duž cijelog Jadrana, a neće se imati kome iznajmiti.

 

Ova sezona će opet biti dobra. Što god portali pisali. Na moru ima ljudi. Troše gdje žele trošiti. Ako ne troše u restoranu, na plaži na ležaljke, onda troše u Lidlu koji radi i nedjeljom. Iznajmljivači i ugostitelju tradicionalno kukaju svake godine, a svi se i dalje bave istim biznisom iz godine u godinu i svima raste popis imovine.

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice