EU vraća izmjenjive baterije u mobitelima?

Ako ovaj zakon prođe, proizvođači će dobiti tri i pol godine da prerade svoje uređaje te da tako omoguće korisnicima samostalnu zamjenu baterija

Matej Markovinović srijeda, 21. prosinca 2022. u 12:44
📷 Foto: Unsplash, Tyler Lastovich
Foto: Unsplash, Tyler Lastovich

Nakon što su „natjerali“ Apple da omogući instalaciju aplikacija trećih strana na svoje uređaje te uveli regulativu prema kojoj će USB-C priključak biti obavezan za sve uređaje od 2024. godine, Europski parlament i Vijeće sada raspravljaju o zamjenjivim baterijama u mobitelima i ostalim uređajima.

Naime, postignut je privremeni sporazum za donošenje zakona koji će zahtijevati da uređaji imaju baterije koje korisnik može sam zamijeniti. To pokriva baterije gotovo svih veličina, od onih prijenosnih, pa sve do onih koje koriste električni romobili i bicikli.

„Dogovorena pravila pokrivat će cijeli životni ciklus baterije, od dizajna do kraja vijeka trajanja i primjenjivati će se na sve vrste baterija koje se prodaju u EU – prijenosne baterije, SLI baterije, LMT baterije, baterije za električna vozila i industrijske baterije“, stoji na stranicama Europskog parlamenta.

Ako ovaj zakon uistinu prođe, proizvođači će dobiti tri i pol godine da prerade sve svoje uređaje, kako bi omogućili korisnicima samostalno uklanjanje i zamjenu baterija. Također, svaka će baterija morati nositi oznake i QR kodove koji sadrže podatke o kapacitetu, performansama, trajnosti, kemijskom sastavu te simbol za odvojeno prikupljanje otpada.

Postavljene su i minimalne razine recikliranih materijala koji se mogu iskoristiti nakon životnog vijeka baterije – 16  posto za kobalt, 85 posto za olovo, 6 posto za litij i 6 posto za nikal. EU će također zahtijevati prikupljanje starih baterija, a sve kako bi se potaknuo proces recikliranja.

„Dogovorili smo mjere koje će uveliko koristiti potrošačima. Baterije će dobro funkcionirati, sigurnije i lakše će se izvaditi. Naš opći cilj je izgraditi jaču industriji recikliranja u EU, posebno za litij, i konkurentan industrijski sektor u cjelini, što je ključno u nadolazećim desetljećima za energetsku tranziciju i stratešku autonomiju našeg kontinenta“, rekao je izvjestitelj Europskog parlamenta, Achille Variati.