Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.266
|
čitano: 3.895.565
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

ASRock B650m pro RS (150e) + patriot Viper 2x16gb 7200mhz (160e) + AMD Ryzen 7600 (200e) sve skupa oko 500e.Do nekih 700e se da uzet ista kombinacija sa 7800x3d.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2024 11:39 (MGloc).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ta asrock B650m pro RS je matx, ima li slična toj, a da je atx form factor.

Recimo ovo

https://www.instar-informatika.hr/maticna-ploca-asrock-b650-pro-rs-amd-am5-atx/137890/product/

Ili možda za 30-tak eu ima nešto bolje, kolko vidim to su samo razlike jel ploča ima wifi i Bluetooth.. Ovo ostalo sve isto
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2024 12:37 (sage).
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

ASROCK B650 LIVEMIXER AM5 ali treba progutat izgled same ploče nekom paše nekom ne .

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Kakve su msi ploče. Recimo primjera MSI Mainboard MAG B650 Tomahawk WIFI.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2024 13:50 (ibme74).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Bio sam si uzeo 2x16gb 6000 Mhz memoriju, ali u task manageru mi piše da je brzina 4800 Mhz. Zašto?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ukljuci XMP/EXPO u Biosu.

8 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav,

 

jučer mi je umro keks od 8gb rama. Pošto planiram u dogledno vrijeme napraviti nadogradnju sustava na am4 platformu i r5 5600 procesor, uzeo bi sad, kad već kupujem, 16gb 3600mhz ddr4 rama. E sad pitanje, hoće li taj ram raditi na H110m ploči dok ne kupim novu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Hoće, ali na 2133 MHz.

5 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav,

 

U sljedećih mjesec-dva temeljito nadograđujem računalo no imam nedoumicu oko odabira matične. Još se nisam sasvim odlučio bih li išao na basic R5 7600 ili (vjerojatnije) na 7800x3D, a što se tiće grafe biti će nešto oko 4070Ti/7800XT ranga, možda i do 7900XT. Ono što znam je da će biti B650/E matična, no ne znam koju odabrati. Preferirao bih B650E jer se mogu protegnuti do Asus ROG Strix B650E-F Gaming WiFi radi PCIe 5.0 primarnog PCIe slota. Vodeći se Techspotovom listom, znam da su cjenovno jeftinije Asrock B650E PG Riptide WiFi i Steel Legend WiFi... ali čuo sam dovoljno o Asrocku da bi ih rado zaobišao. 

 

A onda opet, koliko je opravdano ciljati na PCIe 5.0 za prim. slot? Ima li potrebe? Čak i RTX 4090 guta tek pola teoretske PCIe 4.0 propusnosti. Pa bih prosio preporuke ATX matičnih koje bi bile dobra kombinacija sa 7600 ili 7800x3D. (Ps. WiFi nije nužnost, a rado bih PCIe 5.0 M.2 slot.)

 

(Baš me iznenadio MSI sa B650 Tomahawk, prilično škrto značajkama.)

How do you want to do this?
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2024 19:23 (Apocalypso722).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Uzmi si Pg riptide ili asus strix tvoj izbor, obje ploce su dobre i podrzavaju PCI-e 5.0.Najbolje 7800X3d ali mozes i 7600 pa kasnije 8800x3d..

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Kolega ako i dalje imaš taj 75Hz monitor onda uza sve to promjeni i monitor jer ti nema nekog smisla uza sve to biti i igrati na 75hz ekranu....da li ima smisla pcie gen5.....ima ako češ imati mbo i taj cpu duže vremena. Sam cpu/7800x3d se bude držao narednih 6g. svakako te nikakvoga razloga za zamjenu ne budeš imao, a grafiku već vjerojatno budeš mijenjao a tada aktualne budu neke gen 5 vjerujem...no sam razlika u performansama objektivno neće opravdati razliku u cijeni a za tih 3god. češ možda i kupiti neku polovnu 4090 a ne tadašnju 6060ti i sl....novci neka ti diktiraju.....kako rekoh radije bi promjenio i monitor te išao na jeftiniju mbo možda ako je na knap sa penezima.

2 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Apocalypso722 kaže...

Pozdrav,

 

U sljedećih mjesec-dva temeljito nadograđujem računalo no imam nedoumicu oko odabira matične. Još se nisam sasvim odlučio bih li išao na basic R5 7600 ili (vjerojatnije) na 7800x3D, a što se tiće grafe biti će nešto oko 4070Ti/7800XT ranga, možda i do 7900XT. Ono što znam je da će biti B650/E matična, no ne znam koju odabrati. Preferirao bih B650E jer se mogu protegnuti do Asus ROG Strix B650E-F Gaming WiFi radi PCIe 5.0 primarnog PCIe slota. Vodeći se Techspotovom listom, znam da su cjenovno jeftinije Asrock B650E PG Riptide WiFi i Steel Legend WiFi... ali čuo sam dovoljno o Asrocku da bi ih rado zaobišao. 

 

A onda opet, koliko je opravdano ciljati na PCIe 5.0 za prim. slot? Ima li potrebe? Čak i RTX 4090 guta tek pola teoretske PCIe 4.0 propusnosti. Pa bih prosio preporuke ATX matičnih koje bi bile dobra kombinacija sa 7600 ili 7800x3D. (Ps. WiFi nije nužnost, a rado bih PCIe 5.0 M.2 slot.)

 

(Baš me iznenadio MSI sa B650 Tomahawk, prilično škrto značajkama.)

 Slažem se s Wiz3m4n , s tim da bi trebao biti svjestan šeranih resursa kod ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI, dakle PCIe 4.0 x16 slot (supports x4 mode) odnosno prvi PCIe slot odozdo na toj ploči šera resurse s M.2_3 utorom za nvme ssd, ukoliko metneš ssd u taj slot (M.2_3) neće ti uopće raditi zadnji PCIe slot i obrnuto ukoliko staviš karticu u zadnji PCIe slot neće ti raditi treći M.2.

B650E PG Riptide WiFi nema taj problem već drugi, njegov drugi M.2 (M2_2) od tri ukupno radi tek u 2x modu i to samo na gen3 brzini. Također i zvučna kartica (Realtek ALC897) nije nešto u usporedbi sa Strixicom (Realtek ALC4080) koja je puno bolja.

Kod steel legenda ne se zeznuti kod kupovine, imaju B650 i B650E modele, model B650E također nema šeranih slotova, čini mi se, te nikakvih restrikcija što se tiče m.2 slotova 1xGen5x4 i 2xGen4x4, samo 2x SATA konektora kao i Riptide te stariji zvuk kao i riptide uz realtekov LAN koji mnogi hvale za razliku od intela kojeg pljuju zbog problema kod brzina većih od 1gb/s.

 

To je su neke negativnosti kod tih ploča koje sam uspio pohvatati s tim da sam steel legend tek površno proučio, čini se neloša, broj USB konektora i ostale karakteristike ćeš što se mene tiče trebati sam pogledati, vrm odnosno napojni dio je vjerujem dobro napravljen kao i kod svih B650E ploča.

 

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI

MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

GIGABYTE B650 AORUS ELITE AX

ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI

Koju od ove četiri ploče uzet. Ne mora biti najskuplja samo mi je bitno da stabilno radi, oduvijek koristim gigabyte, nikad problema s tim pločama. Cpu bi bio amd 8600g. Koja bi od ovih ploča najbolje odgovarala za taj cpu i koji ram da gledam. Jel bolje uzet 2x8gb ili samo jednu pločicu od 16gb. Ne mora nužno biti najbrža ddr5 memorija, ali ono neka sredina, ne znam šta je sad in, šta se najviše uzima. Hvala unaprijed na savjetima.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Moj glas ide Gogabyte elite mbo u kombinaciji sa ddr5 6000 2x16gb obavezno ssa EXPO amd profilom.

Kojom pogledaj podržane na stranicama od mbo

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Asrock b650 pro rs wi-fi + gskill 2x16gb 6000mhz nula problema garant.
 
1 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI

MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

GIGABYTE B650 AORUS ELITE AX

ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI

Koju od ove četiri ploče uzet. Ne mora biti najskuplja samo mi je bitno da stabilno radi, oduvijek koristim gigabyte, nikad problema s tim pločama. Cpu bi bio amd 8600g. Koja bi od ovih ploča najbolje odgovarala za taj cpu i koji ram da gledam. Jel bolje uzet 2x8gb ili samo jednu pločicu od 16gb. Ne mora nužno biti najbrža ddr5 memorija, ali ono neka sredina, ne znam šta je sad in, šta se najviše uzima. Hvala unaprijed na savjetima.

 Nadam se da si svjestan ograničenja tog procesora koja se tiču PCIe stazica odnosno povezivanja m.2 ssdova i diskretne grafičke kartice?

Kad pitaš o ploči uvijek gledaš što misliš od periferije, diskovlja, kartica "zakačiti" na nju između ostaloga, stabilnost se podrazumijeva...

Uvijek ukupni iznos memorije koji misliš da ti treba podijeliš u dva "keksa" kod mainstream procesora koji rade u dual channel modu, svaki kanal terminiraš jednom pločicom. Može i jedna velika ali onda pada brzina.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 12:00 (notloB).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ne razumijem, što pcie stazica.. Misliš pcie slotova, utora?
Mada mislim otprilike da znam.. Misliš taj cpu koristi pcie 4 konekciju za komunikaciju s drugim komponentama.
Iskreno to mi ništ nije bitno, ono što bi htio da je dovoljno brz za sljedećih cca 5god, ne treba meni puno jer nisam zahtjevan što se tiče gaminga, samo da radi stabilno, da nema blue screen i resetiranja računala samo od sebe. Jel svejedno sad što kupim ne mislim ništa nadograđivati.
A to mi je problem jel ne znam šta da izaberem, a da izbjegnem te neke probleme, jel vidim to sve nekih novih opcija milijun na tim novim komponentama. Znam napajanje je bitno, to imam, odnosno bar mislim da imam, corsair tx750m, nadam se da bi bilo dovoljno. Taj 8600g sam gledo jel je noviji soc am5, pa kao kad već kupujem. A možda bi mi bilo pametnije uzet soc 1700 i neki intel cpu sa ddr4. Ne znam možda bi to bilo najsigurnije. Al opet čitam dosta po netu da amd ima dosta prednosti, mada ga nisam nikad koristio.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 12:21 (sage).
2 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Ne razumijem, što pcie stazica.. Misliš pcie slotova, utota? Ako može pojašnjenje hvala

 Ukoliko staviš diskretnu grafiku nvidiju ili amda neće ti raditi u x16 načinu rada nego x8 a m.2 ssd ne u punih x4 nego u x2, to su gadna ograničenja (ne toliko za grafu) uz ogradu da ćeš vjerojatno ukoliko imaš samo jedan ssd moći alocirati x4 na jedan dok ukoliko imaš 2 ssda tek x2, nisam siguran i trebao bih proučiti, amd je uprskao stvar s 8xxx procesorima. Tvoj procesor spada u phoenix 1 kategoriju dok su slabiji procesori (phoenix 2) još ograničeniji, prouči si to malo...

Zašto ne 7600/7700?

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 12:22 (notloB).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ok kužim šta pričaš. Može i taj cpu. Ajd molim te mi reci, ako bi uzimao taj amd 7600/7700, znači bitno mi je da ima gpu, ne znam jel to sad ograničavajuće oko toga što pričamo. Koju bi mbo uzeo za taj cpu i ram. Evo može sa ove stranice, a do sve radi ok stabilno itd, ono da previše ne kalkuliram kasnije jesam dobro uzeo komponente
https://www.e-tec.at/.

Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 12:28 (sage).
2 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...
Ok kužim šta pričaš. Može i taj cpu. Ajd molim te mi reci, ako bi uzimao taj amd 7600,znači bitno mi je da ima gpu, ne znam jel to sad ograničavajuće oko toga što pričamo. Koju bi mbo uzeo za taj cpu i ram. Evo može sa ove stranice,
https://www.e-tec.at/.

 Ali ne možeš tako, što ćeš uključiti na tu ploču, kažeš treba ti grafika na procu, misliš li kupovati diskretnu, koliko ti usbova treba, imaš li kakvu pcie karticu, čemu će ti služiti pc... s kojim novcima raspolažeš etc.etc.?

Imaš forumaša ibme74 , on je glavni za slaganje konfiguracija na forumu neka ti on pomogne, obrati se njemu...

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 12:37 (notloB).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ok, pokušati ću objasniti što preciznije mogu. Na tu ploču mislim priključiti stare diskove koje imam, za početak bi koristio ssd disk za windowse 11 preko sata porta, znači ne ove nove slotove, a možda bi i uzeo neki nvme ili kako se to već zove. Pc bi koristio za net, office, al volio bi kasnije kad budem htio odigrat neku igricu da ta gpu na procesoru to može na srednjim postavkama to vrtiti. Zatim vmware koristim često, tu bi samo trebalo rama 2x8gb. Puno otvorenih tabova itd.. Pcie mislim da neću koristiti, odnosno šta bi koristio, gpu izbjegavam baš hoću da ide preko procesora, pa kakva god mi bude al da ono nije baš preslaba , za tipa igre nba2k, gta, al na neke srednje postavke što se tiče grafike. Što se tiče novca, pa ev razmišljam za ploču do max 250eu, cpu isto tolko, a za ram bi htio 2x8gb, što jefitniji i da je kompatibilan. Sad ne znam jel se meni isplati više uzet nešto od intela ili ako bi za taj iznos bio bolji izbor amd, ne znam pojma nemam. Bitno bi mi bilo samo da to sastavim i da to radi ,a da ne kupim nešto što ne paše jedno s drugim, jel kasnije neću moći vraćati nazad :)

Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 12:45 (sage).
2 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Kad sastavljaš kod ibme74, sastave ti ga besplatno u dućanu, obrati se njemu u temama sklapanje PC kofiguracija od - do, kad sada gledam ukoliko si siguran da nećeš nadograđivati gpu i eventualno 1 nvme onda bi ti i odgovarao 8xxx procesor i vrlo siromašna ploča, opet ti kažem obrati se njemu složit će ti pc, ti samo platiš i uštekaš za male pare, on je u nekim šemama, ja nisam, pp @ ibme74 ili u temi odgovor na njegov post.

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ala si ga zakomplicirao sa kupovinom 

 

 

Ako bi uza sve to nešto poigrao na kako kažeš srednjim posstavkama trebat će ti i neka diskretna grafička kartica, mada nisi napisao rezoluciju monitora na kojima bi to i provodio.

Vidi kako ti je kolega gore napisao sa kolegom koji je u Futura IT šemi pa neka ti nešto posloži, jer ovo je teško pratit 

 

kolega

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 13:16 (Wiz3m4n).
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Najbolje 5600 sa rx 6600 i ubiješ 20 muha jednim udarcem.
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Apsolutno, sa nekom osrednjom b550 mbo tipa Asrock pro4...za njegove potrebe vrhunac

14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
mislioc kaže...
Asrock b650 pro rs wi-fi + gskill 2x16gb 6000mhz nula problema garant.

 

Koji BIOS imaš?

Imam istu kombinaciju MBO +DDR5 ali sam imao problema sa učitavanjem Expo profila na biosu iznad v 1.28 (nisam probao zadnji 2.08)

Memorija: DDR5 32GB (2x16) G.Skill, 6000MHz, Flare X5 AMD EXPO, Black, F5-6000J3636F16GX2-FX5

12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Zadnji 2.08 ali niti na ranijim verzijama nikad nisam imao problema sa 6000cl32 2x16gb. Iako ja imam b650m hdv/m2. Ne znam na kojem si sad biosu ali ovi novi navodno voze i preko 7000mhz bez problema sad jbg nisam probao. Odi na zadnji bios jer ovi ranije su imali nekih problema tipa nisam mogao integrušu disable uvijek je vrati na enable ali ovaj zadnji je top bez ikakvih muha. I da preko 1.28 su bili bugovi sto posto dosta ljudi se žalilo.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 13:37 (mislioc).
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Na pločama koje imaju 8 + 8 pin connector za napajanje cpu-a, je li potrebno napajanje koje ima 2 x 8 pin konektora za napajanje. Pošto ima napajanje koje dolazi sa samo jednim 8 pin connector, je li to dovoljno ili? Cpu bi bio 8600g, a ploča msi b650.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2024 16:10 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Dovoljno je. To je za vrlo, vrlo rastrošne procesore ili kada već jaki procesor želiš puno overclockirati.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice