Obnovljivi izvori energije

poruka: 60
|
čitano: 17.470
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Na 42° AM=1.5(Air Mass) teoretski 1000W/m^2
McLaren Mercedes:1974.Emerson Fittipaldi-1976.James Hunt-1984.Niki Lauda-1985.-1986.Alain Prost-1988.Ayrton Senna-1989.Alain Prost-1990.-1991.-Ayrton Senna-1998.-1999.Mika Hakkinen-2008.Lewis Hamilton
12 godina
odjavljen
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Traženi pojam je: "Solarna termo elektrana" wikipedia.

To bi moglo funkcionirati, ali nisu računali što će biti ako netko razbije sva ta zrcala. Koliko je to godina nesreće? :D

 

 

elCid
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.5.2013 12:37 (elCid).
12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Neee..znam za ovu solarnu elektranu ..ali aj govorim na satelitsku antenu tj onaj pijat ..lik je zalipiaj stakalaca od 1 cm * 1 cm  i ima ih an stotine i sva ta stakla daju ejdnu zraku koja može rastopit željezo ...znači dovoljan je samo jedan piajt da bi ugirjao vodu ... sto o tpme mislite

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
ante5656 kaže...

Neee..znam za ovu solarnu elektranu ..ali aj govorim na satelitsku antenu tj onaj pijat ..lik je zalipiaj stakalaca od 1 cm * 1 cm  i ima ih an stotine i sva ta stakla daju ejdnu zraku koja može rastopit željezo ...znači dovoljan je samo jedan piajt da bi ugirjao vodu ... sto o tpme mislite

Gdje si to našao? Može link?

16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
ante5656 kaže...

Neee..znam za ovu solarnu elektranu ..ali aj govorim na satelitsku antenu tj onaj pijat ..lik je zalipiaj stakalaca od 1 cm * 1 cm  i ima ih an stotine i sva ta stakla daju ejdnu zraku koja može rastopit željezo ...znači dovoljan je samo jedan piajt da bi ugirjao vodu ... sto o tpme mislite

Koncentracija snage nije novo, dapače, neki paneli imaju sferične elemente za koncentraciju zraka i smanjivanje aktivne površine panela. Isto tako, postoji i ovakvo rješenje (gdje je ulje u centru).

16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Mile 74 kaže...
ante5656 kaže...

Neee..znam za ovu solarnu elektranu ..ali aj govorim na satelitsku antenu tj onaj pijat ..lik je zalipiaj stakalaca od 1 cm * 1 cm  i ima ih an stotine i sva ta stakla daju ejdnu zraku koja može rastopit željezo ...znači dovoljan je samo jedan piajt da bi ugirjao vodu ... sto o tpme mislite

Gdje si to našao? Može link?

14 godina
odjavljen
offline
Obnovljivi izvori energije

Upravo tako, nažalost nisi se sjetio ničeg novog.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Izgleda da me nitko ne razumije ..dakle ovdije na ovim slikama su divovskqa zrcala ..ali ja kazem da bi  s veličinom satelitskog pijata mogao dobiti na maloj površini temperature oko 3000 c stupnjeva i da je to usmerit ali sve na maloj povrsini ..za ove ogromne to znam da posotji i njih treba puno 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
14 godina
odjavljen
offline
Obnovljivi izvori energije

Možeš, samo to ti je mala površina, da to ima neke velike predonsti u odnosu na obične kolektore, već bi masovno ljudi ugrađivali {#}

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Misli da bi bilo skuplje a sto se tice dobivene energije mislim da bi bilo više ... jer ako imas izvor koji ceti vodu zagrijati ..ito dobro zagriajti ..priblem je jedino koora za sakupljanje i ispuštanje u turbinu ,,,

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
ante5656 kaže...

Izgleda da me nitko ne razumije ..dakle ovdije na ovim slikama su divovskqa zrcala ..ali ja kazem da bi  s veličinom satelitskog pijata mogao dobiti na maloj površini temperature oko 3000 c stupnjeva i da je to usmerit ali sve na maloj povrsini ..za ove ogromne to znam da posotji i njih treba puno 

Probaj na taj način zagrijati litru vode...

12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Vec sam rekao da lik topi željezo s tim ...a onda zamisli sto bi bilo s litricom vode ..a sto sa 5-10 stolitara ,,

 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
14 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
ante5656 kaže...

Vec sam rekao da lik topi željezo s tim ...a onda zamisli sto bi bilo s litricom vode ..a sto sa 5-10 stolitara ,,

 

Dovoljno pare za okretanje turborotora nemozes dobiti nikako, za to ti treba velika kolicina pare, a ti imas mali tanjur za takve stvari.

Jedino da ulozis to u toplu vodu.

Jedini probldm je to sto ti se fokus cijelo vrijeme mijenja posto se zemlja okrece tako da bi morao napraviti i neku elektroniku koja bi okretala tanjur.

:D
12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

E pa za bilo što ...  mislim nije neka ogromna invensticija a dobije se ili topla voda ili sto vec ,,, bar je obnovljivo ..


Edit ..zasto mislis da nemogu dobit dovoljno pare... necu imati generator od 200-300 mgw ..nego da je bar 2-3-5 kw .... 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.5.2013 11:39 (ante5656).
14 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
ante5656 kaže...

E pa za bilo što ...  mislim nije neka ogromna invensticija a dobije se ili topla voda ili sto vec ,,, bar je obnovljivo ..


Edit ..zasto mislis da nemogu dobit dovoljno pare... necu imati generator od 200-300 mgw ..nego da je bar 2-3-5 kw .... 

A kako mislis izvesti to da ti se prilikom nestanka struje na generatoru ukljucuje gradska mreza bez toga da ti prije krepaju svi uredaji napajani generatorom?

:D
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
ante5656 kaže...

Vec sam rekao da lik topi željezo s tim ...a onda zamisli sto bi bilo s litricom vode ..a sto sa 5-10 stolitara ,,

 

Topi željezo u jednoj točki, takvo iskorištavanje energije je ovisno o materijalu i površini koja se zagrijava. Ovako ne možeš zagrijati ni čašu vode.

Legenda kaže da je i Arhimed istu stvar iskoristio protiv rimske flote. No, za ikakvo iskorištavanje ovako čega moraš imati bitno veću snagu, posebno za parogenerator.

 

12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

To bi se dalo sredit senzorima za svjetlost,tlak pare i pra releja nije problem ...a ako bi to vec isa radit kombinirao bi  sa sunčanim čelijama koje imam...

 

zasto misli s da se en bi mogla casa vode ugriajti ... hmmm..ne bih to direktno u vodiu nego na neko tijelo koje bi izdržalo određenu temperaturu a to tjelo bi bilo il ispreminik ili ja ko toplinski provedivo spojeno s spremnikom

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
ante5656 kaže...

To bi se dalo sredit senzorima za svjetlost,tlak pare i pra releja nije problem ...a ako bi to vec isa radit kombinirao bi  sa sunčanim čelijama koje imam...

 

zasto misli s da se en bi mogla casa vode ugriajti ... hmmm..ne bih to direktno u vodiu nego na neko tijelo koje bi izdržalo određenu temperaturu a to tjelo bi bilo il ispreminik ili ja ko toplinski provedivo spojeno s spremnikom

Pa na tom principu ti rade ove elekrane koje smo nas par naveli. Problem je taj što koliko god se to činilo velika snaga (top, pali itd.) u praksi nije nešto jako iskoristivo. Grijanje vode je max, bez preskupih investicija.

12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

U redu ..ja vec pomislija da san novi ajnštajn ..ehehhe ..xd ...a eto abrm se voda moze ugriajti ...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
15 godina
neaktivan
offline
Obnovljivi izvori energije

Vidim da je tema skoro mrtva ali bolje ovdje postaviti pitanje nego raditi novu temu. Kolika bi snaga solarne elektrane (off grid) trebala biti za kuću od 100m2. Grijanje je na lož ulje. Rasvjeta bi bila kompletna LED a od ostalih potrošača frižider, vešmašina naravno minimalno A+ te 3 led televizora. I još jedno pitanje koji su solarni paneli najkvalitetniji odnosno imaju najveću iskoristivost. I kolika bi otprilike bila cijena.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
zeroname kaže...

Vidim da je tema skoro mrtva ali bolje ovdje postaviti pitanje nego raditi novu temu. Kolika bi snaga solarne elektrane (off grid) trebala biti za kuću od 100m2. Grijanje je na lož ulje. Rasvjeta bi bila kompletna LED a od ostalih potrošača frižider, vešmašina naravno minimalno A+ te 3 led televizora. I još jedno pitanje koji su solarni paneli najkvalitetniji odnosno imaju najveću iskoristivost. I kolika bi otprilike bila cijena.

 Izbroji snage svakog aparata/uređaja koji namjeravaš imati u toj kući. Po meni ti imaš puno toga za solarnu elektranu, možda ne previše, ali svakako puno. 
Znači Snaga Led žarulja, snaga televizora (kW), frižider i vešmašina.Ako ti netko lupi veliku cifru nemoj se čuditi. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
mac92 kaže...
zeroname kaže...

Vidim da je tema skoro mrtva ali bolje ovdje postaviti pitanje nego raditi novu temu. Kolika bi snaga solarne elektrane (off grid) trebala biti za kuću od 100m2. Grijanje je na lož ulje. Rasvjeta bi bila kompletna LED a od ostalih potrošača frižider, vešmašina naravno minimalno A+ te 3 led televizora. I još jedno pitanje koji su solarni paneli najkvalitetniji odnosno imaju najveću iskoristivost. I kolika bi otprilike bila cijena.

 Izbroji snage svakog aparata/uređaja koji namjeravaš imati u toj kući. Po meni ti imaš puno toga za solarnu elektranu, možda ne previše, ali svakako puno. 
Znači Snaga Led žarulja, snaga televizora (kW), frižider i vešmašina.Ako ti netko lupi veliku cifru nemoj se čuditi. 

Uglavnom našao sam na internetu podatak da je za četveročklanu obitelj dovoljna solarna elektrana jačine 3.5-4.5 kW a za one najzahtjevnije od 7kw.  Led žarulja bi ukupno imao oko 15 komada što je ukupno 150W ako prosječna troši 10W. 3 LED televizora isto u prosjeku troše zajedno 150W. Frižider, Bojler, Pećnica,Vešmašina sve zajedno ne bi smjele trošit više od 3500W. A kad bi bile A+++ onda još i manje. Znaci bila bi dovoljna elektrana od 5kW. Problem je što se ne razumijem previše u te panele. Koji su najkvalitetniji tj uz najmanju površinu imaju najveću iskoristivost.

16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
zeroname kaže...
mac92 kaže...
zeroname kaže...

Vidim da je tema skoro mrtva ali bolje ovdje postaviti pitanje nego raditi novu temu. Kolika bi snaga solarne elektrane (off grid) trebala biti za kuću od 100m2. Grijanje je na lož ulje. Rasvjeta bi bila kompletna LED a od ostalih potrošača frižider, vešmašina naravno minimalno A+ te 3 led televizora. I još jedno pitanje koji su solarni paneli najkvalitetniji odnosno imaju najveću iskoristivost. I kolika bi otprilike bila cijena.

 Izbroji snage svakog aparata/uređaja koji namjeravaš imati u toj kući. Po meni ti imaš puno toga za solarnu elektranu, možda ne previše, ali svakako puno. 
Znači Snaga Led žarulja, snaga televizora (kW), frižider i vešmašina.Ako ti netko lupi veliku cifru nemoj se čuditi. 

Uglavnom našao sam na internetu podatak da je za četveročklanu obitelj dovoljna solarna elektrana jačine 3.5-4.5 kW a za one najzahtjevnije od 7kw.  Led žarulja bi ukupno imao oko 15 komada što je ukupno 150W ako prosječna troši 10W. 3 LED televizora isto u prosjeku troše zajedno 150W. Frižider, Bojler, Pećnica,Vešmašina sve zajedno ne bi smjele trošit više od 3500W. A kad bi bile A+++ onda još i manje. Znaci bila bi dovoljna elektrana od 5kW. Problem je što se ne razumijem previše u te panele. Koji su najkvalitetniji tj uz najmanju površinu imaju najveću iskoristivost.

 koliko sam ja upoznat omaju iskoristivost od 15 do 17%. a sto se tice egzatne potrisnje, odnosno kw/h to je jako tesko detektirat. prosjek u hrvatskoj je nekih 2000 kw/h godisnje po kucanstvu. medutim to nista ne znaci. sve se svodi na to koliko ce uredaja raditi u isto vrijeme. mos sve popalit pa ce vuc 700 kw a mos upalit pola pa ce ispast  350.

It's not who u are, it's who u know.
14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Treba naravno pazit gdje postavit pod kojim kutem i koja strana te ima li dovoljno sunca u tvom kraju..

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Iskreno ja jake potrošače nebih uopće stavljao na solarne panele, i to se uglavnom u praksi jako rijetko radi... Cijena sustava koji bi podržavao sve te uređaje bi bila paprena.

 

LED rasvjeta je okej, samo treba uzeti odmah varijante koje rade na naponu sustava, znači bilo to 12, 24, 48VDC, zašto, zato da se izbjegne nepotrebna pretvorba energije. Na 15 žarulja češ sigurno izgubiti 20-30W, ako ne i više samo radi pretvorbe energije, a tu energiju možeš uložiti u nekaj korisno.

 

Danas moderni LCD telkaći troše i manje, moj Samsung LCD od 82cm je deklariran na 32W potrošnje, a na postavkama na kojim ga ja koristim je zabilježena max snaga od 18.9W, mjereno vatmetrom.

 

Pametnim odabirom uređaja se da dosta uštediti a da se ne izgubi na komfortu :)

 

Laptopi na punjaču isto ne troše puno, naravno ovisi o modelu. Opet moj primjer, Acer ES-512-P04B (quad pentium na 2.66, 4GDDRL3, 500 GB, IntelHD) na punjaču troši max 10.5W, naravno više kada se puni.

 

 

E sad, zašto ne jake potrošače ?

 

1. Zbog njihove velike snage, trebaju nam jači pretvarači i to sinusni jer elektromotori u frižideru i perilici rublja ne vole nesinusne valne oblike napona, to im povećava gubitke za 30%, te skraćuje vijek trajanja. 

 

2. Treba nam veća snaga solara jer treba napuniti veću količinu akumulatora zbog velke potrošnje.

 

3. Ožićenje i viši radni naponi sustava, zbog velikih snaga se treba ići na veće napone sustava, tj preko 48VDC kako bi kablovi, struje bili manji, a iskoristivost veća.

 

Primjera radi, odlučiš se na sustav od 24V i upališ bojler 2.5kW i on potegne iz pretvarača 10.9A, a tvoj pretvarač potegne, ako uračunamo učinkovitost od 88% u prosjeku, oko 120A iz baterija, a to je samo taj potrošać. A sad računaj ostale trenutno uključene potrošaće.

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Gigabyte091 kaže...

Iskreno ja jake potrošače nebih uopće stavljao na solarne panele, i to se uglavnom u praksi jako rijetko radi... Cijena sustava koji bi podržavao sve te uređaje bi bila paprena.

 

LED rasvjeta je okej, samo treba uzeti odmah varijante koje rade na naponu sustava, znači bilo to 12, 24, 48VDC, zašto, zato da se izbjegne nepotrebna pretvorba energije. Na 15 žarulja češ sigurno izgubiti 20-30W, ako ne i više samo radi pretvorbe energije, a tu energiju možeš uložiti u nekaj korisno.

 

Danas moderni LCD telkaći troše i manje, moj Samsung LCD od 82cm je deklariran na 32W potrošnje, a na postavkama na kojim ga ja koristim je zabilježena max snaga od 18.9W, mjereno vatmetrom.

 

Pametnim odabirom uređaja se da dosta uštediti a da se ne izgubi na komfortu :)

 

Laptopi na punjaču isto ne troše puno, naravno ovisi o modelu. Opet moj primjer, Acer ES-512-P04B (quad pentium na 2.66, 4GDDRL3, 500 GB, IntelHD) na punjaču troši max 10.5W, naravno više kada se puni.

 

 

E sad, zašto ne jake potrošače ?

 

1. Zbog njihove velike snage, trebaju nam jači pretvarači i to sinusni jer elektromotori u frižideru i perilici rublja ne vole nesinusne valne oblike napona, to im povećava gubitke za 30%, te skraćuje vijek trajanja. 

 

2. Treba nam veća snaga solara jer treba napuniti veću količinu akumulatora zbog velke potrošnje.

 

3. Ožićenje i viši radni naponi sustava, zbog velikih snaga se treba ići na veće napone sustava, tj preko 48VDC kako bi kablovi, struje bili manji, a iskoristivost veća.

 

Primjera radi, odlučiš se na sustav od 24V i upališ bojler 2.5kW i on potegne iz pretvarača 10.9A, a tvoj pretvarač potegne, ako uračunamo učinkovitost od 88% u prosjeku, oko 120A iz baterija, a to je samo taj potrošać. A sad računaj ostale trenutno uključene potrošaće.

 

 

 

 

 A koja je onda svrha elektrane od npr 5kw odnosno 10kw. Ona bi trbeala preko dana konstantno  isporučit 5000 W a ovi nabrojani potrošači troše pola od toga. Po ovome što si napisao solarne elektrane su teže sranje i velika prijevara.

12 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Problem je što češ ti tih 5 kW vidjet u jednom odredenom vremenskom periodu, a ne kroz cijeli dan, imat ces tih 5 kW mozda 2 sata, znas i sam da nije isto sunce u 6-7 ujutro, 10 ujutro i 5 popodne. Tako i nemozes ocekivati 5 kW konstantno. To je idealna situacija, a mi ipak moramo realnu situaciju uzet, a to je polozaj sunca, naoblaka, koliko imamo dnevnog svjetla i tako dalje. Solari trebaju podmiriti tvoje uredaje + gubitke i jos napuniti akumulatore koje si istrosio u periodu dok nije bilo sunca. 

 

Ne kazem ja da je to zesce sranje, naprotiv ja sam jako za obnovljive izvore energije, ali treba biti realan. Postoje posebne vesmasine za solarne sustave, imaju ulaz tople i hladne vode, bas zato da bi se izbjegla uporaba struje iz baterije za grijanje vode do nekih 60 stupnjeva

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Gigabyte091 kaže...

Problem je što češ ti tih 5 kW vidjet u jednom odredenom vremenskom periodu, a ne kroz cijeli dan, imat ces tih 5 kW mozda 2 sata, znas i sam da nije isto sunce u 6-7 ujutro, 10 ujutro i 5 popodne. Tako i nemozes ocekivati 5 kW konstantno. To je idealna situacija, a mi ipak moramo realnu situaciju uzet, a to je polozaj sunca, naoblaka, koliko imamo dnevnog svjetla i tako dalje. Solari trebaju podmiriti tvoje uredaje + gubitke i jos napuniti akumulatore koje si istrosio u periodu dok nije bilo sunca. 

 

Ne kazem ja da je to zesce sranje, naprotiv ja sam jako za obnovljive izvore energije, ali treba biti realan. Postoje posebne vesmasine za solarne sustave, imaju ulaz tople i hladne vode, bas zato da bi se izbjegla uporaba struje iz baterije za grijanje vode do nekih 60 stupnjeva

Opet to znači da se ne isplati kupovati solarne panele do 2025 dok ne bude iskoristivost 40% minimalno. Gledam sad ima panel od 300W sa iskoristivosti 17%. Da li to znači kada bi taj panel imao iskoristivost 90% on proizvodio oko 3000W odnosno 3kw za što sad treba 10 panela.

12 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Sunceva insolacija je 1000W po metru kvadratnom, znaci panel povrsine 1m2 bi sa 100% korisnosti davao 1 kW. Dalje racunaj :) postoje paneli korisnosti 40% i vise, ali kako to biva sa svom tehnologijom, prvo se koristi u vojne svrhe, tocnije na satelitima ;)

 

Cuj ima razloga zake se to zovu alternativni izvori energije :) po meni je najbolje prodavat tu struju hepu, netrebaju ti akumulatori nego vracas struju u mrezu i to je to, mreza u tom slucaju glumi akumulator ogromnog kapaciteta

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 21:43 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Jedna od vrlo bitnih stvari, kod primjene obnovljivih izvora energije, je sagledavanje potrošača i sagledavanje opcije prilagodbe istih. Što to znači? To znači da izbor potrošača i izvor treba biti čim više kompatibilan. Obnovljivi izvori energije nisu sami sebi svrha tj. ne treba ih primjenjivati samo iz razloga da bi se uokolo hvalio kako ih koristiš. Smisao je obnovljivost i održivost. Zbog toga je, ponekad vrlo teško implementirati obnovljive izvore energije u postojećim objektima. Jednostavno su troškovi implementacije preveliki a krajnji rezultat može biti nezadovoljavajući. Nije smisao narušiti uvjete življenja već ih unaprijediti. Zbog toga se u startu treba projektirati i izvoditi na način koji optimalno i racionalno koristi resurse (zimsko svjetlo, odgovarajuća toplinska izolacija, niskotemperaturni režimi grijanja, ventilacija s visokoučinkovitom rekuperacijom, visokoučinkovita rasvjetne tijela, racionalno korištenje vode npr korištenje kišnice za ispiranje sanitarija i kupanje,....). Na kraju kad sve zbrojiš, posredno i neposredno, matematika ispadne okrutna i vrlo često ljudi odustaju od primjene obnovljivih izvora energije. Kao neko tko se bavi energetikom 20. godina mislim da je polovična implementacija vrlo često besmislena ili još gore kada se na postojećim objektima, zbog nedostatka sredstava, primjeni samo izvor obnovljive energije. Ako se nisu dirali potrošači na čemu se može temeljiti značajna ušteda. OK nešto će se profitirati zbog učinkovitijeg uređaja ali pravi smisao je promašen.

Stručnjak za odmaganje...
 
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice