Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka podataka

poruka: 17
|
čitano: 3.570
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka podataka
Iz nekog razloga cijeli disk odnosno patricija je u raw formatu. Jel se može to prebaciti ponovno u ntfs bez gubitka podataka. Probao sam sa chkdask /f e:, ali izbacuje mi cmd unable to determine volume version and state. Pošto ima milijun tutoriala na netu, ima li netko savjet što sigurno radi ili možda neki program s kojim se to može promijeniti.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 11:41 (sage).
 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka podataka

skini si s "onih" stranica MiniTool partition Wizard (ja imam verziju 12)

sve napravi za par sekundi, i još puno stvari .. u sekundi pretvori MBR u GPT itd...

**izbjegneš mučenja, i savjete ...napravi ovo, pa napravi ono, stisni ovo, nemoj ono... softver koji ću vjerovatno i kupiti, savršen je.

 

 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 11:52 (Zaporožac).
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
Jel se može s njim konvertirati raw to ntfs?
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 11:57 (sage).
2 godine
online
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
sage kaže...
Jel se može s njim konvertirati raw to ntfs?

 Čuj to ?!

 

 

 

Preporučio sam ti taj softver onako, bez veze.. 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 12:01 (Zaporožac).
8 godina
online
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
sage kaže...
Jel se može s njim konvertirati raw to ntfs?

Obično kad se pojavi kao raw to ti je baj baj hard disk.

Možeš jedino probat drugi sata kabel, možda imaš sreće.

 

круха и игала...
16 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
Hvala na prijedlogu, probao sam s tim programom, ima opcija check file system, kaže da je sistem ntfs i ovo drugo unable to determine volume version and state. Druge opcije koje nudi u izborniku su samo convert ntfs to fat.
Uglavnom kad kliknem na particiju u windows exploreru, kaže the disk structure is corrupted and unreadable, a u disk managementu piše pored slova particije raw. Biće možda najbolje onda format diska probat.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 12:15 (sage).
 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
fer-de-lance kaže...

Obično kad se pojavi kao raw to ti je baj baj hard disk. 

 točno, no ja sam sa svoga Samsunga Spinpoint 1 Tb iz 2011 spasio podatke, a disk više ne koristim, ne usudim se. 

taj programček je prebacio disk iz raw u ntfs bez problema..i gubitka podataka, mada se navodi da je moguće da podaci nestanu.

 

skidaj podatke i begaj od tog diska...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
2 godine
online
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
sage kaže...
Hvala na prijedlogu, probao sam s tim programom, ima opcija check file system, kaže da je sistem ntfs i ovo drugo unable to determine volume version and state. Druge opcije koje nudi u izborniku su samo convert ntfs to fat.
Uglavnom kad kliknem na particiju u windows exploreru, kaže the disk structure is corrupted and unreadable, a u disk managementu piše pored slova particije raw. Biće možda najbolje onda format diska probat.

 ili si skinuo probnu verziju s kojom ne dobiješ pune opcije, ili nešto nisi dobro skontao.

a, opet, moguće je da je tvoj disk u gorem stanju nego što je bio moj, ne znam..

sretno..

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
16 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
Aha to kao disk više nije pouzdan, znači bolje ga maknuti. Doduše je stari disk, a i stvarao je probleme neke pri pokretanju računala, tipa komp neće uopće da se upali, kad sam ga isključio sa mbo, komp se upalio bez problema.
Pa ne znam, hard disk sentinel kaže da je taj stari disk ispravan, al kao da je bilo cca 3987 problema u komunikaciji između diska i hosta.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 12:22 (sage).
8 godina
online
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda

Da, istina, ima i takvih slučajeva, ništa ga ne košta probat.

Ali rijetko kad tak particije nestanu same od sebe, tak da bolje odmah kolegu psihički pripremit.

Ako softver ne upali, i nije do kabela (najvjerovatnije ni nije), onda ako ima važne podatke nek iskešira 1000+ za recovery u nekoj firmi ako nema backup, a ako ima i/ili mu nisu važni podaci onda u otpad ili ako želi i ako disk nije čudne zvukove proizvodio, onda jednostavno naruči na aliexpressu drugi PCB za taj disk i plati nekom poznaniku pivu da mu prelemi BIOS sa stare pločice i ima za cca. 50 kuna praktički novi disk.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 12:23 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
Ma ne nije problem ako ne mognem spasiti podatke, al čisto bi probao riješiti problem, a i nešto naučiti za ubuduće ako se tako nešto pojavi. Ako ne ide nikom ništa. Ovako bar znam iz vaših savjeta da je do diska eventualno i da je "dao" svoje. To je u pitanju wd blue od 640gb, mislim da je star preko 10 god.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 12:25 (sage).
8 godina
online
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda

E da, i probati možda hd tune i/ili hd sentinel pa vidjeti kaj pokazuju. ako fizički uopće disk nije prepoznat onda ni nema smisla pokušavati softverom vratiti.

 

круха и игала...
15 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
sage kaže...
Jel se može s njim konvertirati raw to ntfs?

 -strašno.. tj naslov može biti slučajnost.. ovo eliminira slučaj.

 

-konvertitati možeš nešto u nešto.. neki filesys u neki drugi filesys.. npr fat32 u ntfs.. to je konverzija, s ili bez gubitaka podataka...

-raw.. nije FS, nema ga.. jer upravo to znači RAW (eng=sirovo, bez FSa), nema filesysa.. izgubio se, oštećen.. (klasično kad se zbrljave particije, enkripcija, kvar, bug, malware.. bilo što kao uzrok gubljenja particije tj  particijske tablice i ono što se ekšli gubi, geometrija-adrese gdje se što nalazi, kao 'adresar'.. bez čega nema ničeg tj razbacani biteovi po mediju, dok unix kaže 'sve je file'.. samo su oznake i kako što čitamo ono što mu daje značenje-svrhu, nula-jedan..).

 

-što trebaš, što ekšli želiš.. ne konverziju, nego popravak-oporavak, ako je moguće.. vratiti partcijsku tablicu, time i podatke (jer sve je i dalje na istom sketoru medija, osim ako je prebrisano recimio DODanjem.. kao sigurnosno prebrisavanje x-puta tj ne postoji brisanje nego snimanje preko postojećeg sektora-clustera-bytea..).

 

-to nudi svaki ozbiljniji disk-part manager, alat, kao ponuđen minitool, easeus, acronis, .. ovisno o tipu kvara, moguće, malo sreće i sve je tu za par sekundi.. a ako sreće nemaš tad prvo stani...

 

-može se svašta, no u pokušajima možeš uništiti šansu povrata..

-ako je 'samo' zbrljavljena particija, tad će recovery to za par sekundi iz rezervne kopije pročitati-- klik-next i sve je tu.. no život nije tako jednostavan, +murphy.. npr ako koristiš recimo sec.boot, enkripciju, dodatni problem (koji ne postoji kad sve radi..) jer tad nije stvar u samom povratu izgubljenog FSa nego i zaštiti koja to blokira-pristup.. pa i jednostavna stvar postane nemoguća, tj smisao takvih zaštita je onemogućiti pristup podatcima, tj ispravan disk se može formatirati, radit će ali nema starih podataka.. to je svrha sigurnosne zaštite, ne kao backup nego nedostupnost ..

-ako obični alati ne pronađu particiju za brzi oporavak.. možeš getmydatabackom, ali to traje satima-danima, trebaš disk za kopiranje.. nekoliko pokušaja ovisno što sve pročita i koliko mogućih particija prepozna za svaku kopija pa kasnije vidiš što je u tome spašeno ili smeće.. itd.

-to se ne radi na tom disku (računalu) nego s livemedija ili drugo računalo.. ne trebaš tražiti-skidati soft-alate, imaš npr hirens, strelec.. dovoljno (strelec puno više, ovisi o sreći tj možda je dovoljan jedan alat, možda nije.. a svaki ima neki specifičan fičer pa možda onaj drugi nešto može više-bolje-brže.. i sve ovisi o važnosti podataka koje spašavaš..)

 

-ako nema važnih podataka (ili imaš backup..) tad ako brzi pokušaji ne uspiju, kreneš od nule, kao nekad 'format-c:..' ..

-disk kojem se to dogodilo gledati kao neispravan, rizičan.. dok ne otkriješ uzrok i sl. .. može se ponoviti svake sekunde a moguće da je disk 100% ispravan.

 

-ako nemaš drugo računalo, ako nemaš bootmedije kao hirens i ne možeš ih napraviti (jer računalo ne radi..) .. možeš pokušati win-install medijem, win10 (ili stariji).. bootaš i vidiš što će automatika napraviti, ne nudi opcije kao ostali alati ali ako nema ništa drugo.. + najgora razlika, npr diskpart za razliku od odstalih nije guijevski (samo je dio kao diskmanager u win) i trenutno je izvršan, destruktivan.. ostali alati, klikaš-vidiš nešto .. i tek kad si 'zadovoljan' klikneš aplay.. do tad nisi napravio ništa tj nisi napravio štetu, pogrešan korak.. s diskpartom je to  trenutno i ako je pogrešno šansa manje za spas.. zato su drugi alati bolji mada svi diskpartmanageri rade u osnovi istu stvar i mogu manje-više isto.. (osim ms-ograničenja koji ne želi olakšati juzerima ..).

 

-ako možeš, skini hirens ili strelec.. bootaš-vidiš, važno.. prije klika-aplay... pogledaj što-kako nude ostali alati, isto-slično no poneki ima neku prednost, nije sav soft baš isti u svim situacijama a pošto sad ne znaš ništa o mogućem uzroku, npr zaštita.. tad svakako provjeri, jer ako alat nešto može ne znači da zaobilazi legitimnu zaštitu kao enkripciju.. a tad ni čitanje metapodataka iz kojih rekonstruira izgubljenu particiju nije moguće tj čitljivost ne postoji za kriptiran podatak.. npr ako spasiš text-file u kojem je recimo riječ 'paradajz' znaš da je to ispravan file, nije neka 'zbrčka' .. ali ako je kriptiran, tad umjesto te riječi vidiš recimo %$"$%&.. i ne možeš pročitati, može samo  os-app s ključem.. tj to može biti ok, bootaš i upali se os, ali u spašavanju to radiš na ćoravo.. tj jednako može biti i pogrešna spašena particija tj po tom kriteriju bi prepoznao nekriptiran file kao dobar ili loš i izabrao 'pravu' rekonstrukciju particije što u slučaju enkripcije-zaštite ne možeš ..

-boot s livea tad ne vidi 'pravi' file tj vidi ga kriptirano, ali je možda sve spašeno-ok.. vratiš nazad disk-bootaš i recimo radi.. (ili ne radi) :)

 

sage kaže...
.. Probao sam sa chkdask /f e:, ali izbacuje mi cmd unable to determine volume version and state..

-naravno..

-prvo tipfeler, chkdsk ..

-soft koji pristupa disku kroz FS ne može ništa bez FSa, ne vidi 'slovo' koje ne posotji, tj volumen-particija.. medij je samo linearni medij dok je RAW, nema ni slovo pa ni dio kapaciteta jer i to ovisi o FSu (kontrolni CRC bitovi, razlika dos-amiga na istoj disketi 1/9 vs 1/11 time više mjesta za podatke na ukupno istom mediju, uz manje crc-error korekcija pa time veći rizik gubitka-nečitljivosti..)

-važno, zašto ovaj dodatak-citat.. jer chkdsk ponekad popravi, ponekad uništi šansu za spašavanje podataka.. ni jedan alat kad je važno spasiti podatke ne koristiti ako se unaprijed ne zna rezultat 100%.. ne čitati upute ili yt klipiće, ne 'meni je pomoglo' .. jer s takvim stvarima može biti jedna šansa, ako se napravi pogrešno, nema je više...

-uvjek prvo 'pravim' alatima vidjeti stanje, kao što liječnik pregleda pacijenta i tek kad ima sve nalaze-rezultate krene liječiti-popravljati.. ne prvo što izbaci google ili je pri ruci, tj treba znati rezultat svake akcije-alata-pokušaja, rizik-posljedice (ako su podati važni.. ili ako se želi znati, naučiti.. dok je ovo možda prilika za učenje na starom disku koji je vjerojatno crkao-crkava... pa ako i ode nije strašno tj ne znači da bi ja spasio više podataka od početnika..  možda ništa-jednako, sve ovisi što korisnik ima na disku, koliko je važno ili se može nadoknaditi .. tad je zgodno za učenje-test jer kad zatreba idući put korisnik ima prednost tog iskustva, .. ne mora sad spasiti podatke no idući put ima neku osnovu-ideju barem što prvo probati ili preskočiti..).

 

.. pa je ovo kao upozorenje, ne da će nešto pomoći u ovom slučaju nego u ostalim ili idući čitatelj koji treba savjet, najvažnije je stati prije nego se napravi pogrešan korak .. ne prvo što se nađe klikati.. dok će preporuke recimo ms-a biti upravo recimo chkdskom.. no to su generičke preporuke, ne za konkretan disk-slučaj nego generički.. kao što je to lijek u ljekarni pa će neki svakako pomoći u slučaju neke bolesti, no svi ostali su tad = 'otrov'.. tj greška-pogrešno, mada su i dalje lijek ali zadrugi slučaj-uzrok ili bolest.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 13:32 (ihush).
16 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
Da dobro si rekao ovo da chkdsk ponekad popravi, ponekad uništi šansu za spašavanje podataka. Imo sam prije slučaj gdje sam dopustio windowsima pri bootanju da chkdsk sam provjeri diskove, ne znam zašto, inače to nikad nisam dopuštao prije eventualnog backupa jel dok je sama patricija dostupna, pa onda poslije c/p podataka na drugi disk neka provjerava što hoće, pa sa ostao bez puno podataka, jednostavno kod tog provjeravanja je puno toga se izbrisalo. Nekad jednostavno i zaboraviš s vremenom neke stvari oko toga pa se moraš prisjetiti, tipa da raw je zapravo ništa, nije file system, jel se ne događaju često takve stvari, al da, ovo sve što si rekao prema nekom redoslijedu kako ide, u pravu si. Mada rezultati sa googlea izbacuju odma što kažeš generičke upute i kojekakve yt klipiće, što se čini primamljivim za brzo riješiti problem.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 14:04 (sage).
15 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda

.. baci pogled na popis softa za backup-restore, diskmanagere.. itd.. strelec-usbhirens (npr lazesoft oneclick, vjerojatno riješi sve ako imaš malo sreće..). Sve klikabilno u poznatom win osu, radi. UBCD je više dosovski alat..

acronis, easeus, paragon, aomei, minitool.. strelec je možda pipljav za pravilno snimiti boot-stikić, ako ne boota ponovi, hirens je dovoljan manje kemijanja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda

Već sam u nekoj od tema pisao, disk mi nestao, nađem ga samo u disk menagment kao RAW , napravio sam format u NTFS ( jer je cijeli disk bio jedna NTFS particija) i nakon toga sam dobio sve mape i podatke bez ikakvog gubitka. Jedino se ne sjećam da li sam odmah dao leter (slovo) diskuili nakon formata ...

Normalno ne raditi spori full format jer bi se pretpostavljam izgubili svi podaci.

Nakon toga više nisam imao takav slučaj da provjerim postupak

16 godina
moderator
offline
Re: Kako konvertirati raw to ntfs bez gubitka poda
AF139 kaže...

Već sam u nekoj od tema pisao, disk mi nestao, nađem ga samo u disk menagment kao RAW , napravio sam format u NTFS ( jer je cijeli disk bio jedna NTFS particija) i nakon toga sam dobio sve mape i podatke bez ikakvog gubitka.

Imao si sreću. To što si napravio nisi smio napraviti, jer ti je to moglo otežati spašavanje podataka.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice