Nuklearna energija je najzelenija

poruka: 234
|
čitano: 23.900
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nuklearna energija je najzelenija".
11 godina
online
Re: Nuklearna energija je najzelenija
badmad kaže...
picajzla0707 kaže...
ČAP kaže...

Vidim da mnogi imaju previše pojednostavljeno i idealizirano mišljenje o solarnoj i vjetro energiji. Jedini način efikasnog iskorištavanja sunčeve energije su hidroelektrane, sve ovo sa vjetrenjačama i priobalnim i valnim turbinama je smješno.

kako to molim te hidroelektrana efikasno iskorištava sunčevu energiju

 ono... voda sunce isparavanje oblaci kiša rijeka... priroda i društvo, prvi razred.

 ah to, ajd baš ti hvala, jer vid mene budale kako mi nije palo na pamet da su baš hidrocentrale jedini efikasni način korištenja solarne energije

 

a jel ima u udžbeniku prirode i društva za prvi razred kolika je to iskoristivost sunca u hidroelektranama, pitam čisto da mogu usporediti sa iskoristivošću u recimo solarnim elektranama koje kolega gore naziva smiješnima

 

i kako onda procijeniti koju energiju ustvari koriste elektrane na valove, valjda ne valova nego mjeseca koji diže plimu... ili ipak sunčevu, jer bez sunca nema kiše, uf, sad sam zbunjen

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 13:40 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
nikidr kaže...

Meni je jasno zasto ovdje ima puno ljudi koji nuklearnu energiju vide kao iskljucivu i jedinu opciju jer je to laksa i jednostavnija opcija od alternativa, iako postoje djelomicno i druge opcije ali zahtjevaju sirok spektar promjena.  Uz promjene politike i lomljenje inercije velikih sustava kakav sad imamo moglo bi se uz veliku integraciju energetskih sustava tj. pametnu mrezu na podrucju europe postici golem napredak u koristenju geotermalne, vjetro i hidro energije u kombiniranim sustavima sa reverzibilnim hidroelektranama.

 

Jedna opcija tj samo dio rijesenja je i geotermalna energija gdje mnogi vec izbuseni termalni izvori stoje neiskoristeni i u centralnoj hrvatskoj i slavoniji koja ima golema podrucja visoke temperature stjena lako dostizna busenjem kakvo se primjenjuje u naftnoj industriji. Takvi izvori bi proizvodili energiju po smijesno niskim cijenama jer je vecina kapitalnih troskova vec placena za one vec izbusene izvore, ali ina uz rijetke iznimke ni to ne iskoristava. Ukupni energetski kapacitet podrucija vrucih stijena u hr je golem i mogao bi kroz desetljece davati solidan postotak baseload energije. Inace najeftiniji obnovljivi izvor je hidroenergija, a poslje nje geotermalna koja moze davati energiju i po cijenama nizim od onoga sto sad placamo hepu za nocnu tarifu iako uz hrvatsku birokratsku zavrzlamu realno nemoze se dostici ta cijena jer pola kapitalnih troskova ode na studije i dozvole plus puno godina natezanja.

...

Kao sto rekoh, nemaju sve zemlje iste mogucnosti za obnovljive izvore energije. Ako ti drzava lezi na izvoru geotermalne energije, sto ce ti onda NE? Sto ce jednom Islandu NE npr.? To se u biti cijelo vrijeme provlaci kroz temu. Ako imas dobre izvore obnovljive energije, kao spomenuti Island koji lezi na vulkanu, NE ti ne treba. Ako nemas takve izvore vec slabije, na neki nacin moras taj nedostatak pokriti. Hoces li kupovati struju ili sam proizvoditi u TE ili NE, na tebi je. Jer kao sto je kolega kojeg sam ispod citirao rekao, svijetu treba rjesenje sad, a ne sto ce biti i koliko cemo MW proizvoditi 2050.

BMK kaže...

U konacnici sto hocu reci.

 

Bilo što osim nuklearne energije ispusta dobre kolicine CO2 u atmosferu.

 

Mislim da nuklearna reakcija otpusta milijun puta vise energije od kemijske.

 

U prijevodu alternative nema, racionalnost, sunce, vjetar, kap u moru. Jos kad krene Indija i Kina sa postenom uporabom el. energije...

 

 

Ne kazem da alternative nece biti, ali svijetu treba rijesenje odmah, ne za mozda 30-50g, jedino nuklearna energija to nudi.

Upravo to.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija

At 1domagoj1

Naravno da svaka zemlja nema geotermalne stijene visoke temperature ili povoljne lokacije za reverzibilne hidroelektrane, ali europa kao cjelina ima poprilicno velike potencijale u obnovljivoj energiji. Globalni problem energije nemoze rjesavati svaka zemlja zasebno nego jedino povezivanjem u regionalne super mreze na cemu se vec u europi i radi.

 

Recimo primjer hipotetski napravljen politicki dogovor(o razumnim cijenama) izmedju europe i svcarske o izgradnji velike kolicine pumped hydro storage(recimo pumpana pohrana energije) i reverzibilnih hidroelektrana koje mogu pohraniti sav suvisak europske vjetroenergije u datom trenutku.  Svicarska nije jedina koja ima takve potencijale ima ih i kod nas i u svim alpskim zemljama. Plus ako se cijeli kontinent poveze supermrezom varijacije u vjetru znacajno opadaju jer vremenski uvijeti variraju poprilicno na razlicitim podrucijima. Naravno da i u ovakvim sustavima trebaju baseload elektrane koje bi idealno bile bazirane na geotermalnoj energiji ili u dalekoj buducnosti fuziji, a za prijelazno razdoblje moze i prirodni plin.

 

Inace europa planira i podvodne kablove prema sjevernoj africi gdje zbog golemog broja suncanih sati i vece kolicine suncevog zracenja solarne elektrane(velikih razmjera) mogu biti vec sada ekonomicne iako to vise nije pouzdano rjesenje zbog ekstremizma koji tamo cvjeta. Naravno da je ovakav pristup tezi i skuplji od nuklearnih elektrana, ali i dalje smatram da je sigurniji i bolji od light water reaktora iako se nadam da ce se ipak i zagovornici nuklearne energije okrenuti novim i znacajno boljim tipovima reaktora koji uz znacajna ulaganja mogu vrlo brzo stici na trziste.

 

Meni je jasno sto zelis reci jer ako nije NE onda je termoelektrana prvenstveno zbog inercije ee sustava i manjka vizije medju politicarima i onima koji ih drze u saci(krupni kapital). U biti velike energetske firme i sada dobro zaradjuju pa nemaju nimalo interesa za promjene jer uvijek primjenom novih tehnologija ima gubitnika a i pobjednika a oni ne zele riskirati. Sve u svemu ono sto zelim reci je da alternativa light water reaktorima ima i u istoj nuklearnoj tehnologiji, a i u golemim integriranim sustavima obnovljivih izvora po nesto visoj cijeni ali ne toliko drasticno vise koliko sada trenutno kostaju uz goleme poticaje jer integracijom cijena drasticno pada.

 

Buduci da su politicari vecinom ljudi bez vizije i kicme tesko da ce ikakve pozitivne promjene proizaci iz ove postepene promjene izvora energije i taj faktor je ono sto izbor suzava na TE ili NE a ne tehnologija.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 16:24 (nikidr).
16 godina
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Ajmo dalje ....


Naravno 'mudro' je prešućeno, da se pri iskapanju uranove rudače koriste i vrlo opasne kemikalije. Te kemikalije kasnije ostaju u radioaktivnoj šljaci, pa nastaje jedan o najtoksičnijih vrsta zagađenja na Zemlji. Ta ogromna količina toksične i radioaktivne šljake stoje na otvorenom u bazenima.

 

Evo jedan 'mali' radioaktivni incident, koji je isto 'mudro' prešućen:

 

Church Rock

 


Jel to isto prednost?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 16:33 (memulica).
Moj PC  
2 3 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
memulica kaže...

Ajmo dalje ....


Naravno 'mudro' je prešućeno, da se pri iskapanju uranove rudače koriste i vrlo opasne kemikalije. Te kemikalije kasnije ostaju u radioaktivnoj šljaci, pa nastaje jedan o najtoksičnijih vrsta zagađenja na Zemlji. Ta ogromna količina toksične i radioaktivne šljake stoje na otvorenom u bazenima.

 

Evo jedan 'mali' radioaktivni incident, koji je isto 'mudro' prešućen:

 

Church Rock

 


Jel to isto prednost?

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_accidents

 

Trolaš, btw.

This space for rent!
16 godina
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Zašto trolam?

 

 

Samo navodim, da nuklearna energija nije toliko zelena i čista ... ko što neki maštaju.

 

Daleko je ona od toga. Vrlo daleko.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 3 hvala 0
13 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija

Evo jednog nedavnog teksta na temu torija u tonu kako me je Drago spomenuo: http://thebulletin.org/thorium-wonder-fuel-wasnt7156

 

Dakle, torij je važan za budućnost kada uranij postane skup, a do tada je najpametnije koristiti potvrđenu tehnologiju koja se može dalje poboljšavati. Uranija ima barem za narednih 100 godina. 

13 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
zdenkos kaže...

Evo jednog nedavnog teksta na temu torija u tonu kako me je Drago spomenuo: http://thebulletin.org/thorium-wonder-fuel-wasnt7156

 

Dakle, torij je važan za budućnost kada uranij postane skup, a do tada je najpametnije koristiti potvrđenu tehnologiju koja se može dalje poboljšavati. Uranija ima barem za narednih 100 godina. 

 Svaka čast na ovom i ostalim člancima. Nadam se da ćete nastaviti suradnju i u budućnosti.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
picajzla0707 kaže...
 a jel ima u udžbeniku prirode i društva za prvi razred kolika je to iskoristivost sunca u hidroelektranama, pitam čisto da mogu usporediti sa iskoristivošću u recimo solarnim elektranama koje kolega gore naziva smiješnima

 

i kako onda procijeniti koju energiju ustvari koriste elektrane na valove, valjda ne valova nego mjeseca koji diže plimu... ili ipak sunčevu, jer bez sunca nema kiše, uf, sad sam zbunjen

Pa sva energija na ovoj planeti je od sunca to je valjda jasno i nafta, ugalj itd. je akumulirana sunčeva energija koja je teoretski i "obnovljiva" Eh u ovom "obnovljiva" leži zečko, jer za obnovu uglja treba milijarda godina, a za isparavanje vode na atlanskom okeanu koja pada iznad naših glava treba 7-15 dana, što je jako brz period zbog toga se vodeni potencijal rijeka naziva obnovljivim jer one teku iz dana u dan. Što se tiče iskoristivosti HE računa se samo gubitak u pretvorbi na turbini, generatoru, transformatoru + sobstvena potrošnja tako da na pragu hidrocentrale se obično on kreće oko 70 do 90 %. U usporedbi fotonaponske celije imaju danas ove što prodaju oko 10÷17 %, solarne elektrane oko 20-25 %, Kad smo kod nuklearki zbog velikih sigurnosnih mjera i smanjenih parametara pare zbog odvojenih vodenih krugova one obično imaju stepen iskorištenja od 30-35% Plafon. jer para kod njih neprelazi 400°C i pritisci su do 30 bara dok se kod  klasičnih termoelektrana tjera para na 600-650 °C uz pritiske i do 100 bara mada je najčešći slučaj da je pritisak oko 20 bara uz 600°C sa stepenom iskorištenja kod naših ex-yu oko 43% danas su one naravno prikraju svog vijeka pa se taj stepen iskorištenja ne tjera do maksimuma i čuva se vijek trajanja elektrane i on je negdje oko 36-38% bar za ove domaće. A nove TE primer iz češke sa stepenom sikorištenja od 55% je vrh i teško dostižan uz snagu od 600 MW i tu je ključna stvar TE i NE su bazne elektrane sa velikim snagama koje uvijek rade 10 mjeseci bez pauze u usporedbi sa hidrocentralom koje imaju snage često u rangu od 20 do 100 MW ove kod nas.

 

E sad kad smo kod valova, valovi su uzburkani vjetrom a ne plimom ili osekom ona ih samo pojačava odnosno smanjuje zbog samog nivoa mora na datom mjestu, jer ako je veći nivo mora to neznači da su i intenzivni valovi. Pa je to posredni način iskorištavanja vjetra odnosno strujanja vode i ako ćemo cjepidlačit odosmo opet do brzine obrtanja planete što opet ima veze i sa mjesecom i sa suncem i svim drugim planetama u okruženju.

 

naravno postoje i postrojenja u posebnim priobalnim područjima gdje se grade hidroturbine i iskorištavaju morsko strujanje(ne valovi) u zaljev i iz njega, trenutno samo irska, francuska i velika britanija na tome rade i to na više različitih načina koji se tek isprobavaju i francuska podvodna turbina ima veci potencijal nego one ogromne vjetrenjače što je direktno vezano sa samom gustinom vode.

 

A energija koja se akumulira na jedan ili drugi način se predaje 100% u drugi oblik samo dal ti to možeš sve pofatat je tvoj problem, primjer kod uglja prilikom sagorijevanja se oslobodi sva energija iz uglja znači 100% al mi od toga nakraju imamo samo 38% kod TE, ako hoćeš još klasični dizelaš ima stepen iskorištenja oko 20 % znači ti potrošiš 10l (da troši 10l na 100 km lakša nam računica) dizela tebe okolo dobro vozaju 2l  a ostala 8l je sagorilo i predalo svoju energiju okolini i zagrijalo malo planetu ;)

11 godina
online
Nuklearna energija je najzelenija

super ti je teorija, no onda po tom principu i hidroelektrana je ustvari nuklearna jer koristi sunčevu energiju, a sunce je jedna golema nuklearna elektrana...

davno sam ja išao u osnovnu školu, prvi razred odslušao prije 35 godina, pa sam malko pozabio i onda kad netko kaže da hidroelektrana najefikasnije koristi sunčevu energiju ostanem spuštene ladice,

 

a i dalje sam s upitnikom iznad glave, jer još ne vidim kako se uopće može izračunati koliki je postotak sunčeve energije ušao u vodenu energiju od koje pak hidroelektrana iskorištava koliko već posto, e da bi ti mogao zaklučiti kako je baš to najefikasnije

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 19:10 (picajzla0707).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Ne znam cemu toliki hype oko hidroelektrana, a niko se ne osvrce na to da bi se napravila akumulaciona HE veceg kapaciteta, manje vise citav obliznji eko sustav strada ili bude ugrozen.

You better run, you better take cover!
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija

Nuklearna energija da... možda na Mjesecu.

Tko misli drugačije nek se preseli u oblast Černobila ili neka si sprema nuklearni otpad u dvorište.

Nuklearna energija je isplativa - kada otpad zbrinjavaju drugi - recimo afričke zemlje.

 

Njemačka se odrekla nuklearne energije i zaključila da je ne treba - to je zato što su oni glupi a vi pametni.

Saša
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 19:45 (SasaFrr).
15 godina
protjeran
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Korištenje nuklearne energije za dobivanje struje je poput puštanja klavira s visine petog kata samo da bi čuli zvuk. 

If it can't be my design, this is my line.
 
3 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
picajzla0707 kaže...

super ti je teorija, no onda po tom principu i hidroelektrana je ustvari nuklearna jer koristi sunčevu energiju, a sunce je jedna golema nuklearna elektrana...

davno sam ja išao u osnovnu školu, prvi razred odslušao prije 35 godina, pa sam malko pozabio i onda kad netko kaže da hidroelektrana najefikasnije koristi sunčevu energiju ostanem spuštene ladice,

 

a i dalje sam s upitnikom iznad glave, jer još ne vidim kako se uopće može izračunati koliki je postotak sunčeve energije ušao u vodenu energiju od koje pak hidroelektrana iskorištava koliko već posto, e da bi ti mogao zaklučiti kako je baš to najefikasnije

Već sam ti odgovorio 100% . . . Jer sta ti misliš zašto ta voda konstantno teče pa to bi bio peripetummobile 2 vrste voda ide sama od sebe dole i ide i ide i gravitacija je vuče i odnekud se opet stvori bog dao il šta i nemoguće je iskoristit 2 puta gravitacionu silu, jednom kad kamen pane i preda svoju energiju okolini preko deformacije ili toplote neko ili nešto ga mora dignut opet da bi on imo potencijalnu energiju. To dizanje radi sunce sa stepenom iskorištenja 100% jer zračenje koje pada na površinu mora isto zagrijava i nemijenja mu nikakav hemijski sastav "fizička predpostavka" ako misliš na odbijanje i refleksiju i smatraš da se tu energija rasipa to bi bilo tačno da nemamo efekat staklenika ovako svo reflektovano zračenje ponovo pada na površinu i dodatno ga ZAGRIJAVA što je ključna stvar kod cijele te priče a to je zagrijavanje vode, nadalje sva živa bića koja se nalaze u moru i koja koriste sunčevu energiju su u ovoj analizi nebitna jer je njihova temperatura ista kao i okolna voda a ako imalju drugačiju tjelesnu temperaturu to moraju na vlastite gubitke da nadoknade tako da je tebi od interesa samo toplota koju primi more usljed zračenja, njegova temperatura i temperatura iznad tvog dijela neba kao i koncentracija prašine iznad tvog neba. I na osnovu štefanovog zakona o ishlapljivanju vode se može dobiti koliko se proizvede pare u recimo atlanskom okeanu ako je temperatura vode mora X > y od temperature okolnog zraka za dati scenari a on nece samo past inzad balkana u ostalom je to potpuno nebitna stvar jer se zna da voda nikad nebi sama od sebe ishlapila i nikad sama sebi nebi digla entalpiju.

### da nebude zabune kod ovog reflektivnog zračenja i zračenja sunca i zagrijavanja mora, to je samo na strani koja je okrenuta suncu, tamo gdje je mrak zemlja(more i sve ostalo) predaje svoju toplotu (zrači) u ostatak univerzuma i hladi se, jer da tog nema mi bi davno bili preprženi####

 

Predpostavljam da ti ni sad nije jasno, al ti je potrebno i neko osnovno znanje iz termodinamike,da bi se proces razumio bar osnovne zakone da svatiš a ne da ih naučiš. Osnovno i srednje obrazovanje samo govori kako se koji proces naziva i da to zovemo kretanje vode i prirodi itd.. to je problem po mom mišljenju cijelog ovog obrazovanja jer te prvo uče da nešto ima pa te uče kako se to zove, što je potpuno nebitna stvar jel to refleksija il neki naš lijevi termin npr. pečenje ( ili hu van to), bitnije je da svatiš kako to zapravo radi i da ti dokažu da to radi upravo zbog toga a to ide samo sa eksperimentom jer čovjek je po prirodi sumljičav il kao ti picajzla što je po mom mišljenju pozitivno jedino se pitanjima i ponovnim pitanjima može razjasnit situacija i predlažem ti da kad si već picajzla ispoštuješ svoj nik i raspitaš se kod pametnih od mene da ti pojasne ovaj problem sve dok ti ne nestane taj upitnik jer nema smisla hodat sa 35g i ovim upitnikom ima gorih upitnika. 

 

Nepostoje glupa pitanja, nego postoje glupi i komplikovani odgovori meni je stvarno žao što na tvoje pitanje nisam mogo da dam zadovoljavajući odgovor ili poređenje i što nemogu da predvidim šta je tebi jasno a šta nije i gdje se slažemo da bi mogo prikladno formulisat odgovor ovako možeš uzet zdravo za gotovo da je iskorištenje sunca u ishlapljivanju vode 100% a da je iskorištenje potencijalne energije vode oko 70% do 90%. Isto kao što sam reko da je iskorištenje prilikom sagorijevanja goriva i prelaska iz hemijske u toplotnu 100% al se oslobođena energija nemože sva pretvorit u obrtno kretanje i mi na kraju imamo 20% od hemijske energije.

16 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
ČAP kaže...

... To dizanje radi sunce sa stepenom iskorištenja 100% jer zračenje koje pada na površinu mora isto zagrijava i nemijenja mu nikakav hemijski sastav "fizička predpostavka" ako misliš na odbijanje i refleksiju i smatraš da se tu energija rasipa to bi bilo tačno da nemamo efekat staklenika ovako svo reflektovano zračenje ponovo pada na površinu i dodatno ga ZAGRIJAVA što je ključna stvar kod cijele te priče a to je zagrijavanje vode, nadalje sva živa bića koja se nalaze u moru i koja koriste sunčevu energiju su u ovoj analizi nebitna jer je njihova temperatura ista kao i okolna voda a ako imalju drugačiju tjelesnu temperaturu to moraju na vlastite gubitke da nadoknade tako da je tebi od interesa samo toplota koju primi more usljed zračenja, njegova temperatura i temperatura iznad tvog dijela neba kao i koncentracija prašine iznad tvog neba. I na osnovu štefanovog zakona o ishlapljivanju vode se može dobiti koliko se proizvede pare u recimo atlanskom okeanu ako je temperatura vode mora X > y od temperature okolnog zraka za dati scenari a on nece samo past inzad balkana u ostalom je to potpuno nebitna stvar jer se zna da voda nikad nebi sama od sebe ishlapila i nikad sama sebi nebi digla entalpiju.

....

 Aj Karmela! Prvo, samo minijaturni procenat Sunčevog zračenja je uopšte uperen ka Zemlji.  Drugo, imamo ozonski omotač (još koliko-toliko) i razlog zbog kog je on bitan upravo i jeste to što on sprečava Sunčevo i kosmičko zračenje određenih energija da stignu do nižih slojeva atmosfere i nas. Treće, veliki deo te toplote upravo odlazi na grejanje tla i vode i preko njega atmosfere (koju uglavnom čine azot i kiseonik, a ne voda, dok tlo sadrži pretežno silicijum, magnezijum, gvožđe i kiseonik) i naravno da se deo reflektuje i nazad u svemir, jer bi inače Zemlja iz svemira bila nevidljivo crna, poput crne rupe, a ne bi onako lepo blještala na slikama sa Meseca i ISS... I ovo je valjda uglavnom jasno i nekom trećaku-četvrtaku?!

11 godina
online
Nuklearna energija je najzelenija

ČAP eto ja sam glup, a ti si pametan

no zato sam ja picajzla, pa još jednom ću pokušat malo detaljnije pitati, ko u osnovnoj školi, a ako treba mogu i nacrtat

 

tvoja je tvrdnja da je najefikasniji našin korištenja sunčeve energije hidroelektrana, no efikasnost se jednostavno mjeri ako se ne varam

 

dakle, ne sad šuć muć koliko sunce grije vode na zemlji, pa jel to 100 postotni učinak, onda gravitacija, kamenje i prpemrpe mobile, mi preprženi i entalpija, nego ti meni kaži je li na određenoj površini (bubni 100 km kvadratnih ili 100 metara kvadratnih, sasvim svejedno) efikasnija solarna elektrana ili hidroelektrana

 

znači da ponovim i utvrdim gradivo, ista količina sunčeve energije na određenoj površini (ne sad cijela zemlja, oceani i nemile kiše) daje li više energije u hidroelektrani ili solarnoj - za solarnu postavi po cijeloj površini određeni broj kolektora, za hidroelektranu ako hoćeš sve pod vodom  

 

 EDIT: e da, ako te ide termodinamika, u osnovnoj si matematici očito truba, jer ako sam odslušao prvi razred prije 35 godina, onda imam najmanje 40 i kusur

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 22:42 (picajzla0707).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
picajzla0707 kaže...

ČAP eto ja sam glup, a ti si pametan

no zato sam ja picajzla, pa još jednom ću pokušat malo detaljnije pitati, ko u osnovnoj školi, a ako treba mogu i nacrtat

 

tvoja je tvrdnja da je najefikasniji našin korištenja sunčeve energije hidroelektrana, no efikasnost se jednostavno mjeri ako se ne varam

 

dakle, ne sad šuć muć koliko sunce grije vode na zemlji, pa jel to 100 postotni učinak, onda gravitacija, kamenje i prpemrpe mobile, mi preprženi i entalpija, nego ti meni kaži je li na određenoj površini (bubni 100 km kvadratnih ili 100 metara kvadratnih, sasvim svejedno) efikasnija solarna elektrana ili hidroelektrana

 

znači da ponovim i utvrdim gradivo, ista količina sunčeve energije na određenoj površini (ne sad cijela zemlja, oceani i nemile kiše) daje li više energije u hidroelektrani ili solarnoj - za solarnu postavi po cijeloj površini određeni broj kolektora, za hidroelektranu ako hoćeš sve pod vodom  

 

 EDIT: e da, ako te ide termodinamika, u osnovnoj si matematici očito truba, jer ako sam odslušao prvi razred prije 35 godina, onda imam najmanje 40 i kusur

A da ja tebe pitam prvo pa ću ti onda odgovoriti. Ako je plava jabuka 4 puta veće, od promjera kruške na najširem dijelu, da li je duljina banane jednaka ili veća broju koštica lubenice ispodprosječne veličine pomnoženom s bojom vajmarskog ptičara i što na temelju toga možemo odrediti u odnosu na isplativost solarne elektrane prema hidro elektrani volumena 1km3. I koji bi ekvivalent toga bio samo u km dužnom?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Da se nadovezem na sve.

Svi pricate o svim izvorima energije.

A jasno vam je kako pricamo sagorijeva se milijuni tona ugljena, unistava atmosfera, pluca ljudi na planeti, ispusta se puno otrovnih
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Ispusta se puno otrovnih, radioaktivnih cestica. Cijenimo struju vise nego ljudsko zdravlje.
Steta sto je nuklearna energija zazivjela kad i nuklearna bomba, pa veze lose asocijacije.

No jedini nacin za ne gusenje je nuklearna energija. Mozemo diskutirat do preksutra, ali maknite fosilna goriva i to je to, kad samo i jesmo na tome.
15 godina
odjavljen
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Da malo "potpirim vatru" (pun intended )

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Sum_of_all_fears kaže...

Da malo "potpirim vatru" (pun intended )

Autor je zaboravio napisati da se, osim rijeka i jezera, u zrak ispuštaju dimni plinovi visoke temperature.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Sum_of_all_fears kaže...

Da malo "potpirim vatru" (pun intended )

 a pogledaj tek kromanjonske komentare tamo..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
nixass kaže...

 a pogledaj tek kromanjonske komentare tamo..

Čitanje komentara na indexu je opasno po mentalno zdravlje...

My name is Legion... For we are many!
14 godina
neaktivan
offline
Nuklearna energija je najzelenija

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice