Razvijen prvi programabilni fotonički čip na svije

poruka: 3
|
čitano: 3.344
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Razvijen prvi programabilni fotonički čip na svije".
8 godina
offline
Razvijen prvi programabilni fotonički čip na svije

Neka referenca o performansama, sada ili teoretski ostvarivima; energija potrebna za prebacivanje iz jednog stanja u drugo ili tako nešto?

Ja rekoh
Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Razvijen prvi programabilni fotonički čip na svije

ja se ne sjećam da su Španjolci ikad išta izumili. ovo je zanimljivo.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Razvijen prvi programabilni fotonički čip na s
Feudalac kaže...

Neka referenca o performansama, sada ili teoretski ostvarivima; energija potrebna za prebacivanje iz jednog stanja u drugo ili tako nešto?

Ovo je jako teško uopće definirati.

Performanse isto linearno rastu s brojem elemenata, ali su isto ograničene dimenzijama čipa (sve uvijek mora biti na razini manje ili jednako valnoj duljini da bi šljakalo).

Zato i ima smisla (za sad) samo za operacije koje se mogu jako paralelizirat, jer onda možeš i paralelizirat neovisne čipove (svaki radi zasebno, dalje šalju podatke na zajedničku sabirnicu).

A potrošnja cca. kako piše u članku, reda 1000 puta manja za iste operacije - ovisi isključivo o efikasnosti lasera (koju računaj odokativno na 20% ovisno o tipu) i efikasnosti sklopova (atenuacija u njima, svaki interferometar itd. ima neko gušenje).

A energiju za prebacivanje iz jednog stanja u drugo je teško definirat, jer to radiš promjenom polarizacije (vjerovatno kroz interferometar).

 

Edit: *ne piše u ovom članku, nego sam negdje drugdje nabasao na podatke za sličan projekt, računaj da je laserski izvor do cca. 100 mW, kak već obično i jesu (naravno, teško je uopće reći koliko bi bila okvirna snaga po sklopu u odnosu na tranzistor, budući da su i ovo prenabrijane brojke, poslije se bude išlo u daljnju optimizaciju).

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.4.2024 8:34 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice