Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

poruka: 52
|
čitano: 15.903
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl".
16 godina
suspendiran
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

E ovo je jedan dobar članak - Sistemi i programi gutaju sve više prostora, a ako čovjek nije oprezan i promišljen u korištenju, vrlo je lako doći do 90% popunjenosti, pogotovo kod ovih uobičajenih 120GB SSD-ova. Ljudi pritom nisu svjesni da se disk u takvom stanju, eto, osjetno brže troši. Ne samo to, čak i da je sve super - degradacija brzine rada je neminovna. Iz mojeg iskustva, ljudima je najčešće gutač resursa pored onog što sami potrpaju i zaborave - automatski Windows paging file size i restore pointovi. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
online
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Praktično je i preusmjeriti većinu "user" foldera na neku drugu particiju, odnosno hard disk kad je danas već ionako česta kombinacija SSD (120-250GB) za OS i hard diskova za podatke.

Šteta trošit SSD na download, torrent i slične foldere za koje je brzina nebitna, a nije loše imati odvojeno i kad se reinstalira OS.

 

 

Moj PC  
14 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Odlican i informativan tekst kakvih Bug-u prilicno nedostaje . Igrom slucaja upravo prekjucer ( nedjelja ) desilo mi se upravo to da sam dosao na zadnjih 10% 120 GB SSD-a i uletio u ''crveno'' a kako nemam sta obrisati ni mjesta za optimizaciju narucio sam 275GB koji stice sutra . Mogao sam i 525 GB ali je ovaj uletio kao Deal of the Day ...za samo 55£ . Bit ce ok za neko vrijeme :)

People who boast about their IQ are losers - Stephen Hawking
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Isto tako i fajl za hibernaciju zna biti poprilične veličine nakon nekog vremena. Tako da nju obično isključim jer mi nije potrebna. Možda, ovako problem znaju biti i određeni softver za defregmentaciju, koji po defaultu ima uključenu automatsku defregmentaciju, u slučaju SSDa optimizaciju na nekom većinom tjednom rasporedu.

 

Moj SSD je na 96% već, imam ga mslm 4 ili 5 godina. Baš ću pogledati kako stoji s ostalim stvarima. Iako ako mi se desi da rikne, nije mi baš bitno jer imam redovnu kopiju svega na vanjskom HDD, a sustav lako reinstaliram. Odnosno vratim img. 

...................................... funny facts
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino

File za hibernanciju ne raste s vremenom, već je proporcionalan količini RAM-a.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Noviji SSDovi koji imaju 120, 480 ili 500GB kapacitete obično već imaju extra slobodnog skrivenog prostora koji koriste za wear levelling (u odnosu na 128 i 512GB kapacitete).

Drugo, bitno je da PC koristi Windows 7 ili noviji, koji podržava TRIM komandu za SSDove, to uvelike povećava životni vijek SSDa.

Treće, jednostavan način za osigurati da se SSD nikad ne napuni je smanjiti osnovnu particiju u disk managementu (ili napraviti jednu malu praznu na kraju, cca 10% kapaciteta). To je praktički obavezno za PC-e sa Windows XP koji nemaju TRIM.

Ali nedavno sam citao neki clanak gdje su testirali kontinuirano zapisivanje na novije SSDove i pokazalo se da možete biti mirni bar 10 godina. Čini mi se da su na Samsung 850 PRO (256GB) zapisali 5 petabajta podataka prije nego je crko - to je "mrvicu" više nego autor članka! ☺
 
6 0 hvala 6
16 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

hibernacija je prakticki nepotrebna u eri SSDova.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino

Hibernacija i ponovno dizanje Windowsa, koliko god brzo bilo, nisu baš isto ... netko tko radi sa više aplikacija i hrpom otvorenih dokumenata vjerojatno i koristi hibernaciju baš da mu sve ostane otvoreno.

 

9 godina
neaktivan
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Koliko bi trajao teoretski ssd od 256gb sa windowzima i jednom igrom,znaci zazuzet 150gb?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Mislim da je još uvijek najpametnije koristiti klasični HD, jeftiniji je, a veći je i pouzdaniji. SSD je mali skupi disk za kojeg nikad ne znaš kad će crknuti. 

 
0 25 hvala 0
8 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
rjakopec kaže...

Mislim da je još uvijek najpametnije koristiti klasični HD, jeftiniji je, a veći je i pouzdaniji. SSD je mali skupi disk za kojeg nikad ne znaš kad će crknuti. 

 Nebi se vrnul na kaslican HD nit da me deda sa bicem tera...

16 godina
suspendiran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
rjakopec kaže...

Mislim da je još uvijek najpametnije koristiti klasični HD, jeftiniji je, a veći je i pouzdaniji. SSD je mali skupi disk za kojeg nikad ne znaš kad će crknuti. 

 Gle, da imaš klasični disk od 120Gb i da je na 90% kapaciteta, crkavao bi još 10 puta više. Kad bi on jadan krenuo defragmentirati, nebi mogao mrdnuti ništa barem 3 sata. No naravno, kao što ljudi kažu, kllasičan disk ima svoje mjesto u spremanju svih onih fajlova kojima netreba ni brzi upis ni čitanje. Backup, slike, filmovi, pa i poneka igra ili prog- sve ovisi o načinu na koji netko koristi komp. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
tocno to. ali ono kaj buja ko govno poslije kise je windows folder, tocnije WinSxS folder. kod mene je smece na 70gb, a ssd mi je 223GB, ne da mi se reinstalirati, pa je uskoro vrijeme za reinkarnaciju win10 na drugi veci ssd disk.
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Mladen kaže...

Hibernacija i ponovno dizanje Windowsa, koliko god brzo bilo, nisu baš isto ... netko tko radi sa više aplikacija i hrpom otvorenih dokumenata vjerojatno i koristi hibernaciju baš da mu sve ostane otvoreno.

 

 netko tko radi sa hrpom otvorenih i bitnih aplikacija sigurno nece "riskirat" sa hibernacijom, nece n gasiti komp

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

eto, drago mi je da ste skopčali da je SSD za Windoze,a Users mapa ide na drugi disk (tamo su tempovi i cacheovi za surfanje, dakle, bolje da nisu na SSDu).....

 

 

Upute_seljenje_users_mape

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 1 hvala 1
15 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Ja sam skopčao da Windows 10 meni puni moj jadan 120GB u laptopu sa svim apdejtima i ne briše ih. To su deseci GB potpuno nepotrebni, ali windowsi se bune kao ne bi trebao to brisati. Strašno. DEseci gigabajta za ništa. Svejedno sam obrisao i sve ok, ali ono, stvaaarnooo je li to jedini način na koji su to mogli napraviti. Pa čak i da nije SSD zar nije nenormalno da ti OS zauzima gotovo 100 gb???

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
haiku...

hardver jako jak
softver kilavi jad
pred očima mi mrak
15 godina
suspendiran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
MrBlc kaže...

File za hibernanciju ne raste s vremenom, već je proporcionalan količini RAM-a.

 -ne, to je vrijedilo (pravilo) do w7, nakon tog hyb+swap nisu direktno povezani s količinom RAMa (jer je besmisleno, pogotovo na zvjerskim-topmodelima).. i veličina sad ovisi o korištenju (aktivnim appsima koji su u memoriji, koje se kao slika prebacuju u hyber, ni bite više-manje).

 

@.. stric jura, :)

-raspored os/apps/podaci to je stvar svakog juzera, potreba/želja, ako se želi brzi boot OSa i recimo responzivnost, tad je OS na ssdu, ako se želi app, nešto kao video+photo.. tad je to ili igra. To ovisi o 'želji' juzera (i fizičkim ograničenjima ako se želi ostaviti cca 50% free spacea..). Može sve biti na ssd-u/ima.. ovisi koliko ih imamo, kao najbrže rješenje nasuprot kompromisa između želja i realnosti (cijene).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 12:08 (ihush).
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Mladen kaže...

Hibernacija i ponovno dizanje Windowsa, koliko god brzo bilo, nisu baš isto ... netko tko radi sa više aplikacija i hrpom otvorenih dokumenata vjerojatno i koristi hibernaciju baš da mu sve ostane otvoreno.

 

U takvom slučaju postoji STR, a za to nije potreban hiberfil.sys

 

Naravno, ovo je opet manje pouzdano od hibernacije, ukoliko imate problem sa nestancima struje s vremena na vrijeme.

K
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

@ihush...

opet ti...

 

naravski, komp je vlasništvo i nek si svako radi kako hoće..

 

ali:

 

SSD je brz, mali i smeta mu intenzivno pisanje/brisanje

HDD je velik, jeftin ali spor..

 

stoga:

Instalacija Windowza i programa na SSD, Users mapa na HDD - tamo ide korisnički podaci i svi temp fileovi, cachevi itd...

opet, ako imaš neki program (Adobe Photoshop - scratch disk) koji treba keširati puno podataka, stavi ga na SSD (tu mapu)

 

gle ja ovako radim već 10-ak godina, i nema problema jer bez toga ne bi mogao raditi (npr. korisnici drmaju u SolidWorksu, ima projekata po 25+ GB - samo staviš vault na C: (SSD) i peri, da su mi i Users na C: ne bi bilo fizički mjesta)..

i tu ne uzimam blagotvornost za trajnost SSDa koja je ovdje tema

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Stric_Jura kaže...

@ihush...

opet ti...

 

naravski, komp je vlasništvo i nek si svako radi kako hoće..

 

ali:

 

SSD je brz, mali i smeta mu intenzivno pisanje/brisanje

HDD je velik, jeftin ali spor..

 

stoga:

Instalacija Windowza i programa na SSD, Users mapa na HDD - tamo ide korisnički podaci i svi temp fileovi, cachevi itd...

opet, ako imaš neki program (Adobe Photoshop - scratch disk) koji treba keširati puno podataka, stavi ga na SSD (tu mapu)

 

gle ja ovako radim već 10-ak godina, i nema problema jer bez toga ne bi mogao raditi (npr. korisnici drmaju u SolidWorksu, ima projekata po 25+ GB - samo staviš vault na C: (SSD) i peri, da su mi i Users na C: ne bi bilo fizički mjesta)..

i tu ne uzimam blagotvornost za trajnost SSDa koja je ovdje tema

 

 
Umjesto HDD, preporucam jos jedan SSD, jer ja sam radio isto sto i ti, tj. Users mapu (documents etc.), kupis SSD jos jedan, osjetit ces preporod.
A HDD, ostavis za backup i ostale podatke, tako meni trenutno funkcionira PC.
Steam Library i ostale igre, sam stavio na Kingston 120GB SSD(kupio sam ga na akciji prije god dana 340kn), nevjerojatno kakav preporod kad je otisao sa HDD na SSD.
Na HDD drzim Glazbu i kako se bavim glazbom puno .wav fileova, pjesama, projekata etc.
Load time etc.
edit:
Zaboravio sam napomenuti da mi je primary 240GB SSD.

everyday i'm shuffling...
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 13:23 (Luka123).
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

gle, slažem se (2 Samsunga 850 su mi u stroju + 2 TB WD) ali govorimo i samo češću kombinaciju SSD / HDD koja je najčešća za laptope (prije M.2 utora)

 

one moje upute savršeno rade (pročitati upute i obratiti pažnju na napomene)

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

O joj..Što reći? Mogu samo dodati koliko para toliko muzike. Uvijek je za sve vrijedilo a i kod SSD-ova vrijedi. Ne možeš kupit SSD iz Kine za 10 dolara i očekivati da ti se Gospa ukaže kad ga ugradiš i još da ga naslijede unuci i da još uvijek SSD Radi kao prvi dan. Evo jedna mala slikica bez puno riječi.

 
0 4 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Mandor kaže...

Ja sam skopčao da Windows 10 meni puni moj jadan 120GB u laptopu sa svim apdejtima i ne briše ih. To su deseci GB potpuno nepotrebni, ali windowsi se bune kao ne bi trebao to brisati. Strašno. DEseci gigabajta za ništa. Svejedno sam obrisao i sve ok, ali ono, stvaaarnooo je li to jedini način na koji su to mogli napraviti. Pa čak i da nije SSD zar nije nenormalno da ti OS zauzima gotovo 100 gb???

 I mene muči ova muka... Nije toliko strašno (cca 30GB imam slobodno) al svejedno me bode u oči to "nepotrebno" gomilanje tih apdejtova. Imam 2 SSD-a, intelov od 120GB samo za windowse i programe i terabajtni samsung za steam i ostale pizdarije (skup ko kurac ali isplatilo se).

steam: skank666 origin:IhrvojeI
15 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Znači, samo rokaj.

 

Kako ide, prije će SATA priključci izumrijeti nego što će ovaj SSD riknuti.

K
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Korky kaže...

Znači, samo rokaj.

 

Kako ide, prije će SATA priključci izumrijeti nego što će ovaj SSD riknuti.

Dobronamjerna napomena (nije savjet): ja ne bih baš vjerovao u to da će ovaj SSD raditi još 9 godina. Tek toliko.

15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
ridealong kaže...

Dobronamjerna napomena (nije savjet): ja ne bih baš vjerovao u to da će ovaj SSD raditi još 9 godina. Tek toliko.

Do tada ću ga vjerojatno koristiti toliko često koliko i ovaj 40GB IDE Seagate koji se lagano krčka u kanti još od 2002.

 

K
6 godina
protjeran
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Tema kao da je prepisana s tutoriala samih početaka tvrdih diskova.

Za mene je amater svatko tko nije sam skopčao da nije zdravo napuniti bilo kakav store uređaj na 90% i s njim aktivno raditi, kao što nije zdravo voziti automobil non stop u "crvenim okretajima motora".

Druga je stvar napuniti ga 90% i ostaviti sa strane da se ne koristi.

Tada mu neće biti ništa. 

Što se tiče pouzdanosti, vjerojatno se sjećate da su početni komercijalni odn dostupni SSD-i običnim smrtnicima imali duplo veću garanciju nego danas.

 

I proizvođaći SSD su shvatili da ne ide baš sve kako su zamislili i da predviđeno trajanje diska ovisi o načinu njegova korištenja i da nje isto vozi li ga neko stalno u crvenom ili ga koristi "normalno" ne opterećujući pretjerano dijelove samog diska.

 

 

Da, JA osobno JA !
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Što više koristim SSD sve duže traje

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Anđeo bez falinge kaže...

Tema kao da je prepisana s tutoriala samih početaka tvrdih diskova.

Za mene je amater svatko tko nije sam skopčao da nije zdravo napuniti bilo kakav store uređaj na 90% i s njim aktivno raditi


 

 

 Nekada nemaš izbora. Doslovno. To može biti situacija u kojoj ti iznenada zatreba dodatan prostor, pa dođeš do 90% i to traje neko kraće vrijeme, a može biti i malo trajnije stanje jer nemaš novca za uređaj većeg kapaciteta. Moj prvi SSD je imao kapacitet 120GB. Već tada sam izbjegao upola manje SSD-ove, ali mi je tih 120GB postalo pretijesno, pa sam sada na 240GB. I miran sam. Kad popunjavanje krene prema max kapacitetu diska, idem na 512GB ili 1TB.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2018 19:42 (ridealong).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice