Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo elek

poruka: 299
|
čitano: 46.768
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo elek".
14 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
fer-de-lance kaže...

To da, ali i, koliko vidim, glavna kočnica je kaj se ne mogu dogovoriti oko plaćanja troškova ukapčanja, tj. sustav nije pravedan ni prema investitorima, ni HEP-u, a ni prema krajnjim kupcima.

A trebalo bi ga riješiti na razini države, tj. zakonskim okvirom.

 

 Onaj an kada se agencije/vlada zapocnu brinuti o tome sto je pravedno a sto ne... neznam... nesto cu napraviti. Vjerojatno imam vremena za smisliti sto cu napraviti 

picajzla0707 kaže...
forumaš kaže...

...koju nemam ni namjeru koristiti po ovim cijenama...

 jedina autoindustrija koja brine o tvojem mišljenju je ona na hreliću 

 Aha, to im je skroz pametno. Skroz pametno je da te nije brige sto tvoji kupci misle. Bitno da se uzica subvencija, visoke carine za konkurrenciju itd.  pa mogu tako i nastavit? Ne zadugo to je sigurno 

14 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
picajzla0707 kaže...
forumaš kaže...

...koju nemam ni namjeru koristiti po ovim cijenama...

 jedina autoindustrija koja brine o tvojem mišljenju je ona na hreliću 

 Kupio minija prije tri godine 2011. za 5000 eura, autić cakum/pakum još u cvijetu mladosti. Ide ko blesav, toči i vozi. Servis 50 eura... A ove po 30 00-50 000 eura pa još se cigani za poticaj nek prodaju europljanima :D

6 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
picajzla0707 kaže...

 u pravu si, no problem je u tome što bi industrija ostala na fosilnim gorivima duže nego treba, jer im je to isplativije i jer im je profit na prvom mjestu

a neke stvari poput ovih ipak stoje iznad kratkoročnog profita i očito je da ih treba 'pogurati'

nije to prvi put da se pruža otpor napretku, samo što ovaj put nije u pitanju samo napredak, nego i opstanak nas kao vrste na planetu 

da li bi to moglo bolje i s boljim planiranjem - svakako da bi, no nije baš da imamo vremena

 Otpor napretku? Elektro vozila u stanju u kakvom su sada ti nazivaš napretkom? Opstanak "nas" kao vrste na planetu? Nemamo vremena? Namjerno si ovo pišem, vrhunsko trolanje, učim, pišem, kradem.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
picajzla0707 kaže...
Feudalac kaže...

Međutim, imaš previše povjerenja u političare a bogme i u kompanije. Povijest je prepuna primjera firmi koje su propale jer se nisu mogle prilagoditi promjenama. Informatičar si, IBM je sjena onog što je nekad bio....

 to što sam napisao nema nikakve veze s mojim povjerenjem u političare, dapače

 

primjeri firmi koje su propale su primjeri, ne znači da odmah treba odustat radi primjera, a bogme i primjer jedne firme ne znači da isto vrijedi za cijelu industriju - to što je ibm sjena onoga što je nekad bio ne znači automatski da cijela industrija treba odustati, ne kužim uopće što bi takav primjer treba značiti 

 

..i nisam informatičar, nego novinar

 Da pojasnim primjer IBM-a. Proizvođači telefona su propali kad su izmišljeni mobiteli; došli novi igrači s novim proizvodom. Proizvođači kamera i filmova propali prelaskom na digitaliju; digitalci propali kad su mobiteli dobili solidne kamere. Proizvođači fenjera i svijeća su nestali dolaskom struje i žarulje. Proizvođači kočija i zaprega, konjušari i slično - propali su dolaskom automobila. Berači kukuruza su potegnuli onu stvar kad je došao kombajn. Potpuno je normalno da nova tehnologija generira nova bogatstva i mijenja krajolik. Naravno, nitko ne želi nestati, izgubiti posao, ali to se događa svakodnevno. Tko prije shvati da mu je jedini put naprijed vidjeti u čemu je netko drugi bolji i to pod hitno preuzeti, propast će, prije ili kasnije. Znaš priču o tome kako je nastao Android OS? Google je kupio istoimenu firmicu koja je nekaj sanjala o pametnim telefonima te unutra ubacio solidne resurse u nekoliko godina. Izlaskom prvog iPhonea shvatili su da su na potpunom krivom putu i trenutno odbacili sve kaj su radili te krenuli ispočetka. Nokia nije. Rezultat se vidi. S broja jedan do nestanka u par godina. I nitko u Finskoj nije plakao da je Apple ili Google nepravedno subvencioniran (a koriste razno razne subvencije, monopol i trikove) već su shvatili da je vodstvo Nokie promašilo ceo fudbal i da je to to. The end. Nikakva carina ili zabrana to nije mogla promijeniti. Duh je pušten, zastario si. Ili se mijenjaj ili amen.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.3.2024 18:06 (Feudalac).
14 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...
... I nitko u Finskoj nije plakao da je Apple ili Google nepravedno subvencioniran (a koriste razno razne subvencije, monopol i trikove) već su shvatili da je vodstvo Nokie promašilo ceo fudbal i da je to to. The end.

 Neznam za finsku ali u hrvatskoj ja jesam. RIP MeeGo OS

8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
konjRR kaže...
Feudalac kaže...
... I nitko u Finskoj nije plakao da je Apple ili Google nepravedno subvencioniran (a koriste razno razne subvencije, monopol i trikove) već su shvatili da je vodstvo Nokie promašilo ceo fudbal i da je to to. The end.

 Neznam za finsku ali u hrvatskoj ja jesam. RIP MeeGo OS

 Jasno, plakali su obični ljudi. I meni su Nokie bile drage dok nisam uzeo ajfon. Od ljubavi ostala samo nostalgija. Generalno, Izgubili su utrku protiv boljeg proizvoda što je pošteno.

 

Tako i kinezi imaju odlične proizvode i poštenu cijenu. Ne može se čak ni reći da su ukrali patente ili nešto kopirali jer je u pitanju potpuno novi proizvod u kojem oni imaju vlastitim radom razvijen know-how. Isto tako je sa solarnim panelima i drugim novijim stvarima. Dali su si truda i zasluženo imaju prednost. U kini se prodaje 30 milijuna automobila na godinu (35% svjetskog tržišta) i više od 50% električnih automobila na svijetu. Kina instalira kod sebe više solarnih panela nego ostatak svijeta zajedno, samo prošle godine više nego SAD u povijesti. Vjetroelektrane - ista stvar. Skala na kojoj oni rade nikad nije viđena u povijesti.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.3.2024 18:03 (Feudalac).
11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...

 Da pojasnim primjer IBM-a. Proizvođači telefona su propali kad su izmišljeni mobiteli; došli novi igrači s novim proizvodom. Proizvođači kamera i filmova propali prelaskom na digitaliju; digitalci propali kad su mobiteli dobili solidne kamere. Proizvođači fenjera i svijeća su nestali dolaskom struje i žarulje. Proizvođači kočija i zaprega, konjušari i slično - propali su dolaskom automobila. Berači kukuruza su potegnuli onu stvar kad je došao kombajn. Potpuno je normalno da nova tehnologija generira nova bogatstva i mijenja krajolik. Naravno, nitko ne želi nestati, izgubiti posao, ali to se događa svakodnevno. Tko prije shvati da mu je jedini put naprijed vidjeti u čemu je netko drugi bolji i to pod hitno preuzeti, propast će, prije ili kasnije. Znaš priču o tome kako je nastao Android OS? Google je kupio istoimenu firmicu koja je nekaj sanjala o pametnim telefonima te unutra ubacio solidne resurse u nekoliko godina. Izlaskom prvog iPhonea shvatili su da su na potpunom krivom putu i trenutno odbacili sve kaj su radili te krenuli ispočetka. Nokia nije. Rezultat se vidi. S broja jedan do nestanka u par godina. I nitko u Finskoj nije plakao da je Apple ili Google nepravedno subvencioniran (a koriste razno razne subvencije, monopol i trikove) već su shvatili da je vodstvo Nokie promašilo ceo fudbal i da je to to. The end. Nikakva carina ili zabrana to nije mogla promijeniti. Duh je pušten, zastario si. Ili se mijenjaj ili amen.

 i što bi ti tu 'pojasnio'....

skupusao si sve u jedno, bez veze jedno s drugim, još manje s temom

 

nit je ibm primjer ičega, osim loših poslovnih odluka pojedine firme, nit električni automobili imaju veze s kočijašima i fenjerašima, još manje s odnosom kine i europe

a ja budala još komentiram taj kupus 

6 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...
 I nitko u Finskoj nije plakao da je nepravedno subvencioniran (a koriste razno razne subvencije, monopol i trikove) već su shvatili da je 

 Upravo je ovdje ključ. Kod elektrifikacije opcije ili-ili nema. Zato i je usporenje jer kapitalizam. Subvencije nisu dovoljne. Ne kupuje se dovoljno merc benz E modela. Tržište, zakon ponude i potražnje. Predivno, samo neka potraje i neka bude izbora.  Ovih 130 komada koji koštaju 200K eura po komadu više neće bit. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.3.2024 21:10 (cvaja997).
14 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...
....Generalno, Izgubili su utrku protiv boljeg proizvoda što je pošteno.

 E da je bar bilo tako. N9 je bila bolji proizvod. A MeeGo je bio bolji OS. Izgubili su utrku zbog korumpiranog "crony" kapitalizma.

16 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...
 

Tako i kinezi imaju odlične proizvode i poštenu cijenu.

Nema me dva dana i milijun poruka.

 

I ne baš. I kinesko ako vrijedi košta. Zato modeli za EU tržište koštaju više, na stranu svi ostali problemi.

picajzla0707 kaže...
 

nit je ibm primjer ičega, osim loših poslovnih odluka pojedine firme,

IBM-ova odluka da se makne iz nekih stvari i znatno smanje portfelj je bila ciljana odluka, bazirana na rezultatima iz više od 20 godina.

Onda nam je to bio šok (mislim da je bila 2012.-a), ali su scope smanjili na malo HW-a i dosta SW-a, povećavajući profite.

11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Old Iggy kaže...

IBM-ova odluka da se makne iz nekih stvari i znatno smanje portfelj je bila ciljana odluka, bazirana na rezultatima iz više od 20 godina.

Onda nam je to bio šok (mislim da je bila 2012.-a), ali su scope smanjili na malo HW-a i dosta SW-a, povećavajući profite.

odgovarao sam feudalcu na njegove nebuloze, u svakom slučaju nije primjer koji se može koristiti u ovom slučaju, pogotovo ne uz kočijaše i fenjeraše kao primjere industrija/poslova koji su izumrijeli dolaskom moderne zamjene ili konkurencije

 

prva je stvar da električna vozila nisu neka novost u autoindustriji kojom bi proizvođači automobila u europi postali zastarjeli, radi se uglavnom o promjeni pogona, ne o promjeni poput one kojom su kočije zamijenjene automobilima ili fenjeri električnim svjetiljkama

druga je stvar da konkurencija iz kine može biti korak ispred, jeftinija i s većim obimom proizvodnje, ali to ne znači da europski proizvođači nemaju šanse i da je 'idiotki se natjecati s kinezima' kako ova dvojica zaključuju

 

skupusati ibm, fenjeraše, kočijaše i štotigajaznam što sve ne, kao argument da su europski proizvođači unaprijed propali nema veze s vezom

16 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
picajzla0707 kaže...
 

skupusati ibm, fenjeraše, kočijaše i štotigajaznam što sve ne, kao argument da su europski proizvođači unaprijed propali nema veze s vezom

Mda, istina. Nije baš spojivo.

8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

IBM-ova odluka da se makne iz nekih stvari i znatno smanje portfelj je bila ciljana odluka, bazirana na rezultatima iz više od 20 godina.

Onda nam je to bio šok (mislim da je bila 2012.-a), ali su scope smanjili na malo HW-a i dosta SW-a, povećavajući profite.

odgovarao sam feudalcu na njegove nebuloze, u svakom slučaju nije primjer koji se može koristiti u ovom slučaju, pogotovo ne uz kočijaše i fenjeraše kao primjere industrija/poslova koji su izumrijeli dolaskom moderne zamjene ili konkurencije

 

prva je stvar da električna vozila nisu neka novost u autoindustriji kojom bi proizvođači automobila u europi postali zastarjeli, radi se uglavnom o promjeni pogona, ne o promjeni poput one kojom su kočije zamijenjene automobilima ili fenjeri električnim svjetiljkama

druga je stvar da konkurencija iz kine može biti korak ispred, jeftinija i s većim obimom proizvodnje, ali to ne znači da europski proizvođači nemaju šanse i da je 'idiotki se natjecati s kinezima' kako ova dvojica zaključuju

 

skupusati ibm, fenjeraše, kočijaše i štotigajaznam što sve ne, kao argument da su europski proizvođači unaprijed propali nema veze s vezom

 Da malo više čitaš, a manje pucaš s boka onda bi vidio da ja nisam tvrdio da je idiotski natjecati se s kinezima nego da carine nisu rješenje. Ništa im ne može pomoći ako nisu konkurentni, a barijera od 10% carine i tisuća ili više ekstra troška u shippingu je već solidna prepreka i opet su jeftiniji. Ako evropljanu i propadnu jer se nisu u stanju promijeniti, nije nikakva posebna vijest, događa se stalno prilikom smjene tehnologija. Ako su to nebuloze, volio bih znate kakve ti doktorate objavljuješ... 

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Old Iggy kaže...
Feudalac kaže...
 

Tako i kinezi imaju odlične proizvode i poštenu cijenu.

Nema me dva dana i milijun poruka.

 

I ne baš. I kinesko ako vrijedi košta. Zato modeli za EU tržište koštaju više, na stranu svi ostali problemi.

picajzla0707 kaže...
 

nit je ibm primjer ičega, osim loših poslovnih odluka pojedine firme,

IBM-ova odluka da se makne iz nekih stvari i znatno smanje portfelj je bila ciljana odluka, bazirana na rezultatima iz više od 20 godina.

Onda nam je to bio šok (mislim da je bila 2012.-a), ali su scope smanjili na malo HW-a i dosta SW-a, povećavajući profite.

 To što koštaju više nego u Kini je normalno jer imaju prijevoz i postojeću carinu od 10%. I naravno, drugačija raznorazna pravila koje trebaju zadovoljiti na manjem broju primjeraka. Ali, ljudi idu i u Kinu te koriste njihova vozila tamo i - oduševljeni su onim što vide. Prije 20-30 godina smo se smijali Hyundaiu i Kia-i, više se nitko ne smije. A kinezi su još brži u promjenama.

 

Drugo, moj primjer IBM-a na koji se picajzla referira znači da su propustili jedan dio tehnološke revolucije i više nisu ni blizu dominantan igrač kao što je bilo nekad. To što su namjerno odustali od ovoga ili onoga, kao što su printeri ili osobna računala i slične stvari - samo pokazuje da više nisu znali kako na tome zaradati. Šta su trebali, nastaviti prodavati uz gubitak samo da pokažu da imaju printer u prodaji? Upravo ono što tvrdim - propustili su nove tehnologije, drugi su im uzeli kruh i to je to. Zakačio se za IBM, spomenuo sam i Nokiu - od broja 1 do nule u nekoliko godina. Po meni, posve prirodan put. Ništa nije vječno i nigdje nije uklesano u kamenu da Mercedes ili VW moraju postojati 1000 godina ili do Sudnjeg dana. Cijela kraljevstva i imperiji propadaju ili gube svoj utjecaj a di nebi neka firma u dinamičnom svijetu kakav je danas.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
konjRR kaže...
Feudalac kaže...
....Generalno, Izgubili su utrku protiv boljeg proizvoda što je pošteno.

 E da je bar bilo tako. N9 je bila bolji proizvod. A MeeGo je bio bolji OS. Izgubili su utrku zbog korumpiranog "crony" kapitalizma.

 Naravno da jest. Nije iPhone postao to što jest zato što su izbacili moćan hardver koji može što nitko drugi ne može. Kad je to čudo od Nokie izašlo, Apple je imao pol milijuna aplikacija u AppStoru, pozitivan brend, zalet, sve mu je išlo na ruku. Android je bio čista kopija, ali sve skupa su pokazali da je Nokia govnarski cijedila svoje vjerne kupce (uključujući i mene - Komunikator je košta skoro 10 hiljada kuna kad je iphone izašao, a mogao si na njemu napraviti - ravno ništa). 

 

Do tad su već i vrapci na grani znali da se Nokia pogubila i da svaka dva mjeseca izbacuju novi poluzapočeti OS koji nema veze sa starim  i nije kompatibilan ni sa čim. I da si ga kupio, za godinu dana bi poizdio jer je podrška bila nikakva, aplikacije nula. Kad se sjetim procedure nadogradnje softvera (kad su to konačno omogućili) ili načina učitavanja karata... izrade bekapa... ma strava. A da ne govorim o brzini lociranja u kartama prije iphona, internetu i takvim stvarima. G.O.V.N.O. Koje sam volio jer nisam znao za bolje.

Ja rekoh
11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...

 Da malo više čitaš, a manje pucaš s boka onda bi vidio da ja nisam tvrdio da je idiotski natjecati se s kinezima nego da carine nisu rješenje. Ništa im ne može pomoći ako nisu konkurentni, a barijera od 10% carine i tisuća ili više ekstra troška u shippingu je već solidna prepreka i opet su jeftiniji. Ako evropljanu i propadnu jer se nisu u stanju promijeniti, nije nikakva posebna vijest, događa se stalno prilikom smjene tehnologija. Ako su to nebuloze, volio bih znate kakve ti doktorate objavljuješ... 

 tvrdiš ti svašta i kupusaš svašta, od ibm-a do kočijaša... a sad si odjednom stručnjak i za međunarodnu trgovinu, pa tako odjednom carine nisu rješenje

lupetaš gluposti, na jedan ibm koji je ispao iz igre na istom tržištu je hrpa drugih koji su uskočili, ali to ne znači da europski proizvođači trebaju odustati jer... ibm i kočijaši, pa piši kući propalo

i s kinezima nije sve 'fer igra' konkurentnosti, nego dampinga i zaštite vlastitog tržišta od države koja je zapravo megakorporacija

 

carine su uobičajen način zaštite vlastitog tržišta od dampinga, ne jednom uspješno primijenjene

kitu marjanovu su kinezi jeftiniji sa shippingom i carinom, eno ti upravo na bugu 'jeftini' kinez - link, za te pare triput prije europljani će uzeti mazdu, škodu, peugeot ili dokazani hyundai

a to je još prepakirani volvo, di su ostali kinezi od toga... jako daleko da bi vw i ostali potpisali kapitulaciju samo zato jer ti i konnj tako tvrdite

 

to što kinezi mogu napredovati brže od koreanaca još uvijek nije dovoljno da se nametnu kao što su se japanci ili koreanci nametnuli kroz nekoliko desetljeća, pa da su i triput brži, to je vrijeme dovoljno da eu proizvođači uhvate priključak s onim u čemu su kinezi sad navodno u prednosti - ofkors, i ja ovo izvlačim iz dupeta jer se može okrenuti na bilo koju stranu, ali to je ono što eu čini s carinom, poticajima i ostalim, štiti vlastito tržište - uspjelo je s japancima, uspjelo je i s koreancima, više-manje uspješno eu proizvođači se nose s njima 

 

najbolje da se predamo odmah... samo što se ne biraju na vlast defetisti poput tebe i konnja nego ljudi koji neki kujac znaju i rade

14 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...
konjRR kaže...
Feudalac kaže...
....Generalno, Izgubili su utrku protiv boljeg proizvoda što je pošteno.

 E da je bar bilo tako. N9 je bila bolji proizvod. A MeeGo je bio bolji OS. Izgubili su utrku zbog korumpiranog "crony" kapitalizma.

 Naravno da jest. Nije iPhone postao to što jest zato što su izbacili moćan hardver koji može što nitko drugi ne može. Kad je to čudo od Nokie izašlo, Apple je imao pol milijuna aplikacija u AppStoru, pozitivan brend, zalet, sve mu je išlo na ruku. Android je bio čista kopija, ali sve skupa su pokazali da je Nokia govnarski cijedila svoje vjerne kupce (uključujući i mene - Komunikator je košta skoro 10 hiljada kuna kad je iphone izašao, a mogao si na njemu napraviti - ravno ništa). 

 

Do tad su već i vrapci na grani znali da se Nokia pogubila i da svaka dva mjeseca izbacuju novi poluzapočeti OS koji nema veze sa starim  i nije kompatibilan ni sa čim. I da si ga kupio, za godinu dana bi poizdio jer je podrška bila nikakva, aplikacije nula. Kad se sjetim procedure nadogradnje softvera (kad su to konačno omogućili) ili načina učitavanja karata... izrade bekapa... ma strava. A da ne govorim o brzini lociranja u kartama prije iphona, internetu i takvim stvarima. G.O.V.N.O. Koje sam volio jer nisam znao za bolje.

 Gledaj znas samo sa povrsinske korisnicke perspektive tako da uzalud ti pokusati objasniti sto se ustvari dogodilo sa nokiom. 

A izjava da je ista kopija neceg appleaovog je ravno .... 

8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
picajzla0707 kaže...

carine su uobičajen način zaštite vlastitog tržišta od dampinga, ne jednom uspješno primijenjene

kitu marjanovu su kinezi jeftiniji sa shippingom i carinom, eno ti upravo na bugu 'jeftini' kinez - link, za te pare triput prije europljani će uzeti mazdu, škodu, peugeot ili dokazani hyundai

a to je još prepakirani volvo, di su ostali kinezi od toga... jako daleko da bi vw i ostali potpisali kapitulaciju samo zato jer ti i konnj tako tvrdite

Vidiš, ovo je jako zanimljiva situacija za Europu.

Baš me zanima sad kad VW europsku proizvodnju preseli u SAD, imali budemo situaciju da svi njihovi auti budu ili iz Kine ili SAD-a.

I onda te iste carinske odredbe ne budu vrijedile za modele iz amerike, a za kineske budu.

EU bude "sretna" jer VW raste, makar raste na isti način kao i do sad (zahvaljujući kineskom tržištu), uz dodatak američkog dijela koji se bude uvozio u EU.

I onda vidiš da se sve svodi na politiku, a ne na ekonomsku računicu.

Jednostavno, svijet funkcionira kao liberalna tržišna ekonomija (a države onda masovno sponzoriraju firme, pogotovo SAD i Kina, jer im se vrati 100x), i tko se prilagodi tome odlično funkcionira.

Pa tako i kinezi i ameri sele proizvodnju gdje god treba (npr. Tesla u Njemačku, BYD u Madžarsku itd.), a domaću drže na životu poticajima, i firme polako grabe postotke tržišta i funkcioniraju.

Pa sad usporedi EU s njima, koja se unaprijed preda i samo uvodi poreze i carine, umjesto da ulažu u konkurentnost proizvodnje.

 

Uglavnom, dobro kažeš, nisi potpisali kapitulaciju, ali ak se ovak nastavi budu sigurno, tj. ne oni (jer je firmama svejedno, odu gdje im je bolje, a to je na drugim kontinentima), ali EU nema nikakvu budućnost na tržištu.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
fer-de-lance kaže...

Jednostavno, svijet funkcionira kao liberalna tržišna ekonomija (a države onda masovno sponzoriraju firme, pogotovo SAD i Kina, jer im se vrati 100x), i tko se prilagodi tome odlično funkcionira.

Pa tako i kinezi i ameri sele proizvodnju gdje god treba (npr. Tesla u Njemačku, BYD u Madžarsku itd.), a domaću drže na životu poticajima, i firme polako grabe postotke tržišta i funkcioniraju.

Pa sad usporedi EU s njima, koja se unaprijed preda i samo uvodi poreze i carine, umjesto da ulažu u konkurentnost proizvodnje.

 kako da ne...

malo se raspitaj o uvozu u kinu i problemima s kojima se suočavaju uvoznici, pa onda kinu nazovi liberalnim tržištem

amere pogotovo, koliko je ono trump nabio carine kineskom željezu i aluminiju?

 

 

8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo

Oni još nisu pali kao EU, pa si mogu to dopustiti.

Ali ne zadugo.

Činjenica je da liberalno tržište može jedino funkcionirati kad ga se svi drže.

Sad nije takva situacija, nego ovi jači koriste lošiju poziciju slabijih jer mogu.

Uskoro bude i njima počelo gorit pod nogama, pa onda ili budu krenuli ratovat ili budu popustili.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo

ma o čemu pričamo? lol? kinezi i liberalno tržište 

uvoz u kinu je izuzetno restriktivan, uz carine koje su uobičajene u cijelom svijetu, a kina ih propisuje, zamisli, politički kao i druge države, uvoz u kinu opterećen je na više načina koji drugdje ne postoje, od ogromne birokracije (koja se eu stavlja na teret, a kineska je daleko gora), do toga da sam nemereš nastupiti na kineskom tržištu nego moraš uzeti kinesku tvrtku kao partnera i kad te kineski 'partner' izguzelja, najčešće kopirajući tvoj proizvod, možeš se žalit upravi vodovoda

 

jest, nešto se zadnjih godina promijenilo upravo zbog toga što kina želi smanjiti ovisnost o američkom tržištu i zbog povezivanja s eu preko trgovine (najveći im je projekt novi put svile prema europi), pa onda uvode i zaštitu za strane firme, pogotovo europske, ali to je još uvijek divlje tržište tamo i jako teško za poslovati 

 

 

kina je izuzetno nepoštena u trgovinskim praksama i međunarodnoj trgovini

liberalno kod njih postoji samo kad oni izvoze i traže 'liberalnost' na tuđim tržištima, dok svoje itekako politički uređuju po nahođenju

ovo me podsjeća na rasprave gdje se neki bune zbog priče o zabrani tiktoka, a to što kina kod sebe već odavno zabranjuje facebook, gmail i slično, to im nekako izmiče iz fokusa

 

 

8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo

Eto, vidiš da ti je jasno - to rade dok mogu.

I EU bi da može.

Nije to ništa čudno, kad se izboriš za tržišnu poziciju onda sam diktiraš pravila na tom tržištu.

Dok možeš...

A onda olabaviš.

Kao što je i SAD počeo, a kamoli ne Kina.

 

BTW, kad smo već na auto temi, ne vidiš gdje je zapravo problem.

I SAD i Kina dolaze u poziciju da im nestaje kvalificirana radna snaga u tom području.

I to ne razini auto proizvođača, nego njihovih OEM partnera.

Dobar primjer (nedavno sam gledao video na YT): jedna mala "obiteljska" firma u Texasu (ako se ne varam), je jedini OEM za skoro 80% tipskih autodijelova koje proizvode (stotine milijuna komada godišnje) , znači to je par hala sa stotinama ekscentar preša.

Imaju cca. 10 alatničara, dvojica su samo došla u zadnjih 15 godina (obojica oko pet banki), a četvorica su već u penziji.

Imaju ogromne zastoje jer jednostavno za taj obujam posla tak malo ljudi nemre održavat alate.

A u cijelom SAD-u se apsolutno nitko ne školuje za to zanimanje već dulje od desetljeća (rijetke iznimke), a i oni koji krenu brzo odustanu jer im je posao prezahtjevan.

Probali su to riješiti apliciranjem stranih radnika za vize.

Ni to ne prolazi više, nemaju ni vani izbora.

I kinezi imaju isti problem.

A kad nestane taj oblik proizvodnje, slijedi apsolutni krah autoindustrije (nije da hvalim Teslu, ali su jedini uz kineze poduzeli nekaj po tom pitanju).

 

I sad ti meni tvrdiš da budu ameri i kinezi držali takve restrikcije unedogled?

Ne, upravo suprotno, uništili su si industrije na taj način, čim prije se zaokrenu za 180° tim bolje za njih.

A sumnjam da su im tam na vlasti totalni debili kao u EU...

 

P.S. još uvijek postoji šansa za osposobljavanje mladih kadrova, ali za to treba krenuti odlučno i planski, na razini država, "komunističkim" mjerama.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2024 11:17 (fer-de-lance).
11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
fer-de-lance kaže...

Eto, vidiš da ti je jasno - to rade dok mogu.

I EU bi da može.

Nije to ništa čudno, kad se izboriš za tržišnu poziciju onda sam diktiraš pravila na tom tržištu.

Dok možeš...

A onda olabaviš.

Kao što je i SAD počeo, a kamoli ne Kina.

 samo o čemu mi pričamo ovdje? europskim proizvođačima i europskom tržištu ili nešto treće?

sad mi samo reci za ovo zelenkasto... koliko kinezi imaju udjela na europskom tržištu?

 

ispada po tvojoj priči da su se kinezi izborili za nekakvu tržišnu poziciju, a zapravo su tek krenuli prema vanjskim tržištima

baš zato jer su krenuli i jer ih se ne shvaća olako, krenulo je i razmišljanje kako se zaštititi

eu može nabiti carinu i radi to dok može, kasnije bi moglo biti kasno

 

zapravo ne mogu upratit ništa o čemu pišeš

- kinezi i ameri rade dok mogu, kasnije olabave... pa to sad radi i eu, u čemu je razlika?

- kažeš, i eu bi da može... pa može itekako, zato su i stavili 10% carina na kineske automobile

 

16 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

IBM-ova odluka da se makne iz nekih stvari i znatno smanje portfelj je bila ciljana odluka, bazirana na rezultatima iz više od 20 godina.

Onda nam je to bio šok (mislim da je bila 2012.-a), ali su scope smanjili na malo HW-a i dosta SW-a, povećavajući profite.

Drugo, moj primjer IBM-a na koji se picajzla referira znači da su propustili jedan dio tehnološke revolucije i više nisu ni blizu dominantan igrač kao što je bilo nekad.

Upravo obrnuto, zato što su bili vrh razvoja su i odustali od niza stvari.

Te stvari su bile neprofitne / niskoprofitne (Intelijada, puno prije toga kućni / uredski printeri i niz drugih sitnica), zadržali su samo high-end (Z/P serija, storage, line printeri prije) i odluka da se sve to makne je bila organska, ne posljedica "moramo".

A ono što su zadržali i dlaje se razvija i generira bitno veći profit po jedinici proizvoda od bilo čega drugog u HW segmentu.

Primjeri Nokie i slično su promašeni jer je poslovna situacija bitno drugačija.

fer-de-lance kaže...
 

Uglavnom, dobro kažeš, nisi potpisali kapitulaciju, ali ak se ovak nastavi budu sigurno, tj. ne oni (jer je firmama svejedno, odu gdje im je bolje, a to je na drugim kontinentima), ali EU nema nikakvu budućnost na tržištu.

 

Točno, zato je enormna glupost EU "nametanje" termina uvođenja EU i pressing auto industrije na promjenu u određenom roku, neovisno o stvarnom stanju, potrebama (globalnim, ne lokalnim) i sve to u jednoj od najbitinijih industrija u EU s oko 7-8% ukupnog GDP-a i broja zaposlenih.

fer-de-lance kaže...

Oni još nisu pali kao EU, pa si mogu to dopustiti.

Ali ne zadugo.

Činjenica je da liberalno tržište može jedino funkcionirati kad ga se svi drže.

Sad nije takva situacija, nego ovi jači koriste lošiju poziciju slabijih jer mogu.

Uskoro bude i njima počelo gorit pod nogama, pa onda ili budu krenuli ratovat ili budu popustili.

 

Liberalno tržište i Kina? Hmmmmm?

Pa osnovna prednost Kine je da nije liberalna i to jako dobro koristi na liberalnom tržištu. Ono što Kina kao država radi je zabranjeno na zapadu (definicija tečaja, investicije u industriju, zaštita domaćeg tržišta i proizvođača od svih ostalih izvana i niz drugih stvari)...

 

Kina je nastala kao sila jer je igralja prljavo, jako prljavo. Sad je samo pitanje kad će i zapad reći dosta. Carine su tu najmanji problem.

8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
picajzla0707 kaže...
fer-de-lance kaže...

Eto, vidiš da ti je jasno - to rade dok mogu.

I EU bi da može.

Nije to ništa čudno, kad se izboriš za tržišnu poziciju onda sam diktiraš pravila na tom tržištu.

Dok možeš...

A onda olabaviš.

Kao što je i SAD počeo, a kamoli ne Kina.

 1) samo o čemu mi pričamo ovdje? europskim proizvođačima i europskom tržištu ili nešto treće?

2) sad mi samo reci za ovo zelenkasto... koliko kinezi imaju udjela na europskom tržištu?

 

ispada po tvojoj priči da su se kinezi izborili za nekakvu tržišnu poziciju, a zapravo su tek krenuli prema vanjskim tržištima

3)baš zato jer su krenuli i jer ih se ne shvaća olako, krenulo je i razmišljanje kako se zaštititi

4)eu može nabiti carinu i radi to dok može, kasnije bi moglo biti kasno

 

zapravo ne mogu upratit ništa o čemu pišeš

-5) kinezi i ameri rade dok mogu, kasnije olabave... pa to sad radi i eu, u čemu je razlika?

- kažeš, i eu bi da može... pa može itekako, zato su i stavili 10% carina na kineske automobile

 

1) općenito, vrijedi univerzalno

2) pa izborili su se za vodeće pozicije ne ljestvicama prodaje cijenovno prihvatljivih auta, ne samo u Kkni, nego i u nekim stranim zemljama. A budući da se EU i američki proizvođači uopće ni ne žele uključiti u to natjecanje (jer je isplativije poslovat samo sa skupim modelima za koje ionak očito imaju tržište kad ih još proizvode), onda možda i jesi u pravu, nisu se kinezi uopće izborili, nego su jedini, mea culpa 

3) bolje bi se bilo zaštititi konkurentnim proizvodom (samo kažem...)

4) upravo to.

I sad mi reci kaj ti govori to o EU, kad im je jedino oružje u borbi carina i porezi...

5) pa da, kinezi i ameri mogu, jer su si u svemu samodostatni, a EU nije. Olabave zato jer vide priliku za daljni rast, ili, u zadnje vrijeme, kad im nekaj zašteka doma (tipa pad kineske konkurentnosti zbog rasta standarda, pa odu u Indiju)

Old Iggy kaže... 
fer-de-lance kaže...
 

Uglavnom, dobro kažeš, nisi potpisali kapitulaciju, ali ak se ovak nastavi budu sigurno, tj. ne oni (jer je firmama svejedno, odu gdje im je bolje, a to je na drugim kontinentima), ali EU nema nikakvu budućnost na tržištu.

 

1) Točno, zato je enormna glupost EU "nametanje" termina uvođenja EU i pressing auto industrije na promjenu u određenom roku, neovisno o stvarnom stanju, potrebama (globalnim, ne lokalnim) i sve to u jednoj od najbitinijih industrija u EU s oko 7-8% ukupnog GDP-a i broja zaposlenih.

fer-de-lance kaže...

Oni još nisu pali kao EU, pa si mogu to dopustiti.

Ali ne zadugo.

Činjenica je da liberalno tržište može jedino funkcionirati kad ga se svi drže.

Sad nije takva situacija, nego ovi jači koriste lošiju poziciju slabijih jer mogu.

Uskoro bude i njima počelo gorit pod nogama, pa onda ili budu krenuli ratovat ili budu popustili.

 

2) Liberalno tržište i Kina? Hmmmmm?

Pa osnovna prednost Kine je da nije liberalna i to jako dobro koristi na liberalnom tržištu. 3) Ono što Kina kao država radi je zabranjeno na zapadu (definicija tečaja, investicije u industriju, zaštita domaćeg tržišta i proizvođača od svih ostalih izvana i niz drugih stvari)...

 

4) Kina je nastala kao sila jer je igralja prljavo, jako prljavo. Sad je samo pitanje kad će i zapad reći dosta. Carine su tu najmanji problem.

1) istina, ali to si je narod sam kriv, biraju budale.

Nema smisla forsanje nekog roka, kad su se ionak sve bolji modeli EV počeli pojavljivati na tržištu, a uz prosječnu starost voznog parka u svijetu od blizu 20 godina, ionak taj njihov presing ne može postotno učiniti neku velikj razliku, jer bar do 2045. po toj njihovoj zamisli ne bi EV bili ni na 50%, a blizu 100% onda još 10-15 godina kasnije.

Zvuči mi poput onih fora kad se Plenky hvali da je vlada subvencionirala nekaj, a zapravo je tržišna cijena toga pala daleko više nego kaj su oni subvencionirali 

Može biti i da EU vlast radi na iste fore...

2) pa je, liberalno je to tržište, nije da ti partija ide uokolo i kolje ljude koji ne proizvode ono kaj je sekretarijat naredio.

Kad vidiš kak proizvode i kaj proizvode, baš tu vidiš da nije nikakvo kontrolirano tržište.

3) zaista? Uopće nije, samo se na zapadu to naziva više "friendly" nazivima.

Ovo sve u zagradi ti radi SAD od stoljeća sedmog...

4) svi su igrali prljavo, tak da nije samo do toga. Stvar je da im je narod živio u totalnoj bijedi (tak je bilo i kod nas do 70-ih), ali onda kad su krenuli "moderniji" komunistički modeli, oni su jedini taj sistem realizirali uz utrku na tržištu, jer su bili dovoljno pametni da vide kaj budućnost nosi (za razliku od europskih, južnoameričkih itd. komunističkih režima).

Naravno, danas ništa od toga ne vrijedi, samo pogledaj jel streljaju mlade za upozorenje od kad je krenulo bai lan? Jel im vise s puškama nad glavom dok rade, i kaj već tu na forumu masovno zabrijavate.

Realno, totalno su mentalitetom prešli na našu stranu, a eto ta opak partija im ništa ne može.

A navodno neki Romulanci ili kaj već...

E da, i Orwell 1984.,  socijalni krediti, ... teoretičari nastavite niz...

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
fer-de-lance kaže...
1) istina, ali to si je narod sam kriv, biraju budale.

Nema smisla forsanje nekog roka, ..


2) pa je, liberalno je to tržište, nije da ti partija ide uokolo i kolje ljude koji ne proizvode ono kaj je sekretarijat naredio.

Kad vidiš kak proizvode i kaj proizvode, baš tu vidiš da nije nikakvo kontrolirano tržište.

3) zaista? Uopće nije, samo se na zapadu to naziva više "friendly" nazivima....

4) svi su igrali prljavo, tak da nije samo do toga. Stvar je da im je narod živio u totalnoj bijedi (tak je bilo i kod nas do 70-ih), ali onda kad su krenuli "moderniji" komunistički modeli, oni su jedini taj sistem realizirali uz utrku na tržištu, jer su bili dovoljno pametni da vide kaj budućnost nosi (za razliku od europskih, južnoameričkih itd. komunističkih režima).

Naravno, danas ništa od toga ne vrijedi, samo pogledaj jel streljaju mlade za upozorenje od kad je krenulo bai lan? Jel im vise s puškama nad glavom dok rade, i kaj već tu na forumu masovno zabrijavate...

 

 

1. Biraju budale? Moguće, samo je teško naći one koji bi išli u suprotnom smjeru, tj. izabrati ih. Socijala je većini ljudi prihvatljivija nego naporan rad.

2. Liberalno je ztržište koliko i Arktik tropska zona. Odi pogledaj Kineske tvornice pa će ti biti jasnije.

3. Nema to nikakve veze sa zapadom. Baš SAD ne igra na tu šriču, koliko god ti se činilo tako, zato su nastali ogromni problemi prije WWII, a traju i danas (zato Trump prijeti povbratkom industrije). I zato je toliko toga otišlo u Kinu i pozatvaralo u SAD.

4. Ja bi ti preporučio da malo obiđeš Kinesku industriju, proučiš kako je riješen Tienanmen i slično... Ideja da postanemo na bilo koji način imalo bliski Kini mi je jedan od rijetkih strahova, ne toliko za mene već za moju djecu.

11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
fer-de-lance kaže...

1) općenito, vrijedi univerzalno

2) pa izborili su se za vodeće pozicije ne ljestvicama prodaje cijenovno prihvatljivih auta, ne samo u Kkni, nego i u nekim stranim zemljama. A budući da se EU i američki proizvođači uopće ni ne žele uključiti u to natjecanje (jer je isplativije poslovat samo sa skupim modelima za koje ionak očito imaju tržište kad ih još proizvode), onda možda i jesi u pravu, nisu se kinezi uopće izborili, nego su jedini, mea culpa 

3) bolje bi se bilo zaštititi konkurentnim proizvodom (samo kažem...)

 

I sad mi reci kaj ti govori to o EU, kad im je jedino oružje u borbi carina i porezi...

 1) pa trenutno nije baš općenito... ako pričamo o kineskom tržištu - da, kinezi tamo vladaju (pogodi zašto)

ako pričamo o europskom tržištu, što je trenutno tema, nema ih niti u promilima, dakle potpuno je promašeno pričati o tome da su se kinezi pozicionirali, jer nisu i tek to trebaju napraviti izvan kine i 'nekih drugih' tržišta koja nit su im glavni cilj, nit su usporediva s eu i američkim tržištem

2) izborili su se za ništa jer na eu tržištu nisu ništa, čak je i dacia na europskom tržištu jača od njih, a daciji je trebalo godine da se pozicionira jeftinoćom, trebat će i kinezima

i opet, pozicija u kini i 'nekim drugim' tržištima nema veze s eu, eu je drukčije tržište, cijena tu nije najbitniji faktor, a u slučajevima kad jest, radi se o dampingu ili za eu nekonkurentnom proizvodu koji cijenu spušta nauštrb kvalitete, što u eu nema baš prolaza

 

što hoću reć... kinezi jesu u naletu, no priča se postavlja obrnuto od onoga što jest zapravo

kinezi su ti koji tek trebaju doći na eu tržište i pozicionirati se, jeftinoćom na osnovu dampinga im neće proći - nisu nit švabe nit francuzi nit talijani veslo sisali, a za neki kujac se jesu udružili u zajedničko europsko tržište, prvo da lakše trguju u europi, drugo da se zaštite

kinezi mogu doći u eu, ali onako kako su to napravili japanci nekad davnije i nešto u novije vrijeme koreanci - s poštenim proizvodom, poštenim nastupom i kvalitetom, sve drugo im neće upaliti

 

3) i opet naopako... kinezi su ti koji se moraju izboriti za mjesto na europskom tržištu kvalitetom

eu proizvođači imaju povjerenje kupaca - ime, brend, kvalitetu (ofkors, kako tko, ali su poznati eu tržištu)... kinezi tek trebaju pokazati da se s time mogu nositi

pričati kako se eu proizvođači trebaju boriti kvalitetom protiv kineza je u najmanju ruku smiješno

 

carine su kao i u ostatku svijeta zaštita vlastitog tržišta od dampinga i ostalih nepoštenih trgovačkih praksi

zapitaj se zašto je kinez jeftiniji:

a) ima jeftiniju radnu snagu, dok eu nastoji povećati standard i plaće u eu, zar bi trebala trpiti štetu od jeftine radne snage iz kine?

b) ima jeftinije sirovine, uz jeftiniju radnu snagu i zato jer ne poštuju određene standarde - zar eu treba trpiti štetu zbog toga dok svoje proizvođače tjera da poštuju te standarde?

za primjer, proizvođači mlijeka u eu moraju zadovoljiti izuzetno skupe zahtjeve za kvalitetom, koje eu postavlja da bi zaštitila potrošače - da li treba dopustiti slobodan uvoz mlijeka iz zemalja koje te standarde ne poštuju i zajebati vlastite proizvođače kojima je nametnula te standarde?

c) državne potpore i vlasništvo države - sve to u eu nije dozvoljeno u tolikoj mjeri koliko je u kini upravo zbog poštene tržišne utakmice, zar eu treba dozvoliti da uvoz robe uz takve nepoštene prakse naškodi njihovim proizvođačima?

 

na sva ta pitanja odgovor ti je isti, a rješenje su carine i druga ograničenja, jer ovdje nije riječ samo o tržišnoj utakmici između jednakih, jer ako se tebi kao europskom proizvođaču nametnu standardi koji koštaju i zbog kvalitete, zaštite potrošača, zaštite okoliša, zaštite radnika i njegovog standarda i drugo, onda ulazak proizvođača iz kine koji te standarde ne poštuje i na tome štedi, nije poštena tržišna utakmica 

 

ti kažeš da su europi 'jedino oružje carina i porezi' - ne nisu, to se koristi da se zaštiti proizvođača kojem si nametnuo određene standarde, a tek kad kinez zadovolji te standarde ili plati razliku zbog koje je nepošteno jeftiniji, onda možemo pričati o tržišnoj utakmici

zar nije glupo pitati 'što to govori o eu' u odnosu na kinu i njezine nepoštene trgovinske prakse, izrabljivanje radnika i diktaturu, nebrigu za okoliš i druga sranja

postoje razlozi zašto većina ljudi želi živjeti na zapadu, ne u kini ili rusiji

8 godina
offline
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
Old Iggy kaže...

1. Biraju budale? Moguće, samo je teško naći one koji bi išli u suprotnom smjeru, tj. izabrati ih. Socijala je većini ljudi prihvatljivija nego naporan rad.

2. Liberalno je ztržište koliko i Arktik tropska zona. Odi pogledaj Kineske tvornice pa će ti biti jasnije.

3. Nema to nikakve veze sa zapadom. Baš SAD ne igra na tu šriču, koliko god ti se činilo tako, zato su nastali ogromni problemi prije WWII, a traju i danas (zato Trump prijeti povbratkom industrije). I zato je toliko toga otišlo u Kinu i pozatvaralo u SAD.

4. Ja bi ti preporučio da malo obiđeš Kinesku industriju, proučiš kako je riješen Tienanmen i slično... Ideja da postanemo na bilo koji način imalo bliski Kini mi je jedan od rijetkih strahova, ne toliko za mene već za moju djecu.

 1) zapravo ne biraju budale, nego obične europljane.

Na našem kontinentu (na žalost) više nema normalnih ljudi. Trebalo bi dopeljat na vlast nekoga neiskvarenog, tipa Inuita ili Bušmana, Aboridžina.

A ovo kaj je ljudima socijala prihvatljivija od rada, prije su to bili specijalni slučajevi, ali sad kak naglo pada životni standard, ispada bolji izbor od rada. Zato smatram da je UBI ispravno rješenje, čovjek ima onda za životne troškove, a doma može raditi ono kaj voli. Al dobro, to je sad filozofija...

2) Neki primjer? Ako misliš da oni spavaju na poslu od umora, ne, to je kod njih običaj. A individualne slučajeve gdje se krše prava radnika imaš i kod nas (bilo baš neki dan u novinama one žene kaj masovno ostaju bez prstiju i ozlijeđene u jednoj našoj firmi, itd., pa nemreš reći da vrijedi za sve). Rad u proizvodnji se uvijek promatraču čini kao robovanje, ali ako su normalno postavljene norme i način rada, i radnik nije lijenčina, onda nije problem. Uostalom, ak ti misliš da oni deset sati rada bez prestanka na pokretnoj traci, nema šanse, nitko to ne može. Taman i da oružjem nekog tjeraš na to, svejedno bi imao nikakav učinak već nakon par sati.

3) budu opet, kao što su igrali s Detroitom (neuspjelo) i Teslom.

Ni jedan sustav ne može funkcionirati bez malog poguranca od strane države kad zaškripi, ali problem je kaj svi odmah počnete drobit da je komunizam kad država intervenira. Ne, samo je tržište nemilosrdno.

4) teško da bi ikad postali slični Kini, jer taj sistem danas ne igra. Vidiš da je upravo suprotno, kinezi postaju isti kao zapadnjaci mentalitetom.

 

picajzla0707 kaže...
fer-de-lance kaže...

1) općenito, vrijedi univerzalno

2) pa izborili su se za vodeće pozicije ne ljestvicama prodaje cijenovno prihvatljivih auta, ne samo u Kkni, nego i u nekim stranim zemljama. A budući da se EU i američki proizvođači uopće ni ne žele uključiti u to natjecanje (jer je isplativije poslovat samo sa skupim modelima za koje ionak očito imaju tržište kad ih još proizvode), onda možda i jesi u pravu, nisu se kinezi uopće izborili, nego su jedini, mea culpa 

3) bolje bi se bilo zaštititi konkurentnim proizvodom (samo kažem...)

 

I sad mi reci kaj ti govori to o EU, kad im je jedino oružje u borbi carina i porezi...

 1) pa trenutno nije baš općenito... ako pričamo o kineskom tržištu - da, kinezi tamo vladaju (pogodi zašto)

ako pričamo o europskom tržištu, što je trenutno tema, nema ih niti u promilima, dakle potpuno je promašeno pričati o tome da su se kinezi pozicionirali, jer nisu i tek to trebaju napraviti izvan kine i 'nekih drugih' tržišta koja nit su im glavni cilj, nit su usporediva s eu i američkim tržištem

2) izborili su se za ništa jer na eu tržištu nisu ništa, čak je i dacia na europskom tržištu jača od njih, a daciji je trebalo godine da se pozicionira jeftinoćom, trebat će i kinezima

i opet, pozicija u kini i 'nekim drugim' tržištima nema veze s eu, eu je drukčije tržište, cijena tu nije najbitniji faktor, a u slučajevima kad jest, radi se o dampingu ili za eu nekonkurentnom proizvodu koji cijenu spušta nauštrb kvalitete, što u eu nema baš prolaza

 

što hoću reć... kinezi jesu u naletu, no priča se postavlja obrnuto od onoga što jest zapravo

kinezi su ti koji tek trebaju doći na eu tržište i pozicionirati se, jeftinoćom na osnovu dampinga im neće proći - nisu nit švabe nit francuzi nit talijani veslo sisali, a za neki kujac se jesu udružili u zajedničko europsko tržište, prvo da lakše trguju u europi, drugo da se zaštite

kinezi mogu doći u eu, ali onako kako su to napravili japanci nekad davnije i nešto u novije vrijeme koreanci - s poštenim proizvodom, poštenim nastupom i kvalitetom, sve drugo im neće upaliti

 

3) i opet naopako... kinezi su ti koji se moraju izboriti za mjesto na europskom tržištu kvalitetom

eu proizvođači imaju povjerenje kupaca - ime, brend, kvalitetu (ofkors, kako tko, ali su poznati eu tržištu)... kinezi tek trebaju pokazati da se s time mogu nositi

pričati kako se eu proizvođači trebaju boriti kvalitetom protiv kineza je u najmanju ruku smiješno

 

4) carine su kao i u ostatku svijeta zaštita vlastitog tržišta od dampinga i ostalih nepoštenih trgovačkih praksi

zapitaj se zašto je kinez jeftiniji:

a) ima jeftiniju radnu snagu, dok eu nastoji povećati standard i plaće u eu, zar bi trebala trpiti štetu od jeftine radne snage iz kine?

b) ima jeftinije sirovine, uz jeftiniju radnu snagu i zato jer ne poštuju određene standarde - zar eu treba trpiti štetu zbog toga dok svoje proizvođače tjera da poštuju te standarde?

za primjer, proizvođači mlijeka u eu moraju zadovoljiti izuzetno skupe zahtjeve za kvalitetom, koje eu postavlja da bi zaštitila potrošače - da li treba dopustiti slobodan uvoz mlijeka iz zemalja koje te standarde ne poštuju i zajebati vlastite proizvođače kojima je nametnula te standarde?

c) državne potpore i vlasništvo države - sve to u eu nije dozvoljeno u tolikoj mjeri koliko je u kini upravo zbog poštene tržišne utakmice, zar eu treba dozvoliti da uvoz robe uz takve nepoštene prakse naškodi njihovim proizvođačima?

 

na sva ta pitanja odgovor ti je isti, a rješenje su carine i druga ograničenja, jer ovdje nije riječ samo o tržišnoj utakmici između jednakih, jer ako se tebi kao europskom proizvođaču nametnu standardi koji koštaju i zbog kvalitete, zaštite potrošača, zaštite okoliša, zaštite radnika i njegovog standarda i drugo, onda ulazak proizvođača iz kine koji te standarde ne poštuje i na tome štedi, nije poštena tržišna utakmica 

 

ti kažeš da su europi 'jedino oružje carina i porezi' - ne nisu, to se koristi da se zaštiti proizvođača kojem si nametnuo određene standarde, a tek kad kinez zadovolji te standarde ili plati razliku zbog koje je nepošteno jeftiniji, onda možemo pričati o tržišnoj utakmici

zar nije glupo pitati 'što to govori o eu' u odnosu na kinu i njezine nepoštene trgovinske prakse, izrabljivanje radnika i diktaturu, nebrigu za okoliš i druga sranja

postoje razlozi zašto većina ljudi želi živjeti na zapadu, ne u kini ili rusiji

 1), 2) i 3) zapravo gdje god su došli i na stranim tržištima imaju jako dobro prodaju, samo kaj (i sam kažeš) su jako slabo dostupni. Baš ono kaj smo neki dan pričali, zapravo čekaju da krenu s proizvodnjom u EU, pa budu onda navalili. Jer ovak baš kaj smo pričali npr. Seagull, 9000$ i na to dodaš još 100% shipping, carina, itd.i opet za tih 18000 nema konkurencije, i sad zamisli kad ih počnu sklapat u Madžarskoj.

A baš me zanima kak EU planira cariniti "uvoz" iz Madžarske.

Za sad od kineza imamo samo MG, a oni su malo zabrijali, nisu baš primamljivi modeli.

P.S. kad veliš da nema prolaz u EU zbog kvalitete, neki primjer? Pogotovo kaj kinezi proizvode i većinu VW, BMW i Tesla modela, koji su u istom cijenovnom rangu u najmanju ruku smiješni naspram kineskih modela (točno znam kaj budeš napisao).

A ista stvar i servisna podrška, baš samo gledao neke UK kanale (dobro, oni su drugi svijet i nisu EU, ali vrijedi skoro isto i kod nas), ni servisna podrška za EU proizvođače ne valja, jedino Tesla donekle, ali van garantnog roka su cifre bolesne jer ne znaju napravit dijagnostiku pa mijenjaju sve. Dok vozači "kinez" prolaze puno bolje, čak i čekanje na dijelove traje puno manje. Realno, sve ti dođe na isto, samo treba gledat na servisnu podršku, a europski EV se nisu baš proslavili na tome...

4) točno, ali ovdje nije damping u pitanju, nego drugačija proizvodnja, bez legacy kočnica kao kod europljana, kinezi kad kreću na EV modele rade sve od nule jer dugoročno je legacy model proizvodnje samo uteg koji te vuče prema dnu. A i europljani su to shvatili (ali kad su vidjeli Teslu, a ne kineze) pa sad i oni ulaze u igru (npr. Stellantis).

a) nemaju baš, do cca. 30% manje od ovih u EU manjim državama (npr. usporedi REVOZ i BYD, pa onda skužiš zakaj velike marke idu uvijek u manje razvijene EU države, tak da ti nije argument). Stvar je u daleko većoj produktivnosti za svaki taj dolar, a tu kinezi vladaju jer (opet) nemaju legacy utega.

b) pa, sad, iznenadio bi se koliki je postotak sirovina u EU autima došao iz Kine (tj. kineskih firmi) i skoro po istoj cijeni kao na kineskom tržištu. P.S. koje standarde ne poštuju, vidim da kad ih na EuroNCAP-u drobe nemaju neke strukturalne probleme (svi 5 zvjezdica). Jedini im je prigovor, koliko sam vidio, da im fali onaj sustav za automatski hitni poziv u slučaju sudara, ali to se jeftino ugradi.

c) ovo za mlijeko ti je zapravo dvosjekli mač, jer naši poljoprivrednici i otkupljivači namjerno koriste taj sustav da jebu jedni druge (nebitno sad, ali i na kraju im ta pravila skoro ništa ne utječu na konačnu cijenu proizvoda, zapravo odličan sistem, i treba ga se držat. Ali takvu paralelu onda povuci i na aute, ako kinezi zadovoljavaju standarde, di je problem? Naravno, daj neke linkove koje standarde ne poštuju.

 

P.S. pretpostavljam da tebe brine drugačija izvedba retrovizora, ali razmisli koliko to na kraju utječe na konačnu cijenu (ako uopće,  samo budu imali dvije različite izvedbe za isti auto).

 

Edit: nemru ni Teslu blokirat u švabiji, a di će BYD u Madžarskoj....

https://www.index.hr/auto/clanak/tesla-zeli-siriti-njemacke-pogone-usprkos-protestima-i-sabotazi/2547616.aspx

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.3.2024 11:22 (fer-de-lance).
11 godina
online
Re: Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo
fer-de-lance kaže...

 1), 2) i 3) zapravo gdje god su došli i na stranim tržištima imaju jako dobro prodaju, samo kaj (i sam kažeš) su jako slabo dostupni. Baš ono kaj smo neki dan pričali, zapravo čekaju da krenu s proizvodnjom u EU, pa budu onda navalili. Jer ovak baš kaj smo pričali npr. Seagull, 9000$ i na to dodaš još 100% shipping, carina, itd.i opet za tih 18000 nema konkurencije, i sad zamisli kad ih počnu sklapat u Madžarskoj.

A baš me zanima kak EU planira cariniti "uvoz" iz Madžarske.

 

Za sad od kineza imamo samo MG, a oni su malo zabrijali, nisu baš primamljivi modeli.

P.S. kad veliš da nema prolaz u EU zbog kvalitete, neki primjer? Pogotovo kaj kinezi proizvode i većinu VW, BMW i Tesla modela, koji su u istom cijenovnom rangu u najmanju ruku smiješni naspram kineskih modela (točno znam kaj budeš napisao).

A ista stvar i servisna podrška, baš samo gledao neke UK kanale (dobro, oni su drugi svijet i nisu EU, ali vrijedi skoro isto i kod nas), ni servisna podrška za EU proizvođače ne valja, jedino Tesla donekle, ali van garantnog roka su cifre bolesne jer ne znaju napravit dijagnostiku pa mijenjaju sve. Dok vozači "kinez" prolaze puno bolje, čak i čekanje na dijelove traje puno manje. Realno, sve ti dođe na isto, samo treba gledat na servisnu podršku, a europski EV se nisu baš proslavili na tome...

4) točno, ali ovdje nije damping u pitanju, nego drugačija proizvodnja, bez legacy kočnica kao kod europljana, kinezi kad kreću na EV modele rade sve od nule jer dugoročno je legacy model proizvodnje samo uteg koji te vuče prema dnu. A i europljani su to shvatili (ali kad su vidjeli Teslu, a ne kineze) pa sad i oni ulaze u igru (npr. Stellantis).

a) nemaju baš, do cca. 30% manje od ovih u EU manjim državama (npr. usporedi REVOZ i BYD, pa onda skužiš zakaj velike marke idu uvijek u manje razvijene EU države, tak da ti nije argument). Stvar je u daleko većoj produktivnosti za svaki taj dolar, a tu kinezi vladaju jer (opet) nemaju legacy utega.

b) pa, sad, iznenadio bi se koliki je postotak sirovina u EU autima došao iz Kine (tj. kineskih firmi) i skoro po istoj cijeni kao na kineskom tržištu. P.S. koje standarde ne poštuju, vidim da kad ih na EuroNCAP-u drobe nemaju neke strukturalne probleme (svi 5 zvjezdica). Jedini im je prigovor, koliko sam vidio, da im fali onaj sustav za automatski hitni poziv u slučaju sudara, ali to se jeftino ugradi.

c) ovo za mlijeko ti je zapravo dvosjekli mač, jer naši poljoprivrednici i otkupljivači namjerno koriste taj sustav da jebu jedni druge (nebitno sad, ali i na kraju im ta pravila skoro ništa ne utječu na konačnu cijenu proizvoda, zapravo odličan sistem, i treba ga se držat. Ali takvu paralelu onda povuci i na aute, ako kinezi zadovoljavaju standarde, di je problem? Naravno, daj neke linkove koje standarde ne poštuju.

 

P.S. pretpostavljam da tebe brine drugačija izvedba retrovizora, ali razmisli koliko to na kraju utječe na konačnu cijenu (ako uopće,  samo budu imali dvije različite izvedbe za isti auto).

 

Edit: nemru ni Teslu blokirat u švabiji, a di će BYD u Madžarskoj....

https://www.index.hr/auto/clanak/tesla-zeli-siriti-njemacke-pogone-usprkos-protestima-i-sabotazi/2547616.aspx

 

1) 2) 3) pitanje je na kojim tržištima imaju dobru prodaju i koliko su ta tržišta slična ili nisu eu tržištu

ako može mujo, može i haso je vic... ako mogu dobro prodavati u južnoj americi, ne znači da je ista situacija u europi

 

kad ih počnu sklapati u mađarskoj vidjet ćemo kolika će biti cijena, sa 18k eura nisu baš konkurentni jer će twingo za 20k biti puno primamljiviji 

zanimljive su te priče o 10k dolara autićima koji se prodaju u kini, no dok dođu u eu vidjet ćemo kolika će biti cijena i koliko će biti konkurentni

nije stvar samo cijene, već sam rekao, evo ti slično mišljenje čovjeka iz autoindustrije - link

 

He said the Chinese market is different, with the big-selling Hongguang MINI offering a range of only about 100 miles and less in cold weather.

“That doesn't work for us (Europeans). In China, this is used by small businesses and more in the suburbs or in rural areas. Do you remember the Tata Nano? It was supposed to be a revolution and ended up being a flop. Safety in small cars is a big issue in Europe, with airbags, door reinforcement, computerized safety, etc,” Dudenhoeffer said.

4) itekako je damping... nije istraga o tome bezveze pokrenuta, niti se kina bezveze buni na to

kineski programi subvencija odavno potpomažu automobilsku industriju, pa i spomenuti byd - Beijing gave its biggest electric-vehicle maker $1 billion in help toward a single year of sales (btw, tekst je iz 2019. godine...)

 

i ta cifra ne govori sve, programi subvencija protežu se na više razina i nisu baš transparentni

But that only captures a part of government support. There are also subsidies from local governments, most of whom don’t give out details the way the central government now does, as well as infrastructure credits, research and development grants, government procurement, and tax exemption for the purchase of new energy vehicles.

a) plaće u kini drastično variraju - link

ta tvoja procjena od 30% manje plaće može biti drastično drukčija, jer nije isto jel plaća radnika 17k ili 3,5k dolara, a nije isto i koliko i kako taj radnik radi u eu ili u kini

 

b) daj podatak, link, te priče da bi se iznenadio... malo toga mene iznenadi

a i ne govorim o porijeklu sirovina, nego o razlici za proizvođača automobila koji kupuje tu sirovinu - koliko ona košta europskog proizvođača dok dođe iz kine, a koliko košta kineskog u kini i je li i ta cijena sirovine u kini dio državnih subvencija...

 

što se tiče standarda, ne govorim samo o standardima koje moraju zadovoljiti gotovi automobili, govorim o standardima rada, proizvodnje, eko standardima, standardu rada i života - sve to košta proizvođača u eu

 

eu možda ne može određivati kolike i kakve subvencije kina može davati svojim proizvođačima, ne mogu diktirati cijenu rada, standarde rada i života, ali mogu oplesti carine da se nadoknadi razlika u troškovima... i nemoj se zavaravat da neće, najprije najavljenih 10%, a ako to ne bude dovoljno ima i veći brojeva, možda 15% ili 25% kakva je američka carina za čelik...  eu ima za cilj zaštititi svoje proizvođače

 

za p.s., ne brine me izvedba retrovizora, čak i ne kužim na što točno misliš...

ono što želim reći... priče kako će nas kinezi 'usrećiti' autima od 10k eura i kako će pokopati eu autoindustriju su samo priče

 

cijene u kini i eu neće biti iste, tržište nije isto, a kao što su se ljudi nekad skanjivali uzimati japance (za vrijeme mojeg oca prije 40-50 godina) i koreance u vrijeme kad se hyundai pony počeo voziti kod nas (prije 30 godina), jednako će se nećkati uzimati kineske automobile - je li kvaliteta danas drukčija od prije par godina manje je bitno od percepcije kvalitete kineskih proizvoda, a znaš i sam kakva je u eu ta percepcija

 

auto nije neka sitnica da ćeš olako kupiti, pa što bude

već s mobitelima im je trebalo ohoho vremena da se postave na eu tržištu, a riskirat 100 eura ili 20k eura nije isto

 

EDIT kad smo već kod mobitela, pogledaj samo koliko danas koštaju kineski mobiteli koji se jesu pozicionirali na zapadnom tržištu i kakve su reakcije potencijalnih kupaca čak i kod nas na forumu, koliko puta si pročitao komentar u smislu - nisam lud dat soma eura za šaomi ili huawei kad za tu lovu kupim samsung ili ajfon...

 

na koncu, nije toliko bitno niti kakav je i koliki damping, odluka o carinama ionako će biti politička i namijenjena zaštiti eu proizvođača, pa razlike u cijeni neće biti duple, niti približno, a za ostalo pobrinut će se izbirljivost eu kupaca, sklonost poznatim brendovima, percepcija kvalitete i nesklonost riskiranju

 

ofkors, ovo sve je moje mišljenje, kako će se stvari doista odigrati - vidjet ćemo

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.3.2024 20:13 (picajzla0707).
15 godina
offline
Mercedes-Benz usporava prelazak na isključivo elek
DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 18:40 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice