NVIDIA Blackwell 50xx izdvojena tema

poruka: 133
|
čitano: 35.143
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 mjeseci
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Mogao si i prije uzet neki mega uber monitor/tv za preko €1000, a sad možeš naći odličan 4k monitor za €500. Doduše, sada izlaskom 7800xt možeš za €550 uzet grafu za 2k. 4k je uvijek bio uber high end, ali cijene nikad nisu bile tolike za gamerske kartice. To su uvijek bile polu profi, titanice ili nešto slično.

 

Edit: Al nije ovo tema za takve rasprave pa ne bi dalje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.9.2023 17:15 (PlayPetepp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Da, ali ljudi vole skupe grafe, nije im skupo jer su kupili gamerski prestiž. Status je uvijek koštao a kad ga možeš kupiti još bolje. 

Nvidija samo daje ono što ljudi traže, skupe grafe. AMD prati...kuda svi tuda i mali Mujo.

Da nema kupaca ne bi bilo ni ponude.Kupaca očito ima. Vidiš da se ne žure sa ovom novom serijom...2025. Taman da ljudi opet dobe upgradetitis i idemo Jovo nanovo, samo skuplje...FG 2.0 path tricing 3 0 💪

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 mjeseci
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Sve što si napisao je istina i uopće to ne osporavam. Mene samo zanima dokad, koliko i na kakve načine si sve to ljudi mogu opravdat 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.9.2023 1:23 (PlayPetepp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx

Da, tko je na tight budgetu, a želi gameati, nema izbora nego plejku.
Osim ako će igrati neke isključivo PC igre kao SC2 kao ja...

9 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
forumaš kaže...

Da, ali ljudi vole skupe grafe, nije im skupo jer su kupili gamerski prestiž. Status je uvijek koštao a kad ga možeš kupiti još bolje. 

Nvidija samo daje ono što ljudi traže, skupe grafe. AMD prati...kuda svi tuda i mali Mujo.

Da nema kupaca ne bi bilo ni ponude.Kupaca očito ima. Vidiš da se ne žure sa ovom novom serijom...2025. Taman da ljudi opet dobe upgradetitis i idemo Jovo nanovo, samo skuplje...FG 2.0 path tricing 3 0 💪

 

Ali to je velika greška AMD-a, i Intela, što prate. Ako je Nvidia žešće precijenila svoje kartice onda je na konkurenciji da ih potkopaju sa cijenama. 

 

Mi kad pričamo o najvišem rangu kartica, npr 4080 i 4090, njih koristi vrlo mali postotak gamera. Ljudi bi se masovno prebacivali na druge kartice da ih ovi pojebu s cijenom, ali kad neće. Ako ti naplatiš 10-20% slabiju karticu 50% manje, prodat ćeš ih puno više nego Nvidia. Uvijek će biti luđaka koji će dati za grafu ako treba i 4k eura, ali tu ne pričamo ni o postocima, nego o promilima.

15 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
EricCartman kaže...

Da, tko je na tight budgetu, a želi gameati, nema izbora nego plejku.
Osim ako će igrati neke isključivo PC igre kao SC2 kao ja...

Zašto? Pa neki budget gaming pc sa ryzen 5600 i rx6600 vrti sve igre bez problema.

It is always darkest just before the dawn.
14 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Cansee kaže...
forumaš kaže...

Da, ali ljudi vole skupe grafe, nije im skupo jer su kupili gamerski prestiž. Status je uvijek koštao a kad ga možeš kupiti još bolje. 

Nvidija samo daje ono što ljudi traže, skupe grafe. AMD prati...kuda svi tuda i mali Mujo.

Da nema kupaca ne bi bilo ni ponude.Kupaca očito ima. Vidiš da se ne žure sa ovom novom serijom...2025. Taman da ljudi opet dobe upgradetitis i idemo Jovo nanovo, samo skuplje...FG 2.0 path tricing 3 0 💪

 

Ali to je velika greška AMD-a, i Intela, što prate. Ako je Nvidia žešće precijenila svoje kartice onda je na konkurenciji da ih potkopaju sa cijenama. 

 

Mi kad pričamo o najvišem rangu kartica, npr 4080 i 4090, njih koristi vrlo mali postotak gamera. Ljudi bi se masovno prebacivali na druge kartice da ih ovi pojebu s cijenom, ali kad neće. Ako ti naplatiš 10-20% slabiju karticu 50% manje, prodat ćeš ih puno više nego Nvidia. Uvijek će biti luđaka koji će dati za grafu ako treba i 4k eura, ali tu ne pričamo ni o postocima, nego o promilima.

 AMDu se izgleda više hebe, pali su ispod 10% udkela i odavno se više ne žele boriti cijenama. Jer kaj se dešavalo, amd je prodavao ispod cijene i ljudi su čekali da nvidija spusti cijenu da bi kupili nvidiju. Često se i navija za AMD kako bi spustio cijenu nvidiji a ne kako bi se kupio AMD. Ljude se boje AMD grafa.

11 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Nije baš tako, kad amd ima konkurentan proizvod - itekako prodaje. Tako je bilo sa rx 290/390, tako je bilo i sa 470/80 i 570/80 grafama koje su prodavali kao ludi i dolazili na trostruko veći tržišni udio nego sad.
Kod procesora je još gori 'strah', intel je bio pojam, pa kad su konačno napravili konkurentan proizvod itekako prodaju
9 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
forumaš kaže...
Cansee kaže...
forumaš kaže...

Da, ali ljudi vole skupe grafe, nije im skupo jer su kupili gamerski prestiž. Status je uvijek koštao a kad ga možeš kupiti još bolje. 

Nvidija samo daje ono što ljudi traže, skupe grafe. AMD prati...kuda svi tuda i mali Mujo.

Da nema kupaca ne bi bilo ni ponude.Kupaca očito ima. Vidiš da se ne žure sa ovom novom serijom...2025. Taman da ljudi opet dobe upgradetitis i idemo Jovo nanovo, samo skuplje...FG 2.0 path tricing 3 0 💪

 

Ali to je velika greška AMD-a, i Intela, što prate. Ako je Nvidia žešće precijenila svoje kartice onda je na konkurenciji da ih potkopaju sa cijenama. 

 

Mi kad pričamo o najvišem rangu kartica, npr 4080 i 4090, njih koristi vrlo mali postotak gamera. Ljudi bi se masovno prebacivali na druge kartice da ih ovi pojebu s cijenom, ali kad neće. Ako ti naplatiš 10-20% slabiju karticu 50% manje, prodat ćeš ih puno više nego Nvidia. Uvijek će biti luđaka koji će dati za grafu ako treba i 4k eura, ali tu ne pričamo ni o postocima, nego o promilima.

 AMDu se izgleda više hebe, pali su ispod 10% udkela i odavno se više ne žele boriti cijenama. Jer kaj se dešavalo, amd je prodavao ispod cijene i ljudi su čekali da nvidija spusti cijenu da bi kupili nvidiju. Često se i navija za AMD kako bi spustio cijenu nvidiji a ne kako bi se kupio AMD. Ljude se boje AMD grafa.

 

e ali onda pričamo sasvim drugu priču, dakle Nvidia nema bitniju konkurenciju, što će reći da mogu raditi što hoće. Sami upravljaju tržištem i očito uopće ne moraju razmišljati o konkurenciji na razini PC-a, iako me čudi da ne pokušavaju parirati konzolama. 

 

14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Ako požele preuzeti kontolaško tržište mogu to napraviti odmah, ali valjda im se neda zajebavati sa malim maržama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Nevidija se neče trebat puno trudit oko ove serije jer moguće amd neče imat hi end kako se najavljuje.Nevidija je sad nedostižna a kamoli sa blakwell.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 mjeseci
protjeran
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Uopce se nemoraju trudit neka stave 3000e trčećim korak cu platiti Jansenu prije nego babi 1000e za njihove splačine od Radeona i uz to terapiju sa Xanaxom

Nakon sta sam u jako kratko vremena na 7800X3D isao za početak ukljuciti komp preko iGPU pa nema zvuka a instalirani drajveri (zvučna readi jer sam slušalice u nju uključio direkt na IO od matične), pa iGPU nece instalirat drajvere prikazuje 4K ekran u 1080p only.
Pa sam isao na službenu stranicu od 7800X3D na sekciju za drajvere i skinuo AMD software adrenalin koji sam provjeri sistem i koje drajvere treba... Naravno kod instalacije je pred kraj grafa izgubila signal i nikak vise da boota u winse ali prikaze BIOS ikonu. Onda sam citao da ima tih gluposti podosta sa adrenalinom i na diskretnim grafama pa sam maknuo taj bloatwer od Adrenalina sa DDU ubacio gtx 1050 i instalirao najnovoji 537.34 WHQL i naravno da tu sve radi normalno. 
Nakon kaj sam završio sa tjuniranjem platforme sam ubacio RTX 4090 (iz razloga jer mi je lakše bilo micat gtx 1050 ako se smrzne komp pa moram vadit bateriju iz matične)

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2023 14:39 (Jacked).
Moj PC  
1 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Cansee kaže...
forumaš kaže...

Da, ali ljudi vole skupe grafe, nije im skupo jer su kupili gamerski prestiž. Status je uvijek koštao a kad ga možeš kupiti još bolje. 

Nvidija samo daje ono što ljudi traže, skupe grafe. AMD prati...kuda svi tuda i mali Mujo.

Da nema kupaca ne bi bilo ni ponude.Kupaca očito ima. Vidiš da se ne žure sa ovom novom serijom...2025. Taman da ljudi opet dobe upgradetitis i idemo Jovo nanovo, samo skuplje...FG 2.0 path tricing 3 0 💪

 

Ali to je velika greška AMD-a, i Intela, što prate. Ako je Nvidia žešće precijenila svoje kartice onda je na konkurenciji da ih potkopaju sa cijenama. 

 

Mi kad pričamo o najvišem rangu kartica, npr 4080 i 4090, njih koristi vrlo mali postotak gamera. Ljudi bi se masovno prebacivali na druge kartice da ih ovi pojebu s cijenom, ali kad neće. Ako ti naplatiš 10-20% slabiju karticu 50% manje, prodat ćeš ih puno više nego Nvidia. Uvijek će biti luđaka koji će dati za grafu ako treba i 4k eura, ali tu ne pričamo ni o postocima, nego o promilima.

 Cijene i računaju prema postotcima i promilima - odnosno omjerno. Prema steam hardware survey 75% koristi nvidiju i to 1650, 3060, 1060, 3060m, 2060, 3060ti.. to su modeli iznad 3.5%. Ove 4090 su na 0.78%, 4080 tek 0.53%. 

 

Amd je na 15% što je jednako kao i prve 3 kartice Nvidije koje dođu od 180 do 300€.

 

Za gejming na 1080p dovoljne su i ove 1650 kartice . Prema steamu 60% usera koristi 1080p monitor za igranje - dakle već godinama nema smisla kupovati najnovije kartice za gejming. Ne zbog kartica, kad zbrojiš cijelu konfiguraciju i monitor - manji auto. A za trećinu/četvrtinu tog novca dobiješ konfiguraciju koja pokriva realnih 98% potreba. I to i nvidija i svi ostali znaju pa zato i nabijaju cijene top tier modela koji su ionako rezervirani za mizerno mali dio tržišta (1%) koji će istu kupiti taman koštala tih 5000€. Već vidim youtubere i unboxere.. 4k gejming testiranje a ono konfa sa monitorom 10.000$. A PS5 ili Xbox 650€.

 

Inače, 2080ti je koštala 1300$ (msrp). RTX 3070 - 500$. Kada pogledaš "preporučenu konfigurciju" po AAA naslovima - pa nisu debili da ignoriraju najveći dio gejmera - a to je ovo 1650, 3060, 1060. Cyberpunk 2077 ima 1060 navedenu pod "recommended".

 

Većini je dovoljno puknut 300-400€ u karticu za pristojni 1080p gejming jer ih ostatak konfe čeka u sličnom cjenovnom rangu (do 800, 1000, 1500 itd) - to što top tier modeli koštaju "ko kuća" ne dira očito previše ljudi.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Eto slažemo se svi, nvidia se ne treba ni truditi i da stave cijenu 3000 ili 4000 eura ljudi će trčati kupiti. Svi sretni i zadovoljni, a čekati da amd spusti cijenu nvidiji...taj film više nebumo gledali jer amd boli kifla :D

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2023 16:38 (forumaš).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 mjeseci
protjeran
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Pa kako ce AMD spuštati cijenu Nvidia-i kad Jansen napravi novu seriju bubne koliko traži i objavi cijenik. Apsolutno ga briga sta ce i za koliko AMD prodavati koji izbacuje grafe uvijek koji mijesec iza njih. A AMD se naravno samo pristeka cijenama jer mu je ionako bolje to malo grafi prodati po jesto vecoj cijeni.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Istina, Kožnati ni ne gleda kaj AMD radi, dominira tržištem više nego ikada prije. Svi ratovi su završili. Nvidija kak postavi tak će kupci plaćati. Kome ne paše bude uzeo gforce now za 20 eura mj. i igrao tak ak su mu grafe od 3000-4000 eura skupe.

win-win

Moj PC  
0 0 hvala 0
22 mjeseca
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
forumaš kaže...

Istina, Kožnati ni ne gleda kaj AMD radi, dominira tržištem više nego ikada prije. Svi ratovi su završili. Nvidija kak postavi tak će kupci plaćati. Kome ne paše bude uzeo gforce now za 20 eura mj. i igrao tak ak su mu grafe od 3000-4000 eura skupe.

win-win

Ne treba zanemariti ni vojsku fanova koji će vjerno, u svakoj prilici, blatiti konkurenciju (u ovom slučaju AMD), stvarati stotine korisničkih računa i sve to kako bi diskreditirali AMD, bez obzira koliko dobar ili loš bio. To također igra određenu ulogu. Zamislite sada nekog novog u svijetu hardvera, kad vidi takve komentare, naravno da će se okrenuti Nvidiji, čak i da AMD ima bolji proizvod u tom segmentu. Broj preporuka, lajkova i negativnih komentara mogao bi presuditi. Ja sam u procesu kupnje earbuds sluški, i zbog silnih preporuka i lajkova na redditu sam mislio uzeti model A, no kako to inače radim bacio sam se u detaljnije istraživanje, i shvatio da je za mene bolji model B, a i taj model ima generalno bolji omjer performanse/cijena, no netko drugi bi možda već davno uzeo model A i zaključio proces kupnje. Većina tih preporuka je od ljudi koji su posjedovali samo jedan od ta dva modela, i nemaju problem s tim da to čvrsto preporučuju, a neki čak i blate drugi model koji nisu nikad posjedovali. Imamo toga i ovdje, dam se kladit da pola tih koji pljuvaju po AMD-u nisu nikad posjedovali njihovu grafu, a oni koji kažu da Nvidia ima besprijekorne drivere nisu nikad ništa ozbiljno radili na toj grafi osim foruma i youtube-a (zanemarite youtube jer je i dan danas prisutan ovaj bug: https://www.reddit.com/r/chrome/comments/16clz7p/black_artefacts_popping_for_a_second_while_using/ , i ja ga imam,  a imao sam i hrpu drugih "sitnijih" bugova u zadnje 3 godine, i s rtx 2080 i s rtx 3080).

14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Strah od AMD hardvera, poglavito grafičkih kartica je postao tradicionalan, ne mora se nitko ni truditi blatiti. Taj strah je toliko rasprostranjen da ga je nemoguće suzbiti. Prosječni kupac ni ne pomišlja na AMD grafu, a boji se i dobar dio iskusnih entuzijasta.

Sad koliko je to opravdano ili ne,svatko zna za sebe i gdje će potrošiti svoj teško zarađeni novac. Ali tako je kako je, i sobzirom da je AMD odustao od high enda za novu genraciju, nvdija će formirati cijene po principu koliko su ljudi max spremni platiti. A vidimo da su spremni platiti i 3000 eura da bi se igrali.

Bravo za Kožnatog, u rangu je Steave Jobsa. Skršio konkurenciju i napravio nvidija brend koji je potpuno preuzeo PC gaming platformu.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2023 17:33 (forumaš).
Moj PC  
1 0 hvala 0
22 mjeseca
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
forumaš kaže...

Strah od AMD hardvera, poglavito grafičkih kartica je postao tradicionalan, ne mora se nitko ni truditi blatiti. Taj strah je toliko rasprostranjen da ga je nemoguće suzbiti. Prosječni kupac ni ne pomišlja na AMD grafu, a boji se i dobar dio iskusnih entuzijasta.

Sad koliko je to opravdano ili ne,svatko zna za sebe i gdje će potrošiti svoj teško zarađeni novac. Ali tako je kako je, i sobzirom da je AMD odustao od high enda za novu genraciju, nvdija će formirati cijene po principu koliko su ljudi max spremni platiti. A vidimo da su spremni platiti i 3000 eura da bi se igrali.

Bravo za Kožnatog, u rangu je Steave Jobsa. Skršio konkurenciju i napravio nvidija brend koji je potpuno preuzeo PC gaming platformu.

 

 Neki misle da je gejming postao luksuz, nije još, ali će bit ako ne dobijemo trećeg igrača. AMD nije nesposoban, pokazali su s procesorima kako se rastura konkurencija, no jednostavno nemaju interesa ulagati u Radeon diviziju, većina budžeta ide u CPU diviziju, i ostaje nam samo Intel koji ima resurse, ljudstvo (ako gledamo kvantitetu) za nešto napraviti, no dok se ne poslože, a to je proces koji će trajati godinama, uživat ćemo u milosti Jensena Kožnatog.

14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Ili kupiti konzolu i igrat se sedam godina na toj konzoli od 400 eura. Ja prelazim, ovo mi je zadnji PC u životu. Taman za 3-4 godine hrpa studija kupljenih od microsfta razvije nove naslove za game pass. Kupuje se XBOX koji će na novoj generaciji vrtjeti 4K igre bez problema.

Kožnati i baba SU, sretno vam bilo sa pretvaranjem PC gaming u eletističku platformu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2023 17:50 (forumaš).
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 mjeseci
protjeran
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

NVIDIA Blackwell GB100 to utilize MCM design, GPU unit structure to see major reorganization


NVIDIA GeForce RTX 5090 rumors: 2.9 GHz boost clock, 1.5 TB/s bandwidth and 128MB of L2 cache

Jep sve kako sam rekao, MCM dizajn (veče latencije), samo 50% vise jezgri i 200-300MHz veci out of the box takt, i veca sabirnica za memoriju... Vidim krenuli su pošteno sa gimpanjem serije kad konkurenciju nece ni imat, ovako po viđenom to bude nekih 50% max jači flagship od 4090, a vjerojatno prije 40-45%. 

Bitan fokus bude na featurima i ray tracingu ocigledno za kojega planiraju hardverski modul ugraditi na PCB.




Moj PC  
1 0 hvala 1
22 mjeseca
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
forumaš kaže...

Ili kupiti konzolu i igrat se sedam godina na toj konzoli od 400 eura. Ja prelazim, ovo mi je zadnji PC u životu. Taman za 3-4 godine hrpa studija kupljenih od microsfta razvije nove naslove za game pass. Kupuje se XBOX koji će na novoj generaciji vrtjeti 4K igre bez problema.

Kožnati i baba SU, sretno vam bilo sa pretvaranjem PC gaming u eletističku platformu.

 Tako bi moglo i bit, većina će prelaziti na konzole kad se radi o gamingu, a oni s najdebljim novčanikom nastaviti koristiti PC, i još jedna prednost konzola je što se ne opterećuješ s benchmarkom, frejmovima i ostalim pizdarijama, upališ igru i igraš, uživaš u njoj, dok na PC-u 90% vremena provedeš na benchmarku i uspoređivanju tko ima večeg, ja doduše ne toliko ekstremno, ali kad upalim igru prvo potrošim dobar dio vremena na naštimavanje, optimiziranje postavki, onda pogledam na redditu tuđe brojke frejmova, usporedim sa svojim, dobijem komplekse, i pokušam još malo dignuti broj, i onda krenem igrati, i pritom gledam onaj frame rater meter na Alienware monitoru , dakle pola fokusa ode na ta sranja, i ne doživiš igru kako treba. Zadnja konzola koju sam imao je PS1, i pamtim svaku igru koju sam odigrao, i iskustvo igranja iste upravo zbog manjka tih stvari. Isto su neki recenzenti (i jedan BUG-ov) rekli za Steam Deck, nakon što su prešli s PC-a na istu, unatoč malom broju frejmova nisu se toliko opterećivali s tim, nego su jednostavno konzumirali igru i uživali, taj feeling dugo nisu imali na PC-u.

11 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Trilogija kaže...

AMD nije nesposoban, pokazali su s procesorima kako se rastura konkurencija, no jednostavno nemaju interesa ulagati u Radeon diviziju, većina budžeta ide u CPU diviziju, i ostaje nam samo Intel koji ima resurse, ljudstvo (ako gledamo kvantitetu) za nešto napraviti, no dok se ne poslože, a to je proces koji će trajati godinama, uživat ćemo u milosti Jensena Kožnatog.

 nije nesposoban, ali je kožnati sposobniji od intela

ryzen je uspio iz dva razloga, prvi ofkors jer je bio dobar, jer je donio više jezgri i najviše jer je intel zasrao da više nije mogao niti da im je baba su vodila posao

kožnati je samo nastavio pažljivo dominirati i koristiti resurse koje ima za održavanje razmaka

Trilogija kaže...

dok na PC-u 90% vremena provedeš na benchmarku i uspoređivanju tko ima večeg, ja doduše ne toliko ekstremno, ali kad upalim igru prvo potrošim dobar dio vremena na naštimavanje, optimiziranje postavki, onda pogledam na redditu tuđe brojke frejmova, usporedim sa svojim, dobijem komplekse, i pokušam još malo dignuti broj, i onda krenem igrati, i pritom gledam onaj frame rater meter na Alienware monitoru , dakle pola fokusa ode na ta sranja...

 to je do tebe, meni treba minimum vremena za naštimat postavke i to ako je igra zahtjevnija, 99% vremena gejmam

14 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
forumaš kaže...

Strah od AMD hardvera, poglavito grafičkih kartica je postao tradicionalan, ne mora se nitko ni truditi blatiti. Taj strah je toliko rasprostranjen da ga je nemoguće suzbiti. Prosječni kupac ni ne pomišlja na AMD grafu, a boji se i dobar dio iskusnih entuzijasta.

Sad koliko je to opravdano ili ne,svatko zna za sebe i gdje će potrošiti svoj teško zarađeni novac. Ali tako je kako je, i sobzirom da je AMD odustao od high enda za novu genraciju, nvdija će formirati cijene po principu koliko su ljudi max spremni platiti. A vidimo da su spremni platiti i 3000 eura da bi se igrali.

Bravo za Kožnatog, u rangu je Steave Jobsa. Skršio konkurenciju i napravio nvidija brend koji je potpuno preuzeo PC gaming platformu.

 

Problem je što je postalo normalno gurati, reklamirati i forsirati samo top tier high end opremu. Vjerojatno je to i do svih silnih clickbait youtjubera i unboxera i njihovog načina recenziranja i uspoređivanja proizvoda - "NAJJAČA IKAD, NAJVIŠE FPSA, 4K 240 FPS!!!" - tri milijuna pregleda. Ali nekako vidim početak kraja tog "doba" i da se pomalo i najjači youtjuberi okreću od ovih 10K konfiguracija.

 

No kako krivit i te firme i/ili jutjubere kad prosječan potrošač dobije slom živaca pred policom od 40 varijanti jedne kartice. Tko je od vas zadnji put promijenio brend šampona za kosu ili paste za zube? Ili jogurta? I onda se čudimo ljudima što su vjerni nvidiji. Kako da nakon 23 godine navikavam i mozak i oči na AMD? Nisam uopće fan i boli me ona stvar za proizvođača ali jednostavno nemam vremena u životu birati svaku stvar iznova. Lino Ladu jedem od kad sam živ - šta bi Nutella trebala napravit da pređem na njihov namaz?

 

Strah? Navika? Po steamu ispada da najveći dio kupaca radije kupuje nvidijinu XX60 taman amdova bila jeftinija i bolja jer nit je dovoljno jeftinija, nit je dovoljno bolja da bi ljudi rekli - idem promijenit brend šampona. Bez obzira na sve to, ljude evidentno boli dupe za 4k gejmin i 240 fpsa. Najpopularnije kartice (prvih 5) koštaju kao jedna 4090 i to je i nvidija shvatila. To što nemaju "konkurenciju" među proizvođačima ne znači da konkurencija na tržištu PC komponenti i slaganja istih ne postoji ili da će ljudi mahnito kupovati top tier grafičke kartice. Nikome ne treba grafička da je gleda na stolu. Ako su grafičke stare 3-4 godine dovoljno dobre za veliku većinu gejmera - ili će 50XX krenuti od 200€ ili će ljudi i dalje igrat na starijim grafičkim karticama i PCevima.

 

Prodaje su već pale, ako shvate da postoji tržište (svi koji imaju PC stariji od dvije godine) koje će vrlo rado potrošit na kompletno novi PC u rangovima do 800, 1000, 1200€.. možda se opamete pa spuste cijene. Ako pak ne spuste cijene - 1080p ftw. 

 

Stoga ova 5090 može koštat i 10.000€, koga briga - 99% gejmera nije kupilo ni 4080 ni 4090. Ako će zbog toga sniziti 5060, 5070, 5070ti - neka nabijaju.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 11:29 (ivan dragi).
15 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
ivan dragi kaže...

Stoga ova 5090 može koštat i 10.000€, koga briga - 99% gejmera nije kupilo ni 4080 ni 4090. Ako će zbog toga sniziti 5060, 5070, 5070ti - neka nabijaju.

 Ne pratiš, najprodavanija grafa od svih novih jest rtx4090. Zato jer su gameri imali u nižem rangu kod stare serije sve šta im treba, a ima ih na tone još uvijek.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 12:49 (dery).
12 mjeseci
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Iako jedna lasta ne čini proljeće, možda neki ipak shvate.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

prodaja PC komponenti ljudima koji se na PC-u iskljucivo igraju, je svakako u padu, sto zbog cijena komponenti, sto zbog toga sto "igraci" najigranijih igara nemaju potrebu za nikakvom nadogradnjom svojih racunala 5 ili vise godina

 

trenutno najigranije igre na svijetu su:

 

Minecraft, Valorant, Battelfield, CS:GO, Dota 2, PUBG, LOL, Diablo, Warzone, Apex, FIFA, Baldur, GTA, Starfield, Overwatch, WoW, Fortnite, Roblox, Rocket League

 

Osim Starfielda, za sve ove igre ne treba uopce nikakvo bijesno racunalo, jedini razlog za kupnjom novih komponenti je taj sto nakon nekoliko godina, i zakpra, igra postane zahtjevnija, pa ti ljudi trebaju nakon 3 ili 5 godina bolju grafu ili proc

 

neki ne kupuju iz potrebe vec zelje, i prije je to bilo ok, kada su cijene bile koliko toliko normalne, ali danas ni ti kupci koji su kupovali, ne iz potrebe vec iz navike/zelje  za novim i boljim, kazu sebi, pa budem preskocio ipak, nedam pare

 

a ovi drugi, koji ionako ne mjenjaju dok im radi, nakon 5 godina hoce nadograditi nesto, pogledaju cijene i kazu, hell no dobra je moja stara kanza jos uvijek

 

na uzorku od 40 ljudi u mome blizem okruzenju, ima mozda 8 ili 9 onih koji rotiraju CPU i GPU novitete svake 2 godine, svi ostali niti se razumiju u PC niti ih briga dok god igra radi, a igraju onak jednu ili dvije igre koje pokrece 1660 grafa

 

 

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
dery kaže...
ivan dragi kaže...

Stoga ova 5090 može koštat i 10.000€, koga briga - 99% gejmera nije kupilo ni 4080 ni 4090. Ako će zbog toga sniziti 5060, 5070, 5070ti - neka nabijaju.

 Ne pratiš, najprodavanija grafa od svih novih jest rtx4090. Zato jer su gameri imali u nižem rangu kod stare serije sve šta im treba, a ima ih na tone još uvijek.

 Na steamu je 0.78%. Neznam tko šta kupuje ali gejmeri ne kupuju.

 

Ne znam što ti znači "od svih novih". Između 4070, 4080 i 4090 jest najprodavanija ali to ne govori previše. Mogli su prodat 10 komada, 8 više od 4070 i 4080 i isto bi bila najprodavanija. Ja gledam kvartalnu ukupnu prodaju.

 

Trenutno (zapravo prvi kvartal 2023) su na 37% od recimo 2017. Tri puta manje prodanih komada. Nekakav prosjek unazad 10 godina je oko 12, sad su na 6.3 milijuna pa eto koliko se dobro prodaje.

 

Zapravo pročitaj jos jednom moj post. I reko sam da gejmere boli dupe za nove kartice i da im je igranje na ovim karticama do 300€ sasvim zadovoljavajuce. Dok se upogoni karticu od 1000 ili 2000€ potroši se još 3 puta toliko, a to vidimo da mizernih 0.87% želi.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
15 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 mjeseci
protjeran
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Vec sam to stavio iznad i prokomentirao.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice