Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

poruka: 23
|
čitano: 5.258
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje".
8 godina
offline
Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

6:0

 

 

Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

dogfight ne postoji jer je domet raketa veci od 100 km. Domet radara aviona je prek 200 km i ne mozes opce uci u dogfight da oces. Znaci avioni se na nebu u ratnim situacijama ne srecu nikad pa ni onda. Taj scenario postoji samo u filmovima i crticima.

F-16 fighters have access to two versions of this missile, with ranges of up to 400 kilometers and 1000 kilometers.

Moj PC  
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i

postoji jer nemaju svi 100+ km dosega rakete zrak-zrak,a ovih 1000 km koje ti spominješ sigurno nije raketa za obaranje aviona nego neka krstareća za gađati cilj na zemlji i to stacionarni...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

Nakon lekcije iz Vijetnamskog rata sva lovačka zrakoplovstva po svijetu redovno vježbaju tvz. dogfight i koriste topove na borbenim zrakoplovima. 

 

 

Usput koje senzore koristi ovaj dron? Ako ovisi o elektroničkim, onda je neupotrebljiv za moderno ratovanje.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

...i ovo je bio prijelomni trenutak kada je poštovani Drago Galić uzeo teflonski sprej u ruke i dobro podmazao opremu svog kokpita uz povik: "Ajmooooo...."!    

 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
NEW_MAN kaže...

dogfight ne postoji jer je domet raketa veci od 100 km. Domet radara aviona je prek 200 km i ne mozes opce uci u dogfight da oces. Znaci avioni se na nebu u ratnim situacijama ne srecu nikad pa ni onda. Taj scenario postoji samo u filmovima i crticima.

F-16 fighters have access to two versions of this missile, with ranges of up to 400 kilometers and 1000 kilometers.

 Amerika se već opekla na takvoj ideji kad su ih Rusi razvaljivali u Vijetnamu. Zato više nikad neće napraviti lovac koji nije dobar u 1 na 1.

Ja rekoh
16 godina
moderator
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
Stric_Jura kaže...

postoji jer nemaju svi 100+ km dosega rakete zrak-zrak,a ovih 1000 km koje ti spominješ sigurno nije raketa za obaranje aviona nego neka krstareća za gađati cilj na zemlji i to stacionarni...

 Istina je da zrak-zrak rakete nemaju toliko domet, ali je i istina da je doba bliske zračne borbe odavno prošlo. Ja ne znam za niti jedan slučaj u zadnjih 30 godina, a vjerojatno i 40 da je netko nekoga oborio topovima ili IC raketom.

Ako i postoje, gubici zrakoplovstava u bliskim zračnim borbama su sigurno ispod 1% svih gubitaka, a ostalo je uglavnom od PZ raketnih sustava, pa od dalekometnih zrak-zrak raketa na dalekom drugom mjestu, pa razni kvarovi i havarije na trećem mjestu, a onda negdje iza toga možda bliska zračna borba. 

 

Trends in Air-to-Air Combat: Implications for Future Air Superiority | CSBA (csbaonline.org)

 

(PS - valjda svi stariji od 13 godina na ovom forumu razumiju da je Ghost of Kiev totalna glupost i ratna propaganda i da veze nema s bilo čime stvarnim?)

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2024 18:27 (Drago).
14 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
Drago kaže...
....

 

(PS - valjda svi stariji od 13 godina na ovom forumu razumiju da je Ghost of Kiev totalna glupost i ratna propaganda i da veze nema s bilo čime stvarnim?)

 

 

8 godina
offline
Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

osim ako nisi tomo kruz.....

 

vidis, ideja, sad kad nabavimo rafale, lijepo nase migove u holivud, top gan 3, top gan 4, top gan mladi mavrik, top gun tata od mavrika.... trebat ce amerima starih krntija, ponudimo im autenticne commie primjerke da glume u filmovima.....

 

btw, vrijeme klasicne borbe kerova je proslo i prije vijetnamskog rata, a jedini razlog zasto su americki kerovi gubili od vijetnamskih je tehnologija, odnosno razlika u istoj, kao da ja napadnem esade s prackom, a oni pretrpe strasne gubitke jer u arsenalu nemaju ni jedne...... a ne isplati se trositi resurse da jednu budalu gadjas sa 50 projektila u nadi da ces ga pogoditi s kojim.....

 

kazu neki, mozda i lazu.....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
Drago kaže...

 Istina je da zrak-zrak rakete nemaju toliko domet, ali je i istina da je doba bliske zračne borbe odavno prošlo. Ja ne znam za niti jedan slučaj u zadnjih 30 godina, a vjerojatno i 40 da je netko nekoga oborio topovima ili IC raketom.

Prije dvadesetak godina u ratu između Eritreje i Etiopije SU-27 je obarao MiG-29 sa R-73 Vympel na malim udaljenostima, tj. u vidokrugu pilota. Da je rat potrajao sigurno bi gledali i klasični dogfight sa topovima. U Ukrajini dronovi i helikopteri su uništavani sa topovima.

 

Dogfight se i dalje vježba, jer nije pitanje hoće ili neće, već je samo pitanje vremena.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
15 godina
offline
Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

"izađi iz aviona, papčino, sad tu, iznad oblaka, pa da se obračunamo k'o pravi muškarci. wuf, wuf, grrrrrr. p'takh" 

 

ovako "borba pasa" (sad protuzakonita u samostalnoj, neovisnoj i međunarodno priznatoj) izgleda u junačkom desetercu (dotrajali poput mene će se prisjetiti osnovnjaka):

 

Jedno jutro bješe poranio
uz klisuru tvrda Kačanika,
al' eto ti Muse Kesedžije,
na vrančiću noge prekrstio,
topuzinu baca u oblake,
dočekuje u bijele ruke.
Kad se jedan drugom prikučiše,
reče Marko Musi Kesedžiji:
„Deli-Musa, uklon' mi se s puta,
Al' govori Musa Arbanasa:
,,Prođi, Marko, ne zameći kavge,
il' odjaši da pijemo vino;
a ja ti se ukloniti neću,
ako t' i jest rodila kraljica
na čardaku na meku dušeku,
u čistu te svilu zavijala,
a zlaćanom žicom povijala,
othranila medom i šećerom;
a mene je ljuta Arnautka
kod ovaca na ploči studenoj,
u crnu me struku zavijala,
a kupinom lozom povijala,
othranila skrobom ovsenijem;
i još me je često zaklinjala
da se nikom ne uklanjam s puta".
Kad to začu od Prilipa Marko,
on tad pušća svoje bojno koplje
svome Šarcu između ušiju,
deli Musi u prsi junačke.
Na topuz ga Musa dočekao,
preko sebe koplje preturio,
pak poteže svoje bojno koplje
da udari Kraljevića Marka.
Na topuz ga Marko dočekao,
prebio ga na tri polovine.
Potegoše sablje okovane,
jedan drugom juriš učiniše:
manu sabljom Kraljeviću Marko,
deli Musa buzdovan podbaci,
prebi mu je u tri polovine,
pak poteže svoju sablju naglo,
da udari Marka Kraljevića,
al' podbaci topuzinu Marko,
i izbi mu sablju iz balčaka.
Potegoše perne buzdovane,
stadoše se njima udarati;
buzdovan'ma pera oblomiše,
baciše ih u zelenu travu,
od dobrijeh konja odskočiše,
ščepaše se u kosti junačke
i pognaše po zelenoj travi.
Namjeri se junak na junaka,
deli-Musa na Kraljević Marka;
niti može da obori Marka,
nit' se dade Musa oboriti.
Nosiše se ljetni dan do podne:
Musu b'jela pjena popanula,
Kraljevića b'jela i krvava.
Progovara Musa Kesedžija:
„Mani, Marko, jali da omanem!
Omahuje Kraljeviću Marko,
al' ne može ništa da učini.
Tad omanu Musa Kesedžija,
ud'ri Marka u zelenu travu,
pak mu sjede na prsi junačke.
Al' procvilje Kraljeviću Marko:
„Đe si danas, posestrimo vilo?
Đe si danas? Niđe te ne bilo!
Eda si se krivo zaklinjala,
đe god mene do nevolje bude,
da ćeš mene biti u nevolji?"
Javi mu se iz oblaka vila:
„Zašto brate, Kraljeviću Marko!
Jesam li ti, bolan, govorila
da ne činiš u neđelju kavge?
Sramota je dvoma na jednoga;
đe su tebe guje iz potaje?"
Glednu Musa brdu i oblaku,
otkud ono vila progovara;
mače Marko nože iz potaje,
te raspori Musu Kesedžiju
od učkura do bijela grla.
Mrtav Musa pritisnuo Marka,
i jedva se iskopao Marko.
A kad stade Marko premetati,
al' u Musi tri srca junačka,
troja rebra jedna po drugijem;
jedno mu se srce umorilo,
a drugo se jako razigralo,
na trećemu ljuta guja spava.
Kada se je guja probudila,
mrtav Musa po ledini skače,
još je Marku guja govorila:
„Moli boga, Kraljeviću Marko,
đe se nisam probudila bila
dok je Musa u životu bio,
od tebe bi trista jada bilo".
Kad to viđe Kraljeviću Marko,
proli suze niz bijelo lice:
,,Jaoh mene do boga miloga,
đe pogubih od sebe boljega!"

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.4.2024 18:37 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
Drago kaže...
Stric_Jura kaže...

postoji jer nemaju svi 100+ km dosega rakete zrak-zrak,a ovih 1000 km koje ti spominješ sigurno nije raketa za obaranje aviona nego neka krstareća za gađati cilj na zemlji i to stacionarni...

 Istina je da zrak-zrak rakete nemaju toliko domet, ali je i istina da je doba bliske zračne borbe odavno prošlo. Ja ne znam za niti jedan slučaj u zadnjih 30 godina, a vjerojatno i 40 da je netko nekoga oborio topovima ili IC raketom.

Ako i postoje, gubici zrakoplovstava u bliskim zračnim borbama su sigurno ispod 1% svih gubitaka, a ostalo je uglavnom od PZ raketnih sustava, pa od dalekometnih zrak-zrak raketa na dalekom drugom mjestu, pa razni kvarovi i havarije na trećem mjestu, a onda negdje iza toga možda bliska zračna borba. 

 

Trends in Air-to-Air Combat: Implications for Future Air Superiority | CSBA (csbaonline.org)

 

(PS - valjda svi stariji od 13 godina na ovom forumu razumiju da je Ghost of Kiev totalna glupost i ratna propaganda i da veze nema s bilo čime stvarnim?)

 

 Analiza na koju se pozivaš ima svoje limite, navedeni su unutra - prvo je da su piloti teški hvalisavci, pola killova je izmišljeno. Drugo, drastično je pao broj zračnih okršaja jer više nema velikih proxy ratova u kojima su s jedne strane američki avioni, a s druge ruski tako da u toj analizi broj incidenata počinje s velikim brojem 60-tih i završava skoro na nuli koja traje već 20 godina. Stealth tehnologije okreću cijelu stvar naglavačke. Avioni nisu potrošna roba koja se mijenja svake godine već ostaju u upotrebi i do 50 godina. Unaprijed ugraditi slabu točku u frame bazirano na nagađanju da tvoj protivnik neće naći načina da iskoristi slabost kroz idućih 30 godina si nitko ne bi smio i neće priuštiti. Povijest ratovanja, a i sadašnji konflikt u Ukrajini pokazuje da obje strane na dnevnoj bazi prilagođavaju svoju tehnologiju protivničkoj i stalno poklušavaju naći slabost i napasti je odmah. Upravo to su radili s ruskim migovina u Vijetnamu - rakete su bile smeće, topa nema, prednost u brojevima i svemu ostalom ogormna, a opet su im vijetnamci jebali mamicu na ravnopravnoj osnovi što su i sami Ameri priznali odbacivanjem glupe ideje da se samom brzinom može išta riješiti pa su se vratili osnovama i izradili avione koji ne funkcioniraju na pretpostavkama već su sposobni odgovoriti na sve, zlu netrebalo. 

Ja rekoh
16 godina
moderator
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
memulica kaže...
Drago kaže...

 Istina je da zrak-zrak rakete nemaju toliko domet, ali je i istina da je doba bliske zračne borbe odavno prošlo. Ja ne znam za niti jedan slučaj u zadnjih 30 godina, a vjerojatno i 40 da je netko nekoga oborio topovima ili IC raketom.

Prije dvadesetak godina u ratu između Eritreje i Etiopije SU-27 je obarao MiG-29 sa R-73 Vympel na malim udaljenostima, tj. u vidokrugu pilota. Da je rat potrajao sigurno bi gledali i klasični dogfight sa topovima. U Ukrajini dronovi i helikopteri su uništavani sa topovima.

 

Dogfight se i dalje vježba, jer nije pitanje hoće ili neće, već je samo pitanje vremena.

 

R-73 ima domet 30 ili 40 kilometara (ovisno o varijanti). To nije dogfight. 

 

Ono što je bitno iz ove statistike (i što su Rusi uočili i zato ne naručuju MiG-ove 29 niti u u varijanti 29 niti u varijanti 35) je da je radar bog i da vizualna akvizicija cilja nema nikakve veze. I Su-27 i Mig-29 imaju IRST (elektrooptički) pasivni sustav zahvata cilja jednakog dometa pa da se stvarno radi o "vidokrugu pilota", onda bi omjeri uništenih Su-27 i Mig-29 bili podjednaki, a to uopće nije slučaj. Zašto? Jednostavno - jer Su-27 ima dvostruko veći radar s dvostruko većim dometom, pa svi ovi Migovi iz navodnog vidokruga pilota nisu ni znali da su ikome u vidokrugu jer ovoga drugoga koji ih je oborio na svom radaru nisu niti očima nisu ni vidjeli. 

 

Dakle, nikakve veze s dogfightom nema.

 

"U Ukrajini dronovi i helikopteri su uništavani sa topovima."

 

Da. I motocikli, zaprežna kola i kuće. Kakve to ima veze s dogfightom?

 

"Dogfight se i dalje vježba, jer nije pitanje hoće ili neće, već je samo pitanje vremena."

 

Da. A nakon toga se vraćamo provjerenim tehnologijama kopalja i strijela. Koliki postotak vježbi otpada na dogfight, usput? Top gun (United States Navy Strike Fighter Tactics Instructor) škola je osnovana prije više od pola stoljeća, prije nego sam se ja rodio, 1969., i samo dio mornaričkih pilota lovaca (naval aviators) je kroz nju prošao jer za više od 90% svih ostalih frontovskih lovaca (jer mornarički lovci su frontovski lovci u američkoj organizaciji vojske) dogfight je nešto o čemu će čitati ili gledati u kinu. A od 1996. onih mergeova iz filma više ni nema. 

 

Jedini zračni as u zadnjih 40+ godina bio je Iranac Jalil Zandi (Jalil Zandi - Wikipedia) s 11 zračnih pobjeda nad iračkim pilotima, skoro sve poobarao aim-54 phoenixom dometa preko 200 kilometara iz F-14 koji, ponovo, ima neusporedivo veći radar većeg dometa od iračkih migova i miraža koje je oborio.

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
Drago kaže...

 

R-73 ima domet 30 ili 40 kilometara (ovisno o varijanti). To nije dogfight. 

 

Ono što je bitno iz ove statistike (i što su Rusi uočili i zato ne naručuju MiG-ove 29 niti u u varijanti 29 niti u varijanti 35) je da je radar bog i da vizualna akvizicija cilja nema nikakve veze. I Su-27 i Mig-29 imaju IRST (elektrooptički) pasivni sustav zahvata cilja jednakog dometa pa da se stvarno radi o "vidokrugu pilota", onda bi omjeri uništenih Su-27 i Mig-29 bili podjednaki, a to uopće nije slučaj. Zašto? Jednostavno - jer Su-27 ima dvostruko veći radar s dvostruko većim dometom, pa svi ovi Migovi iz navodnog vidokruga pilota nisu ni znali da su ikome u vidokrugu jer ovoga drugoga koji ih je oborio na svom radaru nisu niti očima nisu ni vidjeli. 

 

Dakle, nikakve veze s dogfightom nema.

 

 

 

Raketa je imala domet od 300m-30km, a borbe su se često završavale na oko 10 km. Izvođeni su tvz. dogfight manevri, protumjere i ispaljivane su IC rakete kratkog i srednjeg dometa. U jednoj borbi SU-27 je ispalio salvo od 4 rakete i sve su promašile metu, a u drugoj je SU-27 preživo prvi salvo od par MiG-29. Sve u svemu potvrđena je lekcija iz Vijetnamskog rata da nije baš pametno ovisiti samo o raketama i elektronici u (bliskoj) zračnoj borbi.

 

Inače definicija dogfighta je:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dogfight#cite_note-1

A dogfight, or dog fight, is an aerial battle between fighter aircraft conducted at close range. Modern terminology for air-to-air combat is air combat manoeuvring (ACM), which refers to tactical situations requiring the use of individual basic fighter maneuvers (BFM) to attack or evade one or more opponents. This differs from aerial warfare, which deals with the strategy involved in planning and executing various missions.

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.4.2024 12:18 (memulica).
10 godina
offline
Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i umje

Poanta svega je da će nas (ili već sad) ubijati roboti i AI, a ne čovjek.

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
Entry Point kaže...

Poanta svega je da će nas (ili već sad) ubijati roboti i AI, a ne čovjek.

Oružje ne ubija ljude, nego ljudi ubijaju ljude.

 

 

 

 

10 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
gpd kaže...

Oružje ne ubija ljude, nego ljudi ubijaju ljude.

 

 

 

 

 Joj mani se te američke spike.

Nadglednik dina
14 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i

oružje je samo alat, važan je onaj koji stisne okidač...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
AI ce se s obje strane dogovorit da sredi one koji ih tjeraju na ratovanje… ljude.

Najebali smo kako god okrenes.
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
SupremeCommander kaže...
AI ce se s obje strane dogovorit da sredi one koji ih tjeraju na ratovanje… ljude.

Najebali smo kako god okrenes.

kad na vrbi zasvrbi

 

 

15 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
Stric_Jura kaže...

oružje je samo alat, važan je onaj koji stisne okidač...

 nemoj da te čuje alec baldwin. on se brani pogreškom oružarke, segnore hannah gutierrez de santa cabron, koja mu je podvalila kukavički bojev metak, crn joj obraz na divanu bio. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i

a i Brusiličin sin mi imao što reći... i njega su mrski dušmani "ćorkom" okinuli...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.4.2024 19:26 (Stric_Jura).
12 godina
offline
Re: Prvi put se u "dogfightu" sučelili klasični i
gpd kaže...

Oružje ne ubija ljude, nego ljudi ubijaju ljude.

 Automobili ne voze ljude, nego ljudi voze ljude.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice