Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

poruka: 33
|
čitano: 8.358
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu".
14 godina
offline
Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

Ionako nas planiraju kontrolirat sa uvodenjem digitalne valute, pa daj onda ovako sve digitalno pa da se bar ne zamaram di mi je novcanik. Jos da sve bude kompatibilno sa smart watchem koji radi na svojoj mobilnoj mrezi sa baterijom od barem jednog aktivnog dana i ja zadovoljan.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.3.2024 11:08 (stirko55).
 
5 7 hvala 1
15 mjeseci
offline
Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

Eeehemm na mobtelu, je, ne hvala.

 
8 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Romana Jerković kaže...

"Ovaj zakon ima za cilj osnažiti građane, dajući im potpunu kontrolu nad upotrebom i dijeljenjem svojih podataka. Digitalni identitet evoluirao je od puke pogodnosti do katalizatora građanske uključenosti, društvenog osnaživanja i sredstva za poticanje inkluzivnosti u digitalnom dobu."

Čini mi se da gospođa Jerković baš i ne razumije što priča jer bilo kakva centralizacija podataka nikako ne može osnažiti građane, samo oslabiti.

 

Digitalno da, ali samo i isključivo distribuirano, odnosno nikako ne centralizirano.

Gledam te!
14 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Veliki Brat kaže...
Romana Jerković kaže...

"Ovaj zakon ima za cilj osnažiti građane, dajući im potpunu kontrolu nad upotrebom i dijeljenjem svojih podataka. Digitalni identitet evoluirao je od puke pogodnosti do katalizatora građanske uključenosti, društvenog osnaživanja i sredstva za poticanje inkluzivnosti u digitalnom dobu."

Čini mi se da gospođa Jerković baš i ne razumije što priča jer bilo kakva centralizacija podataka nikako ne može osnažiti građane, samo oslabiti.

 

Digitalno da, ali samo i isključivo distribuirano, odnosno nikako ne centralizirano.

 A sta mislis da se nju puno pitalo. Dobila je teks koji moze simpaticno zvucat vecini gradana i ona ga je izrecitirala

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
15 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Wallet, novčanik, dakle služi za novac? Kad omoguće novac, proglase jedinim dopuštenim sredstvom plaćanja (pravdati će tobože protiv pranja novca, pedofilije, globalnog zatopljenja i psihokinetičke energije koja dolazi iz svemira). Kad preuzmu kontrolu nad novcem svakog građanina, na gumb će isključiti svakog političkog protivnika ili novinara koji odbije pisati kako mu se naredi.
Idi i radi nešto korisno!
 
13 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Veliki Brat kaže...
Romana Jerković kaže...

"Ovaj zakon ima za cilj osnažiti građane, dajući im potpunu kontrolu nad upotrebom i dijeljenjem svojih podataka. Digitalni identitet evoluirao je od puke pogodnosti do katalizatora građanske uključenosti, društvenog osnaživanja i sredstva za poticanje inkluzivnosti u digitalnom dobu."

Čini mi se da gospođa Jerković baš i ne razumije što priča jer bilo kakva centralizacija podataka nikako ne može osnažiti građane, samo oslabiti.

 

Digitalno da, ali samo i isključivo distribuirano, odnosno nikako ne centralizirano.

Ne kužim. Koja centralizacija? Ni gđa Jeković, ni autor članka Sandro ne spominju centralizaciju. 

Kod raznih decentraliziranih institucija (knjižnica, društvo ljubitelja ptica pjevica...) imaš mogućnost digitalno se identificirati. Vijest je, da su se dogovorili oko standarda kako će ta "digitalna osobna" izgledati.

12 godina
offline
Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

Ovi naricatelji "zamrzavanja" financija pojedinaca su malo zakasnili s prijetnjama, ta praksa je dosta ustaljena već 15-ak godina u SAD-u gdje banka čak i bez sudske ili odluke javnog tijela može zamrznuti sredstva na računu, uglavnom se to koristi radi rješavanja pitanja porijekla novca, jer u suprotnom i banka ima posla sa tamošnjom poreznom, iz filmova znanom, IRS-om.

 

Uglavnom, ne znam zašto se bojite digitalne centralizacije, odnosno ovog radnog okvira - u Estoniji preteča takvog  sustava bila brutalno dobro napravljena i još važnije - pouzdano funkcionirala i to još prije 10 god dok još nismo bili u EU. Radnu vizu, privremeni bankovni račun, dopunsku vozaču ispravu (jer tada HR vozačka tamo nije bila priznata, tj. trebalo ju je osnažiti sa dva klika) - sve to sam rješio još u Hrvatskoj u svojoj kući i najvažnije unutar jednog radnog tjedna. Koliko bi to kod nas i danas trajalo?

 

Uostalom, više vjerujem službenoj EU aplikaciji sa takvim osjetljivim podacima - osobna, vozačka, zdravstvena, bankovne kartice - nego jednom Guglu i njihovim setom aplikacija ili još gore nekim 3rd party anonimusima.

Halo Bing! Kako bratac?
 
12 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Ovo je kraj kaže...
Veliki Brat kaže...
Romana Jerković kaže...

"Ovaj zakon ima za cilj osnažiti građane, dajući im potpunu kontrolu nad upotrebom i dijeljenjem svojih podataka. Digitalni identitet evoluirao je od puke pogodnosti do katalizatora građanske uključenosti, društvenog osnaživanja i sredstva za poticanje inkluzivnosti u digitalnom dobu."

Čini mi se da gospođa Jerković baš i ne razumije što priča jer bilo kakva centralizacija podataka nikako ne može osnažiti građane, samo oslabiti.

 

Digitalno da, ali samo i isključivo distribuirano, odnosno nikako ne centralizirano.

Ne kužim. Koja centralizacija? Ni gđa Jeković, ni autor članka Sandro ne spominju centralizaciju. 

Kod raznih decentraliziranih institucija (knjižnica, društvo ljubitelja ptica pjevica...) imaš mogućnost digitalno se identificirati. Vijest je, da su se dogovorili oko standarda kako će ta "digitalna osobna" izgledati.

Kako to misliš koja centralizacija? Pa čim ti država to izdaje na način da ti se uvijek može opozvati si u potencijalnom problemu. Dokument koji sada imaš nosiš sa sobom i dok ti policija ne upadne doma i ne uzme ti osobnu fizički imaš svoj identitet.

Jednom kada se to centralizira miče se goimla prepreka za zloupotrebu. Tko misli da do zloupotrebe neće doći je IMHO vrlo naivan. Država nije entitet kojem se bespogovorno vjeruje - ima preveliku moć. Državu treba non stop usmjeravati, korigirati, zauzdavati i svatko od nas osobno se truditi da država radi ZA građane umjesto PROTIV njih.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
stirko55 kaže...

... od barem jednog aktivnog dana i ja zadovoljan.

 Bio je i on zadovoljan...

 

15 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet

Ja gledam na stvar drugačije.

Jedna od korisnih usluga države i jedna od rijetkih koja prilično dobro funkcionira, je izdavanje osobne iskaznice. 

Država je izdaje, može je i opozvati. OK, sa fizičkom kopijom iskaznice imam pet godina vremena šetati okolo i izvlačiti se na to da na njoj piše "važi do". Nakon toga obnovit je neću moći.

S digitalnom verzijeom gubim tih pet godina fore i opoziv je brži.

14 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Aldo kaže...
stirko55 kaže...

... od barem jednog aktivnog dana i ja zadovoljan.

 Bio je i on zadovoljan... 

 A ionako nas takva sudbina ceka, pa daj mi bar i takvu tehnologiju da na zapescu sve vidim i ne zamaram se sta nosam sa sobom

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
16 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Ovo je kraj kaže...

Ja gledam na stvar drugačije.

Jedna od korisnih usluga države i jedna od rijetkih koja prilično dobro funkcionira, je izdavanje osobne iskaznice. 

Država je izdaje, može je i opozvati. OK, sa fizičkom kopijom iskaznice imam pet godina vremena šetati okolo i izvlačiti se na to da na njoj piše "važi do". Nakon toga obnovit je neću moći.

S digitalnom verzijeom gubim tih pet godina fore i opoziv je brži.

Ali nije isto. Osobna ti nakon pet godina ne vrijedi ali ti i dalje imaš svoj identitet koji dokazuješ hrpom drugih papira (rodovnica, domovnica, putovnica, vozačka, a sigurno ima još nešto čega se sad ne mogu sjetiti), pa čak i tom isteklom osobom. Imaš sliku gore, ime, prezime, OIB, možeš se s nekim svađat i argumentirat.

Kad je sve digitalizirano i centralizirano samo te klik dijeli od potpunog gubitka identiteta. Znači nakon toga jednog klika ti odjednom nemaš niti jedan od tih dokumenata. Kome to nije strašno je neozbiljan. Tko "vjeruje" državi dovoljno da sva ta jaja stavi u istu košaru realno bolje niti ne zaslužuje.

 

Zato i kažem - digitalizacija svakako, komocija svakako, ali ne nauštrb sigurnosti, moraju postojati mehanizmi da ja nekako imam svoju kopiju kojoj se vjeruje, a za čije sam čuvanje ja sam odgovoran. Uostalom, kao i osobna - kopiju podataka kod sebe drži država, drugu kopiju držim ja.

Ne kažem da nitko na to nije mislio, samo da ne vidim niti je li to riješeno, a kamoli na koji način i je li ikoga uopće briga. Što mi je em čudno, em pomalo zabrinjavajuće.

 

EDIT: ovo me podsjeća na smart home uređaje, pogotovo npr. "pametne" brave - sve se svodi na komociju, dok o sigurnosti nitko ne vodi računa. Izuzetno su mi interesantne pametne brave, ali iz nekog razloga na tržištu ne postoji proizvod koji bi funkcionirao po principu dvofaktorske autentifikacije (moguće da moj gugl-fu nije dovoljno dobar). I jednostavno si rob ljudi koje boli dupe za to, masa ih kupuje realno manje sigurne proizvode, samo zato jer ih nije briga. To je ujedno i odgovor forumašu koji pita gdje su do sada bili ljudi koji se danas brinu o sigurnosti ili privatnosti. Na istom mjestu gdje i do sada - u manjini.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.3.2024 17:04 (Veliki Brat).
14 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Apachy kaže...

Ovi naricatelji "zamrzavanja" financija pojedinaca su malo zakasnili s prijetnjama, ta praksa je dosta ustaljena već 15-ak godina u SAD-u gdje banka čak i bez sudske ili odluke javnog tijela može zamrznuti sredstva na računu, uglavnom se to koristi radi rješavanja pitanja porijekla novca, jer u suprotnom i banka ima posla sa tamošnjom poreznom, iz filmova znanom, IRS-om.

 

Uglavnom, ne znam zašto se bojite digitalne centralizacije, odnosno ovog radnog okvira - u Estoniji preteča takvog  sustava bila brutalno dobro napravljena i još važnije - pouzdano funkcionirala i to još prije 10 god dok još nismo bili u EU. Radnu vizu, privremeni bankovni račun, dopunsku vozaču ispravu (jer tada HR vozačka tamo nije bila priznata, tj. trebalo ju je osnažiti sa dva klika) - sve to sam rješio još u Hrvatskoj u svojoj kući i najvažnije unutar jednog radnog tjedna. Koliko bi to kod nas i danas trajalo?

 

Uostalom, više vjerujem službenoj EU aplikaciji sa takvim osjetljivim podacima - osobna, vozačka, zdravstvena, bankovne kartice - nego jednom Guglu i njihovim setom aplikacija ili još gore nekim 3rd party anonimusima.

 
Ma sve to ima dobe i lose strane. Definitivno je super ako je netko kriminalac, da ga blokiranjem stisnes da se ne moze lako skrivati izvlaciti.
Ali sta ako ti na vlast dođe netko ala putin, ili svejedno tko god, pa donese zakon za xy blesavu stvar, ili posalje ti poziv za recimo mobilizaciju da odes u obranu neke njihove glupe ideje, a ti ga posaljes u 3pm... a ono kaze po tom i tom zakonu ti blokiramo svu imovinu, vozacku, sve sto imas, onako na klik 🫣

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.3.2024 17:47 (bus).
16 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
bus kaže...
Apachy kaže...

Ovi naricatelji "zamrzavanja" financija pojedinaca su malo zakasnili s prijetnjama, ta praksa je dosta ustaljena već 15-ak godina u SAD-u gdje banka čak i bez sudske ili odluke javnog tijela može zamrznuti sredstva na računu, uglavnom se to koristi radi rješavanja pitanja porijekla novca, jer u suprotnom i banka ima posla sa tamošnjom poreznom, iz filmova znanom, IRS-om.

 

Uglavnom, ne znam zašto se bojite digitalne centralizacije, odnosno ovog radnog okvira - u Estoniji preteča takvog  sustava bila brutalno dobro napravljena i još važnije - pouzdano funkcionirala i to još prije 10 god dok još nismo bili u EU. Radnu vizu, privremeni bankovni račun, dopunsku vozaču ispravu (jer tada HR vozačka tamo nije bila priznata, tj. trebalo ju je osnažiti sa dva klika) - sve to sam rješio još u Hrvatskoj u svojoj kući i najvažnije unutar jednog radnog tjedna. Koliko bi to kod nas i danas trajalo?

 

Uostalom, više vjerujem službenoj EU aplikaciji sa takvim osjetljivim podacima - osobna, vozačka, zdravstvena, bankovne kartice - nego jednom Guglu i njihovim setom aplikacija ili još gore nekim 3rd party anonimusima.

 
Ma sve to ima dobe i lose strane. Definitivno je super ako je netko kriminalac, da ga blokiranjem stisnes da se ne moze lako skrivati izvlaciti.
Ali sta ako ti na vlast dođe netko ala putin, ili svejedno tko god, pa donese zakon za xy blesavu stvar, ili posalje ti poziv za recimo mobilizaciju da odes u obranu neke njihove glupe ideje, a ti ga posaljes u 3pm... a ono kaze po tom i tom zakonu ti blokiramo svu imovinu, vozacku, sve sto imas, onako na klik 🫣

neki ne vide ili ne zele vidjeti dublje implikacije ovog 

12 godina
offline
Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

Koje su to dublje implikacije? Omogućavanje diktature, napad na osobne slobode i prava čovjeka? Navedi negativne implikacije postojanja e-vozačke ili e-zdravstvene.

 

Halo Bing! Kako bratac?
 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

U obliku u kojem je sada (još nije za novac) izgleda u redu, dobra stvar.

Implikacija je da ćeš platiti kaznu gdje god da si počinio prekršaj diljem EU.

Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Implikacije su da ces seljacima koji prosvjeduju po eu, onemoguciti da raspolazu sa svojim novcem, onemoguciti ili otezati politicku opoziciju u djelovanju, lakse eliminirati disidente, itd. Koga boli briga za placanje prometnih kazni i slicne glupe primjere.
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.3.2024 23:16 (mpapec).
 
6 1 hvala 3
15 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Kad spominješ seljake, vijesti UOPĆE ne govore glavni razlog prosvjeda. EU je donijela nova pravila, tobože zbog "ekologije" koja toliko poskupljuju proizvodnju da ona PRESTAJE. Kao da žele izazvati nestašicu hrane, glad. Istovremeno, ta pravila ne moraju provoditi zemlje iz kojih EU uvozi hranu, poput Ukrajine i afrike, i zato su jeftiniji. Uništiti proizvodnju hrane u EU, to izgleda da je cilj. I ne izvještavati o tome i petljati da seljaci žele ovo ili ono. EU je donijela pravila koja će ubiti prizvodnju hrane, seljaci se bore za goli život. Ni riječ o tome u vijestima. A to je globalna pojava i vjerojatno je netko gura da stvori oskudicu hrane. Bill Gates nije bez razloga kupio toliko poljoprivredne zemlje i postao najveći posjednik zemlje u SAD. Pale se centri za preradu dječje hrane, ko fol svi slučajno onesposobljeni.
Idi i radi nešto korisno!
 
3 1 hvala 1
10 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
A evo, eu anticipira jos vece socijalne nemire u buducnosti pa se zure povecati si ovlasti i uvesti nove metode za kontrolu populacije gdje ce politicka opozicija uzivati sve pogodnosti koje bi imala kao i u bilo kojem totalitarnom rezimu.
8 godina
offline
Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

Tko je pisao tekst? Jer baba ispaljuje direktive kao svaka dobra SKOJ-evka.

Sad sto tekstove pise drug Veljko iz Komiteta, nema veze.

 

 

Testiraj svoje znanje: pogodi koja od donjih linija teksta pripada NPC-u.


"You must be one of those wizards. From the College in Winterhold."

"You've no right to be here. This place is for Orcs. And Orcs alone."

"Ovaj zakon ima za cilj osnažiti građane, dajući im potpunu kontrolu nad upotrebom i dijeljenjem svojih podataka. Digitalni identitet evoluirao je od puke pogodnosti do katalizatora građanske uključenosti, društvenog osnaživanja i sredstva za poticanje inkluzivnosti u digitalnom dobu."

"The roads of Skyrim can be treacherous. If you must walk them, be wary."

"Khajiit welcomes you, and also your coin."

"You'll find Windhelm's full of dark elves. The kind from Morrowind, you know. Not that I have anything against them, long as they keep to themselves."

 

 
2 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Ne kužim ekipu koja tupi kako će sutra država nekim hirom zablokirati digitalne dokumente i oduzeti ti imovinu, novac, vozačku i što sve ne. Država sve to može već sada. To što imaš fizičku vozačku, osobnu, bankovnu karticu...ne znači da one i dalje vrijede ako ih država poništi u sustavu. To što u rukama imaš nešto plastično ne znači baš ništa. Ako država blokira tvoj račun, što možeš s fizičkom bankovnom karticom? Apsolutno ništa. Ako ti država u sustavu poništi osobnu, što možeš s komadom plastike? Vikat ćeš "Gle, to sam ja, piše na osobnoj!!!", a oni odgovaraju "Ta osobna je nevažeća, nema je u sustavu.". I što onda?

Ne da to država može već sad, to i rade. Kad netko umre i bolnica to prijavi institucijama, sve se poništava automatski. Meni je preminuo netko vrlo bitan. Već slijedeći dan niti jedan dokument preminulog nije važio, iz mobilnog bankarstva je nestao račun kojem sam bio opunomoćenik. Nigdje nisam odjavljivao ništa, sve je išlo automatski. A imam sve fizičke dokumente. Koji su za državu komadi plastike, meni samo sentimentalna vrijednost.

Dakle, svi vaši "strahovi" su mogući već jučer.
Moj PC  
16 3 hvala 4
8 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
bus kaže...

 
Ma sve to ima dobe i lose strane. Definitivno je super ako je netko kriminalac, da ga blokiranjem stisnes da se ne moze lako skrivati izvlaciti.
Ali sta ako ti na vlast dođe netko ala putin, ili svejedno tko god, pa donese zakon za xy blesavu stvar, ili posalje ti poziv za recimo mobilizaciju da odes u obranu neke njihove glupe ideje, a ti ga posaljes u 3pm... a ono kaze po tom i tom zakonu ti blokiramo svu imovinu, vozacku, sve sto imas, onako na klik 🫣

 

Vrlo dobro receno, samo treba gledati prema Kini. Mala jedinka uvijek na...grebe jer je AI prati da li ce pljunuti na cesti ili nece proci po zebri. Kazna, naplata, javno sramocenje u 7,4 sekunde. Pad social score-a. Kifla te vise ne kosta 2,43 Kn nego 3,14 je si rebel koji zivi opasnim zivotom.

Problem je sto ovaj zakon nije pisan za velike ili kriminalce. Oni se nikada ne pisu za velike macke. Uvijek za miseve.

 

"Kaili, grčka eurozastupnica, uhićena je u petak u Belgiji zajedno s nekolicinom drugih osumnjičenika u svezi s istragom o podmićivanju. Navodno su "vreće s novcem", kako pišu mediji, pronađene i kod same Kaili, a njezin je otac zatečen s "kovčegom punim novca" u posjedu, piše poslovni dnevni list L'Echo"

 

Tko zeli da mice velike kolicine novca moze to u svakom momentu napraviti bilo unutar EU ili izvan na nacin da mu gdja LeGarde moze pomilovati njeznik. Ako lova ide izvana, paravan tvrtka u Dubaiju kao delivery vehicle necem drugome u EU ili Svicarskoj, i te se stvari rijese. Kulturno i legalno preko odvjetnickog drustva, samo cigani i opancari zele ne platiti ni trosak pranja. Bolji su kovcezi para ili kako je pokojni Milan radio, napunit' vikendice Generalicima i ostalom naivom dok zidja sela po rodnom kraju.

 

Ovo je pravi problem "Ali sta ako ti na vlast dođe netko ala putin, ili svejedno tko god, pa donese zakon za xy blesavu stvar, ili posalje ti poziv za recimo mobilizaciju da odes u obranu neke njihove glupe ideje, a ti ga posaljes u 3pm... a ono kaze po tom i tom zakonu ti blokiramo svu imovinu, vozacku, sve sto imas, onako na klik", a brine me da je realizacija bliza nego sto to mislimo.

12 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Maro0612 kaže...
Ne kužim ekipu koja tupi kako će sutra država nekim hirom zablokirati digitalne dokumente i oduzeti ti imovinu, novac, vozačku i što sve ne. Država sve to može već sada. To što imaš fizičku vozačku, osobnu, bankovnu karticu...ne znači da one i dalje vrijede ako ih država poništi u sustavu. To što u rukama imaš nešto plastično ne znači baš ništa. Ako država blokira tvoj račun, što možeš s fizičkom bankovnom karticom? Apsolutno ništa. Ako ti država u sustavu poništi osobnu, što možeš s komadom plastike? Vikat ćeš "Gle, to sam ja, piše na osobnoj!!!", a oni odgovaraju "Ta osobna je nevažeća, nema je u sustavu.". I što onda?

Ne da to država može već sad, to i rade. Kad netko umre i bolnica to prijavi institucijama, sve se poništava automatski. Meni je preminuo netko vrlo bitan. Već slijedeći dan niti jedan dokument preminulog nije važio, iz mobilnog bankarstva je nestao račun kojem sam bio opunomoćenik. Nigdje nisam odjavljivao ništa, sve je išlo automatski. A imam sve fizičke dokumente. Koji su za državu komadi plastike, meni samo sentimentalna vrijednost.

Dakle, svi vaši "strahovi" su mogući već jučer.

 

Najsmješnije mi je što hrpa nebitnih likova koji vise doma po internetu i pohode stranice o zavjerama misle da su nekome bitni da ih "kontroliraju". 

 

Piše da će biti dobrovoljno, ne morate uzeti digitalni identitet. Kapu od aluminijske folije na glavu i nastavite kako ste i dosad.

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
10 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
A da li kuzis razliku izmedju transakcija gotovinom i transakcija koje da bi bile provedene, prolaze kroz mehanizam koji ih treba odobriti.
10 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Pise da ce biti dobrovoljno ali pise i na zidu pi*cka pa se neki svejedno povesele natpisu. 🙂
16 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
Gebirgs kaže...
 

Ovo je pravi problem "Ali sta ako ti na vlast dođe netko ala putin, ili svejedno tko god, pa donese zakon za xy blesavu stvar, ili posalje ti poziv za recimo mobilizaciju da odes u obranu neke njihove glupe ideje, a ti ga posaljes u 3pm... a ono kaze po tom i tom zakonu ti blokiramo svu imovinu, vozacku, sve sto imas, onako na klik", a brine me da je realizacija bliza nego sto to mislimo.

To postoji već stoljećima. I to zakonski.

Mobilizaciju ti ionako neće nametati blokiranjem imovine već vojnom policijom na vratima, a uzimanje imovine je poznato tisućljećima kao vrsta kazne.

6 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
U slučaju krađe mobitela što se dogodi, jesu li o tome mislili?
Dali se može samo digitalno zatražiti sve na novi mobitel, kao osvježeni dokumenti u aplikaciji novčaniku ili moram ići u MUP pa prijavljivali sve to pojedinačno?
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet
To za mobilizaciju je stvar legislature, npr. ukraincima ne mogu doci doma jer su se razbjezali po eu, pa zakonodavci gledaju sto im osim tvoje metode stoji na raspolaganju.

U konacnici se svodi na to da vlast ima vece ovlasti i vecu kontrolu nad pojedincem za postizanje svojih ciljeva, a digitalna infrastruktura koju eu gura naprijed im upravo to omogucuje.

https://www.azerbaycan24.com/en/ukrainian-draft-dodgers-face-banking-ban-mp/
14 godina
offline
Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitetu

Nego, dali je netko koristio digitalni potpis pre certie? Radi li to, ovjerava dobro potpis?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Usvojen Zakon o Europskom digitalnom identitet

pretpostavljam da misliš  - Certilie ?

 

Da, radi dobro tj. prihvaćeno je kad sam potpisao bankovni dokument direktno na mobu i poslao im Đmajlom...

Ju je je? Je ju je!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice