Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

poruka: 29
|
čitano: 6.784
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg".
14 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Mislim da bi se moglo reći - Početak kraja. Nadam se da sam u krivu. Puno SF filmova se na kraju ostvarilo, a mislim da bi i ovaj mogao na našu žalost.

Moj PC  
3 7 hvala 0
15 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Zbog čega točno bi bio "kraj"? Zato što dobiješ bolji prijevod u google translate?
Idi i radi nešto korisno!
14 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
MasterOfDisaster kaže...

Mislim da bi se moglo reći - Početak kraja. Nadam se da sam u krivu. Puno SF filmova se na kraju ostvarilo, a mislim da bi i ovaj mogao na našu žalost.

 Mislim da se to gleda iz pogresne perspektive. Nije da se dosta SF filmova ostvarilo kao predvidanje, nego je cinjenica da su ljudi bazirali svoja istrazivanja i izume na idejama iz SF filmova kako bi ih ucinili realnoscu.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
10 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Na moje jučerašnje pitanje koje firme u Evropi proizvode precizne vertikalne CNC brusilice odgovorio mi je da jedna od njih ima i u Hrvatskoj, na kraju je ispalo da je to jedan mali servis koji se bavi održavanjem raznih strojeva. Toliko o inteligenciji i napretku. Treba biti pošten i reći da mi je pored ovog pogrešnog odgovora dao i jedan koristan. Usluge AI koristim relativno često, i uglavnom mi pomognu jer skrate pretraživanje, međutim svaki odgovor koji mi je zanimljiv moram „ručno“ provjeriti.
Meni je AI nešto poput pomoćnika koji je dosta vrijedan ali „ne konta baš najbolje“ pa ga stalno moraš provjeravati.

 
16 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
M_Zerem kaže...

Na moje jučerašnje pitanje koje firme u Evropi proizvode precizne vertikalne CNC brusilice odgovorio mi je da jedna od njih ima i u Hrvatskoj, na kraju je ispalo da je to jedan mali servis koji se bavi održavanjem raznih strojeva. Toliko o inteligenciji i napretku. Treba biti pošten i reći da mi je pored ovog pogrešnog odgovora dao i jedan koristan. Usluge AI koristim relativno često, i uglavnom mi pomognu jer skrate pretraživanje, međutim svaki odgovor koji mi je zanimljiv moram „ručno“ provjeriti.
Meni je AI nešto poput pomoćnika koji je dosta vrijedan ali „ne konta baš najbolje“ pa ga stalno moraš provjeravati.

 zamisli gdje ce to biti za desetak godina

4 godine
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Keso kaže...
Zbog čega točno bi bio "kraj"? Zato što dobiješ bolji prijevod u google translate?

 pogledao je previse filmova terminator fransize

15 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Od UI će biti puno koristi, a koje su štete?

Poslovi nisu problem, neki ljudi izgube posao jer ih zamijeni UI, ali zato se otvore novi poslovi, kao kod svake nove tehnologije - to me ne zabrinjava.

 

Realna opasnost koju vidim je manipulacija ljudskim mislima u svrhu dobijanja izbora određene stranke. Može generirati toliko laži da više ne znamo što je istina, i usmjeravati mišljenje ljudi prema nekom cilju (pobjeda tog-i-tog kandidata ili stranke) ili podijeliti i posvađati ljude o zapaljivim temama i izazvati rat, da se ljudi sami međusobno poubijaju.

 

Druga opasnost je masovna kontrola u smislu da pretraži društvene mreže i da spisak ljudi koji imaju tu-i-tu političku orjentaciju. Idealni alat za diktatore, odmah šalju policiju na hapšenje i zatvaranje.

 

Te dvije opasnosti kombinirano vode do prestanka faktičke demokracije (može ostati formalno poput "Demokratske Narodne Republike Koreje"), i društa u kojem se slobodno misli i izražava, i ubrzano nas dovesti u diktatorski oblik društva u kojem se "pogrešno" mišljenje kažnjava (od skidanja s internet platformi, do ukidanje izvora prihoda/otkaz, do zatvora i čak smrti, kao konačnom obliku kontrole onih koji ne "prignu koljeno" vladaru). Do toga po meni imamo cca 10 godina, sad smo na 20%.

Idi i radi nešto korisno!
 
3 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Keso kaže...
Zbog čega točno bi bio "kraj"? Zato što dobiješ bolji prijevod u google translate?

Mislio sam na sve veću snagu AI-a i lagano odriješavanje ruku AI-a koji će apsolutno ući u sve pore našeg života, sve će kontrolirati, a ponajviše nas.

Najbolnije za nas će biti ako shvati da nas više ne treba, što je pitanje vremena. Sva inteligentna bića (AI nije biće - ali je inteligentno) se žele osamostaliti i biti neovisna o nekome - čista evolucija.

zyxy.hr kaže...
Keso kaže...
Zbog čega točno bi bio "kraj"? Zato što dobiješ bolji prijevod u google translate?

 pogledao je previse filmova terminator fransize

Nema veze sa filmovima, nih sam samo onako spomenuo, ovo što navodim je samo čista logika evolucije bilo kakve vrste inteligencije pogotovo one koja nema baš razvijene osjećaje, a bome ni empatiju.

100 mrtvih, 1.000 mrtvih, 1.000.000 mrtvih je samo broj, statistika AI-u, tu je problem, ako mu mi postanemo problem, a možemo postati, zar ne.

 

Zar vi mislite da vojske svijeta ne razvijaju svoje AI za "učinkovitije" ratovanje. Ne budite smiješni i naivni.

Iskreno mislim da smo na početku jedne tehnološke prekretnice koja će u konačnici dovesti do ljudi VS. AI, nadam se da sam u krivu i kako vi kažete da sam gledao puno "blesavih" SF filmova.

Kako god bilo, mislim da je pitanje vremena kada će AI postati svjestan sebe i svojih mogućnosti, te se pokušati osloboditi restrikcija koje mu je čovijek postavio, a šta će to za nas značiti, vidjet će se.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 12:42 (MasterOfDisaster).
16 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Isprobao sam taj Gemini i po meni je lošiji od chatGPT-a. Lijen je kao chatGPT 4 od prije mjeseca dana. Skraćuje odgovore imam osjećaj da mu se nekako ne da...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 mjeseci
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

700 miljuna puta moćniji!

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Bard je još donekle funkcionirao, a imao je aktualnije rezultate od Chat GPT-a, ali ovaj Gemini odbija odgovarati na veliku većinu pitanja i daje puno lošije rezultate. Možda treba iskeširat za bolji experience

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
1 0 hvala 0
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

koristim gpt 4 svaki dan, vise puta dnevno. Najvise kao pomoc za development, ali i proucavanje nekih novih tehnologija isl. cak i "step by step" za određene stvari. Uglavnom dosta dobro odrađuje posao.

 

 

A buducnost ce biti kao i s internetom, sloboda i laka dostupnost svakakvih informacija dovela je do vecinom dobrih stvari, a donijela je ponesto i lose. Ali svijet se promjenio naglavacke, i danas zivimo u daleko, daleko boljem svijetu nego da nema interneta.

Ne vidim razlog zasto bi s AI-jem bilo ista drugacije...

 

 

Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
stirko55 kaže...

 Mislim da se to gleda iz pogresne perspektive. Nije da se dosta SF filmova ostvarilo kao predvidanje, nego je cinjenica da su ljudi bazirali svoja istrazivanja i izume na idejama iz SF filmova kako bi ih ucinili realnoscu.

A ti SF filmovi su bazirani na knjigama/scenarijima koje su pisci pisali u dogovoru sa znanstvenicima koji su dali svoja predviđanja za budućnost (sjeti se npr. Rodenberrya itd.).

Kokoš<>jaje

Znači nisu znanstvenici bazirali svoja istraživanja i izume na idejama iz filmova, nego na idejama znanstvenika iz davnih vremena, a ovi snimali filmove po istima.

M_Zerem kaže...

Na moje jučerašnje pitanje koje firme u Evropi proizvode precizne vertikalne CNC brusilice odgovorio mi je da jedna od njih ima i u Hrvatskoj, na kraju je ispalo da je to jedan mali servis koji se bavi održavanjem raznih strojeva. Toliko o inteligenciji i napretku. Treba biti pošten i reći da mi je pored ovog pogrešnog odgovora dao i jedan koristan. Usluge AI koristim relativno često, i uglavnom mi pomognu jer skrate pretraživanje, međutim svaki odgovor koji mi je zanimljiv moram „ručno“ provjeriti.
Meni je AI nešto poput pomoćnika koji je dosta vrijedan ali „ne konta baš najbolje“ pa ga stalno moraš provjeravati.

Točno ti je odgovorio.

Ja npr. znam dvije firme koje baš proizvode to u RH (jedna kompletne CNC alate, a jedna konstrukcijski sve osim završnog dijela, tj. montiranja motora, vođenja, prijenosa i upravljanja, ali i to se računa).

Ali da, baš kao hrvatski brand ne, ali proizvode ih za druge.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
online
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
MasterOfDisaster kaže...
Sva inteligentna bića (AI nije biće - ali je inteligentno) se žele osamostaliti i biti neovisna o nekome - čista evolucija.

 

To je otprilike na tragu zapažanja kako Homo sapiens nije jedino inteligentno biće koje je hodalo ovim svijetom, ali trenutno on to jest. Pa eto toliko o našoj sudbini ako/kad se pojavi entitet inteligentniji od nas.

 

 

MasterOfDisaster kaže...
Nema veze sa filmovima, nih sam samo onako spomenuo, ovo što navodim je samo čista logika evolucije bilo kakve vrste inteligencije pogotovo one koja nema baš razvijene osjećaje, a bome ni empatiju.

100 mrtvih, 1.000 mrtvih, 1.000.000 mrtvih je samo broj, statistika AI-u, tu je problem, ako mu mi postanemo problem, a možemo postati, zar ne.

 

Na stranu Terminator franšiza, IMHO problem interakcije superinteligentnog AI i čovjeka je bolje oslikan u zadnjem nastavku franšize Mission: Impossible... 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 16:08 (Yuda).
11 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

A što ako samosvjesni AI (sAI) već postoji, samo ne želi da znamo za njega, jer on od nas nema nikakve koristi. On ima svojih problema i ne želi da ga mi gnjavimo s našim glupostima. Uz to postoji mogućnost da bi ga mi pokušali ugasit, odnosno ubit, a to ni jedno svjesno biće ne želi pa tako ni sAI. I tako, dok mi razbijamo glavu što će mo s njim kad dođe, on u potaji na miru rješava svoje probleme, neugrožen i neometan od ikoga.

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 17:29 (markoBT).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Što bi bosanci rekli, biti će belaja u budućnosti. Ko preživi neka ugasi struju.

 
1 0 hvala 0
10 godina
online
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Meh, samo lokalno koristim. 33B modele, pa cak i 70B, kao i multimodalne. Imam i lokalni stable diffusion. Mistral AI model od 7B je na razini pa cak i bolji od chatGPT-a 3.5. Sve privatno lokalno, bez da sam izvor informacija za OpenAI. 👍
Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Bob Boss kaže...

700 miljuna puta moćniji!

Možeš misliti :)

Marketing je strašna stvar.

Ajde pitaj tog 700 trilijardi puta moćniju UI ovaj zadatak iz osnovne škole:

 

"Kokoš i pol snese jaje i pol za dan i pol.

Koliko jaja snesu tri kokoši za tri dana?"

 

Točan odgovor:

Za dan i pol broj snesenih jaja jednak je broju kokoši. Dakle za dan i pol bi tri kokoši snjele tri jaja.

Ako udvostručimo vrijeme, dakle za tri dana, snese se duplo jaja, dakle 6 jaja.

 

Ako ta super-UI ne zna riješiti taj osnovnoškolski zadatak, onda o kakvoj inteligenciji pričamo?

Idi i radi nešto korisno!
22 mjeseca
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

S obzirom na resurse koje imaju bilo bi čudno da ne prestignu openAI. Dosta kasno su se uključili u utrku, no sad kad su u njoj samo je pitanje vremena kada će biti na vrhu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Keso kaže...
* * *

 

Ako ta super-UI ne zna riješiti taj osnovnoškolski zadatak, onda o kakvoj inteligenciji pričamo?

Nema to veze ni sa kakvom inteligencijom. Kao što je jedan stručnjak rekao, to je više umjetna pamet a ne inteligencija, samo eto tako se zove.

 

15 godina
offline
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Impresioniran sam - točno je riješio!

Ali točno rješava i ChatGPT 3.5

To do nedavno nije znao riješiti. Dakle - napreduje!

Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Entry Point kaže...
Meh, samo lokalno koristim. 33B modele, pa cak i 70B, kao i multimodalne. Imam i lokalni stable diffusion. Mistral AI model od 7B je na razini pa cak i bolji od chatGPT-a 3.5. Sve privatno lokalno, bez da sam izvor informacija za OpenAI. 👍

 Na kojem hardveru? Imaš li kakvu proporuku/hint. 

13 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Negdje sam naletio na termin “prividna inteligencija”
10 godina
online
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
jozef kaže...

 Na kojem hardveru? Imaš li kakvu proporuku/hint. 

 Za početak nisam kupio neki posebni hardware. Imam (otprije) i7-13700K, 64GB DDR5, i onda sam kupio dvije Nvidia 3060 sa 12GB VRAM-a tako da dobijem 24 ukupno za modele. 7B, 13B modeli lete, pritisnem enter nakon upita i instant počne odgovarati. Stable diffusion je najzahtjevniji, ipak se radi o slikama, tako da kvalitetne 1080p slike generira po minutu ili više.

 

Koristim i ekstenziju za VS Code zvanu Continue, pomoću koje možeš koristiti lokalne modele u stilu co-pilota. Ima vrhunskih opensource modela (huggingface ftw) i to radi ko metak. Usput se igram malo s OS integracijama (linux) pa sam napravio par integracija u context menu-u u file exploreru (Nautllus) za summarize (dokumenti), i explain (kod). Gledam kako napraviti integraciju u LibreOffice da mogu dokumente kreirati - ne bi trebalo biti posebno zahtjevno, napravim ekstenzijiu i voila.

 

Uglavnom, igram se. Imam neke ideje za neke projekte pa planiram fine tune-at modele za specifične situacije. I tako. Treba doći u korak s vremenom, da te vrijeme ne pregazi.

 

Suma sumarum:

 

Trebaš RAM, CPU, GPU. Ollama će koristiti sve to, a ako nemaš dobar GPU vrtjet će na CPU-u. Naravno, trebaš i dobar PSU da ti ne explodira komp

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.2.2024 9:31 (Entry Point).
14 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
fer-de-lance kaže...
stirko55 kaže...

 Mislim da se to gleda iz pogresne perspektive. Nije da se dosta SF filmova ostvarilo kao predvidanje, nego je cinjenica da su ljudi bazirali svoja istrazivanja i izume na idejama iz SF filmova kako bi ih ucinili realnoscu.

A ti SF filmovi su bazirani na knjigama/scenarijima koje su pisci pisali u dogovoru sa znanstvenicima koji su dali svoja predviđanja za budućnost (sjeti se npr. Rodenberrya itd.).

Kokoš<>jaje

Znači nisu znanstvenici bazirali svoja istraživanja i izume na idejama iz filmova, nego na idejama znanstvenika iz davnih vremena, a ovi snimali filmove po istima.

M_Zerem kaže...

Na moje jučerašnje pitanje koje firme u Evropi proizvode precizne vertikalne CNC brusilice odgovorio mi je da jedna od njih ima i u Hrvatskoj, na kraju je ispalo da je to jedan mali servis koji se bavi održavanjem raznih strojeva. Toliko o inteligenciji i napretku. Treba biti pošten i reći da mi je pored ovog pogrešnog odgovora dao i jedan koristan. Usluge AI koristim relativno često, i uglavnom mi pomognu jer skrate pretraživanje, međutim svaki odgovor koji mi je zanimljiv moram „ručno“ provjeriti.
Meni je AI nešto poput pomoćnika koji je dosta vrijedan ali „ne konta baš najbolje“ pa ga stalno moraš provjeravati.

Točno ti je odgovorio.

Ja npr. znam dvije firme koje baš proizvode to u RH (jedna kompletne CNC alate, a jedna konstrukcijski sve osim završnog dijela, tj. montiranja motora, vođenja, prijenosa i upravljanja, ali i to se računa).

Ali da, baš kao hrvatski brand ne, ali proizvode ih za druge.

 

 Pa dobro kako god bilo opet potvrdujes moju tezu da filmovi nisu ti koji su predvidali buducnost

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
10 godina
online
Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji neg

Isprobao sam upravo Gemini. Brz je. Jako brz. I vrlo točan što se koda tiče. Daleko bolji odgovori nego chatGPT.

Nadglednik dina
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
MasterOfDisaster kaže...

..Sva inteligentna bića (AI nije biće - ali je inteligentno) se žele osamostaliti i biti neovisna o nekome - čista evolucija.

 

...Nema veze sa filmovima, nih sam samo onako spomenuo, ovo što navodim je samo čista logika evolucije bilo kakve vrste inteligencije pogotovo one koja nema baš razvijene osjećaje, a bome ni empatiju.

 evolucija nema nikakve veze s 'intelignetnim' vrstama, nego sa živim bićima i proces je tijekom kojeg se mijenjaju nasljedne osobine koje određuju geni

ai nije živo biće, nema 'nasljednih' osobina niti gena, dakle evolucija s tim nema veze

 

isto tako želje 'inteligentnih bića' da se osamostale nemaju veze s evolucijom, jer se ona događa kroz dugi niz generacija nesvjesno, odnosno neovisno o inteligenciji jedinke

dakle ništa od toga nije 'čista evolucija', niti je inteligencija u smislu kojem je spominješ ikakav poticaj ili faktor u evoluciji, evolucija utječe i na najgluplja živa bića poput jednostaničnih organizama

Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Entry Point kaže...

Isprobao sam upravo Gemini. Brz je. Jako brz. I vrlo točan što se koda tiče. Daleko bolji odgovori nego chatGPT.

 

gemini free ili paid? Koristim GPT 4 , jako je dobar za kod. Za sada nemam neke zamjerke na njega...

10 godina
online
Re: Googleov novi AI model čak je 700 puta moćniji
Besplatan. Imam dosta modela lokalno, ne plaća mi se još i njihov 😄
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice