Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

poruka: 25
|
čitano: 6.975
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naredba "sudo" stiže u Windowse 11".
12 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

RunAsAdmin postoji za CMD, nije to isto ?

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
mGT kaže...

RunAsAdmin postoji za CMD, nije to isto ?

Funkcionalno je isto ali ovo ti omogucava "RunAsAdmin" komande u normalnom ne-admin prozoru. Otvoris normalni cmd prozor i sa sudo pokreces komande kao da jesi u admin cmd prozoru. Objasnjeno sve u videu. 

 

 

 

14 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

Mora i sudo bang bang obavezno onda.

IT me iznevjeri
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

CMD ili PowerShell otvorim možda par puta godišnje za sredit neke specifike, tako da po meni 99,9% juzer zaboli peta za "sudo". Ali zato na Linuxu pola vremena izgubiš na command lajnu , a to je ujedno i jedan od večih razloga zašto Linux neće nikad zaživit kao OS za mase jer čim večini otvoriš taj "crni ekrančić" odma misle da moraš bit haker za nešto napravit.

Moj PC  
4 13 hvala 0
15 godina
online
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
nikonja kaže...

CMD ili PowerShell otvorim možda par puta godišnje za sredit neke specifike, tako da po meni 99,9% juzer zaboli peta za "sudo". Ali zato na Linuxu pola vremena izgubiš na command lajnu , a to je ujedno i jedan od večih razloga zašto Linux neće nikad zaživit kao OS za mase jer čim večini otvoriš taj "crni ekrančić" odma misle da moraš bit haker za nešto napravit.

 

Izgleda da Androidu to nitko nije rekao.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
SupremeCommander kaže...
mGT kaže...

RunAsAdmin postoji za CMD, nije to isto ?

Funkcionalno je isto ali ovo ti omogucava "RunAsAdmin" komande u normalnom ne-admin prozoru. Otvoris normalni cmd prozor i sa sudo pokreces komande kao da jesi u admin cmd prozoru. Objasnjeno sve u videu. 

 Dakle, feature iz kategorije "Bilo bi zgodno, ali nije potrebno." Zato im je i trebalo ovoliko da ga implementiraju.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
16 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
Kakva je razlika u odnosu na 'runas' komandu?
https://www.windows-commandline.com/windows-runas-command-prompt/

Prije par dana mi je trebala, nije cak bilo rjesivo sa Run as Administrator, jer mi je trebao skroz drugi account.
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.2.2024 23:03 (knight).
16 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
Skontao, ovo ce biti jednostavno kao sudo, tj. samo za admin acc, mada vjerujem da se to i do sada moglo rijesiti dodatnim sudo.bat u kom bi bila runas /user: Administrator %1 ili tako nešto
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.2.2024 23:11 (knight).
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
SupremeCommander kaže...
mGT kaže...

RunAsAdmin postoji za CMD, nije to isto ?

Funkcionalno je isto ali ovo ti omogucava "RunAsAdmin" komande u normalnom ne-admin prozoru. Otvoris normalni cmd prozor i sa sudo pokreces komande kao da jesi u admin cmd prozoru. Objasnjeno sve u videu. 

 

 

 

Da zato i pitam, ne vidim smiso osim pokuŝaja dovlačenja Pingvinaša na Winse.

16 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
mGT kaže...

Da zato i pitam, ne vidim smiso osim pokuŝaja dovlačenja Pingvinaša na Winse.

 Je, baš će Linuxaši sad doći na Windowse kad je situacija gora nego ikad: Windowsi nakrcani reklamama, guraju One drive, guraju MS account, pretplate na svakom koraku...

8 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
mGT kaže...

RunAsAdmin postoji za CMD, nije to isto ?

 mozes i na linuxu bit root na terminalu pa to ne radis nego koristis sudo

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
6 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
tiki kaže...
mGT kaže...

Da zato i pitam, ne vidim smiso osim pokuŝaja dovlačenja Pingvinaša na Winse.

 Je, baš će Linuxaši sad doći na Windowse kad je situacija gora nego ikad: Windowsi nakrcani reklamama, guraju One drive, guraju MS account, pretplate na svakom koraku...

Kojim reklamama?

One drive bez problema disejblaš

Bez problema koristiš lokalni acc bez MS

Niti jedne pretplate nema osim na Office 365 ali i tamo imaš izbor jer office 2021 radi bez pretplate.

 

Veči je problem sama telemetrija koje je krcato čak ako je i pogasiš u settingsima - ali i tu se da dosta disejblat drugim putem (npt O&Š Shutup)

 

Ali sigurno ovo MS ne radi zbog toga jer linuksaše treba, jer onih koji koriste samo Linux i ništa drugo je po zadnjoj statistiki manje od 2% tako da su jedina konkurencija MacOS/iOS i eventualno Android.

15 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

Ima da Petka srčika rokne. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

Govno od firme, ono kada na pro verziji windowsa (koji su u domeni) dignes oneDrive "backup" na m$ (bez pitanja admina) a ne-admin korisnku kažeš da je isti "preporučen" pa svi podaci zavrse na nekom serveru u americi - GO-VNO!

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.2.2024 13:17 (VladRi).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
Mali ispravak, korisnika Linuxa nema 2%, nego skoro 4% po zadnjoj statistici, a vjerojatno će ih biti puno više u bliskoj budućnosti upravo zbog smjera u kojem idu Windowsi.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.2.2024 14:31 (Laca).
10 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
nikonja kaže...

CMD ili PowerShell otvorim možda par puta godišnje za sredit neke specifike, tako da po meni 99,9% juzer zaboli peta za "sudo". Ali zato na Linuxu pola vremena izgubiš na command lajnu , a to je ujedno i jedan od večih razloga zašto Linux neće nikad zaživit kao OS za mase jer čim večini otvoriš taj "crni ekrančić" odma misle da moraš bit haker za nešto napravit.

 Kao 20 godišnji korisnik linuxa danas nisam ni jednom koristio terminal. Obećajem da ću sutra cijeli dan provesti samo u terminalu da nadoknadim izgubljeno vrijeme.

Nadglednik dina
16 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

Kome na Windowsu nedostaju Linux mogućnosti, uvijek ima mogućnost odabrati komfor u iOS i zagriženoj jabuci :D

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.2.2024 14:12 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
nikonja kaže...

CMD ili PowerShell otvorim možda par puta godišnje za sredit neke specifike, tako da po meni 99,9% juzer zaboli peta za "sudo". Ali zato na Linuxu pola vremena izgubiš na command lajnu , a to je ujedno i jedan od večih razloga zašto Linux neće nikad zaživit kao OS za mase jer čim večini otvoriš taj "crni ekrančić" odma misle da moraš bit haker za nešto napravit.

 Command line je puno brži od traženja neke tamo gui postavke zakopane u stotinama menija. Prije ažuriram os i rebootam pc nego windowsu treba da pronađe ažuriranja.

8 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
Entry Point kaže...
nikonja kaže...

CMD ili PowerShell otvorim možda par puta godišnje za sredit neke specifike, tako da po meni 99,9% juzer zaboli peta za "sudo". Ali zato na Linuxu pola vremena izgubiš na command lajnu , a to je ujedno i jedan od večih razloga zašto Linux neće nikad zaživit kao OS za mase jer čim večini otvoriš taj "crni ekrančić" odma misle da moraš bit haker za nešto napravit.

 Kao 20 godišnji korisnik linuxa danas nisam ni jednom koristio terminal. Obećajem da ću sutra cijeli dan provesti samo u terminalu da nadoknadim izgubljeno vrijeme.

 

Evo ja baš jučer prvi put ove godine činio sudo u terminala u Linuxa, nakon ... ne sjećam se više.
I to ne zato jer sam morao: išao sam konačno probati Brave Browser* - imam ga dostupnog za instal na par klikova iz menija OSa (Software Manager), ali nisam htio flatpak verziju (full auto install itd) jer ovako npr mogu puno lakše modati svoj avatar i slične djidje...
I opet, osim sudo passworda, mislim da sam baš SVE ostalo (3 komande valjda) copy/pasteao - mišem  u "prompt".

I nisam morao 3 puta restartati sistem kao neki 

 

*BB = Chrome fork,navodno i do 3x brži, i za sad je doista impresivan glede brzine; tranzicija superbrza i automatizirana itd

16 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
@pq Ako je to nešto što koristiš svaki dan, onda su oba relativno efikasna. Ako je u pitanju nešto što ti treba prvi put ili jednom u dve godine (što je većina sistemskih postavki koje, ako uopšte diraš, inicijalno namestiš kako želiš i to je to, do sledećeg sistema), onda uz razumno složen panel sa postavkama imaš solidne šanse da sam uradiš željeni posao, dok sa komandnom linijom, budući da ne znaš komandu, imaš tačno 0% šanse.

Da je ono što tvrdiš iole tačno, da je za barem 10% ljudi intuitivnije i efikasnije da prčkaju po komandnoj liniji, onda bismo imali i korisničke aplikacije tipa editora fotografija ili čega već koje nude unos komandi kroz konzolu umesto pozivanja i podešavanja svega i svačega preko stavki "zakopanih u stotinama menija".

Diskusiju koju pokušavaš da vodiš, sa argumentima koje daješ, je čovečanstvo razrešilo pre ravno 40 godina, kada je prvi put počelo da stavlja GUI na PC operativne sisteme i kada su mnogi pitali "čemu taj dodatni sloj kompleksnosti".
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 8:44 (Ivan(4)).
15 godina
online
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
Ivan(4) kaže...
@pq Ako je to nešto što koristiš svaki dan, onda su oba relativno efikasna. Ako je u pitanju nešto što ti treba prvi put ili jednom u dve godine (što je većina sistemskih postavki koje, ako uopšte diraš, inicijalno namestiš kako želiš i to je to, do sledećeg sistema), onda uz razumno složen panel sa postavkama imaš solidne šanse da sam uradiš željeni posao, dok sa komandnom linijom, budući da ne znaš komandu, imaš tačno 0% šanse.

Da je ono što tvrdiš iole tačno, da je za barem 10% ljudi intuitivnije i efikasnije da prčkaju po komandnoj liniji, onda bismo imali i korisničke aplikacije tipa editora fotografija ili čega već koje nude unos komandi kroz konzolu umesto pozivanja i podešavanja svega i svačega preko stavki "zakopanih u stotinama menija".

Diskusiju koju pokušavaš da vodiš, sa argumentima koje daješ, je čovečanstvo razrešilo pre ravno 40 godina, kada je prvi put počelo da stavlja GUI na PC operativne sisteme i kada su mnogi pitali "čemu taj dodatni sloj kompleksnosti".

 

Dovoljno je samo pogledati engineering room ili komandni most na Enterpriseu. Jel imaju GUI ili command line?

Meni je to dovoljno!

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
offline
Re: Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
Ivan(4) kaže...
@pq Ako je to nešto što koristiš svaki dan, onda su oba relativno efikasna. Ako je u pitanju nešto što ti treba prvi put ili jednom u dve godine (što je većina sistemskih postavki koje, ako uopšte diraš, inicijalno namestiš kako želiš i to je to, do sledećeg sistema), onda uz razumno složen panel sa postavkama imaš solidne šanse da sam uradiš željeni posao, dok sa komandnom linijom, budući da ne znaš komandu, imaš tačno 0% šanse.

Da je ono što tvrdiš iole tačno, da je za barem 10% ljudi intuitivnije i efikasnije da prčkaju po komandnoj liniji, onda bismo imali i korisničke aplikacije tipa editora fotografija ili čega već koje nude unos komandi kroz konzolu umesto pozivanja i podešavanja svega i svačega preko stavki "zakopanih u stotinama menija".

Diskusiju koju pokušavaš da vodiš, sa argumentima koje daješ, je čovečanstvo razrešilo pre ravno 40 godina, kada je prvi put počelo da stavlja GUI na PC operativne sisteme i kada su mnogi pitali "čemu taj dodatni sloj kompleksnosti".

 Praviš se kao da ti treba nekoliko sati da nađeš komandu na internetu - većinom ti treba manje od minute. Evo jučer sam instaliao Ubuntu na drugi disk i želim da mi se novi prozori spawnaju u centru ekrana.

Command line: gsettings set org.gnome.mutter center-new-windows true

GUI: skinuti dconf editor (preko terminala) i onda tražiti po internetu gdje je ta opcija

 

Za neke stavri je bolji gui, ali za Linux trebaš imati barem osnovno znanje terminala jer jako olakšava stvari. Muka mi je koristiti gui app store ili gui tekst editor ili uređivanje fileova izvan home foldera jer tu trebam root privilegije i sl.

 

 

 

 

16 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11

Moja poruka je odgovor na komentar da je CLI "puno brži od kopanja po menijima" i ne, nije mi promaklo da postoji internet: ako mi treba google da bih našao uputstvo po koracima kako se nešto radi, onda to nije "puno brže"; ako kopam po internetu, svejedno mi je da li se radi kroz GUI ili CLI: potražiću, pronaći ću rešenje i ispratiti korake. A ako postoji varijanta u kojoj mi potencijalno neće biti potrebna pomoć, onda je ona definitivno u prednosti.

 

BTW, traženje kako se nešto radi na Linuxu, osim za najelementarnije stvari, je neretko noćna mora, jer osim što je količina rezultata srazmerna udelu na desktopu, tačan odgovor se potencijalno razlikuje od distribucije do distribucije i od jedne do druge verzije relevantnog paketa (nađeš uputstvo za Fedoru - nije obavezno primenljivo ako imaš Ubuntu; nađeš uputstvo za Ubuntu koje je neko napisao pre 3 godine, lako se ispostavi da nije uopšte primenljivo na verziju koju imaš danas).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 11:38 (Ivan(4)).
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
pogledao taj sudo, bilo mi dosadno, morao ionako napraviti jos jedan video za kanal.....
sudo za sve verzije windows-a :D
NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Naredba "sudo" stiže u Windowse 11
Mozda ga i razradim ako budem od volje pa dodam jos arg-ova :D
mozda :D
NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2024 22:15 (VladRi).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice