Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

poruka: 32
|
čitano: 15.126
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać".
15 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

Ne raste li i minimalac sa 700 na nekih 840 bruto?

K
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Nama na poslu najavili kak su dobri da će nam povevećati plaće za 6%, hahahaha.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2023 15:24 (mGT).
 
8 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

Nema veceg zla od drzavnih poreza.

 

Uzmu ti pare pod prisilom i onda kad ti daju neku olaksicu ili neki poticaj pa se hvale kako ti drzava daje novac iz svog proracuna, kao da od tebe prvo nisu pod prisilom uzeli.

A najgore od svega je to sto im taj narativ prolazi i uspjeva.

 

 

To je taj komunisticko socijalisticki mainset, jaka drzava.

 
22 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Kakve veze porezi imaju s informatikom?
 
4 5 hvala 0
12 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Great Scott! kaže...
Kakve veze porezi imaju s informatikom?

 Pa programi računaju porez, a programe rade programeri na računalima koje slažu i održavaju ITijevci

11 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Mogu onda i o proizvodnji kruha jer kruh se radi u automatiziranim tvornicama cije sustave odrzavaju ITevci :D
14 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

Znaci drzava ce ubirat vece poreze, realne place ce padat, Vlada ce se pohvalit kako je povecala minimalac. Win/win/win. Skoro.

 

Politika je kao kockanje. Kuca uvijek dobiva. Kockari gube. Tako i ovdje. Politicari uvijek dobivaju. Raja pushi.

 

 

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2023 20:09 (Antonic).
 
12 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Great Scott! kaže...
Mogu onda i o proizvodnji kruha jer kruh se radi u automatiziranim tvornicama cije sustave odrzavaju ITevci :D

 Doći će i kruh na red, polako.

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
12 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Nece drzava ubirati, skoro svi ovi porezi su prihod lokalne razine.
10 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

Znači promet se zbog inflacije povećao a oni ostavljaju isti prag ulaska u sustav PDV-a.

 
5 0 hvala 0
2 godine
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

...koliko nam doista znači najniže mjesečno povećanje od 6,84 eura u ovoj reformi. Rekla bih da svaki euro znači, jer ne možemo zaboraviti ni naše stanovnike koji još uvijek skupljaju boce po kontejnerima i mijenjaju ih za novce...

...moramo stalno tražiti ono pozitivno u promjenama...

 

Tih 6,84 eura spasit će navedene i upravo će oni tražiti pozitivno u takvim promjenama.

 

...pa za taj iznos od 6,84 eura moraju skupiti preko 100 plastičnih boca...

 

Elementarna matematika, povrat je 0,07 eura, 100 boca je 7 eura.

Uz mantre o "brizi za planet" i sl., postoje razna ograničenja gdje npr. jedan trgovački lanac ograničava maksimalni dnevni iznos povrata ambalaže po osobi koji iznosi oko 5 eura, dok u drugima ne isplaćuju novce, već umanjuju iznos računa za proizvode koji su kupljeni kod njih. Uostalom, poznato je da u Republici Hrvatskoj platežno sredstvo nije samo kuna. Godinama su u velikom broju poduzeća radnici umjesto kuna primali valutu Ivice Todorića, K plus bonove koji su se mogli potrošiti samo u trgovinama donedavnog feudalnog gospodara.

 

Za kraj, treba spomenuti da Hrvatska, kao jedna od najsiromašnijih zemalja u EU ima jedan od najvećih povrata ambalaže u EU, dok je istovremeno naknada najniža u cijeloj EU:

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/povratna-ambalaza-u-hrvatskoj-placa-se-najmanje-u-cijeloj-eu-evo-koliko-naknade-iznose-vani-20230809

https://www.reloopplatform.org/wp-content/uploads/2023/05/RELOOP_Factsheet_Performance_12I2022.pdf

 

kingofthenight kaže...

Nema veceg zla od drzavnih poreza.

 

Benjamin Franklin jednom je rekao "Ništa u ovom svijetu nije sigurno - osim smrti i poreza".

 

kingofthenight kaže...

Uzmu ti pare pod prisilom i onda kad ti daju neku olaksicu ili neki poticaj pa se hvale kako ti drzava daje novac iz svog proracuna, kao da od tebe prvo nisu pod prisilom uzeli.

A najgore od svega je to sto im taj narativ prolazi i uspjeva.

 

 

To je taj komunisticko socijalisticki mainset, jaka drzava.

 

https://www.youtube.com/shorts/98egRE1RcZk

Magia Posthuma
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2023 21:49 (Vampir001).
 
4 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti

U sirem kontekstu je lokalna uprava i dalje drzava. U uzem, porez na dobit raste. I jos neke druge stvari dizu porez centralne drzave.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
14 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
@kingofthenight "komunisticki?" Na zapadu nema poreza??!! 🤣
Brkoni
 
6 1 hvala 0
5 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

Preljevanje iz supljeg u prazno. Treba smanjiti poreze na placu, a povecati na "extra" imovinu. Pa da ljudi lakse disu/zive. Nitko od nas nece ponijeti hrpu betona na onaj svijet, a vec sutra se moze dogoditi da se ni ne probudis. A ostavljanje nasljednicima - pa samo je pitanje koja generacija ce sve to s*ebati (prokockati, zapiti...) sa stilom. Pa ti stedi.... Meni su generalno ove njihove reforme oko placa smijesne i zalosne. U jednu ruku nemaju nikakvog smisla za obicne smrtnike, ali debelim guskama dodatno mazu vec ionako debele vratove.

 
10 0 hvala 0
13 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

Pohvala za članak.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 12:46 (tommy5).
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

U mom gradu već kreću najave poskupljenja vrtića (50% povećanje u odnosu na 2021.), komunalija, vode od 1.1., tako da te nazivne povišice kroz olakšice zapravo to nisu. Ali nije ni bitno kako jest, nego kako zvuči...

 
8 0 hvala 0
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Great Scott! kaže...
Kakve veze porezi imaju s informatikom?

 Jesi ti prespavao destljeće? Pa evo onda za tebe jedna novost, BUG odavno nije samo informatički medij...

10 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Pa do sada su ti uzimali vise, sad ce ti uzet manje. Ako ne zelis da ti itko ista uzima kupi si parcelu u sumi i jedi jabuke. Al ako zelis koristit alate drzave i civilizacije onda se pomiri s tim da netko mora gradit i odrzavat ceste, skolovat ljude, gasit pozare, odrzavat red, lijecit ljude itd. Nitko to nece radit besplatno, pa to od nekud treba platit. Najjaci su mi ovakvi ko ti mudroseri koji po plocniku dodu do svog vozila, po asfaltiranoj cesti idu po svoje dijete u skolu, kad se vrati doma upali svjetlo, upali grijanje i prica kak mu je netko nesto uzeo. Stari, da ti ne uzima nitko porez sta bi ti s tom razlikom u placi napravio? Elektranu, bunar, cestu do posla?
13 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

meni ništa jer zbog prosječne osnovice i olakšica na djecu ne plaćam porez, ali opet ne primam ni dječji doplatak jer smo iznad limita...ispada da vlada sada kažnjava ljude s djecom i uzdržavanim članovima, pogotovo nas na rubu nekih olakšica i dodataka...trebali su napraviti razrede olakšica, a ne samo jednu granicu

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2023 9:13 (tvargek).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
psiho84 kaže...
Pa do sada su ti uzimali vise, sad ce ti uzet manje. Ako ne zelis da ti itko ista uzima kupi si parcelu u sumi i jedi jabuke. Al ako zelis koristit alate drzave i civilizacije onda se pomiri s tim da netko mora gradit i odrzavat ceste, skolovat ljude, gasit pozare, odrzavat red, lijecit ljude itd. Nitko to nece radit besplatno, pa to od nekud treba platit. Najjaci su mi ovakvi ko ti mudroseri koji po plocniku dodu do svog vozila, po asfaltiranoj cesti idu po svoje dijete u skolu, kad se vrati doma upali svjetlo, upali grijanje i prica kak mu je netko nesto uzeo. Stari, da ti ne uzima nitko porez sta bi ti s tom razlikom u placi napravio? Elektranu, bunar, cestu do posla?

 Ovo je mizerno majnee koliko će ti sad uzimati i to nije nikakva reforma nego doslovno kako je rečeno pretakanje iz šupljeg u prazno. 

Nisu problem institucije i službe koje se financiraju iz prpračuna, problem su lopine, uhljebi, neradnici, paraziti, korupcija  koji crpe vecinu love iz proracuna i zato su sve ove usluge koje bi trebali dobiti ocajne, neucinkovite lose , a porezi i davanja ogromni.  Ceste u rasulu,  cekanje na preglede  i preko godinu dana, vritic prepuni, skole u raspadu,  policije kad ih treba niti blizu.  
Da upalimo svjetlo strujom koju sami placamo, grijanje sami placamo, doktore vecinom sam placam jer da cekam javno zdravstvo vec bih davno bio pod zemljom, vrtice opet sami placamo. 
Tako da ne kenjaj, nitko nije protiv poreza, jasno je da moraju biti, ali u normalnim zamljama ljudi vide kud lova ide i koristi se vecinom kako treba i onda ti nije zao dati jer znas da od tog ima neke koristi , a ne da zavrsi u privatnim djepovima lopina koje si ponasaju kao da je zemljanjihova i da za njih zakoni ne vrijede.

13 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
psiho84 kaže...
Pa do sada su ti uzimali vise, sad ce ti uzet manje. Ako ne zelis da ti itko ista uzima kupi si parcelu u sumi i jedi jabuke. Al ako zelis koristit alate drzave i civilizacije onda se pomiri s tim da netko mora gradit i odrzavat ceste, skolovat ljude, gasit pozare, odrzavat red, lijecit ljude itd. Nitko to nece radit besplatno, pa to od nekud treba platit. Najjaci su mi ovakvi ko ti mudroseri koji po plocniku dodu do svog vozila, po asfaltiranoj cesti idu po svoje dijete u skolu, kad se vrati doma upali svjetlo, upali grijanje i prica kak mu je netko nesto uzeo. Stari, da ti ne uzima nitko porez sta bi ti s tom razlikom u placi napravio? Elektranu, bunar, cestu do posla?

 Odlicna nam je cesta  I zdravstveni sustav i sve sto je kolega naveo gore. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Referirao sam se na recenicu kingofthenighta da ti netko nesto prisilno uzme, pa ti kao da nazad. To je porez. I da, treba ga prisilno uzet.
Paraziti, uhljebi i ostali epiteti koji krase generalno drzavne sluzbenike su dio mentalnog sklopa ovog drustva i to je zapravo neki folklor koji se prenosi generacijama jer svi znamo onu pricu dodes na salter pa ti teta kaze ajd sad na drugi pa na treci pa ti fali neki papir. To u vecini slucajeva vise ne postoji. Nije da su usluge savrsene, ali nema to veze s tim bapskim pricama koje datiraju iz ranih 90tih ako ne i prije. Radio sam i za javne i drzavne sluzbe i privatne firme. Nema nikakve razlike u radnickom profilu. I kod drzavnih i javnih sluzbi ima puno radoholicara i vrhunskih strucnjaka u svom podrucju, a i kod privatnika ima likova koji su neradnici, koji su na dobrim pozicijama koje nikako ne zasluzuju, ali su se uguzili nekim sefovima. I da, ne dobiju svi otkaze, neki i dalje rade za iste te firme i nitko ih ne dira jer su se stopili u masi ili im sef pusi pricu da su zapravo jako sposobni, ili na kraju niti nema koga drugog zaposlit na tu poziciju.
Ma da, sve je u rasulu, ja ne znam uopce kako prezivim godinu u tako losem sustavu. Na posao jasem konja jer su ceste u rasulu. Smanji malo svoja ocekivanja. Nema "normalnih drzava" o kojima pricas. To je isto neka fraza kako je vani sve cvijece. Svaka drzava ima svoje probleme. Neke stvari su bolje neke su gore. Zaboravi neku utopiju gdje je sve blistavo i novo. Ja, vidis kad mi je stvarno lose, odem na hitnu. Tamo pricekam svoj red i obavim sve sto trebam. Super mi je da imam i opciju gdje mogu platiti za blistavu ordinaciju gdje me docekaju nasmijeseni doktori i svi se ponasaju kao da sam im najbitnija osoba, ali mi je drago da imam i socijalni sustav gdje ne moram dat mjesecnu placu da bi popravio zub.
Na mupu sam prosle godine podizao osobnu. Imas rezervaciju termina, imas online redomat da u svakom trenu vidis koji broj je na redu. Sasvim bezbolno iskustvo. Imam i dva pravosudna predmeta koja su rijesena u nekoliko mjeseci. Nije idealno, al mi je dosta slusanja stalno istih zalopojki kako je sve katastrofa. Nije. I vecina stvari ide na bolje. Ja to vidim iz godine u godinu.
10 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
psiho84 kaže...
Referirao sam se na recenicu kingofthenighta da ti netko nesto prisilno uzme, pa ti kao da nazad. To je porez. I da, treba ga prisilno uzet.
Paraziti, uhljebi i ostali epiteti koji krase generalno drzavne sluzbenike su dio mentalnog sklopa ovog drustva i to je zapravo neki folklor koji se prenosi generacijama jer svi znamo onu pricu dodes na salter pa ti teta kaze ajd sad na drugi pa na treci pa ti fali neki papir. To u vecini slucajeva vise ne postoji. Nije da su usluge savrsene, ali nema to veze s tim bapskim pricama koje datiraju iz ranih 90tih ako ne i prije. Radio sam i za javne i drzavne sluzbe i privatne firme. Nema nikakve razlike u radnickom profilu. I kod drzavnih i javnih sluzbi ima puno radoholicara i vrhunskih strucnjaka u svom podrucju, a i kod privatnika ima likova koji su neradnici, koji su na dobrim pozicijama koje nikako ne zasluzuju, ali su se uguzili nekim sefovima. I da, ne dobiju svi otkaze, neki i dalje rade za iste te firme i nitko ih ne dira jer su se stopili u masi ili im sef pusi pricu da su zapravo jako sposobni, ili na kraju niti nema koga drugog zaposlit na tu poziciju.
Ma da, sve je u rasulu, ja ne znam uopce kako prezivim godinu u tako losem sustavu. Na posao jasem konja jer su ceste u rasulu. Smanji malo svoja ocekivanja. Nema "normalnih drzava" o kojima pricas. To je isto neka fraza kako je vani sve cvijece. Svaka drzava ima svoje probleme. Neke stvari su bolje neke su gore. Zaboravi neku utopiju gdje je sve blistavo i novo. Ja, vidis kad mi je stvarno lose, odem na hitnu. Tamo pricekam svoj red i obavim sve sto trebam. Super mi je da imam i opciju gdje mogu platiti za blistavu ordinaciju gdje me docekaju nasmijeseni doktori i svi se ponasaju kao da sam im najbitnija osoba, ali mi je drago da imam i socijalni sustav gdje ne moram dat mjesecnu placu da bi popravio zub.
Na mupu sam prosle godine podizao osobnu. Imas rezervaciju termina, imas online redomat da u svakom trenu vidis koji broj je na redu. Sasvim bezbolno iskustvo. Imam i dva pravosudna predmeta koja su rijesena u nekoliko mjeseci. Nije idealno, al mi je dosta slusanja stalno istih zalopojki kako je sve katastrofa. Nije. I vecina stvari ide na bolje. Ja to vidim iz godine u godinu.

Porez za šta? Vojsku, sudstvo, policiju, ... da!

Ostalo? ne baš.

 

Ako netko u privatnoj firmi napravi šetu napravio je vlasnicima. privatna firma propadne i sve 5.

Ako netko napravi štetu u HEP-u npr, HEP neće propasti. Dalje sve po starom.

 

Avi argumenti svugdje je usrano kod nas je zapravo ok, objasni onda koliko stotina tisuća ljudi je napustilo državu i zašto?

Imati neki respekt prema državnim institucijama, plaćati poreze i šutiti može samo neka naivčina.

 

Uostalom, imaš slobodni protok ljudi unutar EU i pogledaj kako ljudi glasaju svojim nogama.

16 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
filter160 kaže...

Ako netko u privatnoj firmi napravi šetu napravio je vlasnicima. privatna firma propadne i sve 5.

Ako netko napravi štetu u HEP-u npr, HEP neće propasti. Dalje sve po starom.

Kako si uspio HEP povezati s tim?

Ima previše "gutača" državnog novca, ali je potrebno pravilno adresirati što je nepotrebno. Od 50% županija, općina nadalje.

15 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
psiho84 kaže...
Referirao sam se na recenicu kingofthenighta da ti netko nesto prisilno uzme, pa ti kao da nazad. To je porez. I da, treba ga prisilno uzet.
Paraziti, uhljebi i ostali epiteti koji krase generalno drzavne sluzbenike su dio mentalnog sklopa ovog drustva i to je zapravo neki folklor koji se prenosi generacijama jer svi znamo onu pricu dodes na salter pa ti teta kaze ajd sad na drugi pa na treci pa ti fali neki papir. To u vecini slucajeva vise ne postoji. Nije da su usluge savrsene, ali nema to veze s tim bapskim pricama koje datiraju iz ranih 90tih ako ne i prije. Radio sam i za javne i drzavne sluzbe i privatne firme. Nema nikakve razlike u radnickom profilu. I kod drzavnih i javnih sluzbi ima puno radoholicara i vrhunskih strucnjaka u svom podrucju, a i kod privatnika ima likova koji su neradnici, koji su na dobrim pozicijama koje nikako ne zasluzuju, ali su se uguzili nekim sefovima. I da, ne dobiju svi otkaze, neki i dalje rade za iste te firme i nitko ih ne dira jer su se stopili u masi ili im sef pusi pricu da su zapravo jako sposobni, ili na kraju niti nema koga drugog zaposlit na tu poziciju.
Ma da, sve je u rasulu, ja ne znam uopce kako prezivim godinu u tako losem sustavu. Na posao jasem konja jer su ceste u rasulu. Smanji malo svoja ocekivanja. Nema "normalnih drzava" o kojima pricas. To je isto neka fraza kako je vani sve cvijece. Svaka drzava ima svoje probleme. Neke stvari su bolje neke su gore. Zaboravi neku utopiju gdje je sve blistavo i novo. Ja, vidis kad mi je stvarno lose, odem na hitnu. Tamo pricekam svoj red i obavim sve sto trebam. Super mi je da imam i opciju gdje mogu platiti za blistavu ordinaciju gdje me docekaju nasmijeseni doktori i svi se ponasaju kao da sam im najbitnija osoba, ali mi je drago da imam i socijalni sustav gdje ne moram dat mjesecnu placu da bi popravio zub.
Na mupu sam prosle godine podizao osobnu. Imas rezervaciju termina, imas online redomat da u svakom trenu vidis koji broj je na redu. Sasvim bezbolno iskustvo. Imam i dva pravosudna predmeta koja su rijesena u nekoliko mjeseci. Nije idealno, al mi je dosta slusanja stalno istih zalopojki kako je sve katastrofa. Nije. I vecina stvari ide na bolje. Ja to vidim iz godine u godinu.

 Mi izgleda ne živimo u istoj državi.
Obiđi malo zemlju, ne samo jedan kvart koji možda izgleda ok i uredan. 

Naravno da nije svecrno i ima pozitivnih stvari, ali na žalost toliko je negativnih da zasjenjuju i ono što je dobro. Jednostavno taj omjer nije dobar i zato su ljudi revoltirani. 

10 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Ja bi pak tebi predlozio da obides malo svijet. Putuj pa ces vidjet prednosti i mane svoje drzave.
A sto se tice ovog da ljudi odlaze radit u zemlje eu sto ima lose u tome? Imas slobodan protok robe i usluga, neki odu zasnovati obitelj vani, neki samo odu zaradit neku lovu pa se vrate nazad. Takvih znam bas puno. Neki se vrate i razocarani, a neki nakon boravka vani pokrenu neki posao ovdje. Ulazak hrv u eu je nesto najbolje sto se dogodilo ovoj drzavi. Hrvatska je sama po sebi malo trziste koje se lako zasiti. Jel bolje da ekonomisti sjede na socijalnoj pomoci doma jer nema za njih posla ili je bolje da odu negdje gdje mogu naci posao? I prestani razmisljat " ja jos zivim kako-tako, ali kako drugi prezivljavaju"? Frende, jako puno ljudi zivi u ovoj drzavi puno bolje i od mene i od tebe, vecina zivi prosjecno, a tek nekolicina zivi siromasno. Trenutno je najgore umirovljenicima. Ne svima. Nekima.
15 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
psiho84 kaže...
Ja bi pak tebi predlozio da obides malo svijet. Putuj pa ces vidjet prednosti i mane svoje drzave.
A sto se tice ovog da ljudi odlaze radit u zemlje eu sto ima lose u tome? Imas slobodan protok robe i usluga, neki odu zasnovati obitelj vani, neki samo odu zaradit neku lovu pa se vrate nazad. Takvih znam bas puno. Neki se vrate i razocarani, a neki nakon boravka vani pokrenu neki posao ovdje. Ulazak hrv u eu je nesto najbolje sto se dogodilo ovoj drzavi. Hrvatska je sama po sebi malo trziste koje se lako zasiti. Jel bolje da ekonomisti sjede na socijalnoj pomoci doma jer nema za njih posla ili je bolje da odu negdje gdje mogu naci posao? I prestani razmisljat " ja jos zivim kako-tako, ali kako drugi prezivljavaju"? Frende, jako puno ljudi zivi u ovoj drzavi puno bolje i od mene i od tebe, vecina zivi prosjecno, a tek nekolicina zivi siromasno. Trenutno je najgore umirovljenicima. Ne svima. Nekima.

 ti stvarno nisi iz HR ? Ozbiljno pitam.

Ne moraš meni govoriti  da proputujem proputovao sam dosta i radis s ljudima iz cijelog svijeta, tako da sam imao kontakata s ljudima iz zemalja u kojima nisam bio. 
Eto ako ćemo se usporediti s Indijom  ne stojimo tako loše po standardu  i organizaciji države :) 


Prvo ne znaš kako živim i kako razmišljam pa nema smisla tvoj komentar. Naravno da ima ljudi koji imaju puno više od mene, nije u tome stvar. 

 

Vecina ne zivi prosjecno !!!  Manjina na zalost zivi prosjecno (ili se tvoj prosjek toliko srozao da nisi ni svjestan da je to siromastvo) .

Znaci velika vecina zive ispodprosjecno illi na rubu siromastva. 

I pod termin prosjecno ne mislim na statistiku nego u kontekstu nisam niti jako bogat niti siromašan, ima koliko mi treba i ne moram nigdje šparati da bi preživio mjesec, imam dovoljno za neke dodatne aktivnosti, otić na more i sl. , znači neka srednja klasa koja solidno živi, to bi trebao biti prosječan standard.

Za to ti mjesečno za četveročlanu obitelj treba  barem 4000€, evo da nategnemo pa recimo 3000€ ali to je zaista donja granica i tu već moraš pazit dosta na lovu i odricat e nekih stvari.

A sad koliko obitelji ima toliko ili više, jako malo.  Koliko ljudi , tje cijele obitelji nemaju mi pola tog iznosa. Rekao si umirovljenici, pa pogledaj koliko ih je i koliko nam nacija stari. 

 

10 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
Tocno sam znao da cemo doc do ovoga. Imas za sve sto ti treba je jako relativan pojam. Netko zeli puno svega, netko treba vrlo malo. I onda krece racunica, treba ti minimalno 4000e. Ne treba ti. Tebi mozda treba, nekom treba upola toliko. Nekom treba 10 000e, a netko ima sve sto mu je potrebno sa 700e. Niti svatko ima istu startnu poziciju, niti jednake stvari koje ga vesele, niti potrebe. Ne trebas se nuzno usporedivati sa indijom, mozes i sa razvijenim drzavama. Evo recimo sigurnost. Po hrvatskoj seces gdje zelis iza 22h bezbrizno. Vrlo vjerojatno te nitko nece napasti, je li tako u svedskoj, njemackoj, v britaniji itd? Nisam bas siguran. Je li njemacka birokracija jos napornija od hrvatske birokracije? Po mojem misljenju je. Je li prostitucija i kvartovi za drogiranje u njemackoj nesto sto bi rado imao u hrvatskoj? Pa ja ne bi. A mozes otici i istocno pa cijeniti sto jos uvijek imamo koliko toliko nezagadene rijeke i zrak u odnosu na vijetnam ili kinu. Ukusniju kuhinju i lezerniji stil zivota od sjevernjaka. U mojoj okolini, a ne zivim na pantovcaku, bas nitko nije kruha gladan. Svi zive neke prosjecne zivote. Neki su se oparili, neki su zapali u neke teske zivotne prilike, ali guraju, ali vecini nije tezak zivot. Imam poznanstava od Dubrovnika do Vukovara. I cesto cujem price nema nista posla od ljudi koji zapravo imaju posao i zapravo zive sasvim solidno. To je neka hrvatska mantra.
Mozda ti bas nemas srece pa si bas okruzen s ljudima koji krpaju kraj s krajem, ja u ovoj drzavi zivim dovoljno dugo da imam valjda tisucu ljudi s kojima komuniciram. Pa to je valjda nekakav respektabilan broj na temelju kojeg zakljucujem da hrvati uglavnom vole kenjat kako im je lose, dok zapravo zive sasvim solidno.
15 godina
offline
Re: Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti
psiho84 kaže...
Tocno sam znao da cemo doc do ovoga. Imas za sve sto ti treba je jako relativan pojam. Netko zeli puno svega, netko treba vrlo malo. I onda krece racunica, treba ti minimalno 4000e. Ne treba ti. Tebi mozda treba, nekom treba upola toliko. Nekom treba 10 000e, a netko ima sve sto mu je potrebno sa 700e. Niti svatko ima istu startnu poziciju, niti jednake stvari koje ga vesele, niti potrebe. Ne trebas se nuzno usporedivati sa indijom, mozes i sa razvijenim drzavama. Evo recimo sigurnost. Po hrvatskoj seces gdje zelis iza 22h bezbrizno. Vrlo vjerojatno te nitko nece napasti, je li tako u svedskoj, njemackoj, v britaniji itd? Nisam bas siguran. Je li njemacka birokracija jos napornija od hrvatske birokracije? Po mojem misljenju je. Je li prostitucija i kvartovi za drogiranje u njemackoj nesto sto bi rado imao u hrvatskoj? Pa ja ne bi. A mozes otici i istocno pa cijeniti sto jos uvijek imamo koliko toliko nezagadene rijeke i zrak u odnosu na vijetnam ili kinu. Ukusniju kuhinju i lezerniji stil zivota od sjevernjaka. U mojoj okolini, a ne zivim na pantovcaku, bas nitko nije kruha gladan. Svi zive neke prosjecne zivote. Neki su se oparili, neki su zapali u neke teske zivotne prilike, ali guraju, ali vecini nije tezak zivot. Imam poznanstava od Dubrovnika do Vukovara. I cesto cujem price nema nista posla od ljudi koji zapravo imaju posao i zapravo zive sasvim solidno. To je neka hrvatska mantra.
Mozda ti bas nemas srece pa si bas okruzen s ljudima koji krpaju kraj s krajem, ja u ovoj drzavi zivim dovoljno dugo da imam valjda tisucu ljudi s kojima komuniciram. Pa to je valjda nekakav respektabilan broj na temelju kojeg zakljucujem da hrvati uglavnom vole kenjat kako im je lose, dok zapravo zive sasvim solidno.

 Opet te pitam , zivis u HR ? 

Ne 700€ nije dovoljno za neku prosjecnu obitelj, rezije, hrana, djeca, hrpa izdataka ...

Zna se sto je neki prosjek potreba, kako  obicno zivi srednja klasa, znaci ne pricam o extra luksuzu ili odricanje sveka pa kazes da je 700€ dosta. Mislim da ne moras razmisljati imas li dovoljno za hranu,  obuci djecu, platiti izlete, otici mjesecno koji pout na veceru, kino kazaliste, popraviti kvar na autu , kupiti gume , sve to bez da  moras u minus, na rate , odricanja neceg drugogo, ustedjeti za odlazak na more bez kredita, ili npr zimovanje,  neki hobi imati ili aktivnosti , znaci mislim na sasvim obican zivot dostojan prosjecnog covjeka.
Naravno da nektko ima vece, netko manje potrebe, kovorim o nekom prosjeku. 

Da i ljudi s kojima se ja druzim dobro zive, ali gle cuda, cesto se druzim s ljudima koje sam upoznao na poslu, koji imaju slicne interese kao ja ikoje sam i upoznao na takvim mjestima, pa nije slucajnost da su i financijski slicniji menni pa bi stekao dojam da je svima tako.  Naravno da imam prijatelja koji i lisije stoje,  pa birekao po tom da su u manjini.  
A onda kad se maknem iz svog kruka, a to sam cinio puno puta i obilazio malo ljude , nije sad bitan povod, onda te to baci u surovu realnost jer vidis da si zapravo iznimka i da je vecini daleko , daleko gore. 

To sti ti kazes ljudi nekako guraju nije dobar i prosjecan zivot, ljudi stede gdje god mogum ne idu na more, voze prastare neodrzavane aute, ne idu po restoranima, eventualno pizza i mc donalds i sl jeftino sranje koje vise nije niti jeftino danas . Kazalista i kina da ne spominjem . Ne biti kruha gladan je tebi ocito mjerilo da je dobro, meni nije

Prodji navecer  tomislavcem, zrinjevac pa reci  osjecas l ise sigurno. Nekad davno jesam, sad je damo hrpa ekipe, ljudi iz zg znaju koje i nije mi nimalno ugodno tamo se setati. 

A i statistike na žalost ne idu u tvoj prilog, pogledaj medijan placa pa ces vidjeti koliko ih je zapravo ispodprosjecno

15 godina
offline
Porezna reforma: Koliko će nam realno porasti plać

A gdje se može vidjeti pravi izračun temeljem moje realne plaće, jer je to ono što me stvarno interesira bez da sam stvaram excel od sve ove šume podataka?

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice