Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pripre

poruka: 163
|
čitano: 32.515
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pripre".
15 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Ante kaže...

Kriptovalute i privatnost? Pa svaka transakcija je javna, o cemu ti pricas?

Ključna riječ "transkacija".

Niti isus bog nezna tko stoji iza transakcije,ime?prezime?Odakle su pare došle?

Sve se to da saznat,istina.Ali..za to su potrebni resursi,novac,ljudi..

Tko če investirat novac da pokuša saznat tko je kome platil 50-100 eura u kriptu za neku uslugu ili neznam kaj?

Nitko na svijetu.

Uz to,postoje privatne kripto valute,Monero npr.

Niti on nije 100% privat,ali bit če hebeno teško i skupo ič istražit manje više nebitne transakcije do kakvih 1000 eura.

 

9 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Aldo kaže...
digitall kaže...

 samo da ponovim pitanje; gdje točno piše da će zbog ovoga ukinuti glupi keš?

 u sitnim slovima... najbolje da im je to udarni topic i marketinška okosnica kampanje, no ti ni onda ne bi progledao, zar ne?

 

 sorry ali morat ćeš još jednom pročitat i vidjet da i sitnim i krupnim slovima piše da glupi keš ostaje...

Sarenn kaže...
digitall kaže...
danko99 kaže...

To bu grdo kad jednog dana banke počnu povlačit keš i forsirat digitalno plačanje.

Taj dan če doč,100% nema sumnje. Jedino vjerujem da to nebu tako brzo,možda kroz nekih 15-20 godina,postepeno.

Ja vidim samo jednu alternativu,jedan jedini način da donekle zadržiš privatnost a to je plačanje kripto valutama.

Drugi način su plemeniti metali,ali to nebu funkcijoniralo u praksi sigurno.

 ako se ne varam u skandivaskim zemljama je već izbačen ili se izbacuje. normalnim ljudima to ne treba. ja se prvi ježim kad pomislim da negdje moram nositi keš, baratat s njim, kusur, ovo ono... užas... sreća pa sad i većina birtija i pekara prima kartice tako da keša nikad nemam kod sebe...

 

svi briju na neku privatnost kao da kupuju drogu i plaćaju kurve svakodnevno. ako ne radiš malverzacije boli te kurac tko će znati u kojoj si trgovini kupio laptop a u kojoj burek...

 

btw ne vidim da piše da će se zbog ovoga ukinuti obični transkcijski računi a ni keš, tako da je bitna samo neka drama bezveze..

 

a ovo sve skupa je samo odgovor na kriptardarstvo

 

Aldo kaže...
forumaš kaže...

Barem bude sve transparentno, bez muljanja, fuševa, sivog tržišta i sl. Crno na bijelo.

 krimosi uvijek nađu način... obični "ćovijek" će nahebati jedino

 u kojem smislu će najebat? što točno ti se sad ne može dogoditi a moći će se dogoditi kad se uvede još i ovo? ništa.

 

inače po meni je ovo samo eto nešto fensi šmensi, kao moderno bla bla.. samo da se neke pare negdje okrenu... generalna korist nikakva, isto kao kripto

 

 Sta ce ti se dogodit ? Pa pogledaj si primjer CCP-a i njihovog Social Credit Scorea. I kakve se svinjarije danas rade tamo, gdje se ljudima doslovce krade para ako su uvrijedili majcicu partiju i to je jos najnize sta ce im se dogodit tamo."No sta me briga!? Ja sam u EU!", sad zamisli sta bi moglo bit i kakvih sve gadosti da ova nasa bagra dodje do toga ? "Oh govorio si protiv nas i vikao na rivi da smo lopine i lazovi? - boom 150 eura ti manja placa?" -"Hej digital, ti si kupovo 50x piva ovaj mjesec ? Malcice si nam alkic i ne zivis nam bas kako propagiramo! - boom - eto ti manji score i 50 eura niza placica ? -"Hej digital, ulovili smo te da si uzeo malo duhana na crno, nisi nam bas podoban za stambenu kredu, sorkac" i slicne gadarije. Jel banke vec imaju dovoljno uvida u sta i kako radis ? Itekako. Jel te siluju svakih par godina ko i sve nas ko da smo zadnji krimosi sa sugavim updejtom osobnih podataka ? Da itekako. Sve u ime "sprecavanja pranja novaca" bogara ti ko da sam Gadafi i pol Cosa Nostre na kakva pitanja moram odgovarat, a dobro vide moj promet i svaku transakciju. Sta jos vise treba ?! Potencijala za politicki i slicne nepodobne ko u doba najgoreg komunizma bi itekako ovdje moglo bit vidljivo. Sve za majcicu drzavu, al hej drzi jezicinu za zubima da te nebi malo smanjili pare, jer eto ti i tvoja familija nam bas niste podobni kako bi mi htjeli". I slicnih gadosti. Da u prvo vrijeme vjerojatno nikog nece bit briga sta digitall i Saren rade sa svojim parama ako je sve po slovu zakina jel. Koliko dugo ce trebati prije nego ce postojat ovakve i onakve restrikcije zbog x/y razloga ? Kolega je gore dao dobar primjer Kanade kad je Trudeau proglasio sve prosvjednike maltene teroristima. U US ako si ikad pristupao i platio sta na stranicama za odrasle ti banka mrtvo ladno odreze da si liability za kredu. Pa halo ?! Sta je to ? Jel tu banku treba zanimati ako ga ti bacis po strance na onom Hubu il negdje drugdje ako je to tvoja volja, a time nisi krsio zakon ? Naravno da ne.Nije ni bitno sad stranica za odrasle, il bilo sta drugo, bitno je tako dugo dok ne krsi zakon da je to tvoje pravo kao individualca. No ovakva zadiranja u privatnost pogotovo kad dodje virtulana valuta i pocne se nabijat nam nos kao maltene default i ovakvih sranja ce bit sve vise. Slozio se ti il ne, ne prvo vrijeme budi bez brige, mrkva i batina sistem, jer kako uvjerit ljude da im nest treba tako dugo dok im ne prodas maglu kako je iz x/y razloga to ultra dobro, te korisno. E kad mrkva upali i raja zagrize tada ide batina, za sve sto se ekipici glavnoj tamo ne svidja.Prije ili poslije ce bit tako. Da ne pricam da kolega Aldo takodjer ima odlican point gore - odi na neki protuprosvjed bit ces cancellan, napravi nesto na drustvenim mrezama/forumima sta im se ne svidja - cancel. Vidimo i danas koliki su razmjeri cancel kulture, koliko dugo dok vladajucima, pogotovo onim koruptivnim to ne padne napamet, jer je eto anti-njihova kasa ? Nekad su banke nas uvjeravale da su najbolje mjesto za drzat nas novac, na jel sigurnom mjestu, danas vidimo gdje to sve ide... Zamisli virtualna cashovina ? Jel ju imamo vec danas ? Da, sta je to nego svaki put kad platis svojom karticom ? Jel si dao cash teti u birtiji il pizzeriji ? Ne, platio si karticom sa svojim sredstvima koje si zaradio posteno i sad su u digitalnom obliku. Imamo dovoljno slobode "as is" sa karticama i NFC-ovima, sta ce nam ovo ja fakat ne znam. 

 naravno, što se prvo spominje u ovakvim slučajevima odmah najgori primjer komunjarske zemlje s kojim nikakve veze nikad nismo imali niti ćemo imati.. ali bitno da se trtlja..

također ovo u kanadi je valjda jedini slučaj ikad..

 

btw i naše banke ti po pitanju kreditiranja gledaju imaš li uplate prema kladionicama i sl., što je sasvim normalno, jer da ja imam banku ili da je ti imaš, pa prva stvar koja me zanima je to da li će taj kojem dajem lovu moći to vratiti, koliko je rizičan... ako pola plaće ode na kladušu sorry idi negdje dalje..

 

a to da će mi nekad netko nešto oduzeti jer sam burek kupio kod konkurencije a ne kod ovih iz partije su bajke..

oni koji se boje toga mogu otići u afriku s nekim plemenom živjet i nemati brigu jel ga kamera snimila na ulasku u kladušu ili birtiju

 

još vam nedostaju argumenti o chemtrails i da je zemlja ravna ploča 

 

i da ponovim, ja od ovog ne vidim neku veliku korist ako keš ostaje, imaš i sad digitalno plaćanje i imaš keš 

2 godine
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Jedno je sigurno - najbolje vrijeme zivota je iza nas.
 
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Cash tj. gotovina NE ostaje. Biti će postepeno ukinuta. Ukinuli su veće novčanice EUR. Švedska je ukinula gotovinu. Digitalna gotovina ne postoji, to je lažni naziv za elektronički novac koji ovisi o nekom drugom centralnom tijelu moći, nije gotovina (gotovina ne ovisi ni o kome osim tebi, nitko drugi nema vlast nad njom). Smisao prevarantskog naziva "digitalna gotovina" je da ljudi pomisle da je taj elektronički novac zamjena za pravu gotovinu (a nije, to je laž) da lakše ukinu gotovinu čija neovisnost im je trn u diktatorskom oku. Moraju je ukinuti da utaže glad za moći nad čovječanstvom.
Idi i radi nešto korisno!
 
7 1 hvala 2
11 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
@Keso


Kako nitko nema vlast nad gotovinom? Ima centralna Banka.
Sjetiti se malo situacije u bivšoj Jugi i inflacije i Ante Markovića i dodavanja nula na novčanicama.
Ujutro se probudiš sa jednom vrijednosti, popodne to ne vrijedi 10%.
Tako da nije bitno koliko je "gotovine" nego koliko ista vrijedi u određenom trenutku.


Što se mene tiče, i ne vidim im baš neku prednost u digitalnoj gotovini, osim potpune kontrole nad građanstvom.
Ukidanje sive ekonomije? Možda, djelomično da, ali uvik se našlo načina pa će i sad, kome je u interesu.

I sad plaćam sve preko moba i keš zaista rijetko koristim, za kavu npr i na placi....





15 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Nitko ti ne može oduzeti gotovinu bez sile i tvog otpora. Elektro novcem upravlja netko drugi i oduzme ti ga pritiskom na gumb, kao što su već radili u Kanadi. Infaciju ne miješati, to je drugi pojam i imaju je i gotovi i električni novac pa je nebitna u ovom kontekstu. Inflacija svima uzima jednaki postotak, a ovo ciljano baš tebi (ili kome požele) i to sve, a ne par posto.
Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 16:32 (Keso).
9 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Keso kaže...
Nitko ti ne može oduzeti gotovinu bez sile i tvog otpora. Elektro novcem upravlja netko drugi i oduzme ti ga pritiskom na gumb, kao što su već radili u Kanadi. Infaciju ne miješati, to je drugi pojam i imaju je i gotovi i električni novac pa je nebitna u ovom kontekstu. Inflacija svima uzima jednaki postotak, a ovo ciljano baš tebi (ili kome požele) i to sve, a ne par posto.

 može murija bez problema, upadne ti i oduzme ti sve ako nađe. koliko puta su dilere tako oprali, samo kažu to je novac zarađen prodajom droge, oduzimamo.

13 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Kako ne može? Nisi li ostao bez svih kuna koje si imao početkom godine? Istim principom možeš ostati bez bilo koje ostale kešovine. Istina, možeš ju i zadržati, ali vrijedit će ti jedino za potpalu vatre.
11 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Keso kaže...
Nitko ti ne može oduzeti gotovinu bez sile i tvog otpora. Elektro novcem upravlja netko drugi i oduzme ti ga pritiskom na gumb, kao što su već radili u Kanadi. Infaciju ne miješati, to je drugi pojam i imaju je i gotovi i električni novac pa je nebitna u ovom kontekstu. Inflacija svima uzima jednaki postotak, a ovo ciljano baš tebi (ili kome požele) i to sve, a ne par posto.

 

@Keso sve to "oni" mogu i sada. U čemu je razlika? Pa jel' misliš da držim doma 100K Eur u gotovini? Ili na računu u Banci?

 

Naravno da inflacija koju sam ti spomenuo u postu prije ima veze. Ne znam koliko imaš godina, ali spominjati par % inflacije je zanemarivo, u odnosu što se događalo 80tih. Ako ne znaš, bolje da ne znaš. Ali samo da ti kažem da je moguće. Dakle papir (gotovina) ima vrijednost koju je netko odredio.

Uzmi primjer USD i CHF valuta.

 

Početkom 2000tih USD vrijedi oko 9.5 u odnosu na kunu.

Primao sam plaću tad u USD, odlično... Natrpao USD valutu, a onda oko 2006 bum. Vrijednost tog istog USD je došla na 5.5 za kn.

I sad imaš 100k USD gotovine koja danas vrijedi 950k kn a onda dan kasnije baš više i ne. Šok i te kakav...

 

CHF valjda znaš i sam jer se masovno pisalo o tom i slučaju "švicarci".

 

Sa 4.65kn je došao u godinu , dvije dana na 7.45kn.

Moji susjedi švicarci koji dolaze k nama na ljeto oduševljeni, jer im sve pojeftinilo, i to vidi za koliko.

Naši koji su imali 100k CHF na računu u godinu, dvije zaradili ogromne novce.

 

Tako da ponavljam, nije bitno koliko papira, nego koliko papir vrijedi.

 

Nadalje, naravno da ti se isti može oduzeti i sad,  veliki primjer uhićenje Sanadera npr...sve su nosili što god je predmet zapljene...od umjetnina, pokretnina, gotovine, blok računa itd..

 

Tako da "oni" koje spominješ sve to mogu i sad. 

Ali ako imamo vlast koja sve to može i radi nam takve stvari, koje u načelu ne bi bile korektne prema građanstvu , onda smo sami krivi mi ko narod. Pa nisu Milanovića i Plenkovića Japanci doveli na vlast, neg mi. Kakav narod, takva i vlast. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 19:43 (Samarzija).
10 godina
offline
Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pripre

Gdje su sad nestali ovi političari da brane financijske slobode i pravo na slobodno raspolaganje legalno ZARAĐENOG, primljenog ili ušteđenog novca u svrhe kupovine koje građani žele a ne koje će im neki budući establišment nametnuti? Zašto se gotovina ne zaštiti ustavom da ostane u obliku u kojem je (bez implementiranih čipova ili kodova za praćenje) i sa limitima koji prate stopu inflacije a ne koju su donjeli zakonom bez pitanja šire javnosti?

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 19:59 (Noel).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Noel kaže...

Gdje su sad nestali ovi političari da brane financijske slobode i pravo na slobodno raspolaganje legalno ZARAĐENOG, primljenog ili ušteđenog novca u svrhe kupovine koje građani žele a ne koje će im neki budući establišment nametnuti? Zašto se gotovina ne zaštiti ustavom da ostane u obliku u kojem je (bez implementiranih čipova ili kodova za praćenje) i sa limitima koji prate stopu inflacije a ne koju su izglasali?

A gdje se to išta "brani"? Što ne možeš raditi s legalno zarađenim?

Što će im to netko "nametnuti"?

10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr

A gdje se to išta "brani"? Što ne možeš raditi s legalno zarađenim?

Što će im to netko "nametnuti"?

  1.  
  2. Ne sada ali u budučnosti može biti nametnuto.
  3. Evo naprimjer sada novi auto ne možeš kupiti sa gotovinom većom od 10000 EURA. Po kojoj logici je određena ta cifra? Sutra to mogu smanjiti na 0 EURA ili odrediti da možeš kupit samo preko računa ili sa CBDC kojeg mogu zamrznuti ako je transakcija iznad određenog iznosa. Ili odrediti količinu pive, kruha, cigareta... koju možeš kupiti dnevno.
16 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Noel kaže...

A gdje se to išta "brani"? Što ne možeš raditi s legalno zarađenim?

Što će im to netko "nametnuti"?

  1.  
  2. Ne sada ali u budučnosti može biti nametnuto.
  3. Evo naprimjer sada novi auto ne možeš kupiti sa gotovinom većom od 10000 EURA. Po kojoj logici je određena ta cifra? Sutra to mogu smanjiti na 0 EURA ili odrediti da možeš kupit samo preko računa ili sa CBDC kojeg mogu zamrznuti ako je transakcija iznad određenog iznosa. Ili odrediti količinu pive, kruha, cigareta... koju možeš kupiti dnevno.

U budućnosti može biti svašta. No financijski su danas ljudi neusporedivo neovisniji nego prije.

Saloni ti neće prodati automobil za gotovinu ni da ga prodaju za euro, ne žele se baviti gotovinom.

Nitko ne može odrediti koliko čega možeš kupiti dnevno jer uopće ne postoji mogućnost pregleda što se kupuje.

10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr

U budućnosti može biti svašta. No financijski su danas ljudi neusporedivo neovisniji nego prije.

Saloni ti neće prodati automobil za gotovinu ni da ga prodaju za euro, ne žele se baviti gotovinom.

Nitko ne može odrediti koliko čega možeš kupiti dnevno jer uopće ne postoji mogućnost pregleda što se kupuje.

 Da upravo to i govorim da korak po korak oduzimaju postojeće financijske slobode jer SADA nisu adekvatno zaštičene zakonom.

Imaš recimo primjer gdje je narasla inflacija a ostavljen je isti prag za ulazak firmi u sustav PDV-a koji NE PRATI stopu inflacije. To znači da će određena firma ući u sustav PDV-a sa istim količinskim prometom roba ili usluga ni kriva ni dužna.

 

Koliko znam u US možeš kupiti novi auto za gotovinu tj. nema ograničenja. To možemo nazvati određenim ljudskim pravom tj. financijskom slobodom.

 

Kako ne može odrediti koliko čega možeš kupiti?. Pa može već danas jer jednostavno ima povezanu blagajnu od trgovca sa artiklima i tvoju karticu. Centralizirani server može odbiti tvoju transakciju kad pređeš određeni limit kupovine.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 21:12 (Noel).
16 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Koje su to slobode oduzete?
PDV je ionako povoljan za firme.
SAD je isti kao i EU - nadi salon koji će ti prodati, kupi. No nitko normalan se ne želi gnjaviti s gotovinom.
11 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Noel kaže.

 

Koliko znam u US možeš kupiti novi auto za gotovinu tj. nema ograničenja. To možemo nazvati određenim ljudskim pravom tj. financijskom slobodom.

 Eto imaš mogućnost u US kupiti auto u gotovini a u EU nemaš. Pa neka i je tako(mada bi trebalo provjeriti da li je to zaista tako na cijeloj razini EU i USA), eto imaš prednost u odnosu na EU.

Međutim što ćemo sa ostalim lipim stvarima od Uncle Sama?

Hint; Snowden, Patriot Act(što se sve može progurati pod to, lista je skoro pa ko never ending paper na matrix printeru)

 

Btw, znaš da US nema GDPR?

 

Ali eto, bitno da možeš kupit auto u cashu(ako se može-ne provjerno..)

 

Usporedba US i EU po ljudskim i inim građanskim pravima? Daj budi ozbiljan.

10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Old Iggy kaže...
Koje su to slobode oduzete?
PDV je ionako povoljan za firme.
SAD je isti kao i EU - nadi salon koji će ti prodati, kupi. No nitko normalan se ne želi gnjaviti s gotovinom.

Pa ugrožena je sloboda da slobodno raspolažeš sa gotovinom po svojoj želji tj nametnuti su limiti na plaćanje gotovinom i namjerno smanjeno štampanje većih apoena novčanica da gotovinu naprave manje učinkovitom za plaćanje. Uostalom zašto onda korištenje bankovnog računa nije BESPLATNO ako je limitirana upotreba gotovine koja se koristi BESPLATNO? Nije li time ugroženo pravo na slobodni i pošteni odabir načina plaćanja?

Nekome PDV nije povoljan, npr. većini obrtnika.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 22:15 (Noel).
10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Samarzija kaže...

 

Btw, znaš da US nema GDPR?

 

Ali eto, bitno da možeš kupit auto u cashu(ako se može-ne provjerno..)

 

Usporedba US i EU po ljudskim i inim građanskim pravima? Daj budi ozbiljan.

 Ne vidim baš neke koristi od GDPR za krajnjeg korisnika.

Kad procure podaci korisnik ne dobije nikakvu odštetu (Zašto odšteta sa iznosima nije stavljena u zakon a ne da se treba zezat sa odvjetnicima i sudovima da bi korisnik dobio na kraju neki kikiriki) već država jednostavno ubere kaznu sebi a korisnik koji je glavni oštečeni se treba zezat sa sudovima.

Uostalom SAD-e ima više podataka o EU građanima nego što ima EU. Sve značajnije socijalne platforme imaju sjedište u SAD. Hoće li EU obešteti svoje građane za curenje podataka unutar SAD-a?

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 21:52 (Noel).
16 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Prvo, obrtnici nisu firme.
Drugo, gdje to točno ne smiješ raspolagati gotovinom? Možeš dići koliko god hoćeš u gotovini sa svog računa.
Ne možeš kupovati jer to firme ne žele, ne zato jer ti netko zabranjuje.
Bilo kod nas bilo u svijetu.
10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Old Iggy kaže...
Prvo, obrtnici nisu firme.
Drugo, gdje to točno ne smiješ raspolagati gotovinom? Možeš dići koliko god hoćeš u gotovini sa svog računa.
Ne možeš kupovati jer to firme ne žele, ne zato jer ti netko zabranjuje.
Bilo kod nas bilo u svijetu.

 

Prvo, SVEJEDNO obrtnici ili firme ulaze u sustav PDV-a ako pređu određeni limit prometa kao što sam već naveo gore.

Drugo, nigdje nisam napisao da ne možeš dići gotovine koliko hoćeš sa svog računa?!

Treće, Ne možeš kupovati za gotovinu jer to ZAKON ZABRANJUJE "Hrvatske tvrtke i fizičke osobe koje obavljaju neku poslovnu aktivnost TAKOĐER imaju zabranu plaćanja gotovim novcem za vrijednosti veće od 75.000 kuna od siječnja 2018. godine" a ne jer firme to ne žele.

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/nema-vise-kupnje-auta-ili-stana-za-kes-sve-ce-ici-preko-racuna-1491700

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 22:08 (Noel).
11 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Noel kaže...
Old Iggy kaže...
Prvo, obrtnici nisu firme.
Drugo, gdje to točno ne smiješ raspolagati gotovinom? Možeš dići koliko god hoćeš u gotovini sa svog računa.
Ne možeš kupovati jer to firme ne žele, ne zato jer ti netko zabranjuje.
Bilo kod nas bilo u svijetu.

 

Prvo, SVEJEDNO obrtnici ili firme ulaze u sustav PDV-a ako pređu određeni limit prometa kao što sam već naveo gore.

Drugo, nigdje nisam napisao da ne možeš dići gotovine koliko hoćeš sa svog računa?!

Treće, Ne možeš kupovati za gotovinu jer to ZAKON ZABRANJUJE "Hrvatske tvrtke i fizičke osobe koje obavljaju neku poslovnu aktivnost TAKOĐER imaju zabranu plaćanja gotovim novcem za vrijednosti veće od 75.000 kuna od siječnja 2018. godine" a ne jer firme to ne žele.

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/nema-vise-kupnje-auta-ili-stana-za-kes-sve-ce-ici-preko-racuna-1491700

 

 

Iz tog istog članka:

 

Poznato je da banke moraju ispitati podrijetlo novca za sve transakcije veće od 105 tisuća kuna, a kod novih klijenata podrijetlo bi se trebalo ispitivati i za sve transakcije veće od tisuću eura.

 

Prema izjavama agenata, jedan od pet kupljenih stanova kupuje se gotovinom. Po novome, osobe koje gotovim novcem kupuju nekretnine prve će morati odgovarati na pitanja bankara, a moguće i ureda za sprečavanje pranja novca, o podrijetlu novca i dokazivati kako su do njega došli.

 

Pa nije valja da imamo nešto protiv ovog?

Tvoje pare? Odlično, dokaži porijeklo i kupuj što te volja?

 

Pogledah vozni park razno razne mularije od 20ak godina ili kakve vile i stanovi se kupuju. Odakle novac?

 

 

 

Da institucije HR rade svoj posao kako treba jel' misliš da bi toga bilo?

 

Zakon je dobar ali se nažalost ne sprovodi. Ljudi su uglavom egoisti i zamisli zaraditi milijune u cashu sa strane a nemati to mogućnosti oprati(koje muke)...i onda kupovati skupe igračke..od autića do brodića...

 

Dakle takav zakon ne da treba postojati, nego ga treba provoditi. Doslovno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Prvo obrtnici nisu u PDV-u ako ne prijeđu limit. Nakon toga (a i prije) PDV im je pozitivna, ne negativna stvar.
Drugo, nema limita u plaćanju između fizičkih osoba (koliko me pamćenje služi).
Treće, firme ne žele plaćanje gotovinom i u puno manjim iznosima (jer je to velika gnjavaža bez potrebe).
10 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Samarzija kaže...

 Eto imaš mogućnost u US kupiti auto u gotovini a u EU nemaš. Pa neka i je tako(mada bi trebalo provjeriti da li je to zaista tako na cijeloj razini EU i USA), eto imaš prednost u odnosu na EU.

Međutim što ćemo sa ostalim lipim stvarima od Uncle Sama?

Hint; Snowden, Patriot Act(što se sve može progurati pod to, lista je skoro pa ko never ending paper na matrix printeru)

 

Btw, znaš da US nema GDPR?

 

Ali eto, bitno da možeš kupit auto u cashu(ako se može-ne provjerno..)

 

Usporedba US i EU po ljudskim i inim građanskim pravima? Daj budi ozbiljan.

 Imaš ako košta manje od 10 000 USD (ili manje ovisno o državi). Ako imaš 10k USD i policija te zaustavi, i nađe ti novac, ima ga pravo oduzeti bez ikakvih pitanja. Onda je na tebi isključivo da dokažeš porijeklo i svrhu tog novca. Ako ne možeš, baj baj novac.

 

U tom pogledu US je daleko gora od EU.

 

On topic: Kao što je i pisano dok je bila prva faza (pisali su i na bug.hr), digitalni euro će biti dodatak kešu. Neće keš nestati, osim ako tvoja država ne odluči drugačije (kao npr skandinavci), a što je praktički nemoguće na balkanu, jer znamo kako tu vole keš po mogućnosti da je u crnim torbama. Mada, ni time se više ne zamaraju, previše problema keš stvara pa ide fino legalno preko banaka.

 

Ne znam čemu ta histerija oko keša. Razumijem, papir koji imaš u ruci, nešto fizički, ali na kraju krajeva ne vrijedi više ni manje od onog nacrtanog na ekranu. Niti će vas keš spasiti niti će vas digitalni euro spasiti. Koristit ćemo jedno i drugo.

 

Nije ni da sad imamo neku kontrolu. Da bi došli do keša (kako god), mora doći od onih brojaka nacrtanih na ekranu, spremljenih u nekoj bazi podataka. Plaće dobivate na račun, biznis tranzakcije idu sve preko računa, sve ide preko banaka. Pa neće firma A kupiti od firme B 200 tona cementa i doći im na vrata s 3 palete keša.

 

Osim ako niste kriminalci. Onda je priča druga.

 

Na kraju da bi se keš ukinuo u potpunosti treba se ispuniti puno uvjeta. Prvi i osnovni uvjet je potpuna digitalizacija, sve do zadnje vukojebine, sa mrežom otpornom na prirodne i ljudske katastrofe. A to nikada neće biti ispunjeno. Ali recimo da keš postoji, u uvjetima katastrofe neće vas spasiti papirići ispod madraca jer će ionako biti devaulirani posljedicama katastrofe. Tako da na kraju krajeva ćemo moći obrisat dupe mobitelima ili bezvrijednim papirnatim novčanicama.

 

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Samarzija kaže...

 

 

Iz tog istog članka:

 

Poznato je da banke moraju ispitati podrijetlo novca za sve transakcije veće od 105 tisuća kuna, a kod novih klijenata podrijetlo bi se trebalo ispitivati i za sve transakcije veće od tisuću eura.

 

Prema izjavama agenata, jedan od pet kupljenih stanova kupuje se gotovinom. Po novome, osobe koje gotovim novcem kupuju nekretnine prve će morati odgovarati na pitanja bankara, a moguće i ureda za sprečavanje pranja novca, o podrijetlu novca i dokazivati kako su do njega došli.

 

Pa nije valja da imamo nešto protiv ovog?

Tvoje pare? Odlično, dokaži porijeklo i kupuj što te volja?

 

Pogledah vozni park razno razne mularije od 20ak godina ili kakve vile i stanovi se kupuju. Odakle novac?

 

 

 

Da institucije HR rade svoj posao kako treba jel' misliš da bi toga bilo?

 

Zakon je dobar ali se nažalost ne sprovodi. Ljudi su uglavom egoisti i zamisli zaraditi milijune u cashu sa strane a nemati to mogućnosti oprati(koje muke)...i onda kupovati skupe igračke..od autića do brodića...

 

Dakle takav zakon ne da treba postojati, nego ga treba provoditi. Doslovno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 To se odnosi na plaćanje između građana preko računa u banci a ne na plaćanje prema trgovcima u gotovini o kojem ovdje govorimo a koja su zakonski limitirana na 10000 EURA.

10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Old Iggy kaže...
Prvo obrtnici nisu u PDV-u ako ne prijeđu limit. Nakon toga (a i prije) PDV im je pozitivna, ne negativna stvar.
Drugo, nema limita u plaćanju između fizičkih osoba (koliko me pamćenje služi).
Treće, firme ne žele plaćanje gotovinom i u puno manjim iznosima (jer je to velika gnjavaža bez potrebe).

Prvo, Kao što sam napisao ne odgovara svima da uđu u sustav PDV-a a neke inflacija prisiljava jer pragovi nisu promjenjeni u skladu sa inflacijom. A ulazak u sustav PDV-a podiže i cijenu knjigovodstva.

Drugo, Nema limita između fizičkih osoba ali ima između fizičkih i poslovnih a isto je sredstvo plaćanja tj. gotovina.

Treće, Zakon zabranjuje plaćanje gotovinom većom od 10000 EURA a ne jer to firme ne žele. (To je samo 20 novčanica od 500 EURA ili 10 od nepostojećih 1000 EURA ili jedna također nepostojeća od 10000 EURA)

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 22:41 (Noel).
16 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Onaj kome ne odgovara bolje da se ne bavi poslom.
A firmama ne odgovaraju nikakvi, kamoli 10k iznosi. Zato vani sve češće nailaziš na firme koje uopće ne prihvaćaju gotovinu, samo kartice.
10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Old Iggy kaže...
Onaj kome ne odgovara bolje da se ne bavi poslom.
A firmama ne odgovaraju nikakvi, kamoli 10k iznosi. Zato vani sve češće nailaziš na firme koje uopće ne prihvaćaju gotovinu, samo kartice.

 Ovdje se ne radi o tome jel nekome odgovara ili ne odgovara ući u sustav PDV-a već o tome da ga država nije zaštitila jer nije podigla prag ulaska u sustav PDV-a u skladu sa inflacijom a firma ili obrt je zadržao istu količinu prodaje ili usluga.

Govoriš kao da zastupaš sve firme.

Ja ovdje govorim da nema slobode izbora već je izbor nametnut.

Sutra može biti još GORE ako se sada ne zaštite financijske slobode ZAKONSKI.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 22:57 (Noel).
16 godina
online
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Čuj, zaštitila? Sloboda izbora?
Ti to ozbiljno?!?
10 godina
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Old Iggy kaže...
Čuj, zaštitila? Sloboda izbora?
Ti to ozbiljno?!?

 Da ja to ozbiljno.

Jel se zakoni rade da budu pošteni ili nepošteni?

Hoće li npr. država platiti troškove većeg knjigovodstva obrtniku iako on ima istu količinu prodanih usluga?

Hoće li gotovina biti zakonom zaštićena u sadašnjem obliku i funkciji?

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2023 23:33 (Noel).
9 mjeseci
offline
Re: Digitalni euro iz faze istraživanja ulazi u pr
Keso kaže...

Ovo je žešći napad na demokraciju. Političke oponente samo isključe i on više ne može kupiti ni hranu ni vodu, on je mrtav čovjek.

Digitalna gotovina je kao drveno željezo. Gotovina po definiciji nije digitalna kao što željezo po definiciji nije od drva.

Gotovina je jedina garancija neovisnosti o nikome.

današnja gotovina nema nikakvu vrijednost, pa kakva je onda razlika između digitalne i "digitalne/casha"? kakva neovisnost, o ćemu ti trabunjaš?

jebote ova tema je raj za paranoičare.

 

hoće to kad se za ozbiljno uzima Rogana i njemu slične i gleda takva sranja od jutra do mraka, onda više ne možeš izaći iz kuće od straha da te netko ne uslika i deportira na Arktik.

 

Aldo kaže...
Keso kaže...

Ovo je žešći napad na demokraciju. Političke oponente samo isključe i on više ne može kupiti ni hranu ni vodu, on je mrtav čovjek.

Digitalna gotovina je kao drveno željezo. Gotovina po definiciji nije digitalna kao što željezo po definiciji nije od drva.

Gotovina je jedina garancija neovisnosti o nikome.

 uzalud trošiš riječi... budalašima su to sve samo teorije zavjere. 

 jest, ja budalaš svečano objavljujem da su meni to ne teorije zavjere već hrana za debile koji misle da su popili pamet cilog svita. "ne kaže" crkva bezveze blago budalama, njihovo je kraljevstvo nebesko. Eto ti pa sad pati što nisi budala poput mene.

 

Izzy kaže...
Kada pogledam recimo u Šibeniku, masa kamera je postavljena po cesti. U planu je koliko sam čuo da ih se postavi još 400. Sve se to može jednog dana uvezati i koristiti za nadzor i nekakvu kontrolu građana. Ljudima stižu automatski na adrese kazne po 15-30 € za to ako se parkiraju negdje gdje nema oznake za parking.

 Nisam ubrao gdje je točno problem? Kad se stoka ne zna ponašati onda su potrebne ovakve mjere, ako stoci to ne odgovara može promijeniti mjesto ispaše.

 

Aldo kaže...
digitall kaže.. 
Aldo kaže...
forumaš kaže...

Barem bude sve transparentno, bez muljanja, fuševa, sivog tržišta i sl. Crno na bijelo.

 krimosi uvijek nađu način... obični "ćovijek" će nahebati jedino

 u kojem smislu će najebat? što točno ti se sad ne može dogoditi a moći će se dogoditi kad se uvede još i ovo? ništa.

 

inače po meni je ovo samo eto nešto fensi šmensi, kao moderno bla bla.. samo da se neke pare negdje okrenu... generalna korist nikakva, isto kao kripto

 

 recimo... napišeš negdje neku pizdariju i cancelaju te. Pojaviš se na nekom prosvjedu i blokiraju te. Kao npr. u Kanadi. Ili pukom zabunom te blokiraju na par mjeseci... E sad zamisli da tvoje vjerovnike to ne hebe i da oni traze pare bas od tebe. I to digitalne, jer naravno kes ne postoji vise. Na koji nacin ces platiti kredit, hipoteku, lijecenje... ne mozes ni posuditi pare vise bez da te odmah shebu i to ti zamrznu... mislim da si krajnje naivan i da ni malo ne shvacas implikacije postojanja iskljucivo digitalne love.

strašno. kako volimo koristiti sve blagodati modernog života i tehnologija, ali samo kad nama to odgovara. kad nam netko mazne keš onda se kuka i plaće i traži zaštita mrske nam države. kad nas netko za.ebe opet isto. mene uopće ne diraju ovi noviteti, ne guram nos gdje mu nije mjesto, živim prema zakonima države u kojoj boravim i nemam apsolutno nikakvih problema da šupci koji se kunu u Boga i domovinu najebu i da se može pratiti tijek novaca i u dva klika vidjeti tko što radi. Što se mene tiče jedva čekam.

 

Keso kaže...

Kanada je uvela smrzavanje sredstava na računu bez sidskog naloga, dakle po političkom ključu:

To je sramota. Tko je to predložio, tko je "progurao" taj zakon? Treba imenovati one koji čine društvo manje demokratskim, ne smije im se dopustiti da unazađuju civilizaciju bez otpora.

Ljudi zaborave koliko je sloboda i demokracija vrijedna - dok se ne nađu u diktaturi, dok ne izgube tu slobodu govora, mišljenja, pravo na kretanje, itd.

 

Keso kaže...

U kanadi ide to ne samo na rezanje financijske slobode, nego i na rezanje slobode izražavanja i mišljenja.

"That is dictatorship stuff, that is banana-republic stuff" - kaže Joe Rogan:

Ali to ide sinkronizirano u mnogo država. Tko to gura, zaista? Jer se ne dešava samo od sebe. Neka nad-državna organizacija očito ima previše utjecaja na političare, puno više nego glasači.

Već to je razlog za preispitati demokratske procese, ako netko drugi, a NE glasači, više utječu na vlast nego glasači.

 Je.ote napušeni Rogan i drogirani munjeni Russell, ako su ti oni uzori i primjeri za bilo što trebao bi se ozbiljno zamisliti, samo za tu radnju je potrebno imati m...

 

Aldo kaže...
Keso kaže...

Kanada je uvela smrzavanje sredstava na računu bez sidskog naloga, dakle po političkom ključu:

To je sramota. Tko je to predložio, tko je "progurao" taj zakon? Treba imenovati one koji čine društvo manje demokratskim, ne smije im se dopustiti da unazađuju civilizaciju bez otpora.

Ljudi zaborave koliko je sloboda i demokracija vrijedna - dok se ne nađu u diktaturi, dok ne izgube tu slobodu govora, mišljenja, pravo na kretanje, itd.

 Kanada je šaptom pala.. EU je sljedeća na redu.

 brrrrr 

 

forumaš kaže...

Što prije to bolje, smanjiti muljnje na svim razinama. Osim pračenja plaćanja poreza i uništavanja sivog tržišta vrijeme je da se uvedu i prvatni detektivi koji prate lažna bolovanja i sl. sve treba sankcionirati po uzoru na funkcionalne demokracije.

O bahatluku po cestama ne treba ni pričati, odeš na crveno, prekoračiš brzinu, ne pustiš pješaka...direkt skidanje sa računa.

 napokon netko normalan u temi. 

 

ovi teoretičari kao da ih sam Jones "printa" negdje kod sebe u podrumu, kao mislite ljudi svojom glavom, a onda se oni pojave i svi zvuče identično. kopi pejst od slova do slova. to znači misliti svojom glavom? upitate li se vi ikada čijom vi stvarno glavom mislite? ili ste razvili kolektivnu svijest, jer meni svi zvučite kao nekakva jebena sekta.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice