S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske" ap

poruka: 28
|
čitano: 9.516
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske" ap".
13 godina
offline
S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske" ap

5.0 recenzija ahahahah vidi se iz aviona laznjak)))

 
5 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...
Moj PC  
13 0 hvala 0
14 godina
online
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 Rekao bi da je problem kako se ta aplikacija nasla na google play? Ljudi imaju povjerenje prema google play. 

13 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

Mogu razumijeti zamjenu nekih aplikacija koje dolaze uz mobitel. Ja sam uklonio sve od Xiaomija i instalirao si alternativne; recimo, umjesto Mi Gallery (koja samo skuplja cache i nikad ga ne briše) stavio Google Gallery. Mi File Manager zamijenio s Google Files.

 

Ali ne mogu razumijeti da netko instalira alternativnu verziju neke aplikacije treće strane. Ono nećeš u inat preuzeti WhatsApp, ali ćeš preuzeti WhatssAp+. Što je s glavom?!?

konjRR kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 Rekao bi da je problem kako se ta aplikacija nasla na google play? Ljudi imaju povjerenje prema google play. 

Zato što Google Play nije kao Apple-ov AppStore, da aplikacija na njega ne može dokle god je Apple sam ne isproba i potvrdi. Ima i Google sustav provjere, ali ne baš tako rigorozan. Naknada za objavu je mala i jednokratna.

 

Google Play također prvo rangira najpopularnije aplikacije, s najvišim brojem instalacija, s najvećim brojem povratnih informacija i s višom ocijenom. Nove aplikacije obično budu među zadnjima, pa ih i relativno mali broj ljudi instalira. Nekako sam mišljenja da maliciozne aplikacije s Google Playa instaliraju ljudi namjerno, ne slučajno. Jer šanse su nepostojeće da takve aplikacije instaliraš slučajno.

 

Dodatno, čak i da netko instalira malicioznu aplikaciju s Google Playa, mora aplikaciji dopustiti sve permisije kako bi mogla napraviti štetu. Xiaomi upozorava na MIUI kad daješ aplikaciji neku premisiju koja može izazvati štetu. Doslovno ti se pojavi upozorenje preko cijelog zaslona, s velikim crvenim znakom za pažnju, u kratkim crticama objašnjeno što aplikacija dobiva time, moraš staviti kvačicu da si svjestan rizika i čekati 10 sekundi prije nego što možeš nastaviti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2023 18:23 (Marko :D).
9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
konjRR kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 Rekao bi da je problem kako se ta aplikacija nasla na google play? Ljudi imaju povjerenje prema google play. 

  a koje pravilo sam prekršio ako sam napravio app naziva whapp_konjski, stavio sličnu ikonu, napisao u opis da je bolja od ovoga ili onoga, i da ćeš biti faca ako je instaliraš, zatražio sve privole korisnika, i sve podatke spremam kod mene jer je prihvatio moje uvjete korištenja... sve legit.

Marko :D kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

Mogu razumijeti zamjenu nekih aplikacija koje dolaze uz mobitel. Ja sam uklonio sve od Xiaomija i instalirao si alternativne; recimo, umjesto Mi Gallery (koja samo skuplja cache i nikad ga ne briše) s Google Gallery. Mi File Manager s Google Files.

 

Ali ne mogu razumijeti da netko instalira alternativnu verziju neke aplikacije treće strane. Ono nećeš u inat preuzeti WhatsApp, ali ćeš preuzeti WhatssAp+. Što je s glavom?!?

konjRR kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 Rekao bi da je problem kako se ta aplikacija nasla na google play? Ljudi imaju povjerenje prema google play. 

Zato što Google Play nije kao Apple-ov AppStore, da aplikacija na njega ne može dokle god je Apple sam ne isproba i potvrdi. Ima i Google sustav provjere, ali ne baš tako rigorozan. Naknada za objavu je mala i jednokratna.

 

Google Play također prvo rangira najpopularnije aplikacije, s najvišim brojem instalacija, s najvećim brojem povratnih informacija i s višom ocijenom. Nove aplikacije obično budu među zadnjima, pa ih i relativni mali broj ljudi instalira. Nekako sam mišljenja da maliciozne aplikacije s Google Playa instaliraju ljudi namjerno, ne slučajno. Jer šanse su nepostojeće da takve aplikacije instaliraš slučajno.

 

Dodatno, čak i da netko instalira malicioznu aplikaciju s Google Playa, mora aplikaciji dopustiti sve permisije kako bi mogla napraviti štetu. Xiaomi upozorava na MIUI kad daješ aplikaciji neku premisiju koja može izazvati štetu. Doslovno ti se pojavi upozorenje preko cijelog zaslona, s velikim crvenim znakom za pažnju, u kratkim crticama objašnjeno što aplikacija dobiva time, moraš staviti kvačicu da si svjestan rizika i čekati 10 sekundi prije nego što možeš nastaviti.

 tako je, neke normalne, poznate, dugovječne, od poznatog proizvođača "zamjenske" app instaliraš normalno, jer su ove od xiaomia i samsunga zapravo zamjenske, a google original :)

ali ovo nešto specifično stvarno moraš biti krele...

 

sigurno im playstore to nije ponudio nego su vjerojatno naišli na reklamu "instaliraj bolju verziju telegrama - pišo odmah 15cm veći" ili tako nešto za maloumne i ljudi su popušili, dali sve dozvole i eto... kao što kalkulatoru i vremenskoj prognozi daju pravo za uspostavu poziva, korištenje kamere mikrofona, file sistema i sve moguće... ono, uopće nije sumnjivo...

 

s druge strane da je netko špijunirao moje poruke imao bi koristi jedino u smislu da umire od smijeha..

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2023 11:03 (digitall).
6 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
Nikad dosta čuđenja koliko ljudi malo znaju o sigurnosti na Internetu, također i na što nasjednemo čak i mi koji vrlo dobro znamo osnove.

Jednoj sam kolegici pomogao brišući "čudne" pojave na mobitelu.
Problem je nastao iz WhatsApp poruke s čudnog broja, poruka glasi da se WhatsApp treba nadograditi i piše da klikne za nadogradnju. Ona je naravno prihvatila "nadogradnju", tada se otvori poveznica na neku čudnu internet adresu koja zahtjeva još jedan klik za "nadogradnju"...

Lako je bilo za riješiti taj problem, i očito je da se tako ne nadograđuje aplikacija, što sam kolegici objasnio i usput provjerio nadogradnje na google play.

A tek silni slučajevi sa njuškala, Facebooka i ostalih... milijuni ljudi su prevareni.

A iskreno mislim da se ne bismo trebali čuditi, dok ljudi potpisuju ugovore na kućnom pragu za internet pretplatu koju ne žele, što onda očekivati za nešto kompliciranije prevare.
 
1 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
Marko :D kaže...

 

Ali ne mogu razumijeti da netko instalira alternativnu verziju neke aplikacije treće strane. Ono nećeš u inat preuzeti WhatsApp, ali ćeš preuzeti WhatssAp+. Što je s glavom?!?

 Ta aplikacija "sa strane" ponekad ima funkcije koje originalna aplikacija nema i time privuče korisnike. To je razlog.

 

Npr. kao Tweetdeck, koji je, igrom slučaja, (plativa) aplikacija istog vlasnika Twittera odnosno X-a. https://tweetdeck.twitter.com/login

 

 

 

 

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
ajimerej kaže...


A iskreno mislim da se ne bismo trebali čuditi, dok ljudi potpisuju ugovore na kućnom pragu za internet pretplatu koju ne žele, što onda očekivati za nešto kompliciranije prevare.

 Ne mora uvijek biti prevara.

 

Osim prevaranata, na terenu su bili u legitimni predstavnici nekih domaćih telekoma, poput A1. Studenti koji su za proviziju okolo obilazili adrese i nudili usluge. Ne vidim kako je to lošije (ako su upoznati s detaljima usluge) od sklapanja ugovora telefonom. Znali su biti agresivniji prema starijim osobama, što se meni nije svidjeli, ali je to i dalje bio legalan posao.

 

HT isto ima prodajne predstavnike koji dolaze doma: https://www.hrvatskitelekom.hr/predstavnici

9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
NetkoNegdje kaže...
Marko :D kaže...

 

Ali ne mogu razumijeti da netko instalira alternativnu verziju neke aplikacije treće strane. Ono nećeš u inat preuzeti WhatsApp, ali ćeš preuzeti WhatssAp+. Što je s glavom?!?

aplikacija istog vlasnika Twittera odnosno X-a. 

 

 

 

 

 ovo je sasvim druga priča, neusporedivo s ovim.

kao i "lite" verzije istih aplikacija...

14 godina
online
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...
konjRR kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 Rekao bi da je problem kako se ta aplikacija nasla na google play? Ljudi imaju povjerenje prema google play. 

  a koje pravilo sam prekršio ako sam napravio app naziva whapp_konjski, stavio sličnu ikonu, napisao u opis da je bolja od ovoga ili onoga, i da ćeš biti faca ako je instaliraš, zatražio sve privole korisnika, i sve podatke spremam kod mene jer je prihvatio moje uvjete korištenja... sve legit.

....

 Ako je sve legit zasto je uklonjena?

 

9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
konjRR kaže...
digitall kaže...
konjRR kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 Rekao bi da je problem kako se ta aplikacija nasla na google play? Ljudi imaju povjerenje prema google play. 

  a koje pravilo sam prekršio ako sam napravio app naziva whapp_konjski, stavio sličnu ikonu, napisao u opis da je bolja od ovoga ili onoga, i da ćeš biti faca ako je instaliraš, zatražio sve privole korisnika, i sve podatke spremam kod mene jer je prihvatio moje uvjete korištenja... sve legit.

....

 Ako je sve legit zasto je uklonjena?

 

 piše ti u članku.

radila je nešto što ne smije, iskorištavati rupe u tuđim serverima.

13 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...

tako je, neke normalne, poznate, dugovječne, od poznatog proizvođača "zamjenske" app instaliraš normalno, jer su ove od xiaomia i samsunga zapravo zamjenske, a google original :)

ali ovo nešto specifično stvarno moraš biti krele...

Meni je problem kod zadanih aplikacija što su često ružnog dizajna, fale opcija, a na Xiaomiju i pune oglasa. Konstantno se spajaju u pozadini na Xiaomijeve poslužitelje i cuclaju bateriju. Sve koje sam mogao, a da ne utječu na sustav sam uklonio preko ADB-ja i instalirao one Google-ove jer su odlične i ne vidim im neku bolju alternativu. Osim toga što su Xiaomijeve aplikacije pune oglasa, pune su i bugova, pa svi onda misle da je MIUI bugovit, a zapravo su za te bugove krive isključivo Xiaomijeve aplikacije.

 

Imam MIUI 14 (Android 13) i otkako sam se riješio Xiaomi bloatwarea nisam naišao baš na nikakav bug, a baterija traje i traje. 

NetkoNegdje kaže...
Marko :D kaže...

 

Ali ne mogu razumijeti da netko instalira alternativnu verziju neke aplikacije treće strane. Ono nećeš u inat preuzeti WhatsApp, ali ćeš preuzeti WhatssAp+. Što je s glavom?!?

 Ta aplikacija "sa strane" ponekad ima funkcije koje originalna aplikacija nema i time privuče korisnike. To je razlog.

 

Npr. kao Tweetdeck, koji je, igrom slučaja, (plativa) aplikacija istog vlasnika Twittera odnosno X-a. https://tweetdeck.twitter.com/login

Tweetdeck je drugi Twitter klijent i to razvijen od samog Twittera. Mi ovdje govorimo o aplikacijama koje nisu razvijene od strane originalnog autora.

6 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
@NetkoNegdje slažem se, ali ja sam pisao o potpisivanju ugovora za pretplatu koju ne žele.
Šta vrijedi bakici objašnjavati o HBO kanalima i GBima interneta. Nit kuži, nit joj treba ali potpisati će ugovor misleći da to mora i bit će prevarena. Naravno rijedak slučaj ali dogodi se.
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
Marko :D kaže...
digitall kaže...

tako je, neke normalne, poznate, dugovječne, od poznatog proizvođača "zamjenske" app instaliraš normalno, jer su ove od xiaomia i samsunga zapravo zamjenske, a google original :)

ali ovo nešto specifično stvarno moraš biti krele...

Meni je problem kod zadanih aplikacija što su često ružnog dizajna, fale opcija, a na Xiaomiju i pune oglasa. Konstantno se spajaju u pozadini na Xiaomijeve poslužitelje i cuclaju bateriju. Sve koje sam mogao, a da ne utječu na sustav sam uklonio preko ADB-ja i instalirao one Google-ove jer su odlične i ne vidim im neku bolju alternativu. Osim toga što su Xiaomijeve aplikacije pune oglasa, pune su i bugova, pa svi onda misle da je MIUI bugovit, a zapravo su za te bugove krive isključivo Xiaomijeve aplikacije.

 

Imam MIUI 14 (Android 13) i otkako sam se riješio Xiaomi bloatwarea nisam naišao baš na nikakav bug, a baterija traje i traje. 

NetkoNegdje kaže...
Marko :D kaže...

 

Ali ne mogu razumijeti da netko instalira alternativnu verziju neke aplikacije treće strane. Ono nećeš u inat preuzeti WhatsApp, ali ćeš preuzeti WhatssAp+. Što je s glavom?!?

 Ta aplikacija "sa strane" ponekad ima funkcije koje originalna aplikacija nema i time privuče korisnike. To je razlog.

 

Npr. kao Tweetdeck, koji je, igrom slučaja, (plativa) aplikacija istog vlasnika Twittera odnosno X-a.https://tweetdeck.twitter.com/login

Tweetdeck je drugi Twitter klijent i to razvijen od samog Twittera. Mi ovdje govorimo o aplikacijama koje nisu razvijene od strane originalnog autora.

Manje je važno ili je nevažno tko je vlasnik dodatne aplikacije. Važno je da ta dodatna aplikacija ima nešto što glavna nema i da time privlači korisnike.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
ajimerej kaže...
@NetkoNegdje slažem se, ali ja sam pisao o potpisivanju ugovora za pretplatu koju ne žele.
Šta vrijedi bakici objašnjavati o HBO kanalima i GBima interneta. Nit kuži, nit joj treba ali potpisati će ugovor misleći da to mora i bit će prevarena. Naravno rijedak slučaj ali dogodi se.

 Znam, gnjavili su moju susjedu penzičku. Dvojica. Srećom nije popustila, a i ja sam svratio do nje da vidim je li sve u redu.

 

Ja sam doma dao upute da se vrata uopće ne otvaraju bilo kome, jer nam po zgradi stalno šeta ološ (koji nema veze s prodajnim agentima nekog telekoma) i da se na telefonski poziv s određenih brojeva jasno kaže da se ne želi ništa ili da se uopće ne diže slušalica.

16 godina
offline
S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske" ap
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 AFAIK, za više različitih društvenih mreža su postojale potpuno čiste neslužbene aplikacije koje su omogućavale stvari tipa boljeg uređivanja ličnih preferenci i interesovanja, što je korisnicima omogućavalo da imaju feed sa stvarima koje ih interesuju umesto onih koje gura algoritam i sponzorisanog sadržaja. Mislim da je baš za Twitter bilo par poznatih i popularnih, dok kompanija nije zatvorila određene APIje (a mislim da su ih gasili i pravnim sredstvima).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2023 21:36 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
Ivan(4) kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 AFAIK, za više različitih društvenih mreža su postojale potpuno čiste neslužbene aplikacije koje su omogućavale stvari tipa boljeg uređivanja ličnih preferenci i interesovanja, što je korisnicima omogućavalo da imaju feed sa stvarima koje ih interesuju umesto onih koje gura algoritam i sponzorisanog sadržaja. Mislim da je baš za Twitter bilo par poznatih i popularnih, dok kompanija nije zatvorila određene APIje (a mislim da su ih gasili i pravnim sredstvima).

 znam, imaš ih i sad koliko hoćeš za razne stvari, ali ljudi očigledno nisu svjesni da te aplikacije mogu raditi sve i svašta bez njihovog znanja. jer samo daju sve privole... ne kažem da su sve loše i rade pizdarije u pozadini ali svakako na neki način riskiraš kad izbjegavaš original app, osim eventualno kad je sve transparentno, kod dostupan na github i sl.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2023 23:38 (digitall).
6 godina
offline
S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske" ap

Teorija zavjere. Faktceker. d.o.o je kontaktirao Xu Xiana renomiranog strucnjaka koji je rekao da Kineska vlada nikad nikog nije spijunirala. Vidimo koliko je bitno da postoje organizacije koje provjeravaju istinu za Vas. EU ce stoga donijeti zakone o ocuvanju istine pod patronatom Komunisticke partije Kine koja ima najvise iskustva u ocuvanju istine. Sve za sigurnost gradjana.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...
Ivan(4) kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 AFAIK, za više različitih društvenih mreža su postojale potpuno čiste neslužbene aplikacije koje su omogućavale stvari tipa boljeg uređivanja ličnih preferenci i interesovanja, što je korisnicima omogućavalo da imaju feed sa stvarima koje ih interesuju umesto onih koje gura algoritam i sponzorisanog sadržaja. Mislim da je baš za Twitter bilo par poznatih i popularnih, dok kompanija nije zatvorila određene APIje (a mislim da su ih gasili i pravnim sredstvima).

 znam, imaš ih i sad koliko hoćeš za razne stvari, ali ljudi očigledno nisu svjesni da te aplikacije mogu raditi sve i svašta bez njihovog znanja. jer samo daju sve privole... ne kažem da su sve loše i rade pizdarije u pozadini ali svakako na neki način riskiraš kad izbjegavaš original app, osim eventualno kad je sve transparentno, kod dostupan na github i sl.

Google servisi s posebnim ovlastima su framework za spijuniranje pa nikog to ne brine da osigura da mobilni OS koji dolazi sa mobitelims mora u potpunosti biti otvorenog koda za zastitu vlastite drzave i gradjana..  A svi se cude kako neko nasjeda na Flygram...

14 godina
online
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...
....

 piše ti u članku.

radila je nešto što ne smije, iskorištavati rupe u tuđim serverima.

 Znaci nije bilo sve legit?

9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
Hoggy kaže...
digitall kaže...
Ivan(4) kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 AFAIK, za više različitih društvenih mreža su postojale potpuno čiste neslužbene aplikacije koje su omogućavale stvari tipa boljeg uređivanja ličnih preferenci i interesovanja, što je korisnicima omogućavalo da imaju feed sa stvarima koje ih interesuju umesto onih koje gura algoritam i sponzorisanog sadržaja. Mislim da je baš za Twitter bilo par poznatih i popularnih, dok kompanija nije zatvorila određene APIje (a mislim da su ih gasili i pravnim sredstvima).

 znam, imaš ih i sad koliko hoćeš za razne stvari, ali ljudi očigledno nisu svjesni da te aplikacije mogu raditi sve i svašta bez njihovog znanja. jer samo daju sve privole... ne kažem da su sve loše i rade pizdarije u pozadini ali svakako na neki način riskiraš kad izbjegavaš original app, osim eventualno kad je sve transparentno, kod dostupan na github i sl.

Google servisi s posebnim ovlastima su framework za spijuniranje pa nikog to ne brine da osigura da mobilni OS koji dolazi sa mobitelims mora u potpunosti biti otvorenog koda za zastitu vlastite drzave i gradjana..  A svi se cude kako neko nasjeda na Flygram...

 da evo netko je poludio pa će milijune uloženih inženjerskih sati tebi prezentirati na github, i ugasiti si firmu...

konjRR kaže...
digitall kaže...
....

 piše ti u članku.

radila je nešto što ne smije, iskorištavati rupe u tuđim serverima.

 Znaci nije bilo sve legit?

 nije.

znam na šta ciljaš pa da te odmah preduhitrim, na appstore koji strože i ručno sve pregledava isto ima problema...

 

https://www.macworld.com/article/1109169/fraudulent-apps-adware-security-ios.html

 

https://www.komando.com/security-privacy/iphone-apps-hiding-malware/852291/?amp

 

https://lifehacker.com/great-now-the-apple-app-store-has-malware-too-1849386738

 

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/cisa-orders-agencies-to-patch-iphone-bugs-abused-in-spyware-attacks/

 

ne da mi se dalje tražiti ali ima toga i od ranije... to mi je još čudnije kako onda to prođe ako je strože, dok je na playstore manje više samo automatika pa je moguće progurati nekad nešto...

14 godina
online
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...
...

znam na šta ciljaš pa da te odmah preduhitrim, na appstore koji strože i ručno sve pregledava isto ima problema...

 

https://www.macworld.com/article/1109169/fraudulent-apps-adware-security-ios.html

 

https://www.komando.com/security-privacy/iphone-apps-hiding-malware/852291/?amp

 

https://lifehacker.com/great-now-the-apple-app-store-has-malware-too-1849386738

 

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/cisa-orders-agencies-to-patch-iphone-bugs-abused-in-spyware-attacks/

 

ne da mi se dalje tražiti ali ima toga i od ranije... to mi je još čudnije kako onda to prođe ako je strože, dok je na playstore manje više samo automatika pa je moguće progurati nekad nešto...

 

Izgleda da nemas pojma na sta ciljam.

Zasto se bavis whataboutizmom? 

Osobnog sam misljenja  ( sto znaci da to apsolutno nemora biti ikakava istina ) da u prosjeku ljudi imaju jos vece povjerenje prema appstoru. 

6 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
digitall kaže...
Hoggy kaže...
digitall kaže...
Ivan(4) kaže...
digitall kaže...
znači imaš original app za nešto, i sad ideš instalirati neku drugu app za to isto, i to od nekog proizvođača koji nema veze s ničim, pa glup si.

čekamo vijest da je netko instalirao mobilno bankarstvo pbz-a od proizvođača xčong_burek28, i da su mu nestale pare s računa...

 AFAIK, za više različitih društvenih mreža su postojale potpuno čiste neslužbene aplikacije koje su omogućavale stvari tipa boljeg uređivanja ličnih preferenci i interesovanja, što je korisnicima omogućavalo da imaju feed sa stvarima koje ih interesuju umesto onih koje gura algoritam i sponzorisanog sadržaja. Mislim da je baš za Twitter bilo par poznatih i popularnih, dok kompanija nije zatvorila određene APIje (a mislim da su ih gasili i pravnim sredstvima).

 znam, imaš ih i sad koliko hoćeš za razne stvari, ali ljudi očigledno nisu svjesni da te aplikacije mogu raditi sve i svašta bez njihovog znanja. jer samo daju sve privole... ne kažem da su sve loše i rade pizdarije u pozadini ali svakako na neki način riskiraš kad izbjegavaš original app, osim eventualno kad je sve transparentno, kod dostupan na github i sl.

Google servisi s posebnim ovlastima su framework za spijuniranje pa nikog to ne brine da osigura da mobilni OS koji dolazi sa mobitelims mora u potpunosti biti otvorenog koda za zastitu vlastite drzave i gradjana..  A svi se cude kako neko nasjeda na Flygram...

 da evo netko je poludio pa će milijune uloženih inženjerskih sati tebi prezentirati na github, i ugasiti si firmu...

 Netreba google prezentirati nista. Samo google servisi da ne dolaze po defaultu na mobitel. Umjesto njih neka bude open source zamjena koja postoji i danas.

Kao da postoji Store koji nije googlov nego npr EU,otvorenog koda,  gdje svatko moze publishirati aplikaciju.  Tko zeli neka koristi google servise i dalje. Tko ne, nece morati. Danas google koristi safty net i pritiska npr banke da locka njihove aplikacije na svoje servise i nadzire cijeli svijet pa i sve nase institucije pa i npr nasu policiju. To sto se dopusta je suludo.

Drzava moze i mora npr propisati da sve aplikacije koje imaju interakciju sa drzavom( certilia) i platezne ucinke sa tvrtkama npr bankovne aplikacije moraju moci raditi na OS i servisima potpuno otvorenog koda. ( Drzava koja zahtjeva isplatu placa preko banke mora osigurati uvjete za interakciju s bankama uz potpunu privatnost i sigurnost,a to danas s google servisima nije moguce.).Aplikacije ne moraju nuzno biti otvorenog koda, ali OS i default servisi moraju.

 

 

9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske

je evo sad će ti apple, google i microsoft dati OS otvorenog koda... u kojem ti paralelnom svemiru živiš...

i ako dobiješ nešto, neki linux distro vidiš koliko je to ljudima zanimljivo, svi ga imaju... plus što bi svatko mogao sudjelovati u razvoju, i brzo dobiješ smeće bez kontrole i milijun verzija istog...

8 godina
online
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske

AOSP?

 

A za tebe i ovog iznad tebe, ne znam pod kojim kamenom živite da niste čuli za i vidjeli ovo...

9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske

staro ko biblija, normalno da su svi čuli, a pitanje je tko to koristi.. hoćeš si flashat mob da bi dobio to, i pored nadanja da je bootloader otključan nadati se da ti barem pola stvari na mobu funkcionira donekle kako treba.. davnih dana sam se s tim prestao zajebavati.

 

i opet je sigurniji google play nego fdroid, jer mislim da ovdje nema nikakve kontrole ničega...

6 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
Nuclear_Phoenix kaže...

AOSP?

 

A za tebe i ovog iznad tebe, ne znam pod kojim kamenom živite da niste čuli za i vidjeli ovo...

 Za tebe i @digitall android je open source, google servisi nisu.

Upravo ti servisi sa posebnim ovlastima potpuno kontroliraju tvoj mob bez obzira na tebe. Doslovno imaju vece ovlasti od tebe.

9 godina
offline
Re: S Google Playa uklonjene maliciozne "zamjenske
Hoggy kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...

AOSP?

 

A za tebe i ovog iznad tebe, ne znam pod kojim kamenom živite da niste čuli za i vidjeli ovo...

 Za tebe i @digitall android je open source, google servisi nisu.

Upravo ti servisi sa posebnim ovlastima potpuno kontroliraju tvoj mob bez obzira na tebe. Doslovno imaju vece ovlasti od tebe.

 tehnički je open source, u stvarnosti ne baš potpuno https://www.linuxadictos.com/en/really-android-is-an-open-source-system.html

 

i daj se odluči jer u prethodnom postu pišeš obrnuto;

 

Hoggy kaže...
Aplikacije ne moraju nuzno biti otvorenog koda, ali OS i default servisi moraju.

 

 

 

 

 

osim toga imaš huawei koji nema google servise, pa ga baš iz tog razloga ljudi ne žele...

 

i zanimljivo kako pljucka po google a apple je najrestriktivniji os na svijetu

 

a najzanimljivije od svega je što zagovaraš nešto najgluplje što sam ikad čuo, safety net je nešto najbolje što postoji (kao i devicecheck na ios-u) jer nitko normalan ne bi htio koristiti bankarsku ili tako neku ozbiljnu aplikaciju bez toga.

da je sve tako open i da se ništa ne provjerava, svatko publisha što hoće na random store bilo bi kaotično imati bilo što ozbiljno na mob-u.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.9.2023 9:39 (digitall).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice