Rimski cement – tajna je u živom vapnu

poruka: 24
|
čitano: 10.810
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rimski cement – tajna je u živom vapnu".
7 godina
offline
Rimski cement – tajna je u živom vapnu

A bitno je naglasiti i da prije 2000 godina nije bilo namještenih natječaja za izvođača radova te predizbornih obećanja i kampanja, siguran sam da to također utječe na kvalitetu građevina tog doba.

 
14 2 hvala 1
15 godina
online
Rimski cement – tajna je u živom vapnu

ovo objašnjava zbog čega su me učiteljice u osnovnoj opisivale kao "živo srebro" a ne "živo vapno". stalno pun nezakrpanih šljiva (osobito po nogama), jer je zacjeljivanje bilo presporo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Ovo bi mogla biti skroz dobra tema za neki broj stripa Martin Mystere. Dobri stari stric Marty je puno puta pričao o izgubljenim znanjima. Sjećam se jednom da su našli kruh koji je ostao mekan nakon 5-6 stoljeća, sad, to je strip ali za npr. koliko građevina u svijetu ne znaju kako su ih napravili u tom dobu, da ne spominjem stonhage i piramide. Znanje se s vremenom gubi. Evo wikipedia, velika enciklopedija današnjeg svijeta, cijela stane na 100tinjak knjiga. Samo smo filtrirali ono šta nam triba
 
0 2 hvala 0
3 godine
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Iznenadio bi se, ali i korupcija isto potječe od starih civilizacija...
2 godine
offline
Rimski cement – tajna je u živom vapnu

Baš bih trebao u kolovozu betonirati jedan veći dio dvorišta.

Da dodam 10% živoga vapna ili ne ?!

合氣道 Što duže živim, to sam uvjereniji da izvanzemaljci koriste Zemlju kao ludnicu. G.G.
 
0 0 hvala 0
19 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Fascinantno!

Što za sobom opet povlači ono montipajtonovsko pitanje: A što su to nama Rimljani dali?!
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
@zaporozac, ja bi. Vapno se dodaje zbuki i ne smeta, dapace. Zasto ne bi i betonu?!
Brkoni
2 godine
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Brk kaže...
@zaporozac, ja bi. Vapno se dodaje zbuki i ne smeta, dapace. Zasto ne bi i betonu?!

Ma znam da su ljudi nekada žbukali s živim vapnom i pijeskom.. nije bilo "Namala" i sličnih piždarija.

To živo vapno se zove i "kreč".

Ljudi su njime krečili stablo voćke protiv nametnika itd.

Sve mi je to poznato, no nisam znao ova super svojstva u kombinaciji žvapno+cement...

合氣道 Smrt mora da je lijepa. Ležati u mekoj smeđoj zemlji, sa travkama koje se ljuljaju iznad tebe i slušati tišinu. Nemati jučer, niti sutra. Zaboraviti na vrijeme, oprostiti životu i biti na miru.
12 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Moj stari je uvijek dodavao vapno u smjesu za beton,dan danas nakon 40+ godina beton drži ,makar ga šiba bura i sol.
 
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
KIKI3ooo kaže...
Ovo bi mogla biti skroz dobra tema za neki broj stripa Martin Mystere. Dobri stari stric Marty je puno puta pričao o izgubljenim znanjima. Sjećam se jednom da su našli kruh koji je ostao mekan nakon 5-6 stoljeća, sad, to je strip ali za npr. koliko građevina u svijetu ne znaju kako su ih napravili u tom dobu, da ne spominjem stonhage i piramide. Znanje se s vremenom gubi. Evo wikipedia, velika enciklopedija današnjeg svijeta, cijela stane na 100tinjak knjiga. Samo smo filtrirali ono šta nam triba

 kako mi je taj strip dizao živce prekidajući priče na pola

u svakom novom broju mogao si pročitati završetak priče iz prošlog broja i tek započeti novu priču, za čiji si nastavak morao čekat do izlaska novog broja

užas

14 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
picajzla0707 kaže...
KIKI3ooo kaže...

 kako mi je taj strip dizao živce prekidajući priče na pola

u svakom novom broju mogao si pročitati završetak priče iz prošlog broja i tek započeti novu priču, za čiji si nastavak morao čekat do izlaska novog broja

užas

 Na tu foru je Šeherezada preživjela 1001. noć, prekidajući priču i dovršavajući je iduće veče, a onda započinjući novu. @Snoozly - od kada postoje klase, uređene države i slično, postoji i korupcija. Vjrovatno je neki car-kralj-knez... radije dao posao svome rođi ili frendu nego nekome drugom, a taj je iz toga izvlačio koristi koliko god je mogao. Ima i dobra knjiga na tu temu, o gradnji kupole Svetog Petra u Rimu - muljaža s gradnjom i kupovinom jeftinog materijala, a naplaćivanjem skupog koliko hoćeš, dok na kraju sam Papa nije poslao par previše zaigranih na jedno lagano pečenje na lomači). A što se starih rimljana tiče, očigledno su skužili da negašeno vapno ima povoljan utjecaj na kvalitetu betona, mada nisu poznavali kemiju koja stoji iza toga, ali su znali iz praktičnog iskustva, metodom probe i pogreške. Dobro je da su konačno naši znanstvenici skontali tajnu rimskog betona, možda to ponovo uvedu u redovnu upotrebu, ako je toliko bolje.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.6.2023 7:58 (učo).
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Snoozly kaže...

A bitno je naglasiti i da prije 2000 godina nije bilo namještenih natječaja za izvođača radova te predizbornih obećanja i kampanja, siguran sam da to također utječe na kvalitetu građevina tog doba.

 Vidi se da ne znaš povijest, baš je toga bilo u starom Rimu.

8 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Zaporožac kaže...
Brk kaže...
@zaporozac, ja bi. Vapno se dodaje zbuki i ne smeta, dapace. Zasto ne bi i betonu?!

Ma znam da su ljudi nekada žbukali s živim vapnom i pijeskom.. nije bilo "Namala" i sličnih piždarija.

To živo vapno se zove i "kreč".

Ljudi su njime krečili stablo voćke protiv nametnika itd.

Sve mi je to poznato, no nisam znao ova super svojstva u kombinaciji žvapno+cement...

 To se radi sa gašenim vapnom 

Živo vapno stvara snažnu reakciju sa vodom i pretvara se u gašeno vapno koje se onda moze koristit za farbanje i ostale radnje. 

 

Živo vapno je kalcijev oksid, a gašeno kalcijev hidroksid 

Zato i živo vapno puno vise navlaci vlagu na sebe 

 

Živo vapno je i opasno za rukovanje jer u dodiru sa kožom reagira pa mozes dobit opekline pogotovo ako se znojiš.

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
2 godine
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Santana kaže...
 To se radi sa gašenim vapnom 

Živo vapno stvara snažnu reakciju sa vodom i pretvara se u gašeno vapno koje se onda moze koristit za farbanje i ostale radnje. 

 

Živo vapno je kalcijev oksid, a gašeno kalcijev hidroksid 

Zato i živo vapno puno vise navlaci vlagu na sebe 

 

Živo vapno je i opasno za rukovanje jer u dodiru sa kožom reagira pa mozes dobit opekline pogotovo ako se znojiš.

 

 

 E, to Care..

Pomiješo sam živo i gašeno vapno..

 

Fala...

合氣道 Smrt mora da je lijepa. Ležati u mekoj smeđoj zemlji, sa travkama koje se ljuljaju iznad tebe i slušati tišinu. Nemati jučer, niti sutra. Zaboraviti na vrijeme, oprostiti životu i biti na miru.
15 godina
online
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
Zaporožac kaže...

Pomiješo sam živo i gašeno vapno..

 

 i  kakvo onda vapno dobiješ? poluživo? half-life? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
2 godine
offline
Rimski cement – tajna je u živom vapnu

BUKVAlno shvaćanje upisa.

 

"Sedi bre drvo na drvo"... 

A kažeš.. puni se RARBG ?! 

合氣道 Smrt mora da je lijepa. Ležati u mekoj smeđoj zemlji, sa travkama koje se ljuljaju iznad tebe i slušati tišinu. Nemati jučer, niti sutra. Zaboraviti na vrijeme, oprostiti životu i biti na miru.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.6.2023 22:24 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
SaintGriz kaže...
Snoozly kaže...

A bitno je naglasiti i da prije 2000 godina nije bilo namještenih natječaja za izvođača radova te predizbornih obećanja i kampanja, siguran sam da to također utječe na kvalitetu građevina tog doba.

 Vidi se da ne znaš povijest, baš je toga bilo u starom Rimu.

  a valjda je korupcija s bazom corrupto valjda iz asirskog za neke ...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Rimski cement – tajna je u živom vapnu

Prosim lijepo bitno da je zivo ... cim je nezivo odmah neko sranje.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rimski cement – tajna je u živom vapnu

generalno ak veliš za klinca - on je ko' živo srebro - znači da moraš biti nabrijan ko' vjeverica na speedu dok ga čuvaš...

 

a opet, kad za žensku vele da je živa vatra, hmmmmmm...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Rimski cement – tajna je u živom vapnu

Vidim da vas muči pridjev "živo". Pojam živoga potječe od naše lovačke prošlosti, naime ono što se giba, što bježi od lovca je "živo", ono što se ne lovi ili je već ulovljeno je "mrtvo", dakle nepokretno. Grcima je (holozoizam) bilo živo sve što se kreće samo od sebe, npr. magnetit je živ je privlači željezo (Tales), Sunce je živo je se samo od sebe, da ga nitko ne gura, giba po nebeskom svodu (Platon). Stoga pridjev "živ" (engl. quick) ima dva značenja. Jedno znači da je nešto živo u smislu biologije, a drugo da je nešto pokretno, reaktivno, brzo. Stoga je živo vapno (CaO), quicklime (lat. calx viva), živo jer živahno reagira s vodom, živa je "živo srebro" (grč. hydrargyrum, lat. argentum vivum, engl. quick silver, njem. Quecksilber) jer je tekuća, pa stoga lako pokretljiva. Engleski pak pridjev quick ne znači samo brz nego i živ ("Is he quick or dead?"). Eto toliko, da ne mudrujete.  

 
4 0 hvala 3
14 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu

a profesore, bolje mudrovat nego glupirati se...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
@danen
To bi značilo da ako se doda živo vapno u smjesu betona, treba brzo upotrijebiti, inače će svo vapno prijeći u gašeno? Dijelom se pogasi, a dijelom ostane začahureno. Nema više prevoženja miješalicama, priprema na licu mjesta.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.6.2023 10:53 (UniqueBug).
5 godina
offline
Rimski cement – tajna je u živom vapnu


Pa nisu li MITomani još početkom ove godine objavili kako imaju gotovu formulu i samo se traži put za komercijalizaciju proizvodnje?

To prove that this was indeed the mechanism responsible for the durability of the Roman concrete, the team produced samples of hot-mixed concrete that incorporated both ancient and modern formulations, deliberately cracked them, and then ran water through the cracks. Sure enough: Within two weeks the cracks had completely healed and the water could no longer flow. An identical chunk of concrete made without quicklime never healed, and the water just kept flowing through the sample. As a result of these successful tests, the team is working to commercialize this modified cement material.
https://news.mit.edu/2023/roman-concrete-durability-lime-casts-0106

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Rimski cement – tajna je u živom vapnu
danen kaže...

Vidim da vas muči pridjev "živo". Pojam živoga potječe od naše lovačke prošlosti, naime ono što se giba, što bježi od lovca je "živo", ono što se ne lovi ili je već ulovljeno je "mrtvo", dakle nepokretno. Grcima je (holozoizam) bilo živo sve što se kreće samo od sebe, npr. magnetit je živ je privlači željezo (Tales), Sunce je živo je se samo od sebe, da ga nitko ne gura, giba po nebeskom svodu (Platon). Stoga pridjev "živ" (engl. quick) ima dva značenja. Jedno znači da je nešto živo u smislu biologije, a drugo da je nešto pokretno, reaktivno, brzo. Stoga je živo vapno (CaO), quicklime (lat. calx viva), živo jer živahno reagira s vodom, živa je "živo srebro" (grč. hydrargyrum, lat. argentum vivum, engl. quick silver, njem. Quecksilber) jer je tekuća, pa stoga lako pokretljiva. Engleski pak pridjev quick ne znači samo brz nego i živ ("Is he quick or dead?"). Eto toliko, da ne mudrujete.  

Živo vapno je figurativan, a ne doslovan izraz i svima je to jasno.

Ne treba tu previše mudrovati. 

合氣道
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice