Provjerite valjanost osobnih dokumenata, proglašen

poruka: 19
|
čitano: 10.224
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Provjerite valjanost osobnih dokumenata, proglašen".
15 godina
offline
Provjerite valjanost osobnih dokumenata, proglašen

Može li mi netko objasniti kako MUP Hrvatske može reći da istekla putovnica vrijedi i dalje? Valjda policija u zemlji u koju se putuje može reći priznaje li istekle putovnice ili ne. Ne vrijede odluke hrvatskih vlasti u drugim državama ni obratno.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Pa putovnica vrijedi i unutar RH ako si recimo izgubio osobnu, pokidala ti se i slično onda se možeš i sa putovnicom legitimirati okolo. Na taj dio se misli da je i dalje vrijedila.
15 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Osobna karta mora uvijek biti važeća. Prilično sam uvjeren da ju putovnica ne može zamijeniti. Napokon, putovnica ne sadrži mnoge podatke koje osobna karta sadrži.
16 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Odakle ti to za putovnicu? Ja to ne vidim u članku, jesi ga ti barem pročitao?
Piše samo ovo:
Građani *nisu u obvezi* produžiti valjanost vozačke dozvole ili putovnice, ako se njima *ne namjeravaju koristiti*, no dužni su posjedovati valjanu osobnu iskaznicu.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl

Ako se to pitanje za mene, referiram se na ovo: "Tada, naime, prestaju važiti sve u međuvremenu istekle osobne iskaznice, jednako kao i putovnice te vozačke dozvole."

 

Iz toga proizlazi da su, prema našem MUP-u, istekle putovnice i vozačke dozvole vrijedile i dalje. Jedno je njihova valjanost, a drugo je (ne)postojanje obaveze da ih se zamijeni.

 

I dok MUP Hrvatske može priznavati valjanost istekle vozačke dozvole ako to želi, nijedan dokument ne mora, ako mu je istekao rok, priznavati strana država, što se posebno odnosi na putovnicu kojoj je ako ne jedina, a ono primarna svrha da dokaže državljanstvo osobe u drugoj zemlji. Štoviše, mnoge države ne priznaju ni putovnice koje nisu istekle ako im je rok valjanosti prekratak ili u njima ima, prema njihovom mišljenju, premalo praznih stranica za vize (uključujući i samo potvrde ulaska i izlaska iz zemlje). Neke ne priznaju putovnice u kojima se nalaze dokazi o boravku u nekim trećim državama (npr. ako je netko ishodio rusku vizu za posjetu Krimu, neće s tom putovnicom smjeti ući u Ukrajinu).

16 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Pa onda isto tako moze vrijediti i za vozacku, odes u drugu drzavu autom i sto onda?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
13 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Da prema MUP-u su ti istekli dokumenti i dalje vrijedili na podrucju RH, stim da se u neke susjedne drzave moglo uci i sa isteklom OI (ako se dobro sjecam BIH) zbog raznoraznih sporazuma izmedu drzava. A sto se tice dokaza drzavnosti putem putovnice to nije tocno mozes to isto i sa OI. U SRB bez ikakvih problema ides sa OI i ne treba ti putovnica tako i za zemlje EU/EGP
i nogom u guzicu je korak naprijed
15 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Pero Dinamit kaže...
Pa onda isto tako moze vrijediti i za vozacku, odes u drugu drzavu autom i sto onda?

 pa ko ide preko granice taj je moro produžit, jednostavno. Ovi što im dokumenti ne vrijede ne idu preko granice... Dobro, neki su možda išli sa isteklim vozačkim jer dok ne dođe do nekog sranja niko te ne pita.

 

2 godine
offline
Provjerite valjanost osobnih dokumenata, proglašen

Odluka počinje vrijediti od dana objavljivanja odluke VladeRH u Narodnim novinama...

(to ne piše) 

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
BMT kaže...
Osobna karta mora uvijek biti važeća. Prilično sam uvjeren da ju putovnica ne može zamijeniti. Napokon, putovnica ne sadrži mnoge podatke koje osobna karta sadrži.

 na dosta mjesta možeš vidjeti da traže broj osobnog dokumenta i pri tome možeš birati jel koristiš osobnu ili putovnicu tako da... u dobrom dijelu slučajeva putovnica može zamjeniti osobnu...

6 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Znači čipiranju je došao kraj...tko se čipirao nije... magarac
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
BMT kaže...

Može li mi netko objasniti kako MUP Hrvatske može reći da istekla putovnica vrijedi i dalje? Valjda policija u zemlji u koju se putuje može reći priznaje li istekle putovnice ili ne. Ne vrijede odluke hrvatskih vlasti u drugim državama ni obratno.

Nikad MUP ni nije rekao da vani važe. To je bio "problem" od početka sa svim dokumentima.

Jedino, onaj tko je bio pametan zamijenio je dokumente za vrijeme pandemije, bile su ipak manje gužve.

8 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Old Iggy kaže...

Jedino, onaj tko je bio pametan zamijenio je dokumente za vrijeme pandemije, bile su ipak manje gužve.

Hvala na komplimentu, gospodine 

 

P.S. i još uvijek sam pametan, da se razmemo 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
online
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
fer-de-lance kaže...
Old Iggy kaže...

Jedino, onaj tko je bio pametan zamijenio je dokumente za vrijeme pandemije, bile su ipak manje gužve.

Hvala na komplimentu, gospodine 

 

P.S. i još uvijek sam pametan, da se razmemo 

 

 

11 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
BMT kaže...

Ako se to pitanje za mene, referiram se na ovo: "Tada, naime, prestaju važiti sve u međuvremenu istekle osobne iskaznice, jednako kao i putovnice te vozačke dozvole."

 

Iz toga proizlazi da su, prema našem MUP-u, istekle putovnice i vozačke dozvole vrijedile i dalje. Jedno je njihova valjanost, a drugo je (ne)postojanje obaveze da ih se zamijeni.

 

I dok MUP Hrvatske može priznavati valjanost istekle vozačke dozvole ako to želi, nijedan dokument ne mora, ako mu je istekao rok, priznavati strana država, što se posebno odnosi na putovnicu kojoj je ako ne jedina, a ono primarna svrha da dokaže državljanstvo osobe u drugoj zemlji. Štoviše, mnoge države ne priznaju ni putovnice koje nisu istekle ako im je rok valjanosti prekratak ili u njima ima, prema njihovom mišljenju, premalo praznih stranica za vize (uključujući i samo potvrde ulaska i izlaska iz zemlje). Neke ne priznaju putovnice u kojima se nalaze dokazi o boravku u nekim trećim državama (npr. ako je netko ishodio rusku vizu za posjetu Krimu, neće s tom putovnicom smjeti ući u Ukrajinu).

Ako neka država priznaje dokument izdan u drugoj državi, zašto ne bi priznala dokument kojemu je ta ista država produžila rok trajanja. Zar to nije isto kao da je izdan novi dokument?

42
16 godina
online
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
markoBT kaže...
BMT kaže...

I dok MUP Hrvatske može priznavati valjanost istekle vozačke dozvole ako to želi, nijedan dokument ne mora, ako mu je istekao rok, priznavati strana država,

Ako neka država priznaje dokument izdan u drugoj državi, zašto ne bi priznala dokument kojemu je ta ista država produžila rok trajanja. Zar to nije isto kao da je izdan novi dokument?

Nije. Svaka država ima svoja pravila, na stranu što većina zemalja traži dodatne stvari (tipa, ne možeš ući s važećom putovnicom ako traje još manje od npr. 6 mjeseci).

15 godina
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
fer-de-lance kaže...
Old Iggy kaže...

Jedino, onaj tko je bio pametan zamijenio je dokumente za vrijeme pandemije, bile su ipak manje gužve.

Hvala na komplimentu, gospodine 

 

P.S. i još uvijek sam pametan, da se razmemo 

 

 sto mu dabrova ontaria! zamijenio sam osobnu staro-za-novo (uz nadoplatu) u jeku koronarija, jer mi je postojeća istekla. pojma nis imal da zapravo vrijedi dok se špica ne odvrti na kraju.  a gužve su uvijek bile. to je dio folkloranih običaja i starih navada. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 18:14 (Ajar).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Provjerite valjanost osobnih dokumenata, progl
Ajar kaže...

pojma nis imal da zapravo vrijedi dok se špica ne odvrti na kraju. 

 O tome se pisalo i pričalo tisućama puta. Doslovno.

14 godina
offline
Provjerite valjanost osobnih dokumenata, proglašen

Dakle ljudovi ako nekome istekne dokument u vrijeme pandemije proglasene u toj doticnoj zemlji ciji je gradjanin dokument vazi do isteka pandemije i moram se obnoviti u roku 30 dana od proglasenja kraja pandemije u NN. Dakle meni je prije nesto manje ili skoro 2 godine istekla vozačka dozvola te ista na teritoriju HR vrijedi i dalje a ako zelim napustiti vozilom teritorij HR tada ista ne vrijedi jer je istekla. Prema tome to je vrlo jasno jer svaka drzava propisuje odredjena prava na svome teritoriju za i nakon prestanka pandemije a posebno ako se radi o posebno zaraznim bolestima za koje tada se time smanjuje mogucnost nepotrebne zaraze i ugroze pucanstva cekanjem na produzenje nekih manje potrebnih dokumenata ako pojedinac ne napusta teritorij maticne zemlje.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 12:37 (dagoberhr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice