Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrinjsku

poruka: 15
|
čitano: 11.275
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrinjsku".
15 godina
offline
Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrinjsku

diljem plavo-bijelog krumpira postoje svakakve birokracije, manje ili više komplicirane i zajebane, neke čak i nisu same sebi svrha. ipak, definitivno najneučinkovitija i najgluplja je rvacka: zahtjeve za osobne može (ali neće, osim nekih) primati svaka, primjerice policijska ispostava, a iskaznice (koje svima štanca akd iliti "agencija za komercijalnu djelatnost"- u oštroj konkurenciji jedan od najglupljih naziva državne firme) dostavljati poštom, kao što čine s vozačkima. ali ne. i nitko nema pojma zašto ("joj, znate, ..."; joj, ne znam ). i nitko ni za što nije nadležan ("ja tu samo radim ..."). a doći u nas do nečega (što ti država nameće kao obavezno a zatim naplaćuje i maltretira s čekanjima, papirima ...) bez čekanja ... mislim, vrbanus, di ti živiš? aj se priberi malo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 16:32 (Ajar).
Moj PC  
3 2 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrinjsku

Država će sama sebe ugušiti skraćivanjem rokova valjanosti dokumenata zbog isteka certifikata u njima. Tako sam ja najnoviju osobnu dobio na rok od 5 godina, a ranije bi to bilo 10 godina. I nekako mi se neće dati ići po novu za cca 3 godine.

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Bio neki dan u Heinzelovoj, predao zahtjev (praktično samo potvrdu o uplati) bez čekanja, sustav online izbora/rezervacije termina dobro radi.

Neusporedivo s onim maltretiranjem kada sam trebao novu putovnicu prošle godine i bio prisiljen fizički doći do redomata.
...
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 17:14 (Miro).
Moj PC  
0 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Miro kaže...
Bio neki dan u Heinzelovoj, predao zahtjev (praktično samo potvrdu o uplati) bez čekanja, sustav online izbora/rezervacije termina dobro radi.

Neusporedivo s onim maltretiranjem kada sam trebao novu putovnicu prošle godine i bio prisiljen fizički doći do redomata.

ipak ostaje još mnogo pitanja: kao što napisah, vozačke akd šalje uredno poštom, bez frke. osobne ne (ne znam za putovnice; pretpostavljam jednako ne). nitko nema pojma zašto. osobnu sam mijenjao prošle godine i čekao dvaput po dva i pol sata (samo!) u policijskoj na črnomercu (predaja papira + podizanje), s ljudima koji su to mjesto pronašli nakon što su ih izbezumile heinzelova i petrinjska (a tu ima priča i dogodovština ...). moguće je da su štogod poboljšali no neću dugo čekati na provjeru, jer su im (kao što je kolega iznad napisao) skratili trajanje. jednako bez pojašnjenja. fenomenalno je kako doista nitko ništa ne zna, ma koga pitaš, i svi se prave grbavi: murija, šalteraši, iskusniji čekači, ljudi s "vezom" ... nitko ni trc. koga pitati, zapravo? usporedbe radi, kad sam došao u beč (na godinu dana boravka), svu (svu! - prijavu, zdravstveno, bla) papirologiju sam obavio za pola (1/2!) sata. bez "redomata" i natezanja. k'o po špagi. a još i puše u kancelarijama i govore samo njemački. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Miro kaže...
Bio neki dan u Heinzelovoj, predao zahtjev (praktično samo potvrdu o uplati) bez čekanja, sustav online izbora/rezervacije termina dobro radi.

Neusporedivo s onim maltretiranjem kada sam trebao novu putovnicu prošle godine i bio prisiljen fizički doći do redomata.

 Doživio sam sve suprotno.

 

Doduše, gnjavaže je bilo u manjem opsegu jer su tada još vrijedile COVID potvrde za ulaz u Petrinjsku, tako da je bilo ljudi, ali ne kao sada. Čekao sam sat i nešto za predaju, a za preuzimanje se više ne sjećam koliko sam čekao, ali sam čekao.

 

U slučaju putovnice prije točno godinu dana bio je dar-mar. Čovjek na čovjeku u Petrinjskoj. Osobne+putovnice+potvrde o boravku za strance (radnike) + preguravanje + njih četvoro na istom šalteru s jednim brojem... I 2/3 njih je plaćalo hitni postupak (24 sata). Pogriješio sam jer nisam platio 100 kuna više i tražio dostavu nove putovnice na kućnu adresu, pa sam se još jednom načekao kod preuzimanja. Sve to uz redomat na mobitelu (uz spomenuto preuzimanje papirića na licu mjesta). Jer ne znaš koliko je ljudi prije tebe odustalo, pa se brojevi odjednom počnu brzo pomicati ili sve odjednom zapne. Pa ne znaš bi li ostavio dodatnu obavezu koju si dogovorio dok čekaš putovnicu ili ne.

 

Totalni gubitak vremena.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 19:25 (NetkoNegdje).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Ajar kaže...

ipak ostaje još mnogo pitanja: kao što napisah, vozačke akd šalje uredno poštom, bez frke. osobne ne (ne znam za putovnice; pretpostavljam jednako ne).

 Putovnice: da. I to, nažalost, nisam iskoristio.

 

"Pri tome hrvatski državljani s prebivalištem u Republici Hrvatskoj mogu izabrati način preuzimanja izrađene putovnice, odnosno mogu izabrati hoće li izrađenu putovnicu preuzeti u PU/PP ili na adresi prebivališta ili boravišta."

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Ajar kaže...

jer su im (kao što je kolega iznad napisao) skratili trajanje. jednako bez pojašnjenja. fenomenalno je kako doista nitko ništa ne zna, ma koga pitaš, i svi se prave grbavi: murija, šalteraši, iskusniji čekači, ljudi s "vezom" ... nitko ni trc. koga pitati, zapravo?

 Skratili su valjanost osobne zbog certifikata u njoj (e-osobna), a koji vrijedi 5 godina. I to je bilo pojašnjeno. Mada se možda nije čulo od silnih vijest o koroni.

 

Valjanost

Maksimalno razdoblje valjanosti:

5 godina(e)

Minimalna dob da bi isprava bila valjana:

65 godina(e)

Valjanost – dodatne informacije:

Za osobnu iskaznicu koja sadrži nacionalne certifikate.

 

https://www.consilium.europa.eu/prado/hr/HRV-BO-03002/index.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 19:37 (NetkoNegdje).
16 godina
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Sve je to divno ako si drzavljanin RH sa prebivalistem u RH. ALI ako nemas prebivaliste u RH nego primjerice u Austriji a trebas putovnicu ili nedo Bog osobnu pripremi se na muke po Sizifu. Prvo zoves veleposlanstvo u Becu da dobijes termin (jer su iz nekog njima znanog razloga srezali konzularne dane u Innsbruck i Feldkirch na skoro pa 3 godisnje). Oni rade do podne, od mene do Beca trebas trebas cca 6 sati autom ako nema baustele i zastoja vecih. Znaci dobijes termin u 8 ujutro, najbolje krenut oko 1. Dodjes tamo, ne pustaju te unutra do 7:58. Shvatis da termin u 8 ima jos 5 ljudi. Ajde budes dobar i pustis njih ispred. Na red dolazis oko 9:45 da bi ti "ljubazna" teta rekla da ti Meldezettel (potvrda o prijavi u Austriji) ne vrijedi jer je starija od 6 mjeseci. Pitas koja je to fora jer Meldezettel u Austriji nema rok isteka i jednom kad se prijavis vrijedi dok god ne odjavis trajno prebivaliste u Austriji. Kaze ona takva su pravila da kod njih u veleposlanstvu eto ne vrijede dokumenti stariji od 6 mj. Reko pa na osobnoj mi pise adresa i svi podaci, na vozackoj takodjer, mozete provjerit s Austrijskom policijom, dat moj SVN (broj socijalnog osiguranja) i oni ce vam poslat sve moje podatke gdje sam prijavljen. Imam i novu e-card na kojoj pisu svi podaci ali oni to ne prihvacaju kao sluzbeni dokument. Covjek koji je sjedio do nje mi ladno kaze "momak sjedi u auto, odi u Petrinjsku u Zagreb, predaj zahtjev za putovnicu i za 2 dana ti bude gotova, kod nas bi i tako cekao 6-8 tjedana"... Ja ostao paf, reko koga yebete vi. Pa kaze takva su pravila. Izasao van ljut ko ris, sjeo u auto i za Zagreb. Putem si rezevrirao smjestaj za jednu noc. Sutra ujutro ranom zorom otisao u Petrinjsku, drugi na redu, predao sve, platio, kaze ljubazna teta bit ce putovnica gotova popodne. Reko molim, kaze ona da, predali ste rano ujutro, bit ce popodne gotova dobit cete SMS. Prozujao po gradu, kupio zalihu cedevite, linolade i pastete Argete (stoka pokupi ranim jutrom cim dodje u Lidl ili Interspar u Landeck/Imst) i popododne dobio SMS. Pokupio putovnicu i nazad u Austriju. Tjedan dana poslije mene je i zena napravila isto jer joj je putovnica bila pred istekom. Iduci puta kad budem trebao radit dokumente sjednem sa zenom u auto, fino za Zg cetvrtkom, u petak predamo i pokupimo i provedemo vikend u Zg. Zivjela birokracija
To ask why we fight, is to ask why the leaves fall. It is in their nature...
Moj PC  
8 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Ajar kaže...
Miro kaže...
Bio neki dan u Heinzelovoj, predao zahtjev (praktično samo potvrdu o uplati) bez čekanja, sustav online izbora/rezervacije termina dobro radi.

Neusporedivo s onim maltretiranjem kada sam trebao novu putovnicu prošle godine i bio prisiljen fizički doći do redomata.

ipak ostaje još mnogo pitanja: kao što napisah, vozačke akd šalje uredno poštom, bez frke. osobne ne (ne znam za putovnice; pretpostavljam jednako ne). nitko nema pojma zašto. osobnu sam mijenjao prošle godine i čekao dvaput po dva i pol sata (samo!) u policijskoj na črnomercu (predaja papira + podizanje), s ljudima koji su to mjesto pronašli nakon što su ih izbezumile heinzelova i petrinjska (a tu ima priča i dogodovština ...). moguće je da su štogod poboljšali no neću dugo čekati na provjeru, jer su im (kao što je kolega iznad napisao) skratili trajanje. jednako bez pojašnjenja. fenomenalno je kako doista nitko ništa ne zna, ma koga pitaš, i svi se prave grbavi: murija, šalteraši, iskusniji čekači, ljudi s "vezom" ... nitko ni trc. koga pitati, zapravo? usporedbe radi, kad sam došao u beč (na godinu dana boravka), svu (svu! - prijavu, zdravstveno, bla) papirologiju sam obavio za pola (1/2!) sata. bez "redomata" i natezanja. k'o po špagi. a još i puše u kancelarijama i govore samo njemački. 

 I ja sam kritičan prema eGrađani i birokraciji, tako da te razumijem, ali ti od bijesa "laješ na mjesec", a uopće se nisi fokusirao na informaciju (obavijest) koju komentiramo.

 

Prije cca mjeseca dana su ukinuli online korištenje redomata za Petrinjsku, s opravdanjem da se sele (i to su informacije od korisnika, a ne iz službenih kanala). A istovremeno ministar poziva građane da izvade nove dokumente, što prije... U tom periodu je funkcioniralo online uzimanje termina samo u Heinzelovoj (što je meni osobno bilo OK, ali za sve koji su htjeli žurno izvaditi dokument - to je bio problem). Sada se dogodilo da su doista preselili, a uz to je i "proradio" online redomat.

 

Korištenje redomata na taj način ti omogućava isto ovo što si doživio u Austriji - osobno sam to iskusio, najviše vremena mi je trebalo da se parkiram, na šalter sam bio pozvan točno u terminu koji sam sam odabrao prije 14 dana.

 

Putovnice se može dobiti poštom (već su ti to odgovorili), a tko zna - možda kod sljedećeg vađenja nove eOI bude to uvedeno (sada je to nova generacija, prva koja traje samo 5g, treba preuzeti i potpisati papire sa PIN-om i PUK-om, kod sljedeće zamjene ako se ne mijenjaju ti podaci, moguće je i slanje poštom). Meni se osobno to i ne čini bitno - ako imam sustav koji mi omogućava da dođem i bez čekanja pokupim novu OI, to je ok. Popi***io sam prošle godine kada sam dizao putovnicu koju sam vadio po žurnom postupku, tada još nije bilo online redomata.

 

 

NetkoNegdje kaže...
Miro kaže...
Bio neki dan u Heinzelovoj, predao zahtjev (praktično samo potvrdu o uplati) bez čekanja, sustav online izbora/rezervacije termina dobro radi.

Neusporedivo s onim maltretiranjem kada sam trebao novu putovnicu prošle godine i bio prisiljen fizički doći do redomata.

 Doživio sam sve suprotno.

 

Doduše, gnjavaže je bilo u manjem opsegu jer su tada još vrijedile COVID potvrde za ulaz u Petrinjsku, tako da je bilo ljudi, ali ne kao sada. Čekao sam sat i nešto za predaju, a za preuzimanje se više ne sjećam koliko sam čekao, ali sam čekao.

 

U slučaju putovnice prije točno godinu dana bio je dar-mar. Čovjek na čovjeku u Petrinjskoj. Osobne+putovnice+potvrde o boravku za strance (radnike) + preguravanje + njih četvoro na istom šalteru s jednim brojem... I 2/3 njih je plaćalo hitni postupak (24 sata). Pogriješio sam jer nisam platio 100 kuna više i tražio dostavu nove putovnice na kućnu adresu, pa sam se još jednom načekao kod preuzimanja. Sve to uz redomat na mobitelu (uz spomenuto preuzimanje papirića na licu mjesta). Jer ne znaš koliko je ljudi prije tebe odustalo, pa se brojevi odjednom počnu brzo pomicati ili sve odjednom zapne. Pa ne znaš bi li ostavio dodatnu obavezu koju si dogovorio dok čekaš putovnicu ili ne.

 

Totalni gubitak vremena.

 Isto se i meni dogodilo, baš točno prije godinu dana, morao sam na poslovni put i zbog toga mi je u kratkom roku trebala nova putovnica, pa sam je izvadio žurnim postupkom, uz masu nerviranja i gubljenja vremena - a da bi sve bilo brže (naivac) nisam izabrao dostavu poštom, već se odlučio za osobno podizanje... Užas.

 

Sada bi to uz ovaj online redomat, trebalo biti puno lakše. Za redovni postupak, kada nisi u žurbi je super, osobno sam iskusio.

 

Usput budi rečeno, loše je što se nova putovnica može online izvaditi samo u roku od godine dana od vađenja eOI (pisali smo o tome, između ostalog: https://www.bug.hr/servisi/stedimo-li-vrijeme-koristeci-drzavnu-platformu-e-gradjani-33168).

 

Dobra stvar kod vađenja eOI što nije potrebno predati sliku - uzeli su istu onu koju sam predao za putovnicu.

 

...
13 godina
online
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Miro kaže...
Dobra stvar kod vađenja eOI što nije potrebno predati sliku - uzeli su istu onu koju sam predao za putovnicu.

"Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice nije potrebno priložiti fotografiju ako je u evidenciji osobnih iskaznica ili evidenciji putnih isprava pohranjena fotografija koja je ranije korištena za izradu osobne iskaznice ili putovnice, pod uvjetom da od dana kada je fotografija prvi put korištena nije proteklo više od pet godina te da izgled osobe nije bitno promijenjen."

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Miro kaže...

 

Prije cca mjeseca dana su ukinuli online korištenje redomata za Petrinjsku, s opravdanjem da se sele (i to su informacije od korisnika, a ne iz službenih kanala). A istovremeno ministar poziva građane da izvade nove dokumente, što prije... U tom periodu je funkcioniralo online uzimanje termina samo u Heinzelovoj (što je meni osobno bilo OK, ali za sve koji su htjeli žurno izvaditi dokument - to je bio problem). Sada se dogodilo da su doista preselili, a uz to je i "proradio" online redomat.

 

Popi***io sam prošle godine kada sam dizao putovnicu koju sam vadio po žurnom postupku, tada još nije bilo online redomata.

 

 

Usput budi rečeno, loše je što se nova putovnica može online izvaditi samo u roku od godine dana od vađenja eOI (pisali smo o tome, između ostalog: https://www.bug.hr/servisi/stedimo-li-vrijeme-koristeci-drzavnu-platformu-e-gradjani-33168).

 

Dobra stvar kod vađenja eOI što nije potrebno predati sliku - uzeli su istu onu koju sam predao za putovnicu.

 

 Tek su sada počeli na radio Sljemenu govoriti o obnovi Petrinjske i selidbi na druge adrese. Dobar dio ljudi neće znati za to, pa će opet doći u Petrinjsku.

 

Prije godinu dana bio je online redomat ali si morao otići po papirić na fizički redomat. Napola online redomat, jer si samo mogao pratiti kako brojevi napreduju i nisi morao biti cijelo vrijeme u Petrinjskoj.

 

Ja sam morao dati novi fotku za osobnu, pa nisam morao za putovnicu. I ovaj put sam se odjednom fotkao dvaput, jednom s naočalima, jer sam na prošloj fotki imao naočale, a drugi put bez naočala jer mi je fotić napomenuo da je sada tako. U Petrinjskoj na šalteru sam ponudio obje, ali su uzeli fotku bez naočala (kompjuterska obrada, prepoznavanje lica...).

15 godina
offline
Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrinjsku

da, vidiš, nisam morao dati novu fotografiju, jer mi je njuška nepromjenjivo ružna i antipatična već desetljećima.  i nikako ne ide bez naočala (i nisu pitali ništa). i ne pamtim više doba bez njih (treći osnovne?). u svakom slučaju valja pokušati bez novog fotografiranja, osim u slučaju novonarasle bradurine, izobličene kljuke ili promjene spola. i ak si odrežeš uho, k'o van gogh. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrinjsku

Upravo sam se vratio iz Vukovarske, nakon predaje zahtjeva, pa još uvijek pod lijepim dojmom, osjetih potrebu opisati iskustvo. Nije bilo online brojeva, pa sam koristio fizički redomat. Dobio broj O-035, a na semaforu stoji O-034, tako da sam jedva stigao izvršiti uplatu. Praktički bez čekanja došao na šalter, potpisao se, dao otiske i pozdravio se s vrlo ugodnom gospođom na šalteru. Sve skupa dvadesetak minuta i to bez rezerviranog termina.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
Ne znam kad misle proširiti online usluge sad kad imamo eoi
 
0 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zagrepčani od sada po eOsobnu umjesto u Petrin
gast0n kaže...

Upravo sam se vratio iz Vukovarske, nakon predaje zahtjeva, pa još uvijek pod lijepim dojmom, osjetih potrebu opisati iskustvo. Nije bilo online brojeva, pa sam koristio fizički redomat. Dobio broj O-035, a na semaforu stoji O-034, tako da sam jedva stigao izvršiti uplatu. Praktički bez čekanja došao na šalter, potpisao se, dao otiske i pozdravio se s vrlo ugodnom gospođom na šalteru. Sve skupa dvadesetak minuta i to bez rezerviranog termina.

 Tako bi trebalo biti često, da ne kažem, uvijek. Jer ne može biti uvijek, ali je grozno čekati satima.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice