Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

poruka: 39
|
čitano: 9.489
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad".
12 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Dost glupo od Austrijanaca

:(

EDIT: Sarkazam, ne bas ocit

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.4.2023 9:53 (BorgMater).
 
0 6 hvala 0
15 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

približno jednu godinu sam živio & radio štetu u neposrednoj blizini fernwärme, u heiligenstadt-u (hundertwasserov projekt). ne samo da spalionica izgleda sumanuto dobro, nego i proizvodi manje-više badava grijanje za okoliš i ne zagađuje ništa. čitave dane u nju upadaju kolone kozmetičarskih kamiona za istovar (bečani ne odvajaju baš nešto otpad a ima ga posvuda i čisti se nemilice i skuri se sve). baš sam si mislil kak bi bilo dobro tak nekaj imati doma no iznenada me u razvodnu kutiju šupi zbilja: više nismo austrougarska pa nije za očekivati imalo pameti. i bi tako, još uvijek. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2023 9:28 (Ajar).
Moj PC  
25 0 hvala 0
12 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Nije problem spalionica i njezina izgradnja. Problem je nadzor rada i onečišćenja koje stvara. Kod nas bi taj posao dobio nečiji rođo koji bi otpad "vozio u obližnju šumu" a filtere mijenjao svake prijestupne godine. I toga su ljudi svjesni. Daleko smo mi od jedne Austrije...

 
33 0 hvala 2
13 mjeseci
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
BorgMater kaže...

Dost glupo od Austrijanaca

:(

 Zašto je glupo? Osim Autrijanaca dobar dio svijeta spaljuje otpad, od Japana i Kine do Amerike i Europe samo smo mi Hrvati uvijek najpametniji i veći katolici od pape... 

16 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Jer mi ne stvaramo otpad, pa nije ni naš problem!? 🤔
Bolje 5 do 12 nego ni jedna poslije 1! :)
16 godina
suspendiran
online
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Nemam ništa protiv spalionice ako se radi skupa sa sortirnicom + ako se stavi na rubni dio grada, bez obzira kakve filtere razvijali. Stvarno ne vidim razloga da se trpa igdje bliže od Stupčke šume, dapače, bilo bi idealno da se stavi uz prugu u šumi te da čak postane regionalni centar za odvajanje i spaljivanje otpada

 
3 0 hvala 1
13 mjeseci
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Jedna od velikih prednosti spalionica je generiranje topline izgaranjem što se može koristiti za grijanje gradova. Nerealno je očekivati da bi to bilo izvedivo u manjim sredinama no mislim da bi bilo super u velikim gradovima tipa Zagrebu. Imaš veliku bazu za proizvodnju sirovine a možeš i prikupljat iz okolnih mjesta. 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Baš su ti Austrijanci kretenski narod. Spaljuju smeće i onda one ostaloče utiskuju u buštotine i rudnike, a ne kao pravi ljudi smeče u šumu baciti. Sve kreten do kretena u Austiji rijetko nazadonj zemlji. Kaže glupi austrijanac de dođi kod mene raditi za 5k €, ima 13 i 14 plača, ma siši ti meni đokicu frende mogu ja u HR i za manje raditi. Kaže brat u Beču evo kupio sam stan za 500k€ otplatit ću ga za 8g, ma nosi se ti ja ću fino svou kuću od 100k otplaćivati 20g.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2023 10:17 (Gajotres).
 
16 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Ili se stavi u blizini neke industrijske/poslovne zone pa proizvodi toplinu za njihove potrebe. Spalionica se ne bi trebala raditi samo kao elektrana, treba biti kogeneracija da se maksimalno iskoristi gorivo.
16 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
mjaneci3 kaže...

Nije problem spalionica i njezina izgradnja. Problem je nadzor rada i onečišćenja koje stvara. Kod nas bi taj posao dobio nečiji rođo koji bi otpad "vozio u obližnju šumu" a filtere mijenjao svake prijestupne godine. I toga su ljudi svjesni. Daleko smo mi od jedne Austrije...

 To je srz problema.

 Pokralo bi se prije same izgradnje, za vrijeme izgradnje i nakon izgradnje.

 

 Naravno da bi se sve prelamalo preko leda naroda koji bi to sve platio i kasnije se navjerojatnije trovao zbog korumpirane uprave i nadzora.

 Dok god vecina naroda koja ne izlazi na glasanje - spava, nista se nece promjenit.

Truth in engineering.
15 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Batista kaže...
mjaneci3 kaže...

Nije problem spalionica i njezina izgradnja. Problem je nadzor rada i onečišćenja koje stvara. Kod nas bi taj posao dobio nečiji rođo koji bi otpad "vozio u obližnju šumu" a filtere mijenjao svake prijestupne godine. I toga su ljudi svjesni. Daleko smo mi od jedne Austrije...

 To je srz problema.

 Pokralo bi se prije same izgradnje, za vrijeme izgradnje i nakon izgradnje.

 

 Naravno da bi se sve prelamalo preko leda naroda koji bi to sve platio i kasnije se navjerojatnije trovao zbog korumpirane uprave i nadzora.

 Dok god vecina naroda koja ne izlazi na glasanje - spava, nista se nece promjenit.

Ako bi se išlo preko EU fondova onda se teško može muljat. 

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
mjaneci3 kaže...

Nije problem spalionica i njezina izgradnja. Problem je nadzor rada i onečišćenja koje stvara. Kod nas bi taj posao dobio nečiji rođo koji bi otpad "vozio u obližnju šumu" a filtere mijenjao svake prijestupne godine. I toga su ljudi svjesni. Daleko smo mi od jedne Austrije...

 Potrebno je nešto započeti. Ova agonija s otpadom u Zagrebu (Rijeci, Splitu...) predugo traje. Rođu treba otpratiti do najbliže državne granice i zahvalit mu se na suradnji.

15 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Sve Bečke spalionice su na rubovima grada. Grad se s vremenom širi i raste. Ona stara 60 godina kad je građena bila je na rubu ili izvan grada, a i sada je u industrijskoj zoni okružena više hangarima nego stambenim zgradama.

Jer spalionica, da se ne lažemo, ne čini okolni zrak čišćim nego zagađenijim. Pitanje je samo količine zagađenja, veliko ili malo zagađenje.

Zato nitko pametan ne gradi izvor zagađenja u najgušće naseljenom području jer će najviše ljudi pogoditi udisanje lošijeg zraka i bolesti koje to donosi.

Već sada puno ljudi u svijetu umire samo iz tog razloga, zagađenja zraka, ne moramo još dodavati "gas".

Znači ako se gradi, onda na rubnim dijelovima ili izvan grada ali u blizini grada.

Naši "pametnjakovići" bi radili spalionicu usred grada. To je ključna razlika Beč vs Zagreb. Kod nas nema pameti, samo novac se gleda.

Idi i radi nešto korisno!
 
1 1 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Batista kaže...

 Dok god vecina naroda koja ne izlazi na glasanje - spava, nista se nece promjenit.

 I da na izbore izađe 90% glasača, ništa se ne bi promijenilo. Dok ljudi imaju koristi od ovakve situacije u društvu, neće ništa promijeniti.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Gajotres kaže...
Batista kaže...
mjaneci3 kaže...

Nije problem spalionica i njezina izgradnja. Problem je nadzor rada i onečišćenja koje stvara. Kod nas bi taj posao dobio nečiji rođo koji bi otpad "vozio u obližnju šumu" a filtere mijenjao svake prijestupne godine. I toga su ljudi svjesni. Daleko smo mi od jedne Austrije...

 To je srz problema.

 Pokralo bi se prije same izgradnje, za vrijeme izgradnje i nakon izgradnje.

 

 Naravno da bi se sve prelamalo preko leda naroda koji bi to sve platio i kasnije se navjerojatnije trovao zbog korumpirane uprave i nadzora.

 Dok god vecina naroda koja ne izlazi na glasanje - spava, nista se nece promjenit.

Ako bi se išlo preko EU fondova onda se teško može muljat. 

 Zapelo bi na javnoj nabavi i onda bi se otezalo od nemila do nedraga.

16 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Gajotres kaže...

Ako bi se išlo preko EU fondova onda se teško može muljat. 

 Pa sad, jako diskutabilno i to...

 Da EU pronade tu interese u smislu crne rupe za spaljivanje lijekova i cega sve ne, ko zna kakav scenarij mozes dozivjet...

Truth in engineering.
14 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Keso kaže...

Sve Bečke spalionice su na rubovima grada. Grad se s vremenom širi i raste. Ona stara 60 godina kad je građena bila je na rubu ili izvan grada, a i sada je u industrijskoj zoni okružena više hangarima nego stambenim zgradama.

Jer spalionica, da se ne lažemo, ne čini okolni zrak čišćim nego zagađenijim. Pitanje je samo količine zagađenja, veliko ili malo zagađenje.

Zato nitko pametan ne gradi izvor zagađenja u najgušće naseljenom području jer će najviše ljudi pogoditi udisanje lošijeg zraka i bolesti koje to donosi.

Već sada puno ljudi u svijetu umire samo iz tog razloga, zagađenja zraka, ne moramo još dodavati "gas".

Znači ako se gradi, onda na rubnim dijelovima ili izvan grada ali u blizini grada.

Naši "pametnjakovići" bi radili spalionicu usred grada. To je ključna razlika Beč vs Zagreb. Kod nas nema pameti, samo novac se gleda.

A zagađuje, zagađuje sve zrak od prometa, loženja drva, svega redom...

Prije su ljudi sve spalili u pećima na drva na selu i nije bilo extra smeća.

A i ovo u gradovima pa ne mora se paliti stalno, nego pratiš prognozu i kad je burovito vrijeme sve možeš spaliti. Uz dobre filtere, nebi trebalo biti problema.

14 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

ih kakav Beč, kakvi bakrači, nismo više bečki konjušari!

 

Pitajte baju Pripuza jel ima on računice u tome, pa će da bidne i spalionica onda...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

pametni naprave skijašku stazu na spalionici 

Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
suspendiran
online
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Gallu kaže...
Ili se stavi u blizini neke industrijske/poslovne zone pa proizvodi toplinu za njihove potrebe. Spalionica se ne bi trebala raditi samo kao elektrana, treba biti kogeneracija da se maksimalno iskoristi gorivo.

 I zbog toga što se treba gledati i iskorištavanje topline, tu je i najveća kočnica izgradnje, jer za iskorištavanje topline treba ili spojiti na postojeću toplinsku infrastruktruru što znači da mora biti u gradu, ili graditi novu što je upitno isplativo jer zahtjeva industriju ili kvartove sa zgradama koji mogu koristiti takav sustav topline što bi značilo da se treba raskopati pol grada a to je pak pitanje da li odgovara ljudima koji su već uselili u zgrade s plinom.

 

Uzevši u obzir sve navedeno, najlogičnije je da spalionica bude kod toplane istok (spojeno na već postojeću toplinsku mrežu, blizina save, blizina jakuševca) no to bi značilo da bi ispušni plinovi išli najviše prema novom zagrebu istok jer tako najviše puše ruža vjetrova a najekološkije Stupnička šuma jer bi od tamo išlo "samo" malo po Horvatima i možda Kupinečkom kraljevcu

13 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Ništa Beč, ništa Australci. Evo sad će za 5 god okruglih 500 god da smo ostali bez neovisnosti, nećemo pod njihovu kapu  više nikada, sada imamo adeze i Hrvacku. /s

E da je trijalizam habsb. monarhije uspio, ovakva jedna je mogla bit i u Agramu...

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Van_hohenheim kaže...
BorgMater kaže...

Dost glupo od Austrijanaca

:(

 Zašto je glupo? Osim Autrijanaca dobar dio svijeta spaljuje otpad, od Japana i Kine do Amerike i Europe samo smo mi Hrvati uvijek najpametniji i veći katolici od pape... 

 

 

Zato jer je glupo! Dosta je malo proguglati i vidjeti kakvo je stvarno stanje:

 

https://zerowasteeurope.eu/press-release/130494/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1753-6405.12939

 

Sve je to bajno i krasno na papiru, a onda fino ispod radara svima smrdi i truje... Evo samo nekih nuspojava:

 

Results: A range of adverse health effects were identified, including significant associations with some neoplasia, congenital anomalies, infant deaths and miscarriage, but not for other diseases. Ingestion was the dominant exposure pathway for the public. Newer incinerator technologies may reduce exposure.

 

Koji je to projekt u gradu Zagrebu dobro izveden? Možda pročiščivač otpadnih voda koji smrdi i truje okolna naselja i koji ima 500.000 tona mulja koji bi sada spalili na par km od centra grada..

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2023 12:38 (DarK.xy).
12 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Možda da na 600km2 ne živi milijuni ljudi, dok je ostatak od 56.000 km2 generalno slabo naseljen?

Evo pićim iz OG-ZG-OG svaki radni dan, treba od centra Ogulina do Branimir centra točno sat vremena. Ujutro krećemo u 6, doma krećemo u 15.30. jedino je sranje kad su produženi vikendi/blagdani pa se produži put pola sata.

Kolega iz ureda živi u Dugom selu, njemu treba 50 min, također do Branimira.

Jednostavno ne kužim kaj se ljudi toliko gužvaju u ZG i prigradska mjesta, posebno sad kad su cijene najma i općenito nekretnina u nebesa otišle, prometno Zg je jedna velika frustracija, a kvalitet života je toliko dobar da tko god ima viksu/obitelj izvan Zg svaki vikend bježi glavom bez obzira...

Halo Bing! Kako bratac?
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Hornet_93 kaže...

Možda da na 600km2 ne živi milijuni ljudi, dok je ostatak od 56.000 km2 generalno slabo naseljen?

Evo pićim iz OG-ZG-OG svaki radni dan, treba od centra Ogulina do Branimir centra točno sat vremena. Ujutro krećemo u 6, doma krećemo u 15.30. jedino je sranje kad su produženi vikendi/blagdani pa se produži put pola sata.

Kolega iz ureda živi u Dugom selu, njemu treba 50 min, također do Branimira.

Jednostavno ne kužim kaj se ljudi toliko gužvaju u ZG i prigradska mjesta, posebno sad kad su cijene najma i općenito nekretnina u nebesa otišle, prometno Zg je jedna velika frustracija, a kvalitet života je toliko dobar da tko god ima viksu/obitelj izvan Zg svaki vikend bježi glavom bez obzira...

 Da i meni je to fascinantno, praktično na potezu od ZG do Karlovca... ili u bilo kojem smjeru od ZG a da ti je autoput blizu, ti si brže do ZG nego da u ZG prođeš par kvartova u špici

15 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Hornet_93 kaže...

 

Jednostavno ne kužim kaj se ljudi toliko gužvaju u ZG i prigradska mjesta, posebno sad kad su cijene najma i općenito nekretnina u nebesa otišle, prometno Zg je jedna velika frustracija, a kvalitet života je toliko dobar da tko god ima viksu/obitelj izvan Zg svaki vikend bježi glavom bez obzira...

 Bolje pitaj zašto se velike firme tu gruvaju bez osigurane infastrukture. Javni prijevoz ako ga usporediš recimo s Bečom je nepostoječi. Ja radim na Prečkom, treba mi 10 min do posla. Žena radi na Savskoj treba joj sat vremena. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2023 13:14 (Gajotres).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
DarK.xy kaže...
Van_hohenheim kaže...
BorgMater kaže...

Dost glupo od Austrijanaca

:(

 Zašto je glupo? Osim Autrijanaca dobar dio svijeta spaljuje otpad, od Japana i Kine do Amerike i Europe samo smo mi Hrvati uvijek najpametniji i veći katolici od pape... 

 

 

Zato jer je glupo! Dosta je malo proguglati i vidjeti kakvo je stvarno stanje:

 

https://zerowasteeurope.eu/press-release/130494/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1753-6405.12939

 

Sve je to bajno i krasno na papiru, a onda fino ispod radara svima smrdi i truje... Evo samo nekih nuspojava:

 

Results: A range of adverse health effects were identified, including significant associations with some neoplasia, congenital anomalies, infant deaths and miscarriage, but not for other diseases. Ingestion was the dominant exposure pathway for the public. Newer incinerator technologies may reduce exposure.

 

Koji je to projekt u gradu Zagrebu dobro izveden? Možda pročiščivač otpadnih voda koji smrdi i truje okolna naselja i koji ima 500.000 tona mulja koji bi sada spalili na par km od centra grada..

 

 

 rješenje je onda to prknuti par desetaka km dalje od zg pa nek se netko drugi truje a ne ti koji si to smeće proizveo

15 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Živio sam i radio u Beču 4 godine. Na putu do posla sam prolazio svakodnevno kraj spalionice. Vidi se iz metroa.

 

Nije na perifiriji već blizu centra.

 

To je najbolja odluka koju su mogli donesti. Lokacija garantira da će raditi kvalitetno, čisto i bez smrada, jer bi inaće izbila seljačka buna dok kažeš keks.

 

Mi naše smeće ne riješavamo već slažemo na hrpu, pokrijemo najlonom i zagrnemo zemljom. I tako sloj po sloj.

 

Pa onda malo smrdi kad puhne vjetar. Što reći?!?

 

Inaće po onom što sam vidio, putujući malo po svijetu, razvio sam osobni indeks razvijensti pojedine zemlje/nacije.

 

Dovoljno je pogledati kako se u pojedinoj zemlji:

- tretira smeće i otpad

- kako se ponašaju građani u prometu (krše pravila ili poštuju zakone)

 

Dosta jednostavan princip a prilično dobro reflektira realno stanje za sve ostalo.

 
16 0 hvala 0
8 godina
offline
Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko izgrad

Nije toliko u pitanju spalionica otpada, nuklearna centrala ili vojno skladiste koliko je u pitanju nepovjerenje u institucije.

 

Evo npr u Austriji ne bih imao problem zivjeti blizu tih mjesta jer poucen prakticnim iskustvima znam da sustav funkcionira.

 

Znam, u Austriji, da ako je u sigurnosnoj proceduri propisano da ce se gumena sigurnosna brtva promijeniti svakih 18 mjeseci, ta ce se brtva promijeniti svakih 18 mjeseci, I grmilo, sijevalo, kisilo ili padao snijeg, to ce se I dogoditi. I ako je propisani standard za gumenu brtvu EN 1802 ili kojigod, posao nece odraditi Rodjina firma koja ce usparati 24 lipe I staviti nizu klasu zastite, recikliranu, ili je nece ni promijeniti jer “Jbg, ko to gleda.”, ili jos gore “To gleda Marinko, on mi je od strica mali, jebaji ga u redu je to. Zvat cemo ga na janjetinu kad bude u selo.”.

 

To govorim kao pripadnik nacije koja sprica tracnice retardantom, kojem se na Savskom mostu – zili kucavici grada, raspadaju valjci ispod mosta - ni godinu dana nakon remonta koji je ne znamo ni koliko placen, gdje mozemo zahvaliti Allahu u doba Eida ili Bogu u svako doba drugo na JUS-u zbog kojeg se nije raspalo pola grada. Ali godine idu, gradonacelnici se mijenjaju, nista se ne radi. Bit ce loma I ludila, bojim se.

 

Zbog toga strah I nepovjerenje. Radi toga I svakodnevnih afera u kojima vise sustavu ne vjeruje nitko s 2 grama mozga u glavi. A znamo, kilo mozga – dvije marke.

 
9 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Keso kaže...

... Ona stara 60 godina kad je građena bila je na rubu ili izvan grada, a i sada je u industrijskoj zoni okružena više hangarima nego stambenim zgradama. ...

 

Uz sve ostale napisane bedastoće, dovoljno je pogledati Google maps i vidjeti tu nepreglednu industrijsku zonu koja okružuje najstariju bečku spalionicu. Pa je tako vidljivo kako je prvi stambeni objekta udaljen sigurnih 300 m od nje, a prvi dječji vrtić Schmetterling čak 1500 m. Ne treba Zagrebu spalionica, uskoro mu neće trebati niti krematorij... zbog pomankanja sirovine.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2023 16:41 (Yuda).
15 godina
offline
Re: Dok se u Hrvatskoj desetljećima svađamo oko iz
Keso kaže...

Sve Bečke spalionice su na rubovima grada. Grad se s vremenom širi i raste. Ona stara 60 godina kad je građena bila je na rubu ili izvan grada, a i sada je u industrijskoj zoni okružena više hangarima nego stambenim zgradama.

Jer spalionica, da se ne lažemo, ne čini okolni zrak čišćim nego zagađenijim. Pitanje je samo količine zagađenja, veliko ili malo zagađenje.

Zato nitko pametan ne gradi izvor zagađenja u najgušće naseljenom području jer će najviše ljudi pogoditi udisanje lošijeg zraka i bolesti koje to donosi.

Već sada puno ljudi u svijetu umire samo iz tog razloga, zagađenja zraka, ne moramo još dodavati "gas".

Znači ako se gradi, onda na rubnim dijelovima ili izvan grada ali u blizini grada.

Naši "pametnjakovići" bi radili spalionicu usred grada. To je ključna razlika Beč vs Zagreb. Kod nas nema pameti, samo novac se gleda.

 Ti si zasigurno jedna školjka jer ovoliko bisera ne može proizvesti ni jedan drugi živi organizam.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice