Atomski lanci: Koja je žica najčvršća?

poruka: 3
|
čitano: 5.063
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Atomski lanci: Koja je žica najčvršća?".
14 godina
offline
Atomski lanci: Koja je žica najčvršća?

Davnih dana čitah u SF pričama u Siriusu o molekularnom lancu (ime sam zaboravio), koji služi kao oružje. Namotan na kolut od dijamanta, jedinog materijala koji ga može izdržati a da ga lanac ne prereže, toliko tanak da se jedva vidi, lanac je bio upleten u tkaninu, a krajevi na gornje i donje dugme od košulje. U slučaju frke, dugmad bi se povukla i u ruci si imao praktički nevidljivu nit koja je mogla prerezati bilo što, od vrata čovjeka do komada čelika. To je vjerovatno bila nit napravljena od bor-karbida, pomenutog u tekstu, ili nečeg sličnog. A usput, pade mi na pamet da bi tako čvrst molekularni lanac mogao jako dobro poslužiti za izgradnju svemirskog lifta, zbog svoje ogromne čvrstoće. Jedino je pitanje, kako ga napraviti u dovoljnoj količini i dovoljno jeftino da bude pristupačan.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.4.2023 10:07 (učo).
Moj PC  
9 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Atomski lanci: Koja je žica najčvršća?
učo kaže...

Davnih dana čitah u SF pričama u Siriusu u molekularnom lancu (ime sam zaboravio), koji služi kao oružje. 

 ah, sjećam se toga, bio sam fasciniran tom zamisli

15 godina
offline
Re: Atomski lanci: Koja je žica najčvršća?
učo kaže...

Davnih dana čitah u SF pričama u Siriusu o molekularnom lancu (ime sam zaboravio), koji služi kao oružje. Namotan na kolut od dijamanta, jedinog materijala koji ga može izdržati a da ga lanac ne prereže, toliko tanak da se jedva vidi, lanac je bio upleten u tkaninu, a krajevi na gornje i donje dugme od košulje. U slučaju frke, dugmad bi se povukla i u ruci si imao praktički nevidljivu nit koja je mogla prerezati bilo što, od vrata čovjeka do komada čelika. To je vjerovatno bila nit napravljena od bor-karbida, pomenutog u tekstu, ili nečeg sličnog. A usput, pade mi na pamet da bi tako čvrst molekularni lanac mogao jako dobro poslužiti za izgradnju svemirskog lifta, zbog svoje ogromne čvrstoće. Jedino je pitanje, kako ga napraviti u dovoljnoj količini i dovoljno jeftino da bude pristupačan.

 

picajzla0707 kaže...

 ah, sjećam se toga, bio sam fasciniran tom zamisli

 a.c. (ne izmjenična struja) clarke je na ovoj zamisli napisao roman "rajski vodoskoci" (lift do svemira). ipak, teško je pomiriti se s tvrdnjom kako su atomske veze snažnije od rodbinsko-stranačkih (i obratno), barem u rvackoj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.4.2023 10:31 (Ajar).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice