Elektroničke sheme

poruka: 155
|
čitano: 210.091
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Istosmjerna struja
13 godina
neaktivan
offline
Elektroničke sheme

Ljudi imam jednu molbu,da li mi može netko provjeriti pcb i shemu za zavrsni rad.

pošaljem mu na mail :D

 

Unapijed hvala ;)

Antonio
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektroničke sheme

Po tvojem postu pretpostavljam da si pločicu crtao u nekom osnovnom free programu. U malo kvalitetnijim, besplatnim programima za crtanje pločica(EAGLE, KiCAD) možeš nacrtati shemu pa iz toga generirati .brd file. Tako će ti krajevi komponenti biti spojeni tankim linijama(Ratsnest) koje "mijenjaš" vodovima. Program ti neće dati da spojiš komponente koje nisu međusobno spojene u shemi. Nemožeš krivo nacrtati pločicu ni da hoćeš. Ovdje imaš par tutorijala: 

 

EAGLE setup i instalacija

EAGLE .sch file

EAGLE .brd file

elCid
9 godina
neaktivan
offline
Re: Elektroničke sheme
elektro kaže...

Vidim da nema nijedne teme po tom pitanju, pa sam se odlučio pokrenuti i tu temu. Kako bismo svi zaljubljenici samogradnje imali na jednom mjestu sve stranice sa kojih se mogu besplatno skinuti elektroničke sheme, zamolio bih sve koji znaju za neku stranicu na kojima se mogu nać raznorazne sheme (bilo domaću ili stranu) da ostavi link. Nadam se da to nećete shvatiti kao besplatnu reklamu tim stranicama, nego kao pomoć kad trebate pronać neku shemu (da imamo sve na jednom mjestu). Ako ste već realizirali neku shemu sa tih stranica, možete i to opisati.

 Ja se inače ne razumije baš u te stvari ali imam jedno pitanje.

Imam pojačalo sony str-DG500 i ispred njega imam izlaz na headphone,

želim da mi baca zvuk i na headphone i na zvučnike, jer inače spojiš headphone i onda

ti ugasi zvučnike. Majstor mi je rekao da moze radit kako ja želim ali

samo se treba maknut neka SKLOPKA.

Inače kada isključujem neke mogučnosti (npr. kada stavim slušalice,onemogućim subwofer) čuje se u njemu neki škljoc, to je valjda ta sklopka.

Meni treba maknut to sranje samo za izlaz na headphone.

Kako da to napravim.

Andrea
14 godina
offline
Elektroničke sheme

Pozdrav svim majstorima, 

 

trebala bi mi pomoć oko izrade tiskane pločice, naime imam neke stare projekte izrađene davnih dana dok sam bio u školi, a problem je taj što smo sve crtali ručno.

 

Malo sam ispao iz štosa, pa može li mi netko reći kako najlakše kopiram shemu u neki free program, tako da te sheme mogu isprintati i eventualno napravim sam novu pločicu? 

 

Ako nije moguće kopirati, koji je najlakši način i program (zadnje što sam koristio na faksu je KiCad) da krenem iz nule i nacrtam te sheme (sheme nisu prekomplicirane i sve stane na pločice manje od 10x10 cm.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.5.2016 12:38 (Electroroll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektroničke sheme

Ako imaš neko osnovno znanje u KiCadu onda ti je on najbolja opcija. Na youtubu/službenim stranicam imaš hrpu tutoriala. Najsigurnije ti je da si u Kicadu nacrtaš električnu shemu te iz nje generiraš tiskanu pločicu na kojoj ćeš spojiti komponente(automatski se generiraju iz sheme). Ako sam jetkaš pločice najsigurnije ti je staviti vodove 0.016", na nekim mjestima(između pinova DIL kućišta) možeš i 0.012". 

 

Eagle ima iste mogućnosti kao KiCad ali sa malo preglednijim sučeljem. Free verzija Eagla je ograničena na max. veličinu pločice 10x10cm i dva sloja(top i bot). Za 90% hobista je ovo dovoljno. Ostale free programe nemoj ni gledat.

elCid
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Istosmjerna struja
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice