FTP server za sigurnosne kamere

poruka: 3
|
čitano: 805
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
17 mjeseci
offline
FTP server za sigurnosne kamere

Potrebna mi je mala pomoc i objasnjenje.

Naime htio bih napraviti sam svoj FTP server na koji bi se uploadovale slike i videa sa sigurnosnih kamera. U postavkama kamere ima ta opcija kao sto je na slici. Bio sam uspio na kompjuter instalirati Fille Zilla program i radilo je samo ako je kamera u istoj wlan mrezi ali meni treba da kamera iz Pule salje slike i videa na server u Zagrebu gdje se nalazim npr.

Imam kompjuter kojeg bih mogao prepraviti za tu namjenu te koliko sam shvatio da mi je od mog internet provajdera potrebna fixna ip adresa ili se varam?

Pokusavao sam naci uputsva na internetu ali nazalost bezuspjesno

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: FTP server za sigurnosne kamere
Barcov kaže...

Potrebna mi je mala pomoc i objasnjenje.

Naime htio bih napraviti sam svoj FTP server na koji bi se uploadovale slike i videa sa sigurnosnih kamera. U postavkama kamere ima ta opcija kao sto je na slici. Bio sam uspio na kompjuter instalirati Fille Zilla program i radilo je samo ako je kamera u istoj wlan mrezi ali meni treba da kamera iz Pule salje slike i videa na server u Zagrebu gdje se nalazim npr.

Imam kompjuter kojeg bih mogao prepraviti za tu namjenu te koliko sam shvatio da mi je od mog internet provajdera potrebna fixna ip adresa ili se varam?

Pokusavao sam naci uputsva na internetu ali nazalost bezuspjesno

Najveća sigurnosna greška danas koju možeš napravit je otvarat ftp port na internetu, čak ni sftp nije puno bolji izbor tako da ja to iskreno nebi radio jer ti portovi su najčešči na udaru botovoa koji skeniraju kompe po internetu.

Ali ako si baš zapeo, onda da, trebaš ili fiksni ip ili si središ DDNS, i uz to onda moraš sredit i port forward na ruteru - i tad bi sve trebalo radit kako treba

8 godina
offline
Re: FTP server za sigurnosne kamere

Možeš ALI....

 

1. PC ti mora biti upaljen 24/7. Ako vec imas neki koji radi tako, ok, ako ne, razmisli o kupovini Raspberry Pi 3B ili cak polovne dvojke jer je to jako nezahtjevan servis i praktički bilo sto sa procesorom i memorijom to moze odrađivati. Pi 4 ti ne treba, bacanje novaca. Zero sa Wifi bi bio dosta ali da ne kompliciramo... Tutoriala kako postaviti FTP na linuxu na RPi ima malo more po internetu. Piknes SSD ili HDD od laptopa u 2.5 USB ladicu i imas prostora na bacanje.

 

2. Kao sto je napisano gore, FTP je jako "popularan" za napade ali se i tome da doskociti. Promijeni port na neki random tipa 52000, stavi username koji nije admin nego nesto drugo - camuser npr. Password stavi neki ultra dugi, od barem 20ak slova, brojeva i specijalnih znakova. Ako se odlucis na linux, instaliraj fali2ban i podesi ga - primjer https://think.unblog.ch/en/how-to-install-vsftpd/

 

3. Mrezni dio - treba ti ddns usluga tipa freedns.afraid.net i moras napraviti port forward na routeru sa javnog 52000 prema interno 21 ili koji vec postavis na ftp serveru. Ovaj dio ovisi o routeru i provideru kojeg imas.

 

4. Opcija B - zakupi za 5€ mjesecno droplet na digitaloceanu i drzi FTP tamo. Rijesio si problem da moras imati upaljen PC/Raspberry, mrezni dio je lakse rjesiv a jedini problem je storage koji se da za dodatne novcice prosiriti. Prednost je sto ne brines o struji/mrezi/dostupnosti.

 
Kao sto mozes primjetiti, to nije bas posao za pocetnike. Ako nisi siguran sto i kako, ili dobro prouci ili plati nekome da to odradi za tebe jer mjesta za gresku ima a radi se o sigurnosti tako da...

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.4.2024 1:44 (Nuclear_Phoenix).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice