Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao temperatu

poruka: 10
|
čitano: 1.687
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao temperatu".
8 godina
offline
Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao temperatu

Jedinica za temperaturu nije "celzij" nego "stupanj Celzija" ili, bolje, "stupanj Celsiusa". Druga jedinica je kelvin (bez "stupnja"). 

 
5 0 hvala 1
8 godina
offline
Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao temperatu

Opet obećanja. Problem je "samo" što podizanje temperature nije linearan proces. Svakim porastom se nailazi na novi problem koji treba riješiti, a sve skupa je daleko od rješenja koje radi.

 

Ovaj članak je namijenjen navlačenju investitora.

Ja rekoh
Moj PC  
8 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao tempe

Slažem se sa prethodnim navodom. Ma čak i uspiju, još će to biti daleko od jeftine energije.. a ako ste mislili da ovdje neće biti radioaktivnog otpada.. varate se. No dobro, da je svijetu stvarno u interesu zelena energija, onda ne bi oni morali tražiti investitore. Snaga vjetra, sunca i vode.. sve redom se ispostavilo kao dugoročno neisplativo. Geotermalna energija je dobar pravac, ali ne mogu sad baš svake toplice postati elektrana. Za sada je još uvijek najčišća energija fizijska, no ponestaje goriva pomalo.

http://www.youtube.com/user/Bambytalica
16 godina
moderator
offline
Re: Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao tempe
danen kaže...

Jedinica za temperaturu nije "celzij" nego "stupanj Celzija" ili, bolje, "stupanj Celsiusa". Druga jedinica je kelvin (bez "stupnja"). 

 

 

Celzijev stupanj - Hrvatska enciklopedija

 

"Celzijev stupanj (kadšto stupanj Celzija ili celzij;..."

 

Također, pogledati Hrvatski pravopis Matice hrvatske ili Hrvatski pravopis Babić, Finka, Moguš. 

 

Bilo bi doista vrlo neobično kada bismo sve ostale mjerne jedinice izvedene iz imena ljudi - vat, kulon, tesla, rendgen, gore spomenuti kelvin itd. trebali pisati malim početnim slovom, osim jedinice za temperaturu, celzij, i koju k tome ne bismo smjeli pisati kao celzij, već bismo morali pisati kao "stupnjeva Celzija" ili "bolje" (Zbog čega je to bolje?  Jer se narušava pravilo o ekonomičnosti jezika i pravilo o fonetskom obliku pisanja mjernih jedinica?) "stupanj Celsiusa".

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.4.2024 10:16 (Drago).
8 godina
offline
Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao temperatu

Svako malo pojavi se neka nova vijest o obećavajućem napretku fuzije. Sve je to lijepo, ali čitam o tome od sredine sedamdesetih (tada u Galaksiji) i ne vidim baš da se u tih pedesetak godina nešto postiglo. Rekao bih da nismo puno bliže komercijalnom korištenju fuzije. Tako da ne očekujem da će od toga biti išta u doglednoj budućnosti. 

 

Neko je gore napisao da je ovo samo navlačenje investitora. S time se mogu složiti. Ovakva istraživanja su dugotrajna i skupa i nude neko maglovito obećanje "ako uspijemo bit ćemo tvornica novaca". 

 

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao temperatu

a uz roštilj poslije toga (i na značajno nižoj temperaturi, jer je ali nije dio istraživanja) složno su zapjevali oliverovu "sunce, sunce, jedno sunce malo, sada meni sja ..." 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao tempe
Macumba:

Jebate, šta si star. Sjećam se i ja toga, o tokamaku se pisalo kao nečemu što samo što nije. Mislim da su spominjali i nekog s područja Jugoslavije koji je velika zvjerka u tome, jel se sjećaš kako se zvao?
Ja rekoh
12 godina
online
Re: Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao tempe
Macumba kaže...

... i ne vidim baš da se u tih pedesetak godina nešto postiglo. Rekao bih da nismo puno bliže komercijalnom

 

"I didn't fail.  I just found 2,000 ways not to make a lightbulb; I only needed to find one way to make it work." - Thomas Edison

 

 

Neko je gore napisao da je ovo samo navlačenje investitora. 

Pročitavši ovaj članak baš sam mislio nešto investirati u to. Sad mislim da ipak neću... hvala.

8 godina
offline
Re: Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao tempe
Feudalac kaže...
Macumba:

Jebate, šta si star. Sjećam se i ja toga, o tokamaku se pisalo kao nečemu što samo što nije. Mislim da su spominjali i nekog s područja Jugoslavije koji je velika zvjerka u tome, jel se sjećaš kako se zvao?

Uh, možda ću se i sjetit imena ;) 

Institut u Vinči je bio nešto radio, a i naš Ruđer je imao prste u tome. Detalja se više ne sjećam.

 

Da, nakupilo se godina. Čitao sam Galaksiju još u osnovnoj. Baš o sovjetskom Tokamaku su pisali i činilo se da je to "eto uskoro". Baš zato sam skeptik, jer nakon toliko godina nismo se baš previše primaknuli. 

Life is jazz. Play it cool.
8 godina
offline
Re: Uređaj za fuzijsku energiju FuZE dosegao tempe
Macumba:

Kako je svijet onda izgledao zanimljivo, nemaš pojma ni o čemu…

Prije tolamaka, istraživao se stelarator koji je udario u zid. Tokamak je otišao korak dalje i opet udario u zid. Sad se mnogi vraćaju natrag, na stelarator i z-pinch metodu koja je bila prva istraživana, opažena još prije prilikom udara groma. I to isto radi u pulsnom načinu kao i sa laserima iako se svim silama trude sakriti tu činjenicu prešućujući da je temperatura koju postižu kratkog roka, tipa milijuntinku sekunde
Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice