Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

poruka: 63
|
čitano: 36.554
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?".
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Old Iggy kaže...
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

It te "većine" izbaci sve poslove koji imaju ikakvu "fizičku" komponentu (od raznih vrsta tehnika nadalje), sav junior / mid dio priče, sav sales i niz drugih poslova.

Callovi su daleko od face to face stanja, isti problemi su zapaženi u raznim poslovnim okruženjima, kulturama, kontinentima i zato se i sve više firmi odlučuje na povratak u urede. I nije ih briga je li tebi ljepše raditi od kuće ili u uredu.

Opet BULLSHIT.

MI imamo studente i pripravnike programere. Ništa im ne fali.

Fizička komponenta što mrežaši? Nakon štu ubace još rama i uštekaju mrežu ide konfiguracija. Tvrdiš da ne mogu ni parcijalno od doma? Daj ne trabunjaj.

Sales ne može raditi od doma??? Sastanci na daljinu ne postoje? Možda ponekad se moraju vidjeti sa klijentom, ali ugovore, dokumentacije, izvještaje, fakture, analize... pa jbt ako rade pred tipkovnicom i ekranom onda mogu raditi doma.

Niz drugih poslova koje ne znaš nabrojati. Koji? Kuhar u McDonaldsu?

CAllovi su daleko od face to face? Zašto je potreban face to face? Imamo i kamere ako baš moraš gledati nečiju njušku. Mi u timu nikad ne palimo kamere.

I znaš što? I nas mnoge nije briga što je tebi ljepše raditi u uredu.

Nikog nije ni briga kako vi radite. I kako tvoji studenti rade.

Programeri su manji dio IT-a, kamoli biznisa u cjelini. Kakvo petljanje po infri, godinama se ne dira, što ne znači da je neki IT poslovi ne rade svaki dan. Sales ni ne radi sve što si naveo u ijednoj ozbiljnoj firmi. Brdu korisnika ne pada na pamet išta ozbiljno raspraviti preko callova.

Nikog nije ni briga što je nekom ljepše, bitno je što je općenito efikasnije. Zato se mnogi prebacuju nazad u urede.

 Buahahahhahahaha!!!!

Briga je one koji žele zadržati kvalitetne radnike.

Zar je prestala nestašica iT radnika?

Prestani mikromemadžirati i pusti ljude da rade.

Što kod tebe sales radi u tvojoj ozbiljnoj firmi? Smješka se i ide na ručkove s klijentima?

Ako nije dorektora briga što je nekom ljepše, to nije dobar direktor. Trebalo bi ga biti briga. Zadovoljan radnik je dobar radnik. Nezadovoljan radnik je bivši radnik.

 

I sad molim te, ako te ljuti što ja volim raditi od doma i što svjedočim da se to može, onda nemoj lagati da NIKOG NIJE BRIGA kako mi radimo. 

Nekog je briga. Tebe nije briga i možeš nastaviti na neke druge teme ako te nije briga. OK? 

Ne govoriš u ime svih. OK?

 

16 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

Nikog nije ni briga kako vi radite. I kako tvoji studenti rade.

Programeri su manji dio IT-a, kamoli biznisa u cjelini. Kakvo petljanje po infri, godinama se ne dira, što ne znači da je neki IT poslovi ne rade svaki dan. Sales ni ne radi sve što si naveo u ijednoj ozbiljnoj firmi. Brdu korisnika ne pada na pamet išta ozbiljno raspraviti preko callova.

Nikog nije ni briga što je nekom ljepše, bitno je što je općenito efikasnije. Zato se mnogi prebacuju nazad u urede.

 Buahahahhahahaha!!!!

Briga je one koji žele zadržati kvalitetne radnike.

Zar je prestala nestašica iT radnika?

Prestani mikromemadžirati i pusti ljude da rade.

Što kod tebe sales radi u tvojoj ozbiljnoj firmi? Smješka se i ide na ručkove s klijentima?

Ako nije dorektora briga što je nekom ljepše, to nije dobar direktor. Trebalo bi ga biti briga. Zadovoljan radnik je dobar radnik. Nezadovoljan radnik je bivši radnik.

 

I sad molim te, ako te ljuti što ja volim raditi od doma i što svjedočim da se to može, onda nemoj lagati da NIKOG NIJE BRIGA kako mi radimo. 

Nekog je briga. Tebe nije briga i možeš nastaviti na neke druge teme ako te nije briga. OK? 

Ne govoriš u ime svih. OK?

 

Iznenađujuće je da još nisam vidio niti jednu globalnu firmu koja je krenula masovno na HO, samo obrnuto. Kao i što imam dovoljno CV-ova u backlogu za zapošljavanje koje sad radim. Ima i posla i ljudi, dapače.

Isto tako, jasno mi je tvoje poznavanje posla - da, salesu ništa od onog nije posao.

Direktoru je bitno da se posao odradi na najbolji mogući način. Ja odobravam HO kad god mogu, što ne znači da je uvijek moguće, kao ni što me nije briga za zadovoljstvo zaposlenika ako imamo problema koji se na daju riješiti remote.

To što ti možeš ne znači da može većina ljudi na poslovima koje rade. I nikog nije briga što bi ti htio ako imaš korisnika koji npr. želi isključivo onsite sastanak, bila korona, nevrijeme ili nešto treće u igri u tom trenutku.

i tko si ti da mi kažeš gdje i kako da idem?

14 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

momci dajte lepo odite si premjeravati qrtze u neku birtiju...

 

e da, i ja sam za rad iz ureda uz slobodu da odradim možda trećinu dana od doma...

 

moj je veći...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Tko si ti da svima kažeš da ih nije briga kako ja radim, moje iskustvo?

Ti si rekao da te nije briga kako bih ja radio. Pa čovječe ako te nije briga, zašto se toliko protiviš? Izgleda da lažeš da te nije briga.

 

Ti sad govoriš o "problemima koji se ne daju riješiti remote".

Ja ne znam s kim ti radiš, ali i meni i mojim kolegama je bitno da se posao odradi na najbolji način i ne treba nam direktor da nam to govori.

 

Kad smo počeli priču ja sam se protivio tvojoj izjavi da se VEĆINA posla u IT ne može odraditi remote.

Ja kažem ako radiš većinu posla sa mišem tipokovnicom i ekranom onda možeš raditi većinu vremena remote.

 

To što klijent traži sastanak nije većina posla valjda u IT jebote.

 

Daj navedi koji je to većinski posao u IT koji se nikako ne može raditi od doma.

15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Ja sam eto glup pa ne shvaćam zašto sam ja tu u istom loncu.

S jedne strane je menadžer, s druge običan programer.

Programer kaže da radi od doma i da mu je to super, a menadžer kaže da to nikog nije briga i da se treba raditi gdje to posao zuahtjeva.

Da, slažem se. Posao, a ne hir menadžera.

15 mjeseci
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

jel to onaj wannabe techinfluencer što prodaje pamet po internetima, i zna sve o tome kako treba organizirati poslovne procese da bi firma poželjna, moderna i uspješna, a radi ovdje u bugu 

16 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Stric_Jura kaže...

momci dajte lepo odite si premjeravati qrtze u neku birtiju...

 

e da, i ja sam za rad iz ureda uz slobodu da odradim možda trećinu dana od doma...

 

moj je veći...

Eeeee, nema se vremena za birtiju, a i nema ih online.

parcijalni HO i je smjer većine firmi, ali mora biti usklađen s potrebama. Tu je dobrom dijelu ljudi problem jer ne mogu dugoročno planirati.

7 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
U mojoj firmi je za IT na svakom zaposleniku da izabere kako ce raditi, ured ili doma. Oni koji rade na razvoju hardvera rade vecinom iz ureda jer to je takva vrsta posla. Ne znam bas kako bi bilo prakticno imati elektronicki lab u kuci.

Tu politiku smatram sasvim u redu jer realno u mom slucaju je ISTO bio ja u uredu ili doma sto se obavljanja posla tice. Nema bas neke velike komunikacije licem u lice. Otvorim svoj laptop i njega koristim za posao pa svejedno bio on na stolu doma ili u uredu.

Ali onaj dio koji definitivno nije isti je putovanje do ureda. Meni osobno treba 45 min u jednom smjeru, odnosno 1.5h do ureda i nazad. Tih 1.5 sati gubim i to vrijeme necu nikada moci vratiti. To je vrijeme koje nisam koristan niti sebi niti firmi. Iskreno, da postoje teleporteri isao bih svaki dan u ured bez problema jer moj problem je upravo u tom putu, a ne u radnoj okolini. Moj slucaj i nije tako gadan jer u mojoj prvoj firmi ljudi su potovali 1.5h samo u jednom smjeru sto je suludo.
 
4 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

Priča o "povratku u urede" ili "ostanku doma" je kompliciranija.

Malo zanimanja i malo pozicija je u stanju ići na full HO, većina ne može ni u parcijalni. Čak i kad je IT u pitanju.

Razmišljanja o povratku u urede su globalno uzela zamah i daleko je od debilnih razmišljanja.

 

BULLSHIT!

Većina u IT definitivno može, a sprječavaju ih samo njihovi šefovi.

Stalno isto lažeš. Sve što radiš na kompjutoru možeš raditi od doma.

Kad poštekaš servere u mrežu ne preštekavaš ih svaki dan.

It te "većine" izbaci sve poslove koji imaju ikakvu "fizičku" komponentu (od raznih vrsta tehnika nadalje), sav junior / mid dio priče, sav sales i niz drugih poslova.

Callovi su daleko od face to face stanja, isti problemi su zapaženi u raznim poslovnim okruženjima, kulturama, kontinentima i zato se i sve više firmi odlučuje na povratak u urede. I nije ih briga je li tebi ljepše raditi od kuće ili u uredu.

Opet BULLSHIT.

MI imamo studente i pripravnike programere. Ništa im ne fali.

Fizička komponenta što mrežaši? Nakon štu ubace još rama i uštekaju mrežu ide konfiguracija. Tvrdiš da ne mogu ni parcijalno od doma? Daj ne trabunjaj.

Sales ne može raditi od doma??? Sastanci na daljinu ne postoje? Možda ponekad se moraju vidjeti sa klijentom, ali ugovore, dokumentacije, izvještaje, fakture, analize... pa jbt ako rade pred tipkovnicom i ekranom onda mogu raditi doma.

Niz drugih poslova koje ne znaš nabrojati. Koji? Kuhar u McDonaldsu?

CAllovi su daleko od face to face? Zašto je potreban face to face? Imamo i kamere ako baš moraš gledati nečiju njušku. Mi u timu nikad ne palimo kamere.

I znaš što? I nas mnoge nije briga što je tebi ljepše raditi u uredu.

 ovako razmislja covik sta nikad nije bia nista vise od obicnog radnika.....a niti ce bit ista vise.

tako se ostane na low level pozicijama....obicni dev., lopatar 

14 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Tvpronlem kaže...

 ovako razmislja covik sta nikad nije bia nista vise od obicnog radnika.....a niti ce bit ista vise.

tako se ostane na low level pozicijama....obicni dev., lopatar 

 Sramota biti običan radnik, trebamo svi u menadžere.

7 godina
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
captain_soap_McTawish kaže...
Tvpronlem kaže...

 ovako razmislja covik sta nikad nije bia nista vise od obicnog radnika.....a niti ce bit ista vise.

tako se ostane na low level pozicijama....obicni dev., lopatar 

 Sramota biti običan radnik, trebamo svi u menadžere.

 nije sramota nikakva, al sramota je ne imat zelju maknuti se s mrtve tocke.

p.s. nisu jedini poslovi dev i menadzer....postoji jos brdo odlicnih pozicija koje imaju direktne veze sa strukom, ukoliko te ne zanima bit menadzer 

14 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Tvpronlem kaže...

 nije sramota nikakva, al sramota je ne imat zelju maknuti se s mrtve tocke.

p.s. nisu jedini poslovi dev i menadzer....postoji jos brdo odlicnih pozicija koje imaju direktne veze sa strukom, ukoliko te ne zanima bit menadzer 

 Pa dev ima pozicije od juniora do seniora, a i uvijek imaš masu smjerova za unaprijeđivati se. To što ne želiš u menadžment, sales, projektni menadžment, scrum mastera, ne znači da si na mrtvoj točki.

14 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Kada je bilo potrebno radio sam od kuce 6 mjeseci a sada odem u ured iz prostog razloga jer zelim vidjet ljude i popricat sa njima, cuti njihovo misljenje u nekim projektima i tako to sto mi zoom i slicno ne nude. Posao od kuce je super ako volis raditi cijeli dan jer kad radis IT mozes delat cijeli dan a ovak kad sam u uredu i dodjem kuci ne pogledam mobitel a kamo li da pomislim upalit laptop i delat jos nesto, moze to cekat i drugi dan. Zivot je pre kratak da ga gubim na cjelodnevni posao kad sa druge strane su obitelj, prijatelji, ekipa iz kvarta te na koncu konca piva u ruci a ne glupavi laptop i mis.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2023 9:29 (dagoberhr).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Mi smo zatvorili jedan od dva kata u najmu. 

Limitirani smo sa mjestima, pa se upišeš kad planiraš doći i tako se planiraju mjesta. 

Lokalni timovi se ne forsiraju, ali preporučuju dolazak natrag u ured barem 2 dana u tjednu. 

Ja trenutno radim sa US i bogme me ne tjeraju da dođem u 8 ujutro u ured i onda radim do 21-22h sa Amerima. Uskoro će se projekti micati prema Aziji. Opet nitko me neće tražiti da dođem u 4-5h i odradim do 17h. 

Radim s ljudima i pogotovo mladim ljudima (početnicima) bih preporučio da dođu u ured. Učiš primjerom, radiš na komunikaciji/prezentiranju. Da, klijenti rade od doma, ali ponudi im ručak/workshop i skočit će na tebe. 

Ja sam osobno spreman na smanjenje plaće samo da ostanem raditi od kuće. Imam puno djece i neprocjenjivo je da imam prilike tokom dana ih vidjeti (pomoći). Da mi kažu da dođem dan ili dva u ured, planirao bih vrijeme i valjda bi bilo moguće bez prevelike žrtve.

In vino veritas
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.4.2023 16:46 (GranDaddo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
GranDaddo kaže...

Mi smo zatvorili jedan od dva kata u najmu. 

Limitirani smo sa mjestima, pa se upišeš kad planiraš doći i tako se planiraju mjesta. 

Lokalni timovi se ne forsiraju, ali preporučuju dolazak natrag u ured barem 2 dana u tjednu. 

Ja trenutno radim sa US i bogme me ne tjeraju da dođem u 8 ujutro u ured i onda radim do 21-22h sa Amerima. Uskoro će se projekti micati prema Aziji. Opet nitko me neće tražiti da dođem u 4-5h i odradim do 17h. 

Radim s ljudima i pogotovo mladim ljudima (početnicima) bih preporučio da dođu u ured. Učiš primjerom, radiš na komunikaciji/prezentiranju. Da, klijenti rade od doma, ali ponudi im ručak/workshop i skočit će na tebe. 

Ja sam osobno spreman na smanjenje plaće samo da ostanem raditi od kuće. Imam puno djece i neprocjenjivo je da imam prilike tokom dana ih vidjeti (pomoći). Da mi kažu da dođem dan ili dva u ured, planirao bih vrijeme i valjda bi bilo moguće bez prevelike žrtve.

 Ako ti se ide u ured, super. Dobro je imati više mogućnosti.

Ja, recimo ne živim u Zagrebu, a ured je u Zagrebu. Putovao sam u školu, putovao na faks, putovao na posao. Više od 20 godina sam putovao.

Ako kupim ili unajmim stan u Zagrebu, to jako puno košta, a imam gdje biti za džabe izvan Zagreba. 

Ako imam auto u Zagrebu moram brinuti za parkirno mjesto ili garažu. I košta i problem je. Doma imam za džabe.

Ako nemam auto u Zagrebu onda sam mobilan u Zagrebu javnim prijevozom, ali nisam izvan Zagreba.

Putovao sam na posao, firma daje 50€ za prijevoz, a ja trošio 200€ samo na gorivo i to dizel. Sad je gorivo skuplje nego onda.

I sad da mi kažu dođi jedan dan na posao ili na tri dana tjedno, meni je to trošak, ali moram i parking naći. Ako hoću vlakom, trajat će duže i opet moram parking naći kod vlaka. I treba parking i platiti. Cijena druge zone je meni velika, a na sat ne mogu duže od 3 sata. Moram dnevnu kartu. 4 tjedna u mjesecu, 1 dan tjedno... samo 4 odlaska u zagreb mi je više novaca nego firma daje za cijeli mjesec (zet pokaz vrijednost).

Ako radim od doma, ne brinem o ničemu. Sve nestalo kao čarobnim štapićem. Nema prometne gužve, ne trebam parkirne karte, nema gubljenja vremena. Dođe mi doma dostava, ja preuzmem. Dođe mi majstor, ja mu otvorim. Ako trebam mehaničaru, odvezem mu auto umjesto pauze. Ako hoću posjetiti rodbinu u inozemstvo, odem i radim mjesec dana negdje izvana.

Meni osobno super. Drago mi je da ljudi imaju slobodu birati kako im je bolje.

15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Tvpronlem kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
Tvpronlem kaže...

 ovako razmislja covik sta nikad nije bia nista vise od obicnog radnika.....a niti ce bit ista vise.

tako se ostane na low level pozicijama....obicni dev., lopatar 

 Sramota biti običan radnik, trebamo svi u menadžere.

 nije sramota nikakva, al sramota je ne imat zelju maknuti se s mrtve tocke.

p.s. nisu jedini poslovi dev i menadzer....postoji jos brdo odlicnih pozicija koje imaju direktne veze sa strukom, ukoliko te ne zanima bit menadzer 

 

Ja tebe jako žalim. 

"Obični dev, lopatar"

Ja imam plaću u gornjih 10% prema DZS. Radim od doma ili od drugdje ako mi se tako hoće. Nitko me ne gnjavi. Imam vremena i novaca za svoje hobije. Imam za kupiti auto, otići na more, uživati s djevojkom.

Zbog čega bi me trebalo biti sram? Zato što sam običan dev? 

Ja sam običan dev pa nekad sudjelujem na intervjuima za zapošljavanje. Onda dođu ljudi koji sebe ocijene sa 7/10 u nekom području i dovoljno iskustva u CV. Nakon prva dva pitanja im jako padne samopouzdanje jer su u biti 2/10.

A koliko ima područja u develpmentu? Toliko da se traže specifična znanja za programski jezik ili framework ili specifična kombinacija.

Neka sam ja običan dev, meni je dobro. 

Život će proći i tebi i meni. Glavno da smo zadovoljni svaki sa svojim životom.

Razumiješ? Ja tebi neću reći da je sramota kako ti živiš svoj život ili razvijaš karijeru, glavno da si ti sretan.

Nije me sram i ne mislim da bi me trebalo biti sram.

 

Edit: Osjećam da moram još nešto dodati, da nisam bio jasan.

Ja nikad za nekoga ne bih rekao da je običan bilo što. 

Običan smetlar? Mesar? Keramičar? Vodoistalater? Automehaničar? Električar?

Ljudi su izučili zanate i ne miču se s mrtve točke. Ti bez njih ne možeš živjeti, ali kažeš da je sramota biti kao oni.

Meni je to strašno i zato te žalim.

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.4.2023 18:51 (Mandor).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...

Ja nikad za nekoga ne bih rekao da je običan bilo što. 

Običan smetlar? Mesar? Keramičar? Vodoistalater? Automehaničar? Električar?

Ne bih niti ja. Ali ima doslovno previše ljudi koji tako razmišljaju i omalovažavaju razne poslove. Zagreb je pun tih skorojevića.

8 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Meni nije jasan taj nedostatak samokontrole kad se radi od doma.
Što je tako teško zatvoriti laptop nakon 8h rada?
Miskim, jer vas netko tjera da radite cijeli dan kad ste od doma? Ako ne, onda problem rada od doma nije u tome što ste doma, nego u vama i vašoj samokontroli.
15 mjeseci
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...
Tvpronlem kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
Tvpronlem kaže...

 ovako razmislja covik sta nikad nije bia nista vise od obicnog radnika.....a niti ce bit ista vise.

tako se ostane na low level pozicijama....obicni dev., lopatar 

 Sramota biti običan radnik, trebamo svi u menadžere.

 nije sramota nikakva, al sramota je ne imat zelju maknuti se s mrtve tocke.

p.s. nisu jedini poslovi dev i menadzer....postoji jos brdo odlicnih pozicija koje imaju direktne veze sa strukom, ukoliko te ne zanima bit menadzer 

 

Ja tebe jako žalim. 

"Obični dev, lopatar"

Ja imam plaću u gornjih 10% prema DZS. Radim od doma ili od drugdje ako mi se tako hoće. Nitko me ne gnjavi. Imam vremena i novaca za svoje hobije. Imam za kupiti auto, otići na more, uživati s djevojkom.

Zbog čega bi me trebalo biti sram? Zato što sam običan dev? 

Ja sam običan dev pa nekad sudjelujem na intervjuima za zapošljavanje. Onda dođu ljudi koji sebe ocijene sa 7/10 u nekom području i dovoljno iskustva u CV. Nakon prva dva pitanja im jako padne samopouzdanje jer su u biti 2/10.

A koliko ima područja u develpmentu? Toliko da se traže specifična znanja za programski jezik ili framework ili specifična kombinacija.

Neka sam ja običan dev, meni je dobro. 

Život će proći i tebi i meni. Glavno da smo zadovoljni svaki sa svojim životom.

Razumiješ? Ja tebi neću reći da je sramota kako ti živiš svoj život ili razvijaš karijeru, glavno da si ti sretan.

Nije me sram i ne mislim da bi me trebalo biti sram.

 

Edit: Osjećam da moram još nešto dodati, da nisam bio jasan.

Ja nikad za nekoga ne bih rekao da je običan bilo što. 

Običan smetlar? Mesar? Keramičar? Vodoistalater? Automehaničar? Električar?

Ljudi su izučili zanate i ne miču se s mrtve točke. Ti bez njih ne možeš živjeti, ali kažeš da je sramota biti kao oni.

Meni je to strašno i zato te žalim.

pa najčešće te neke buzdovanske spike o širim slikama i sl. prodaje ekipa koja po testovima kognitivnih sposobnosti nebi prošla za wolt dostavljača, a kamoli neki složeniji posao, tako da se ne sekiraj 

14 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Old Iggy kaže...
Mandor kaže...
 

Ovi što traže povratak u urede su neki debili koji čitaju časopise za menadžere i postove na linkedinu.

Priča o "povratku u urede" ili "ostanku doma" je kompliciranija.

Malo zanimanja i malo pozicija je u stanju ići na full HO, većina ne može ni u parcijalni. Čak i kad je IT u pitanju.

Razmišljanja o povratku u urede su globalno uzela zamah i daleko je od debilnih razmišljanja.

Gdje je ta komplicirana komponenta, ajde ju definiraj, molim te?

Radim u firmi koja je u svom segmentu najveća u svijetu (proizvodnja custom hw-a i sw-a za taj hw). Tokom korone smo radili svi od doma, dobijali bonuse, jer je sve ferceralo odlično. Nedugo nakon korone se CDO (chief development officer) uzjebao kako HO više nije dozvoljen. Pričam s likom i kažem mu: Moj tim je razbacan kao đubre po vinogradu, sjedimo u 3 ureda u različitim državama, a radimo na istom projektu. Ako mi treba sastanak s nekim, opet moram na conference call. Gdje je razlika? Doslovno me maltretiraš da putujem do ureda i nazad za ništa.

Lik nije imao odgovor osim idiotluka "dobro je kad se ljudi druže".

CDO inače ima oko 60 godina. Lik nikada nije prisustvovao nikakvom dev sastanku. Jedini posao mu je putovat okolo, žderat i lokat. Jednom do dva puta tjedno dođe u ured i oko ručka se malo zajebava s razvojnim timom. Kenja kako njegov 20+ godina star sin naterava Porsche po trkama itd... Nakon toga nestane. Lik sigurno prima nekih €250k godišnje, ako ne i više. Sad zamisli da imaš HO, on dođe u prazan ured i nema se s kim zajebavat. U nekom trenutku će onaj iznad reći "pa koji kurac plaćamo ovog uhljeba??".

See my point?

CDO je najžešći protivnik rada od doma. Drugi po redu su HR, jer se i oni boje za svoju guzicu. Radom od doma teta koja podijeli sladoled tu i tamo gubi svoj smisao, jer nema kome dijelit sladoled.

 

Također imamo HW odjel koji dizajnira nove uređaje. Oni jedini u potpunosti ne mogu raditi od doma. Dio mogu, ali kad im treba oprema u labosu, onda moraju biti ovdje. Ostali svi mogu radit od doma.

 

Najniži sloj managementa, koji je ujedno i totalno jalov se najviše protivi HO, jer oni s time postaju apsolutno nebitni.

 

Nema većih debila od onih koji tvrde da HO ne funkcionira. Kupiš ljudima notebook računala, osiguraš VPN i onda kažeš "ne možeš radit od doma, moraš sjedit ovdje, jer eto.... ja sam toliko pametan da samo ja vidim kako je to bolje" LOL

 

Masa firmi oko mene koja je uvela obavezan rad u uredu je gubila toliki broj ljudi, da su nakon 6 mjeseci naglo rekli da ljudi sami odaberu gdje žele raditi. Pričam s likom u MS-u, sama zamjena jednog seniora košta oko 200k USD. A zbog čega? Zato jer neki low level menadžerčić pati od Napoleon sindroma?

16 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Ajde, ajde, među ljude malo...

 

...a ima i žena!!!

 

\o/\o/

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Moj PC  
2 1 hvala 0
6 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Ljudi su različiti i svatko ima svoj ritam koji mu odgovara.

Samo često mi upada u oko kako ljudi koji zagovaraju HO predstavljaju sebe kao osobe sa bogatim društvenim životom, hrpom hobija i interesa.

 

 

Ja bi nekako rekao da su takvi zapravo u manjini. Više je onih koji većinu dana provode pred ekranom i izbjegavaju ljude generalno.

Al opet, to sam samo ja sa svojim primitivnim razmišljanima 

 
2 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
duke3d kaže...

Ljudi su različiti i svatko ima svoj ritam koji mu odgovara.

Samo često mi upada u oko kako ljudi koji zagovaraju HO predstavljaju sebe kao osobe sa bogatim društvenim životom, hrpom hobija i interesa.

 Da bi mogao imati hrpu hobija, moraš imati i novca i vremena i uvjeta za te hobije. Ako su tako sposobni zaraditi, čudim im se da još uvijek uopće rade. Zar nije i dalje ideal "umiroviti" se što ranije?

 

Mada, istina je da čovjek ne može bez rada, pa makar i kroz hobije. Jer inače život baš i nema smisla kada si kupiš sve što si htio (iako nekima nikada nije dosta) i što ti onda ostane? Šupljina.

 

 

14 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
NetkoNegdje kaže...
duke3d kaže...

Ljudi su različiti i svatko ima svoj ritam koji mu odgovara.

Samo često mi upada u oko kako ljudi koji zagovaraju HO predstavljaju sebe kao osobe sa bogatim društvenim životom, hrpom hobija i interesa.

 Da bi mogao imati hrpu hobija, moraš imati i novca i vremena i uvjeta za te hobije. Ako su tako sposobni zaraditi, čudim im se da još uvijek uopće rade. Zar nije i dalje ideal "umiroviti" se što ranije?

 

Mada, istina je da čovjek ne može bez rada, pa makar i kroz hobije. Jer inače život baš i nema smisla kada si kupiš sve što si htio (iako nekima nikada nije dosta) i što ti onda ostane? Šupljina.

 

 

Ostanete ti lagano buđenje, kavica, malo na net, forum...pa upoališ neku igru. Kad ti dosati nešto pojedeš, upališ si seriju/film pa kad pogledaš nastaviš sa igrom. Navečer se prošetaš pred spavanje, razgibaš, preko vikenda odeš kod nekoga u posjetu, ili netko dođe do tebe, odeš na neko putovanje, na ljeto na more....

Sve samo laganica, bez brige i pameti ako si zdrav. Ovo sve ja radim i sada, ali s time da svaki dan moram potrošiti osam sati života na rad, i to mi je osam sati manje života.

 

Sve je bolje nego raditi, kažem to sa 31. godinom staža i još devet do penzije, a radim bez prestanka od 18. godine. 

15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Inovator kaže...
Ako nije tajna, sto ti je posao?
Osobno nastojim potencijalnog poslodavca uvjeriti da je rad od kuce ucinkovitiji i da dolaskom samo gubim vrijeme, ali lik je old school i mora te vidjet da bi vjerovao da radis ;)

Telekomunikacije. Sve vezano uz mreze, it podrska, nadzor svega toga i nesto malo kodiranja.

 

Linux, Arch Linux.
7 godina
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
NetkoNegdje kaže...

Mada, istina je da čovjek ne može bez rada, pa makar i kroz hobije. Jer inače život baš i nema smisla kada si kupiš sve što si htio (iako nekima nikada nije dosta) i što ti onda ostane? Šupljina.

 

 

 onda pronades alkohol i droge 

12 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
forumaš kaže...

 

Sve je bolje nego raditi, kažem to sa 31. godinom staža i još devet do penzije, a radim bez prestanka od 18. godine. 

Zato ni ne znaš što te čeka kad prestaneš raditi. 

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Tvpronlem kaže...
NetkoNegdje kaže...

Mada, istina je da čovjek ne može bez rada, pa makar i kroz hobije. Jer inače život baš i nema smisla kada si kupiš sve što si htio (iako nekima nikada nije dosta) i što ti onda ostane? Šupljina.

 

 

 onda pronades alkohol i droge 

 Oni koji to ne razumiju, mogu pogledati razne filmske i glazbene zvijezde koje ranije nisu bile sklone tome, a onda su se godinama borile sa svojim demonima. Nedavno sam po portalima pročitao kako Katy Perry ima problema s alkoholom. Ima sve u životu, materijalno, muža koji je također potkožen (Orlando Bloom), dijete... I onda se propije. Adele neću ni spominjati.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
forumaš kaže...

 

Ostanete ti lagano buđenje, kavica, malo na net, forum...pa upoališ neku igru. Kad ti dosati nešto pojedeš, upališ si seriju/film pa kad pogledaš nastaviš sa igrom. Navečer se prošetaš pred spavanje, razgibaš, preko vikenda odeš kod nekoga u posjetu, ili netko dođe do tebe, odeš na neko putovanje, na ljeto na more....

Sve samo laganica, bez brige i pameti ako si zdrav. Ovo sve ja radim i sada, ali s time da svaki dan moram potrošiti osam sati života na rad, i to mi je osam sati manje života.

 

Sve je bolje nego raditi, kažem to sa 31. godinom staža i još devet do penzije, a radim bez prestanka od 18. godine. 

 To što si opisati rade npr. rentijeri. Život na mobitelu (jer ti je vječno dosadno) i pre*eravanje s novim autom od kafića do kafića ili od restorana do restorana. Jednog ljeta frendica je na plažu dovela jednog rentijera. Meni se doslovo povraćalo od njegove spike. Odmah sam se maknuo dalje (otišao sam se okupati, pa na kavu). Srećom, tip se više nije pojavljivao.

 

Imam malo manje staža od tebe i rado bih se sada umirovio ali da ujedno imam neki poslić 2-3-4 sata dnevno. Bez toga, teško da bih duže poživio.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.4.2023 11:49 (NetkoNegdje).
7 godina
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
NetkoNegdje kaže...
Tvpronlem kaže...
NetkoNegdje kaže...

Mada, istina je da čovjek ne može bez rada, pa makar i kroz hobije. Jer inače život baš i nema smisla kada si kupiš sve što si htio (iako nekima nikada nije dosta) i što ti onda ostane? Šupljina.

 

 

 onda pronades alkohol i droge 

 Oni koji to ne razumiju, mogu pogledati razne filmske i glazbene zvijezde koje ranije nisu bile sklone tome, a onda su se godinama borile sa svojim demonima. Nedavno sam po portalima pročitao kako Katy Perry ima problema s alkoholom. Ima sve u životu, materijalno, muža koji je također potkožen (Orlando Bloom), dijete... I onda se propije. Adele neću ni spominjati.

 nista ja negativno nisam pod tim mislia
svakom svoja zabava 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice