Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

poruka: 57
|
čitano: 17.896
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)".
8 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
encoding kaže...

Znači tvoje rješenje na to što su sokovi u PET-u je: kupujte vino, ono je u staklu hahah

Realno, kolega mudro zbori u ovom slučaju 

Još bolje kupit 100 litri u inoxici, samo se opere nakon kaj se spije pa friško unutra 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
8 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
ajimerej kaže...
Da ali npr. staklene boce se ponovno pune, kupljene staklene teglice se koriste za zimnicu.
I svakako stakleno smeće odvajamo u RH, sad nadam se da lakše i bolje recikliramo od plastike.

 Gajba jamnice, žuje, pana i to prazna ima 10ak kila i kamion ju mora vozikati u oba smjera, plus što je skuplja za proizvest, plus što se mora svaki put dezinficirati prije ponovnog punjenja. I onda nakon par desetaka korištenja ide ponovno potrošiti energiju na reciklaži. Nije staklena jamnica bezveze skuplja.

Nažalost, ali plastika je tu ekološkiji izbor od stakla. Jedno su želje, drugo realnost.

3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Pa ne moraju kupiti. Što je to od tolike krucijalne važnosti u toj PET boci da to jednostavno moraju imati?
Kad podržavaš proizvođače smeća, proizvođači će ti i dalje servirati smeće.
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Samo što se energije tiče, ali kada se na kraju odbaci u okoliš daleko je veći problem plastika. Mikrostaklo se nigdje ne spominje. To je kvarcni pijesak, a sa staklom se ne događaju ni problemi kao eto sad u Osijeku koji će imati isto dalekosežne posljedice.
Prazne gajbe imaju uvrh glave 2kg, a ni one ne moraju biti plastične. Mogu se raditi od drva, žice ili slično.
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2023 23:50 (Gallu).
10 godina
online
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Staklena jamnica od 1l je jeftinija 0.17€ od jamnice u pet ambalazi u konzumu.
Sta se tice staklo vs plastika ne sicam se kad sam zadnji put vidio nekoga sa pivom u plastici. Ni lokalni klosari to ne piju..
10 godina
online
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Dupli
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.10.2023 9:56 (om-prat).
5 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Jasno da je staklo zdravije, ne pušta "mikrostaklo" u tekućinu koja je spremljena, ne gori, ne pušta toksične plinove u slučaju požara. S druge strane je teže (skuplje za transport), krhko, podložnije oštećenju, logično da ga proizvođači neće favorizirati. 

 

Osobno ne pijem sokove niti ostala sranja koja se pakiraju u PET. Sa sobom nosim staklenu bocu s vodom ako znam da ću ju trebat. Hranu pakiram u staklene posude. Ali krivit potrošače za formiranje tržišta je plitko i naivno....

 
0 0 hvala 0
9 mjeseci
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije.

kad pričam o prehrani računa na ono što sam pripremiš ne na odlaske u restorane, pekare, fast foodove... jadan onaj tko je na takvoj prehrani stalno taj će sada štedjeti da bi kasnije plaćao skupo liječenje. 

ahaha ne "računaš" to. Ti valjda ko crvenkapica uvijek imaš košaricu domaće spremljene hrane sa sobom? 

U stvarnosti ljudi se često nađu u situaciji da nisu doma ili na poslu pa moraju jesti i kupovne obroke. Tada je evidentno da je skuplje jesti zdravo (primjeri u mom gornjem postu koji citiraš)

 

millennial kaže...
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije. 

Sushi u Lidlu 2.80 eur., jako dobar i daleko bolja opcija od bureka pećenog u litri rafiniranog ulja, lisnatog i sličnog sranja. Burek može biti dobra namirnica, ali ako je kvalitetno pripremljen, a to će se teško pronaći u pekarama. Salata složena u subwayu 4-5 eura. ali to sad nije ni bitno jer takav izvor prehrane može i mora imati samo mali udio u nečijoj svakodnevnoj prehrani.

 

Super, da, svježa riba zdravija nego burek... nađeš se na random lokaciji: vodiš dijete u glazbenu školu, u izlasku si, na benzinskoj kraj autoputa ili nešto četvrto. Pokaži mi Lidl gdje možeš kupiti sushi, ja ću ti pokazati 10 pekara gdje možeš kupiti burek. Teže je hraniti se zdravoi nije uvijek dostupno

 

millennial kaže...
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije.

Za 2-3 eura kod kuće u 10-15min. složiš složenu salatu kakvu želiš. tako da sve drugo su samo izlike i plovljenje strujom manjeg otpora, po cijenu vlastitog zdravlja. 

  

Opet miješaš kruške i jabuke... kažem da za 2-3 eura možeš jesti nezdravo u gradu, ti bacaš kontru da za te pare možeš jest zdravo doma. Fala pajdo, nisam znao.

 

Pročitaj post koji citiraš. burek za 2-3 eura je primjer nezdrave hrane da vidiš kako zdrava hrana košta više. Pokaži mi koji gotovi obrok za 2-3 eura te jednako najede (pls nemoj spominjat proteinske snackove, oni su puni kemije i priča za sebe). Jesti zdravije košta više

 

 

Tvoja tvrdnja da zdravo možeš jesti povoljnije nego nezdravo je totalno promašena. Najčešće nemreš ni za iste novce, a kamoli jeftnije

 

 

 

millennial kaže...
encoding kaže...

gazirana pića koja spominješ sigurno ne spadaju u nešto zdravo i preporučljivo bez obzira jesu li u plastici, limenci ili staklenoj boci

 

To nisam ni rekao, skačeš s teme na temu. Rekao si da ljudi ako žele paziti na zdravlje u kontekstu mikroplastike, trebaju piti iz staklenih boca. Pa reci mi, koja pića umjesto u PET ambalaži možeš kupiti u staklenoj boci, osim mineralne? Thomas Henry tonic? Coca colu 0.2L? Ali to je već offtopic...

sva zdrava i relativno zdrava pića se mogu pronaći u staklenim bocama, to što si se ti zakačio na ona najštetnija to je druga stvar, ali i njih imaš u staklenim bocama samo u manjim pakiranjima.

vino bijelo, crno, rose, pjenušava vina, šampanjac, pivo stotine vrsta, izvorska voda, mineralna voda... to nisu pića? samo je j.bena kola piće?

ahahah opet si se pogubio. Pa nije rasprava "postoje li pića u staklenim bocama", nego tvoja tvrdnja "kupci se sami biraju trovati kupujući PET, da žele kupovali bi u staklu"

 

Znači tvoje rješenje na to što su sokovi u PET-u je: kupujte vino, ono je u staklu hahah

 

Pića koja sam naveo nemaš opciju nego kupovati u PET-u, ali eto "glupi ljudi se žele trovati" sure buddy 

 


millennial kaže...
encoding kaže...

ako se već netko želi trovati ima alternativu u manjim staklenim bocama. ali pitanje je je li osobi koja trpa u sebe nešto od toga uopće bitna nekakva potencijalna posljedica mikroplastike i toksina, kad se već krca cukrom na kile.

Ne mora biti jedna ili druga krajnost. Pušači su svjesni da mogu umrijeti mlađi pa se ipak vežu u autu. 

 

Nema smisla kriviti potrošače što piju iz plastike jer su pili iz stakla kad je sve bilo u staklu. A nije sve u staklu od 80ih ne zato jer se ljudi vole trovati nego jer je firmama tako isplativije. Ajde, vozi se do najbližeg Vrutka jer hoćeš pit iz staklene boce. Spasit ćeš sebe, ali ćeš to platit gorivom, izgubljenim vremenom i živcima. PET industrija se neće promijenti zbog toga. Makar nagovorio sve frendove da to rade (a neće jer nije praktično)

ponudu definira potražnja i isključivo su potrošači oni koji kreiraju krajnju ponudu i oni su isključivi krivci. McDonalds je totalno smeće od hrane, pa eto rade kao ludi, tko je tu kriv? McDonalds? ili potrošači? isto je i sa svim ostalim.

 

 Žao mi te što si toliko ispranog mozga od kapitalističke marketing mašinerije da sam sebe kriviš za srozanu kvalitetu koja se pruža potrošačima. Ti si dakle kriv što je ambalaža PET zadnjih 20 godina i bit će PET (ili štogod je najjeftinije) idućih 20. Teško se to može izbiti iz glave jednim forum postom tako da neću ni pokušavati.

 

Nego da te pitam, pošto su "isključivo potrošači oni koji kreiraju krajnju ponudu i oni su isključivi krivci", hoćeš reći da su potrošači tražili Coca Colu da im zamijeni staklo PET ambalažom? Plastične slamke da se zamijene papirnatima? Ti i ja smo to tražili? Ja znam da nisam.

 

Jednog dana bijesna rulja, kriva za sve, odlučila je da im je dosta stakla i snagom su volje prisilili jadne korporacije da minimiziraju svoje troškove proizvodnje, transporta, smanje štete na krhkoj staklenoj ambalaži i sad jadna Coca Cola i Nestle moraju stavljati sokove i vodu u PET boce?

 

 

ja sam skrenuo lijevo, ti desno i sad se dovikujemo preko rijeke. takva nam je otprilike komunikacija. imaš u glavi već unaprijed složene predrasude i očekivanja što će druga strana reći i na taj način vodiš jednosmjernu diskusiju, nikakve koristi. da si bez toga čitao što sam napisao jako brzo bi shvatio na što sam mislio, ovako si sve izvrnuo kako tebi odgovara da bi se imao s kim prepucavati. 

 

ponoviti ću samo još jednom svoju rečenicu iz prvog replya: "sve je stvar organizacije, ne treba ti netko kuhati da bi kvalitetno jeo.". što tebi tu nije jasno? očito si potpuno neorganiziran i jedeš na random mjestima gdje se zatekneš. čiji je to problem? proizvođača? jebe se njemu, ti si se upecao kao i mnogi drugi. sad ćeš mi reći da nemaš vremena doma spremiti sendvič i ponijeti ga sa sobom nego moraš kupovati po pekarama. daj molim te.

 

nadalje drobiš o cijenama i jeftinoći dok sam ja pisao isključivo u kontekstu zdravlja i da se PET treba izbjegavati kad su određene tekućine u pitanju. i tu postoji alternativa, a ti ubaciš u raspravu koka kolu i slična sranja. ja pišem o zdravim tekućinama i neophodnima, a ti pišeš opet o trashu koji trpaš u sebe. i onda opet kriviš proizvođače.

 

i sad opet navodiš kolu kao nekakav primjer. pa ljudi koji su na tom sranju su ovisni, dokazano je da šećer stvara ovisnost, a njega u tim gaziranim sranjima ima na pretek, pa je ta ekipa u rangu pušaća i za njih vrijede drugačija pravila. valjda da kolu uliju u kanistar od goriva ekipa bi je kupovala. piješ li ti išta drugo osim kole i njene gazirane braće?

 

plastične slamke? pa valjda su se za to izborili predstavnici naroda, tako da je opet krajnji potrošać taj koji je zaslužan.

 

ku.ca ti ne kužiš kad je u pitanju proizvodnja, trgovina i ekonomija. nije bijesna rulja ništa nametnula već je sagnula glavu, podvila rep i prihvatila ono što joj se serviralo i sada zbog svog manjka stava i kičme krivi vanzemaljce za to.

9 mjeseci
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
fer-de-lance kaže...
encoding kaže...

Znači tvoje rješenje na to što su sokovi u PET-u je: kupujte vino, ono je u staklu hahah

Realno, kolega mudro zbori u ovom slučaju 

Još bolje kupit 100 litri u inoxici, samo se opere nakon kaj se spije pa friško unutra 

 

neki ljudi jednostavno ne shvaćaju, a nije da mu nisam lijepo objasnio što vrijedi, a što ne. 

8 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
om-prat kaže...
Staklena jamnica od 1l je jeftinija 0.17€ od jamnice u pet ambalazi u konzumu.
Sta se tice staklo vs plastika ne sicam se kad sam zadnji put vidio nekoga sa pivom u plastici. Ni lokalni klosari to ne piju..

1.5l je 4 centa jeftinija po litri, a sad je gotovo uvijek ima u pakiranju od 4 kom(ili 6, nisam ziher), gdje je još jeftinija. Što zapravo uopće ne utječe na činjenicu da staklo troši nekoliko puta više energije tijekom upotrebe nego plastika.

 

8 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Gallu kaže...
Samo što se energije tiče, ali kada se na kraju odbaci u okoliš daleko je veći problem plastika. Mikrostaklo se nigdje ne spominje. To je kvarcni pijesak, a sa staklom se ne događaju ni problemi kao eto sad u Osijeku koji će imati isto dalekosežne posljedice.
Prazne gajbe imaju uvrh glave 2kg, a ni one ne moraju biti plastične. Mogu se raditi od drva, žice ili slično.

 Puna staklena litrena jamnica ima 1.6kg, gajba ih ima 12, znači 7.2kg samo staklo. Plus težina gajbe, znači oko 8kg. Pivske gajbe su još gore jer su flaše po pola litre, znači više stakla po jedinici korisne težine.

Promašio si samo za 400%. Nadam se slučajno.

Sad računaj koliko ta gajba od 8kg izbaci CO2 u oba smjera dostave plus pranje i dezinfekcija. Ekologija na n-tu.

 

3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Napisao si prazna gajba. Nisam ja ništa fulao. Možda si samo loše objasnio prvi put.
CO2 nije toksičan.
10 godina
online
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
bruno1026 kaže...
om-prat kaže...
Staklena jamnica od 1l je jeftinija 0.17€ od jamnice u pet ambalazi u konzumu.
Sta se tice staklo vs plastika ne sicam se kad sam zadnji put vidio nekoga sa pivom u plastici. Ni lokalni klosari to ne piju..

1.5l je 4 centa jeftinija po litri, a sad je gotovo uvijek ima u pakiranju od 4 kom(ili 6, nisam ziher), gdje je još jeftinija. Što zapravo uopće ne utječe na činjenicu da staklo troši nekoliko puta više energije tijekom upotrebe nego plastika.

 

 

 Sve je jeftinije u većim količinama. Ne mogu ja usporedit nešto što ne postoji, a činjenica je da je Jamnica od litre koja se prodaje u obe ambalaze jeftinija u povratnoj staklenoj boci. 

 

Malo sam skeptičan prema tim tvojim činjenicama. I PET ima povratnu naknadu i transportira se više puta. Birtije funcioniraju bez plastike desetlječima, kamion se ionako mora vratit u bazu bolje da se vraca pun(vidi se da nikad nisi nosa tacnu), a i duljina korištenja povratne ambalaze u odnosu na PET je neusporediva tako da. A sve i da je tako 'utrošak' energije sigurno nije jedina stavka za odlučit jeli nešto ekološki prihvatljivije.

5 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

ponoviti ću samo još jednom svoju rečenicu iz prvog replya: "sve je stvar organizacije, ne treba ti netko kuhati da bi kvalitetno jeo.". što tebi tu nije jasno? očito si potpuno neorganiziran i jedeš na random mjestima gdje se zatekneš. čiji je to problem? proizvođača? jebe se njemu, ti si se upecao kao i mnogi drugi. sad ćeš mi reći da nemaš vremena doma spremiti sendvič i ponijeti ga sa sobom nego moraš kupovati po pekarama. daj molim te.

 

LOL pročitaj s razumijevanjem jednom u životu pa nećeš ko zbunjeno tele gledat u moje postove.

U tvom svijetu potrošači su krivi za sve. To je narativ koji je i doveo  do zamjene plastičnih slamki papirnatima koje ti se tope u piću, zamjene PVC ambalaža za gablece papirnatima koje su opet poklopljene plastikom, platičnih vrećica papirnatima koje se raspadnu ako unutra staviš više od dvije naranče,  a koštaju više....

Istovremeno, direktori firmi koje ti prodaju ta "ekološka" rješenja idu privatnim jetovima na miting u Davos, Švicarska da bi sa visoke stolice popovali kako ti kao mali potrošač trebaš srkati manje na slamku jer će to spasit Zemlju

Onaj pupi tu priču je neinformiran ili glup

nadalje drobiš o cijenama i jeftinoći dok sam ja pisao isključivo u kontekstu zdravlja

 

BEEP opet skačeš sam sebi u usta

sam si rekao da je jeftinije "populaciji" jesti zdravije nego skuplje. To je krivo, kao što sam naveo na milijun primjera. Da upola čitaš kao što se svađaš, vidio bi to u primjeru 5 postova ranije prije nego si naveo sushi iz Lidla  kao alternativu bureku

 

da se PET treba izbjegavati kad su određene tekućine u pitanju. i tu postoji alternativa, a ti ubaciš u raspravu koka kolu i slična sranja. ja pišem o zdravim tekućinama i neophodnima, a ti pišeš opet o trashu koji trpaš u sebe. i onda opet kriviš proizvođače.

u raspravi o PET-u ubacio sam coca colu jer..... zašto pitam se?! 

 

trabunjaš kako pekmez i vino imaju staklene boce. BTW taj pekmez koji toliko hvališ je masom skoro 50% šećer i bolje bi ti bilo da ga ne jedeš. Alkohol i zdravlje pak...

Opet, pričaš o skakanju s teme na temu, a zaključuješ nekako u tome svemu da se ja "trpam" nečim ?! Čitaj s razumijevanjem....

 

plastične slamke? pa valjda su se za to izborili predstavnici naroda, tako da je opet krajnji potrošać taj koji je zaslužan. 

ku.ca ti ne kužiš kad je u pitanju proizvodnja, trgovina i ekonomija. nije bijesna rulja ništa nametnula već je sagnula glavu, podvila rep i prihvatila ono što joj se serviralo i sada zbog svog manjka stava i kičme krivi vanzemaljce za to.

 

kur.ca ti ne kužiš ako misliš da je netko iz naroda tražio da nas se jebe sa papirnatim slamkama i vrećicama. Kakve veze prosječan Hrvat ima s Biljanom Borzan i sličnima?

A, da, svi smo rođenjem krivi za politiku megakorporacija, hvala ti na tom prosvijetljenju

 

e tugo moja, opet ti na isto: "rulja podvila rep", da mi je vidjet tvoj politički aktivizam kad misliš da se rulju pita išta

 

Kad ti ga idući put vlast metne ili kad budeš čupao neodvojivi čep sa PET boce, sjeti se da si to sam "zaslužio"  

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Vrlo je jednostavno - dok ima kupaca koji kupuju plastiku, bit će i proizvođača koji je proizvode. I potrošači su dio problema.
5 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Jasno. Ali gdje prestaje korporativna odgovornost? 

 

Većina smeća u oceanima je odbačena ribarska oprema od industrijskog pecanja, a plastične slamke su odgovorne za plastiku u morima.... i slične priče

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Ovisi o proizvodu.
Za zašećerena pića su kupci krivci npr.
Za mreže nisu jer nema nekog drugog izbora osim da sam uzmeš pušku i kreneš u more.
14 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Gallu kaže...
Vrlo je jednostavno - dok ima kupaca koji kupuju plastiku, bit će i proizvođača koji je proizvode. I potrošači su dio problema.

 Lol.

 

Koji to potrošač ima milijardu sa strane za potrošit na lobiranje po svijetu kao npr koka kola ili bp?

 

Kupci kupuju proizvode u plastici zato što naftnoj industriji i globalnim pićima ne odgovara alternativa - ovako zarađuju više - a kao i kod svih monopolista - "ne može drugačije" dok nekom ne pukne pa se odjednom može drugačije.

 

Al ajmo čekat da se zapali 100 skladišta zapaljive i kancerogene (kad gori) plastike, osakatit 250 vatrogasaca doživotno, javnim novcem financirat skupljanje, sortiranje, skladištenje i deponiranje (jer budimo realni skoro sve završi na smetlištu) dok nam računi za smeće ne dosegnu 500€.. pa možda tada dođemo pameti.

 

Šta jedna RH realno može? Za početak svu dosad skupljenu plastiku treba iskrcat pred koka kolu pa nek se jebu sa recikliranjem i preprodavanjem. Lupit porez 1500% na svaki glupi proizvod u plastici pa da vidiš kako će preko noći niknut milijardu alternativnih rješenja. 2 upakirane jabuke u stiropor i najlon? 3 kriske sira u najlonu? Jaja u plastici? Plasticna boca pića? Wtf?

Koliko nas onda košta taj proizvod u plastici na kraju? Trista sortirnih centara, svaki po 10 milijuna eura, tisuce kamiona po 50, 100 hiljada, bezbroj zaposlenih po hiljadu i po.. da bi i dalje ono najgore trpali pod zemlju ili skladištili dok se ne zapali.

 

Da opet ne navodim sve linkove jer sam to sve navodio:

https://www.poslovni.hr/svijet/recikliranje-plastike-je-laz-ne-funkcionira-iz-pet-razloga-a-postoji-bolje-rjesenje-4360006

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/protekli-srpanj-potvrden-kao-najtopliji-mjesec-ika/295788.aspx?page=4&jumpto=6661883&sort=asc&view=flat

 

Potrosaci s tim nemaju veze. Problem je oduvijek u istim monopolistima.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Da nema potražnje za tu plastiku ne bi se ni proizvodila. Ko stvara potražnju?
Slažem se da bi za svu nepotrebnu plastičnu ambalažu i jednokratnu plastiku trebalo opaliti drastičan porez. Kao i na ono smeće od zašećerenih pića. Na kraju mi plaćamo liječenje ovisnika o tim sranjima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.10.2023 20:53 (Gallu).
8 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Gallu kaže...
Napisao si prazna gajba. Nisam ja ništa fulao. Možda si samo loše objasnio prvi put.
CO2 nije toksičan.

 Napisao si da prazna gajba ima "uvrh glave 2kg". Jedna prazna staklena jamnica ima 0.6kg. U gajbi ih ima 12. Pratiš? 12 staklenih boca*0.6kg=7.2kg stakla plus težina gajbe. Dakle prazna gajba ima oko 8kg. Je li sad razumiješ kako si promašio za 400% ili treba još osnovnoškolske matematike?

8 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
om-prat kaže...
bruno1026 kaže...
om-prat kaže...
Staklena jamnica od 1l je jeftinija 0.17€ od jamnice u pet ambalazi u konzumu.
Sta se tice staklo vs plastika ne sicam se kad sam zadnji put vidio nekoga sa pivom u plastici. Ni lokalni klosari to ne piju..

1.5l je 4 centa jeftinija po litri, a sad je gotovo uvijek ima u pakiranju od 4 kom(ili 6, nisam ziher), gdje je još jeftinija. Što zapravo uopće ne utječe na činjenicu da staklo troši nekoliko puta više energije tijekom upotrebe nego plastika.

 

 

 Sve je jeftinije u većim količinama. Ne mogu ja usporedit nešto što ne postoji, a činjenica je da je Jamnica od litre koja se prodaje u obe ambalaze jeftinija u povratnoj staklenoj boci. 

 

Malo sam skeptičan prema tim tvojim činjenicama. I PET ima povratnu naknadu i transportira se više puta. Birtije funcioniraju bez plastike desetlječima, kamion se ionako mora vratit u bazu bolje da se vraca pun(vidi se da nikad nisi nosa tacnu), a i duljina korištenja povratne ambalaze u odnosu na PET je neusporediva tako da. A sve i da je tako 'utrošak' energije sigurno nije jedina stavka za odlučit jeli nešto ekološki prihvatljivije.

 Imaš dovoljno podataka na netu o tome da staklo neusporedivo više troši energije od plastike. Ne moraš, fala Bogu, meni baš ništa vjerovat.

A što se kamiona tiče, vjerojatno ti je jasno da je itekako mjerljiva razlika u potrošnji goriva (a bogme trošenje samog vozila) da li kamion prevozi 200 praznih gajbi težine tonu i pol ili se u skladište vraća prazan.

14 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Napisao si "prazna gajba ima 10kg" nisi spominjao nikakvu ambalažu i sad se praviš pametan. Ne nisi...
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
PR nije potražnja. Ako ti padneš pod nečiji pr ti njega direktno podržavaš.
14 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Gallu kaže...
PR nije potražnja. Ako ti padneš pod nečiji pr ti njega direktno podržavaš.

PR se odnosi na "mea culpa" gdje krivnju prebacuju na tebe. Ti si kriv!! Pogledaj crying indian.

 

A lobiranjem, monopolom.... ostaju u poziciji iz koje mogu diktirat tržište pa potrošač nema izbora jer konkurencija ili krepa ili ni ne nastaje.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
8 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Gallu kaže...
Napisao si "prazna gajba ima 10kg" nisi spominjao nikakvu ambalažu i sad se praviš pametan. Ne nisi...

 kad se popije cuga iz gajbe kaže se "prazna gajba", u dućanu se pita "kamo idu prazne gajbe" ako si tamo prvi put. To označava gajbu s praznom ambalažom, jebote...

Ne pravi se glup.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.10.2023 8:26 (bruno1026).
9 mjeseci
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
encoding kaže...

ponoviti ću samo još jednom svoju rečenicu iz prvog replya: "sve je stvar organizacije, ne treba ti netko kuhati da bi kvalitetno jeo.". što tebi tu nije jasno? očito si potpuno neorganiziran i jedeš na random mjestima gdje se zatekneš. čiji je to problem? proizvođača? jebe se njemu, ti si se upecao kao i mnogi drugi. sad ćeš mi reći da nemaš vremena doma spremiti sendvič i ponijeti ga sa sobom nego moraš kupovati po pekarama. daj molim te.

 

LOL pročitaj s razumijevanjem jednom u životu pa nećeš ko zbunjeno tele gledat u moje postove.

U tvom svijetu potrošači su krivi za sve. To je narativ koji je i doveo  do zamjene plastičnih slamki papirnatima koje ti se tope u piću, zamjene PVC ambalaža za gablece papirnatima koje su opet poklopljene plastikom, platičnih vrećica papirnatima koje se raspadnu ako unutra staviš više od dvije naranče,  a koštaju više....

Istovremeno, direktori firmi koje ti prodaju ta "ekološka" rješenja idu privatnim jetovima na miting u Davos, Švicarska da bi sa visoke stolice popovali kako ti kao mali potrošač trebaš srkati manje na slamku jer će to spasit Zemlju

Onaj pupi tu priču je neinformiran ili glup

nadalje drobiš o cijenama i jeftinoći dok sam ja pisao isključivo u kontekstu zdravlja

 

BEEP opet skačeš sam sebi u usta

sam si rekao da je jeftinije "populaciji" jesti zdravije nego skuplje. To je krivo, kao što sam naveo na milijun primjera. Da upola čitaš kao što se svađaš, vidio bi to u primjeru 5 postova ranije prije nego si naveo sushi iz Lidla  kao alternativu bureku

 

da se PET treba izbjegavati kad su određene tekućine u pitanju. i tu postoji alternativa, a ti ubaciš u raspravu koka kolu i slična sranja. ja pišem o zdravim tekućinama i neophodnima, a ti pišeš opet o trashu koji trpaš u sebe. i onda opet kriviš proizvođače.

u raspravi o PET-u ubacio sam coca colu jer..... zašto pitam se?! 

 

trabunjaš kako pekmez i vino imaju staklene boce. BTW taj pekmez koji toliko hvališ je masom skoro 50% šećer i bolje bi ti bilo da ga ne jedeš. Alkohol i zdravlje pak...

Opet, pričaš o skakanju s teme na temu, a zaključuješ nekako u tome svemu da se ja "trpam" nečim ?! Čitaj s razumijevanjem....

 

plastične slamke? pa valjda su se za to izborili predstavnici naroda, tako da je opet krajnji potrošać taj koji je zaslužan. 

ku.ca ti ne kužiš kad je u pitanju proizvodnja, trgovina i ekonomija. nije bijesna rulja ništa nametnula već je sagnula glavu, podvila rep i prihvatila ono što joj se serviralo i sada zbog svog manjka stava i kičme krivi vanzemaljce za to.

 

kur.ca ti ne kužiš ako misliš da je netko iz naroda tražio da nas se jebe sa papirnatim slamkama i vrećicama. Kakve veze prosječan Hrvat ima s Biljanom Borzan i sličnima?

A, da, svi smo rođenjem krivi za politiku megakorporacija, hvala ti na tom prosvijetljenju

 

e tugo moja, opet ti na isto: "rulja podvila rep", da mi je vidjet tvoj politički aktivizam kad misliš da se rulju pita išta

 

Kad ti ga idući put vlast metne ili kad budeš čupao neodvojivi čep sa PET boce, sjeti se da si to sam "zaslužio"  

 jedan, dva, opsa sa...

 

ivan dragi kaže...
Gallu kaže...
PR nije potražnja. Ako ti padneš pod nečiji pr ti njega direktno podržavaš.

PR se odnosi na "mea culpa" gdje krivnju prebacuju na tebe. Ti si kriv!! Pogledaj crying indian.

 

A lobiranjem, monopolom.... ostaju u poziciji iz koje mogu diktirat tržište pa potrošač nema izbora jer konkurencija ili krepa ili ni ne nastaje.

 jer ako ne popiješ barem čašu kole dnevno otpadnu ti muda. šah mat za potrošače. žene isto nisu mirne jer se njima smanje cicke.

 

i ode tema u 3pm sa naprednim sveznadarima i teoretičarima koji imaju previše slobodnog vremena. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice