Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet god

poruka: 53
|
čitano: 13.989
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet god".
8 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Kuun-Lan kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
Kuun-Lan kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
EricCartman kaže...
Hazzard From da Hood kaže...

U Njemackoj su Keramicari,Fasaderi,Elektricari(Instalateri),Gradevinari,Stolari itd. jako trazeni, jer Njemacka mladez nece da radi "prljav" posao, puno ih poznajem, jako puno, i svi bi u Biro radili, svi bi Menadzment,svi bi sefovi bili..Tzv. Handwerk nece nitko skoro, i sto gledam kod mene u firmu sto dodu Azubi(na skolovanje, struku) to je sve u najbolju ruku nesposobno, zvuci ruzno ali je tako, niti zeli radit, niti zeli nesto naucit, jednostavan sklop nezna konstruirat i sastavit, citanje shema/planova ubi boze...

 

Opcenito mislim da ce Majstorska zanimanja bit uvjek trazena i nece biti manjka trzista za njih.

 Ma nisu daleko ni roboti koji će raditi majstorska zanimanja sa istom AI kao i onom koja će programirati. Šta sam sve vidio na netu, kako robot igra stolni tenis... ihh.

Al nema veze, ja radim, učim, a učim i majstorske poslove, rađe si sam popravim svjetlo nego da platim dolazak električara cijelu svoju tjednu plaću.

 To postujem, u Hrvatskoj kad sam kucu kupio, isla je renovacija od poda do krova, nikad nijedan majstor meni u kucu nije usao, je Hepovac stavit plombu na ormar ali nista vise, podovi,plocice,zidovi,struja,mreza,grijanje, rigips, sve.. Ustedio preko 30t€ pa sad vidi....

 

 

 A tvoje vrijeme ne košta? Recimo da si vrhunski keramičar, ok, stavit ćeš sam sebi pločice, ali gdje je logika da ideš raditi knauf, struju, vodoinstalacije i grijanje sam sebi? To nije tvoje područje, pa radije onda radi svoj posao keramičara, naplati ga, odradi i malo prekovremenih i plati prave majstore koji znaju svoj posao. Zapamti, nema majstora koji vrhunski radi i pločice i vodu i struju i grijanje. Majstor možeš biti samo u jednom...

Moje osobno moje vrijeme mene(kao pojedinca u ovom primjeru) ne kosta niti centa, svake minute radio ili neradio, novac sjeda na moj racun...Uopce se ne slazem sa tvojom izjavom, nisu svi ljudi ograniceni na jednu granu, Zavrsio sam za Inzinjera Mehatronike, nakon toga 4 godine za Cyber security konzultanta, pa po dolasku u Njemacku(nakon 3 godine boravka) otisao i prijavio ispit za Majstora Elektrotehnike radi otvaranja firme, i polozio..Smatram da ako netko zna radit struju(osobno Ja tako radim), moze i vodu, i plin, i sve, jer je sve isti princip, ako razumijes struju/napon i dimenzioniranje kabla, PRINCIP je isti za vodu/plin- pritisak/protok i dimenzioniranje cijevi(moja prednost je sto je u mehatronici puno Hidraulike/pneumatike)..Ja se vodim logikom, i zbog toga puno toga mogu/znam, ugradivanje stolarije/sklapanje namjestaja, postavljanje plocica, je prost posao koji zahtjeva razumjevanje, dobru pripremu i volju..Automobile isto tako sam popravljam, ne placam servisere, od zamjene razvodnog lanca, preslagivanja komplet motra(u mom 335i sam motor komplet sam od 0 odradio) do obicne zamjene zarulje, i da nenabrajam sad dalje..Ima nas puno koji smo sposobni za "sve"...Dok naprimjer knjigovodstvo mi nejde, placam gospodu koja to radi za mene, i to je to..

 

Predpostavljam da je troll profil s obzirom na starost, pa se necu puno raspravljat inace bi do sutra mogao pisat, slike uploadat itd itd....

 Tvoje vrijeme KOŠTA, jer dok radiš sam sebi sve navedeno, možeš nekom drugom raditi ono u čem si najbolji i to najviše naplatiti. A to da se može raditi sve sam, može ovo jednostavnije, ali na šta će to ličiti kod složenijih radova, viđao sam i preko više puta kod likova umišljenih da znaju sve. Ne znaju.

 Kad sam sebi radiš, najviše si motiviran da kvalitetno i napraviš.

 

Vezano za upute za popravljanje i radove na youtubeu, šteta je da mnogi na youtubeu ugl dangube.

Neki frendovi (i neke frendice) su mi čak i rekli da ni ne trebaju kompjuter, osim za youtube.

 

Time hoću reći da postoje leveli lijenosti, komfor zone te nekorištenja današnjih dostupnih informacija:

 - 1 - specijaliziram se samo u onome što mi je struka, youtube za dangubljenje i struku

 - 2 - radim svoj posao, koji nema veze sa računalima, npr kuhar, strojar, i računalo mi ni ne treba

 - 3 - u invalidskoj sam penziji / prijevremeno umirovljeni branitelj / uhljeb / neke kućanice / bogati sinovi i kćerke, zlatna mladež, ne radim niš nego idem po kavama

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2024 12:06 (EricCartman).
14 godina
suspendiran
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Kuun-Lan kaže...
..

 Tvoje vrijeme KOŠTA, jer dok radiš sam sebi sve navedeno, možeš nekom drugom raditi ono u čem si najbolji i to najviše naplatiti.

 Ovo mozda vrijedi u nekim "civiliziranijim" drzavama od nase. Daleko smo mi od toga, u prosjeku, nazalost. I to iz nekoliko razloga.

 

9 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Kuun-Lan kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
Kuun-Lan kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
EricCartman kaže...
Hazzard From da Hood kaže...

U Njemackoj su Keramicari,Fasaderi,Elektricari(Instalateri),Gradevinari,Stolari itd. jako trazeni, jer Njemacka mladez nece da radi "prljav" posao, puno ih poznajem, jako puno, i svi bi u Biro radili, svi bi Menadzment,svi bi sefovi bili..Tzv. Handwerk nece nitko skoro, i sto gledam kod mene u firmu sto dodu Azubi(na skolovanje, struku) to je sve u najbolju ruku nesposobno, zvuci ruzno ali je tako, niti zeli radit, niti zeli nesto naucit, jednostavan sklop nezna konstruirat i sastavit, citanje shema/planova ubi boze...

 

Opcenito mislim da ce Majstorska zanimanja bit uvjek trazena i nece biti manjka trzista za njih.

 Ma nisu daleko ni roboti koji će raditi majstorska zanimanja sa istom AI kao i onom koja će programirati. Šta sam sve vidio na netu, kako robot igra stolni tenis... ihh.

Al nema veze, ja radim, učim, a učim i majstorske poslove, rađe si sam popravim svjetlo nego da platim dolazak električara cijelu svoju tjednu plaću.

 To postujem, u Hrvatskoj kad sam kucu kupio, isla je renovacija od poda do krova, nikad nijedan majstor meni u kucu nije usao, je Hepovac stavit plombu na ormar ali nista vise, podovi,plocice,zidovi,struja,mreza,grijanje, rigips, sve.. Ustedio preko 30t€ pa sad vidi....

 

 

 A tvoje vrijeme ne košta? Recimo da si vrhunski keramičar, ok, stavit ćeš sam sebi pločice, ali gdje je logika da ideš raditi knauf, struju, vodoinstalacije i grijanje sam sebi? To nije tvoje područje, pa radije onda radi svoj posao keramičara, naplati ga, odradi i malo prekovremenih i plati prave majstore koji znaju svoj posao. Zapamti, nema majstora koji vrhunski radi i pločice i vodu i struju i grijanje. Majstor možeš biti samo u jednom...

Moje osobno moje vrijeme mene(kao pojedinca u ovom primjeru) ne kosta niti centa, svake minute radio ili neradio, novac sjeda na moj racun...Uopce se ne slazem sa tvojom izjavom, nisu svi ljudi ograniceni na jednu granu, Zavrsio sam za Inzinjera Mehatronike, nakon toga 4 godine za Cyber security konzultanta, pa po dolasku u Njemacku(nakon 3 godine boravka) otisao i prijavio ispit za Majstora Elektrotehnike radi otvaranja firme, i polozio..Smatram da ako netko zna radit struju(osobno Ja tako radim), moze i vodu, i plin, i sve, jer je sve isti princip, ako razumijes struju/napon i dimenzioniranje kabla, PRINCIP je isti za vodu/plin- pritisak/protok i dimenzioniranje cijevi(moja prednost je sto je u mehatronici puno Hidraulike/pneumatike)..Ja se vodim logikom, i zbog toga puno toga mogu/znam, ugradivanje stolarije/sklapanje namjestaja, postavljanje plocica, je prost posao koji zahtjeva razumjevanje, dobru pripremu i volju..Automobile isto tako sam popravljam, ne placam servisere, od zamjene razvodnog lanca, preslagivanja komplet motra(u mom 335i sam motor komplet sam od 0 odradio) do obicne zamjene zarulje, i da nenabrajam sad dalje..Ima nas puno koji smo sposobni za "sve"...Dok naprimjer knjigovodstvo mi nejde, placam gospodu koja to radi za mene, i to je to..

 

Predpostavljam da je troll profil s obzirom na starost, pa se necu puno raspravljat inace bi do sutra mogao pisat, slike uploadat itd itd....

 Tvoje vrijeme KOŠTA, jer dok radiš sam sebi sve navedeno, možeš nekom drugom raditi ono u čem si najbolji i to najviše naplatiti. A to da se može raditi sve sam, može ovo jednostavnije, ali na šta će to ličiti kod složenijih radova, viđao sam i preko više puta kod likova umišljenih da znaju sve. Ne znaju.

 Postujem tvoje misljenje kao prvo.

 

Ponovo kazem, nismo svi isti, razlika izmedu mene i tih "umisljenih likova" kako ih nazivas, je sesteroznamenkasta suma na mome racunu, i troznamenkasta ili cetveroznamenkasta na njihovom, jer nebih sigurno zaradivao koliko zaradujem, da fusam, da sam los,bezobrazan ili neznam ni ja sta(niti se kur*im)..Nepostoji netko tko zna sve, ali nepostoje ni ogranicenja, ja se vodim jednostavnom logikom i zato mi ide dobro..Mozda proizlazi iz konteksta da sam umisljen, ali ja se svog znanja ne sramim, ne sramim ga se pokazat niti podjelit s nekim, ako je to "umisljeno" onda jesam

 

U svakom slucaju, ne radim ja sve svakome, primarno sam Meisterbetrieb Elektrotechnik, ako se pogodim da odradim vodu/grijanje, odradim, ako ne, samo struju(vecinom kod privatnih osoba), ako je upitanju zgrada,stanovi i to, naravno da mi se ne isplati.

 

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
11 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Hazzard From da Hood kaže...

Naravno postujem ljude koji nezele montazu radit, nisu te struke/strah ili koji vec 3-ci razlog ima, ali brate slatki, barem zarulju mozes sam zamjenit...

 

Baš zbog tih 3-ci razloga, recimo znam dosta starih ljudi koji se pentraju po kućnim elementima da odrade upravo promjenu žarulje u gornjim elementima kuhinje, to izgleda kao horror film. U načelu promjena žarulje je jednostavan posao, ali ne za nekoga tko ima 70-80 godina i 100 zdravstvenih problema.

 

Iskreno radije naručim nekoga da mi starcima odradi taj dio posla nego da se moram vraćati sa drugog kraja svijeta jer je netko slomio kuk.

Isto vrijedi i za bilo koji drugi posao koji je tebi ili meni 5 minuta, naizgled ne vrijedi puno ali začudio bi se koliko puno znači pa i vrijedi kada se do njega može doći sa par klikova umjesto reprekusija koje se dese kada to ljudi odrađuju sami.

 

14 godina
suspendiran
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
UncleJimbo kaže...
Hazzard From da Hood kaže...

Naravno postujem ljude koji nezele montazu radit, nisu te struke/strah ili koji vec 3-ci razlog ima, ali brate slatki, barem zarulju mozes sam zamjenit...

 

Baš zbog tih 3-ci razloga, recimo znam dosta starih ljudi koji se pentraju po kućnim elementima da odrade upravo promjenu žarulje u gornjim elementima kuhinje, to izgleda kao horror film. U načelu promjena žarulje je jednostavan posao, ali ne za nekoga tko ima 70-80 godina i 100 zdravstvenih problema.

 

Iskreno radije naručim nekoga da mi starcima odradi taj dio posla nego da se moram vraćati sa drugog kraja svijeta jer je netko slomio kuk.

Isto vrijedi i za bilo koji drugi posao koji je tebi ili meni 5 minuta, naizgled ne vrijedi puno ali začudio bi se koliko puno znači pa i vrijedi kada se do njega može doći sa par klikova umjesto reprekusija koje se dese kada to ljudi odrađuju sami.

 

 E jesi ga sad u ekstrem. Pa naravno da ima i ljudi koji sami sebi nemogu ni zlicu do usta zbog nekog medicinskog razloga ali to ne znaci da je "normalno" da ti netko drugi zlicu u usta stavlja. 

16 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Hazzard From da Hood kaže...
Kuun-Lan kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
EricCartman kaže...
Hazzard From da Hood kaže...

U Njemackoj su Keramicari,Fasaderi,Elektricari(Instalateri),Gradevinari,Stolari itd. jako trazeni, jer Njemacka mladez nece da radi "prljav" posao, puno ih poznajem, jako puno, i svi bi u Biro radili, svi bi Menadzment,svi bi sefovi bili..Tzv. Handwerk nece nitko skoro, i sto gledam kod mene u firmu sto dodu Azubi(na skolovanje, struku) to je sve u najbolju ruku nesposobno, zvuci ruzno ali je tako, niti zeli radit, niti zeli nesto naucit, jednostavan sklop nezna konstruirat i sastavit, citanje shema/planova ubi boze...

 

Opcenito mislim da ce Majstorska zanimanja bit uvjek trazena i nece biti manjka trzista za njih.

 Ma nisu daleko ni roboti koji će raditi majstorska zanimanja sa istom AI kao i onom koja će programirati. Šta sam sve vidio na netu, kako robot igra stolni tenis... ihh.

Al nema veze, ja radim, učim, a učim i majstorske poslove, rađe si sam popravim svjetlo nego da platim dolazak električara cijelu svoju tjednu plaću.

 To postujem, u Hrvatskoj kad sam kucu kupio, isla je renovacija od poda do krova, nikad nijedan majstor meni u kucu nije usao, je Hepovac stavit plombu na ormar ali nista vise, podovi,plocice,zidovi,struja,mreza,grijanje, rigips, sve.. Ustedio preko 30t€ pa sad vidi....

 

 

 A tvoje vrijeme ne košta? Recimo da si vrhunski keramičar, ok, stavit ćeš sam sebi pločice, ali gdje je logika da ideš raditi knauf, struju, vodoinstalacije i grijanje sam sebi? To nije tvoje područje, pa radije onda radi svoj posao keramičara, naplati ga, odradi i malo prekovremenih i plati prave majstore koji znaju svoj posao. Zapamti, nema majstora koji vrhunski radi i pločice i vodu i struju i grijanje. Majstor možeš biti samo u jednom...

Moje osobno moje vrijeme mene(kao pojedinca u ovom primjeru) ne kosta niti centa, svake minute radio ili neradio, novac sjeda na moj racun...Uopce se ne slazem sa tvojom izjavom, nisu svi ljudi ograniceni na jednu granu, Zavrsio sam za Inzinjera Mehatronike, nakon toga 4 godine za Cyber security konzultanta, pa po dolasku u Njemacku(nakon 3 godine boravka) otisao i prijavio ispit za Majstora Elektrotehnike radi otvaranja firme, i polozio..Smatram da ako netko zna radit struju(osobno Ja tako radim), moze i vodu, i plin, i sve, jer je sve isti princip, ako razumijes struju/napon i dimenzioniranje kabla, PRINCIP je isti za vodu/plin- pritisak/protok i dimenzioniranje cijevi(moja prednost je sto je u mehatronici puno Hidraulike/pneumatike)..Ja se vodim logikom, i zbog toga puno toga mogu/znam, ugradivanje stolarije/sklapanje namjestaja, postavljanje plocica, je prost posao koji zahtjeva razumjevanje, dobru pripremu i volju..Automobile isto tako sam popravljam, ne placam servisere, od zamjene razvodnog lanca, preslagivanja komplet motra(u mom 335i sam motor komplet sam od 0 odradio) do obicne zamjene zarulje, i da nenabrajam sad dalje..Ima nas puno koji smo sposobni za "sve"...Dok naprimjer knjigovodstvo mi nejde, placam gospodu koja to radi za mene, i to je to..

 

Predpostavljam da je troll profil s obzirom na starost, pa se necu puno raspravljat inace bi do sutra mogao pisat, slike uploadat itd itd....

 

Drago nam je za tebe, ali nas s druge strane zapravo to ne zanima, tvoj zivot, tvoj odabir. Tvoje financije također nikog ne zanimaju jer novac nije pokazatelj kvalitete osobe niti bi trebao biti toliko bitan.

 

A to da znas sve, znas, samo koliko kvalitetno je drugi par cipela.

Za postaviti perfektno plocice nije dovoljan youtube nego praksa i iskustvo. Zato su ti ljudi i toliko placeni. I dijete po prilagodenom programu zna izmiksati ljepilo i vodu, namazati po plocici i plocicu staviti te je koliko toliko nivelirati.

 

Takoder, kod nekih radova treba imati alat, kome se isplati kupovati rezac za plocice ako ce ih mozda lijepiti jednom ili dvaput u zivotu? Isto vrijedi i za sve druge radove.

 

A sto se struje tice to definitivno nije za igru. Mnogi su znali, pa su izgubili zivot ili zapalili pola kuce.

 

Daleko je pametnije, makar imati susjeda/prijatelja/kolegu koji zna napraviti ono sto treba barem da nadgleda bilo koje radove, jer ti isti radovi na kraju svega znaju zavrsiti kobno.

 

Osim ako se ti nisi rodio sa svim znanjima, ali takvog jos ne poznajem.

 

Tako da, osim "hvalite me usta moja" zapravo ne razumijem poantu tvojeg posta.

 

Također, predlažem, ako ces ikada u zivotu trebati kirurga, pogledaj na youtubu kako se to radi, pa izvedi sam na sebi. Nije teško, barataš sa skalperom i pincetama. Naravno proucis malo anatomiju ljudskog tijela.Sretno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2024 20:15 (amd freak).
9 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
amd freak kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
Kuun-Lan kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
EricCartman kaže...
Hazzard From da Hood kaže...

U Njemackoj su Keramicari,Fasaderi,Elektricari(Instalateri),Gradevinari,Stolari itd. jako trazeni, jer Njemacka mladez nece da radi "prljav" posao, puno ih poznajem, jako puno, i svi bi u Biro radili, svi bi Menadzment,svi bi sefovi bili..Tzv. Handwerk nece nitko skoro, i sto gledam kod mene u firmu sto dodu Azubi(na skolovanje, struku) to je sve u najbolju ruku nesposobno, zvuci ruzno ali je tako, niti zeli radit, niti zeli nesto naucit, jednostavan sklop nezna konstruirat i sastavit, citanje shema/planova ubi boze...

 

Opcenito mislim da ce Majstorska zanimanja bit uvjek trazena i nece biti manjka trzista za njih.

 Ma nisu daleko ni roboti koji će raditi majstorska zanimanja sa istom AI kao i onom koja će programirati. Šta sam sve vidio na netu, kako robot igra stolni tenis... ihh.

Al nema veze, ja radim, učim, a učim i majstorske poslove, rađe si sam popravim svjetlo nego da platim dolazak električara cijelu svoju tjednu plaću.

 To postujem, u Hrvatskoj kad sam kucu kupio, isla je renovacija od poda do krova, nikad nijedan majstor meni u kucu nije usao, je Hepovac stavit plombu na ormar ali nista vise, podovi,plocice,zidovi,struja,mreza,grijanje, rigips, sve.. Ustedio preko 30t€ pa sad vidi....

 

 

 A tvoje vrijeme ne košta? Recimo da si vrhunski keramičar, ok, stavit ćeš sam sebi pločice, ali gdje je logika da ideš raditi knauf, struju, vodoinstalacije i grijanje sam sebi? To nije tvoje područje, pa radije onda radi svoj posao keramičara, naplati ga, odradi i malo prekovremenih i plati prave majstore koji znaju svoj posao. Zapamti, nema majstora koji vrhunski radi i pločice i vodu i struju i grijanje. Majstor možeš biti samo u jednom...

Moje osobno moje vrijeme mene(kao pojedinca u ovom primjeru) ne kosta niti centa, svake minute radio ili neradio, novac sjeda na moj racun...Uopce se ne slazem sa tvojom izjavom, nisu svi ljudi ograniceni na jednu granu, Zavrsio sam za Inzinjera Mehatronike, nakon toga 4 godine za Cyber security konzultanta, pa po dolasku u Njemacku(nakon 3 godine boravka) otisao i prijavio ispit za Majstora Elektrotehnike radi otvaranja firme, i polozio..Smatram da ako netko zna radit struju(osobno Ja tako radim), moze i vodu, i plin, i sve, jer je sve isti princip, ako razumijes struju/napon i dimenzioniranje kabla, PRINCIP je isti za vodu/plin- pritisak/protok i dimenzioniranje cijevi(moja prednost je sto je u mehatronici puno Hidraulike/pneumatike)..Ja se vodim logikom, i zbog toga puno toga mogu/znam, ugradivanje stolarije/sklapanje namjestaja, postavljanje plocica, je prost posao koji zahtjeva razumjevanje, dobru pripremu i volju..Automobile isto tako sam popravljam, ne placam servisere, od zamjene razvodnog lanca, preslagivanja komplet motra(u mom 335i sam motor komplet sam od 0 odradio) do obicne zamjene zarulje, i da nenabrajam sad dalje..Ima nas puno koji smo sposobni za "sve"...Dok naprimjer knjigovodstvo mi nejde, placam gospodu koja to radi za mene, i to je to..

 

Predpostavljam da je troll profil s obzirom na starost, pa se necu puno raspravljat inace bi do sutra mogao pisat, slike uploadat itd itd....

 

Drago nam je za tebe, ali nas s druge strane zapravo to ne zanima, tvoj zivot, tvoj odabir. Tvoje financije također nikog ne zanimaju jer novac nije pokazatelj kvalitete osobe niti bi trebao biti toliko bitan.

 

A to da znas sve, znas, samo koliko kvalitetno je drugi par cipela.

Za postaviti perfektno plocice nije dovoljan youtube nego praksa i iskustvo. Zato su ti ljudi i toliko placeni. I dijete po prilagodenom programu zna izmiksati ljepilo i vodu, namazati po plocici i plocicu staviti te je koliko toliko nivelirati.

 

Takoder, kod nekih radova treba imati alat, kome se isplati kupovati rezac za plocice ako ce ih mozda lijepiti jednom ili dvaput u zivotu? Isto vrijedi i za sve druge radove.

 

A sto se struje tice to definitivno nije za igru. Mnogi su znali, pa su izgubili zivot ili zapalili pola kuce.

 

Daleko je pametnije, makar imati susjeda/prijatelja/kolegu koji zna napraviti ono sto treba barem da nadgleda bilo koje radove, jer ti isti radovi na kraju svega znaju zavrsiti kobno.

 

Osim ako se ti nisi rodio sa svim znanjima, ali takvog jos ne poznajem.

 

Tako da, osim "hvalite me usta moja" zapravo ne razumijem poantu tvojeg posta.

 

Također, predlažem, ako ces ikada u zivotu trebati kirurga, pogledaj na youtubu kako se to radi, pa izvedi sam na sebi. Nije teško, barataš sa skalperom i pincetama. Naravno proucis malo anatomiju ljudskog tijela.Sretno.

Gledajuci komplet sliku s dijelom se slazem, ali i dalje ne vidim problem u tome da ako netko ima volju i zelju sam odradit veliku vecinu ili sve, zasto bi netko tvrdio da je to nemoguce(ili ne kompetentno) da se odradi kvalitetno.

 

Naravno da novac nije mjerilo kvalitete(u potpunosti), ali zasto mislis da bi moja firma imala posla, da radimo nekvalitetno, brljamo, ili nesto trece?.. Naravno da nebi, tako da jednim delom je pokazatelj..Oke "random na forumu prica o nekim masnim parama" naravno da je sketchy, ali tko kaze da bas sutra neces slucajno nazvat, pa ti odradim doma/u firmi nesto, i slucajno dodemo na ovu temu i do zakljucka da sam ja bio autor ovog stava(s jednim Forumasem s "tehcniker-forum.de" mi se to dogodilo)

 

Nigdje nisam napisao da bi operaciju izvodio uz pomoc youtube-a, niti sam napisao ista o ljudima koji imaju zdravstvenih problema ili ista slicno, to je oke i razumljivo, ni sam bakicama i didicama ne naplatim proste stvari niti potrebitima, niti trazim nagradu ili pljesak za to..

 

Moj stav je da svatko sa 10g mozga, moze sve napravit, pa makar i kucnu instalaciju(mozda ne odmah smart home,bus instalaciju ili slicno), to je toliko prosto podrucje, jedno posljepodne i VOLJA je dovoljno da shvatis/naucis kako po pravilima struke i najbitnije,kako sigurno da se rasporede kablovi,presjeci i koje sigurnosne tehnike ispostovat...

 

Ljudska ljenost je druga stvar, i to je oke, jer od takvih i zivim, ne samo ja nego i svaki drugi majstor, a takvih je puno..Jer jednostavnije je meni na forumu trubit da je nemoguce sve kvalitetno odradit, da se nemoze ovo ili ono, nego sjest, procitat, pogledat i probat...

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
11 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Hazzard From da Hood kaže...

 

Moj stav je da svatko sa 10g mozga, moze sve napravit, pa makar i kucnu instalaciju(mozda ne odmah smart home,bus instalaciju ili slicno), to je toliko prosto podrucje, jedno posljepodne i VOLJA je dovoljno da shvatis/naucis kako po pravilima struke i najbitnije,kako sigurno da se rasporede kablovi,presjeci i koje sigurnosne tehnike ispostovat...

 

 

 

Kada pročitaš ovo boldano što si gore napisao, nekoliko puta sa razumjevanjem onda shvatiš koliko je naš sustav loš ako za slične stvari ljude educiraju nekoliko godina. 

Jedna je stvar nešto pročitati, druga je krenuti to raditi, skroz treća stvar je da to ispadne onako kako je zamišljeno i po pravilima struke koje si kao slijedio sakupljenim znanjem za jedno popodne.

 

Nađi recept na internetu i slijedi ga po koracima, da li te to čini vrsnim kuharom? Da se razumijemo jelo koje ne bude valjalo leti u smeće a kako da se riješi kućna instalaciju koju si sjeb... jel ti je netko u videu u zaboravio reći možda nešto najvažnije što će ti kasnije reći majstor koji dođe popravljati iza tebe?

 

Neka stvatko radi ono za što se školovao ili godinama skupljao znanje i iskustvo, na taj način svima će biti bolje i nitko neće biti zakinut za svoj dio kolača.

 

Slažem se da su ljudi izgubili onaj "touch" za uradi sam ali vremena su se dosta promjenila, ljudi imaju manje vremena nego što su imali nekad, npr ne znam nikog tko danas ide u videoteku posuditi film. Ono što je bilo normalno prije 30tak godina danas je nezamislivo.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 7:12 (UncleJimbo).
11 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
UncleJimbo kaže...

...ali vremena su se dosta promjenila, ljudi imaju manje vremena nego što su imali nekad, npr ne znam nikog tko danas ide u videoteku posuditi film. Ono što je bilo normalno prije 30tak godina danas je nezamislivo.

 nisu se toliko promijenila vremena, koliko su se promijenili ljudi

ljudi su i prije 50 godina radili 8 sati dnevno, 40 dana u tjednu + fuš + odgajali djecu + sam umetni milijun obaveza

 

pa su opet imali vremena i volje sami nešto napraviti, gradili vikendice, uređivali vlastite stanove, popravljali aute itd.

'nemam vremena' za sam sebi nešto napraviti je najgora izlika, radije reci - ne želim

8 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
picajzla0707 kaže...
UncleJimbo kaže...

...ali vremena su se dosta promjenila, ljudi imaju manje vremena nego što su imali nekad, npr ne znam nikog tko danas ide u videoteku posuditi film. Ono što je bilo normalno prije 30tak godina danas je nezamislivo.

 nisu se toliko promijenila vremena, koliko su se promijenili ljudi

ljudi su i prije 50 godina radili 8 sati dnevno, 40 dana u tjednu + fuš + odgajali djecu + sam umetni milijun obaveza

 

pa su opet imali vremena i volje sami nešto napraviti, gradili vikendice, uređivali vlastite stanove, popravljali aute itd.

'nemam vremena' za sam sebi nešto napraviti je najgora izlika, radije reci - ne želim

 Sve si dobro rekao i slažem se. Međutim, postoji i dodatni moment, evo kako je netko spomenuo pločice - prije 50 godina je vani išao klinker ili kulir, trebala ti je zidarska žlica, čekić i letva. Danas ljudi hoće porculanske pločice velikih formata, bez fuge. Bez dijamantnih i prilično skupih alata - ništa od toga. 

 

Ali, da si ljudi ne bi mogli sami puno toga odraditi, da, to su gluposti.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.2.2024 7:49 (Feudalac).
16 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
picajzla0707 kaže...
UncleJimbo kaže...

...ali vremena su se dosta promjenila, ljudi imaju manje vremena nego što su imali nekad, npr ne znam nikog tko danas ide u videoteku posuditi film. Ono što je bilo normalno prije 30tak godina danas je nezamislivo.

 nisu se toliko promijenila vremena, koliko su se promijenili ljudi

ljudi su i prije 50 godina radili 8 sati dnevno, 40 dana u tjednu + fuš + odgajali djecu + sam umetni milijun obaveza

 

pa su opet imali vremena i volje sami nešto napraviti, gradili vikendice, uređivali vlastite stanove, popravljali aute itd.

'nemam vremena' za sam sebi nešto napraviti je najgora izlika, radije reci - ne želim

 

Da ali su svi oni učili od nekoga. Zapravo se nije imalo izbora jer se iz generacije u generacije selilo znanje od malih nogu. I po svemu.

 

Prije je bilo nezamislivo da si školarac ne zna pripremiti obrok prije škole. Danas je to pod normalno.

 

Prije kad se gradila kuca, okupili su se sujedi i svatko je nesto znao. Digli su kucu. A znam da je tako jer se sjecam kad sam bio klinac kako su nama radili novu kucu. Dosao je susjed koji je radio na građevini 30 godina van Hrvatske i sve je nadgledao. Da ga nije bilo kuca bi se vec mozda srusila. Ima puno sitnica u građevini koje su presudne a ne kažu se na netu/youtubu.

 

Evo primjer, frend radii knauf po youtubu...ok izgleda relativno ok...za par mjeseci vlaga...i popucali rubovi.

 

Rubovi su popucali jer na youtubu nije objasnjeno kako rqditi da se to ne desi, a vlaga je dosla jer na youtubu nije navedeno da se mora staviti i "folija" protiv vlage.

 

I šta sad? Skupa škola.

 

Također, navedeni privatnik gore kaže, kako je sve sam rqdio od temelja do krova, pa eto baš zanima koliko mu je trebalo da napravi fasadu, i kako je uspio stavit silikat odnosno boju, sam?

To ljude uigranih 3-5 ljudi koji brzo jedan za drugim glade boju da bi to ispalo kako spada.

 

Ma imam jos bezbroj primjera pa mi je to smijesno...

 

Naravno da se moze sve sam...ali velike projekte samostalbo raditi na kuci gdje zivis bez prethodnog iskustva je idiotarija.

 

 

3 mjeseca
protjeran
offline
Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet god

Ako si majstor u nečemu onda se kaže da "imaš ruku". Recimo keramičar - imaš brzinu, imaš vještinu, znaš raditi sa danas popularnim velikim pločicama i nevidljivim fugama, znaš kako rješiti loše saliven estrih, znaš postaviti pločice u WCu (što je najteže). Ako keramiku radiš jednom-dva poslića godišnje NE MOŽEŠ imati vještinu i "ruku" nekog tko to radi svaki dan, zakurac ti sva teorija koju znaš, jer redovne prakse nemaš i tvoj rad neće izgledati isto kao rad majstora. Isto vrijedi i za vodoinstalatere, elektroinstalatere....Raditi složene poslove (ne mjenjanje žarulje ili slavine već građevinu) po kući je glupost, to u stanju nije niti jedan promil ljudi. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 8:49 (Kuun-Lan).
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Feudalac kaže...

 Sve si dobro rekao i slažem se. Međutim, postoji i dodatni moment, evo kako je netko spomenuo pločice - prije 5 godina je vani išao klinker ili kulir, trebala ti je zidarska žlica, čekić i letva. Danas ljudi hoće porculanske pločice velikih formata, bez fuge. Bez dijamantnih i prilično skupih alata - ništa od toga. 

 

Ali, da si ljudi ne bi mogli sami puno toga odraditi, da, to su gluposti.

 zanimljivo, baš kad si spomenuo pločice... ne tako davno, prije nekih 7-8 godina sam sam krenuo raditi pločice u kuhinji

najprije zidne, zatim podne, radio sam duplo duže nego majstori, ali sam ih napravio gotovo bez greške, staviš kutiju cigareta na početak, kvrcneš joj čvrgu i kutija prođe cijelom površinom bez da iti jednom poskoči... test koji su mi pokazali da vidim jel dobro napravljeno ili ćeš se kasnije kad se odguruješ na stolici izvrnuti na leđa kad noga od stolice zapne

 

pretprošle godine bratić krene postavljat pločice u kući do moje i koristi neki novi sustav (meni novi), doslovce me oduševilo koliko brzo i lako to ide u odnosu na stari sistem onih križića

doduše, to te nemere pripremiti za zamke poput nakošenog zida za koji očekuješ da je 'pod vagom', valovitog betona na podu i slično, ali to su stvari koje se mogu riješiti

tko je spreman raditi i učiti, ali isto tako i ne očekivati potpuno savršenstvo, može dosta toga napraviti samostalno

 

 

ili primjerice postavljanje laminata, to mogu muž i žena napraviti sami bez većih problema

ja sam ćerki i njezinom dečku pokazao kako se to radi na primjeru jedne sobe, dalje su njih dvoje postavili laminate u ostatku stana samostalno

na početku je bilo - ma nema šanse, pa to mora postaviti majstor

 

3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
picajzla0707 kaže...
Feudalac kaže...

 Sve si dobro rekao i slažem se. Međutim, postoji i dodatni moment, evo kako je netko spomenuo pločice - prije 5 godina je vani išao klinker ili kulir, trebala ti je zidarska žlica, čekić i letva. Danas ljudi hoće porculanske pločice velikih formata, bez fuge. Bez dijamantnih i prilično skupih alata - ništa od toga. 

 

Ali, da si ljudi ne bi mogli sami puno toga odraditi, da, to su gluposti.

 zanimljivo, baš kad si spomenuo pločice... ne tako davno, prije nekih 7-8 godina sam sam krenuo raditi pločice u kuhinji

najprije zidne, zatim podne, radio sam duplo duže nego majstori, ali sam ih napravio gotovo bez greške, staviš kutiju cigareta na početak, kvrcneš joj čvrgu i kutija prođe cijelom površinom bez da iti jednom poskoči... test koji su mi pokazali da vidim jel dobro napravljeno ili ćeš se kasnije kad se odguruješ na stolici izvrnuti na leđa kad noga od stolice zapne

 

pretprošle godine bratić krene postavljat pločice u kući do moje i koristi neki novi sustav (meni novi), doslovce me oduševilo koliko brzo i lako to ide u odnosu na stari sistem onih križića

doduše, to te nemere pripremiti za zamke poput nakošenog zida za koji očekuješ da je 'pod vagom', valovitog betona na podu i slično, ali to su stvari koje se mogu riješiti

tko je spreman raditi i učiti, ali isto tako i ne očekivati potpuno savršenstvo, može dosta toga napraviti samostalno

 

 

ili primjerice postavljanje laminata, to mogu muž i žena napraviti sami bez većih problema

ja sam ćerki i njezinom dečku pokazao kako se to radi na primjeru jedne sobe, dalje su njih dvoje postavili laminate u ostatku stana samostalno

na početku je bilo - ma nema šanse, pa to mora postaviti majstor

 

 Ovo što si radio sam u kuhinji to te razumijem, nijedan majstor danas ti neće doći za tako malu kvadraturu. A ovo što ti je rođak radio sam, jel radio sam WC? Ako je, kako je to ispalo?

14 godina
suspendiran
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
picajzla0707 kaže...
UncleJimbo kaže...

...ali vremena su se dosta promjenila, ljudi imaju manje vremena nego što su imali nekad, npr ne znam nikog tko danas ide u videoteku posuditi film. Ono što je bilo normalno prije 30tak godina danas je nezamislivo.

 nisu se toliko promijenila vremena, koliko su se promijenili ljudi

ljudi su i prije 50 godina radili 8 sati dnevno, 40 dana u tjednu + fuš + odgajali djecu + sam umetni milijun obaveza

 

pa su opet imali vremena i volje sami nešto napraviti, gradili vikendice, uređivali vlastite stanove, popravljali aute itd.

'nemam vremena' za sam sebi nešto napraviti je najgora izlika, radije reci - ne želim

 Ma da prije 50 godina je dan trajao bar 48 sati....

8 godina
offline
Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet god

Budimo realni, čovjek koji cijeli život radi s raznoraznim alatima i zanima ga to, realno si može i sam 90% radova na kući napravit, malo ispočetka isfuša ali brzo pohvata, a onda dalje radi skoro ko 10% najlošijih profesionalaca te struke (kaj je i dalje čist ok ako nije perfekcionist).

Ali, ako čovjek ništa ne radi cijeli život, logično da mu je nauka i žarulju promijenit....

 

P.S. ipak postoji jedna stvar kojoj se nitko ne može brzinski priučit, a i većina profića ne zna to - ručno žbukanje stropova.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 12:11 (fer-de-lance).
 
4 0 hvala 1
9 godina
offline
Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet god

Ja mislim da budeš Nepalac. Plaća minimalna, radiš ko konj i još imaš da pošalješ. Hrvat je trenutno najneisplativije za poslodavce. Kvarcajte se dok je vrijeme.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Kuun-Lan kaže...

...A ovo što ti je rođak radio sam, jel radio sam WC? Ako je, kako je to ispalo?

 ne ne, radio je pločice na dvorištu

ali radi on inače kupaone prepravke i slično, cijevi i pločice, samo što pločice već neko vrijeme izbjegava jer s vodom zaradi puno više u manje vremena i koljena ga ne jebu

3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
picajzla0707 kaže...
Kuun-Lan kaže...

...A ovo što ti je rođak radio sam, jel radio sam WC? Ako je, kako je to ispalo?

 ne ne, radio je pločice na dvorištu

ali radi on inače kupaone prepravke i slično, cijevi i pločice, samo što pločice već neko vrijeme izbjegava jer s vodom zaradi puno više u manje vremena i koljena ga ne jebu

 E to je ono što želim reći od početka.

14 godina
suspendiran
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Kuštrim kaže...

Ja mislim da budeš Nepalac. Plaća minimalna, radiš ko konj i još imaš da pošalješ. Hrvat je trenutno najneisplativije za poslodavce. Kvarcajte se dok je vrijeme.

 Lako je za iskvarcati se, nego treba nekeko obiteljske pripatke jeftinom postom u nepal poslati. Sumljam da ce to proci bez ...

A opet zaboravljas da ti isti kvarcani bjeze prema zapadu cim se ukaze prilika. Hrvat je neisplativ ako/jer ne daje proviziju odredenima/odabranima  

 

p.s. jesi znao da se moze "uzicat" i nekakav "poticaj" da bi se neplaca zaposlilo? Ma kako to 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 15:01 (konjRR).
11 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
Kuun-Lan kaže...

 E to je ono što želim reći od početka.

 pa da, keramičara i 'keramičara' sve teže je danas naći, baš je ljetos kad je slagao te pločice dobio poziv da ide raditi pločice iza nekog drugog lika koji slaže vodu, pa kao nema vremena

odjebao ga je u sekundi, još mu je ponudio isti aranžman u obrnutim ulogama

 

radi sa pexom i zadnje vrijeme sa pp cijevima, meni je ljetos složio kanalizaciju i vodu s tim zelenim cijevima spojio od priključka do kuće, taman je bila stigla voda i kanalizacija do moje ulice u viru

to ide tako lagano u odnosu na nekadašnje slaganje cijevi da je to čudo, ja sam sa starim radio vodu još sa starim cijevima, zajebancija s nareznicama, motaj izolaciju, posla preko glave, sporo i naporno, tad su pločice bile isplativije od vode, sad je obrnuto

 

iako, pokazivao mi je slike kupaonice koju je nedavno slagao u zagrebu, pločice nekakve ogromne, to se ja ne bi usudio raditi

on je to složio vrhunski, nekakvom doktoru je slagao, ovi su bili super zadovoljni, ima hrpu preporuka za dalje

samo što neće raditi isključivo pločice, nego to eventualno radi u sklopu dogovorenog posla adaptacije cijele kupaone

14 godina
suspendiran
offline
Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet god

Btw. dobre vijesti od danas "IT" neplaci jos lakse dolaze/dobili prioritet tako da mislim da su keramicari i vodoinstalateri sigurniji po pitanju "hoce li me iskvarcani brzo zamijeniti". Valjda su se scaled freelanceri pozalili hdz-u da nikako ne misle na njih 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koji poslovi će se najviše nuditi u idućih pet
fer-de-lance kaže...

Budimo realni, čovjek koji cijeli život radi s raznoraznim alatima i zanima ga to, realno si može i sam 90% radova na kući napravit, malo ispočetka isfuša ali brzo pohvata, a onda dalje radi skoro ko 10% najlošijih profesionalaca te struke (kaj je i dalje čist ok ako nije perfekcionist).

Ali, ako čovjek ništa ne radi cijeli život, logično da mu je nauka i žarulju promijenit....

 

P.S. ipak postoji jedna stvar kojoj se nitko ne može brzinski priučit, a i većina profića ne zna to - ručno žbukanje stropova.

 

 Tko je vješt s rukama, svi ti poslovi idu.

 

Npr, ako znaš gletati, onda je žbukanje ista stvar. hidroizolacija također. Kad si već tu, postaviti pločice posatne samo mala nadogradnja. I tako redom i obrnuto

Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice